De Verdediging van NecL-Indië Roosevelt’s Bewapeningsprogramma Felle strijd om Kwala Loempoer U. -J ll Zaterdag 10 J an uni. 1942. No. 18077. De Ziekenfondspremie De Indische pensioenen Geen reden voor ongerustheid Vrees Amerikaansch schip vernietigd Verzoek om Tarakan gebombardeerd en Verstrekking van eieren aan woorden Daden en Met Duitschland voor een vrij Nederland GEEN VERTROUWEN IN ENGELAND HET BOLSJEWISME IN DE PRACT1JK BRITSCHE TERUGTOCHT BIJ SELANGOR DE MOORD IN DE GOUDENREGENSTRAAT Oordeel te Berlijn VERDUISTEREN voor Japansch offensief vliegtuigen aan Australië Zware Japansche aanvallen de Westkust van Malakka Keuring voor Waffen S.S. Ned. Legioen ijfe ^Z-zz v i Ook in 1942 vier procent betaald. van Britsche kruiser tot zinken gebracht Nederlandsch-Indisch vrachtschip tot zinken gebracht Bombardement van Moelmein Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De strijd in Noord-Afrika De „Langley” werd getorpedeerd Massa-productie van vlieg tuigen en schepen onuitvoer baar geacht Daderes naar ir khting voor geesteszieken HAAGSCHE COURANT KRIJS DEZER (JU U KANT: PRIJS DER ADVERTENT1ËN: betaald. tot en met Zaterdag 7 Fe- Te HEVIGE LUCHTBOMBARDEMENTEN Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad’’ f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20 zonder Modeblad 13.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. 6 Volgens den Britschen berichtendienst is officieel medegedeeld, dat de Britsche kruiser „Galatea” door een duikboot is getorpedeerd en tot zinken gebracht. Deze kruiser mat 5220 ton. De voorlichtingsdienst van het departe ment van Sociale Zaken meldt: de ct.; waargenomen. Berichten uit het Britsche hoofdkwartier te Singapore bevestigen, dat de Britsche troepen opnieuw uit hun verdedigingsstellingen zijn verdreven en dat op enkele plaatsen de Japanners het front hebben doorbroken. VOOR PERSONEN TOT EN MET 20 JAAR Batavia is officieel medegedeeld, dat een Nederlandsch-Indisch vrachtschip in de Javazee door een vijandelijke duik boot tot zinken is gebracht. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten, zijn slechts 3 opvarenden gered DE AMERIKAANSCHE VLOOT Radio.Boston meldt, dat de Aziatische vloot van de Vereenigde Staten enkele eenheden op Java heeft gestationneerd. Japansche legervliegtuigen hebben Don derdagmiddag een aanval gedaan op de haven van Moelmein in Birma aan de Golf van Martaban. Zij troffen 1 groot schip en 4 schepen van middelbare groot te. Tevens werden het station en de ha venwerken gebombardeerd Heden: van 5.48 aar nam. tot 9.47 uur v.m. Zondag: v. 5.49 uur nam. tot 9.46 uur v.m. Maan: 10 Jan. op 1.47 v.m. onder 1.20 n.m. 11 Jan. op 3.02 v.m. onder 1.49 n.m. 12 Jan. op 4.18 v.m. onder i 2.22 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 IN DE INDISCHE WATEREN Naar de Britsche berichtendienst meldt, is het 8135 ton metende schip „Rufh Alexander” van de American President Line in de wateren van Nederlandsch- Indië door een Japansch vliegtuig aan gevallen. Het schip is door de bemanning verlaten en wordt verloren geacht. Naar de Britsche berichtendienst uit Batavia meldt, gelooft men in toonaan gevende kringen aldaar, dat een groot Japansch offensief tegen Nederlandsch- Indië nog slechts een kwestie van dagen of misschien zelfs van uren is. De Japan ners hebben een groote verkennings- bedrijvigheid boven den Archipel ont plooid. De verzekeringspremie ingevolge arti kel 9 van het Ziekenfondsenbesluit is voor het jaar 1942 wederom vastgesteld op 4 pCt., waaarvan 2 pCt. moet worden opgebracht door den werkgever en 2 pCL door den