HAAGSCHE COURANT DISTRIBUTIE-PROBLEMEN ABDIJSIROOP Zaterdag 10 Januari 1942. KUNST EN LETTEREN BINNENLAND BUITENLAND STADSNIEUWS Hoe zijn de bonnen het handigst? Roosevelt’s pressie op Zuid-Amerika HO ES 77 ^VERKOUDHEID, r BRONCHITIS DERDE BLAD. REINIER VAN GENDEREN STORT f UITREIKING VAN PRIJZEN Nederlandsche Arbeidsdienst je HAN VAN MEEGEREN te De vulpen voor Uw leven PREMIERE VAN „ALCAZAR” IN HET CITY-THEATER VOOR WINTERHULP NEDERLAND a A A A A A a A a S. VAN GELDER AKKER'S Groote belangstelling, ook van autoriteiten De aanmelding van particuliere cursussen CONCERT AAN DEN HOFWEG Tentoonstelling Panorama Mesdag De Italiaansche verliezen in December W1ELRIJDSTER ERNSTIG GEWOND CREMATIE H. H. O. VAN HECKING COLENBRANDER Zuinigheid met gas en licht is van het grootste gewicht. TENTOONSTELLING BENNEWITZ Berlijn over de pan-Amerikaansche conferentie Predikbeurten I No. 18077 naam boek. heeft naar den officieele Antw: Antw; Antw; Antw.: Antw.: Antw.: kerk, ‘s Werelds beste Hoestsiroop j Voor W.H.N. van 29 December tot en met 3 Januari j.l. in totaal ontvangen op hoofd- en provinciale kantoren 99.074,12. verkocht een distributiebescheiden A A 10 van uur WIJ VERKOOPEN GOUD, ZILVER, DIAMANT, PLATINA, HORLOGES, ENZ. HET BEKENDE ADRES: laatste huis Wagenstraat 191 bij de brug, - Telefoon 116526. van J. M. Benoemd is tot landelijk propagan daleider van W.H.N. en N.V.D. de heer E. Zilver, chef afdeeling propaganda van Amsterdam. waarbjj slijm op de borst vast zit, zal Abdijsiroop de sljjm doen loskomen en borst en keel verzachten, terwijl de hoest verdwijnt. Vanouds beproefd bU hoest. griep, bronchitis, asthma. i aantal o.m het meer- Gisteravond vond in het City-theater een galavoorstelling plaats van de Ita- liaansche film Alcazar”, het meesterwerk van de Banoli-film op de Biennale be kroond met de Mussolini-bokaal. Een stampvol theater heeft de verdedi ging van het Alcazar, een roemrijke epi sode uit den Spaanschen burgerkrijg van 1936, opnieuw beleefd in ademlooze span ning. Een hartelijk applaus, waarin zoo wel de dappere strijders als artistieke vertolkers en de regisseur Augusto Ge nina betrokken werd, weerklonk als hulde door de zaal. Vele officieele personen woonden deze voorstelling bij. De Rijkscommissaris werd vertegenwoordigd door gezant Otto Bene. Voorts waren nog aanwezig S.S. Gruppen- führer Rauter, Höhere S.S. und Polizei- führer; Oberdienstleiter Schmidt, General- Kommissar zur besondere Verwendung; Oberver. Gerichtsrat Ritmeister Schwebel, gevolgmachtigde van den Rijkcommissa- ris voor Zuid-Holland; Dr. Gino Ambro- setti, Consul-generaal van Italië, Presse- dezernent W. Janke. Verder nog prof. dr. T. Goedewaagen, secr.-gen. van het de partement van Volksvoorlichting en Kun sten; prof. mr. dr. R. van Genechten, lei der van het Opvoedersgilde; jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, hoofd der Afd. Kabinet van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, de heeren Max Blokzijl, hoofd afd. Perswezen en N. Oosterbaan, hoofd der afd. Propaganda van genoemd departement; dr. G. Hoekstra, directeur- generaal der Nederlandsche Cultuurkamer i.o. en prof. dr. F Wehofsich, president der Ned.-Duitsche Kultuurgemeenschap. Bijzonderheden over de film leze men onder de rubriek film en bioscoop. De film draait voor Nederland in Duit- sche versie. Aan de bekendmaking van den secr.- gen. van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming. waarbij alle particulie re cursussen verplicht worden, om zich vóór 1 Februari 1942 op te geven bij de afdeeling volkscultuur en volksontwikke ling van genoemd departement, is door de pers de mededeeling toegevoegd, dat ook zij, die particulier opleiden voor het een of ander diploma, onder deze verplich ting vallen. Dit kan aanleiding geven tot misver stand. Het is niet de bedoeling, dat ieder die privaatlessen geeft, zich aanmeldt. De grens tusschen de systematisch gege ven privaatles en den particulieren cur sus, gegeven door één persoon, is soms moeilijk te trekken In het algemeen zal een cursus uiterlijk een meer officieel karakter hebben en zich bijv, bedienen van eigen drukwerk en briefpapier, voorts dikwijls gebruik maken van vaste advertenties. Er zullen gewoonlijk vaster omschreven voorwaarden bestaan en voor al zullen de verplichtingen van den leer ling duidelijk zijn vastgelegd. In twijfel-gevallen zorge men voor aan melding, teneinde eventueele latere moei lijkheden te voorkomen. Het programma van het concert, mor gen aan den