DE MOORD OP VAN AART ROBERT KOCH bedrijven winkels en voor (g) CARTER’S U VOELT U NIET PRETTIG STADSNIEUWS Electriciteit LAATSTE TELEGRAMMEN DE BARBIER VAN SEVILLA KUNST EN LETTEREN Geen individueele Uitgebreid Getuigen verhoor /lis men op reis gaat/ beschermen contracten 9 sa hedenavond i" momen: W.A.-KERSTMARSCH RECHTZAKEN te spoor van op DE DOORTREKKING VAN LIJN 4 OVERIGE TARIEVEN AANGEPAST AAN PRIJS Duitschland strijdt voor Europa HET THERTER DER CRQDTE REPRISES Zuinigheid met gas en licht Is van het grootste gewicht. DUITSCH WEERMACHTBER1CHT ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Uw bontmantel ïlevulpen voor Uw leven LEVER. PILLETJ ES ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. m2. m2. af: In Eupatoria gelande vijandelijke troepen vernietigd Berooving van VRIJDAG a.s. af: EMIL JANNINGSen WERNER KRAUSS In Op Zondag 11 Januari bracht de politie de misdaad GRAAF DE BAILLET LATOUR OVERLEDEN 488e STAATSLOTERIJ. Zü zyn allen één „ACHTER HOOGE MUREN” HAAGSCHE COURANT Woensdag 7 Januari 1942 2e bl. pag. 2 VERSTREKKING VITAMINE D Vlaardingen het o. en Bij der UITVOERING A TOT Z-CABARET tlie in dé Franschelaan. Ten moge- schoonzuster tot Duitsche rekening 87600, hage. van zolders en medegerekend. gedeeltelijk 'l voor 1067 1275 1332 1754 2058 2093 2290 2653 2724 2748 2792 2838 3017 3132 3163 3625 3648 4072 4259 4546 4663 4665 4805 4943 5086 5094 5562 5784 9545 9687 9839 10368 10439 10572 10964 11047 11690 11863 15751 18097 15849 18269 16167 18451 16332 18738 16884 18967 16890 19459 17027 19843 17056 20376 17181 20457 17183 20479 17349 20760 17505 20845 17552 21282 17715 21724 Uw bontmantel kunt u misschien nog niet beschikbaar stellen voor de soldaten aan het Oostfront, maar een bijdrage voor de Nederlandsche Ambulance zeker. Doe daarom vandaag, wat u zich reeds lang hebt voorgenomen. Stort iets meer dan u kunt missen op girorekening 87600. Neder landsche Ambulance, Koninginnegracht 22. den Haag. 2000 voor een per m2. ge- gevechts. vliegvelden op het eiland, Malta 12747 12754 12995 13194 13212 13290 13570 13693 14708 12740 12183 12745 12337 15008 12471 15246 12592 15500 cent en 12 Bedrijfstarief betaald: en 3J lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opge blazen. u raakt verstopt. Uw lichaam Is ver giftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen ▼loeien en u zult u een geheel ander mensch ▼oelen. Onschadeljjk, plantaardig, zacht, onover troffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.75. 11 Op de Krim zijn vijandelijke strijd krachten, die onder bescherming van oorlogsschepen in Eupatoria geland waren, door snel ingrijpen in taaie gevechten tot in de huizen, vernie tigd. Een ten Zuidwesten van. Feodo sia gelande kleine strijdmacht werd door Roemeensche formaties versla gen. Formaties Ouitsche gevechts vliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvliegtuigen hebben doeltreffen de aanvallen ondernomen op de lan dingstroepen der Sovjets op de Krim en opr de verbindingswegen over de Zwarte Zee. is Domei de 30.000 man "in’dVpan ^akt."Öp"het slaï 1 veld bleven 19.000 gesneuvelden achter, VOOR ROTTERDAMSCHE RECHTBANK De rechtbank te Rotterdam maakte gis teren, zooals reeds gemeld, een aanvang met de behandeling van de zaak tegen den 37.jarigen huisschilder T. A. F. Slont te Rotterdam en den 47-jarigen reiziger J. H. J. Dils. gedomicilieerd te Amster dam, doch zonder vaste woonplaats, die terecht staan wegens moord met voorbe dachten rade, subsidiair doodslag, ge pleegd op den Bredaschen winkelier in heerenkleeding P. B. C. van Aart, te Rot terdam op 12 November 1940. De behandeling werd begonnen met de verduistering van de huurpenningen ten nadeele van den makelaar C. de W. Verd. Slont verklaarde, dat hij met D. naar Vlaardingen was gegaan om het geld aan de W. af te dragen. Deze kon hen evenwel niet ontvangen en verzocht den mannen later terug te komen. Zij zijn toen naar een café gegaan, waar zij eeni- gen tijd hebben gebiljart. S. had zijn jas, waarin de portefeuille met het geld zat, uitgetrokken. Na het gebruik van een paar glazen brandewijn was hij plotseling on wel geworden en toen hij weer bijkwam was D. verdwenen en met hem het geld uit de jas. D. ontkende