DE MOORD OP VAN AART HEI GROOTE AVONTUUR zw STADSNIEUWS BINNENLAND BUITENLAND w ff! voor Groot Aantal Getuigen Warme kleeding het front Behandeling voor de Rotterdamsche Rechtbank De distributiebonnen JF..a HAAGSCHE COURANT Dinsdag 6 Januari 1942 TWEEDE BLAD RECHTZAKEN Reeds 1260 wagons afgezonden Twee-landen-organisaties FEUILLETON GEEFT WINTERHULP VAN HET VELE IETS DE EEN HEEFT VEEL DE ANDER NIETS dankbaar- aanvaard. 02A 02B 01 01 190 191 192 HAGENAAR OMGEKOMEN De kinderpostzegelactie HET VONNIS TEGEN KAPITEIN v. d. ENDE AFSCHEID D. v. d. KNAAP Vergiftigde tarwe .V o o* in een dorp Sneeuwruimen in het hooggebergte (Atlantic-Holland-Krack) GIRO SSS3 3 (Stapf) Br. of Geb. 1 k.g. TWEE VERDACHTEN BI., Br. geb. 1 Rants. Kaas 100 gram 3i liter Melk Alg. 250 gram het (Nadruk verboden 37) voor den (Wordt twroolgdl 50 gram 500 gram Cacao Jam 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram VI of Vl.w, Aardapp. Aardapp. 02A 02B verteld: uw vrijheid is onbeperkt. De journalist ging naast hem zitten. U hebt wel veel vertrouwen in mij, Lebon. glimlachte Lebon. Riefenberg, ik Vervolg van pagina 1. Ter gelegenheid van den Finschen zelfstandigheidsdag onden groote parades plaats. Een foto van deze gebeur tenis in Kakisalmi (Kexholm). fOrbis-Holland-P.K. Pietinen) Rijst Hav. of peul Gort Verm., Maiz. De besturen van den N.C.B. hebben ruilverkaveling aangevraagd groote objecten, die tezamen Boven-Langstraat vormen en Hij werd naar een der ziekenhuizen over gebracht, en overleed eenigen tijd aan de gevolgen. Vergunning noodig. Blijkens de Staats Crt. van 5 dezer heeft de secr.-gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bepaald, dat voor de oprich ting of instandhouding van twee-landen- organisaties zijn schriftelijke toestemming noodig is. Onder twee-landen-organisaties worden verstaan de Nederlandsche Ka mers van Koophandel voor het buitenland alsmede particuliere vereenigingen, stich tingen en andere organisatie», welke zich ten doel stellen het handelsverkeer tus- schen Nederland en één of meer andere landen te bevorderen. Reeds bestaande organisaties moeten zich binnen vier weken schriftelijk aan melden bij den secr.-gen. Uit het voorgaande blijkt, dat door den door het Vredegerechtshof toegepasten maatregel de bescherming der gemeen schap in voldoende mate verzekerd is. Het Nederlandsche volk heeft er -recht op te weten, dat de volksgenooten gevrijwaard zijn tegen aantasting hunner veiligheid door iemand als den gewezen kapitein der mariniers van der Ende, die blijk gegeven heeft daarvoor een groot gevaar op te leveren. Boter I 125 gram Vet 125 gram De Infanterie valt aan. Het Duitsche artillerievuur heeft opgehouden. Elk oogenblik kan het bevel om storm te loopen worden verwacht. De manschap pen kijken in spanning naar den rand van het dorp en zoeken alvast het ter rein af naar de beste aanvalsmogelijk-' heden. (Weltbild-Polygoon-P.K, EtzokL) Groenten drogen komt meer en meer in zwang, maar met het oog op het behoud der voedingswaarde, moet het vakkundig geschieden. Waar geen groentendrogerij is, brengt de bakkers oven uitkomst. Het drogen van boerenkool. Polygoon- Kuiper) te vinden zijn, mij te ontlasten van de algemeene boekhouding, De groote baas is namelijk een beetje maniak op dit punt en staat er op, dat inkomsten en uitgaven zorgvuldig worden aangetee- kend. Levensmiddelen en andere nuttige zaken worden ons