De ondergang van de „Lamoricière KWALA LOEMPOER DOOR DE JAPANNERS VEROVERD Strategisch uiterst belangrijke hindernis den weg naar Singapore uit den weg geruimd No. 18078. Maandag 12 Januari. 1942. Landing op Ned. Ind. Eilanden van Maatregelen op het gebied het Onderwijspersoneel VERDUISTEREN Met Duitschland voor een vrij Nederland 290 OPVARENDEN VERMIST mk op naar Tarakan Zware tanks in den strijd Landing op Masbate en Aanval Engelsche regeerings- verwacht aangevallen op Samoa-eiland Benoeming en ontslag TARAKAN wijziging Een empire-oorlogskabinet van DE MOORD TE DRIEBERGEN Verdachte van der Neat gearresteerd Ook derde verdachte aangehouden Opvoering ,,Der Freischiitz” i Vernietiging van distributie bescheiden Dr. Seyss-Inqaart woonde de voorstelling bij r Olongapo bezet v. 5.50 aar nam. tot 9.46 aar v.m. Bewaart uw defecte smelt- veiligheden BEZORGDHEID OVER TWEEDE FRANSCH SCHIP Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 1250U De val van Duff Cooper ,,.cv - Het legerbericht uit Batavia DE JAPANSCHE LANDING OP CELEBES EN BORNEO De Japansche vlooi De onzin der procenten O' O co IbEt.' UPlf ‘H KAAGSCHE COURANT mm KRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: genummerde KAART VAN HE.LI nieuwe een heerschen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad’ f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 et., fr. p. post 10 ct de de ■"‘erleiding is zeldzaam in het Oosten. (Weltbild-Poiygoon-P.K. Umbach) handen Én Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche troepen Zaterdag Olongapo, een belangrijk steunpunt aan de Oostkust van het schiereiland Bataan op de Philip- pijnen, bezet hebben. Olongapo ligt onge veer 100 km. van Manilla en was een gewichtige duikbootbasis voor de Ameri- kaansche vloot. NADERE BIJZONDERHEDEN Het D.N.B. meldt uit Vichy nog de vol gende bijzonderheden: Aan boord van de „Lamoricière" bevon den zich 272 passagiers en een 100-tal le den van de bemanning. Een deel daarvan is aan boordgenomen van het passagiers- Maan: 12 Jan. op 4.1S v.m. onder 2.22 n.m. 13 Jan. op 5.34 v.m. on der 3.03 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatienten no. 49 FELLE STRIJD OP DE PHILIPPIJNEN Japansche keurtroepen hebben de eer ste verdedigingsstellingen van de Ameri- kaansche troepen op het schiereiland Ba taan bestormd en een belangrijke sleu telpositie veroverd, vanwaar uit de vijan delijke stellingen zwaar onder vuur wor den genomen. Vrijdag zijn Japansche strijdkrachten geland op het eiland Masbate op on geveer 400 k.m. ten Zuidoosten van Manilla. IN STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 et Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct tr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Hij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 et Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Tarakan wordt ernstig bedreigd. Ja pansche vliegtuigen hebben het eiland gebombardeerd. Tarakan verkeert in onmiddellijk gevaar. Straks zullen boven Balik Papan de Japansche vlieg tuigen ronken. Tarakan en Balik Papan, twee namen met een bijna magischen klank voor vele duizenden in het moederland. Een oliestad, een oliecentrum, ontwoekerd aan het oerwoud, de belichaming van den indrukwekkenden arbeid van taaie pioniers, die Holland's naam groot heb ben gemaakt in de wereld. Monumen ten van ondernemingsgeest, energie, vernuft en wetenschap, uitgegroeid tot bedrijven van wereldnaam en wereld- beteekenis. Een rijk, maar ook een ge vaarlijk bezit. Oude stoppen noodig om te koopen De op Malakka opereerende Japansche troepen hebben Zaterdag de belang rijkste stad in het Sultanaat Selangor, Kwala Loempoer, veroverd. Naar verluidt, hadden zij reeds Vrijdagavond een 4 k.m. ten Zuidwesten van de stad gelegen vliegveld bezet. In de vroege ochtenduren van Zaterdag werd toen het algemeene offensief op het