BAAIEN VAN MANILLA EN SOEBIG AFGESLOTEN REDE VAN MUSSERT TE BERLIJN DE CONFERENTIE TE WASHINGTON No. Maariuag 5 Januari. 9 VERDUISTEREN 1 £4r2. 10 jaar N.S.B. Ned.-lndië Met Duitschland voor een vrij Nederland VLUCHTENDE AMERIKANEN Qe opmarsch op Malakka BESTOOKT „Niet K f CIJFERS en Manilla Branden in Geen strijd tegen de kerken Hawaii aangevallen een van Verklaring van generaal Ter Poorten het Eden’s reis naar Moskou De verdediging Belangrijke sleatelpositie door de Japanners veroverd PERSGASSTATION TE EIND HOVEN ONTPLOFT Balanga, Mariveles en Corregidor door de Japanners gebombardeerd TWEE VOETGANGERS DOOR MOTOR WAGEN VAN LIJN 14 AAN GEREDEN De Kinderpostzegels Let hij de verduistering voor al ook op uw achter L „De volksopvoeding in nieuwe jaar” BUREAUX WAGENSTRAAT 35 Tentoon 116300 (zeven lijnen) Commando-verdeeling Engelsche aanval op Spaansch schip V erscheidene personen licht gewond Aanval op Nieuw-Guinea Bonnen voor boter meer dan zeepbel” Vermicelli en maizena I HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTEN'l IËN: op het wij en FÜHRER EN HULDE AAN op- Een woning en vele ruiten vernield Australië, België, Canada, Costa Rica, van Groot-Brittan- de et.; worden, i eigen nieuwe f 4 4 t 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 ‘4 4 I 4 f 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 I 4 Voor s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad" en ..Letterkundig Bijblad’ ƒ3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45- Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing rs f 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct op - r-de 37-jarige voetganger J. D. uit de Colum- Singapore. Fullerton-Building aan de Singapore-rivie: (Transatlantic-Recla over zes Eindhoven Naar de „Times” meldt, heeft generaal H. ter Poorten, de opperbevelhebber van Nederlandsch-lndië, te Bandoeng ver. klaard, dat de verdediging van Ned.-lndië ervan afhankelijk is, of de Vereenigde Sta. ten Ned.-lndië vliegtuigen zullen sturen. ’t Pasgeboren ’42 Kraait van ongedwongen pret. Is dit ook geen aardig nieuwtje? De actie wordt weer voortgezet. Nog twee weken staan de dames In haar tentjes voor u klaar. ..Kinderzegels, prentbriefkaarten? Wat zal 't zijn, zegt u ’t maar!” 30 Januari is 't onherroepelijk gedaan Wie ddn nog heel graag zou koopen, Kan ongetroost weer huiswaarts gaan. Het politiek weekpraatje dat Max Blok zijl hedenavond van 19.45 tot 20 uur over den zender Hilversum II houdt, heeft tot titel: „De volksopvoeding in het nieuwe jaar" Elke regeering verplicht zich, met andere onderteekenaars samen te en geen afzonderlijken wapen- ,._ÜJ met de vijanden te in de waren Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon en Bijkantoor: Scneveningen v. 5.41 uur nam. tot 9.49 uur v.m. Maan: 5 Jan. op 9.04 nam. 6 Jan. onder 11.34 v.m. op 10.13 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 18 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 hun bondgenooten is niet meer dan een zeepbel, meldt het A.N.P uit Berlijn. De bewering alleen reeds, dat de verklaring door 26 vrije staten onderteekend werd houdt bij een nadere beschouwing geen stand. Spreker besloot met hulde te brengen aan den Führer aller Germanen, Hitler. Tot slot werden het Deutschlandlied, het Horst-Wessellied en het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Thans is dan de N.S.B. tot draagster der politieke gedachte, tot staatspartij, gepro clameerd. Zij moet de toekomst van ons volk op de schouders nemen. Wij hebben nu honderdduizend leden, doch de geest is van meer beteekenis. Van die 100.000 is de helft vrouwen en van de mannen staan er elfduizend als vrijwilligers in het veld, die de Nederlandsche vlag weer een beetje omhoog