geleverd door Ava- koebi. Het maken van inventarissen en gaarne aan u willen gij daarvan? hier dan zoo uit- Boter 1125 gram Vet 1125 gram ONGEVALLEN De 53-jarige voetganger J. van M uit de Wateringschestraat is gisterochtend in de Torenstraat aangereden door een wiel rijder. De man bekwam een linkerboven- beenfractuur en is in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen. De chef van den verkeersdienst verzoekt den wielrijder, alsmede de dame, die het slachtoffer over straat begeleidde en ge tuigen. zich voor het geven van inlich tingen te willen vervoegen aan zijn bu reau, Alexanderplein 15a. Gistermiddag viel op den Loosduin- scheweg de 10-jarige K. J. P. van een vrachtauto en brak den linkerenkel. Dour den geneeskundigen dienst werd hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht Op de Apeldoornschelaan viel giste ren de 13-jarige L. C. G. uit de Dalton- straat van een rijdenden wagen, tenge volge waarvan hij een rib brak. De jon gen is in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen. De 20-jarige J. P. uit de Schlegel- straat viel gisternamiddag in een fabriek in de 3e v. d. Kunstraat in een liftkoker. De man bekwam een hersenschudding en brak den rechteronderarm. Hij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht aanvragen zou ik ga; overlaten. Wat denkt Is de bezetting gebreid? Dat gaat nogal, Welnu, besloot ga op uw voorstel in. Hij vergezelde den planter naar het magazijn, waar op houten rekken ontel bare blikjes met ingelegde levens middelen stonden en verder nog allerlei andere voedingswaren, benevens rook- voorraad en drank. Men heeft hier waarlijk aan alles terwijl hij wees. is de voor twee de heele Boven-Langstraat vormen en meer dan 8000 ha beslaan. Voorts heeft de Noord- Brabantsche provinciale waterstaat plan nen opgemaakt, waardoor ’s-Hertogen- bosch en tevens een groot deel van het stroomgebied van de Dommel en de Aa van den tot nu toe ondervonden water overlast afkomen. 184 Alg. 01 C of 01 D Reserve 189 Alg. 185 t.m. 188 Algem. 02 D—03 D Reserve Alg. Alg. Alg. 179 t.m. 183 Algem. 01A t.m. 04A Melk 1 01B t.m. 04B Melk 1 OPPERCOMMANDO OP DEN ATLAN- TISCHEN OCEAAN De ..New York Times” meldt uit Was hington, dat een geallieerd oppercomman. do zal worden opgericht voor de oorlog voering op den Atlantischen Oceaan Ver der zal, volgens het blad, een geallieerde Raad in het leven worden geroepen, die zich zal bezig houden met de leveranties van oorlogsmateriaal van de Ver. Staten aan hun bondgenooten. Uit de tenlastelegging van den officier van justitie blijkt, dat aan de verklaring van SI., afgelegd voor de politie, niet vol ledig geloof wordt gehecht, want ook D. wordt verdacht mee den moord op van Aart te hebben gepleegd. Voorts wordt verdachte S. nog tenlaste gelegd verduistering van een bedrag van 500 aan huurpenningen, die hij voor C. de W. had geïncasseerd en wederrechte lijk zich heeft toegeëigend. Verdachte D. wordt bovendien tenlaste gelegd, dat hij een bedrag van 500, van misdrijf afkom stig, als geschenk heeft aangenomen, be waard, vervoerd of verborgen. President Van de rechtbank is mr. G. L. van Oosten Slingeland, het O.M. wordt vertegenwoordigd door mr. H. A J. Reu- mer. Als raadslieden der verdachten tre den op mrs. H. Schadee en W. Noordijk. In de zaak SI. zijn 39 getuigen gedagvaard, in de zaak D. 49. De belangstelling is groot. DE ONTVLUCHTING Riefenberg mocht al