Boter in restaurant-maaltijden OP Hevige Luchtaanvallen Corregidor Donderdag 8 Januari. 1942. No. 18075. Pap op Gortbon Particuliere cursussen om De moorden te Abbeville voor de De distributie van vet VERDUISTEREN Amerikaansche expeditie- troepen voor Engeland Nederlandsche Arbeids dienst Na den strijd Hongkong Met Duitschland voor een vrij Nederland CONTROLE NOOD- ZAKELIJK Ook G.G. van Ned.-Indië Australië De toestand op Philippijnen Cavite zonder strijd door de Japanners bezet Toeslagkaarten bijzonderen arbeid Nieuwe zeepkaarten voor kinderen DE MOORD TE DRIEBERGEN in in De Japanners ontruimen Tsjangsja Von Ribbentrop te Boedapest De Japansche vlootsterkte 10 gram geeft reeds „boter- smaak”, 20 gram is „vet Roosevelt voorziet langdurigen oorlog BEJAARDE VOETGANGER DOOR TRAM GEDOOD EENPANSMAALTIJD VAN WINTERHULP v. 5.45 uur nam. tot 9.48 uur v.m. Generaal Wavell heeft zijn hoofdkwartier definitief Batavia gevestigd Generaal-majoor Braun gesneuveld Oproep voor vrijwilligers Aanmeldingsplicht Dakvensters en bovenlichten ver eischen hij de verduistering bijzondere zorg. Wisselbonnen voor gebak Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat marinevliegtuigen op 4 en 5 Januari bij hevige aanvallen op het versterkte eiland Corregidor en op de basis Mariveles zware schade hebben toegebracht aan de vijandelijke verdedigingswerken en bovendien een oorlogsschip, waarschijnlijk een moederschip voor watervlieg tuigen, hebben beschadigd. Bij luchtgevechten werden 5 vijandelijke toestellen neer gehaald. Op 4 Januari is nabij Davao een Japansche kruiser door vijandelijke vlieg tuigen licht beschadigd, terwijl in de Stille Zuidzee een Japansche duikboot tot zinken is gebracht. Cavite, het steunpunt van het Amerikaansche Oost-Aziatische eskader in de Baai van Manilla, is reeds op 2 Januari zonder strijd door de Japan ners bezet. Volgens Radio-Rangoon hebben de Japanners gisteren het vliegveld ten Noorden van die stad opnieuw met bommen bestookt. In Singapore is de evacuatie op groote schaal begonnen. Generaal Wavell heeft de belangrijkste militaire bureaux en archieven laten gereed maken voor over brenging naar Java. Voorts wordt gemeld, dat Wavell’s hoofdkwartier definitief inBataviais gevestigd. Volgens berichten uit Birma zou generaal Wavell een tegenoffensief tegen de Japanners op Malakka voorbereiden. Hij zou vanuit Birma een aanval willen onder nemen, zoomede de Britsche linies aan het Zuidelijke gedeelte van het front willen versterken, om zoodoende het Japansche offensief te vertragen. „Een historisch jaar” Nieuw spoorboekje De gevechten aan het Ooste- lyke front INVAL IN CAFE IN DE BINNENSTAD De leider der N.S.B. in Berlyn Tentoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Rio de Janeiro geteisterd Een der daders vertelde aan de ouders, dat de vermoorde gevlucht was Bolsjewisten lijden zware verliezen Regeling pensions HAAGSCHE COURANT t PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: STRAFBARE FEITEN PROCES TE AMIENS vóór 1 kreeg uur IM*4 BRITSCHE.LUCHTAANVAL OP FRAN. SCHE SOMALI.KUST Ffen zwaar machinegeweer vernietigt een bolsjewistisch verzetscentrum. (WeltbM-Polygoon-P. K. Hdhle.) Maan: 8 Jan. onder 12.27 n.m. 9 Jan. op 12.34 v-m. onder 12.53 n.m. Nachtdienst 00KTER8: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer W. Müller Lehning, te Berlijn ’J dr. en De laatste dagen van December is aan het Oostelijk front generaalmajoor Georg Braun, commandant van een Branden, burgsche divisie, gesneuveld. Een bolsje wistische landmijn heeft een einde aan zijn leven gemaakt. Na den