Zuidelijke deel van Kwala Loempoer geopend, met welker val een strategisch uiterst belangrijke hindernis op den weg naar Singapore is weggenomen. De Engelschen trekken zich terug in de richting van de havenplaats Malakka, aan de Zuidwest kust van het schiereiland. Volgens de „Jomioeri Sjimboen” zijn alle militaire inrichtingen in Kwala Loempoer door Japansche luchtbombardementen verwoest. De Japansche lucht macht brengt in nauwe samenwerking met de oprukkende landmacht den vluch tenden tegenstander de zwaarste verliezen toe. De naar Singapore leidende wegen zijn overvol met terugtrekkende troepen. 11E LUCHTAANVAL OP SINGAPORE De correspondent van de Asahi” bij net Japansche leger op Malakka deelt mede dat in den nacht van 8 op 9 Jan. Japansche vliegtuigen den elfden nachte- lijken aanval op Singapore hebben on dernomen. Naar werd gemeld is er zware schade toegebracht aan de haven werken. EILAND DOOR JAPANNERS BEZET? Japansche vliegtuigen hebben, naar officieel uit Batavia wordt gemeld, het eiland Tarakan gebombardeerd. Tarakan, dat voor de Oostkust van Borneo ligt, is een der rijkste petroleumgebieden van Oost-Azië. Er werd eenige schade aan gericht. Het D.N.B. meldt: De beteekenis der bezetting blijkbaar is het eiland dus na het bombardement door de Japanners bezet van het eiland Tarakan, gelegen aan de Noordoostkust van Borneo, ligt in de eerste plaats in de belangrijke petro- leumbronnen op het eiland, zoo bericht de Britsche nieuwsdienst. Van groot strategisch belang is evenwel het feit, dat Japan van hier uit zich met zijn andere strijdkrachten in Borneo kan ver- eenigen en dan in Zuidwestelijke en Wes telijke richting tot den grooten aanval op Singapore kan overgaan. Naar de Fransche admiraliteit mede deelt worden bij den ondergang van de paketboot „Lamoricière” in de Middellandsche Zee 290 opvarenden vermist. Alle nasporingen van 3 oor. logsschepen en 2 sleepbooten van de marine op de plek, waar de „Lamori cière" is ondergegaan, zijn vruchte. loos gebleven. De zee staat nog steeds hol en iedere hoop op redding van andere passagiers of leden der be. manning moet daarom worden opge- gèven. Tevens geeft de Fransche admirali. teit uitdrukking aan de vrees, dat ook de Fransche vrachtboot „Jumieges" (500 ton), waarvan de laatste 48 uur niets meer is vernomen, is onderge gaan. Fransche oorlogsschepen heb. ben met medewerking van vliegtuigen (4in onderzoek ingesteld in het gebied waar de vrachtboot voor het laatst S.O.S..seinen heeft uitgezonden, maar ook deze nasporingen bleven zonder succes. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. a5O3io; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr 66. Tel 721147 schip „Gouverneur de Geydon”. 25 Ge redden, van wie 2 inmiddels gestorven zijn, zijn aan boord van de „Gouverneur Chancy" naar Algiers gebracht en een ander deel der geredden bevindt zich aan boord van een aviso van de Fransche ma rine. De „Compagnie Générale Transat- lantique”, die eigenares van het vergane schip is, heeft een lijst gepubliceerd met de namen van 9 geredden, van wie tij dens het vervoer 3 gestorven zijn. Op het schip bevonden zich voorts 16 kinderen met twee verpleegsters, die op de thuis reis waren van een vacantieverblijf in Al giers. Tot de vermisten behoort ook de kapitein van het vergane schip, Joseph Miliasseau. De „Lamoricière” mat 4713 ton en was in 1921 gebouwd. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft bekend gemaakt, dat een klein Japansch oorlogsschip gisterochtend kort na middernacht plaatselijken tijd een aan val heeft gedaan op de Amerikaansche vlootbasis op Toetoeila, een van de Sa- moa-eilanden in het Zuiden van den Grooten Oceaan, zonder echter schade aan te richten. Drie leden van de bezet ting kwamen om het leven. De 21-jarige melkslijter, G. van der Neut, verdacht van den moord te Driebergen, die sedert de vorige week voortvluchtig was, is te Bleis- wijk gearresteerd. Volgens een Reuterbericht acht men te Londen wegens de ontevredenheid in het parlement over de militaire fiasco’s in de Stille Zuidzee, het inte graal aftreden van het kabinet- Churchill, na terugkeer van Duff Cooper en Churchill uit het buiten land zeer waarschijnlijk. In Londensche politieke kringen wordt het onderwerp omtrent de vorming van een Empire-oorlogskabinet op het oogen- blik weer besproken, meldt S.P.T. De „Times" meent, dat een Empire-oorlogs kabinet bijzondere voordeelen kan bren gen, vooral waar het het gebeuren in Oost-Azië betreft. Men verwacht, dat het voorstel tot vorming van een genoemd kabinet binnenkort in het Lagerhuis ter sprake zal worden gebracht. Duff Cooper is op persoonlijk verlangen van Wavell ontslagen, zoo meldt de Lon densche correspondent van „Svenska Dagbladet”. De val van Duff Cooper is veroorzaakt door de bestuurstechnische gebreken, welke door den Japanschen aanval aan den dag zijn getreden. Wa- veil’s benoeming tot hoogen commissaris in Oost-Azië is slechts gebruikt als voor wendsel om Duff Cooper te ontslaan. Deze is het voorwerp van ernstige critiek. zoowel in het parlement als in Australië De Berlijnsche pers beschouwt het te rugroepen van Duff Cooper uit Singapore als een onmiddellijk gevolg der zware slagen, die de Engelschen in het Oosten in ontvangst hebben moeten nemen. Door de opgewonden stemming, een gevolg van de voortdurende nederlagen, aldus de ..Montag”, is Churchill gedwongen, den storm van verontwaardiging naar eenige leden van zijn kabinet af te leiden en een zondenbok voor Oost-Azië te zoeken. Als eerste slachtoffer heeft hij blijkbaar Duff Cooper uitgekozen 137/4Ö heeft de bepalingen uitge- waardoor de rechtspositie zekere leerkrachten en ambte- het toezicht op het onder- Nader wordt gemeld v. d. Neut is naar Driebergen gebracht en daar verhoord. Hij bekende zijn misdaad en noemde als mede dader, behalve den vroeger genoemden Slaboom, nog een zekeren Theo uit Utrecht, wiens achternaam hij niet kende. In nader verhoor noemde Slaboom den naam. Het bleek de 22-jarige Theo Mon- tijn te zijn. Hij kon worden aangehouden te Utrecht en heeft ook een bekentenis af gelegd. Thans zijn dus alle drie de daders in verzekerde bewaring gesteld. Op grond van de bepalingen der verordening nr. Rijkscommissaris vaardigd, van naren van - wijs wordt geregeld in afwijking van het tot dusver geldende recht. De beschikkingen van den Rijkscom missaris zijn in deel 2 van het Verordenin genblad afgekondigd op 10 Januari 1942 van kracht geworden. Beschikking nr. 3/42 bepaalt, dat hoog- leeraren en privaat docenten aan univer- siteiten en hoogescholen, waar de cur sussen gestaakt zijn, men denke aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de zelfde functie kunnen worden overge plaatst naar andere universiteiten en hoo gescholen. Deze overplaatsing wordt voorgeschreven door den secretaris-gene- raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. De reis, en verhuiskosten worden den betrok kenen vergoed volgens de geldende rechts voorschriften; bovendien kan de secreta- ris.generaal speciale verblijfkosten ver goeden. De beschikking heeft ten doel een doelmatig gebruik van de universitaire leerkrachten, die voorhanden zijn en voor al een logische verdeeling over de hooge scholen in het land. Beschikking nr. 4/42 sluit aan met de bepalingen van beschikking nr. 73/41, volgens hetwelk de benoeming van leer krachten aan gemeentelijke of particuliere Van 7 Januari j.l. af kunnen instal lateurs en winkeliers in electrische artikelen geen smeltveiligheden (ook wel genoemd ..zekeringen" of „stop pen”) aan het publiek afleveren, ten zij door den kooper een even groot aantal oude smeltveiligheden wordt ingeleverd; De oude exemplaren mogen lichte be schadigingen vertoonen, zij