vast niet klagen over de behandeling in het geheime kamp. Niettegenstaande zijn zeer som- beien gemoedstoestand, bracht hij een heerlijken, verkwikkenden nacht door in het vriendelijke huisje, waar eens Ada Iljen gevangen had gezeten. Laat werd hij den volgenden morgen wakker en lang lag hij na te denken over zijn toe stand. Daaraan viel voorloopig niets te verhelpen, en hij besloot dan ook, zich in zijn lot te schikken. Achter zijn hoofd hing een koord Hij trok er aan en hoorde ergens een be, rinkelen Even later verscheen de boy, die hem den vorigen avond had bediend Goed zoo, overwoog Riefenberg. wij zullen trachten, het ons hier zoo ge makkelijk mogelijk te maken en hij vroeg den neger, of er gelegenheid was een bad te nemen. die bezorgdheid is niet belangeloos Gij moet, het kost wat het kost, de handen uit de mouwen ste ken. Het zou natuurlijk niet strooken met uw bekrompen begrippen over eer lijkheid en fatsoen, om mee te helpen aan het verpakken van het schoone, edele goud van de Loepoeta-mijnen, maar misschien zoudt gij er wel voor ginnen, met het vertrouwen te winnen Vanmorgen heeft de rechtbank te Rot terdam een aanvang gemaakt met de be handeling van de zaak tegen den 37-jari- gen huisschilder T. A. F. SI. te Rotterdam en den 47-jarigen reiziger J. H. J. D„ ge domicilieerd te Amsterdam, doch zonder vaste woonplaats, beiden gedetineerd in het huis van bewaring te Rotterdam, die terecht staan wegens moord met voorbe dachten rade, subsidiair doodslag op den Bredaschen winkelier in heerenkleeding P. B. C. van Aart, te Rotterdam op 12 No vember 1940. De geheimzinnige, spoorlooze verdwij ning van den 47-jarigen Bredaschen koop man was aanleiding voor de politie van Rotterdam, Amsterdam en den Haag, om omvangrijke nasporingen te verrichten, daar een misdaad werd vermoed. Aanvan kelijk scheen het speurderswerk zonder resultaat te zullen blijven, doch op een gegeven oogenblik kreeg de politie een spoor in handen, waaruit bleek, dat de verdwenen koopman van den Haag naar Rotterdam was gereisd, waar in een café besprekingen waren gevoerd, waarbij ook SI. en D. aanwezig waren. De belangstel ling der politie ging allereerst uit naar D., die minder gunstig bekend stond, maar deze was niet te vinden. Daarom werd SI. op het Rotterdamsche hoofdbureau van po litie ontboden om te trachten nadere in lichtingen omtrent D. te bekomen, daar deze een kennis van hem was. SI. verscheen 17 December op het afge sproken tijdstip op het hoofdbureau en bekende geheel alleen den koopman in zijn woning aan de Fransche Laan te heb ben gedood en het lijk onder een laag beton in den kruipkelder van die woning te hebben begraven. SI. verklaarde met den koopman naar zijn woning te zijn gegaan, waar een gesprek werd gevoerd over de levering van textielgoederen. Dit gesprek ontaardde in een twist, die zoo hoog liep, dat SI. een kolenschop greep en daarmee van Aart zoodanig op het hoofd sloeg, dat deze vrijwel onmiddellijk dood was. Hetgeen van Aart aan geld en sieraden en papieren bij zich had; werd, volgens verklaringen van SI., door hem verbrand of in het water geworpen. SI. werd onmiddellijk in arrest gesteld, doch de sensatie van de bekentenis van SI. werd kort daarna gevolgd door een tweede, de vrijwillige aanmelding van den Amster dammer D.. die het maandenlange schuile vinkje spelen in verband met de distribu tie van levensmiddelen niet langer kon