luitenant.gouverneur.gene- raal van Nederlandsch.lndië, dr. van Mook, is thans ook de gouverneur, generaal jhr. mr. A. W. L. TJarda van Starkenborgh Stachouwer, in Austra. lië aangekomen. Het doel van deze rers zou, volgens een te Sjanghai uit Rangoon ontvangen bericht zijn om na het tot stand brengen van één enkel opperbevel in het Zuidwesten van de Stille Zuidzee te onderhandelen over het geheele probleem van den Stilten Oceaan. Aanrijding op het Rijswijkscheplein Op het Rijswijkscheplein is gisteroch tend de 79-jarige H. P. S. uit de Elboog- straat. aangereden door een motorwagen van lijn 12. Het slachtoffer bekwam inwen dige kneuzingen en verwondingen in het gelaat. In ernstigen toestand werd de be jaarde voetganger door den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt hebben de bolsjewisten hun aan vallen, die zij de laatste dagen op de Duitsche linies in den centralen sector van het Oostelijk front hebben onderno men, met zware verliezen aan menschen en materiaal moeten boeten. Dit blijkt uit mededeelingen van een gevangen geno men hoogen officier van een bolsjewis tisch regiment infanterie, die verklaarde, dat zijn regiment tijdens deze zware ge vechten de helft van de officieren, onder officieren en manschappen gewond of dood had verloren. VERSPREIDE BERICHTEN Volgens de .Daily Telegraph” is de En. gelsche admiraal Tovey benoemd tot op perbevelhebber vap de geallieerde Noord- Atlantische vloot. Op 16 Februari zullen alle mannelijke Amerikanen, in den leeftijd van 20 tot 45 jaar, zich voor het leger moeten melden. Dit zijn er ongeveer 9 millioen. De krijgsraad te Montauban (Frank rijk) heeft 25 communisten veroor deeld tot straffen van 20 jaar dwang arbeid tot één jaar gevangenis. Naar Domei meldt, heeft het hoofdkwar. tier van de Japansche strijdkrachten in Midden-China bekend gemaakt, dat de Japanners Tsjangsja weer hebben ont ruimd en op hun uitgangspunt zijn terug gekeerd. Tijdens de bezetting hebben de Japansche troepen alle installaties van militair belang vernield. GROOTE JAPANSCHE BUIT Het Japansche hoofdkwartier publiceert de officieele cijfers betreffende de opera ties bij Hongkong. Hierbij werden 13.864 gevangenen gemaakt. De vijand leed zware verliezen, het aantal gesneuvelde Britten bedraagt 2.105 man. De Japansche verlie zen worden opgegeven met 752 gesneuvel den en 1800 gewonden, terwijl 81 vliegtui gen, 5 oorlogsschepenen en 16 koopvaar dijschepen werden beschadigd. Tijdens de krijgsoperaties werden 559 vijandelijke vliegtuigen of neergeschoten of op den grond vernield en wel 416 jagers en 143 bommenwerpers, 54 oorlogsschepen wer den tot zinken gebracht of vernield, waar onder 2 torpedojagers, 1 duikboot, 9 ka- nonneerbooten en 38 transportschepen, ter. wijl 2 torpedobooten in beslag werden ge nomen. Daarenboven werden buitgemaakt: 81 pantserwagens en gepantserde verken. ningswagens, 206 stukken geschut, 2000 vrachtauto’s en jneer dan 5000 schietwa pens, waaronder mitrailleurs. De Britten hadden geen tijd om voorraden oorlogs materiaal te vernietigen, welke zoodoende in Japansche handen zijn gevallen. HAVEN IN BRITSCH-BORNEO GEBOMBARDEERD Tachtig Japansche vliegtuigen hebben, naar uit Batavia wordt gemeld, Dinsdag nacht de haven Ambong in Britsch Noord-Borneo aangevallen. Er werden bommen geworpen en voor de oorlogvoe ring belangrijke installaties met machine geweren beschoten. Ook boven andere deelen van Noord-Borneo zijn Japansche vliegtuigen waargenomen. De Duitsche rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, is van ochtend met gevolg te Boedapest aange komen Hij zal twee