BONNEN VOOR BRANDSTOFFEN AUSTRALIË STAAT- VLOOTBASIS conces- AAN AMERIKA AF fes Woensdag 7 Januari. No. 18074. 1942. SIES AAN MOSKOU Twee eenheden voor van haarden kachels en Ver. Staten zullen Australische eilanden bezetten Churchill wist van niets den van VERDUISTEREN Winterbevoorrading aardappelen stopgezet Nederlandsch-Indische duikboot verloren Met Duitschland voor een vrij Nederland DE „TIMES” OVER DE ENGELSCH-B0LSJEWIST1- SCHE BETREKKINGEN SOERABAJA: HOOFD KWARTIER TWEE DOODEN BIJ VERKEERSONGELUK Distributie vruchten gegaan Nieuwe slag Grooten Oceaan Zes voor centrale verwarming OP zou VLEESCH OF GEEN VLEESCH I Voor ’a-Gravenhage bij vooruitbet per 3 rnnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode" «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" f 3.15 Franco per post met Mode blad 14.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct LONDEN BEVREESD VOOR NEDERLANDSCH-INDIE Geen vrees voor stagnatie Voldoende aardappelen bij de bevolkingscentra Mussert door Rosenberg ontvangen Gesmolten rundvet Dr. VAN MOOK NAAR CANBERRA Pact met de Sovjets blijvend bestanddeel van de Britsche politiek v. 5.44 uur nam. tot 9.49 uur v.m. Ned.-Indië teleurgesteld over Wavell’s commando Binnenkort militair bondgenootschap tusschen Washington en Canberra Naar het D.N.B. meldt, zal te Washington binnenkort een militair bondgenoot schap tusschen de Vereenigde Staten en Australië worden gesloten. De Vereenigde Staten verplichten zich daarin de militaire bescherming van Australië over te nemen. De Australische regeering verklaart van haar kant accoord te gaan met de vestiging van Amerikaansche garnizoenen op de bij Australië behoorende eilanden. De vloot basis Port Darwin wordt onmiddellijk aan de marine van de Ver. Staten afgestaan. Naar het heet zijn de desbetreffende onderhandelingen tusschen Canberra en Washington reeds sedert geruimen tijd en buiten medeweten van de Britsche regeering gevoerd. Nederlandsch-lndië is in oorlog met Japan. Wij willen op dit oogen blik de schuldvraag laten rusten. De Pacific-oorlog welke werd ont ketend en dien men langer dan een kwart eeuw had voorzien, zou toch vroeg of laat zijn losgebarsten. Om hem te voorkomen, was meer noo- dig dan politieke accoorden en lang getraineerde handelsbesprekingen, was ook heel wat meer noodig dan een waakzame neutraliteit. Er was een wereld-organisatie voor noodig, een alles-omvattend economisch program tusschen alle industrie landen der wereld. In de plaats daarvan heeft men een laisser-aller- politiek gevolgd en de groote lei ders van het oude regime hebben de dossiers aan hun opvolgers over gelaten. Die zitten er nu mee. Het lot heeft gewild, dat Nederlandsch- lndië in den hoek zit, waar de sla gen vallen. Het blanke ras heeft in Azië fouten gemaakt, waarvan de gevolgen thans niet meer te keeren zijn. Indië ligt iederen Nederlander na aan het hart. „Indië verloren ramp spoed géboren” was de slagzin die opgeld deed in vroeger jaren, in een tijd toen jnen weer scherper dan anders den Pacific-oorlog dichter bij zag komen. Deze slagzir. heeft ech ter ook nu nog haar beteekenis be houden. Wie realiteitszin heeft en klaar en onbevooroordeeld den toe stand inziet, weet op wie zijn hoop gevestigd moet zijn, opdat dit on heil zou kunnen worden afgewend. Wij hebben het reeds eerder ge zegd en de feiten van het oorlogs- tooneel in Azië wijzen het uit, de vijanden van Japan hebben de kracht van dit land schromelijk on derschat. Dit valt niet goed te pra ten. Men heeft die macht onder schat doordat men zijn eigen fou ten niet zag en blind was voor de moreele kracht van het Japansche