Hofweg te geven door het muziekcorps van den Weermachtsbevel- hebber in Nederland, onder leiding van kapelmeester H. Boss, luidt als volgt: 1. Wir prasentieren, marsch Ailbout, 2. Ouverture z. Op. „Die Jungfrau von Or leans” Verdi, 3. Hollandische Rhapsodie, nr. 1 Schweinsberg, 4. Intermezzo a. d. Operette ,,1001 Nacht” Strauss, 5. Lagu- nenzauber, Walzer Boss, 6. Die Wachtpa- rade, marsch Blankenburg Een tiental jaren geleden was de kunst schilder Han van Meegeren een in onze stad algemeen bekende figuur. Hij zal niet kunnen beweren, dat men hem in dien tusschentijd vergeten is. want na zijn terugkeer uit Zuid-Frankrijk was er voor zijn eerste groote expositie hier ter stede een enorme belangstelling. Men Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend: De verliezen in de maand Dec. j.l. en die, welke niet in de vorige lijsten zijn opgenomen, zijn als volgt: leger- en burgerwacht, in Noord-Afrika 618 gesneu velden, 529 gewonden en 620 vermisten in de Sovjet-Unie (derde lijst) resp. 237. 643 en 54; Grieksch-Albaneesche en Alba- neesch-Zuidslavisch front 388 gesneuvel den en aan verwondingen bezwekenen en 407 gewonden; moederland (tijdens lucht aanvallen) 9 dooden. Marine, 133 gesneu velden, 55 gewonden en 1151 vermisten Luchtmacht tjesp. 79, 48 «n 33 FRANSCH MAILSCHIP VERGAAN S.P.T. meldt uit Vichy, dat het Fran- sche mailschip „Lamoricière” tusschen Algiers en Marseille ten onder is gegaan. Waarschijnlijk is de ondergang van het schip gevolg van oorlogshandelingen. Op den hoek van de Archimedesstraat en de Laan van Meerdervoort, is gister ochtend de 28-jarige wielrijdster G. W. uit de Voltastraat. doordat zij duizelig werd, gevallen. Mej. W. bekwam een schedelbasisfractuur en werd door den ge neeskundigen dienst naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd. Vanochtend was haar toestand bevredigend. BEPALINGEN OVERTREDEN De 26-jarige J. V. kreeg een proces verbaal, omdat hij gebruikte radio-toestel- len en gramofoons, welke hij opkocht, tegen te hoogen prijs van de hand deed. De 22-jarige chauffeur J. D. had eergisteren bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn distributiebonnen. Gebleken is, dat hij ze echter voor 30 van de hand heeft gedaan. De man is aan gehouden. In bewaring is gesteld de 26-jarige werkmeester H. J. H., terzake van het koopen van koffie tegen 26 per k.g. In beslag werden genomen 17| k.g. koffie. Hij was ook nog in het bezit van 61 bo ter- en 256 vetbonnen. Aangehouden is de 33-jarige metaal- slijper M D., die in de Jan van der Heij- destraat een transportrijwiel, waarop zich een mand met vleesch bevond, had gesto len. Eveneens is aangehouden de 18-jari- ge wijntapper T. de R., die in de om geving van den Rijswijkscheweg een transportrijwiel met elf kisten spruitkool had ontvreemd. Gistermiddag heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen in allen een voud de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den gepens. ka- pitein-luit.. ter zee H. H O. van Hecking Colenbrander, die op 71-jarigen leeftijd hier ter stede is overleden. Met de fa milieleden waren enkele vrienden mee gekomen. Er werd niet gesproken De organist speelde het Largo >»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»s Churchill en Roosevelt willen Europa uitleveren aan de moord- benden van Stalin. Dat is verraad en 'zou den ondergang van de Wes- tersche beschaving beteekenen. Meldt u aan bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginne gracht 22 te ’s-Gravenhage. V V s V V V V V 55 V - - - z» V 4* V draagt. Hoe moet ik daaraan komen? Zuiver wollen ondergoederen mogen door détaillisten niet worden verkocht. Wij raden u aan een attest van uw huisarts te vragen en dit bij uw aanvraag aan het plaatselijk distributie- bureau in te leveren. Aan Nederlandsche letterkundigen In het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten heeft hedenochtend plaats gehad de uitreiking van prijzen aan hen, die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor onze letterkunde. De volgende prijzen werden toegekend: de meesterprijs van het jaar 1941 aan Jan H. Eekhout, letterkundige te Groningen, schrijver van vele dichtbanden en proza werken, een folkloristische prijs aan J. R. W. Sinninghe te Amsterdam, verza melaar van sagen en sprookjes, in een 6-tal bundels bijeengebracht en een prijs van erkenning en aanmoediging aan Rien Brouwer, letterkundige te Assen, die dit jaar met een opmerkelijke streekroman debuteerde: „Dauw over Dorstig Land”. Uit naam van den secr .