moeten even wel niet gebroken zijn. Indien dus in uw electrische installatie een smeltveiligheid doorslaat, werp dan het defecte exemplaar niet weg, u heeft het noodig om van uw leverancier nieuwe smeltveiligheid te koopen! taak. komen. Banka en Billiton. J Maar dan ook is of Japan eenmaal over In den Stadsschouwburg te Amsterdam heeft de afdeeling Opera van het Ge meentelijk Theaterbedrijf Zaterdagavond de eerste opvoering gegeven van Carl Marie von Weber’s „Der Freitschütz”. Het jonge gezelschap gaf onder regie van Johan de Meester een uitstekende vertolking van deze romantische opera en het Concertgebouw Orkest onder leiding van Otto Glastra van Loon speelde voor treffelijk. Zeer goed voldeden de solisten Ruth Horna, Elisabeth Glastra van Loon, Theo Baylé, Otto Couperus en Johan Lammen, terwijl ook Jan van Mantgem, Simen Jongsma en Jos Plemper door hun zang verrasten. De koren onder leiding van Henk van Wielink behoorden weer tot het beste van den avond. Er bestond voor deze opera uitvoering zeer groote belangstelling. De schouwburg was geheel bezet. In de eere-loge hadden de Rijkscom missaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart, commissaris-generaal dr. Fischböck, den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuur- bescherming, prof. dr. J. van Dam, en prof. dr. G. A. S. Snijders, voorzitter van den Kultuurraad, plaats genomen. Ook de burgemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voute en de wethouders dr. J. Smit, ir. C. J. Neiszen, dr. A. Strak, mr. F. Guepin en de hoofdcommissaris van po litie, kolonel S. Tulp, woonden de voor stelling bij. Na afloop huldigde het publiek de spe lenden met hartelijk applaus, terwijl er fraaie bloemen werden aangedragen. De verdediging van Tarakan had ja renlang reeds de aandacht der Indi sche regeering. Men wist het, vroeg of laat zou de Pacific-oorlog uitbreken en Tarakan zou een der eerste punten wor den waarop, binnen den Archipel, de Japansche aanvallen zouden worden ge richt De strijd om Tarakan zal een harde en verbeten strijd worden, een hopelooze strijd AKellicht, nu de „bond- genooten” van Indië nog altijd veel be loven, maar weinig doen. Van officieele zijde is gezegd, dat alle installaties ver nield zullen worden vóór zij in handen van de Japanners komen. Maar de bloe dige offers zullen intusschen zijn geval len en de prachtige resultaten van jaren- langen arbeid vernietigd. Het eiland Tarakan behoort tot het landschap Boeloengan, afdeeling Sama- rinda in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo. Behalve de zeer belang rijke vestiging van de Bataafsche Pe troleum Mij. bevinden zich op het eiland een vliegveld en een radio-sta tion. Op het vasteland van Borneo had Japan zelf oliebelangen. In 1929 heeft Japan meegedongen middels ’t concern Mitzui Bussan Kaisha, dat optie ver kreeg op de concessies Koetei I en II en Kari Orang. Met deze groep werd opgericht de N.V. Borneo Olie Mij., waarin de concessies werden ingé bracht. De olie-situatie in Nederlandsch-Indië is zoo. dat de aardolieproductie in hoofd zaak in handen is van de Koninklyke Shellgroep, van de Nederl.-Koloniale Petroleum Mij. en van de Ned.-Ind. Aard- olie-Mij Voor de groep Koninklijke Shell voert de Bataafsche de exploitatie uit. Het hoofdproductiegebied ligt m Borneo. 1,7 millioen ton in 1938. Van de in dat jaar in Ned.-Indië geproduceerde 7,4 millioen ton werden 4.3 millioen ton door de Bataafsche geproduceerd Vergeleken bij de wereldproductie van aardolie zijn de Indische cijfers niet van doorslaggevende beteekenis; de Tarakan- olie, de Borneo-olie in het algemeen, is alleen voor Japan, gesteld, dat het er de beschikking over kan krijgen van belang. In Mei 1940 bedroeg de olie.productie van de Vereenigde Staten 16.004, van de Sovjet-Unie 2.520. van Iran 870, van Vene_ zuela 2.724, van Mexico 501. van Irak 354, van Britsch-Indië en van Serawak 26 en 16, alles in 1000-tallen tonnen. Voor Bor. neo bedroeg in dit wereldoverzicht de aardolieproductie 142, over de maand Mei 1940. De positie, waarin Tarakan op het oogieniblik verkeert, is uit de berichten van heden niet geheel duidelijk. Het Ned.