het ten laste ge legde. overs besloot i te reizen. Getuige zou de r 4ar?en en Ze weer verkooPen De zitting werd hierop verdaagd heden. Zondag 11 Januari a.s. zullen de heer bannen 3 en 4 der W.A. den reeds eerder aangekondigden jaarlijkschen Kerstmarsch houden onder leiding van den heerbanlei- der J E. Feenstra. Aan dezen marsch moet door alle W.A-leden van genoemde heerbannen worden deelgenomen, boven dien kunnen afdeelingen van de S.S., Jeugdstorm, N.S.V.O. en P.O. aan dezen marsch deelnemen in groepen van 20 man plus commandant(e). Opgaven van deelneming voorzien van naam en adres moeten op het daarvoor bestemde inschrijvingsbiljet uiterlijk op m2.; van N.S.K.K.-MANNEN MET VERLOF De Persdienst van de N.S.B. meldt: Vrijdagavond te 19 uur. komen alle tot het N.S.KK. behoorende manschap pen. welke met verlof te ’s-Gravenhage en omstreken zijn, op een bijzondere bij- eenkomst samen in het gebouw Amici- tia” Westeinde alhier. Op deze bijeen komst zullen he>t NJ.S.-orkest en een zangkoor medewerking verleenen De spreker van dézen avond Js de heer H. C. Nije. Hoe het oog der politie op en S. viel. Hierna werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het ten tweede ten laste gelegde. De eerste getuige was de rechercheur van politie van der Lubbe, die verklaarde, dat naaraanleiding van de berooving te Vlaardingen hem verzocht was een onderzoek in te stellen naar D., mede in verband met de vermissing van den koopman P. van Aart. D. was het laatst in het gezelschap van Van Aart ge zien. Om D. op te sporen stelde getuige zich in verbinding met S., die vaak in ge zelschap van D. was gezien Toen deze op het hoofdbureau van politie verscheen om inlichtingen te verstrekken zeide getuige tot hemIk verdenk er jou en D, van den koopvan Van Aart te hebben vermoord. S. antwoordde toen onmiddellijk beves tigend en zeide, den moord geheel alleen te hebben gepleegd. Hij zou van Aart een klap met een kolenschop hebben gegeven en het lijk in zijn woning aan de Fran schelaan in een. kelder hebben ingemet seld. Toen de politie ter plaatse een onder zoek instelde, trof zij inderdaad de stoffe lijke resten van den vermoorde in den kelder aan. Getuige deelde nog mede, dat een hamer, waarmede geslagen zou zijn, volgens S. door D. was meegenomen en in een urinoir op het station Hofplein was neergelegd. Later is deze hamer gevonden en door de politie in beslag genomen. Getuige gaf een uitvoerig overzicht van alle door hem in verband met deze zaak in beslag genomen voorwerpen drie leege verfblikken, een troffel, twee overalls, een kolenschop, een gebroken sleutel van een theemeubel, bruine lage schoenen met kalkvlekken, een leege zak met sporen van Portland cement, een jute zak met gips, een stuk vilt en vloerzeil, overhemden, colbert costuums, enz. In de voorkamer van het pand vond getuige op het behang eenige sporen van bloedspatjes, The er blijkbaar waren afgewasschen. Enkele kleedingstukken van D. zijn in de woning van S. gevonden. Verdachte Dils zei, dat dit niet vreemd is, want hij logeerde nogal eens bij Slont Frequentie wordt vermoedelijk vergroot Zooals wij reeds gemeld hebben, is een aanvang gemaaKt mét de werk zaamheden voor de doortrekking van lijn 4 tot het Hildebrandplein. Vermoe delijk zal de frequentie van deze lijn, welke vooral in het Laakkwartier veel reizigers te vervoeren heeft, opgevoerd worden, hetzij door vaker trams te la ten rijden, hetzij door aanhangwagens, hetzij door combinatie van beide moge lijkheden. Het ligt voorts in de bedoe ling, de trams van lijn 4 afwisselend te laten rijden tot Marlot en tot de halte bij de Cornells Houtmanstraat (halte Overbosch). Deze maartegel brengt een aanzienlijke kostenbesparing met zich mede, aangezien het rijden van lijn 4 op het traject Cornells Houtmanstraat- Marlot duizenden guldens per jaar kost Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W.B., om verwijdering van het derde spoor met wissels 'bij de halte Cornells Houtmanstraat omdat deze wissels gevaar opleveren voor de wiel rijders. of verbetering op andere wijze, is besloten het verkeer, ook het rijwiel- verkeer, in andere banen te leiden, waardoor het bestaande bezwaar voor de wielrijders ondervangen zal kunnen worden. Volgens bedrijfstarief wordt een maandelijksch vast bedrag cent per kWh. Behoudens het bepaalde omtrent rr.cgc- lijke verhooging, bedraagt het vaste be drag 15 per maand per kW van de gezamenlijke capaciteit der lichtinstal latie in de bedrijfsruimte met een mini mum van f 1.50. VERSPREIDE BERICHTEN “.Bij de gevechten nabij Tsjangsja (China), dat de Japansche troepen, naar reeds gemeld, bezet hebben, vol sens een bericht van Domei geheele vijandelijke troepensterkte terwijl 7000 gevangenen werden binnen gebracht. Voorts zijn 4 kanpnnen. 