dagen de gast zijn van den rijksbestuur der Horthy op diens landgoed. De rijksminister werd op het station ontvangen door den Hongaar- schen ministerpresident von Bardossy, die hem hartelijk verwelkomde Na de begroeting schreed het gezelschap onder de klanken van het Duitsche en het Hon- gaarsche volkslied langs het front der aangetreden eerecompagnie der Honved. Op weg naar zijn hotel werd de Duitsche gast in de met vlaggen versierde straten laide door de bevolking toegejuicht. Een beperkt aantal ongehuwde manne lijke Nederlanders van 17 t/m. 23 jaar kan nog worden geplaatst in de kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst. De ge legenheid tot aanmelding voor vrijwillige dienstneming blijft voorloopig tot 14 Fe bruari a.s. opengesteld. Degenen, die zich aanmelden, zullen, voor zoover er plaatsen beschikbaar zijn, per 2 Februari a.s. wor den opgeroepen. De overigen zullen per 1 Juni 1942 worden opgeroepen. De aan wijzing voor opkomst per 2 Februari, resp. 1 Juni 1942. geschiedt naar de volg orde van binnenkomst der aanmeldingen. Zij, die zich dus het eerst aanmelden, kunnen per 2 Februari worden geplaatst. Aanmeldingen, die moeten geschieden bij gemeentehuizen, arbeidsbureaux. mel- dingsbureaux van den N.A D. of bij den staf-N.A.D., (afd. VII), Gevers Deynoot- weg 59 te Scheveningen, moeten uiterlijk 15 Februari 1942 bij den staf-N.A.D. zijn Naar het D.N.B. meldt, heeft president Roosevelt in een rede voor het Congres o.a. gezegd: „Wij moeten ons voorbereiden op de werkelijkheid van een harden oor log, een langen, bloedigen en duren oor log De president heeft o.a. bekend gemaakt dat land-, lucht- en zeestrijdkrachten van de Vereenigde Staten zouden worden ge- stationnéerd op de Britsche eilanden. De strijdkrachten van de Ver. Staten worden niet alleen gebruikt ter verdediging van het Westelijke halfrond, doch ook buiten dit halfrond en derhalve moeten zij dien- overeenKomstige steunpunten betrekken. De Londensche correspondent van „Nye Dagligt Allehanda” meldt, dat voor het Amerikaansche expeditiecorps voor Groot. Brittannië reeds groote voorbereidingen getroffen zijn. Behalve het steunpunt in Noord-Ierland zullen 2 nieuwe steunpun ten in Schotland worden aangelegd. In een boodschap aan het Congres verklaarde Roosevelt, dat in het financieele jaar 1943 aanvullende belastingen tot een be drag van 7 milliard dollar geheven moe ten worden. De ..Daily Telegraph" berekent, dat de belastingdruk in Amerika ongeveer viermaal zoo hoog als het vorige jaar zal zijn. De secr.-gen van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming maakt het volgende bekend: Alle schriftelijke en mondelinge parti culiere cursussen, die in den een of an deren vorm opleirlen voor eenigerlei di ploma. zijn verplicht zich aan te melden bij het departement van Opvoedihg en Cultuurbescherming, afd. Volkscultuur en Volksontwikkeling, onder mededeeling van de volgende bijzonderheden: 1. Naam van instituut of cursus; 2. naam van den verantwoordelijken leider; 3. plaats, waar de cursus of het instituut gevestigd is; 4. diploma’s, waarvoor wordt opgeleid; 5. naam, aantal en bevoegdheid of be voegdheden der leeraren; 6. salaris der leeraren en verdere voorwaarden, waar op deze aan het instituut of den cursus verbonden zijn; 7. aantal leerlingen; 8. cursusgeld en voorwaarden, waarop de leerlingen aan den cursus deelnemen ter verkrijging van het diploma. Hieronder dienen volledig te worden vermeld de verplichtingen, welke de leerlingen aan gaan bij het inschrijven op de cursussen; 9. wijze van opleiding, schriftelijk of