werknemer. Deze meening wordt te Berlijn niet al leen in militaire kringen gedeeld maar ook door alle deskundigen van de Duitsche vliegtuigindustrie, die dezer dagen in het Luchtvaartministerie te Berlijn bijeen zijn gekomen om hun opvattingen over de cij fers van het program van president Roo sevelt naar voren te brengen, De scheepsbouw Nog een tweede door den Amerikaan. schen president voorziene productiever- hooging wordt te Berlijn niet uitvoerbaar genoemd, n.l. die betreffende de scheeps- tonnage. President Roosevelt heeft aange- kondigd dat reeds in dit jaar koopvaar, dijschepen met een totaal van 8 millioen ton zullen worden gebouwd. Daartegen voert men te Berlijn aan, dat Amerika het in 1941, toen reeds de bedrijvigheid op de Amerikaansche werven sterk was geïntensiveerd, tot circa Ij millioen ton heeft gebracht. De totale Amerikaansche scheepsruimte, exclusief de schepen op de binnenwateren, bedraagt niet meer dan 9 tot 10 millioen ton. Deze beide cijfers voor oogen houdend acht men het zonder meer duidelijk, dat ook op dit gebied het program van president Roosevelt nimmer in zulk een korten tijd zal kunnen worden verwezenlijkt. Men beschouwt de capaciteit van de Amerikaansche werven, waar ook het ge brek aan geschoolde arbeiders zich zal doen gelden, bij lange na niet van dien aard, dat zulk een geweldige verhooging van den aanbouw van scheepstonnage mo gelijk zal zijn. Overigens meenen Berlijn- sche deskundigen, dat het uitvallen van een groot deel van den aanvoer van grond, stoffen uit het Verre Oosten in de eerst komende maanden vooral in Amerika dui delijk aan den dag zal treden. De Engelsche minister Eden heeft na zijn bezoek aan Moskou in een radio rede gepoogd bij zijn toehoorders ver trouwen te wekken in de nieuwe Sovjet- vrienden. De Engelsche leiders verschij nen arm in arm met de bolsjewisten voor het voetlicht en beloven laatst genoemden medezeggenschap aan de organisatie van den vrede, na een, ove rigens hypothetische, overwinning van Moskou. Een en ander is alleen te ver klaren uit den noodtoestand, waarin het Britsche Rijk thans verkeert. Men hoedt er zich wel voor te herinneren aan het afschuwelijke vernietigingswerk van het bolsjewisme, dat overal begint waar het den Sovjets gelukt tijdelijk vasten voet te krijgen. De Baltische staten, Polen, Finland en Roemenië ondergin gen de gruwelijke terreur der bolsje wisten. Men stelle zich een Sovjet-over- heersching van geheel Europa voor een drama waarvan de omvang niet te overzien zou zijn. Eden poogt zijn concessies aan de Sovjet-Unie te verkleinen, maar het valt niet te betwijfelen of Moskou heeft Engeland hooge eischen gesteld en deze ingewilligd gekregen. Reeds vroeger hadden de bolsjewisten geëischt de uit levering van de Randstaten, Bessarabië en de Boekowina, en thans zou aan Sta lin een blanco-volmacht zijn verleend om op te rukken naar den Rijn toe, als hij er kans voor kreeg. Duitschland Italië en hun bondgenooten behoeden Europa echter voor een overweldiging door het bolsjewisme en voor het uit breiden van de gruwelen over een nog grootere oppervlakte. Behalve de Sov- jet-propaganda, welke zich beijvert den Duitschers gruwelen in de schoenen te schuiven, poogt ook Molotof, in ambte lijke mededeelingen aan de te Moskou geaccrediteerde gezanten de eer van de Duitsche soldaten te bezoedelen door hen van gruwelen en onmenschelijkheden te beschuldigen. Waar het den bolsje wisten gelukte eenig terrein te winnen, troffen zij verwoeste landstreken aan, hetgeen hij op rekening schuift van de Duitsche troepen. Molotof vergeet ech ter