350 machinegeweren en 3500 geweren buitge maakt. Bovendien zijn verscheidene bun- ikers en militaire doelen in en buiten de I stad verniew Dinsdag is te Brussel op 67-jarigen leeftijd overleden graaf1 de Baillet Latour, voorzitter van het Int. Olympisch Comité. zal van 10 tot 4 de uitreiking van tabletten plaats, in de onderstaande lokalen: Vrijdag, 9 Januari a.s. zijn ingezonden aan het Heerbankwartier, Wassenaarsche- weg 12, ’s-Gravenhage, afd. Organisatie Kerstmarsch. Het parcours bedraagt voor de W.A. en S.S. 27 k.m. voor de overige deelnemers 22 k.m. De start heeft plaats bij het ge bouw ,,Tent in het Bosch” voor de W.A. en S.S. te 9.30 uur, voor den Jeugdstorm, N.S.V.O., en P.O. te 10 uur. Ieder, die het parcours volbrengt, ontvangt de Mus- sert-medaille. Vendels en groepen, die zon der uitvallers den marsch volbrengen, krij gen een „groepsprijs”, bovendien worden voor eenige vendels en groepen, welke den besten algemeenen indruk maken (marsch- orde en discipline) eenige prijzen beschik baar gesteld. Deze prijzen zullen nader worden bekend gemaakt. De marsch wordt onderbroken door een rust van een half uur. deze moet worden gehouden in het gebouw „Tent in het Bosch”, tijdens deze rust zal koffie of soep wórden verstrekt. Na het beëindigen van den marsch zal de prijsuitreiking aldaar plaats vinden. De route van den marsch Voor de groote rustTent in het Bosch Jacobalaan, Jozef Israëlslaan. Boorlaan, Koningskade, Raamweg, Waalsdorperweg, voetpaden door Klein Zwitserland, Kwee- kerijweg. Klatteweg, Duinroosweg. Pomp- stationsweg, Nieuwe Scheveningsche Bosch- jesjes. Badhuisweg. Gevers Deynootplein, Boulevard, Keizerstraat, Prins Willem- straat. Oude Scheveningscheweg, Hooge- weg, Waterpartij. Cremerweg, Bataaf. Ver- huelweg, Kapellaan. Kerkhoflaan, Oude Scheveningscheweg. Carnegieplein, Java- straat, Alexanderstraat, Plein 1813. Park straat. Kneuterdijk, Lange Vijverberg, Tournooiveld, Korte Voorhout. Leidsche- straatweg. Tent in het Bosch. Na de groote rustTent in het Bosch. Haagsche Bosch Zuidkant van de eroote vijvers. Huis ten Bosch. Roomhuis, Waals- doroerlaan, BuurtWeg, Zijdeweg. Voor W.A en S.S. vervolgens: Stoep- laan. Schouwweg. Oude Wassenaarsche- weg. van Oudermeulenlaan, Leidschestraat- weg, (dit is dus alleen voor W.A. en S.S., de overige deelnemers slaan dit ge deelte over) Viaduct. Zijdelaan, Hoogwerf- laan. Hofzichtaan. Bezuidenhoutschewee, Laan van N.O. Indië. Kerkpad, Tent in het Bosch. VIERDE KLASSE DERDE LIJST Trekking van 7 Januari 1500 No. 21792; 1000 No. 8872. PRIJZEN VAN ƒ65. 5862 5990 6316 7033 7951 8160 8366 8370 8533 8552 9121 9192 9236 9267 ne slagvelden. all« gewonden één. Daar wordt niet gevraagd wie is en Wle Js Vvijand- Daar wordt f±.hni/eï^agd'choe Is dit menschen- leven te redden. En als het gaat om het redden van een menschenleven. dan is het beste nog maar net goed genoeg. Dan v nLet snel 8en°eg gehandeld wor- YandaaL-ook dat de Nederlandsche Ambulance, die naar het Oostfront gaat, de beste moet worden die ooit werd uit- uUU»ifi Da|ar iiS ve<l1 geld voor no°dig. ge” aan de een steentje b«dra rYk3"0* S»7rt nOB heden op\ïrö- 876ü0' Nederlandsche Ambu- ^‘^nnegracht 22. 