JIU JITSU (JUDO) SCHOOL MAURICE van NIEUWENHUIZEN ^ndplei^r snij^^S.bK,nd& heet- XX x kan worden gezegd LAATSTE BERICHTEN het Afgelaste BIOSCOPEN SPORT De Avondschool GEMENGD NIEUWS VOOR DE JEUGD LAATSTE TELEGRAMMEN wedstrijden Kleeding voor Oostfront HAAGSCHE COURANT Zaterdag 10 Januari in 1?3p hl pag. 2 een Eervol ontslag van mr. Brants TIJDSCHRIFTEN Kinderpostzegels DUITSCH WEERMACHTBERICHT ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT H. B. S. NIET KANSLOOS TEGEN BLAUW WIT Ook inzameling in Nederland groot succes Bolsjewistische scheepsverliezen in de Zwarte Zee En toch Diefstal van distributiekaarten Duitschland strijdt voor Europa WAARSCHUWING AAN DE BURGERIJ DUFF COOPER NAAR LONDEN Neerland’s jeugd aan het werk De prjjsbeheersching Op verzoek met dank voor bewezen diensten van doctor Pluizer OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant AJAX KOMT OP BEZOEK BIJ V. U. C. Verkrijgbaar bi) alle apotheken en drogisten. T2HF wol enz. Vragenmengelmoes Korfbalbond de en het Ned. van Volop spanning in het tweede district A eer. 3. Dr. PLUIZER. Bezuien 1001 pt. 2. J. D e mo- ,,De I BOKSEN JOE LOUIS BLIJFT WERELDKAMPIOEN KEGELEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN DEN H.K.B. VOETBAL LAAN VAN MEERDERVOORT 384. TELEFOON 33.66.87. Uitkeeringen aan mobilisatie.slachtoffers en nabestaanden Dezer dagen heeft het N.V.V. bericht ontvangen van het hoofd van het afwik kelingsbureau van het departement van Defensie, dat de bijzondere toeslag op bepaalde sociale verzekeringsrenten niet in mindering zal worden gebracht op de uitkeeringen, die krachtens de wet van 3 December 1931 zijn of zullen worden verleend aan de in deze wet bedoelde mobilisatie-slachtoffers en hun nabestaan, den. Zij zullen dus voortaan ook van de bijslagen op de renten profiteeren. De centrale propaganda commissie voor de kinderpostzegels schrijft ons Wij bieden allen de helpende hand, Voor het misdeelde kind van Nederland Het kind, door heel het volk bemind En toch het arme misdeelde kind. KRACHTSPORT OM DEN NOLTENBEKER In het schoolgebouw aan de van Swin- denstraat alhier wordt Dinsdag 13 dezer een worstel-ontmoeting om den Nolten- beker gehouden tusschen de vereenigin» gen Simson en K.D.O. De toegang voor belangstellenden is vrij. De aanvang is bepaald op 8 uur. De marechaussee van Winschoten heeft dezer dagen mej. F. W. uit Westerlee aangehouden wegens diefstal van distri butiekaarten. Dit leidde tot het opsporen van een uitgebreiden handel in deze kaarten door de aangehoudene. Zij be kende deze kaarten voor dertig gulden ’e hebben verkocht aan S. te Groningen, die ze op zijn beurt aan twee andere Groningers had overgedaan. Hier kwam nog een clandestiene handel in koffie en thee aan het licht; de prijzen waren resp. f 20.50 en 134 per pond. in het Oerwoud” opgenomen onder lei ding van Freiherr von Dungeren in de oerwouden en op de hoogvlakten, langs Brazilië’s groote Amazone.stroom. In de laatste weken zijn te 's.Graven- hage wederom op vele plaatsen aanwij- zingsborden van de Duitsche weermacht beschadigd of van de palen afgebroken, terwijl zij in menig geval geheel waren verdwenen. Dit is ook aan de aandacht der Duitsche autoriteiten niet ontgaan. □e b:-^emeester wijst de burgerij er met nab.uk op, dat de daders van derge lijke handelingen daarmede niet alleen zeer ongepast optreden, doch tevens hun mede-ingezeienen aan groote moeilijkhe den blootstellen, waarvoor ook vroeger reeds eenige malen in de bladen werd ge waarschuwd. Herhaling van een en ander zal door de Duitsche autoriteiten als sabo tage worden beschouwd, hetgeen, zooals bekend is, ernstige gevolgen kan hebben De burgemeester dringt er derhalve nogmaals met klem op aan de bezittin gen der Duitsche Weermacht te eerbiedi gen en bovengenoemde vernielingen na <e laten. Aan de politie is bovendien nog eens uitdrukkelijk opgedragen, daartegen te waken en zoo noodig met gestrengheid op te treden. In totaal zijn