mede te deelen, dat Stalin en Ti- mosjenko in Juli en Augustus strenge orders uitvaardigden om den oogst, den veestapel en alle huizen te vernietigen, welke den Duitschers onderkomen kon den verschaffen. Deze bevelen werden nagekomen, evenals de oproep aan de partisanen om uit hinderlagen de Duit sche troepen te bestoken. Naar ons van goedingelichte zijde wordt medegedeeld toont de omvang in alle veldtochten van dezen oorlog, dat de Duitsche troepen de bevolking, hun huizen en gedenktee-' kenen ontzien en sparen. Vanzelfspre kend is echter, dat van Duitsche zijde tegen partisanen volgens het oorlogs recht wordt opgetreden. In hun vernielingswoede vergrepen de bolsjewisten zich ook aan cultuur instellingen, welke voor de oorlogvoe ring niet de minste waarde bezaten, zooals ziekenhuizen, kindergestichten en zelfs aan het beroemde Lawra-heilig- dom in Kief. In zijn laatste nota heeft Molotof ook beweerd, dat het welbe kende landgoed van Tolstoj te Jasnaja Poljana, door de Duitschers geplunderd en verwoest is. Deze bewering wordt door feitenmateriaal en ooggetuigen weerlegd. De geheele inventaris van het Tolstoj-museum werd door de bolsje wisten weggesleept, zoodat bij de bezet ting van Jasnaja Poljana door de Duit sche troepen, niets meer te zien was, dan eenige wandversiering, d.w.z. enkele schilderijen van Tolstoj. Voorts was er een Sovjet-verordening aangeplakt vol gens welke Tolstoj’s erfenis en het museum aan het instituut voor wereld literatuur te Moskou een bolsjewis tische instelling werd overgedragen. Het park van het landgoed, waar het graf van Tolstoj is, was ondermijnd. Op dit mijnenveld hebben talrijke dorps bewoners den dood gevonden. Ook het Turgenjew-museum’ te Orel was groo- tendeels door de bolsjewisten leeg gehaald en de snelle bezetting van deze stad door de Duitsche troepen voor kwam, dat van de rest van den inven taris een brandstapel werd gemaakt. Deze en dergelijke voorvallen bewijzen duidelijk hoe het bolsjewisme, ondanks zijn wanhopige pogingen zich in een schoenen schijn te hullen en zijn wan daden op anderen af te schuiven, er in de practijk uitziet. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor; Scheveningen Keizerstr. ji», fel. u6U3iü; Filialen; Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal. Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr 66. Tel 721187 ONOVERKOMELIJKE MOEILIJK. HEDEN Naar de N.R.C.-correspondent te Ber lijn meldde hebben de boodschap van den Amerikaanschen president aan het congres en de daarop gevolgde beschouwingen in de Amerikaansche en Engelsche pers over het Amerikaansche wapeningsprogram te Berlijn intense belangstelling gevonden. In de eerste plaats houdt men zich natuur lijk bezig met een onderzoek van de kwes tie, of de Amerikaansche industrieele en wapeningscapaciteit zoodanig kan worden verhoogd, dat inderdaad Roosevelt’s pro gram binnen afzienbaren tijd zal Kunnen worden gerealiseerd. Te Berlijn wijst men erop, dat voor een verhooging van de productie van mili taire vliegtuigen in een omvang zooals de Amerikaansche president dat wil zien verwezenlijkt, een z.g. aanlooptijd van ten minste eenige jaren noodig is. Het duurde b.v. verscheidene jaren voordat men, na de machtsoverneming van de na- tionaal-socialisten, kon overgaan tot de serie-fabricage van Junkers, Messer schmitts, Heinkelvliegtuigen enz ten be hoeve van het nieuwe Duitsche luchtwa- pen. Het program van president Roosevelt noemt een productie nog in dit jaar van 60.000 vliegtuigen en zoo mogelijk het in dienst stellen daarvan. Dit beteekent, ver geleken met het