hebben gehaald. Wij staan er thans even slecht voor als in het rampjaar 1672. Hoe kon de regee ring in Londen den oorlog aan Japan ver klaren en daarmee in gevaar brengen het kostbaarste wat wij in meer dan 300 jaar hebben opgebouwd. Curasao was al door de Engelschen bezet (Aruba niet, wani d -ir z'tten onze menschee in concentra tiekampen) en Suriname door de Ameri- Generaal Wavell is benoemd tot opper sten bevelhebber van het vereenigde com mando-district in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan. Het opperbevel over alle marinestrijdkrachten in dit ge bied zal worden gevoerd door den opper bevelhebber van het Aziatische eskader der Ver. Staten, admiraal Hart. Tot cher van den generalen staf van Wavell is be noemd generaal Pownwall. terwijl gene raal-majoor Brett is benoemd tot plaats- vervangenden oppersten bevelhebber. Generaal Tsjiang kai tsjek krijgt het op perbevel over alle land- en luchtstrijd krachten der geallieerden, die op het Chineesche oorlogstooneel opereeren. Ziekenfondsleden de Volharding; No. 116364; zg Stadspatiënten no. 49 De Engelsche nieuwsdienst meldt offi cieel uit Singapore, dat de Engelsche troepen zich in den vorigen nacht verder Zuidwaarts hebben teruggetrokken. Ja- pansche pantserwagens achtervolgen hen. Singapore is in denzelfden nacht nieuw uit de lucht gebombardeerd. Domei meldt, dat Japansche strijd krachten Vrijdagavond een belang rijke sleutelpositie in oentraal-Malak- ka hebben ingenomen, nadat zij de 8e Anzac-divisie Australisch-Nieuw- Zeelandsche legercorps) zware verlie zen hadden berokkend. DE HOUDING DER KERKEN Ten aanzien van de houding der R.K. en Orthodox-Protestantsche kerken verklaarde sprekerwij willen geen strijd tegen de kerk; integendeel, doch de kerk zal zich tot haar taak hebben te bepalen, de politiek voeren wij; wij zijn ook geen reformatoren. Griekenland. Indië, Lu xemburg, Nieuw.Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Panama, Polen, Zuid-Afrika en Joego-Slavië. Voor de Vereenigde Sta ten onderteekende Roosevelt en voor En geland Churchill. De onderteekenaars heb ben de volgende formeele verklaring af gelegd 1. Elke regeering verplicht zich, haar volledige militaire of economische hulp bronnen te gebruiken tegen die leden van het Pact van Drie en zijn aanhangers, waarmede de betreffende regeering zich in oorlog bevindt. 2. de werken c_ stilstand of vrede sluiten. EEN NIEUW EUROPA Ons ouderen benauwde de neergang van de vorige periode, die met de Fran- sche revolutie aanving, de Untergang des Abendlandes, waardoor dreigde, dat niet langer Europa over de wereld, doch de wereld over Europa zou heerschen. Dat is nu echter anders, door het natio- naal-socialisme en het fascisme ontstaat een nieuw Europa. En evenals de be houdende machten voor 150 jaar tever geefs trachtten, de Fransche revolutie te vernietigen, pogen ook nu tevergeefs de machten der reactie het nieuwe Europa te omsingelen De revolutie heeft den Engelschen in vloed weggeveegd uit Europa. Het groot ste succes van het afgeloopen jaar is ech ter, dat door het genie van Hitler en .de staatsmanswijsheid van Mussolini aan het bolsjewisme is belet Europa onder den voet te loopen. Een ieder weet, dat het ginds nog niet is afgeloopen. Ook eenige duizenden Nederlanders staan daar aan het front en wij kunnen hen nooit dank baar genoeg zijn, dat zij zich opofferen voor gansch Europa. Ook de Engelsche macht gaat ten on der. aldus spreker, hetgeen ons aTs Euro peanen niet behoeft te verheugen, doch Engeland liet zich door de Joden over- heerschen Ons gelaat moet weer van En geland naar het Oosten worden gekeerd. Overgaande tot de geschiedenis der be weging. wees spreker er op. dat het pro gram der N.S.B. in tien jaar in niets ge wijzigd behoefde te worden. Als wij aan de macht waren geweest, had het nooit tot een tienden Mei 1940 gekomen, doch waren wij mèt Duitschland opgemar.