-generaal van het departement, die tot zijn grooten spijt niet aanwezig kon zijn, sprak jhr. mr. S. M, S. de Ranitz een inleidend woord. Het hoofd van de afdeeling boekwezen van het departement, dr. J, van Ham hield, alvo rens de prijzen uit te reiken, een toe spraak. Ook richtte de heer van Ham het woord tot ieder der prijswinnaars afzon lijk, ten aanzien van ieder zijn beteeke- nis voor de Nederlandsche letterkunde schilderende. Daarbij legde hij er den na druk op, dat de meesterprijs bedoeld is als de hoogste letterkundige onderschei ding, die de Staat vermag te geven. De heer Eekhout heeft tenslotte diepe erkentelijkheid jegens het departement uitgesproken. Dat nu de Nederlandsche Staat zelf prijzen uitdeelt, dient de let terkundige wereld hoog te waardeeren. De plechtige uitreiking werd o.m. bij gewoond door de heeren Dr. Lohse, die het Rijkscommissariaat vertegenwoor digde, Dr. G. Hoekstra, directeur-gene- raal der Nederlandsche Kultuurkamer. Ir. van Houten, gevolmachtigde voor de Volkskultuur bij het departement van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbe- scherming. Prof. J. de Vries, leider van het Lettergilde. P. J. van Megchelen, voorzitter van het Verbond van Neder landsche Journalisten, Aug. Heyting, voorzitter van het Verbond van Neder landsche tooneelschrijvers. voorts afdee- lingschefs van het departement, letter kundigen en journalisten. was bij de opening dezer tentoonstelling in Panorama Mesdag, in zoo groo- tèn getale komen opzetten, dat er van de schilderijen nauwelijks meer iets te be speuren viel en velen dan ook voor het bezichtigen van van Meegeren’s werk be sloten, nog eens op een rustiger moment terug te komen. Toen de bekende kunst criticus, de heer Pieter Koomen, het woord nam voor een korte inleiding, waren alle drie de zaaltjes prop-vol. De heer Koomen heeft het oeuvre van den kunstenaar getypeerd als dat van den teekenaar. Van Meegeren, dien wij ook als schilder kennen, is in het hier ge- exposeerde werk allereerst: ..teekenaar”. Men verwijt hem wel eens dat hij een virtuoos is, d.w.z., dat zijn techniek en kunnen den inhoud van zijn kunst te bo ven gaan, dat stijl en karakter minder ontwikkeld zijn dan zijn vakkundige be hendigheid. Dit verwijt echter zoo zei- de de heer Koomen treft van Meege ren ten onrechte, want in scheppingen als het portret van den pianist Theo van der Pas, met de groote figuren der muziek om zich heen, of zijn verbeeldingen van den schilder, den dichter, den beeldhou wer enz., zien wij een werk, dat fond, inhoud en zin heeft en dat niet louter op virtuose techniek drijft. Hiermede heeft de heer Koomen het werk van van Meegeren volledig gekwa lificeerd. Ook met zijn bewering, dat men lang niet alles accepteert, maar dat de schilder den beschouwer soms tot tegen-- spraak en verzet prikkelt, vereenig ik mij gaarne. Velen zullen zich herinneren, dat een expositie door van Meegeren reeds in vroeger jaren hartstochtelijk pro en contra veroorzaakte. In dit opzicht heeft de schilder zich niet veranderd: hij is nog steeds dezelfde Han van Meegeren gebleven. Zelfs afgezien van het feit, dat hij met een durf en openhartigheid voor den dag komt als een Felicien kops, is van Meegeren zoo on-Hollandsch als men maar denken kan. Maar niet alleen door zijn realisme, ook door zijn onder werpen (en zijn bijschriften) wekt hij vaak een felle reactie op. Staande voor de groote triptiek „Huwelijk” kan ik niet nalaten te zeggen, dat ik dit motief ge vaarlijk vind afglijden naar het triviale, zoo niet bar-banale! Mijn buurman, een literator van naam. schudt verontwaar digd het hoofd en vindt, dat juist dit werk voortreffelijk is. Het zegt hem meer, dan zoo’n gewoon geval als de vechtende pauwen, waarop ik vrij geprikkeld op merk, dat juist die venijnige witte pau wen (die prachtige baaierd van uit waaierende pauwenstaarten, vol geknak te en gekneusde veeren) voor mij „hét” werk van de tentoonstelling zijn en dat ik er maar één adjectief voor weet, het mooiste, dat men een kunstenaar geven kan: „meesterlijk” Men lette eens op die kleine afbeelding van den bruin-rooden rat met zijn gïimmenden staart:' op van Meegeren’s prachtige vogels, dieren en fi- guur-weergaven! Maar zoo is deze exposi tie nu eenmaal Koomen had gelijk, toen hij zeide. dat men er over spreken, zelfs over debateeren zal. Ook deze expositie zal zijn bewonderende pro’s en zijn heke lende contra’s krijgen. Want na tien ja ren is de kunstenaar nog steeds dezelfde: Han van Meegeren. Er is maar één weg om over dit werk een eigen oordeel te vellen: men ga het zelf zien. B. van Eysselsteijn. In 1929 zag wederom een zijn hand het licht ..Hinne naamd. Niet alleen als romancier en novellist heeft van Genderen Stort naam ge maakt, ook als dichter heeft hij prachtig werk geleverd. In zijn verzen sprak zijn fijne, contemplatieve geest haast nog duidelijker dan in zijn proza. Want van Genderen Stort was een schrijver, die met uiterste zorgvuldigheid zijn woorden en beeldspraken wist te kiezen. Alles wat hij leverde was gaaf, hij was een mees ter over de taal, zooals maar weinigen. ..Kleine Inez” zijn meestbekende boek, moge daarvan een voorbeeld zijn. Van zijn dichtbundels noemen wij „Na jaarsvruchten” en „Rijmproeven”. Zijn laatste werk „Rondom een balling” kwam in 1939 uit. Van Genderen Stort was geen figuur, die in de eerste rijen der publiciteit stond. Hij heeft stil geleefd en gewerkt en hoe wel zijn totale oeuvre niet van grooten omvang is, onze literatuur verrijkt met werken van nauw te onderschatten waar de. En zooals hij geleefd heeft is hij heen gegaan. In alle stilte heeft de teraarde bestelling vandaag in Wapenveld plaats gehad. Vorige week is in den kunsthandel Bennewitz. Noordeinde 48. een tentoon stelling geopend van schilderwerken door een vrij groot aantal schilders. In de „oude" zaaltjes vindt men den kunste naar J. C. Tiele, die hier vrij omvang rijk oeuvre bijeen heeft. Tiele’s werk is verre van modem; stroorpingen en „is men" hebben hem niet dan zijdelings be roerd. Het werk is daardoor voor de ..modernen” ietwat ouderwetsch en het is zeker niet baanbrekend. Maar het heeft ook niet de pretentie dat te zijn. Wat het wel is: eerlijk, zuiver, van zelfsprekend, en dat is een zeer positieve verdienste. Bovendien tracht het nergens boven zich zelf uit te komen enzich van grooter formaat voor te doen. Er zijr. tref fende landschappen bij, „Herflst in boisch’’ mooi van sfeer en stemming met zijn rood, bruin en verwelkend groen, een „Herfst- nevel”, de ,,Abdy te Gent”, herinnering aan dat superbe plekje in Vlaanderen, alsmede stillevens en impressie’s uit Marokko. In de nieuwe achterzalen vraagt Louis Schrikkel de aandacht. Men vindt hier een geestig, maar m.i. iets te décoratief gezien „Meeningsverschil”, een onderwerp dat door onze genre schilders uit vroeger eeuwen, herhaaldelijk in allerkleinst for maat op allergrootste wijze is weergege ven. Schrikkel’s koppen, vooral de linker, zijn te veel vlak en decor geworden, te weinig: mensch. Dit décoratieve, hier en daar gobelinachtige schaadt overigens niet in andere doeken van Schrikkel zoo als b.v. de „Schenkkade, uit het raam gezien”, of het stilleven „brood” en het zeer mooie doek met de gele koffiepot. Schrikkel’s ,,ai*tobiografische” schilderij ,.De Vagebond” trekt algemeen de aan dacht. Het is een dichterlijke lichtvertel- lende, illustratieve kunst, maar het mo tief kan niet meer geweest zijn dan een reactie, een spontane opwelling. Immers: die zich als vagebond van de menschen afwendt, loopt de kans dat de menschen zich met hetzelfde recht van hem afwen den. Ik geloof echter niet dat het speel- sche vagebondeeren van Louis Schrik- kel’s Zwerver zoo diep en serieus gaat. Het is. zooals wij reeds zeiden, een amu sant herinneren aan het feit, dat er ook nog bloemen, vogels en vlinders zijn en niet alleen: smook, vuur en roet. Van den belangrijken, helaas te vroeg gestorven schilder A. J. van 't Hoff is een indrukwekkend stilleven, een vaasje met bloemen aanwezig. Van Jos. Croin ziet men een uitermate interessante werken i sublieme „mandje met appelen”, rendeels reeds op vroegere exposities ver toond. Bram v. d. Bogaert is vertegen woordigd door een kleurig stilleven, van Colnot. releveeren wij een paar meester lijke landschappen, vol sneeuw- en lood grijze lucht, doeken waar ik al eens eer der de aandacht op vestigde. Verder ver rast hier een kloek doek van den Hon gaar Francois Erdely. geheel in zijn trant en stijl: „Maskers met guitaar”. Van Wim v. Dijk trof mij vooral de teekeningen van Elburg en Harderwijk, zij zijn sterker dan de ziekelijke ..Heilige van Avignon”, die mij persoonlijk minder bevalt. De groote zaal is vrijwel geheel gewijd aan het werk van den schilder C. J. Maks, een kunstenaar van allure, die in groote formaten werkt en een onbedwing bare klein-felheid bezit. Het temperament van zijn palet brengt hem bijna vanzelf sprekend tot circussen, clowns, en het ballet; motieven, die hem