afgeloopen jaar, toen pl.m. 15.000 toestellen werden vervaar, digd. een verviervoudiging van de produc tie. Voor het jaar 1943 kondigde de Ame rikaansche president zelfs een productie van 125.000 toestellen aan. Om verschillende redenen twijfelt men in Duitschland aan de mogelijkheid van realisatie van het vérstrekkende plan van Roosevelt. Wij noemen b.v., dat naar Duitsche meening voor dit doel de ter be schikking staande fabrieken onvoldoende in getal zijn en in de meeste gevallen ook nog niet op zulke groote eischen zijn in gesteld. Voorts de onbetwistbare moeilijk, heden op het gebied van de grondstoffen, welke speciaal tot uiting zullen komen in de vliegtuigindustrie en tenslotte en d*t niet in het minst, tekort aan de nu eenmaal vereischte geschoolde arbeiders. Indien het Amerika toch zou gelukken de in Duitsche vakkringen en den genoem. den termijn absoluut onuitvoerbaar be schouwde verhooging van de productie van vliegtuigen tot stand te brengen, dan zou men op moeilijkheden stuiten als die be treffende grondorganisatie, vliegtuiglood- sen en andere bergruimten, opleiding van piloten enz,, welke binnen zulk een kor ten tijd met geen mogelijkheid in een der. gelijken gigantischen omvang geïmprovi- I sperrl zouden kunnen worden De meening blijkt te hebben postgevat dat degenen, die ingevolge het Zieken fondsenbesluit verplicht verzekerd zijn en van wier loon mitsdien 2 pCt. premie door den werkgever wordt ingehouden, reeds aan het feit dezer premie-inhouding aanspraak kunnen ontleenen op het ont vangen van geneeskundige hulp. Dit De rust op een misverstand. Ieder verzekerde is gehouden zich aan te melden bij een algemeen ziekenfonds, dat zijn werkzaam heid uitstrekt over de woonplaats van den belanghebbende. Eerst dan kan de ver- ziekenfonds Volgens een bericht uit Singapore hebben de Japansche troepen, onder steund door tankeenheden, zware aan vallen gedaan op de Britsche stellingen de Westelijke kust van Malakka. ook de Japansche lucht macht zeer actief. Terwijl verscheidene eskaders Port Swettenham aan de Wes telijke kust aanvielen, bestookten andere eskaders het gebied van Mersing aan de Oostelijke kust met talrijke bommen. In het gebied van Kwala Loempoer worden op het oogenblik volgens de laat ste berichten van het front op Malakka felle gevechten geleverd. De Japansche troepen, die de Britsche stellingen bij Tandjong Malim hebben doorbroken, waren gisteren genaderd tot minder dan 10 mijl ten Noorden van Kwala Loempoer. De laatste 24 uur wa ren zij bijna 50 mijl opgerukt. Andere Japansche afdeelingen, die van het Noordwesten naderden, hebben Rawang, 15 mijl van Kwala Loempoer, genomen. De Japansche strijdkrachten, die aan de Westkust van Malakka in Zuidelijke richting oprukken, hebben na een om singelende beweging en het toebrengen van vernietigende slagen aan de vijande lijke gemotoriseerde troepen, stevige stel lingen ten Noorden van Trolak be trokken. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat onder den druk van het Japansche offensief de Britsche strijdkrachten in het Noorden van Selangor ineenstorten. Zij trekken zich terug naar Negri Sem- bilan en vernielen in allerijl bruggen en wegen om den Japanschen opmarsch te vertragen. Ook in den Zuidelijken sector van Selangor is een algemeene terugtocht VAN MOOK'S BEZOEK AAN CANBERRA Volgens Turksche persberichten is het vertrouwen m de Engelsche bescherming niet alleen in Australië, maar ook in N e- derlandsc h-I n d ië tot het nulpunt gedaald. Australië heeft een speciaal mi litair accoord gesloten met Amerika en zich geheel toevertrouwd 