VERBITTERDE STRIJD OP LUZON De Overeenkomst van Washington Nieuwe Inspectiedienst van Centraal Distributie Kantoor No. 18073. 1942. Paringaux vermoord? VERDUISTEREN l Dinsdag 6 Januari. fji Engeland’s weerstands- OORLOG EN VREDE vermogen FELLE LUCHTAANVALLEN Mislukte Conferentie Malakka De „Heron” beschadigd RUIME BEVOEGDHEDEN Met Duitschland voor een vrij Nederland Amerikaansche tegenstand op vele plaatsen gebroken IN DE DE OORLOGSPOLITIEK Britten trekken en EDEN’S VERKLARINGEN lijk van Franschen secretaris-gene raal op de rails gevonden Speciaal toezicht op extra rantsoenen en zelfverzorgers Door Japanschen opmarsch verzwakt SAMENWERKING ONTBREEKT OP terug Japan en de Sovjet-Unie Vliegveld op Nieuw-Pommeren gebombardeerd Tentoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Vliegveld van Kwantan bezet MILITAIRE DIENSTPLICHT IN AMERIKA Amerikaansche oorlogsschepen in Nederlandsch-Indië HAAGSCHE COURANT 1 PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: OORDEEL VAN LIDDELL HART TUSSCHEN PARIJS EN TROYES B bij OORDEEL TE BERLIJN Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., tr. p. post 10 ct AMERIKAANSCHE VRACHTBOOTEN BESTOOKT Roosevelt heeft bevolen, dat den 16en Februari alle mannelijke Amerikaansche burgers in den leeftijd van 20 tot 44 jaar, die tot nu toe nog niet waren geregis treerd zich moeten laten inschrijven. De mannen van deze leeftijden zijn aan mi litairen dienstplicht onderworpen. In het desbetreffende besluit wordt geen melding gemaakt van de registratie van de man nen tusschen 45 en 64» jaar, welke later zal geschieden. Inspectie kan ingrijpen Zooals gezegd, behoeft de inspectie zich niet te beperken tot controleeren en con- stateeren, doch heeft deze ook het recht, het een te aan op de numerieke sterkte of zwakte COMMENTAAR op het A.N.P.-overzicht Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft het Ameri kaansche ministerie van marine me degedeeld, dat de „Heron”, een klein vliegkampschip, tijdens een luchtaan val, die 7 uur duurde, door een bom. treffer beschadigd is, doch een haven heeft kunnen bereiken. Geen bondgenooten De combinatie van Washington echter is ondoeltreffend, en was van het begin af aan tot ondoeltreffendheid veroordeeld, omdat de belangen van Groot-Brittannië de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie volkomen met elkaar in strijd zijn. Hier betreft het n.l. niét, zooals bij de landen van het driemogendhedenpact natuurlijke bondganooten, doch natuurlijke rivalen. Wanneer Groot-Brittannië in Azië en in Europa verzwakt wordt, dan trekken de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten in direct daaruit voordeel, omgekeerd is het net zoo. Geen van de 3 mogendheden is daarom bereid zich door de andere der waarts te laten leiden, waar de oorlog het felst woedt. Elkeen wenscht, dat de an dere den eersten slag toedient en de kas tanjes uit het vuur haalt Volgens Japansche berichten uit de Phibppijnen is de vernietiging van de restanten van de Amerikaansche troepen op Luzon zeer spoedig te ver wachten. De Japansche troepen, die den vijand na de ontruiming van Manilla zonder ophouden achtervol gen, hebben den tegenstand op ver schillende plaatsen gebroken. Het ge- heele Noordelijke deel van het schier eiland Batan is reeds in Japansche handen. De verdere opmarsch van de Japanners naar het Zuiden maakt goede vorderingen. Formaties Japansche mar.ine-vliegtui- gen hebben gisteren hevige aanvallen gedaan op vijandelijke vrachtbooten, die ten Noordoosten van het eiland Corregidor waren verzameld. Een aantal kleine en middelmatige sche pen werd in brand gestoken. Voorts werd een luchtdoelbatterij in het l succes keerden me van gebarricadeerde staten. Door tot deze Europeesche gemeenschap toe te treden,” aldus besluit Déat, „geeft men Frankrijk niet