hierbij ongeveer 10000 k.g. wol verbruikt, die verwerkt zijn tot pullovers, sokken, kniebeschermers, oor- beschermers, enz. Wanneer men aanneemt dat een zeer goede breister 10 gr. wol per uur verwerkt, dan zijn hiervoor ongeveer een miilioen arbeidsuren noodig geweest, waarvoor duizenden vrouwen in alle dee- len van ons land zich beschikbaar nebben gesteld. Deze vrouwen werkten gedeelte lijk thuis en gedeeltelijk in gemeenschap pelijke breibijee komsten. Het laatste was vooral in de groote steden het geval Daarnaast hebben vele vrouwen zich nuttig gemaakt bij het sorteeren, verpak ken en eventueel repareeren van de ge schonken kleedingstukken. Gebleken is. dat onder de geschonken voorwerpen zeer kostbare stukken zijn, zooals damesavond- mantels, pelsdekens, en pelzen en dekens van zeer goede kwaliteit. STOCKHOLM, 10 Januari (AN P.) In een mededeeling van het Britsche ministe- zie van buitenlandsche zaken wordt o.a. gezegd, dat de te Washington getroffen maatregelen en de benoeming van gene raal Wavell tot opperbevelhbber in het Zuidwestelijke deel van den grooten Oceaan een einde maken aan de missie van Duff Cooper te Singapore Hij zal naar het moederland terugkeeren. Vier Engelsche bommenwerpers aan de Fransche kust neergeschoten HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 10 Januari. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede: Op de Krim en in de Zuidelijke zóne van het Oostelijke front slechts geringe gevechtsactie. Bij Sebastopol en Feodo sia hebben gevechtsvliegtuigen en Stuka’s een transportschip van 4000 ton tot zin ken gebracht en 2 vrij groote koopvaar dijschepen alsmede een lichten kruiser, door bommen beschadigd. Voor de Oost kust van de Zwarte Zee werd een koop vaardijschip in brand gebombardeerd. In de centrale en een deel van de Noorde lijke zóne houden de zware afweergevech- ten met onverminderde hevigheid aan. In Noord-Afrika heeft de vijand zijn artillerievuur en zijn luchtaanvallen in het gebied van Solloem versterkt. In het ge bied van Agedabia wederzijdsche verken- ningsactie De aanvallen op vliegvelden op Malta werden met succes voortgezet. Bij pogin gen van Britsche bommenwerpers om de Fransche kust aan te vallen werden 4 viianrteliike bommenwerpers neergescho ten. het gerechtshof Amsterdam, Peltzer, subst.-griffier bij gerecht te ’s-Gravenhage; Bij beschikking van den seer -gen. van Waterstaat is benoemd tot ingenieur van den Rijkswaterstaat in vasten dienst ir. A. van Doorninck. c r i s i s-contröledienst heeft bij K. te Ede voor een -waarde van ongeveer 2000 gulden aan benzine, torolie, nieuwe vrachtautobinnen- en bui tenbaden en rijwielbanden, bestemd voor den sluikhandel, in beslag genomen. De Amsterdamsche politie verzoekt namens de ouders opsporing van de verblijfplaats van Samuel Stodel. ge boren te Amsterdam, 23 Februari 1917 schoenmaker wonende Daniël Theron- straat 17 te Air.sterdam-Oost, die sedert 17 Dec. j.i. spoorloos verdwenen is In 1941 zijn 17.940 personen en onder nemingen wegens overtreding der prijs- voorschriften veroordeeld. Aan hen werd in totaal 4.460.578.08 aan boete opge legd. De hoogste dezer boeten bedroegen ƒ400.000 en 250.000. In 2380 gevallen werden goederen in beslag genomen en verbeurd verklaard. De waarde dezer goederen bedroeg 276.743.385. Als bij komende straf werd in 435 zaken publi catie der tuchtbeschikking met naam en toenaam gelast. Tevens werden in 69 vonnissen de sluiting en stillegging van het bedrijf gelast gedurende een periode varieerende van 1 week tot 5 jaar. in een enkel geval zelfs voorgoed. Een verbod tot uitoefening van een bepaald beroep voor den tijd van 1 tot 5 jaar is in 17 gevallen uitgesproken. Korfbal- -» wed" Korf en den De inzameling van kleeren, voor de soldaten aan het Oostfront heeft ook in Nederland een zeer goed resul taat opgeleverd, waarbij in het bijzonder genoemd kan worden de breiactie, welke door Duitsche en Nederlandsche vrouwen is gehouden. JEUGDTOURNOOI