HEI GROOTE AVONTUUh De Rotterdamsche Moordzaak lScheveningcs^xe voor I Vroeger lekkers meegegeven de kinderen sad MR TWEEDE BLAD TT A AGSCTTE COURANT Zaterdag 10 Januari 1942 klanken FEUILLETON Verdachten houden onschuld vol De distributiebonnen l giro 5553) 1 1 rants. Kaas 11 liter - zonder U: SLAGER TE APELDOORN VERMIST met U: Weet ii het nog thans de kluifjes voor de dieren thuis. □uitsche vrouwen zijn ook in ons land bezig met de inzameling van warme kleedingstukken de voor Frauenschaft te Heerlen. (Het Zuiden-Farla) Machinegeweren in den strijd om de huizen. Karelische boeren keeren naar hun (Weltbild-Polygoon-P.K, Hahle) De hondenwacht. Gevangenen worden zorgvuldig op wapenen onderzocht. (Polvgoan-Ho/) (Weltbild-Polygoon-P.K. Bauer) Br. of Gebu DE PLEIDOOIEN 250 Peulvr. gram Suiker HET PLEIDOOI VOOR OILS BI., Br, geb. Rijst 250 gram gemaakt 100 gram 3j liter Melk een Ei. P VAu P HET LAATSTE WOORD en Slont E EEN BEKLEMMENDE NACHT (Nadruk verboden (Wordt vervolgd^ gram gram Cacao Jam haardsteden terug. De Finsche soldaten helpen waar zij kunnen. (Atlantic-Holland) 50 500 gram gram gram gram gram VI. of VI.w, Aardapp. Aardapp. Boter Boter m.red. Boter Boter m.red. 03A 03B 03A 03B 125 125 een zou het het het aan laden van de boot, zoo elijk was te sturen. Hij Gistermorgen is een begin ge. maakt met de verzending van de woMen goederen, enz., welke zijn ingezameid in Nederland voor de soldaten van het Oostfront. Voor deze verzending wordt een groot aantal wagons gebruikt. De eerste zending wordt te Den Haag inge laden. (Polygoon-Meyer) 250 250 100 Hav. of peul Gort Verm, Maiz, 4 rants. i rants. 1 rants. 1 rants. 11 k.g. i k.g. solda’en aan het front. Een kijkje tijdens het sorteeren in het N. S. VERSPREIDE BERICHTEN Te Londen is gisteren de Noord- lersche ministerpresident Andrews aan gekomen. Zijn bezoek zou in verband staan met de plannen tot het zenden van een Amerikaansch expeditieleger naar de Britsche eilanden. De ski's die in Nederland ingeza. meld werden, ten behoeve van de sol daten aan het Oostfront, worden in wagons geladen. Polygoon-Zeylemaker Zwakke punten In het verhaal van Dils over den moord zijn veel zwakke punten. Slont is zeer bedrijvig in huis geweest, slaat dan van Aart neer. Deze houding is psychologisch onmogelijk. Slont wil een moord plegen in zijn eigen huis, haalt er een vriend bij, die hier niets van weet, en vergeet, dat, zoo dit alles waar was geweest, Dils een reactie zou hebben wanneer hij Slont den moord zag begaan. Ook overigens is Dils’ verhaal onjuist. Zoo is het telefoongesprek van Slont ón mogelijk. Er bestond geen pakhuis. Hoè moest hij dit gesprek voeren? Waarom zou Slont dat alles geënsceneerd heb ben? Hij had immers den heer van Aart al in het begin kunnen vermoorden? Uit de maquette blijkt voorts, dat het niet mogelijk is geweest, dat Slont achter van Aart om heeft geslagen. Het slot van Dils’ verhaal is absurd. Van Aart zou op den rug gevallen zijn, terwijl Slont links is. De tweede slag zou dan aan den rechter kant geplaawt moeten zijn. Het verhaal van Slont daarentegen is technisch geheel verantwoord. Het vreemde -is, dat Dils in het huis van een ander een moord zou plegen, waarvan de ander niets af weet. Dit is echter niet zoo vreemd als het lijkt. Slont had niet kunnen bewijzen, dat hij met den moord niets te maken had gehad. Wat moest voorts Dils op den moord- dag in de woning van Slont doen? Er was afgesproken, dat de mannen elkaar in den Haag zouden ontmoeten. Volgens pleiter heeft Dils ’s morgens den hamer, dien hij voor het misdrijf noodig had, in Slont’s woning verborgen. In de macht van Oils Wat de versie van den Officier betreft, deze is m o g e 1 ij k, maar bewezen is ze in geen geval. Men moet steeds voor oogen houden, dat Slont geheel in de macht van