op. Men behoudt het en verwerft meer ruimte voor zijn genie.” Wat Marcel Déat hier met betrekking tot Frankrijk heeft gezegd, zou ook voor ons land geschreven kunnen zijn. Zijn woorden zijn waard herlezen en overdacht te worden. De Britsche berichtendienst meldt uit Singapore, dat de BriUche strijd krachten zich in het gebied van Kwa- la Selangor hebben moeten terug trekken. De Japanners staan thans 35 mijl ten Noorden van de rivier de Burna m. De „Overeenkomst van Washington” staat uiteraard voor het oogenblik in het brandpunt der belangstelling en het ligt voor de hand, dat de perscommentaren in de Angelsaksische landen de bijzondere aandacht hebben. Zoo wordt van bevoeg de zijde gewezen op de commentaren van een paar Londensche bladen, die, waar zij spreken van een nieuwen Volkenbond, welke in Washington zou zijn tot stand gekomen, kortweg belachelijk worden ge- Een officieele bevestiging van de z.g. overeenkomst van Washington en van den inhoud hiervan is nog niet ontvangen, zoo verklaarde de woordvoerder van de Ja pansche regeering. Het is derhalve nog te vroeg om op deze kwestie een officieel commentaar te geven. Hij geloofde echter nauwelijks, dat de betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie als gevolg van de overeenkomst van Washington een ver andering zouden ondergaan. De toestand zou echter een geheel nieuw aspect krij gen, wanneer de Sovjet-Unie besloten zou hebben tegen Japan te strijden. Volgens de tot dusver ontvangen officieele inlich tingen bewaart de Sovjet-Unie tegenover Japan nog de neutraliteit”. Sprekende over de visscherijovereen- komst tusschen Japan en de Sovjet-Unie verklaarde de woordvoerder, dat nog geen overeenkomst is geteekend en dat de on- derhandelingen hiervoor nog aan den gang waren. De winterverblijven van de Duitsche soldaten in het Oosten zijn ruim en warm. Het zijn net „aardwoninkjes”, voorzien van een schoorsteen, waaruit het lustig rookt. (Orbis-Holland-P.K. Cusian) De bekende Engelsche militaire publi cist kapitein Liddell Hart schrijft in een beschouwing over den algemeenen toe stand en over de gebeurtenissen in Oost- Azië o.a. het volgende: In het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan is de toestand in de afgeloopen twee weken voor de Engelschen en Ame rikanen voortdurend slechter geworden. Nog steeds is niets te bemerken van de een of andere actie van de Amerikaan- sche vloot in den Stillen Oceaan, die al leen nog den toestand zou kunnen redden. Het gevaarlijkste is de Japansche op marsch op de Philippijnen en in het Noorden van Borneo. Zouden deze krijgs operaties op Ned.-Oost-Indië overslaan, dan zou zelfs Engeland’s weerstandsver mogen hierdoor verzwakt worden, daar der wereld zou indien noodig, in te grijpen en beslissin gen te nemen. Dit beteekent niet, dat de inspecteurs zelf nieuwe bepalingen kun nen schéppen of bestaande voorschriften kunnen wijzigen of aanvullen. Dit recht heeft slechts de C.D.K. De inspectie dienst is echter wel bevoegd, onjuiste toepassingen van bestaande voorschriften ongedaan te maken en de goede toepas sing te vorderen. Het behoeft wel geen betoog, dat aan de verantwoordelijkheid en bevoegdheid der plaatselijke diensten niet in het minst zal worden getornd. De beoordeeling en beslissing ten aanzien van bepaalde aan vragen blijft, voor zoover deze daartoe gemachtigd zijn, bij de leiders ook de verantwoordelijkheid hiervoor. De inspec tie heeft alleen een repressieve en advi- seerende taak. Uiteraard dient zij hierbij ten nauwste samen te werken met de arbeidsinspectie eenerzijds en de provin ciale voedselcommissarissen anderzijds. De inspectiedienst bestaat uit 5 hoofd inspecties, waarvan er één speciaal voor de groote steden is. Er zijn 5 hoofdin specteurs, 15 inspecteurs en een aantal adjunct-inspecteurs. Tegen de