'aan de Ameri kaansche bescherming. In berichten uit Canberra en Bangkok wordt er op gewe zen, dat de Australische marine en bur gerwacht, evenals het Australische vaste land, niet zijn geplaatst onder de bevoegd, heid van Wavell. Wavell heeft, nauwkeu rig de wanhopige positie van Singapore kennende, zijn hoofdkwartier reeds defi nitief naar Batavia verplaatst en hoopt dus vanuit de Nederlandsch.Indische be zittingen een derde verdedigingslinie te kunnen oprichten tegen de Japanners, na dat de eerste verdedigingslinie, Hongkong, reeds onder den voet was geloopen en de ineenstorting van de tweede verdedigings linie, Singapore, onvermijdelijk lijkt. Ofschoon de Nederlandsch-Indische be zittingen volgens de besluiten in Washing, ton onder bevel van Wavell vallen, staat deze „beroemde” Britsche generaal, die thans zijn hoofdkwartier in Batavia wil opslaan, voor het feit, dat voor hem even krenkend als deprimeerend moet zijn, dat de Nederlandsch.Indische luit.-gouver- neur-generaal van Mook, die zijn zetel irj. Batavia heeft, op hetzelfde moment, waarop Wavell werd benoemd tot opper bevelhebber van de geallieerde strijd krachten in Oost-Azië, naar Australië is gegaan, naar Curtin, om met hem in plaats van met Wavell, de problemen van de ver dediging van Nederlandsch-Indië te be spreken. Beiden zijn klaarblijkelijk tot de opvatting gekomen, dat het te gevaarlijk is, wanneer men alleen bouwt op de hulp van Engeland, en zij hebben derhalve be sloten elkander zooveel mogelijk, maar eerst zelf wederzijdsch hulp te verleenen en zich verder om hulp vragend tot Ame rika te wenden. De regeering van Nederlandsch-Indië heeft met het oog op de toenemende Ja pansche aanvallen Australië verzocht vliegtuigen te zenden, welke moeten me dewerken bij het patrouilleeren langs de strategisch belangrijke sleutelposities. Men heeft verklaard, dat de Nederlandsch-In dische luchtmacht niet in staat is de be langrijke punten van het eigen land te be schermen. De pensioenfondsen voor landsdienaren beschikken over een kapitaal van rond 375 millioen gulden, welk bedrag in hoofdzaak in Nederland belegd is. Per jaar is thans in Nederland omstreeks 34 millioen gulden noodig voor uitbetaling van de eigen pensioenen en de uitkeerin- gen aan weduwen en weezen, welk be drag voor een groot deel uit de rente en de bijdragen kan worden Daar het aantal gepensionneerden hier te lande, zoolang de verbinding met Indië is verbroken, geleidelijk kleiner wordt, vermindert het bedrag, dat jaarlijks Voor de uitbetaling der pensioenen noodig is, in gelijke mate. Omtrent de vraag hoe het na den oorlog met de uitbetaling der pensioenen moet gaan valt thans uiter aard nog niets met zekerheid te zeggen. De sec.-gen. van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 19 Januari a.s. tot en met Zater dag 7 Februari a.s. voor personen in den leeftijd tot en met 20 jaar één ei zal worden beschikbaar gesteld. In genoemd tijdvak zullen de met 04d, 04c en 04b gemerkte bonnen van de bon- kaart-reserve elk recht geven op het koo- pen van één ei. De genoemde bonnen zullen bij den leverancier moeten worden ingeleverd in de periode van Maandag 12 Januari tot en met Zaterdag 17 Januari a.s. De leve rancier is verplicht om, op verzoek éan dengene, die bonnen heeft afgegeven, hiervoor een ontvangstbewijs te verstrek ken. De aflevering van de eieren zal eerst mogen geschieden met ingang van Maartdag 19 Januari a.s. Zulks zal even wel in verband met vervoersmoellijkhe- den niet in alle gemeenten reeds op 19 Januari a.s mogelijk zijn. In verband daarmede is bepaald, dat jle