volk. Is het niet teekenend, dat de Japansche taal éénzelfde verbinding van woorden kent: „ik ben bang voor u” en „ik heb eerbied voor u’? In de Japansche films treden slechts helden op; de films der blanken, die in de Indische bioscopen draaiden, gaven voor een groot deel halve idioten en schavuiten te zien. Het Japansche tooneel? Gevechtsscènes, heldendaden, klinkende^-leuzen. De blanke tooneelgezelschappen, die het Oosten bereisden, voerden veelal stukken op van de Parijsche boule vard-theaters. Zoo zou men kunnen doorgaan, het is er hier de plaats niet voor en de feiten van den dag zijn te benauwend. Amerikaansch slagschip zijn gezonken Tentoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Handwagen in tunnel door vrachtauto aangereden HAAGSCIIE COURANT 0 PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTEN'l IEN: GELDIG TOT EN MET 30 APRIL grootste „Times” het die te der een jewijs voor de afbrokkeling rifsctie Rijk. bij na Gezien deze noodzaak, mag worden aangenomen, dat de maximale voorraad- vorming bij of in de bevolkingscentra nu wel ongeveer bereikt is. Eenigen tijd geleden is voor particulie ren de mogelijkheid geschapen om, voor de vorst intrad, een wintervoorraad aard appelen op te doen. Tevens werd daarbij medegedeeld, dat zij, die niet tot opslag zouden overgaan, er van verzekerd kon den zijn, op hun bonnen het gebruike lijke rantsoen aardappelen te kunnen be trekken. De secr.-gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Januari 1942 tot en met 30 April 1942 de bonnen ge nummerd „13 H.K." en „17 H.K.” van de brandstoffenkaarten J. en K., welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die hun woning door middel van haarden en kachels ver warmen, elk recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Ge durende bovengenoemd tijdvak geven de bonnen „23 C.V.", „24 C.V.”, „25 C.V.”, „26 C.V.", „27 C.V.” en „28 C.V.” van de brandstoffenkaart L., welke aan verbrui kers is uitgereikt, die hun huis door mid del van een centrale verwarming verwar men, eveneens elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Rijksminister voor de bezette Oos telijke gebieden heeft den leider N.S.B. in Nederland, Mussert, voor langdurig onderhoud ontvangen. De secr.-gen. van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de met „03” genum merde bop van de vetkaart en de met „vet rantsoen, 1117 Januari" gemerkte bonnen, welke zijn uitgereikt aan perso nen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, nog tot en met Zaterdag 10 Ja nuari a.s. bij de slagers mogen worden in geleverd ter verkrijging van gesmolten rundvet. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, zal dit gesmolten rundvet eerst gedurende de periode van 15 tot en met 23 Januari a.s. door de slagers afgeleverd mogen wor den. Een rantsoen gesmolten rundvet be draagt 200 gram. Degenen, die boter in plaats van spijsvet wenschen te koopen. kunnen bovenge noemde bonnen daartoe tot de voor deze bonnen aan te wijzen periodes bewaren. De secr.-gen. van Landbouw en Vis scherij maakt bekend, dat gedurende de periode van Donderdag 8 tot en met Za terdag 24 Januari a.s. tegen afgifte van den met „195” genummerden bon van de bonkaart algemeen de peulvruchten mogen worden afgeleverd, welke gedurende het tijdvak van 15 December tot en met 3 Ja nuari j.l. besteld zijn door afgifte van den met ,,169” genummerden bon van de bon kaart algemeen. Uitsluitend degenen, die bon ,,169” heb ben afgegeven teneinde peulvruchten te bestellen, kunnen deze peulvruchten dus thans bij hun leverancier, waar die bon werd ing^leverd, verkrijgen tegen afgifte van bon „195” van