TE LEIDEN In de vijfde ronde van het jeugdtour- nooi te Leiden waren de resultaten: Re- mouchampsWithuis 10; WijnansI Muilwijk 10; Koomenv. d. Hoek 10; v. d. BergFontein afgebroken. De par tij Withuisv. d. Hoek uit de zevende ronde werd vooruit gespeeld en door v d. Hoek gewonnen. Enkele afgebroken partijen werden al dus beslist: Koomen—Remouschaps j v. d. BergWijnans 10; v. d. Berg— Muilwijk 10; WijnansWithuis 10 j Koomen en Wijnans leiden nu met 3J pnt. elk, gevolgd door v. d. Berg met 3 pnt. en een afgebroken partij. Jongens en meisjes! Wij weten, dat er onder jullie duizenden zijn, die reeds altijd aan huisvlijt of han denarbeid of slöjd- of hoe je het ook noe men wilt, hebben gedaan. Zij zullen hun. uiterste best doen om iets te maken, dat] in het voorjaar op de tentoonstelling een bekroning waardig gekeurd zal worden. Er is evenwel een groote groep van jon gens er meisjes, die'nog nooit iets deden aan handenarbeid of huisvlijt en juist tot hen willen we ons wenden. Als ze maar eens een paar lessen had den meegemaakt op een huisvlijtclub, als ze maar eens goed hadden leeren zien hoe prettig het daar is en als ze maar eens konden begrijpen hoe fijn ze dan thuis de lange, donkere winteravonden konden doorbrengen, in plaats van zich te vervelen of wat nog erger is op straat te slen teren, dan zouden ze zeker, als zooveel anderen, met ijver aan het werk gaan. Komt jongens! Weten jullie wel, hoeveel genoegen, hoeveel genot de arbeid jullie kan schenken; weten jullie wel, hoeveel je kunt leeren op geheel andere wijze dan op school als je aan huisslijt doet? Onze tijd stelt aan de jeugd geheel andere en veel hoogere eischen dan vroeger. In de toekomst zijn noodig menschen, die wat kennen en wat kunnen, menschen met een helder begrip, menschen. wier handen niet verkeerd staan, menschen van de daad In verschillende plaatsen van ons land worden in het voorjaar tentoonstellinnen ingericht om jullie te laten zien tot welke bijzondere resultaten goed geleide huisvlijt kan voeren, in de meeste plaatsen zun ook wel huisvlijtcursussen. waar je onder bekwame leiding zult kunnen leeren, hoe zulke voorwerpen moeten worden ver vaardigd en daar zou je. ^kende pas goed begrijpen, hoe heerlijk je ie Ie ig uren kan vullen. Zet alle bezwaren en vooroordeelen - zoo die er al mochten zijn - opzij en be- „Neerland’s j?ugd is Witte Raaf wint Olympiabeker De 4e en 5e ontmoeting van de wed strijden om het korps- en personeel* kampioenschap van den Haagschen Ke gelbond hebben op de banen van O'yni- pia plaats gehad. In de hoofdklasse heeft De Witte Raaf’ de leiding genomen en is „2 x 13” die bijna voortdurend aan den kop ging, naar de derde plaats af gezakt. De stand is nu: Korps Klasse A: 1. De Witte Raaf 5382, 2. 't. Hindert niet 5315, 3. „2 x 13" 5307. 4. Je Maintiendrai 5161, 5. Olympia 5036. Klasse B: 1 Lim- burgia 4934, 2. Ons Genoegen 4922, HKC—H. Plank 4910, 4. Amicitja 4754, 5. Savoy 4576 6. De Baantjesjagers 4484. 7. HDKC (dames) 4117. De „Olympiabeker” kwam in het defini tief bezit van De Witte Raaf. In dezen personeelen wedstrijd luiden de standen: Klasse A: 1. S. de Vries 1191 pt. 2. F. N Boermans 1107 pt., 3. L. H. Intres 1104 pt, 4. J. M. C. Muller 1089 pt., 5. J. C. T. Goddefroy 1089 pt. Klasse B: 1. H. M. Adam 978 pnt, 3. H. W. Klaassen 977 pt., 4. Th. J. Lammers 972 pt, 5. C Keu zenkamp 969 pt. Klasse C: 1. J. Huininga 1026 pt., 2. H. Schumacher 1015 pt., 3. A. Knijnenburg, 977 pnt, 4. mr. H. L. de Haas 931 pt., 5. Th. A. Guns 928 pt.. Dames: 1. Mevr M. Martinot 881 pt., 2. Mevr. L. Rijken 823 pt. 3. Mevr. A. Schou ten 791 pt Buddy Ba er kncck-out In Madison Square Garden te New York verdedigde Joe Louis, de wereldkampioen zwaargewicht, gisteravond voor de 20e maal zijn titel, tegen Buddy Bear, een broer van den vroegeren wereldkampioen Max Bear Buddy had geen succes, hij werd reeds in de eerste ronde, na 2J mi nuut, knock out geslagen. Louis behoudt dus zijn titel. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn verordening no. 108/’40 (vierde verordening over bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen) den procureur-generaal mr. A. Brants te ’s-Gravenhage op zijn verzoek eervol ont slag verleend. Tegelijkertijd heeft, de Rijkscommissa ris onder dankzegging voor de bewezen diensten de opdracht teruggenomen, waar mede hij op 9 September 1940 den pro cureur-generaal mr. Brants heeft belast met het voorloopige waarnemen van de zaken van den directeur-generaal voor het politiewezen in het ministerie van Justitie. Gisteren zijn alle vloot- en luchtbases op Malta voortdurend gebombardeerd ROME, 10 Januari. (Stefani.) Het 587ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het front SolloemHalfaya hebben de vijandelijke strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht het bombardement van onze stellingen versterkt. Bedrijvigheid van patrouilles in het gebied ten Zuid westen van Agedabia. Formaties van de Italiaansche luchtmacht hebben vijande lijke vliegvelden aangevallen en talrijke toestellen op den grond vernield en be schadigd. Begeleidende jagers slaagden er in 4 Curtiss-toestellen neer te schieten en verscheidene andere zware schade toe .te brengen in hevige gevechten met een numeriek sterkeren vijand. Een Ita- liaansch toestel is niet teruggekeerd. Gisteren zijn alle vloot- en luchtbases op Malta voortdurend gebombardeerd, waarvan het vernielende effect kon wor den waargenomen. TOURNOOI TE SALZBURG UITGESTELD Het schaaktournooi tusschen de zes sterkste Europeesche schaakmeesters te Salzburg, is van eind Januari naar mid den Februari verzet, aangezien enkele buitenlandsche deelnemers niet op M konden aankomen. Voorts zal ook de eisch, door onzen landgenoot dr. Max Euwe, gesteld ten aanzien van zijn deel neming hieraan niet vreemd zijn geweest Het eerste Januari-nummer van „Sig nal” brengt o.m. beschouwingen over de oude en de nieuwe orde en over de moei lijkheden, wlke moeten worden overwon nen om Europa, opnieuw geordend, tot een welvarend werelddeel te maken. „Was ware geschehen, wennstaat boven een lezenswaard artikel van O. Ph. Hafner, waarin deze de vraag beant woordt wat er van Europa geworden zou zijn, wanneer de bolsjewistische legers gelegenheid hadden, gehad naar Berlijn op te ruKken Bij vele interessante foto’s wordt het een en ander verteld van de activiteit van het Spaansche legioen aan het Oostfront. Het artikel „lm Rücken des Feindes” wordt in dit nr. vervolgd. Uit den rijken en gevarieerden inhoud van deze afleve ring, waarin ook weer een aantal fraaie kleurreproducties voorkomen, noemen wij nog een artikel over den strijd tegen de bacteriën Uitgeverij ,,De Kern” alhier deed een kampeerverhaal voor meisjes „Drie we. ken in de tent” door E. van den Berg- Boldingh verschijnen, met illustraties van Alfred Mazure. Voetbalbond. De competitieleiding van den Ned, Voetbalbond heeft met uitzondering van district V. waar niet wordt gespeeld geen beslissing genomen en laat deze over aan de consuls Ook de Haagsche afdeeling heeft de wedstrijden nog niet afgelast SCHAKEN OM DEN BURMANIABEKER In de vijfde ronde van het tournooi om den Burmania beker, dat te Leeuwarden wordt gehouden, waren de uitslagen: KramerCortlever JJ; Kmoch—Ploegh afgebroken; v. d. TolSpinhoven 1—0; HokwerdaMulder van Leens Dijkstra iJ. De afgebroken partij Kramer—Hok werda werd in de voortzetting door Kra mer gewonnen. Thans heeft Cortlever de leiding met 4} pnt.; tweede is Kmoch met 4 pnt. en een afgebroken partij. ASTA en METROPOLE. „Ik beschul dig” is een film, die uit twee deelen be staat. In het eerste wordt de tragische dood van Hanna Heyt behandeld, een jonge vrouw, die aan een ongeneeslijke ziekte lijdt, waarvan haar man prof. Hèyt ,niet bij machte is haar te genezen. On danks zijn en dr. Lang's bovenmensche- lijke pogingen gaat Hanna zienderoogen achteruit. Zij smeekt haar man baar uit haar lijden te