beslissin gen v.an de inspecteurs staat beroep open de hoofdinspecteurs. VIJF HOOFDINSPECTIES Ons distributie-apparaat, waarmede wij dagelijks te maken hebben, tracht met al- 1 zoo- Het - -een soepele toepassing der bepalingen te be- MAATREGELEN IN BRAZILIË De Braziliaansche minister van ma rine heeft bekend gemaakt, dat alle ver loven van de marine onmiddellijk worden ingetrokken. In het besluit wordt deze maatregel gemotiveerd met den huidigen internationalen tostand. o. 5.42 aar nam. tot 9.49 aar v.m. Maan: 6 Jan. onder 11.34 v.m. op 10.13 n.m. 7 Jan. onder 12.01 v.m. op 11.20 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsieden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 lerlei persoonlijke omstandigheden veel mogelijk rekening te houden. Centraal Distributie Kantoor beoogt vorderen zonder tevens afbreuk te doen aan de gewenschte uniformiteit. Hiervoor is in November van het vorige jaar een nieuwe „buitendienst” ingesteld: de in spectiedienst voor de distributie. Deze dienst zal een nauwgezette controle gaan uitoefenen op de toepassing der voor schriften en heeft daarbij het recht, bij onjuiste toepassing in te grijpen, teneinde aldus een tot het uiterste doorgevoerde rechtvaardigheid bij de behandeling van bijzondere gevallen te verzekeren. De nieuwe inspectiedienst zal zich aan vankelijk beperken tot de voorschriften t.a v. bijzondere arbeidsvormen en „zelf verzorgers’’. Vooral bij de toekenning van extra rantsoenen voor zwaren en zeer zwaren arbeid en voor langdurigen, gif- tigen, vuilen en nachtarbeid deed zich steeds meer behoefte gevoelen aan een regeling, die niet meer speling toeliet dan beslist onvermijdelijk was. Ook wat de voorschriften voor „zelfverzorgers" be treft (huisslachters e.d.) zullen de punt jes thans op de i worden gezet. Voor de genoemde categorieën zijn den laatsten tijd verschillende nieuwe rege lingen en bepalingen van kracht gewor den, terwijl nog andere zullen volgen. Deze moeten van meet af aan strikt en volgens vaste normen worden uitge voerd en hiervoor zal de nieuwe buiten dienst hebben te waken. De controle van de inspecteurs zal zich daarom allereerst richten op de plaatse lijke distributiediensten, doch tevens op de belanghebbenden. Wat de bijzondere arbeidsvormen aangaat, zijn dit door gaans de werkgevers, die, zooals vanzelf spreekt, gehouden zijn aan den inspectie dienst alle gewenschte inlichtingen te ver strekken en medewerking te verleenen Aan het personeel van den inspectiedienst zal opsporingsbevoegdheid worden ver leend zoodat. in geval van onjuiste op gaven. proces-verbaal kan worden opge maakt. De verklaringen van Eden over het re sultaat van zijn te Moskou gevoerde be sprekingen zijn, naar men in Berlijn ver klaart. in een dusdanigen vorm gehouden, dat zij geen bijzondere aandacht verdie nen, meldt hel D.N.B. Het eenige belang rijke ziet men in de toespeling van Eden op den naoorlogstijd, waarvoor, naar hij verklaarde, vele dingen open gelaten die nen te worden. Uit deze geheimzinnige aanduiding wordt te Berlijn de conclu sie getrokken, dat Stalin een aantal eischen heeft gesteld die de Britsche poli tiek dwingen met haar beloften aan an deren voorzichtig te blijven. Wanneer En gelsche bladen als de „Daily Mail’’ on langs erop wijzen, dat talrijke staten hun onafhankelijkheid zullen krijgen en ande re met deze mogelijkheid niet onvoor waardelijk kunnen rekenen, is. naar de op vatting te Berlijn, het niet te veel wan neer men aanneemt, dat de Sovjet-Unie een voorbehoud heeft gemaakt met betrek, king tot de politieke, resp. territoriale ont wikkeling. van een machtscoalitie, doch enkel en al- leen op haar inwendige kern en doel- t treffendheid. De doeltreffendheid van het driemogendhedenpact is enorm, omdat de belangen van Duitschland, Italië en Japan volkomen