- cheerd. Men begrijpt, dat onze positie niet ge makkelijk is, b.v. door de blokkade. Er zijn er die zeggen de nieuwe orde, dat is leege borden (al zijn die nog niet zco leeg). Maar het is thans de laatste keer, dat Engeland Europa blokkeeren kan-. De kern van de vluchtende Amerikaan- sche troepen heeft zich teruggetrokken in den vestinggordel binnen de Baai van Manilla en in de Noordelijker gelegen oorlogshaven Olongapo in de Baai van Soebig. Beide baaien zijn met mijnen bezaaid en tot ver in den omtrek "mgeven door sterke formaties van de Japansche vloot, De Japansche troepon te land heb ben de haven van Olongapo, waar 18 stellingen zware vijandelijke artillerie zijn waargenomen. De Zuidpunt van het schiereiland Balanga aan den Westelij ken uitgang van de baai van Manilla en het tegenoverliggende eiland Hiab aan den Zuideijken uitgang van de baai van Manilla tegenover de eilandvesting Cor regidor afgesloten. Het Spaansche schip Jaime Girona” (4500 brt.) is Zaterdag aan de Cantabri- sche kust in de Spaansche territosiale wa, teren door een Britsch gevechtsvliegtuig overvallen. De aanvaller liet verscheidene bommen vallen, die dicht naast het schip tot ontploffing kwamen. Verder werd van uit zeer geringe hoogte mitrailleurvuur op het schip geopend, waardoor slechts geringe schade werd aangericht. Het schip had een lading stikstof aan boord, be stemd voor Santander, verneemt het D.N.B. Domei meldt uit Luzon: Formaties Japansche elite-bommenwerpers ach tervolgden onophoudelijk de uit Ma nilla vluchtende Amerikaansche strijdkrachten. Zaterdag vielen zij verkeerswegen, 'troepenconcentraties en andere militaire doelen aan de Oostkust van het schiereiland Balan ga met vernietigende uitwerking aan. Andere eenheden deden een verras- senden aanval op de Westkust van het schiereiland Mataan en bescha digden een groot aantal vijandelijke vrachtauto’s. Gistermorgen om kwart werden de inwoners van gewekt door het geluid van een ge weldige ontploffing, die tot ver bui ten de stad hoorbaar was en in het centrum van de stad een ware pa niek veroorzaakte. Het bleek, dat het in de onmiddellijke nabijheid der stad gelegen gastankstation dat aan den verbindingsweg Paradijslaan—Wal in het voormalige Waaggebouw was in gericht en eerst enkele maanden ge leden in gebruik was genomen, in de lucht was gevlogen. De persgasin richting werd van den aardbodem weggeveegd en de brokstukken wer den honderden meters in den omtrek weggeslingerd. Wie en wat zijn de onderteekenaars? Het te Washington genomen gemeen schappelijke besluit GZ.'.'Z nië, de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en De Japanners trekken thans op naar een ander belangrijk punt van de Brit- sche verdediging aan de Westkust, van waar Singapore dan nog slechts op ge- ringen afstand ligt. Japansche legervliegtuigen hebben bij een aanval op het vliegveld van Moul- mein in Birma 1 gevechtsvliegtuig neer- geschoten en 3 andere machines op den beganen grond vernield. kanen. De vlag waait halfstok, hebben de taak die weer omhoog te ha len. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de Japanners gisteren een vliegveld op Noord-Nieuw-Guinea hebben aangeval len. Volgens dezelfde bron zijn van West- Borneo nieuwe Japansche landingen ge meld. Van 6 Januari tot en met 14 Januari geven de met „02” genummerde bonnen van de boter- zoowel als van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Per twee bonnen van de vetkaart zal de gebruikelijke reductie van 22J cent per 250 gram boter worden verleend. Honderd vliegtuigen in de komende we ken zijn voor de strijdkrachten in het Zui delijk deel van den Stillen Oceaan van meer waarde dan duizenden vliegtuigen in latere weken, aldus de generaal. De Ja pansche Luchtaanvallen plaatsen Ned.