mondeling, combinatie van beide Van de door het instituut of den cur sus uitgegeven prospectus of prospecti dient een exemplaar te worden bijge voegd Het ligt in het voornemen over eenigen tijd een erkenning in te voeren, welke noodzakelijk zal zijn voor het ver der voortzetten der instelling Het is in het belang der betrokken instellingen de inlichtingen met spoed zoo volledig en nauwkeurig mogelijk in te zenden onder aanhouding van de bovenomschreven in- deeling. De aanmelding moet geschieden Februari 1942. UITBREIDING DER REGELING De secr.-gen. van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat de ter verkrij ging van gort e.d. aangewezen bon dus thans bon „191” van de bonkaart alge meen in den vervolge tevens recht zal geven op het koopen van een hoeveelheid havermoutpap, tarwebloempap of rijstpap dan wel een hoeveelheid in flesschen ver pakte vla, waarin resp. 250 gram haver mout, tarwebloem, rijst, maizena, custard of aardappelmeel is verwerkt, De voor raden van de voor deze pap en vla be- noodigde grondstoffen bij de papbereiders zijn gering, zoodat bovengenoemde pro ducten waarschijnlijk slechts gedurende korten tijd en niet bij alle papbereiders verkrijgbaar zullen zijn. De beschikbaar stelling geschiedt, teneinde de voorraden der bedoelde grondstoffen bij de papberei ders te ruimen. De hoeveelheid pap of vla, waarop de bon recht geeft, behoeft niet terstond in eens te worden gekocht; na de afgifte van den bon kan de hoeveelheid op verlangen in gedeelten worden afgeleverd, bijvoor beeld een liter per week in de vierweek- sche periode gedurende welke de voor gort aangewezen bon geldig is. Voor de hierboven genoemde pap- en vlasoorten geldt dus dezelfde distributieregeling, welke is getroffen voor gortpap. LUCHTAANVAL OP BANGKOK De stad Bangkok (hoofdstad van Thailand) heeft vanochtend om 4.30 haar eersten luchtaanval beleefd. Er werden enkele bommen geworpen Volgens een bericht van den zender Rangoon is gistermiddag de stad Moel- mein in Birma zwaar gebombardeerd. De secr.-gen. van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat de geldig heidsduur van de met „vet, half rantsoen. 28 Dec. tot 3 Jan.” gemerkte bonnen, welke zijn uitgereikt aan personen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, wordt verlengd tot en met Zaterdag 10 Januari a.s. Tot en met dien datum geven, elke twee van deze bonnen teza men recht op het koopen van 250 gram boter, waarbij de gebruikelijke reductie van 22} cent zal worden verleend. Het is gebleken, dat verscheidene ge- bakleveranciers om een geringe hoeveel heid gebak te kunnen afleveren, na de afgifte van gebakbonnen, aan hun klan ten zoogenaamde „retourbonnen” ver strekken. teneinde deze klanten in de gelegenheid te stellen hiermede later we derom een geringe hoeveelheid gebak te kunnen koopen. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze handelwijze verboden is, aangezien gebak uitsluitend tegen gelijktijdige aflevering van den daartoe aangewezen bon ver kocht mag worden. Het verstrekken van z.g. „retoürbonnen”, „wisselbonnen” en dergelijke kan dan ook in geen enkelen vorm worden toegestaan. Hedenavond van 19.45 tot 20.00 spreekt Max Blokzijl via den zender Hil. versum II in de serie „brandende kwes ties”. Behandeld zal worden het onder werp: „Een historisch jaar”. Met ingang van Maandag 12 Januari, zal een nieuw spoorboekje verschijnen. In enkele trajecten van dit nieuwe boekje zijn wijzigingen aangebracht, welke op 12 Januari ingaan. Voor 'a-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode” «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern- drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 