de bonkaart algemeen. Per bon kan 250 gr. peulvruchten worden gekocht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die hun maaltijden betrekken bij centrale keukens, bon ,,195" niet bij hun leverancier maar bij de betrokken keukens moeten inleveren Het A.N.P. meldt uit Sjanghai: De huidige superioriteit van Japan ter zee en in de lucht versterkt de vrees in Londen, dat de waardevolle eilan den van Nederlandsch-lndië niet meer met effect kunnen worden ver dedigd. De Japansche landingen in Britsch-Borneo hebben te Londen die pen indruk gemaakt. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 katten. Men heeft nu den koopman voor de vraag gesteld, wat zijn artikel vóór 9 Mei 1940 kostte en op dien datum consumeer de niemand vleesch van honden of katten waaruit de politie de conclusie trok, dat de koopman zich aan prijsopdrijving schul dig maakte, want, zoo redeneerde zij, een artikel, dat op 9 Mei 1940 niets kostte, mag men op het oogenblik niet verkoopen voor een gulden per half kilo. Er is op dien grond wegens prijsopdrijving proces verbaal opgemaakt tegen den pluimvee- handelaar M. J. B. Koning en zijn honden en kattenvleesch is ter beschikking gesteld van den consument in de Diergaarde, zoo- dat de leeuwen en tijgers de honden- en kattenboutjes kunnen verslinden. Om deze laatste belofte gestand te kunnen doen, zijn bij de bevolkings. centra groote reserve.voorraden aard, appelen opgeslagen, die thans reeds voor iedere stad voor ten minste Vier weken toereikend zijn, terwijl de aan voeren voor de dagelijksche behoefte normaal blijven doorgaan. Ter illustratie diene, dat, rekening houdend met de sterk gestegen con sumptie, de centraal gevormde voor, raad voor Amsterdam, Rotterdam en de Haag voor zes en voor Utrecht voor zeven weken voldoende is. Volgens een mededeeling van den Australischen minister-president, Cur tin, is de luitenant gotfverneur-gene- raal van Nederlandsch-lndië, dr. van Mook, in Camberra aangekomen, waar hij met de desbetreffende instanties onderhandelingen zal voeren over vraagstukken van gemeenschappelijk belang voor Australië en Neder landsch-lndië. De „Times” wijst er in een hoofdarti kel op, dat een dergelijke expeditie van Saigon naar Borneo over een afstand van 1000 zeemijlen midden tusschen de groote steunpunten van de beide voornaamste zeemogendheden ter wereld, tusschen Singapore en Manilla door, volkomen on uitvoerbaar zijn geweest, indien de slag schepen „Prince of Wales” en „Repulse” en de Amerikaansche vloot van den Stil len Oceaan nog intact zouden zijn ge weest. Maan: 7 Jan. onder 12.01 n.m. op 11.20 n.m. 8 Jan. onder 12.27 nm. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 31 Honden en katten geslacht -- Dezer dagen reed êen koopman over het geiten en varkens, maar niet honden en Noordplein te Rotterdam met een carrier, waarop een carton was geplaatst en daar op stond te lezen Vleesch zonder bon een gulden per half kilogram. Rechercheurs van den distributiedienst van het hoofdbureau van politie stelden een onderzoek in naar den inhoad van den carrier en inderdaad vonden zij een sub stantie, die op vleesch leek. De koopman vertelde, dat het inderdaad vleesch was en wel van honden en katten, die hij had geslacht. Het kwam er nu maar op aan of dit inderdaad in den zin van de Vleesch- keuringswet ook vleesch zou kunnen wor den genoemd. De wet nu noemt vleesch gestorven of gedoode slachtdieren of deden daarvan, en onder slachtdieren verstaat de wet eenhoevige dieren, runderen, schapen, In een in Batavia uitgegeven com muniqué wordt medegedeeld, dat een Nederlandsch-Indische duikboot verloren is gegaan. De