vooral om hun tumult van kleuren dierbaar zijn Ook hangt er een groot, forsch geschilderd naakt en een opmerkelijk damesportret van hem. De roode ruiter op het witte, dansende paard is een sterk, en in Maks' bekenden stijl voortreffelijk geslaagd werk. Tenslotte noemen wij beeldhouwwerk van Blom (een gevoelig .jongetje”) en plastieken van den nog jongen, wel veel- belovenden. maar toch nog wel ietwat onevenwichtigen Peter de Jong. B. v. Eysselsteijn. De pan-Amerikaansche conferentie, die 15 dezer te Rio de Janeiro bijeen zal ko men, trekt momenteel in Berlijnsche krin. gen de aandacht, meldt S.P.T. Reeds zijn vele delegaties naar de Braziliaansche hoofdstad vertrokken, waaronder de Ame- rikaansche, die onder leiding staat van Sumner Welles, terwijl de ministers van buitenlandsche zaken van Peru, Chili, Pa raguay en Argentinië aan den vooravond van hun vertrek langdurig met elkaar heb ben geconfereerd ten einde hun houding op de conferentie te bepalen. Hoewel men in Berlijnsche kringen voorloopig een afwachtende hou ding aanneemt ten aanzien van de resul taten welke de conferentie vermoedelijk zal opleveren, wijst men op de pogingen die president Roosevelt aanwendt om in vloed op de Zuid-Amerikaansche staten uit te oefenen. Het plan van Roosevelt, zegt men te Berlijn, is om het geheele Zuid-Amerikaansche continent onder het juk van de Vereenigde Staten te bren gen. Voorts is men van oordeel, dat een eventueelen oorlog van de Zuid-Ameri kaansche Staten tegen de asmogendheden zal leiden tot een politieke en economi sche verwarring in deze landen. Slechts onverantwoordelijke Zuid-Amerikaansche politici, die direct of indirect in dienst staan van Roosevelt, kunnen voorstanders zijn van een dergelijke politiek. Men over schat daarom geenszins de belangrijkheid van de conferentie te Rio. Zij zal aan- toonen of de Zuid-Amerikaansche staten in staat zijn een onafhankelijke politiek te volgen of dat zij zoo onder den invloed van de Vereenigde Staten komen, dat zij hun vernietiging tegemoet gaan. De „Völkischer Beobachter” wijst er op, dat Roosevelt op deze conferentie einde lijk de oogst tracht binnen te halen waar mede hij zijn volk reeds tien jaren lang heeft aan de lijn gehouden. Midden-Ame- rika heeft intusschen gecapituleerd en het zou geen wonder zijn als de Amerikanen van de conferentie van Rio de Janeiro ook de onderwerping van Zuid-Amerika veryvachten. Indien Zuid-Amerika tot deelnemen aan den oorlog tegen de as mogendheden zou besluiten, kan het zijn handel wel stopzetten, omdat die dan ge heel zou zijn vernietigd, daar Europa de grootste afnemer van Zuid-Amerika is. Het blad eindigt met de opmerking, dat Europa het ook wel zonder koffie, vleesch en dergelijke levensmiddelen kan doen en dat het in geen geval van Zuid-Amerika afhankelijk is. Het is goed, deze rubriek, waarin wij ons zullen bezighouden met alle redelijke vragen, de distributie betreffend, te openen met enkele op merkingen over het materiaal, dat bij de distributie, na den voorraad, het meest noodig is, n.l. de bonnen. Het Centraal Distributiekantoor heeft in den loop van den tijd ver schillende systemen toegepast in de samenvoeging der bonnen. Het paste en past nog kaarten toe van uiteenloopend formaat, probeerde al lerlei kleuren en koos nu eens deze, dan gene wijze van nummering. In practisch geen van deze oplos singen kon het genade vinden in de oogen van haar, die dagelijks met het bonnen- en kaartencomplex te maken hebben: de gezamenlijke Nederlandsche huisvrouwen. Ook de nieuwste vondst, het bon- boekje, blijkt niet aan het mis prijzende oordeel te zijn ontkomen. Er worden tal van klachten over vernomen. Het C.D.K. heeft deze bezwaren nooit genegeerd, maar men is daar werkelijk onmachtig gebleken, het iedereen volledig naar den zin te maken. Door de invoering van het bon- boekje wilde het tegemoet komen aan het veel geuite bezwaar over het sterk uiteenloopend formaat der kaarten en door het bundelen der Eliëzer, Beeklaan 296. 10 uur Heiligings- dienst en 6 uur openbare samenkomst. Oud Bapt. gem., Z.W Buitensingel 39. 5 u. prediking ds. B. Fabrie: 7.30 u. jeugdwerk, Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V.. Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat). 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Adventisten. kerkzaal ..Maranatha” Lange Beestenmarkt 102. Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie. 11 uur predicatie (verschillende sprekers). Zevende Dags- Adventisten geb. „Filadelfia", de Ruyter- straat 90. Eiken Zaterdag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschillende sprekers. Her steld Apostolische Zending-gemeente (Stam Juda). Willemstraat 69, dienst 10 uur en. 4 uur Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen, Loosd.kade 11. 10.30 uur en 5 uur ver gadering. Vrije Katholieke kerk. St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a. 10.30 uur Gez. H Mis. Oud Katholieke kerk. Juf frouw Idastraat 7. 10.30 uur H. Dienst. Scheveningen. Nieuwe Badkapel. 10.30 uur ds. Offringa (Heilig Avondmaal): 4 uur ds W. J. de Wilde. Ned. Herv. vereen.. Menninckstraat 41. 10 uur en 5 u. de heer Schoonderbeek. van Ede. Oud Geref gem. Westduinwe» 194, 10 uur en 3 uur ds. B Hennephof. Nieuw Hersteld Apostolische Zending- gemeente Neptunusstraat 92. samenkomst 10.15 uur. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal 10 uur en 2 uur ds. A Ringnalda van Ermelo. Geref kerk (dorp), 10 uur ds. J. Smelik: 4 uur ds. W. A Wiersinga. Leyenburg 9.45 uur en 11 uur ds. W. A. Wiersinga; 3 uur ds. P. Nomes, van den Haag-West; 4.30 uur ds. J. Smelik. Vereen, van Vrijz. Godsd. Herv., 10.30 uur de heer H te Riet, van Naaldwijk. Wassenaar. Ned-Herv. kerk 10.30 uur ds. Honders: 4.30 uur ds. ten Kate. Kie- vitskerk, 10.30 uur ds. ten Katë. Ned. Protestantenbond, 10.40 uur mej. dr. X W. Herfst. Rijswijk. Ned.-Herv. kerk, 10.30 uur ds. v. d. Veen Geb. Chr. Belangen, Oronje- laan 26, 10.30 uur dr. M. M. den Hertog; 4 uur ds. J. v. d. Wiel. Pinkster gemeente, geb. „Arcadia”, Laan Hofrust 1, 10.15 uur de heer Suzan, van Scheve ningen’ over: „Bidt en u zal gegeven worden”. Voorburg. Oude kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. J. Roodenburg (Heilig Avond maal); 3.30 ds. A. Hoekert (Heilig Avond maal en dankzegging). Noorderkerk Bil- derdijklaan, 11.30 uur ds A. Hoekert (Heilig Avondmaal). Kinderkerk. Vreugd en Rust, 10 uur cand. A Sonnevéld. Geref. kerk (Laan van Oostenburg) uur en 3.30 uur ds. G. Koenekoop ’s-Gravensande. Noorderkerk. 10 en 3.30 uur ds mr. W. S. de Vries Effathakapel, 10 uur en 3.30 uur ds P K. Keizer. Vereen, v. Vrijz. Godsd gebouw Fransche gem., 10.30 uur prof dr. M. C van Mourik Broekman Moordrecht; 5 uur jeugddienst dr van Veen, van Rijswijk Leidschendam. Ned.-Herv. kerk 10 30 uur en 3.30 uur. ds. D. M Vermet Geref. kerk 10 uur en 3 uur ds. Berg-, van Kootwijkerbroek. Ned. Protest, bond. Pulchri Studio, (Lange Voorhout 15), 10 30 uur ds. A. de Kat Angelino. van Emmen. Remonstr. gemeente. 10.30 uur dr. J. C. A. Fetter. Aula gem. Lyceum, Stokroosplein 50, 10.30 uur ds. H. J. de Kievid Doops- gez. gem., 10 30 uur ds. P. Vis. Luth. gem., 10.30 uur ds D. Drijver. Vereen. „Maarten Luther”, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur dr. P. Boendermaker, van Hilversum. Waal- sche kerk, 10,30 uur ds. E. Michelin Mo reau. Duitsche kerk. 10.30 uur Ffar- rer Kaetzke. First Church of Christ. Scientist. Andries Bickerweg 1, Holl. 10.15 v.m. Eng. 11.45 uur. Onderwerp: „Sacrament” (Heilig Avondmaal). Gul den tekst 1 Cor. 5:8. Duinoordkerk, 10 uur ds. Kwint, 11.15 uur Heilig Avondmaal, 10 uur jeugdkerk ouderen, ds. Dronkers. van Zaltbommel, 11.20 uur jeugdkerk jongeren, groepvorming. Nassau Jeugddienst, Duinzichtkapel. van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. C. M. M. Ferguson. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. Jac. Poort. Vrijz. Her vormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. A. Trouw. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. P. Brak man. van Apeldoorn. Vrijz. Chr. Jon- «erenkerk. (15 j. en ouder), Bondshuis Houtrustweg 3, 10.30 uur dr J. M van Veen. Vrijz. kinderkerk der Federa tie, Vrijz. Christelijk lyceum, van Stolk- weg 35 10.30 uur mej. II G Ziilstra. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 ‘en 5 uur ds. H. Hasper. Chr. Geref, gem.. Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 4 uur ds. Nieuwenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 4 uur ds. de Jong. Geref. Gem., Oude Boomgaard- straat 43, 10.30 uur en 3.30 uur ds. Hon- koop. Oud Geref. gem. (Centrum), geb. Gaslaan 46, 10.30 uur en 4 uur ds. E. van Dijk. Oud Geref. gem., Wes- selsstraat 49. 10 uur en 3.30 uur lees- dienst. Vergadering der geloovigen. Rozenburgstraat 7, 10 uur samenkomst. Pulchri Studio, L. Voorhout 15, Evan gelieprediking, 3 uur de heer P. v. d. Woude. Geb. C.J.M.V., Prinsegracht 4, 10 uur en Houtrustweg 1, 4,15 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 5 uur Prediking des Woords. Vrije Evang, gem,, Zuid-West Buiten singel 112114. 