volhouden en zich bij de Amsterdamsche politie meldde. Hij verklaarde niet te we ten, om welke reden de Rotterdamsche po litie hem zocht. gedacht, zei de journalist, naar een kist met jachtpatronen Onze grootste ontspanning jacht, verklaarde Lebon. Toen Riefenberg dien avond alleen was, gezeten in den gezelligen salon van Ada Iljen, voelde hij zich veel rus tiger en minder somber gestemd. Hij had het besluit genomen, zich naar de omstandigheden te schikken en te be- Het is geen kwestie van vertrou wen, antwoordde Lebon. Ik wil u alleen het bewijs leveren, dat ik u gis teren de eenvoudige waarheid heb ver teld. Op de vlucht gaan door het woud of langs den stroom, staat gelijk met zelfmoord plegen. Iets uithalen tegen mij of iemand anders uit de nederzet ting kunt ge niet en de minste poging in dien zin zou uw dood beteekenen. Waarom zou ik dan geen vertrouwen hebben in iemand, die het bewijs heeft geleverd over gezond verstand te be schikken? Voor de rest ligt het niet in mijn bedoeling, u het leven hier moei lijk te maken. Integendeel, en in ver band hiermede kom ik u thans opzoe ken. De eenzaamheid én de ledigheid zijn twee terneerdrukkende elementen, welke u moet trachten te ontwijken. Daarom wil ik u een voorstel doen. Wat een bezorgdheid voor mijn persoontje, Lebon. Wees gerust, In een woning aan de Graaf Florisstraat te Rotterdam, is de 27-jarige C. W., wo nende in den Haag, van de trap gevallen. T-I i »-* J*1- 2— later De termijn voor inzending van de op lossing van den radio-luisterwedstrijd op tweeden Kerstdag, welke op 6 Januari zou eindigen, is evenals de uitgifte van de kinderpostzegels en de prentbriefkaar ten voor het kind, verlengd tot en met 20 Januari a.s. Het beton, noodig voor de wanden van de tunnel in den ’s.Gravendijkwal te Rotterdam, wordt door buizen over een langen afstand naar de plaats van bestemming geperst. Arbeiders met lange stokken stampen het beton aan, zoodat het ook de kleinste holten opvult. (Polygoon-Hof) 4 t.m. 10 Januari 1942 4 Rants. i Rants. 1 Rants. i Rants. H k.g. i k.g. N.S.V. zamelt in voor de soldaten aan het front. De N.S.V. (Nationalsozialistische Volkswoblfahrt) heeft een groote actie op touw gezet voor het inzamelen van jassen, wollen kleeding. pel. zen, enz. voor de Duitsche soldaten, die in de felle koude hun plicht aan het front vervullen voor het vaderland. Dat er heel wat binnenkomt, toont onze foto duidelijk Brood Brood 02A Vleesch 02B Vleesch Aard. Aard. 28 Dec. t.m. 24 Januari 1942. Suiker Boter I 125 gram Vet 125 gram 11 liter 28 Dec. t.m .10 Januari 1942 Boter Boter m.red. 21 Dec. t.m. 31 Januari 1942 Boter Boter m.red. 57 57 6 Januari t.m. 14 Januari. 02 02 Boter Boter m.red. 28 Dec. t.m. 21 Februari 1942 193 Alg. I 250 gram Koffiesurr. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede Voor zoover het mede tot de taak der volksvoorlichting behoort de beteekenis van daarvoor in aanmerking komende rechterlijke uitspraken ook buiten den en- geren kring van deskundigen te doen be grijpen, wordt het wenschelijk geacht de aandacht te vestigen op de onlangs door het Vredegerechtshof gegeven uitspraak, waarbij de gewezen kapitein der mari niers P. J. van der Ende ter beschikking van de regeering werd gesteld. Er zij aan herinnerd, dat deze tijdens den oorlog ver schillende Nederlandsche volksgenooten deels gedood, deels ernstig gewond had. Daar de rechtbank te 's-Gravenhage