- lndië voor een zeer ernstig vraagstuk, niet alleen, omdat de Japansche vliegtuigen van goede kwaliteit en hun bemanningen goed geschoold zijn, maar ook, omdat de Ja panners er in geslaagd zijn, de superiori teit in de lucht in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan te veroveren. De Ja pansche bomaanvallen op Ned.„Indisch ge. bied zijn zeer nauwkeurig uitgevoerd. Het zou een groote fout zijn, zoo verklaarde generaal Ter Poorten, indien de Japan ners onderschat werden. Een ander tekort in verdediging van Ned.-lndië noemde hij het ontbreken van tanks. De Vereenig de Staten hebben weliswaar beloold tanks te zullen leveren, doch tot dusver is er nog geen enkele aangekomen. Mussert sprak Zaterdagavond te Berlijn voor de overvolle groote zaal van het Lehrervereinhaus na zijn bezoek aan de Nederlandsche soldaten van het Oost front. meldt het A.N.P. De bijeenkomst was belegd door het district Noord- en Oost-Duitschland der N.S.B. ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan der Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland. De leider werd bij zijn binnenkomst met luid hou-zee-geroep begroet, waarop het lied ,.De Zwarte Soldaten” werd gezongen. Na het plechtige binnenkomen der vlaggen, hield de districtsleider Jan Visser een begroetingsrede, vooral ook aan het adres der aanwezige Duitsche autoriteiten en gaf een kort overzicht van de geschiedenis der Beweging in Berlijn. Het Berliner Konzertorchester bracht vervolgens de Egmont-ouverture en een deel uit de Lohengrin ten ge- hoore en Alex de Meester declameerde de ballade ,,Het Geuzenvendel op den thuismarsch”. De groote rede van Mussert, die ruim een uur duurde, had vooral ten doel, te wijzen op het groote gebeuren van dezen tijd, n.l. de ingrijpendste revolutie aller eeuwen, welke voor 100, 200, misschien wel 500 jaar het lot der wereld zal be palen. Niet het goud zal meer heerschen. doch moed trouw, eerlijkheid, gods dienstzin en arbeidszaamheid Het D.N.B. seint uit Tokio, dat Ja pansche oorlogsschepen een haven op Hawaii aangevallen en een Ame- rikaansch oorlogsschip zwaar be schadigd hebben. Feestdagen 37 Giro Nu. 125UU Keizerstr 319, lei. oauaiu; Filialen: Rijswijk Kantoorboek^ Leeuwendaal. Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr 124. Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. .i de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Seters Jr.. There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoyfemastr 66 Tel 721187 Aangezien de explosie midden dicht bebouwde kom plaats vond, de gevolgen ernstig. Een aan het tanksta tion grenzende woning, bewoond door het gezin van Hout, chauffeur van den ge meentelijken geneeskundigen dienst, werd volkomen vernield en de bewoners wer den onder de puinhoopen bedolven. Onmiddellijk na de ontploffing boden de leden van den luchtbeschermingsdienst hulp en zij slaagden erin de leden der familie van Hout onder de puinhoopen vandaan te halen, waarna zij naar het St. Jozefziekenhuis werden vervoerd. Hier bleek dat geen van hen ernstige verW{on' dingen had opgeloopen, de aan den Wal en de Paradijslaan gelegen woningen werden, op een enkele uitzondering na, alle van de ruiten beroofd, terwijl tot op 2 k.m. afstand verschillende groote eta lageruiten werden vernield. Verschillende personen liepen nog lichte verwondingen op door binnenvliegende glasscherven, doch van ernstige persoonlijke ongeluk ken was, wonderlijk genoeg, geen sprake De oorzaak van deze explosie moet ge zocht worden in het ontstaan van