boot was ter beschikking gesteld van den opperbevelhebber van de Britsche vloot in de wateren van Oost- Azië vereischt zoowel een militaire alsook een economische organisatie. Bo vendien wordt daartoe het L staatsmansbeleid vereischt VOOR VOLDONGEN FEIT GEPLAATST Churchill hoorde er eerst van bij zijn aankomst in de Ver. Staten en werd aldus voor een voldongen feit geplaatst. Als eerste gevolg van deze overeenkomst heeft de Britsche regeering er in moeten toe stemmen. dat Australië niet onder het commando van Wayell valt. In diploma tieke kringen te Washington hecht men zeer groote beteekenis aan het militaire bondgenootschap. Men verklaart dat Australië daarmede practisch uit het Brit sche Rijk treedt en tot 49en Amerikaan- schen staat wordt. De Australische regee ring moet in het beroep op de Ver. Sta ten het eenige middel gezien hebben voor de verdediging van de Dominions, nadat het meerendeel van haar eigen strijdkrach ten door de Engelschen in de Middelland- sche Zee was opgeofferd. DUITSCH PERSCOMMENTAAR. De Berlijnsche pers noemt den afstand van de vlootbasis Port Darwin aan de Vereenigde Staten en het verwachte mili taire bondgenootschap tusschen de Vereenigde Staten en Australië een histo risch proces van de grootste beteekenis en een belangrijk b- van hél Brifsimt De bladen wijzen er in het bijzonder op, dat Churchill door het feit verrast werd, terwijl hij zich nog in de Vereenigde Staten bevond. Roosevelt zal alles doen, om de kloof tusschen Australië en Enge land steeds breeder te maken, totdat het reusachtige Australië geen andere keus meer heeft dan Amerikaansch te worden. De „Berl. Lokal Anz.” acht het twijfel achtig. of Canada en Australië zich ooit weer zullen kunnen losmaken van de ban den met de Vereenigde Staten, die in den loop van den oorlog onvermijdelijk steeds nauwer zullen worden. Engeland oogst, wat Churchill gezaaid heeft. De ..Deutsche Allg. Ztg.” schrijft, dat deze politieke ma noeuvres op het oogenblik van den smeek- tocht naar Washington het Britsche heer- schersbewustzijn een buitengewoon zwaren slag hebben toegebracht, De „Börsenztg.” ziet in het aangekondigde bondgenootschap practisch een uittreden van Australië uit het Britsche rijksverband. De Engelschen moeten zich nu wel afvragen, aldus het blad, wat Engeland eigenlijk nog te win nen heeft bij deze onophoudelijke, zeer ernstige verliezen, die het in den oorlog vart Churchill lijdt Tgn aanzien van het nut eener Ameri kaansche hulpverleening zegt de ..Börsen ztg.” Men moet in Canberra niet ver meer van de wanhoop verwijderd zijn, als men over het hoofd ziet, dat de Ameri kaansche mogelijkheden tot hulpverleening nauwelijks grooter zijn dan de Engelsche. Voor Australië staat slechts één ding vast voortaan zullen zij niet meer voor Chur chill, maar voor Roosevelt bloeden.” De samenstelling van het Engelsch- Amerikaansche opperbevel voor het ge bied van den Zuidwestelijken Grooten Oceaan onder leiding van generaal Wa- vell heeft in Ned. Indische bladen nogal teleurstelling gewekt.. De samenstelling van het Higji command, aldus schrijft het „Bataviasche Nieuwsblad” is hier te lan de met gemengde gevoelens ontvangen. Het blad wijst dan verder op de moge lijkheid. dat Ned. Indië als standplaats voor het opperbevel zal worden aange wezen. Ook de „Javabode” schrijft, dat het bericht in Ned. Indië niet met even veel enthousiasme is ontvangen als in Londen en Washington. Het blad meent met zekerheid te kunnen rekenen op het vestigen van dit hoofdkwartier er gens op Java. Bij het station Rumlang (Zwitserland) liepen 2 goederentreinen op elkaar. Ver. schillende wagens