verlossen, waaraan deze, als zij nog maar enkele maanden te leven heeft, gehoor geeft Het tweede deel van dit ontzettende conflict vindt zijn einde in de rechtszaal, waar prof. Heyt wegens moord terecht moet staan. De film breekt af op het oogenblik. dat de uitspraak zal volgen... Het is dit dilemma dat in medische kringen herhaaldelijk besproken is. Mag een arts het einde van een hopelooze patient bespoedigen of moet hij het leven en daarmede het lijden tot het uiterste rekken? Deze film geeft er geen antwoord op, doch suggereert de meening, dat Heyt gelijk heeft. De regisseur Wolfgang Liebeneiner is er in geslaagd een bijzonder boeiende en op vele plaatsen in het eerste deel aan grijpende film te maken Het sublieme spel der hoofdpersonen Heidemarie Matheyer (als Hanna Heyt), Paul Hart mann (prof. Heyt) en Mathias Wieman (dr. Lang) laat diepen indruk achter Men zal deze film nog lang in gedachten hou- dn J. E. Koch CITY: Een zeer bijzondere film, een meesterwerk der Italiaansche filmindustrie beleefde gisteravond in een stampvol City-theater, haar Nederlandsche pre mière. „Alcazar” is een rolprent van de Bassoli filmmaatschappij te Rome, onder regie van Augusto Genina, met medewer. king van den held van het Alcazar, kolo nel José Moscardo, op de Biennale te Ve netie bekroond met de Mussolini-bokaal. Het beeld, dat gegeven wordt van den titanenstrijd in de verdediging van het Alcazar. de beroemde citadel van Toledo, een eeuwenoud bouwwerk over de geheeie wereld bekend, tegen de horden van het roode leger, dat Spanje in een broeder en burgerkrijg stortte, is niet alleen sug gestief, doch ook ontroerend door de prachtige spelmomenten, zooals het hu welijk van Conchita met den kadet Fran cisco. De geheele film is een grootsche hulde aan de dappere strijders uit het leger van Franco niet alleen, doch ook aan de vrouwen, die met haar kinderen een toevlucht hadden gezocht in de ge welven van het Alcazar en ondanks het onduldbaar lijden, de heldhaftigen wisten te steunen in den moedigen strijd tegen een overmacht, die geen middelen te ge ring achtte, om haar doel te bereiken. His torisch getrouw is deze verdediging ge. filmd en tot realiteit geworden. Geen won. der, dat een applaus weerklonk bij het neerhalen van de roode vlag, en het neer, planten van die van het nationalistische Spanje. De op den voorgrond tredende medewerkenden zijn Fosco Giachetti, Ma ria Denis, Mirella Balin, Aldo Fiorelli, Silvio Bagolini. De geheele film munt uit door knappe regie en technische vol maaktheid. P. H. de Wit. Amicitia. In uiterste spanning volgt men de gebeurtenissen in de zeer sen- sationeele rolprent „Geheimen van het oerwoud”. Apollo. „Duikbooten koers West” is een krachtige film van het roemrijke Duitsche onderzeebootwapen. Lief en leed, doch vooral de actie van de onverschrokken opvarenden, ontrollen zich in vlotte tafreelen aan het oog. Capitol brengt „De première van de But terfly”, waarin Maria Cebastani de hoofd rol vertolkt van de zangeres, die in de opera haar eigen leven weerspiegeld vindt en daardoor in staat is Puccini’s meesterwerk tot een grootsche creatie te brengen. Centrum presenteert Paul Hörbigei in de oer-komische film „Dat komt er van”, bijgestaan door den be kenden komiek Theo Lingen. Cineac prolongeert de gezellige jongensfilm „Dik Trom”, waarvoor in de vacantieweken groote belangstelling bestaat. En terecht, de avonturen van den dikzak zijn koste lijk verfilmd. Corso vertoont deze week de reprise van de machtige film „Bismarck” met in de hoofdrollen Paul Hartman, Friedr. Kayssler en Lil Dagover Schitterend ><an uitbeelding en montage. Flora. „Liefde, Dood en Dui vel, een even spannende als fantastische film, waarin Kathe v. Nagy sterk spel te zien geeft Op het tooneel traden de Brions Comp, met succes op. Odeon: Op zijn aantrekkelijk nieuwe weekpro- gramma brengt Odeon als hoofdfilm „De groene domino” een boeiend sensationeel filmwerk met veel liefde veel spanning