van der Ende onmiddellijk in vrijheid had doen stellen, omdat hij, naar het oordeel dier rechtbank, wegens ziekelijke storing zijner geestvermogens niet voor zijn daad straf rechtelijk verantwoordelijk kon worden gesteld, heeft de procureur-generaal bij het Vredegerechtshof getracht een nadere uitspraak in deze zaak te verkrijgen, ten einde zoo mogelijk te voorkomen, dat deze man tengevolge van zijn kranken geestes toestand opnieuw een gevaar voor de ge meenschap zou opleverén. Het Vredege- rechtshot heeft deze vrees van den procu reur-generaal gedeeld en van der Ende, zij het ook niet gestraft waartoe de ook door het hof aanwezig geachte ziekelijke storing van zijn geestvermogens ingevolge de wet niet kon leiden dan toch ter beschikking der regeering gesteld, ten einde van harentwege te worden ver pleegd. Het hof heeft op deze wijze de volksge meenschap tegen mogelijke gevaarlijke ge dragingen van van der Ende willen be schermen, want daartoe is de maatregel van ter beschikking der regeering stelling (bedoeld in artikel 37, lid 3 van het Wet boek van Strafrecht) een geschikt middel. Deze maatregel is bestemd voor personen, die zich op het grensgebied bevinden tus- seben krankzinnigheid en een normale geestesgesteldheid en die nog niet, of niet meer in een krankzinnigengesticht thuis behooren, doch gevaar opleveren voor de maatschappij. Hij brengt mede, dat de be trokken persoon aanvankelijk voor den tijd van twee jaren ter verpleging ge plaatst wordt in een rijksasyl (een be paaldelijk daartoe ingerichte rijksinsteL ling), terwijl ook op andere wijze in zijn verpleging kan worden voorzien onder toezicht van regeeringswege. Het voorstel daaromtrent gaat uit van het openbaar mi nisterie van het gerecht, dat de ter be schikkingstelling heeft bevolen (in het onderhavige geval dus de procureur-gene raal, bij het Vredegerechtshof). Deze be handeling sluit uiteraard in, dat niet slechts de persoon van den .ter beschik king gestelde als patiënt verzorgd wordt, maar zeker niet minder, dat al datgene gedaan wordt, wat ter beveiliging van de gemeenschap vereischt is. Ja, dit laatste staat ook naar de bedoeling der wettelijke bepaling op den voorgrond. Is de aanvan kelijke termijn, waarvoor de ter beschik kingstelling is bevolen, verstreken, dan kan de procureur-generaal verlenging van den termijn vorderen, waaromtrent het Hof andermaal uitspraak doet en zoo ver volgens. Op hartelijke wijze heeft hedenmorgen het personeel van de afdeeling „Vertrek kende Posten” van het hoofdpostkantoor afscheid genomen van den heer D v d Knaap, hoofdbesteller, die wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, met pensioen gaat. De heer M J. Holzenbosch chef van de afdeeling wees er op, dat hij veel respect heeft voor den scheiden den ambtenaar, die een groote energie en plichtsbesef aan den dag heeft gelegd en altijd een voorbeeld was voor zijn onder geschikten. Ook als mensch heb ik u steeds kunnen waardeeren. Spr. overhan digde den heer v. d. Knaap de oorkonde en een brief van den directeur-generaal. Voorts hebben nog het woord gevoerd de heeren Born, namens de bestellers en de Krijger, namens de hoofdbestellers. Beide sprekers overhandigden fraaie geschen ken. In een geestig en gevoelvol speechje heeft de heer v. d. Knaap bedankt voor de huldiging. verlaten met de boot, waarmee hij was gekomen, kon hij Wel voor goed uit zijn hoofd