kwamen naast de spoorbaan terecht. De materieele schade awas zeer groot, doch wonderlijk genoeg, kwamen persoonlijke ongelukken niet voor. (Photopress-Holland) Indië is in oorlog met Japan en In dië zal trachten het beste er van te maken. Het Nederlandsche volk, dat weet wat het in Indië heeft tot stand gebracht en weet wat Indië waard is, houdt den adem in. Het is ons bekend, dat de Duitsche bezetter van ons land begrip heeft voor de bijzondere angsten en moeilijkheden van ons volk in dit verband. Dit moge ons vertrouwen in de toekomst schenken. Het lot is Indië niet gunstig. In de benoeming van generaal Wavell tot Engelsch-Amerikaansch opperbevelheb ber in het gebied van den zuidwestelij ken Stillen Oceaan moet men bepaald een ongunst van het lot zien. Zoo wordt het blijkbaar’ook in Indië gevoeld. De Indische pers toont zich verre van en thousiast over deze benoeming. En te recht. Generaal Wavell is „de generaal der nederlagen” Dat hij Soerabaja tot hoofdkwartier heeft aangewezen, maakt de zaak nog veel bedenkelijker. De marine-basis Soerabaja, straks binnen het bereik der Japansche bom menwerpers, zal met zijn kwetsbare en moeilijk te verdedigen marine-etablisse- menten en als hoofdkwartier van Wavell het voornaamste doelwit der Japansche luchtmacht zijn. De politiek der Indische regeering zou zich niet fataler kunnen demonstreeren in haar gevolgen dan in dezen uitermate hache- lijken toestand, waarin Indië’s eerste handelsstad komt te verkeeren. Een machtig en grootsch werk werd aan den mond van de Kali Mas voltooid. De Soe- rabajasche haven maakte de stad aan Singapore en Hongkong „ebenbürtig”. Meer dan 55 millioen gulden werden aan de havenwerken uitgegeven. Straks vallen er de Japansche bommen Het Nederlandsche volk houdt den adem in. Het denkt het zijne over de ge volgde politiek. En over de benoeming van generaal Wavell en over de keuze van zijn hoofdkwartier. Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct - Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent. buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer Volgens berichten van den zender San Francisco, die te Saigon zijn opge vangen, zou er op 600 mijl ten Oosten van Mindanao een slag hebben plaats gehad tusschen 2 Amerikaansche slag schepen en verscheidene Japansche tor- pedobootjagers. Een der slagschepen zou tot zinken gebracht, het tweede bescha digd zijn. Ook vliegtuigen zouden aan den strijd hebben deelgenomen. Hier zou sprake zijn van de slagschepen „New Mexico" en „Mississippi”, die op weg naar Port Darwin waren Bovenstaand artikel is te opmerkelijker omdat een blad als de „Times” het brengt, het blad, dat als uiterst conser vatief bekend staat en dat vóór het ver bond met de Sovjet-Unie juist vanwege Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scnevemngen Keizerstr 319, Tel. 550310; Filialen; Rijswijk Kantoorboek^ Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Ir., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 - In de Prinseturmel te Enschede reden gistermorgen twee metselaars met een handwagen. Ongeveer midden in de tun nel werden zij aangereden door een vrachtauto, die in dezelfde richting reed. De botsing was zoo hevig, dat de zware handwagen tegen,eefn der pilanen vloog en nagenoeg geheel werd vernield. De beide metselaars geraakten tusschen de auto en de kar bekneld, waarbij een van hen de 49-jarige G. J. Lankheet, vrijwel op slag gedood werd, terwijl de tweede, de 16-jarige W. F. Putter, zulke ernstige verwondingen opliep, dat hij korten tijd later overleed. De bonnen „21 C.V.” en „22 C.V.” van de kaart L. zullen niet worden geldig