identiek zijn en de gelijktijdige J strijd voor die belangen een gemeen- schappelijke militaire strategie mogelijk maakt, die eiken partner in zijn gebied J ten voordeel strekt. de de dat uitge dacht met het doel om tegenover de we reldopinie het mislukken van de beraad slagingen te verdoezelen. De troost, dien bijv, de „Daily Telegraph” aan het Brit sche publiek belooft door te schrijven, dat het driemogendhedenpact tegenover de combinatie van Washington nietig schijnt, zegt alles. In de politiek en vooral in den oorlog komt het n.l. niet Er is reeds bij herhaling de aandacht op gevestigd, aan de hand van zich krachtig manifesteerende feiten dat Duitschland temidden van het oorlogs geweld, terwijl zijn weermacht in het Oosten en in Afrika, te water en in de lucht, hardnekkig strijdt, bezig is, eco nomisch en sociaal, den vrede voor te bereiden. Vooral in een bezet gebied als het onze komt men als gevolg van deze unieke en sterke ontplooiing van krachten, ©ogenschijnlijk op verschil lende doelen gericht, maar in wezen samengekoppeld in de ééne richting van een nieuw en welvarend Europa, in een ietwat zonderlinge positie. Er is oorlog en er is vrede. Terwijl de oor logsvlammen loeien in verschillende deelen van de wereld, wordt hier ge werkt aan den vrede, aan den opbouw, worden economische en sociale maat regelen voorbereid en doorgevoerd, die men slechts kan karakteriseeren als „werken des vredes”. De propaganda, waarmede wij worden overstroomd, hetgeen overigens een normaal ver schijnsel is in dagen van strijd in alle oorlogvoerende landen is uiteraard in hoofdzaak op den oorlogstoestand ingesteld; dat er ook een „toestand van vrede” is, komt in deze propaganda minder tot uiting. Men zou dit ook niet anders kunnen en mogen verwachten. Het gevolg hiervan echter is, dat in een land als het onze, waarin aan den vrede wordt gewerkt, sterker: waar tot op zekere hoogte een vredestoestand heerscht, deze vredesarbeid wordt ver richt onder den invloed en suggestieve macht van de oorlogspsychose. Dit is in zekeren zin een delicate omstandig heid, die haar risico’s heeft. Het is zaak, dat wij hier, in een land, dat het voorrecht geniet, intensief aan den vrede te kunnen werken met de mid delen, die het Duitsche Rijk, alsof het niet in een gigantischen strijd was ge wikkeld, ons daarvoor ter beschikking stelt, de oorlogspsychose duidelijk on derkennen en haar ook met nuchter verstand en daarover beschikt ons volk in de propaganda weten te onderscheiden. Over het algemeen heb ben wij een scherp oog voor het be roemde „korreltje zout”, waarmede men verschillende dingen nemen moet. Zoo lang we ons goed bewust blijven van dit korreltje zout, dan is er geen ge vaar, dat we, als gevolg van de oor logspsychose, het werk van den vrede in verkeerde banen zouden kunnen leiden. Om een voorbeeld te noemen. Er wordt veel geschreven en veel ge sproken over de nieuwe orde en over de toekomst van het continentale Europa. Er zijn velen, die meenen, dat de ordening van het continentale Europa niet ten voordeele kan zijn van een zeevarende natie als de Nederland- sche, niet ten profijte van een volk, dat op zee uitziet. Dat deze dwaling in bepaalde kringen bestaat, is, zou men kunnen zeggen, een gevolg van de oor logspsychose in de propaganda voor het nieuwe continentale Europa. De nuch- ter-denkende schakelt deze oorlogs psychose uit. Hij begrijpt, dat steden als Hamburg en Bremen ook in de allereerste plaats de grootste belangen hebben bij den handel-over-zee. De overzeesche handel zal ook voor het nieuwe continentale Europa een fac tor van de grootste beteekenis zijn. Dit is een directe conseqentie en een eisch van den toestand van vrede. Dat er thans niet den nadruk op kan worden gelegd, is een directe consequentie en een eisch van den toestand van