zetten. Hij wendde zich af van de verborgen aanlegplaats en slenterde verder langs kleine weggetjes. Voor hem liepen inlandsche vrouwen en hij volgde haar tot bij den open oever, van waar hij een vrij uitzicht had op den stroom. Het water kon op die plaats een paar honderd meter breed zijn. In het oeverriet lagen verscheidene prau wen, met lianen aan boomstammen vastgemaakt. Een beetje verderop was een inlander bezig fuiken te lichten. Groote, zilverkleurige visschen schitter den in het felle zonlicht. Ook hier trachtte de journalist vruchteloos een gesprek te beginnen. De negerinnen bij den oever klapten in de handen en lach ten ingehouden. Zij schenen onder elkaar Riefenbergs aanwezigheid te be spreken, in een zangerige, maar onver staanbare taal. De zon stond hoog aan den hemel, toen Riefenberg thuis kwam. Hij vond Lebon bij een glas whisky natuurlijk. Ge ziet, glimlachte het babbelzieke Met sleden gaat het sneller, De Duitsche soldaten gebruiken in het Oosten dikwijls sleden, waarmede men gemakkelijk vooruitkomt. (Hoffmann-P.K. Götze) Op 31 December j.l. zijn te Naaldwijk eenige zakken gedenatureerde tarwe ge stolen, die voor menschelijke consumptie dus ongeschikt waren gemaakt. De tarwe is niet van gewone tarwe te onderschei den. In verband hiermee waarschuwt de burgemeester van Naaldwijk tegen het clandestien koopen van tarwe. Volgens de eerste voorloopige telling heeft de inzameling van bont-, wollen en winterkleeding voor het front een beslist overweldigend resultaat gehad, meldt het D.N.B. Tot 3 Januari zijn niet minder dan 32.144.201 stuks afgestaan, o.a. 1.511.079 bontmantels, bontvesten en an dere bontartikelen. Tot dusver zijn reeds 1260 wagons met warme wollen kleeding naar het Oosten afgezonden of naar de herstelinrichtingen gebracht. In tal van steden van eenigen omvang kregen de troepenformaties, die naar het Oostelijk front vertrokken, op het station winteruitrustingsstukken uit de opbrengst van de inzamelingen. Het Duitsche volk heeft aan den oproep van den Führer, om zijn soldaten in de koude woestenijen van het Oosten door schenkingen van winterartikelen te helpen, gevolg gegeven met een geestdrift, die nauwelijks te overtreffen valt. Zondag was op de inza- melingsbureaux het gedrang zoo groot, dat vele duizenden niet meer geholpen konden worden, zoodat de inzameling ver lengd moest worden. Behalve de bontartikelen zijn nog in geleverd 1.274.353 hemden, 1.208.660 on derbroeken, 3.058.601 borstrokken, pull overs en wollen vesten, 3.714.630 sjaals, 1.092 388 lendengordels, 5.026.583 paar kousen en sokken. 376 229 paar ski’s, 1.779.940 hoofdbeschermers, 2.219.171 paar handschoenen, 3.963.730 paar polsmoffen, 1.324.068 oorbesch.ermers. 2.678.169 klee- dingstukken van allerhande slag en een geweldige hoeveelheid van andere pas sende wollen en bontartikelen. Voorts zijn tal van kostbare hermelijnen en persia- ner mantels geofferd voor de verpleeg sters in het Oosten. Van de bijdragen zijn er enkele bij zonder interessant wegens haar waarde als herinnering. Zoo heeft majoor Franz Im- melmann de vliegerbontjas ten geschenke gegeven, die behoord heeft aan zijn broer Max, den beroemden jachtvlieger, die in den wereldoorlog is gesneuveld. De fa milieleden «van wijlen president Hinden burg hebben de bontmof afgestaan, die de veldmaarschalk vroeger op jacht ge bruikte. De inzameling van wol en bont voor de soldaten aan het