's-Graven- Gemeentelijk theaterbedrijf Am sterdam—Stadsschouwbu rg. Waarom heeft Don Gregorio Martinez Sierra van het simpele, maar fijne en voor een lyrische novelle èlles biedende gege ven motief uit ..Hooge Muren", geen vertelling gemaakt? Waarom maakte hij er persé een tooneelspel van? Ziedaar twee vragen, die ik mij gisteravond tijdens de voorstelling door het gezel schap met den zakelijken naam: „het Gemeentelijk Theaterbedrijf, Amsterdam, afdeeling Tooneel” voortdurend heb moeten stellen. „Achter Hooge Muren” heeft niets van dramatische kunst althans niet in den klassieken zin, die wil, dat „drama” („handeling”), een gebeuren brengt, dat aan de oude wetten van voorbereiding, climax en anti-climax zal voldoen. Mar tinez Sierra’s kloosterspel kabbelt voort als een heidebeek, zonder veel gang, zon der vaart, zelfs zonder eenige stroom versnelling tegen het einde. Een kind wordt te vondeling gelegd in een nonnen klooster. Het kind zelf speelt daarbij geen actieve rol. Het komt dus alles aan op de moeder-overste, de zusters en een ouden dokter, die bij het geval aanwezig zijn. De eene zuster (een novice) is speelscn en dartel, men heeft het gevoel, dat zij niet in een klooster thuis hoort. Een ander lijdt aan slapeloosheid en melancholie. Van héér zegt de dokter: „Van tweeën één óf koude baden en gymnastiek, óf laat je moeder je komen halen en trouw met een jongen kerel.” Weer een andere zuster is zacht, devoot en vol liefde voor kinderen, een vierde is fanatiek, streng en daardoor hardvochtig, hoewel zij het innerlijk goed meent. In elk dezer figu ren schuilt een drama. Het is bij schuilen gebleven. Zij aanvaarden het kind en het wordt -opgevoed in een klooster. In het tweede bedrijf is de vondelinge 18 jaar, heeft (hoe?) kennis gemaakt met een jong architect (waar?), kent hem door en door (sinds wanneer?) en gaat nu met hem mee, naar Mexico, als zijn gade. De dokter is 18 jaren ouder ge worden. het is hem aan te zien. Bij vele zusters is dat niet het geval. De bruide gom komt met de moeder-overste en de nonnen kennis maken en spreekt hen toe door het traliehek. Dan neemt de dokter de 18-jarige klooster-dochter mee en de zusters keeren terug naar hun gebed en werk. Uit het leven van één hunner, zuster Jeanne van het kruis, verdwijnt iets liefs Annie van der Lugt Melsert speelde met gevoeligen toon de jonge novice, later: zuster Jeanne van het kruis, wier hart vol liefde en ontferming naar de kleine vondelinge uitgaat. Myra Ward was de blonde, stralende 18-jarige; Magda Janssens een waardige en toch milde moeder-overste, ook Caro line van Dommelen als de oude zuster- portierster gaf een kleine, fijne creatie. Jan van Ees wist iets neel aardigs te maken van den ruwen, goedhartigen dok ter en met bewondering hebben wij ge zien naar het spel van Guus Hermus als den bruidegom, die van zijn waarlijk niet bijster dankbare rol iets wist te maken, dat noblesse, eenvoud en overtuigende menschelijkheid bezat. Na de pauze ging in een niet al te overdadig décor een amusante, in lichte en dichterlijke ironie gehouden één-acter van Serafin Y Joaquin Alvarez Quintero „Een zonnige morgen”, geïnspireerd op een Spaansch gedichtje, waarin twee ge lieven elkaar ontmoeten: stokoude menschen. De twee in de c eter zijn de oude mevrouw Laura (door Magda Janssens boeiend gespeeld) en de grijze Don Gonzalo (waar Louis de Bree een kostelijk type van maakte, een ouden, egoïstischen knorrepot, die, ondanks rheu- ma en slechte oogen, nog iets bewaard heeft vin vroegere grandezza en zwierige ridderlijkheid). Zij mochten een welver diende hulde van het publiek in ont vangst nemen. B. v. Eysselsteijn. BANDEN GESTOLEN Door de politie is in bewaring gesteld de 25-jarige timmerman T. G.. die bij rijwielverhuurders bakfietsen huurde en deze dan van de banden ontdeed. Tot zes maal toe heeft hij dit gedaan. Morgen hoopt de heer A. Dirks, procuratiehouder bij de N.V. Ban kiersfirma van Lissa en Kann zijn zilve ren jubileum te vieren. In den centralen en den Noordelijken sector van het Oostelijke front zijn bij afnemende vorst ook gisteren talrijke aanvallen van den vijand mislukt. In het gebied ten Noordoosten van Charkof werd een plaatselijk binnendringen van den vijand in onze linies door een tegenaan- werrien^hi Twee S°vjet-bataljon.s werden hierbij uiteengeslagen Aan de Engelsche Oostkust werd een koopvaardijschip van 3000 brt. door bom men tot zinken gebracht, terwijl verschei dene bom-voltreffers werden geplaatst op een groote fabriek. P Id Noord-Afrika geen belangrijke vechtshandelingen. vliegtuigen hebben Britsche in de Marmarica en met succes aangevallen. de abonnementsstroomprijzen, worden verhoogd met 0,01 cent voor elke 10 cent, waarmede