bonnen gel dig blijven bruari a.s. Een U-boot loopt de haven binnen - na een reis in vijandelijke wateren. In tal rijke operatie-gebieden van het Duitsche oderzeebootwapen is het bar koud, waardoor ijsafzetting op bet dek plaats vindt. Atlantic-Holland-P.K. Schieck) Volgens een telegram van den Londen- schen correspondent van het Spaansche blad „Ya” vreezen Engelsche militaire kringen een Duitschen tegenaanval op Egypte en onaangename verrassingen in de Middellandsche Zee. Tegen de alge meene verwachting te Londen heeft gene raal Rommel, wiens schitterende oorlog voering onder buitengewoon moeiijke om standigheden men !n Enge'éche militaire kringen toegeeft, zich aan de Golf van Syrte gevestigd om den strijd te hervat ten. Deze omstandigheid en het taaie ver zet, dat de Duitsch-Italiaansche strijd krachten na den val van Bardia r og te Solloem bieden, heeft in Engeland de meening doen postvatten, dat Duitschland een geweldig tegenoffensief voorbereidt om de Britsche successen in Libye teniet te doen. Naar het Egyptische blad „Makkatani” meldt, hebben de Engelschen uit hun Afri- kaansche bezittingen, waaronder Kenya en Oeganda, troepencontingenten ter sterkte van 91.000 man naar het Libysche front gestuurd. Ook zouden Abessijnsche troepenmassa's de Australiërs moeten ver vangen, die langzamerhand naar hun va derland worden teruggeroepen Gisterochtend zijn op het station Saint Denis bij Namen 2 sneltreinen door onbekende oorzaak in botsing gekomen. Twee wagons werden vernield,* drie zwaar beschadigd. Tot nu toe zijn e* t dooden en talrijke gewonden. heid uitstrekt over de v den belanghebbende. Eerst verzekerde aanspraak maken op de strekkingen vanwege het zijner keuze. Naar officieel te Tokio omtrent het tot zinken brengen van het Amerikaansche vliegtuigmoederschip „Langley" ten Zuid westen van het eiland Johnston in den Stillen Oceaan wordt medegedeeld, is het schip Donderdag door een Japansche duikboot getorpedeerd. Van 15 regels 11.75 iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Blijkens te bevoegder plaatse in gewonnen inlichtingen, is het uit gesloten, dat gedurende den oorlog de pensioenen hier te lande niet meer zouden kunnen worden uit- VAN 20—27 JANUARI Het wervingsbureau der Waffen SS Erganzungsstelle Nordwest te ’s-Graven hage, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat keuring voor de SS Standarte „West land” en het Vrijwilligers-Legioen Neder land in de onderstaande plaatsen zal worden gehouden. Mannelijke personen van 17 tot 40 jaar, minstens 1.65 m. lang, kunnen worden aangenomen. Voor de familieleden van kostwinners wordt zorggedragen. Kostelooze reisbiljetten voor de reis van de woonplaats naar de plaats van keuring kunnen bij de Erganzungsstelle Nordwest, Stadhouderslaan 132, ’s-Gra venhage, worden aangevraagd. Kosten van de terugreis worden ter plaatse van de keuring uitgereikt, onge acht of de gekeurde wordt aangenomen of wordt afgekeurd. 20 Jan., 10 uur: Tilburg. Werkliedenver- eeniging, Tuinstraat 68. 22 Jan., 10 uur: Maastricht, Hotel Momus, Vrijthof; 16 u.: Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 23 Jan., 11 uur: Arnhem, Deutsches Haus; 16 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 24 Jan, 11 uur: Groningen. Concerthuis, Poele- straat; 16 uijr: Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat. 25 Jan., 10 uur: Amsterdam. Deutsches Haus; 15 uur: Utrecht, Deut sches Haus 26 Jan., 10 uur: Rotterdam. Deutsches Haus. 27 Jan., 10 uur: Den Haag. Wehrmachtsheim. Het Nederlandsche hoofdkwartier te Batavia maakte gisteravond bekend, dat Japansche