oorlog. In de „Oeuvre” heeft de bekende Fransche publicist Marcel Déat dezer dagen een interessante beschouwing gegeven over het nieuwe Europa. „Ter- 5 wijl de overwinnaars na den vorigen wereldoorlog persoonlijk faalden,” al- dus schrijft hij, „maakt het overwin- I nende Duitschland reeds thans met volledig besef van zijn verantwoorde- lijkheid een, begin met het tot stand brengen van een continentale gemeen- 5 schap. De Duitsche leiding in dit nieu- J we Europa beteekent geenszins een mi litair gezag, een verovering of een hegemonie. In de plaats van het nieu we Europa, waarin groote en kleine staten met zoogenaamde rechtsgelijk heid gezamenlijk babbelden, komt een hiërarchisch Europa. De organische hiërarchie verlangt een vèr-strekkende economische solidariteit en een zekere aanpassing van sociale en politieke situatie, echter zonder uiterlijke een vormigheid. Integendeel, ieder volk heeft den plicht, zijn gaven en bescha vingsvormen zooveel mogelijk te ont wikkelen. Maar de oplossing van de politieke problemen zal niet meer wor- In de eigenlijke bepalingen verplichten zich de 3 groote mogendheden en haar 23 kleine schaduwen, haar militaire en economische hulpbronnen aaneen te slui ten. Uit de Britsche, Amerikaansche en bolsjewistische propaganda kon de wereld eigenlijk opmaken, dat deze aaneenslui ting al lang een feit was, Waartoe waren dan eigenlijk Harriman en Beaverbrook naar Moskou gereisd? Het schijnt wel, alsof de toen genomen besluiten zonder practische gevolgen zijn gebleven en alsof dezelfde mogendheden, ditmaal vertegen woordigd door Roosevelt, Churchill, en Litwinof, m Washington moesten verga deren om zich ervan te vergewissen of het ook werkelijk bij de besluiten van Moskou blijft. Belangwekkender nog is de verplichting geen afzonderlijken vrede met de landen van het driemogendhedenpact te sluiten Nu nauwelijks het gevaar bestaat. dat Costa Rica heimelijk een afzonderlijken vrede met Kroatië zal sluiten of Nicara gua hetzelfde met Boelgarije zal doen, verraadt deze bepaling slechts het wan trouwen dat Groot-Brittannië, de Vereen Staten en de Sovjet-Unie bij hun pogingen van dit oogenblik ten opzichte van elkan der koesteren. Wanneer de conferentie van Washington geen andere samenvat ting van de Britsch-Amerikaansche-bols- jewistische politiek tot stand heeft ge bracht, dan de verzekering elkaar niet wederkeerig met een afzonderlijken vrede te bedriegen, dan moet het resultaat van de bijeenkomst wel erg bescheiden ge noemd worden. Nu Reuter in een tele gram uit Washington er nadrukkelijk op wijst, dat de nieuwe verklaring geen voorschriften behelst over een samen werking in de oorlogspolitiek, over een samenvatting van troepen, uitrusting, of leveranties, kan men wel aannemen, dat het eigenijke doel van de besprekingen volkomen mislukt is. Van 1—5 regels 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct. daarna Iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binfien de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 et meer Naar in bevoegde Fransche kringen te Vichy vernomen wordt, zou de se- cretaris.generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, Paringaux, in den trein van Parijs naar Troyes vermoord zijn. In Vichy is gisteravond hierover het volgende officieele communiqué uitgege ven: - „De secretaris-generaal van het minis, terie van binnenlandsche zaken, Ives Pa ringaux. is tusschen Parijs en Troyes dood op de rails aangetroffen. Men beschikt nog niet over nadere bijzonderheden over de omstandigheden waaronder hij den dood gevonden heeft”. In bevoegde Fransche kringen wordt verklaard, op het oogenblik nog niet nauwkeurig te kunnen zeggen, of hier sprake is van een moord of van een on. geluk De lijkschouwing kan eerst de noo. dige opheldering hieromtrent verschaffen. Paringaux, dié 