en vol van verrassingen. Olympia, vertoont een buitengewoon boeiend Tobis- filmwerk. getiteld; „Morgen word ik ge arresteerd” waarin Ferdinand Marian en Kathe Dorsch de hoofdrollen vervullen Passage prolongeert voor de derde maal de Tobis-lachschlager „Zeven jaren pech” met de bekende komieken Hans Moser en Theo Lingen in topvorm. Rembrandt geeft een reprise van de zeer spannende detective-film „De misdaad van Fabre- ani” met Dorothea Wieck. Karin Hardt en Harald Paulsen. Rex brengt de prachtige film „Robert Koch met Emil Jannings en Werner Kraus in de hoofd rollen. Wie dit meesterwerk nog niet zag verzuime het nu niet. Roxy: „Artis- ten” is een circusfilm met bijzondere kwaliteiten. De hoofdrolvertolker Harry Piel waarborgt spanning en sensatie. Seinpost: De bekende documentaire film over het wereld jodendom, getiteld: „De eeuwige Jood” is deze week in dit thea ter te zien. Studio. Benjamino Gigli zingt op ontroerend schoone wijze in „De Moordzaak Franchetti”, een spannende, goed gespeelde film, met verschillende dramatische hoogtepunten. Thalia ver toont .,De model echtgenoot”. De gevier de Heinz Rühmann is hierin de brave op passende echtvriend, die in de wonder lijkste situaties geraakt. West-End-thea- ter vertoont de suggestieve en spannen de film „Luchteskader Lutzow” die een beeld geeft van den veldtocht tegen Po len en meer in het bijzonder van het aan deel dat het luchtwapen daaraan heeft gehad. CULTUURFILM IN STUDIO Zondag om 12 uur zal in het Studio theater de eerste vertooning plaats vin den van de Ufa-Cultuurfilm „Oerwereld De wedstrijden voor morgen van de navolgende competities zijn afgelast: Nederlandsche Hockeybopd en zijn on- derafdeelingen. Nederlandsche Haagsche onderafdeeïing. District West, afd. B. Handbal Verbond. Adspirantencompetitie A en B der Haagsche onderafdeeïing van den Ned. Een tiental weer. Van her en der bij een gezameld. 1. Was Paulus Potter een dichter, een schilder, een staatsman of een gouver. neur-generaal 2. Laatst las ik, dat eer. vrachtauto met IJ ton laadvermogen werd aangebo den. Hoeveel k.g. anthraciet kan deze wa. gen in 1 rit dus meenemen 3. In oude stadsverordeningen leest men soms, dat vroeger des avonds te tien uur de haardvuren moesten worden ge doofd. Waarom deed men dat 4. Het eiland Schokland is een tijdlang bewoond geweest door de Schokkers, die tenslotte genoodzaakt waren het te ver laten; het verblijf op het eiland werd door de hooge onderhoudskosten te duur. Wie weet in welk jaar de Schokkers hun eiland in de steek lieten 5. Ben je wel een per fiets of per bus over de afsluitdijk gereden? Aan weers kanten van deze dijk is water; aan de ene kant dat van de Waddenzee en aan de andere kant het water van het IJselmeer. Maar al rijdende zie je alleen maar het water van Vul eens in. 6. En vul nu ook het volgende eens in: Bij maansverduistering staat de tus sen de en de 7. Laatst verzond ik een drukwerkje, wegende 120 gram, aan een vriend in Rot terdam. Welk bedrag aan postzegels moest ik daar opplakken 8. De woorden praeludium, interludium en postludium zijn aan elkaar verwant. Wie kent er Nederlandse namen voor? 9. Een walvis is geen vis en een bakvis is evenmin een vis Maar wat zijn ze dan wel 10. In Parijs staat de Eifeltoren, die je natuurlijk allemaal wel kent uit couran ten, tijdschriften en prentbriefkaarten. Hoe heet eigelijk de bouwmeester van die Eifeltoren Bij beschikking van den secr.-gen. van Volksvoorlichting en Kunsten zijn bij dat departement bevorderd: tot adm. jhr mr S. M S. de Ranitz, thans ref.; tot ref A N. van der Klugt, thans hoofdcommies; tot ref. J. J. W. Hoogendoorn. thans hoofdcommies; tot hoofdcommies H. P Callenfels, thans commies; tot ref A F Mirande, thans hoofdcomrtiies. Bij besluit van den secr.-gen. van Justitie is benoemd: tot subst.