et Volgens verklaringen van den Ameri- kaanschen schout-bij-nacht Stirling be schikt Japan op de Stille Zuidzee over 14 slagschepen, 13 vliegkampschepen, 52 kruisers, 150 torpedobootjagers en 65 duik. booten. Bovendien heeft het een lucht vloot van ruim 5000 toestellen. De perspectieven voor een doeltreffen de verdediging van Singapore zijn daar om zeer gering en de gevolgen van een eventueel verlies dezer zeevesting onover zienbaar. boter- naar men voor 20 gram een maaltijd mag eischen, boter- Te Amiens is het proces begonnen in zake den massamoord van Abbeville op den 20sten Mei 1940. Den lOden Mei van dat jaar waren, naar uit de rede van het O.M. blijkt, 78 personen in België gear resteerd, die naar Frankrijk werden over gebracht en in den nacht van 19 op 20 Mei in Abbeville aankwamen. Den 20sten Mei werden 4 personen doodgeschoten; korten tijd daarna nog 17 andere perso nen Onder dezen bevond zich een 60-ja- rige vrouw. Uit het onderzoek is geble ken, dat de slachtoffers ook mishandeld waren. Tevens kwam vast te staan, dat er een drietal hoofdschuldigen zijn, waar van er één inmiddels in Frankrijk om het leven is gekomen. De beide anderen za ten op de beklaagdenbank. Het proces zal waarschijnlijk zes dagen duren. Vooral de Vlaamsche bevolking, die een van haar beste strijders, Joris van Severen, verloor door den moord van Abbeville, eischt de strengste straf voor de moordenaars. Rechercheurs van den Justitieelen dienst A, hebben gisteren een inval gedaan in een café in de binnenstad, op vermoeden, dat textielgoederen, buiten de distribu- tie om, tegen verhoogden prijs werden verhandeld. De acht bezoekers werden ge fouilleerd en bij vier, t.w. den 21-jarigen J S„ den 42-jarigen R. N., den 18-ja. rïgen C. S. en den 18.jarigen J. v. d. B., allen koopman van beroep, werden klei, ne partijen textielgoederen aangetroffen. Zij zijn overgebracht naar het hoofdbu reau van politie. De in het café nog aan getroffen zeven pakken met textielgoe deren, zijn in beslag genomen In den Dierentuin Zondag 18 Januari a.s. zal in de groote zaal van den Dierentuin wederom een éénpansmaaltijd worden gehouden We gens den grooten toeloop wordt belang hebbenden verzocht, spoedig opgave te doen. Stedelijk bureau Winterhulp Ne derland, onder telefoon 110028. In het tijdvak van 15 tot en met 23 Jan. a.s, (op nader te bepalen data) zal de uitreiking plaats hebben van nieuwe zeepkaarten voor kinderen. De nieuwe kaarten zijn, in tegenstel ling tot die, waarvan thans de laatste bonnen in gebruik zijn, slechts bestemd voor een tijdvak van drie maanden en bevatten elk drie bonnen. Ten behoeve van kinderen, die op 1 Fe bruari 1942 nog geen twee jaar oud zul len zijn, en dus zijn geboren na 1 Febr. 1940, wordt één kaart voor zeep en één voor toiletzeep uitgereikt Ten behoeve van kinderen, die op 1 Febr. 1942 den leeftijd van 2 jaar zullen hebben bereikt doch nog niet dien van 8 jaar en die dus zijn geboren nè 1 Fe bruari 1934, doch vóór 2 Februari 1940, wordt één kaart voor zeep uitgereikt Op nader bekend te maken dagen ge durende het tijdvak 15 t./m. 22 Jan. a.s. zullen de toeslagkaarten voor bijzonde ren arbeid voor de tweede periode van 1942 worden uitgereikt. Van de thans in gebruik zijnde toe slagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid zal een der aardappelbonnen niet worden aangewezen. In verband hier mede komen op de betreffende nieuwe kaarten vijf in plaats van vier bonnum- mers voor, namelijk „05” tot en met „09”, zoodat de bon, welke extra