41 jaar was, was reeds vroeger als medewerker van Pucheu, den huidigen minister van binnenlandsche za. ken. werkzaam, toen deze nog aan het hoofd stond van het ministerie voor de na tionale productie. Van beroep was Pa ringaux electrotechnisch ingenieur. Pu cheu, die zich op het oogenblik in Parijs bevindt, heeft persoonlijk belangstelling voor het gerechtelijk onderzoek aan den dag gelegd. Voor den komenden minister, raad wordt hij in Vichy terugverwacht. In bevoegde Fransche kringen spreekt men de door Reuter verspreide bewering ztegen als zou de Fransche minister van binnenlandsche zaken, Pucheu. tezamen met Paringaux vermoord zijn. Alleen laatstgenoemde werd dood op de rails aan getroffen in de buurt van het station Flamboin-Gouaix. Onopgeloste vraagstukken Dit blijkt ook uit andere Britsche com mentaren, die bijv, de aanwezigheid van Beaverbrook, bij de beraadslagingen al dus wilden interpreteeren, dat hij een „inventaris van de Amerikaansche pro ductie heeft willen opmaken. Ook Bea- verbrook’s bezoek aan Moskou ontsproot eigenlijk aan een Britschen wensch om de Sovjetvoorraden op te nemen en niet aan de behoefte om de Sovjet-Unie te helpen. Samenvattend kan men dus zeggen, dat het eigenlijke vraagstuk eener gemeen schappelijke oorlogsinspanning van J‘ Vereen. Staten, Groot-Brittannië en Sovjet-Unie niet werd opgelost en het genoemde besluit slechts is Het opperbevel van de Australische luchtmacht heeft volgens een bericht van Domei medegedeeld, dat het vliegveld Rabaul op Nieuw-Pommeren tweemaal door jachtvliegtuigen is gebombardeerd. Het officieele bericht geeft toe, dat scha de is aangericht. noemd. Deze Washingtonsche overeen komst is niets anders als een propaganda- true ten einde de geleden nederlagen te bemantelen. Ook werd nog gewezen op de rede welke Eden heeft gehouden na zijn bezoek aan Moskou, een rede waarin hij zich zeer hartelijk voor de bolsjewisten betoonde, en waarin hij zich ook zeer optimistisch heeft uitgelaten, kennelijk met het doel om het Engelsche volk op te beuren en het vertrouwen te geven in de kracht van de bolsjewisten. Vooral wees hij op de „prachtige organisatie” van het bolsje wistische transportwezen. Hoe het hier mede in werkelijkheid echter is gesteld, - - vertelt de „Prawda", welk blad ernstige den belemmerd door het blinde egoïs- misstanden bij het transportwezen hekelt. In Kazan, bijvoorbeeld, is de tram niet meer bedrijfswaardig. Treinen hebben urenlange vertragingen. In Semara was er voor de naar het front vertrekkende troepen geen heet water beschikbaar om thee te maken. Ook in vele ziekenhuizen heerschen wantoestanden; vluchtelingen hebben geen dak boven het hoofd en zijn verstoken van medische hulp. Er heerscht dus nogal verschil van mee- ning tusschen de „Prawda” en minister Eden op het punt van het bolsjewistische transportwezen de geheele rubberproductie den Japanners in handen zou vallen. Deze bedreiging had door Engeland en Amerika vermeden kunnen worden. Ja pan heeft intusschen in het Westelijke deel van den Stillen Oceaan een zooda nige overheerschende positie als zeemo gendheid veroverd, dat het moeilijk zou zijn deze aan Japan te ontnemen. De sleutel voor de oplossing van dit voor Engeland en Amerika ernstige vraagstuk ligt bij de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan. Bevindt zij zich op weg naar Singapore of houdt men deze als gevolg van de in Péarl •Harbour geleden verliezen achter? Wat betreft de krijgsoper^iies in Noord- Afrika, is het duidelijk, dat zoolang niet de tegenstander geheel uit Noord-Afrika verdreven is, het Britsche offensief in breed strategisch opzicht geen volledig sücces kan zijn Aan het Oostelijke front, zoo schrijft Liddel Hart, zijn de «oorlogskansen voor de Duitschers ook maar bij benadering niet op zoo beslissende wijze