10 uur en 4 uur ds. Vas- seur; 7 uur jeugdsamenkomst. Evan gelisatie ..Nazareth”, Fagelstraat 22, 10,15 uur prediking en 6 uur samenkomst. Spr. de heer v. d. Brink, van Bloemendaal. Maranatha-kring geb. van Speykstraat 153, 3 uur; Spr. de heer L. J. Pasman, van Hillegom, m.m. van het Maranatha-zang- koor. o.l.v. den heer A Schipper. Val- kenboschkade 520. 3.30 uur Bijbellezing door den heer A. Ringelberg over „De erfenis der geloovigen. Wat is de hemel, die hen wacht?” Christen-gemeen- schap Veenkade 48, 10 uur de heer H. Schouten, van Leiden, en 4 uur de heer Jac. de Graaff, van Amsterdam. Christen-gemeenschap. Bew. t. Rel. Ver nieuwing. Groot Hertoginnelaan 4. 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. van Handel, „Wilt heden nu treden voor God, den Heere” van Valerius en bij het dalen van de kist twee coupletten van het Volkslied INSLUIPER VERRAST Gisteravond omstreeks half elf. hoorde de bewoonster van een perceel in de Soesterbergstraat bellen. Daar de vrouw reeds in bed lag, deed zij niet open. Eenige oogenblikken later nam zij in het huis gestommel waar en stond op, om te zien, wat er aan de hand was. In de gang gekomen zag de vrouw nog juist, dat een man overhaast de vlucht nam. De indringer heeft geen kans gezien, iets te ontvreemden. Door inklimming heeft men zich vannacht toegang verschaft tot een pand aan de Goudriaankade. Weggenomen werden 240 k.g. suiker. Uit een woning in de de Heemstraat rijn een radiotoestel, distributiebeschei den en eenige levensmiddelen gestolen. Gisteren herdacht de heer W. Vermeulen, ambtenaar bij de Ge meentelijke Leen- en Voorschotbank, het feit, dat hij 25 jaren geleden in dienst trad van de gemeente ’s-Gravenhage. Door den directeur der bank is hem de door den burgemeester toegekende eer volle vermelding met gratificatie uit gereikt. Op den Badhuisweg is giste- ren een gespan op hol geslagen. De 26- jarige J. V. en de 32-jarige T. G. wilden er af springen om de paarden tot stilstand te brengen. Zij kwamen echter te vallen; V. kreeg een verwonding aan het hoofd, G. een wond aan de knie. Beiden werden naar het Rijkshospitaal overgebracht, waarna zij later huiswaarts konden kee- ren. De paarden kwamen, na nog een rij wiel omvergereden te hebben, op den Kweekerijweg tot staan. Een 24-jarige vrouw gedeelte van haar voor 97. Zij kreeg een bekeuring. De kostwinnersvergoeding Naar aanleiding van de nog bij velen bestaande onzekerheid nopens dé vraag, of en tot welk bedrag voor het vrijwillig en verplicht verblijf in den Nederland- schen Arbeidsdienst kostwinnersvergoe ding wordt toegekend, wordt hierbij het volgende medegedeeld: Met ingang van 1 Januari 1942 is een nieuwe regeling tot stand gekomen, welke behelst, dat, indien het gezin, waartoe de vrijwilliger of dienstplichtige behoort, niet over voldoende middelen tot levensonder houd beschikt, een kostwinnersvergoeding kan worden toegekend op basis van de voor de werkverruiming geldende loonen. Alle kostwinnersvergoedingen, welke zijn toegekend t.a.v. vrijwilligers, die voor dezen datum reeds in den Nederlandschen Arbeidsdienst verbleven, worden aan de hand van het vorenstaande met ingang van genoemden datum herzien. Ook zal voor enkele gevallen, waarop reeds afwij zend werd beschikt, alsnog vergoeding kunnen worden toegekend. Er behoeft geen aanvrage om herziening te worden ingediend, aangezien deze door de betref fende instantie automatisch zal plaats vinden. Een groot schrijver heengegaan Op 55-jarigen leeftijd is hier ter stede den 7den Januari j.l. de bekende schrij ver en dichter Reinier van Genderen Stort overleden. Reinier Johannes Willem van Genderen Stort werd 1 Mei 1886 te Buitenzorg ge boren. Reeds jong is hij naar Nederland gekomen, waar hij zijn opvoeding genoot en verder ook bleef wonen. Op zijn der tigste jaar verloor hij het gezichtsver mogen. Met van Genderen Stort is een bijzon dere en groote figuur in onze letterkun de heengegaan. In 1912, dus op 26-jarigen leeftijd debuteerde hij met een verhalen bundel „Idealen en Kroniën” in 1913 ge volgd door een bundel schtsen ,.Paul< Hooz en Lambert Brobeck”. Vier jaar later kwam zijn eerste roman „Helène Marveil” uit. In de romankunst zou hij zijn grootste bekendheid verwerven, n.l. met ..Kleine Inez” dat in 1925 verscheen. De Maatschappij voor Letterkunde be kroonde dit sublieme werk en kende van Genderen Stort den Tollensprijs toe. roman van Rode” ge- kaarten