ver klaard en kunnen derhalve worden ver nietigd. De aandacht wordt er op geves tigd. dat d* overblijvende bonnen van de kaartrb- K. en L. of van de periode bonstellen in geen geval vernietigd mogen worden. Andere categorieën verbruikers Tevens geven gedurende het tijdvak van Donderdag 1 Januari 1942 tot en met 30 April 1942 de met de woorden „brandstof fen een eenheid zevende periode” en brandstoffen een eenheid achtste' periode gemerkte bonnen van de periodebonstel- len, recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Zooals bekend zijn de periodebonstellen uitgereikt aan verbruikers, die voor een extra rantsoen van ten minste twaalf een heden in aanmerking komencuf aa» klein verbruikers in de groepen B. en D„ wier rantsoen ten minste twaalf eenheden bedraagt. Voorts zal in de maand Januari worden overgegaan tot het uitreiken van de toewijzingen voor de zevende en acht ste periode aan grootverbruikers in de groepen B„ C. en D. en aan de in aan merking komende verbruikers in de groep E. De plaatselijke distributiediensten zul len het tijdstip van deze uitreiking nader bekend maken. In aansluiting op de radiorede van Eden, na diens terugkeer uit Moskou, houdt de „Times” zich in een hoofd artikel bezig met de betrekkingen tus schen Engeland en de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie. zoo schrijft het Lon- densche blad, vormt een onvoorwaarde lijk noodig belangrijk onderdeel van het groote bondgenootschap tegen het Hit- lerdom in al zijn uitwerkingen. De „nau we politieke samenwerking” tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, waar Eden over gesproken heeft, vormt het pendant tot de nauwe samenwerking, die zich zoo snel tusschen Engeland en de Ver. Stater- ontwikkeld heeft. De grond slagen voor een dergelijke politiek kun nen thans gelegd worden. Door den krachtigen stimulans van den oorlog neemt zij thans reeds vasten vorm aan. imnjers, zij moet stevig gegrondvest zijn op een bondgenootschap van Engeland met de Ver Staten en de Sovjet-Unie. dat dooi den oorlog tot stand is geko men. Elke gezonde toekomstige politiek moet Engeland in staat stellen, met Europa eenerzijds en met overzeesche landen anderzijds de nauwste betrek kingen van vriendschap van practische samenwerking te onderhouden. Deze tweezijdige politiek vindt haar uitdrukking in het verbond der 3 groote mogendheden, welker vereende kracht alleen in staat is het hoofa te bieden aan Hitler’s uitdaging en een nieuwe wereld van geordende vrijheid op te bouwen, wanneer de aanvallers zullen zijn versla gen. Sedert het oogenblik van Hitlers inval in de Sovjet-Unie, bestond er onder het geheele Engelsche volk geen twijfel meer over de populairiteit van een pact met de Sovjet-Unie of van de beslissing, om dit pact tot een blijvend bestanddeel van de Britsche politiek te maken. Het was een belangrijk resultaat van Eden’s missie te Moskou dat hij deze beslissing formeel en officieel ter sprake heeft gebracht. De instemming van de Dominions en van de Vereen. Staten met deze samen werking vormen een voorwaarde voor een gezonde Britsche politiek in Europa, maar het initiatief en ook de verantwoor delijkheid zullen voorloopig door Enge land en de Sovjet-Unie gedragen moeten worden. Leiding van deze beide landen in aangelegenheden, die Europa aangaan, wordt van de groote democratieën ver wacht en volkomen goedgekeurd. Het is daarom in hoogste mate ge- wenscht, dat de latere organisatie van Europa nog tijdens den oorlog door de Britsche en Sovjet-staatslieden en natuur lijk -niet door dezen alleen, ernstig zal worden overwogen en besproken. De gevaarlijke veronderstelling