-Indische weermachtbericht spreekt van een aanval op het eiland, Japansche berichten spreken reeds van een bezet ting. Het tweede groote offensief van Japan is hiermede ingezet. Profetiën van jaren terug gaan stuk voor stuk in wer kelijkheid over. ,,Een Japansch-Ameri- kaansche oorlog is de onvermijdelijke bestemming van onze natie”, verklaarde generaal-majoor Ito in 1933. In dat jaar werkten Japan en Engeland .reeds beiden koortsachtig aan de toebereidselen voor den strijd om Singapore, ..het kruispunt van het Oosten”: Engeland maakte Singa pore tot de modernste sterkte ter wereld; Japan maakte van Singapore het cen trum van zijn spionnage en propaganda. Singapore echter heeft als steunpunt slechts waarde zoolang Nederlandsch-In- dië. Sumatra en Java. Borneo en Banka in handen van bondgenooten zijn Indie vecht, vecht taai en dapper Maar de hulp der zoogezegde bondgenooten laat alles te wenschen en onder die omstan- digheden staat Indië voor een hopelooze Tarakan zal In Japansche En wellicht Balik Papan maal dan ook is het lot van Singapore, het bolwerk, dat altijd rechtstreeks tegen Japan was gericht. bezegeld Met Singapore wordt de vraag beslist de Zuidzee zal Kaarten en bonnen, die niet geldig zullen worden verklaard De secr.-gen. van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat de volgende distributiebescheiden niet zullen worden geldig verklaard en dus kunnen worden vernietigd: a) de met „50” genummerde bonnen van de thans niet meer in gebruik zijnde vleeschkaart. broodkaart, aardappelkaart en de met „R" gemerkte melkkaarten; b) van de oude bonkaart algemeen: de bonnummers 165 en 166, alsmede de bonnummers 170 t/m. 178; c) de cacaokaart. waarvan de bonnen zijn gemerkt met ..een rantsoen cacao"; d) de z.g. groene melkkaart (groen met zwarten opdruk), welke indertijd in ge bruik is geweest bij volwassenen, zoowel als kinderen; e) de bonkaart diversen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat men de laatstgenoemde kaart niet moet verwarren met de thans in gebrilik zijnde bonkaart reserve, welke natuurlijk niet mag worden vernietigd. Het Nederlandsch-lndische leger bericht van gisteren luidt: In den nacht van 10 op 11 Januari heeft de vijand het eiland Tarakan in het Noordwesten van Borneo aan gevallen. De Japanners zetten des nachts troepen aan land. De bezetting bood verbitterden tegenstand aan de aanvallers. Tegelijkertijd zette de vijand troepen aan land bij Mina- hassa in het Noorden van Celebes, waarbij hij gebruik maakte van val- schermtroepen. Volgens een voor bereid plan werd overgegaan tot het verrichten van uitgebreide verwoes tingen. Naar te Tokio verluidt worden troe pen aan land gezet in het Noordelijke deel van Celebes bij Menado. In het Noordoosten van Borneo zijn Japansche troepen op het eiland Tarakan aan land gegaan, dat ligt voor de kust van de pro vincie Tidoeng. (Jit de Straat van Makas sar tusschen Borneo en Celebes wordt melding gemaakt van nieuwe scheepsbe- wegingen in Zuidelijke richting. Daaruit kan men conciudeeren, dat het werke lijke doel van de Japanners de hoofdstad van Celebes Makassar, zelf is. Makassar ligt aan de Zuidelijke punt van het eiland en telt ongeveer 90.000 inwoners, waarvan rond 4000 Europeanen. Zoowel Menado als ook Makassar zijn be langrijke uitvoerhavens voor rubber, copra en tabak. Het eiland Celebes is sinds 1819 Nederlandsch bezit en heeft rond 4.5 millioen inwoners, onder wie 8000 Europeanen. Volgens een in de Zueedsche pers ge publiceerd United Press-bericht uit Batavia heeft een groot aantal Japansche val