over- diuk in het persgaastation Het Witte Huis te Washington heeft be kend gemaakt, dat de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, het nog on der den invloed van Tsjang kai sjek slaande deel van China, de Nederland sche emigrantenregeering en nog andere tegen de as gerichte naties een gemeen schappelijke verklaring hebben onder teekend, waarbij zij zich verbinden tot „volledig gebruik van alle hulpmiddelen tegen de as en tot het niet sluiten van een afzonderlijken vrede”. Volgens de „New York Post” is men het er op de geallieerde conferentie te Washington over eens geworden, dat het noodzakelijk is, eerst een zeer sterk Amerikaansch leger te vormen, dat op de 3 continenten moet strijden. OMSCHAKELING Ons dichtbevolkt land moet ergens aan meedoen, en door Hitler kunnen wij medewerken aan het nieuwe Euro pa. Behalve de Standarte Westland hebben wij het Legioen, waarvan spreker op oudejaar afscheid nam en 4000 man in de N.S.K.K. Spreker hoopt, dat die elfduizend ,ZZ thans er 200.000 zullen worden. Aldus scha kelen wij lang**uoQ ons volk om van vijand tot bondgenoot, van ons broe dervolk. De A m s t e r d a m s c h e politie heeft een 22-jarigen man aangehouden, die in October j.l. ontvlucht was uit Veenhuizen, waar hij zijn straf moest uit zitten. Hij had inmiddels weer verschei dene inbraken in verschillende plaat sen van ons land aan zijn strafregister toegevoegd. Op Corregidor bevinden zich alle ge vluchte commandoposten, terwijl in Cavi te resten van het Amerikaansche eska der in Azië gestationneerd zijn. De voornaamste aanvallen van de Ja pansche luchtmacht zijn derhalve gericht op Balanga, Mariveles en Corregidor, waar tal van militaire installaties ver woest zijn en zware schade is aangericht. Tegen Corregidor treden sedert Zater dagavond vooral marine-stuka’s op. An dere formaties zijn doende landingen van Balanga uit op Corregidor te beletten. Amerikaansche troepen., die trachtten te vluchten op de in de baai van Manilla bijeengebrachte vrachtschepen, leden zware verliezen. In de kuststreek van de baai van Ma nilla maakt de omsingeling van de ver slagen vijandelijke troepen goede vorde ringen. De Amerikaansche troepen heb ben voor hun vlucht de olietanks en ka zernes in het centrum van Manilla in brand gestoken. Bevoegde Duitsche zijde heeft deze door Roosevelt en Churchill Witte Huis geënsceneerde statenconfe rentie als een „Ersatz” gekarakteri seerd voor de militaire nederlagen in Europa en Azië en inderdaad zit er veel „theater” in deze bijeenkomst van vertegenwoordigers van 26 landen, waarvan een deel geen eigen regee ring bezit, een ander deel in Londen door een regeering wordt „vertegen woordigd” zonder mandaat, terwijl van de overige landen verreweg de me'-stj economisch en militair van vrijwel geen beteekenis zijn. Het is duidelijk, dat, hoe imposant het getal 26 ook mag zijn, het hier niet gaat om het aantal, maar om de innerlijke verbon denheid en gemeenschappelijke paraat heid van de volkeren, die vertegen woordigd zijn. Elders in ons blad kan men lezen hoe het daarmede staat. Tegenover dit in dit verband ietwat zielige getal 26, staan cijfers die solie- der van constructie zijn. Wij bedoelen de cijfers, welke de overweldigende re sultaten in beeld brengen van de inza meling van warme kleedingstukken in Duitschland voor de soldaten'aan het Oostfront. Een voorloopige telling geeft niet minder dan 32.144.201 stuks van allerhande slag aan, waaronder zich 1.511.079 bontmantels, bontvesten en an dere bontartikelen bevinden. Dit zijn cijfers die letterlijk en figuurlijk warm te uitstralen, de warmte van wol en bont en de warmte van het hart van een volk, dat gul en spontaan op den eersten oproep van zijn Führer gaarne zijn