de verrekeningskolenprijs deri basiskolenprijs van 1939 overschrijdt. De basiskolenprijs van 1939 per ton van 7600 calorieën bedraagt voor de ar tikelen 40, 43 en 44 9.90 en voor artikel 42 15 8O. De aldus berekende prijzen worden vervolgens nog verhoogd met de Omzet belasting Ook de vaste bedragen krachtens oppervlak-, winkel- en bedrijfstarief worden met de Omzetbelasting verhoogd, zoomede alle overige m de Electriciteits- voorwaarden genoemde vergoedingen en vaste bedragen, voor zoover daartoe aan leiding bestaat Een ongeluk? Verdachte SlontIk heb den heer van der Lubbe nooit gezegd, dat ik den heer van Aart vermoord heb, alleen dat ik een ongeluk heb begaan. PresidentDat komt later! De brigadier van politie H. Ehrisman legde gelijkluidende verklaringen af als de vorige getuige. Op het lichaam van den heer van Aart zijn nog enkele voorwerpen gevonden, o.a. een zakdoek en een zilver- bon, die moesten worden weggeworpen, omdat zij niet meer te gebruiken waren. Get. gaf nog eens een overzicht van het onderzoek. Inspecteur Melles verklaarde, wat hij heeft vernomen over de toedracht van zaken in het pand Franschelaan op 12 No vember, toen de heer van Aart er op be zoek kwam. Get. vertelde voorts, wat hij in dit pand heeft gezien bij het eerste onderzoek. In Amsterdam heeft hij klee dingstukken in beslag genomen, die eigen dom van D. waren. Vervolgens werd de familie van het Slachtoffer gehoord. Eerst een broeder van den verslagene, de koopman A. C. C. v. Aart, eveneens uit Breda. Deze is samen met zijn en haar zoon op 15 November dus drie dagen na de verdwijning van het slachtoffer, naar Rotterdam gereisd om een onderzoek in te stellen, De Rotter- damsche politie verwees hem naar de Haagsche. Zij kwamen eerst in aanraking met den manufacturier J. v. d. Berg, die met den’koopman van Aart zaken had willen doen. Van den Berg wist te vertel len. dat van Aart met zekeren D. en nog iemand, een „makelaar in huizen”, Rijntjes geheeten, een korte en dikke man, in een café was geweest en daar was weggegaan om niet meer terug te keeren. De zoon van het slachtoffer, P. B. G. van Aart, kleermaker te Breda, ver klaarde hetzelfde. Van van den Berg hoorde hij, dat deze in het café op 12 November tot ’s-avonds had zitten wach ten. op de terugkomst van den koopman, doch tevergeefs. Getuige en zijn oom hebben het slacht- °“e'r later, half December, herkend aan zijn lichaamsbouw, zijn kleeding, zijn polshorloge en manchetknoopen. Het ge zicht was nauwelijks meer te herkennen Twee dagen voor zijn verdwijning had de zóón nog gehoord, dat zijn vader den 12den November naar den Haag moest om wollen pullovers te koopen. Bij de verordening van 30 September 1941 tot wijziging en aanvulling van de „Electriciteitsvoorwaarden” is de mogelijk heid geopend, in verband met de stijging van de kolenprijzen en de Omzetbelasting, op verschillende kWh-prijzen een verhoo ging te leggen, ook op den prijs volgens oppervlaktarief. Het is duidelijk, dat voor den prijs volgens winkel- en bedrijfstarief hetzelfde behoort te gelden, daar die ta rieven zich alleen door een anderen grond slag voor de berekening van het vaste be- J i van het oppervlak tarief. Echter was het niet mogeiijk dit Lichttariel De prijs volgens lichttarief bedraagt 20 dent per kWh. voor de eerste - kWh. afggnomen per kalenderjaar, de volgende 4000 kWh. 16 cent, voor de daarna volgende 8000 kWh. 14 cc..: voor het verbruik boven 14.000 kWh cent per kWh. De vermelde eenheidsprijzen, alsmede abonnementsstroomprijzen, worden de winkel- en bedrijfstarieven zijn toege past in den vorm van bijzondere overeen komsten krachtens de Electriciteitsvoor- waarden. Deze overeenkomsten loopen tel kens voor een jaar. Zij zijn tfréns alle op gezegd en verliezen derhalve thans gelei- digheid, met dien verstande, dat de stroom- levering ook na het vervallen van het con tract op den bestaanden voet voortgang heeft, tot de nieuwe regeling is tot stand gekomen. Voor de nieuwe regeling is niet opnieuw de vorm van individueele contracten ge kozen, doch die van algemeene bepalin gen in de Electriciteitsvoorwaarden, gelijk reeds lang voor het oppervlaktarief beston den. Dit heeft het voordeel, dat bij moge lijke latere wijzigingen