front. De oproep van den Führer heeft ook in Nederland goeden weerklank gevonden. Zeer vele kasten zijn geop'end, om de warme gaven aan het inzamelingsbureau af tê staan. Ski-uitrus. tingen worden met groote heid Welke echte sport man wil hiervoor niet zijn deel af staan Polygoon-Sagers) Zo ndagmiddag werd in het café-restaurant ,,de Kroon” een gezellige samenkomst voor onze oorlogsgewonden gehouden, waaraan zeer vele bekende ar- tisten hun medewerking verleenden. Het woord werd gevoerd door mr. Max, den bekenden snelteekenaar, onder wiens lei ding het geheel stond en den heer Peek, namens het personeel der Alg. Landsdruk kerij, dat aan dezen middag financieelen steun had gegeven. In zijn openings rede zegde de heer Max dank aan alle gevers en medewerkers. Hierna werd een zeer gevarieerd programma gegeven. Aan het slot sprak een der verpleegden zijn dank uit voor het gebodene en overhan digde den heer Max een zakhorloge. Eenige firma’s hadden sigaretten en gebak be schikbaar gesteld. Zeker, antwoordde de inlander, en begaf zich naar de badkamer. Eenzaam gebruikte de journalist het ontbijt en daarna ging hij in de deur opening staan. Niemand scheen zich hier om hem te bekommeren en hij be sloot een kleinen tocht door de neder zetting te ondernemen. Hij verliet het huis aan de achterzijde, liep langs een Weg door het woud en bereikte spoedig de plaats, waar hij den vorigen dag aan wal gestapt was. In de kreek lag de stoomboot nog op dezelfde plaats. Ne gers waren bezig brandhout te laden en een hem onbekende blanke rang schikte met omzichtigheid kleine kistjes in de kajuit. Die blanke had even op gekeken, toen hij Riefenberg op den oever bemerkte, maar verder nam hij geen notitie van hem, alsof hij het ge woon vond, dien vreemden gast vrij te zien rondzwerven. Riefenberg poogde een gesprek aan te knoopen met den onbekende, maar die poging leed schip- ureuk. Een oogenblik flitste het door -ijn brein, dat hij aan boord van het aartuig zou kunnen springen en den vreemdeling neerslaan. Maar gesteld, dat zulks mocht slagen, wat zou het plantertje, dat ilc u de waarheid heb tiem vooruithelpen? Wie zou de stoom boot in gang brengen? Wie zou het .stuur in handen nemen? Neen, het vooruitzicht ooit deze plaats te kunnen van Lebon. Ondertusschen zou hij de gelegenheid hebben, zijn toestand ern stig te bestudeeren, want het stond bij hem vast, dat hij de rest van zijn leven niet zou doorbrengen in dit tropenwoud. Maar hoe er uit te raken? Ada Iljen achterna?... Hij keek naar de groote fo to aan den wand. Arm kind, zuchtte hij. Boven de kap van de petroleumlamp was het licht wazig, en de trekken van Ada Iljen leken hem, vanwaar hij was gezeten, onduidelijk. Hij naderde den wand. Het was hem, alsof hij voor de eerste maal dit beeld aanschouwde. Hij greep zijn portefeuille en haalde de fo to, welke hem in de hoofdstad werd overhandigd, te voorschijn. Vreemd, dat hij haar nu anders zag, anders ook dan te Wahenia, in de villa van den Amerikaan. Maar ja, toen immers ging het niet om de vrouw, maar om het tragische geval, waarin zij was betrok ken. Toen bevond hij zich in een toe stand van geweldige opgewondenheid. Nu was alle spanning verdwenen. Nu lag een toekomst voor hem. welke lees Ada IbenX^H08 de WoestÜn- En ind deze wüd^i®" d°°d gevonden- hier têrval wüdernis> er8®ns bij een wa- 4 -

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5