offers brengt en het zijne wil doen om het leven van zijn soldaten in den zwaren strijd onder moeilijke weersom standigheden dragelijker te maken. Fr zit iets aandoénlijks, iets aangrijpends in deze cijfers, die getuigen van een in nerlijke kracht en bereidheid, welke voor de hechtheid van het thuisfront van zeer groote beteekenis zijn. Er zijn nog een paar cijfers die opval len in de berichten van heden en die vooral voor den Nederlandschen lezer een bedenkelijken kant hebben. De op perbevelhebber van het Nederlandsch- Indische leger, generaal Ter Poorten, heeft, blijkens een bericht van de „Times”, verklaard, dat het van het grootste belang voor de verdediging van Nederl.-Indië is, dat de Vereenigde Sta ten vliegtuigen sturen. Honderd vlieg tuigen in de eerstkomende weken zijn van meer waarde dan duizenden vlieg tuigen in latere weken, heeft generaal Ter Poorten o.m. gezegd. Wij en velen met ons waren van meening, dat de Amerikaansche vliegtuigen reeds in Indië aanwezig waren. Thans schijnt men met groot ongeduld nog op Ame rikaansche vliegtuigzendingen te wach ten, een nieuw bewijs voor het feit, dat Indië wel op lichtzinnige wijze in den oorlog is gegaan en met zijn bondgenoo ten Japan’s kracht schromelijk heeft onderschat. Van bevoegde zijde wordt er voor zoo ver noodig nogmaals de aandacht op ge- vestigd, dat het publiek er bij het koopen met de voor maizena e.d. en vermicelli e.d. bestemde bonnen genoegen mede dient te nemen voor een gedeelte maize na e d. en voor een gedeelte vermicelli e.d. te ontvangen. De winkeliers zijn, daar zij op de bij hen ingeleverde bonnen voor 50 pCt. toe wijzingen voor maizena en voor 50 pCt. toewijzingen voor vermicelli ontvangen, niet steeds in staat de gewenschte hoe veelheid maizena of vermicelli ten volle te leveren. De taal der cijfers kan klaar en over tuigend zijn- De berichten van gisteren en heden hebben cijfers, gebracht, welke in dezen zin veel te verstaan kunnen geven. Daar is dan het getal 26. Zes-en-twin- tig staten waarvan de vertegenwoordi gers in Washington bijeengekomen wa ren, hebben op een conferentie aldaar een overeenkomst geteekend, waarbij zij zich verbonden hebben, tot een „volledig gebruik van alle hulpmidde len tegen de as en tot het niet sluiten van een afzonderlijken vrede” Het is een indrukwekkend getal: zes- en twin tig, maar wanneer men de zaak iets nauwkeuriger beziet dan resulteert de ünponeerende kracht ervan in niet veel meer dan een meewarigen glimlach. Van de onderteekenaars zijn Canada, Zuid-Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland en Indië geen zelfstandige staten, doch Brit sche dominions en koloniën. Deze vijf landen hebben evenmin een eigen buiten- landsche politiek als Californië of Noord- Carolina. België, Nederland, Joego Slavië, Polen. Griekenland, Tsjecho Slowakije. Noorwegen en Luxemburg, die eveneens als onderteekenaars genoemd genieten op het oogenblik geen souvereiniteit, of zijn resp. in staatkundige vormen opgegaan. Zij bezitten ook geen wettige vertegen woordigingen, die krachtens een mandaat harer volkeren, verdragen kunnen onder- teekenen. Dat weten de Engelschen na tuurlijk ook want wanneer de Britsche volkenrechtskundigen van meening wa ren, dat landen die door vreemde troepen bezet zijn, als onderteekenaars van inter nationale overeenkomsten kunnen optre den, dan hadden zij stellig ook Abessinië, Egypte, Syrië, Transjordanië, Iran, Irak en Ijsland verzocht, de verklaring van hun onderteekening te voorzien. Geen enkele van laatstgenoemde staten is echter op het document te vinden. De derde groep van „vrije staten”, die aan de carnavalsoefe- ning van Washington hebben deelgenomen, omvat Costarica, Cuba, San Domingo, San Salvador, Guatemala