niet weder dezelf de moeilijkheden ondervonden worden en dat de toepassing minder administratieven van deze tarieven en het oppervlaktarief thans beter tot haar recht, inderdaad is er geen voldoende grond om te dezen tus- schen de verschillende vastrechttarieven onderscheid te maken. Tevens is thans een bepaling opgenomen, welke het veelbesproken vraagstuk van de nevenruimten bij winkels tot een redelijke oplossing brengt, doordat de directeur de bevoegdheid krijgt de aldaar geïnstalleerde capaciteit slechts ten deele in rekening te brengen bij de vaststelling van het vaste bedrag. In de prijsregeling volgens lichttarief zijn thans ook de reducties opgenomen, welke sedert 1 Januari 1938 eveneens in den vorm van bijzondere overeenkomsten werden toegestaan. Voor de overzichtelijkheid wordt het wenschelijk geacht de bepalingen nooens de verschillende tarieven, zooals zij thans zullen komen te luiden, in haar geheel opnieuw vast te stellen. De tarieven in het algemeen De prijs van den stroom wordt bere kend naar 2 verschillende kracht- en warmte-tarieven, naar oppervlaktarief, winkeltarief en bedrijfstarief of naar licht tarief. Voor kracht en warmte bestaan een enkeltarief en een dubbeltarief. Het enkeltarief is toepasselijk op stroom- levering voor krachtwerktuigen boven 100 Watt, tenzij deze middellijk voor ver lichting en projectielampen dienen of voor ventilatoren in andere dan nijverheidsbe- drijven, zoomede op stroomlevering voor vei;warmingsinstallaties, waarvan het vee mogen, afzonderlijk of tezamen met een krachtinstallatie als bovenbedoeld, 1 kWh in één binnenleiding te boven gaat. Het dubbeltarief wordt op dezelfde in stallaties toegepast, doch alleen op verzoek van den verbruiker. Over muntmeters wordt geen stroom vol gens deze beide tarieven geleverd Op verzoek van den verbruiker wordt op stroomlevering voor aile doeleinden aan particuliere woonhuizen een oppervlak tarief toegepast, tenzij naar het oordeel van de directie verwacht mag worden dat het stroomverbruik voor verlichting den verbruiker daardoor op een lager bedrag zal komen te staan, dan volgens lichttarief verschuldigd zou zijn. Met het oog daarop kan m bijzondere gevallen, waarin wells- waar het perceel niet geheel, maar toch in overwegende mate ter bewoning dient b.v wanneer zich daarin een spreekkamer kantoor, onderzoek- of behandelingskame/ of een werkplaats bevindt, het vaste be drag door de directie worden verhoogd al vorens tot toepassing van dit tarief wórdt overgegaan Voor perceelén waarin zich een motor ceu sieenije oijara- ^2? JT22IA?an 1,1 bevindt, kan naar totstandkoming van deze' am- flrief t dlrect!e "PPervlakte- ’arie.f toegepast worden, al dan niet met berekening van een afzonderlijk vast be drag voor den motor of r rekening van zijn verbruik’ voïg'enï der krachttarieven. j’ Hevig artillerievuur in den sector SolloemHal fay a ROME, 7 Januari. (Stefani.) Het 584e communiqué van het Italiaansche hoofd- swartier luidt De dag van gisteren bracht niets van be- teekenis in het gebied van Agedabia. Hevig artillerievuur tegen onze stellingen in den sector Solloem-Halfaya. In Cyre- PajCa. e.n de Middellandsche Zee werd de bedrijvigheid in de lucht zeer beperkt door het ongunstige weer. Onze formaties heb- oen niettemin binnen een eng gebied met succes aanvallen gedaan op colonnes ge- rihndniSeer°C str*jdmiddelen van den k i,taliaansch-Duitsche luchtmacht heeft nerhBalde aanvallen op militaire doelen op Malta gedaan. Een Enaelsch vliegtuig, dat Syracuse trachtte te naderen, werd door net welgerichte afweervuur getroffen en moest op het schiereiland Magnisi (ten duiden van Augusta) dalen. Twee onder officieren werden gevangen genomen dien zich in een perceel bijzondere elec- trische toestellen, bijvoorbeeld hoogtezon bevinden van meer dan 1,1 kW. Op verzoek van den verbruiker, wordit op stroomlevering voor alle doeleinden in perceelen, waarin winkels zijn gevestigd die onder de Winkelsluitingswet vallen, een winkeltarief toegepast, eventueel sa mengevoegd met oppervlaktetarief voor het woongedeelte van het perceel. Voor stroomlevering voor alle doelein den in bedrijven die niet onder de Win kelsluitingswet vallen, kan een bedrijfs tarief worden