wordt ge geven, in de komende periode recht zal geven op het koopen van het rantsoen, dat in de eerste periode niet wordt ver strekt. De regeling voor zelfverzorgers blijft ongewijzigd. Degenen, op wier distribu- tiestamkaart het vakje kl of 11 geda teerd is, komen niet voor toeslagkaarten in aanmerking. Eerst bij de uitreiking voor de vierde periode zal men wederom kunnen kiezen of men van de zelfverzorgingsregeling gebruik wil maken, dan wel toeslagkaar ten wil ontvangen. Dit is dus thans niet mogelijk. De persdienst van de N.S.B. meldt, dat de leider der N.S.B., vergezeld door Ge. neral.Kommissar Schmidt en den gemach tigde h. T”. werd ontvangen door Reichsminister Göbbels, Reichsminister Rosenberg Reichsarbeitsleiter Hierl. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scnevenlngen Keizerstr 31», ie: aM3iu; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124. Tol. 778038; N.V Kantoorboekh Th. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr 66. Tel. 721187 HERSTEL NORMALE LEVEN Volgens een mededeeling van het Ja. pansche hoofdkwartier is met den burge- meester van Manilla, Vargas, een over eenkomst tot stand gekomen inzake ge meenschappelijke inspanning van krach ten voor het militaire bestuur in het ge bied van Manilla. Burgemeester Vargas, vroeger secreta ris van president Guezon, heeft verklaard, dat hij alles zal doen, wat in zijn vermo gen ligt om bij te dragen tot oprichting van Groot Oost-Azië. Na aanvankelijk talmen, is de bevol king van de Philippijnsche hoofdstad naar haar woningen teruggekeerd. Het leven in de stad heeft weer normale vormen aangenomen. De trams rijden en de spoor wegen rijden weer, de verduisteringsbepa. lingen zijn opgeheven, de bioscopen her opend, het nachtleven is weer in vollen gang In den afgeloopen nacht heeft een zeer hevig onweer boven Rio de Janeiro zware schade aangericht. In totaal kwa men 98 menschen om het leven. Door de geweldige watermassa werden tal van huizen onderspoeld en stortten in. De beroemde botanische tuin groote schade. Naar te Vichy is bekend gemaakt, heb- I ben de Engelschen nieuwe vijandige han- delingen ondernomen tegen de Fransche Somali-kust. Volgens berichten uit Dji. boeti hebben Engelsche vliegtuigen 20 en 23 December j.l. het dorpje Loyada met mitrailleurs beschoten. Voorts werden de voorposten van Kolhol den 30en door vliegtuigen aangevallen. Er zijn geen slachtoffers. Onlangs meldden wij, dat, in verband met den moord op een 18-jarigen jonge man te Driebergen, wiens lijk in de bos- schen was gevonden, gearresteerd is de 26-jarige Slagboom, terwijl de verdachte v. d. Neut nog wordt gezocht. Het is ge bleken, dat de beide verdachten hun slachtoffer hadden betrokken in een sluikhandelaffaire. Toen laatstgenoemde bang werd en niet meer mee wilde doen, besloten S. en N. hem uit den weg te ruimen. Men neemt aan, dat zij hem wijs maakten, dat de politie hem op het spoor zat en dat hij moest vluchten. Zij lokten hem naar het bosch, voorgevende, dat hij met een Engelsch vliegtuig het land zou kunnen verlaten. Op een stille plek werd de jongen vermoord en het lijk begra ven. S. heeft daarop aan de ouders van het slachtoffer meegedeeld, dat hun zoon gevlucht was en veilig in Engeland aan gekomen. Dit was de reden, dat de ouders geen aangifte van vermissing deden. Het lijk is gevonden d«M>r arbeiders, die in het bosch grondwerk verrichtten. Er wordt veel geklaagd en veel gespro ken over onze vetvoorziening, welke sterk te lijden heeft onder de blokkade van Britsche zijde. Het is nu eenmaal een feit, dat juist de boter ons lichaam da