Haiti, Honduras, Ni caragua en Panama. Zij staan tot de re geering der Ver. Staten in eenzelfde ver houding, als de sultanaten aan de Oost kust van Afrika en op Malakka tot de Britsche kroon. Wanneer men hen uitnoodigt deel te nemen aan een internationaal besluit, zou men met evenveel recht ook den sultan van Zanzibar, den sultan van Johore of den nizam van Hyderabad kunnen verzoeken, in Washington een voorstelling als „vrije staat” te geven. Ook China is vermeld, hoewel het in Washington niet onbekend is, dat de regeering van Tsjoengking voor het begrip China even weinig representa tief is als de regeering van Ulster voor het begrip Ierland. Zoo kunnen van de 26 genoemde vrije staten slechts Enge land, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie alleen in aanmerking komen. Een van hen ernstig gewond Gisteravond omstreeks half 9 zijn de Valkenboschlaan voor perceel 35 LI Z. Z. Z-Z.... busstraat en de 38-jarige voetganger A. N. uit de Heelsumstraat. door een motor wagen van lijn 14 aangereden. N. kreeg een lichte hersenschudding en een wond aan het achterhoofd; D. brak het rechter- bovenbeen en bekwam een ernstige scheurwond aan het gelaat. Beiden wer den door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruis-ziekenhuis ge- -bracht De toestand van D. is ernstig. De Britsche minister van buitenland- sche zaken Eden heeft gisteravond voor de Engelsche radio een rede gehouden over zijn reis naar Moskou. Hij bracht in herinnering, dat hij 7 jaar geleden al in Moskou was geweest en destijds juist, zooals nu tcM de overtuiging was ge komen, dat „geen werkelijke tegenstel ling van belangen tusschen beide landen bestond”. De besprekingen op het Krem lin betroffen twee punten, ten eerste de voortzetting van den oorlog en ten tweede de „organisatie van den vrede en de beveiliging na den oorlog" Definitie ve besluiten konden weliswaar nog niet genomen worden, daar nog ruggespraak gehouden moest worden met de andere geallieerden en de Dominions. Tenslotte verklaarde Eden, dat de tegenstc’ling in regeeringsvorm tusschen Engeland en de Sovjet-Unie geen scheidsmuur vormt daar de regeeringsvorm peen rol speelt. De verklaring der anti- asmogendheden Om den indruk van de militaire neder laag in Europa en de verloren beslissende slagen in het Zuidzeegebied te verzach ten, hebben Stalin, Churchill en Roose velt het ditmaal met Nieuwjaar eens op diplomatiek gebied geprobeerd, aldus meldt het D.N.B. uit Berlijn d.d. heden. Het Witte Huis heeft thans medegedeeld, dat Sovjet-Rusland, Engeland en de Ver. Staten, een aantal economisch afhanke lijke resp. omgekochte regeeringen van Midden-Amerika alsmede verder de ge bruikelijke camarilla, bestaande uit mo narchen en ministers uit Europa, die hun land ontvlucht zijn, een verklaring on derteekend hebben, waarin tot het volle gebruik van alle hulpmiddelen voor den strijd tegen de in het Pact van Drie ver bonden staten besloten en verklaard wordt, dat geen van deze regeeringen een afzonderlijken vrede mag sluiten. Uit Washington meldt de Britsche be richtendienst, dat tot de onderteekenaars van de gemeenschappelijke verklaring, be halve de reeds genoemden, nog behooren: Australië, België, Canada, Costa Rica, Cuba, Tsjecho Slowakije, de Dominicaan- sche republiek, Salvador, Guatemala, Haïti; Honduras, xemburg, Nieuw.Zeeland, Van 15 regels 11.75 Iedere regel mee: tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct - Reclames 95 ct oer regel - Bewijsnummers 5 ct. fr p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent, ouiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct ^dvertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. ---

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1