-griffier bij mr. W. E. het kanton- DIVERSEN KORTE BERICHTEN Er is nu toch overeenstera ming bereikt tusschen de beide Deensche wereldrecordhoudsters Ragnhild Hveger en Kirsten Busch-Soerensen. Zij zullen el kaar op 24 en 25 Januari te Kopenhagen en op 8 Februari te Aarhuus ontmoeten- Voor de competitie van d®n Ned. Amateur Schermbond won Abra hams I op floret met 54 van V.WAïi van V.W.B. II werd gewonnen met o—o- Op degen won Abrahams I met 6—3 van V.W.B. I. Op sabel won Abrahams I 7—2 van V.W.B. I. De afdeeling ’t Gooi e» Utrecht van den Nederlandschen Korio bond heeft de afdeelingen den Haas Amsterdam uitgenoodigd tot dee^n^J^ aan een driehoekstournooi voor verte» woordigende N.K.B.- en afdeelingstwaau tallen. 11 De Haagsche k o r t b a 1 v«r‘* niging „Rood Wit" herdacht op 1 j.l. den dag, waarop zij vóór 25 jaar j opgericht Officieel zal deze dag worden op 22 Februari a.s. m „Excelsior” Zeestr^t, met de °pv^Jen van het bekende tooneelstuk „He g haantje” De Nederlandsche bond organiseert dit jaar strijden om den Zilveren I—- Nieuws van den Dag-bal. aan het werk.” Indien men zich aan den oorspronkelij. ken opzet had gehouden, zou den Haag Zondag wat van het goede teveel hebben gekregen, want zoowel in de eerste klas se van district I en van district II, als in de tweede klasse A stonden belangrijke ontmoetingen op Haagschen bodem ver meld. Het is daarom verstandig, dat er eenige wijzigingen zijn aangebracht en een weekje zijn uitgesteld. Het kon nu trouwens heel gemakkelijk, omdat tot dus verre nog maar heel weinig stagnatie is ondervonden en het gewone seizoen dus al ten einde begint te loopen. District I: Het zal hier wel voorna, melijk gaan tusschen A.D.O. en D.W.S.. die beide een vrijen dag hebben, maar Ajax telt nu onverwacht ook weer mee. zoodat de strijd der Amsterdammers te gen V.U.C. tot de belangrijke gerekend moet worden. De Hagenaars wonnen uit met 52, zoodat zij op papier zeker zijn van een nieuwe zege. In de practijk zal het echter wel niet zoo heel gemakkelijk gaan, want Ajax speelt op het oogenblik beter dan destijds. Toch geven we V.U.C. een goede kans op een overwinning. In dien E.D.O. zich Zondag zoo weert als zij tegen A.D.O. heeft gedaan, dan is het heelemaal nog niet zeker, dat Feijenoord den thuiswedstrijd tegen de Haarlemmers wint. Vooral de Haarlemsche defensie weerde zich geweldig en indien dat nu weer zou gebeuren, komt de slecht schie tende Rotterdamsche aanval er niet door heen. Als Feijenoord toch wint wat zij noodig heeft om in de running te blijven dan zal het slechts met een enkel doel- puntje verschil zijn. Ongetwijfeld zal D. O.S. zich tot het uiterste geven om een paar punten rijker te worden, vooral nu haar positie op den afgeloopen Zondag er weer op achteruit is gegaan. Xerxes kan derhalve op een warm onthaal reke nen. Een verdeeling der punten lijkt ons niet onwaarschijnlijk. D.F.C. zal zich wiL len rehabiliteeren van de debacle van Zon dag j.l. (08 tegen D.W.S.) en daarom gelooven we, dat zij thuis zal winnen van Stormvogels. Van veel belang is deze ont moeting niet meer. District II: Doordat R.F.C. het pro test tegen Hermes heeft gewonnen, is de spanning hier nog grooter geworden, dan zij al was, want de Rotterdammers, die evenveel wedstrijden speelden als Blauw Wit, zijn nu nog maar twee punten ten achter bij de Zebra’s en zij nemen de der de plaats in. Tweede is H.B.S. met een ge lijk aantal punten als Blauw Wit, doch met één wedstrijd meer gespeeld De big match is hier ongetwijfeld de strijd te Amsterdam tusschen Blauw Wit en H. B. S., welke Zondag wordt gespeeld. Be slissend behoeft deze kamp niet te zijn, maar het resultaat kan toch van grooten invloed op den eindstand zijn Beide partijen zullen daarom ongetwijfeld haar uiterste best doen, hetgeen het bes te doet verwachten. Gezien het uitsteken, de spel der Hagenaars in den wedstrijd te gen V.S.V. achten we een overwinning der Kraaien in het geheel niet denkbeeldig. Hoewel V.S.V. op Houtrust volkomen faal de, althans na de rust, mag R.F.C. er niet op rekenen, dat zij te Velsen een walk over krijgt. Zij zal er