bommenwerpers een aanval hebben gedaan op het petroleumcentrum Tarakan. Dit eiland ligt in het mondings- gebied van de rivier Sesajap, aan de Oostkust van Nederlandsch-Borneo. Vol gens het communiqué zou de schade ge ring zijn. aan Tevens was Tijdens verhoor zenuwtoevallen gekregen De 27 jarige mej. P. H. J., dia, zooals gemeld, Donderdagochtend j.l. haar 62 jarige moeder, in de woning in de Goudenregenstraat, door het toebrengen van verschillende mes steken en slagen op het hoofd met een gummistok, om het leven heeft gebracht, is gisteravond, na inge wonnen advies van den psychiater van den geneeskundigen dienst, naar een inrichting voor geesteszieken overgebracht en daar opgenomen. In den loop van den dag had zij tijdens haar verhoor herhaalde malen zenuwtoevallen gekregen. BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER Maandag a.s., te ongeveer half 12, zal het stoffelijke overschot van de vermoorde vrouw ter aarde worden be steld op het R.K. kerkhof aan de Binck- horstlaan. Vooraf zullen, om half 10, in de R.K. kerk aan het Kamperfoelie- plein Heilige Missen worden gehouden. OPVALLEND ARTIKEL IN „DE ZEEMACHT" Nadat wij in ons blad van gisteren in het artikel „Nederlandsch-Indië in de branding” gewezen hadden op de fouten van het democratische systeem: „te' veel praten en te weinig doen,” werd van be voegde zijde de aandacht gevestigd op een artikel van den leider van het in lichtingenbureau der marine in Batavia, Quispel, die in een artikel in het vloot- orgaan „De Zeemacht” hetzelfde thema in het licht heeft getrokken. De schrijver begint met een feilen aanval op degenen, die alleen maar praten en niets doen, die spreken over wederopbouw na den oor log, maar thans nog niet weten hoe de oorlog moet worden gewonnen. Dit apre- ken over alles en dit discuteeren is een van de ergste euvels van hen, die zich democraten noemen, en het tweede euvel is de steeds op afweer en verdediging, maar nooit op den aanval ingestelde geestesgesteldheid Nederlandsch-Indië in handen van den vijand wil zeggen, dat den vijand de heerschappij wordt gelaten over het ge heele Westen der Stille Zuidzee, en tevens, dat den vijand een verdedigings linie ter beschikking wordt gesteld, waaromheen de eigen verbindingslijnen naar Australië loopen, om nog in het ge heel niet te spreken van de grondstoffen van Nederlandsch-Indië. De vernielingen, die in Indië zonder twijfel te zijner tijd zullen worden aardgericht om den vijand het voordeel van het bezit onzer olievel den en andere productie-centra te ont nemen, zijn alleen dan nuttig, wanneer het den vijand onmogelijk gemaakt wordt zich in deze gebieden te handhaven. Dit is des te duidelijker, daar alleen reeds een klein deel der normale productie van Indië voldoende is om de behoeften van den vijand te bevredigen. Het is dus niet slechts voor ons zelve, maar ook voor de geallieerden een dringende noodzakelijk heid, dat zij tot iederen prijs behulpzaam zijn bij de defensie van Nederlandsch- Indië. De schrijver besluit deze duidelijke uit eenzetting met de waarschuwing, dat de tijd dringt. Hoezeer de heeren aan de vele groene conferentietafels ook vastbe sloten zijn om dezen oorlog tot een goed einde te brengen en hoezeer zij eerlijk er van overtuigd zijn, dat zij daartoe al hun krachten en geestesgaven inspannen, des ondanks moeten zij zich thans eens den wijzen raad van wijlen een onderdaan van het vijandelijke Duitschland In den geest prenten: „Er zijn genoeg woorden gewisseld, iaat thans eindelijk daden spreken!" 4

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1