zoekraken van enkele exem plaren voorkomen. Het uniforme formaat bracht ech ter, de verschillende aantallen bon nen per kaart in aanmerking ge nomen, weer het niet te ontkennen doch moeilijk te ondervangen be zwaar met zich, dat de afmetingen der afzonderlijke bonnen kleiner zijn dan velen die wenschen. Het samen voegen van bonnen voor verschillen de artikelen op één kaart is niet aan te bevelen, óók, omdat de levensmid- delen-positie niet toelaat, dat men haar tè langen tijd vooraf in bon- aanwijzingen vastlegt. Men klaagt voorts over de puzzle der A- en B-bonnen. Waarom dit letterverschil en zijn aankleve van allerlei schadelijke vergissingen? Omdat men per bon, zoo antwoordt het C.D.K., steeds een verkoopbare hoeveelheid beschikbaar moet stel len. 250 Gram is nu eenmaal niet door 3 deelbaar zonder een onweeg baar breukgewicht. Vandaar: 2 x 100 gr. en 1 x 50 gr. Men stelle zich gerust, ook de bon- boekjes zijn weer gelouterd en met April komen uit deze loutering nieu we distributiebescheiden te voor schijn, die tal van verbeteringen zullen bevatten. En het C.D.K. pleegt geen valsche voorspiegelingen geven! Vraag: Ik heb een baby van drie maanden oud: ik meen, dat ik recht heb op extra gas. Zoo ja, hoe moet ik handelen? Voor de baby-wasch wordt tot een leeftijd van 15 maanden een extra-gasrantsoen verstrekt van 30 M3 per periode. U kunt zich met de noodige bewijsmiddelen tot het Gemeentelijk Gasbedrijf wenden. Op vertoon van de distributie-stamkaart van de baby zal men u het extra-rantsoen verstrekken. Vraag: Wij wonen met twee gezinnen in één huis. Ir^er voert echter eigen huishouding, zoadat wij ook beiden koken op het gas uit één gas meter en wel in dezelfde keuken. Maken wij nu aanspraak op ver- hooging van gasrantsoen? U begrijpt, dat wij niet kunnen putten uit het rantsoen, dat den eersten bewoner is toegewezen. Voor z.g. tweede gezinnen, dus in het algemeen voor gezinnen van tenminste 2 personen, die bij anderen inwonen en een geheel zelf standige huishouding voeren en daarbij gas of electriciteit over denzelfden meter als het hoofdgezin (verbruiker) betrekken, kan een tweede licht- en kookrantsoen overeenkomstig de gezinsgrootte van dit inwonende gezin worden verstrekt. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot het G.E.B. en (of) het Gem. Gasbedrijf. Vraag: Wij zijn gedurende de laatste 14 dagen van December uitstedia ge weest en hebben het ons toegestane electriciteitsrantsoen zoodoende niet verbruikt. Mogen nu de bespaarde Kwh. van December in de periode Januari-Februari gebruikt worden? Neen, overheveling van het in een bepaalde periode minder gebruik te dan was geoorloofd, naar een volgende periode wordt in het alge meen niet toegestaan. Vraag: Ik woon op kamers en moest in verband met mijn werkzaamheden in de eerste dagen van Januari naar elders verhuizen. De kamers, welke ik thans gehuurd heb zijn niet verwarmd. De kolen, welke' ik heb betaald, liggen in mijn vorig pension en worden door mijn vorigen pensionhouder natuurlijk opgebruikt. Heb ik recht de kolen van mijn vorigen kamerverhuurder op te vragen? Indien u de kolen hebt betaald, zijn deze uw eigendom en kunt u ze opeischen en naar uw nieuwe kamer doen vervoeren; het ver voer van kolen is vrij. Denkt u erom, dat uw nieuwe hospes voor de volgende periode van twee maanden, welke over Februari en Maart loopt, bonnen aanvraagt, zoo spoedig daartoe de gelegen heid wordt opengesteld. Vraag: Al driemaal heb ik een aanvraag ingediend voor een schoenenbon en steeds is het antwoord afwijzend geweest. Weet u een weg aan te wijzen, hoe ik aan een dergelijken bon kan komen? Een buurman heeft al tweemaal schoenen kunnen koopen. Wordt er op het distri- butiebureau niet met twee maten gemeten? U schrijft wel wat weinig bijzonderheden om uw vraag behoorlijk te kunnen beantwoorden. Het laatste gedeelte evenwel kunnen wij met zekerheid ontkennen. De ambtenaren op het plaatselijk distri- butiebureau meten zeker niet met twee maten. Zij hebben zich aan strenge voorschriften te houden. De mogelijkheid is zeer wel denkbaar, dat uw buurman in verband met zijn werkzaamheden eerder in de termen valt dan u. Indien hij, b.v. melkboer is en u is gepensionneerd, dan komt hij eerder in aanmerking dan u, het geen u ongetwijfeld bij eenig nadenken zult kunnen billijken. Overigens raden wij u aan uw pogingen te herhalen. Vraag: Mijn zoon wordt altijd verkouden, als hij geen wollen onderkleeding

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 9