toegepast, eventueel samen gevoegd met oppervlaktetarief voor het woongedeelte van het perceel. Overigens gelden voor dit tarief ten aanzien van een eventueele verhooging van het vaste bedrag wegens de aanwezigheid van mo toryen enz. dezelfde bepalingen, als bo vengenoemd voor het winkeltarief. Bijzondere overeenkomsten kunnen worden aangegaan: met grootverbruikers, voorts voqï stroomverbruik gedurende de nachturen! ^ji andere uren van lage be lasting en voor stroomverbruik voor doel einden. waarbij het algemeen belang mede is betrokken, zooals voor (afzonderlijk aangesloten) portiekverlichtingen, e.d. Kracht- en warmtetarieven De prijs bedraagt volgens enkeltarief: 12 cent per kWh., volgens het dubbelta rief 20 cent per kWh., gedurende de vol gende tijdvakken (Amsterdamsche zonne tijd): 15 Jan.—15 Februari van 16.3019 uur, 15 Februari1 Maart van 17.30— 19 uur, 1 October15 Oct. van 17.3019 uur, 15 Oct.15 Nov. van 16.30—19 uur. 15 Nov.15 Janu. van'1619 u„ en 8 cent per kWh. gedurenden den overigen tijd. Oppervlaktetarief Volgens oppervlaktetarie wordt betaald: een maandelijksch vast bedrag en verder 31 cent per kWh. Het vaste bedrag bedraagt voor vloeroppervlakte: tot en met 70 m2 maand 1.25; voor elke verdere 10 of gedeelte daarvan tot en met 190 m2. f 0.20 meer; van 191 tot en met 200 m2 per maand 3.70; voor elke verdere 20 of gedeelte daarvan tot en met 300 0.30 meer: van 300 m2 per maand 5.20, vermeerderd met 0.40 voor elke verdere 30 m2. of gedeelte daarvan tot en met 450 450 m2. af: per maand 7.20. vermeerderd met 0.45 voor elke verdere 40 m’. of gedeelte daarvan. De volgende getuige was de 16-jange mej. B. van Aart uit Breda, dochter ven den koopman. Haar vader had haar op Zondag 10 November gezegd. dat hij haar moeder uit Eindhoven zou gaan ha len, omdat hij Dinsdag op reis moest naar Rotterdam om wollen goéderen te koopen. Van den Berg had met haar vader af gesproken, maar getuige wist geen bij zonderheden over dit onderhoud. Vervolgens werd de zitting geschorst. Verklaring herroepen Na de heropening deelde inspecteur B. Melles mede, dat Slont na zijn arrestatie was teruggekomen op zijn eerst afgeleg de verklaring, als zou hij na een woor denwisseling en na door tan Aart te zijn bedreigd, dezen met een kolenschop heb ben neergeslagen. Hij verklaarde dat Dils van Aart met een hamer had doodgesla gen. De weduwe E. KnegtenVerwijs, wier dochter met Slont getrouwd was geweest, meende dat de man niet goed bij het hoofd was. Hij leed aan hevige drift buien. De caféhouder H. A. Markesteyn ver- kaarde, dat Slont op 13 Novembér 1940 in zijn zaak was geweest en toen had verteld, over veel geld te beschikken. Hij had een rolletje bankbiljetten laten zien. Aan getuige had hij verteld, dat hi in den Haag wel 5000 kon verdienen. Het moordwapen In den avond van 12 November 1940 waren beide verdachten, nadat het dra ma zich in het huis van Slont had af gespeeld, naar het café van Markesteyn gegaan. Geen overeenstemming in de verkla ringen van verdachten was er, betref fende den hamer, waarmede de mis daad is gepleegd. Slont verklaarde, dat hij dien, op ver zoek van Dils, voor dezen had gekocht, maar ‘Dils merkte op, dat hij te Am sterdam genoeg gereedschap heeft en dus hier geen hamer behoefde aan te schaffen. Slont hield vol, dat hij Dils - den hamer had overhandigd. Hij ver- ?_ra:?i e.1.._e„n klaarde voorts, dat hij na den misdaad Dils den hamer had gegeven en ver- dadelijk te verwezenlijken, daar tot dusver zocht dien mee te nemen, omdat hij het gereedschap niet in huis wilde hebben. Dils had hieraan gevolg gegeven. Op 14 November poogde Dils in Den Haag den hamer in een café achter te laten, maar Slont, die dit te gevaarlijk - - vond, haalde den hamer terug. Vervol- delijk, van 1 November 1941 af, haar gei- gens heeft hij den hamer op een uri- noir op het station Hofplein achterge laten. Getuige F. A. Rijntjes te Den Haag, had de verdachten in den nacht van 11 op 12 November in zijn woning geher bergd. Dils kende Rijntjes al langer en hij had met de kooplieden van den Berg en van Aart een ontmoeting afgespro ken op 12 November te Den Haag. Zou den de kooplieden eventueel niet komen, dan zou men Rijntjes telegrafisch waar schuwen. Rijntjes