gelijks de grootste hoeveelheid, vooral 's winters, zoo belangrijke vitaminen A en D toevoert, zoodat een rantsoen van 28.5 gram boter per dag zeer zuinig moet worden beheerd, wü men de volksgezond heid geen ernstige schade toebrengen. Een van de redacteuren van de V.P.B., heeft hierover een onderhoud gehad met een bekenden Nederlandschen voedings- physioloog, dr. H. v. d. Upwich. die de aandacht vestigde op de volgende feiten; De meeste restaurants vragen voor een maaltijd als regel 20 gram boter. Dit is op een rantsoen van 28.5 gram per dag veel te veel, te meer waar de boter door verhitting, in de eerste plaats verliest aan voedingswaarde en in die tweede plaats aan vitaminen-werking. Wij moeten ons rantsoen zóó verdeelen. dat wij de meeste boter rauw op ons brood en slechts voor een klein gedeelte in ons warme eten nuttigen. Restaurants-schotels Afgezien van deze algemeene beoordee- ling, doet zich echter nog het misbruik voor, dat zeer veel restaurants wel is waar 20 gram boter bonnen eischen voor bepaalde schotels, doch deze hoeveelheid op geen stukken ria verwerken in die gerechten. Dat er 20 gram boter wordt verwerkt in een warm gerecht voor één persoon, komt wellicht zelfs nooit voor, aldus onze zegsman, menigeen kan echter getuigen. dat hij voor zijn 20 gram bo terbonnen geen gram boter heeft gekre gen! Men moet dit niet onderschatten, er zijn immers tienduizenden, zooal geen bonderduizenden menschen, die eiken dag in de restaurants moeten eten. Het is dus in het belang van de volksgezondheid, dat de wijze, waarop <Je, restaurateurs toet de boter om springers ‘gecontroleerd wordt. Daarom moeten de regelmatige gebrui kers van maaltijden in restaurants weten dat 10 gram boter reeds een dusdanige hoeveelheid is, dat elk gerecht ernaar kan smaken, terwijl een gerecht waarin 20 gram boter is verwerkt, heerlijk naar boter smaakt en echt „vet” is! Strafbaar feit Indien een restaurateur een klant aan merkelijk minder boter geeft dan waarop hij volgens de hoeveelheid ingeleverde bonnen recht heeft, dan begaat hij even zeer een strafbaar feit, als een winkelier, die op 500 gram boterbonnen, slechts een half pond boter zou verstrekken, zoo ver klaarde dr. v. d. Upwich, Het verdient dan ook wel degelijk overweging, of er in dezen niet van hoogerhand gecontro leerd en waar noodig. ingegrepen kan worden. Inmiddels moet het publiek ge bruik maken van de wetenschap, dat een gerecht, waarvoor men 10 gram bonnet: heeft moeten geven, ook boter behoort te smaken, terwijl OO a 1^X4 J - - - - met lekkere, vette jus en volop smaak en -geur! In de Staatscourant van 7 dezer is op genomen een wijziging van de hotel-, café-, restaurant- en pensionbeschikking no. 2. Daarin wordt de definitie van ..pension” aldus aangevuld, dat pensions als inrichtingen bestemd tot het tegen betaling verstrekken van maaltijden en van logies voor langeren tijd, tevens moeten voldoen aan nader door den di recteur van het Rijksbureau voor het ho tel-, café- restaurant- en pensionbedrijf te stellen eischen. Onder de rubriek ..pen sion” bij het rijksbureau dienen daarom slechts te worden ingeschreven, die in richtingen, welke tegen betaling maaltij den en logies voor langeren tijd ver strekken en welke tevens de beschikking hebben over tenminste vijf tot verhu ring bestemde. naar het oordeel van voornoemden directeur aan redelijke eischen voldoende, bedden. Voor zoover de directeur in bijzondere gevallen niet anders bepaalt, kan een twee-persoons- bed als twee een-persoonsbedden worden beschouwd.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1