Dils was. De bekentenis van Slont, aanvankelijk afgelegd, is een sterke aanwijzing tegen uet gezicht waren, zou er wel gelegen heid zijn op dreef te komen. Riefenberg liep rond. Hij vond enkele nalf rotte boomstammen en sleepte ze tot bij de prauw. Hij zwoegde, dat het zweet op den grond druppelde, maar een half uur later lag zijn kleine vaar tuig bij de rotsvlakte op het water, pre cies daar, waar hij er in doodsangst was uitgeklauterd... Toen dat gedaan was, klom hij langs vooruitspringende rotspunten een stuk tegen den wand van den afgrond op De eerste grootste moeilijkheden waren achter den rug, maar wat stond hem enkele meters verder te wachten? Zou deze kalme kreek verder niet in nieuwen waterval eindigen? Wie net zeggen... van waar Riefenberg stond, was dit niet te zien. Er op oi er onder, overwoog hij, liet zich weer naar beneden glijden en sprong in zijn boot. Een laatste maal keek hij naar bo ven, naar den rand van den hoogsten afgrond. Daar viel geen spoor van men- schen te ontdekken. Hij keek dan nog even om zich heen, of niets zijn door tocht hier kon verraden. Toen stiet hij zijn prauw van wal en voorzichtig be gon hij te roeien. Spoedig ontdekte hij opnieuw sporen van krokodillen, maar dat hinderde hem niet meer. Aanvan- 184 Alg. 01 C of 01 D Reserve 189 Alg. 185 Lm. 188 Algem. 02 D -03 D Reserve Alg. Alg. Alg. van het stoffelijk overschot, moord betreft heeft het OM. zwaarder belast dan met de feiten overeenstemming is. Slont heeft moord niet bedreven, ook al heeft hij eerst een bekentenis afgelegd. Uitvoerig behandelde spr. de textieltransactie, waarvan hij de rol van Slont geheel aan nemelijk achtte. De gehuwde 49-jarige slager A. H Har- leman, wonende aan den Trekweg 47, te Apeldoorn, is sinds 23 Dec. spoorloos verdwenen. Hij was dien avond op be zoek geweest bij een jarigen collega en om tien over half twaalf per fiets huis waarts gekeerd, zoodat hij nog voor 12 uur binnen kon zijn. Aangezien hij een brug over het Ayeldoornsche kanaal moest passeeren en het dien avond zeer donker was, vermoedde men, dat hij te water geraakt en verdronken was. De politie heeft nauwkeurig het kanaal af gedregd, echter zonder iets te vinden. Sindsdien zijn nog verschillende naspo- ringen verricht, doch alle tevergeefs. Bij de familie heeft daardoor de overtuiging post gevat, dat hier misdrijf in het spel is. Het was bekend, dat de heer Harle- man vaak veel geld bij zich had, aange zien hij aangewezen was voor de Vee houderij Centrale vee aan te koopen en te betalen. Dien avond had hij echter geen «root geldbedrag bij zich. Zoa tussche de bedrèive deur benne we awweer 'n jaertje oppeschove. ’t Ouwe jaer 1941 be-oart weer tot 't verleeje en vandaeg an de dag schrèive we anno 1942. ’t Is aars wel of de aerdig-èid van de vroogere Nieuwejaers-viering der teu- gewoordig zoa zachies an 'n beetje öf- raekt Non magge de oarlogsomstandig- eedes daer veul toe bijdrege, maar oak vóór den oarlog al was er van jaer tot jaer op Nieuwejaersdag ’n verminderde feeststemming op te mérke. Misschie komt daer oak wel zoa’n beetje bij, datte we de dinge teugewoordig van 'n aar stand punt bezien as in onze jonge jaere. Maar oe ’t oak zij, dat knus-gezellige, dat echt- feesteltke van die vroogere nieuwejaers- daege, ’t is owe we dat van lieverlee èilemael kwèit raeke. De klinkers kwamme in der Zundag- sche pak, al klinkende der daegeliksche roete langs. Ze sloge-n-op der klink, dat ’t klonk as 'n klok. En de zegenwensche. die-e ze daerbij teugenover der klante uiètsprakke, aane-n-altèid 't kerakter van ies gewichtigs en plechtigs, Ze booje 'n groat vel pepier an, waer 'n bomschuièt met volle zèile-n-op owebeeld stong. En waer vorders tientalle verze-n-op vóór- kwamme, waer in alles bezon ge wier wat er op visscherijgebied in ’t