gekeerd, dat de toon gerechtvaardigd zou zijn, waarop van geallieerde zijde over de gebeurte nissen aan het Oostelijk front geschreven en gesproken wordt. Beziet men met aan dacht den Duitschen terugtocht op een eenigszins behoorlijke landkaart, dan is hiervan nauwelijks iets te zien Op enke le punten in de buurt van Moskou heb ben de Duitschers zich slechts zoo ver teruggetrokken als een man in een uur kan afleggen. Tenslotte waarschuwt Liddel Hart zijn lezers er voor overdreven verwachtingen te koesteren van de militaire gebeurtenis sen aan het Oostelijke front. DOOR JAPANSCHE LUCHTMACHT AANGEVALLEN Met groote belangstelling heeft men te Tokio kennis genomen van de uit Batavia via Saigon ontvangen berichten, volgens welke zich Amerikaansche strijdkrachten in de wateren van Nederlandsch-Indië be vinden en dat reeds een aanval van Ja pansche luchtstrijdkrachten op deze Ame rikaansche schepen is gedaan. Volgens deze berichten schijnt zich een zooge naamd Aziatisch eskader, voor zoover het niet in de baai van Manilla ingesloten en tot zinken is gebracht, in de wateren van Ned.-Indië teruggetrokken te hebben. On der deze schepen bevinden zich ook het slagschip „Houston” met admiraal Hart aan boord, alsmede het kleine vliegkamp schip „Heron”. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scneveningen. Keizerstr 319, Fel. 450310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Ir., Fhere- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr. 66 Tel. 721187 DUITSCH In aansluiting uit Berlijn van het aldaar gegeven com mentaar op de te Washington gesloten overeenkomst, wordt nader opgemerkt, dat de Ver. Staten, de Sovjet-Unie, en Groot-Brittannië zich ondangs het gezel schap van de 23 andere landen, vrij een zaam moeten gevoelen, hetgeen kan blij ken uit de in het besluit vervatte uitnoo- diging tot andere naties, om tot „pact” toe te treden. Evenals bij sportclub, die zich in haar uitgaven buiten is gegaan, en nieuwe leden zoekt te verwerven door bijzondere faciliteiten te verleenen, worden reeds thans aan eventueel later toetredende staten be gunstigingen aangeboden, die de eerste 26 onderteekenaars niet genieten. Zoo be hoeven deze nog komende overige mo gendheden geen oorlogsverklaringen af te leggen, wanneer zij tot den bond van 3 plus 23 toetreden. Materieele prestaties zijn voldoende om hen te verwelkomen. Wanneer dus bijv, een Zuid-Amerikaan- sche handelsmaatschappij erin slaagt om haar vleesch in blik, dat tot dusver door de Amerikaansche douane wegens het ge vaar voor trichine en wegens de mond en klauwzeer bacillen geweigerd werd voortaan aan het Amerikaansche leger te verknopen, dan wordt dit automatisch be schouwd als een „bijdrage tot den strijd tegen het Hitlerdom” In dit licht be schouwd, vormt het besluit een nieuwe, vrij plompe val voor alle werkelijk sou- vereine staten, die zich buiten den oor log bevinden, om hun neutraliteit ter wille van de 3 wereldmogendheden, die zwaar in nood zijn prijs te geven. De Japansche troepen hebben hun op marsch in Zuidelijke richting langs de Oostkust van Malakka voortgezet en Zon dag het vliegveld van Kwantan bereikt, 6 k.m. ten Zuiden van de stad Kwantan. Het verzet van de ongeveer 1000 man sterke Australische troepen werd weldra gebroken. De vijand heeft hiermede alle posities aan de Oostkust van Malakka verloren. De Japanners maakten ruim 500 krijgsgevangenen en bemachtigden een groote buit aan wapens en voertui gen. Noordoosten' van het eiland met gebombardeerd. Alle toestellen 1 behouden op hun basis terug. Ten Noorden van Mariveles werden groote colonnes vrachtauto’s uit de lucht aangevallen en ruim 20 auto’s met bom men vernield. Het Japansche luchtwapen heeft de onbeperkte heerschappij over deze gebieden.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1