wist van deze af spraak echter niets af, naar hij ver- omslag eischt. Óók komt de verwantschap Slont verklaarde, dat Dils aan Rijn tjes een bedrag van 20 heeft gegeven voor'geleden schade, maar Dils noem de dit gelogen. De 24-jarige dienstbode C. J. Ver steeg. was in den avond van 1 Novem ber 1940 te Den Haag uit geweest met Dils, terwijl Slont met nog een vrouw eveneens aanwezig was. Het meisje had gezien, dat Slont veel geld bij zich had. terwijl Dils aan de vrouw 20 had ge geven en gezegd, ook aan de vrouw van Rijntjes 10 te hebben gegeven. Mevr, van Aart getuigt De vrouw van het slachtoffer, me vrouw van Aart—Renard, legde snik kend haar verklaringen af, nadat de president haar zijn deelneming had be tuigd. ,„Gxrtuige verklaarde, dat haar man op 10 November 1940 haar over de door hem af te sluiten koop van pullovers had gesproken, daar zij ook deelgenoot was in de zaak. In den morgen van 12 November is hij, in gezelschap van den koopman J. v. d. Berg, naar Den Haag gereisd, waar hij een samenkomst zou hebben met de verkoopers. Het was zijn plan 's avonds terug te keeren. Toen haar man op 14 November nog niet terug was, ontmoette zij toevallig den koopman v. d. Berg, die evenwel niets omtrent van Aart wist mee te deelen. Toen besloot getuige de politie m de zaak te mengen. De koopman v. d. Berg verklaarde, Dils eenigen tijd vóór November 1940 te hebben leeren kennen. Dils bood hem een partij wollen goederen aan en ge tuige stelde zich in verbinding met van To.en beide kooplieden op 12 No- vember in Den Haag kwamen, zei Dils zelf niet de verkooper te zijn, doch de Partij goederen te Rotterdam te heb ben. Nadat- men het eens geworden was over den prijs 1200 voor 800 pull- overs besloot men naar Rotterdam partij dan i aan van Noordoosten van Charkof Werd een plaatselijke aanval afgeweerd UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt be kend: Gedurende de wintermaanden zullen voor kinderen tusschen de 3 maanden en de 3 jaar tabletten met vitamine D be schikbaar worden gesteld. De tabletten worden verstrekt op ver toon van de per post toegezonden Vita- mine-D-stamkaart en de distributie-stam- kaart van het kind, de aanbieder kaarten dient minstens 15 jaar oud te zijn. Maandag 12 Januari uur de uitreiking van vinden Wilhelminastraat 5, Loofduinen. (Hulp- secretarie. Aroniskelkweg 1. Leijweg 1, Acaciastraat 182 De Réaumurstraat 43, Escamplaan 65, Colensostraat 6. Waldeck Pyrmontkadë 4, Prinsegracht 71. Ferdi nand Bolstraat 16. Hoefkade 101. Prudens van Duysestraat 18 (hoek Schimmelweg), Linnaeusstraat 6. Louise Henriëttestraat 27. van Nijenrodestraat 16, Nieuwe Laan tjes 8. Westduinweg 40 afzonderlijke - «.-..j e<jn Hetzelfde geldt, in- Winkeltarief Volgens winkeltarief wordt betaald: een maandelijksch vast bedrag en 3J cent per Behoudens het bepaalde omtrent moge lijke verhooging. bedraagt het vaste be drag 10 per maand per kWh van de gezamenlijke capaciteit der lichtinstallatie in de voor het winkelbedrijf in gebruik zijnde ruimten, met een minimum van 1.50. Indien het perceel gedeeltelijk als woning wordt gebruikt, wordt voor de woning het oppervlaktetarief toegepast, met dien verstande, dat de oppervlakte 2.. kelders geheel wordt In Excelsior Gisteravond vond in Excelsior weder om een uitvoering plaats van het A tot Z- cabaret ten bate van invalide Neder landsche oud-strijders. Evenals voor de eerste voorstelling was ook nu de belangstelling groot. Met een afwisselend en vlot ten tooneele gebracht programma heeft het fleurige amateurs- cabaret de aanwezigen op beschaafde en onderhoudende wijze bezig gehouden. De conferencier Hein Funcke fungeer de als gangmaker en het was hem toe vertrouwd. Niet minder groot was het succes van den vaardigen snelteekenaar Piet Klaasse. den goochelaar Roel de Vries, het xylophonisten-gezelschap de Happy Hammers, de Two Greenies. Henk en Ab en de straatzangers Ben en Eddy Voorts waren er aardige scetches en liedjes met medewerking van Nell v. d. Lans. Toos Lamboo en anderen. Het goedlachsche publiek was gul met applaus. volgende getuige was de 16-jarige den koopman. Haar vader had haar op Zondag 10 November gezegd. dat hij

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6