ouwe jaer zoa al vóór-evalle was. En onder ’t drinke van ’n goed glijsje pons stakke ze mèistal 'n flinke nieuwejaersfoai in der zak. Voor Piet „de Kannebrouw” was ’t dan de uiètgenomenste dag van ’t jaer. Ook de aschlui deeje-n-op zoa’n dag iet voor de klinkers onder. Oak dat gilde kwam in der Zundagsche pakje met ge drukte nieuwejaers-bespiegelinge en ze genwensche voor den dag. Schippers en stierlui, kuièpers. maamaekers, scheepstim merlui, zèilemaekers. boesters, wanddroa- gers. droagersknechs en wie al iet meir, liete der èige iet onbetuiègd en geloaf maar gerust, dat er op zoa’n dag ’n en- keld fleschje pons ope-n-emaekt wier. In groepe tegelik kwamme ze dan de baes gelukwensche. De nieuwejaersdag was vroeger op ons dürp ien van de vernaemste feest- daege. waer iederien zonder uiètzondering van arte an méédee. En dat is non, net as zoaveul aare dinge, allemael van lie verlee veranderd. KEES DE KLINKER. De vierde rijksstraatcollecte in Duitschland van 20 en 21 December heeft voor het oorlogswinterhulpwerk als voor- loopig resultaat een bedrag opgeleverd van 19.7 millioen r.m., d.w.z. dat het ver geleken met het jaar tevoren gestegen is met rond 37 procent. De kleine inham was overschaduwd door reusachtige kruinen van eeuwen oude boomen. Het water was er rim pelloos en Riefenberg had zijn prauw lot bij den oever gedreven. Er heersch- te een broeikastemperatuur en de jour- nalis*; voelde zich, na de geweldige geestelijke en lichamelijke inspanning van de laatste uren zoo uitgeput, zoo neelemaal op, dat hij zich naar den bo dem van zijn prauw liet glijden en daar een poos roerloos bleef liggen. Hij hoef de maar de oogen te sluiten om in te slapen. Jammer genoeg mocht dat niet. De avond immers kon niet lang meer uitblijven en het zou al te gevaarlijk kunnen worden, als de nacht hem sla pend in zijn broze vaartuig kwam over vallen. De nacht. Ja, wat zou die ko mende nacht hem brengen? Toen Rie fenberg daaraan dacht, ging hij over eind zitten en keek onderzoekend om zich heen. Bij den woudrand lagen dikke boomwortels en een stuk van den zan derijen oever bloot. Hit sprong aan wal en sleepte voor alle zekerheid het voor ste gedeelte van de prauw op het droge. Weet u het nog hoe destijds een kreet van verontwaardiging opging, toen het tot de tanden gewapende Rusland dappere Finsche volk aanviel en trachtte te verpletteren onder de moker slagen van gigantische massa-aanvallen... Weet u het nog hoe toen hier in Neder land een hulpactie op touw gezet werd om het moedig strijdende Finsche volk te helpen. Weet u het nog hoe ieder het toen als zijn plicht achtte deze hulpactie te steunen. En nu Nu hadden de sovjet troepen zich klaargemaakt om gansch Europa onder den voet te loopen. Weder om is een hulpactie ingesteld voor de strijders, die in hardnekkige gevechten deze vijanden van de beschaving terug werpen. Deze hulpactie heet de Neder- landsche Ambulance. Laat men ook thans weten wat te doen. Deze ambulance ver dient te meer uw steun omdat u en uw land er zelf bij betrokken zijn. Uw bij drage wordt nog verwacht. Stort haar op girorekening 87600 van de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, ’s Gra- venhage. hem. Dat Dils en Slont dit verhaal heb ben verzonnen is begrijpelijk. De mannen wisten dat de moord via v.d. Berg spoedig kon uitkomen. Slont zou niet kunnen zeggen, dat hij niets van den moord wist, óók zou hij de waarheid niet kunnen zeggen. De bekentenis zou voor Slont het gunstigst zijn geweest. Het feit, dat Slont, die over een pas beschikte, niet is ge vlucht, is een positieve aanwijzing van zijn onschuld. PI. meende, dat het bewijs niet is ge leverd en vroeg vrijspraak. De keukenwagen is ook in den kouden winter de trouwe begeleider va<n de Duitsche in fanterie. 