zelfs verstandig aan doen het tegendeel te verwachten. Van een Rotter damsche zege zijn we heelemaal nog niet zeker. Van belang voor de bezetting van de eerste plaats is ook nog de ontmoeting SpartaEmma, een strijd tusschen twee clubs, die danig aan het afzakken zijn. Veel verschil zal er niet bestaan en de zege zal wel zijn weggelegd voor de meest fortuinlijke. D.H.C., ook nog een der vele kanspaarden, krijgt een zwaren dobber, want de Delftenaren moeten naar Haar lem. de ploeg, die zich prachtig heeft her steld en de laatste weken „alsmaar” wint. Het zou ons niet verbazen, indien de rood- broeken ook nu aan het langste eind zou den trekken. Indien 't Gooi Zondag den uitwedstrijd tegen Hermes verliest kan zij alle hoop om de onderste plaats nog te verlaten, wel laten varen. Immers, zij zou dan maximaal 13 punten kunnen behalen, een aantal dat H.D.V.S. Zondag zou ver werven en dat Haarlem en V.S.V. reeds hebben bereikt. We veronderstellen, dat de thuisclub gaat winnen. Tweede klasse A Quick is 9 pun ten ten achter bij de leiders en is dus uitgeschakeld. Dat neemt echter niet weg, dat van de Haantjes verwacht kan wor den, dat zij Zondag alles op haren en sna ren zullen zetten om thuis te winnen van nummer twee, U.V.V., waartegen uit met 33 gelijk werd gespeeld. De kans op een Haagsch succes is niet uitgesloten, indien de Haantjes werkelijk hun best doen en daarmee zou sterk in de kaart van Velox worden gespeeld, welke club ook nog bij Quick op bezoek moet. Gouda kan haar kansje behouden door thuis te winnen van Laakkwartier; zoo heel gemakkelijk zal dat niet gaan, maar het is voor de Gouwenaars wel uitvoerbaar. Voor de bezetting van de voorlaatste plaats is V.D.L.B.M.T. nog van belang; onze stadgenooten moeten dezen kamp kunnen winnen. V.I.O.S., practisch veroordeeld tot de laatste plaats, zal den uitwedstrijd tegen U.V.S wel ver liezen. PROGRAMMA WIJZIG ING In het Donderdag gepubliceerde pro gramma der competitie van den N.V.B. stond in de eerste klasse van district I niet vermeld de wedstrijd Feijenoord E. D.O. Deze behoort daaraan nog te worden toegevoegd In de reserve le klasse van district II is uitgesteld V.U.C. 2—Quick 2. In de 2e klasse G der Haagsche onder- afdeeling begint de wedstrijd 's-Graven- zande 2Zuideinde 2 om 1.30 uur. Reeds 19 wagons verzonden Het groote resultaat van de inzameling blijkt wel het duidelijkst uit het feit, dat reeds niet mindei dan negentien wagons Uit Nederland naar het Oostfront konden worden gezonden, terwijl thans nog iede- ren dag twee of drie wagons uit ons land daarheen gaan, gevuld met gaven voor de strijders in het Oosten.. In het bijzonder is het opgevallen, dat de geschenken, die van Nederlandsche zijde binnenkomen; dikwijls vergezeld worden door kleine „Liebesgaben” zooals sigaretten en bonbons, terwijl ook dikwijls brieven zijn bijgevoegd, waarin de sol daten voor een bezoek worden uitgenoo digd. In een van de verzamelplaatsen in een groote Nederlandsche stad verscheen een echtpaar, dat aan den oproep gevolg gaf door het inleveren van een wollen vest. Hierbij was een brief gevoegd, gericht aan den soldaat aan wien het vest zal worden uitgereikt. In dezen brief wordt medege deeld. dat dit vest den vroegeren bezitter op talrijke wereldreizen heeft vergezeld en hem altijd geluk heeft gebracht De nieuwe bezitter van dit „geluksvest” wordt daarna op hartelijke wijze uitgenoodigd om. na den oorlog, den schenkers een be zoek te komen brengen, daar dan een be drag van 10.000 mark tot zijn beschikking staat. In het algemeen kan men zeggen, dat deze inzameling en de wol- en brei-actie een offervaardigheid in groote kringen aan het licht heeft gebracht, die te waardevol ler beoordeeld mag worden, nu gebleken is, dat er onder de ingeleverde voorwer pen vele stukken zijn, afkomstig uit min der bedeelde kringen, en in sommige ge vallen zelfs werd afgestaan van eigen nooddruft.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 10