schermjagers aan het offensief deelge nomen; Op vele punten op Borneo en Celebes, alsmede op Tarakan, zijn met vliegtuigen troepen aan land gezet. Gelijktijdig hebben troepen op groote transportvlotten landingspogingen onder, nomen. De strategie van de Japanners beoogt, zoo meent United Press, de zee straat tusschen Celebes en de Molukken af te sluiten, zoodat de Amerikanen even, tueel daar niet door kunnen komen. Uit Tokio meldt het D.N.B., dat. de Japansche vloot haar actieradius uit strekt tot het geheele gebied tusschen de Javazee ten Noorden van Java en de Bandazee ten Noorden van Timor. VERSNELDE OPMARSCH Omtrent den val van Kwala Loempoer verneemt men te Berlijn nader, meldt de V.P.B.-correspondent dat de grootste ver rassing daarin bestond, dat de Japanners plotseling zware tanks in het vuur brach ten, die zich zonder veel moeite een weg door de rimboe baanden, en de Engel schen na korten tijd uit hun stellingen verjoegen. Achterdeze tanks volgde on middellijk de artillerie, die op vracht auto’s werd getransporteerd. De Japan sche opmarsch in Malakka. die aanvan kelijk een gemiddelde snelheid had van 25 k.m. per dag bewoog zich de laatste dagen gemiddeld 50 k.m. per dag in de richting van Singapore. De Engelsche ver dediging heeft sterk te lijden onder absolute Japansche superioriteit in lucht Hedenavond spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum II, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp„De onzin der procenten”. onderwijsinstellingen afhankelijk is van de toestemming van den secretaris-gene- raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming of van een door hem aangewezen instantie. Deze toestemming kan worden geweigerd, in dat geval moet een nieuw benoemingsvoorste! ter goedkeuring worden voorgelegd. In aansluiting op deze bepalingen wordt thans bepaald, dat in de gevallen, waarin ook dit tweede voorstel niet kan worden goedgekeurd, het recht var. benoeming overgaat op den secretaris-generaal. Hij kan dit recht aan andere instanties over dragen. voor zoover het scholen voor la ger onderwijs of voor uitgebreid lager onderwijs betreft. Dit bestuursvoorschrift heeft ten doel, de bezetting van vacatures aan gemeentelijke en particuliere scholen te waarborgen ook dan, wanneer de schoolinstantie, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt, daartoe niet in staat is. Beschikking nr. 5/42 opent de moge lijkheid tot het verleenen van ontslag aan docenten, hoofden van onderwijsinstellin gen, inspecteurs en hoofd inspecteurs, die hun functie uitoefenen op een wijze, wel ke in strijd is met een vruchtbare ontwik, keling van het Nederlandsche onderwijs. Het ontslag wordt verleend door een bij zonderen gevolmachtigde van den secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming, die daarbij terzijde wordt ge staan door een raad van bijstand, benoemd door den secr..generaal. Tegelijk wordt beslist, of, en zoo ja, in welke mate de ontslagene wachtgeld ontvangt. Hierbij moeten de bepalingen van beschikking nr. 124/41 over de verzorging van ontslagen ambtenaren worden toegepast^ De ont slagene mag zijn beroep niet "uitoefenen, zoolang de secretaris-generaal niet vast stelt, dat de voorwaarden voor het ont slag zijn vervallen. Wie in strijd met deze bepaling het beroep van docent uitoefent, met ont duiking van het verleende ontslag door een ander laat uitoefenen, wie dit verbo. den onderwijs uitlokt, mogelijk maakt, zijn hulp toezegt of verleent of als leerjing daaruit voordeel trekt, wordt krachtens ar tikel 6 der verordening nr. 138/41 over de bescherming van de orde gestraft met gevangenisstraf tot twee jaar of met een boete van onbeperkte hoogte of met beide straffen. aacNTttKEMiNC t vliegveld. fMANG0EU>s7( UJ CQ SPOORWEG (BR) 'Lipts A Loempoer Tanak Tapping t~*Kangsar

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1