'Hoffmann-P. K, Bauer) 11 t.m. 17 Januari 1942 Brood Brood 03A Vleesch 03B Vleesch Aard. Aard. 8 t.m. 24 Januari. 195 (en 1Ö9 reeds ingel.) Algem. 38 Dec. t.m. 24 Januari 1942. 1 k.g. Na re- en dupliek kregen beide ver dachten nogmaals het woord. De president wees er nog eens op, dat hier sprake is van moord op iemand, die den moordenaars niets in den weg had gelegd. Verdachten hebben blijk ge geven van een buitengewone hardheid van gemoed. Toch wilde spr. verdachten nog eens gelegenheid geven het woord te voeren. Slont: Ik ben onschuldig, anders kan ik niets zeggen. Verdachte ging nog eens uitvoerig verschillende punten na, en zeide toen een laatste beroep te wil len doen op de laatste resten menschelijk gevoel van Dils. Dils: Ik ben onschuldig heeft gelogen Vervolgens bepaalde de president de uitspraak op 22 Januari a.s. richtte zonder aarzelen den voorsteven naar den smallen, schuimloozeft geul Daar had hij de grootste kans, om niet op de rotsen terecht te komen. In deze stroomversnelling werd hij een oogen :>tik in duizelingwekkende vaart meege sleurd. Toen zag hij een nieuwe ope iiing in den bergwand. Hij durfde het niet aan, de prauw die richting uit te sturen, en even later schuurde de bo dem van de boot over keien en liep vast. Overal was het water ondiep en verderop bemerkte Riefenberg, dat de bedding droog lag. Zonder te aarzelen stapte hij uit en duwde de prauw terug naar het diepere gedeelte. Hij werkte zich opnieuw tegen den stroom op, tot hij werd meegetrokken door de opening in den wand. Eenmaal door dien smal ien waterweg, bereikte hij den breeden boofdader van de Itoeri. Ver achter zich ontwaarde hij het prachtige schouwspel van de geweldige waterval len. Vóór hem werd de stroom ingedijkt door twee woudwanden. Het was Rie- tenberg, of meteen alle gevaar was ge weken. De zon begon naar het Westen te dalen, mar nog was het op het wa ter buitengewoon warm. Nu kor hjj ein delijk denken aan rust. Hij dreef de prauw langs den oever en zocht naar een geschikte landingsplaats. Hij vond tenslotte een kleinen, rustigen inham en besloot daar den nacht door-4e brengen. 41) ‘Hij was opnieuw tot bij den rand van den stroom geloopen. Als Lebon of een van zijn trawan ten in den om trek verkeert, ben ik ver loren, dacht hij. Maar daar gat hij nu niet om. Hij vloekte en vuurde nogmaals naar een vage gedaante, die hij meende te zien vluchten onder de wateroppervlakte Dan greep hij steenen en graszoden en slingerde ze willekeurig voor zich uit. Hij sprong vervolgens in het doorzich tige water, bleef zoo dicht mogelijk bi den oever en naderde de rotsvlakte. Hij had zijn geweer opnieuw geladen en tel kens na een paar meters te hebben af gelegd, schoot hjj. Toen hij nog een tiental meters van het rotsblok was verwijderd, kwam bet water tot ouder Gisteren had de laatste zitting plaats Waarin de Rotterdamsche rechtbank den moord op den koopman van Aart te Breda behandelde. De verdedigers hebben hun pleidooi uitgesproken, nadat de Officier van Justitie Donderdag tegen beide ver dachten levenslange gevangenisstraf had geëischt Mr. H. Schadee, raadsman van Slont achtte de verduistering van 500 geens zins bewezen, alleen staat vast, dat Slont zich mede heeft schuldig gemaakt aan het verbergen van het lijk en de berooving van het stoffelijk overschot. Wat den verdachte in den 125 gram 125 gram 28 Dee. t.m. 21 Februari 1943. 193 Alg. 