te aanvaar den, dat dit vraagstuk reeds uitsluitend door het uit den weg ruimen van de Duitsche militaire macht voor altijd zou zijn geregeld, wordt niet ondersteund door het Atlantische charter. Een positief einde zal niet alleen door een onderdruk king zonder meer bereikt kunnen worden. De taak van den opbouw van een nieuw Europa vereischt zoowel een militaire Het aantal gezinnen, dat, gezien* de af. stempeling der bonnen, alsnog voorraad- vorming wenscht, is zoo groot, dat. in. dien daaraan voldaan zou worden, de win. tervoorraad vele malen dien van normaal zou overtreffen. Dit nu moet om ver schillende redenen ongewenscht geacht worden. Daardoor zou o.m, onze klei- aardappelvoorraad te veel worden aange tast. De kleiaardappelen vormen onze meest houdbare aardappelen en die moe ten we voor de algemeene consumptie in de laatste paar maanden van het >eizoen bewaren. Om al deze redenen is besloten, de winterbevoorrading van particulieren thans stop te zetten. Uit het bovenstaan de blijkt wel, dat zelfs bij invallen van strengen vorst geen gevaar behoeft te bestaan voor een stagnatie der voorzie ning. Consumenten, die op hun afgestem pelde bonnen geen opslagaardappelen hebben ontvangen, kunnen deze bon nen op de normale wijze gaan gebrui ken, zoodra de betreffende bonnen voor het betrekken van aardappelen worden aangewezen. Zij, die in strijd met de voorschrif ten hun afgestempelde bonnen, zon der daarvoor aardappelen te hebben ontvangen, aan een handelaar ter hand hebben gesteld, zullen goed doen deze bonnen van den handelaar terug te vragen. Hierbij dient men echter rekening te houden met de mogelijkheid, dat de handelaar deze bonnen niet meer in zijn bezit heeft, doordat hij ze Jegen toewijzingen bij het distributiekantoor heeft inge leverd. In dat geval zal de handelaar te zijner tijd in de gelegenheid wor den gesteld om op die toewijzingen de voor dagelijksch gebruik bestem de aardappelen te betrekken en deze op zijn beurt aan den consument af te leveren, telkens wanneer één der bonnen 05 t/m 14 wordt geldig ver klaard. zijn conservatisme zich meermalen heel anders over het bolsjewisme heeft uitge laten. Men zou er uit kunnen opmaken, dat de bolsjewistische beginselen geleidelijk aan de Britsche buitenlandsche politiek gaan doordringen. Een penetratie, die allesbehalve vreedzaam zal blijken. Wat het meest opvalt in het artikel is, dat de Sovjet-Unie het recht verkrijgt, in geval van een Duitsche nederlaag, een woordje mee te spreken bij de nieuwe ordening van Europa na den oorlog Van bevoegde zijde wordt er op gewe zen, dat deze conclusie voor de neutrale landen in het bijzonder beteekenisvol is. Voorts heeft de gewezen Amerikaansche gezant Earll in Boedapest voor zijn ver. trek uit Sofia verklaard, dat Churchill en Roosevelt het plan hebben Boelgarije van de landkaart te doen verdwijnen. Bovendien is het het voornemen van deze beiden in het geval van een geallieer de overwinning geheel Oost- en Midden. Europa tot aan den Rijn aan Stalin over te laten, die deze gebieden bij wijze van straf bezetten zal. Deze uitlatingen en het „Times”-artikel zijn samen even zoovele bewijzen, dat Eden te Moskou Europa aan het bolsje wisme heeft verkocht. Tevens is een en ander een merkwaardig symptoom van den noodtoestand waarin met name Groot- Brittannië zich bevindt, nu het zulke con cessies aan de Sovjet-Unie moet doen. Duidelijk is ook, dat de dusgenaamde strafbezetting niet bü den Rijn halt zou maken, doch dat Nederland, België en Frankrijk dan geheel door het bolsjewisme zouden worden overstroomd.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1