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 194 Algem. van 1 t.m. 31 Januari. keiijk was er geen beweging in het wa ter, maar na een tijdje kwam hij voor bij een opening, waarlangs de hooger staande hoofdstroom zijn overtollig wa ter binnenstuwde. Riefenberg had vei ligheidshalve den tegenovergestelden oever gehouden en zoolang hij daar struikgewas vond, liet hij zich met een gerust hart meediijven. In tijd van nood zou hij immers nog de gelegen heid hebben, ergens te blijven liggen Maar opeens, zonder overgang bijna, veranderde de toestand: hij zat gevan gen tusschen twee rotswanden, schier zonder houvast. Er kwam beweging in de wateroppervlakte: hier en daar ver hief zich een rotsblok. De journalist had zijn roeispaan neer gesmeten en naar den haak gegrepen Al zijn zenuwen waren gespannen. Hjj had geen tijd meer om te bedenken, waar die strooming hem heen zou bren gen. Al zijn aandacht werd opgevorderd door de gevaarlijke glijpartij, welke was begonnen. Het kwam er immers op aan, niet vast te loopen op een rots. De haak schuurde over den bodem om de vaart te remmen. Gelukkig had Rie- i^nberg al zijn aandacht besteed het evenwichtig dat zij gemakk bereikte een gedeelte, waar de opper vlakte met wit schuim was bedekt en 190 191 192 179 t.m. 183 Algem. 01A t.m. 04A Melk I 01B t.m. 04B Melk I 12 t.m. 17 Januari 1942. 04D. of 04C of 04B, Reserve inleveren. 21 Dec. t.m. 31 Januari 1942. 57 Boter 57 Vet 6 Januari t.m. 14 Januari. 02 Boter I 32 Vet Mr. W. N o o r d ij k, pleiter voor Dils, zeide, dat uit de gebeurtenissen van voor den moord, overduidelijk is geble ken, dat Dils te Rotterdam geen relaties had. Zou hij daar dan wel een pakhuis gehad hebben Dit leek spr. zeer on waarschijnlijk. PI. meende ten aanzien van de berooving, dat deze door beide mannen in het café is geënsceneerd. Dils heeft zich dus schuldig gemaakt aan heling. Het eerste contact tusschen Dils en v d. Berg over een partij textiel liep op niets uit, daar v. d. Berg geen geld genoeg had. Daarop kwam van Aart in de geschiedenis. Uit verschillende gebeurtenissen blijkt, dat het Slont on verschillig is wie er door Dils in zijn woning werd gelokt, als hij maar geld genoeg bij zich had. In elk geval was Dils volkomen te goeder trouw, aldus pl., en had hij geen flauw vermoeden van de plannen van Slont. Het telefoongesprek voeren, later in Slont’s woning, moet inderdaad moeilijk geweest zijn, maar het is toch wel ge bleken, welk een volmaakt acteur Slont is. Dat Dils op 12 November den hamer in Slont’s woning heeft verstopt, is niet bewezen en heel onwaarschijnlijk. Dils was bekend bij allen, die met den textielhandel op de hoogte waren, zoodat het van hem wel heel dom geweest zou zijn, den moord te plegen. Slont heeft voorts onmiddellijk na den moord aan vele menschen doen blijken, dat hij bij de misdaad was betrokken. Van een mededaderschap van Dils kon geen sprake zijn, zoodat pleiter tot vrij spraak concludeerde. zijn armen. De reservekogels had mj reeds op het droge geslingerd. Een laatste maal schoot bij, om zijn ge vaarlijke vijanden op een afstand te nouden en toen hield bij zijn wapen met een band boven water en zwom met de kracht der wanhoop. Het was hem, als of hij een monster zag naderen. Het duizelde hem voor de oogen en hij vor derde zeer langzaam. Wat een vreese lijk oogenblik zou het zijn, als bij de ontzettende tanden van een krokodil rond zijn been voelde klemmen... Hij zwom, hij zwom op leven en dood. De oever naderde nog twee meter... nog één meter... Daar lag zijn geweer al op het droge. Een laatste inspanning, en daar stond bij zeil veilig op de rots vlakte, hijgend van inspanning, maar gelukkig om deze overwonnen moeilijk heid. Hij liet zich op de prauw vallen, kroop er omheen en keurde haar. Zij was ongeschonden. Ook de levensmidde en en zijn kogels waren veilig beneden zeraakt. Zijn broek en zijn hemd waren escheurd en zijn schoenen stonden vol .vater. Ook zijn zonneheim was gedeel telijk onder water geweest, maar om dat alles gaf bij nu niet. Hij voelde niet, dat hij vermoeid was. Verder moest hij nu dadelijk weg van deze plaats. Zoo spoedig de watervallen uit «i.< V. - si

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5