CAPITULATIE VAN TARAKAN OFFENSIEF TEGEN NEDERL-INDIE Landarbeiders zijn boeren Menado door Japanners bezet de Minahassa DE CONFERENTIE TE RIO DE JANEIRO Ca No. 18079. 1942. Felle strijd VERDUISTEREN Dinsdag 13 Januari. WEDERZIJDSCHE PLICHTEN BORLIEO en in Aanval m van Java en Tweede Japansche verklaring ve Met Dvdtschland z e Japan Nederlandsch-Indië voor een vrij Nederland /^^G~ET S ES Zij zullen de plaats innemen, die hun van nature toekomt Roosevelt’s Bedoelingen rdedigingslijn ZEE SAMAPINDA BAÜIf PAPAI 'CEL v 7. e o F SOERABAJA 5>o de richting Nieuw-Guinea Ned.-Indische officieren in het geallieerde opperbevel INBRAAK IN DE VAN HOGENDORP STRAAT OPGELOST HET AUTO-ONGELUK OP DEN BEZUIDENHOUTSCHEWEG 3 'BRIT! - N? e>_a T EzX-i 'OTA BAROE' Qr— O- Poging om Zuid-Amerika in den oorlog te betrekken Sovjet-aanvallen afgeslagen De oorlogstoestand met Ned.-Indië Te'etoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Batavia heeft 1 millioen man onder de wapenen MENADO- Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg. Sumner Welles te Rio Naar het Japansche hoofdkwartier officieel bekend heeft gemaakt, hebben de strijdkrachten van den tegenstander op het ten Noordoosten van Borneo gelegen eiland Tarakan gecapituleerd. De bezetting van Menado is voltrokken. Volgens uit Tarakan te Batavia ontvangen berichten werd een verbitterde strijd gevoerd. In de Minahassa wordt nog fel gevochten. ïSloetons- V* ggELÓEHGAH^- HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: BERLIJN VOORBEREID LANDSTAND NEDERLANDSCHE DE SATOEI -- MA 1 T> K' van KA ART VAN PELT plaats in- nature toe men Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’’, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. sloeg steeds i^ANDAKAd w- Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. weg, waarop de arbeiders gedreven wer den, was een verkeerde en de gemeen schap leed er mede schade door. Tokio heeft thans officieel bekend ge maakt, dat tusschen Japan en Neder- landsch-Indië de oorlogstoestand be staat en dat het tot deze verklaring werd gedwongen „door de vijandelijke houding van Nederlandsch-Indië.” Het is natuurlijk duidelijk, dat Japan even goed Tarakan en de Minahassa zou heb ben bezet zónder „vijandelijke hou ding” van Indië. Een land in oorlog als Japan zou onmogelijk buiten steunpun ten in onzen Archipel met succes den strijd tegen Engeland en Amerika in de Aziatische wateren kunnen voeren. De toekomst zal uitwijzen in hoeverre Indië goed heeft gedaan zich tegen het innemen van deze voor de Japansche oorlogsvoering noodzakelijke steun punten gewapend te verzetten. Op basis van het verleden kon het moeilijk anders. De Vereenigde Staten hebben tegen over Koningin Wilhelmina, Australië en Nieuw-Zeeland plechtig beloofd Neder- landsch-Indië te verdedigen Maar slechts de feiten zullen beslissen of de Ameri- kaansche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht in staat zullen zijn, de be loften van Roosevelt te verwezenlijken In den sector van een Duitsche divisie in het gebied ten Oosten van Orel heb ben de bolsjewistische troepen op 10 Ja nuari 7 aanvallen ondernomen, verluidt van militaire fcijde te Berlijn. Al deze aanvallen mislukten echter als gevolg van den Duitschen afweer. Vele doode en ge wonde bolsjewisten lagen na do zware af- weergevechten voor de Duitsche linies. Ook in het gebied van Wolokolamsk on dernam de vijand dienzelfden dag ter sterkte van een bataljon 5 opeenvolgende aanvallen. Het bolsjewistische bataljon werd bij zijn aanval door verscheidene pantserwagens ondersteund. De Duitsche soldaten verijdelden alle pogingen van de bolsjewisten om de Duitsche linies te doorbreken en schoten 5 van de aanval lende pantserwagens kapot. Geen gevangenen Aan het slot van zijn redevoering van 7 November 1941 heeft Stalin alle bolsje wisten ertoe aangezet. Duitschers in be ginsel niet gevangen té nemen, doch zon der genade af te maken. De officieele berichten van het telegraafagentschap der bolsjewisten bewijzen, naar het D.N.B. van militaire zijde wordt gemeld, dat dit moordbevel van Stalin wordt op gevolgd. Steeds weer komt men het woord vernietigd” tegen, terwijl van het gevangen nemen van Duitsche sol daten nauwelijks sprake is. Met betrekking tot het ingaan van den staat van oorlog tusschen Japan en Ned.- Indië heeft het inlichtingenbureau van de Japansche regeering gisteravond een offi cieele verklarin/ uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd: Ofschoon de Japansche regeering aan de Ver. Staten en het Britsche Rijk den oor log verklaard heeft, heeft zij ervan afge zien, tot vijandelijke maatregelen tegen Ned.-Indië over te gaan. Zij heeft dit ge daan in het oprechte verlangen, zoo mo gelijk te vermijden dat ook de bewoners van Ned.-Indië door de verschrikkingen van den oorlog zouden worden geteisterd De regeering van Ned.-Indië heeft echter aan de Japansche regeering meegedeeld, dat zij zich genoodzaakt zag met het oog op de beginnende vijandelijkheden van de zijde van Japan tegenover de Ver Sta ten en het Britsche Rijk waarmede Ned - Indië onafscheidelijk verbonden is. tecon- stateeren. dat tusschen Japan en Ned -In dië de staat van oorlog bestaat. Daaren boven hebben de Ned -Indische strijd krachten sindsdien de meest uiteenloo- pende vijandelijke handelingen jegens Ja pan begaan. Japan koestert ten opzichte van de onschuldige bevolking van Ned.- Indië geenszins vijandelijke voornemens. Met het oog echter op de noodzakelijkheid, het vijandige optreden van Ned.-Indië te onderdrukken en leven en eigendom der daar wonende Japanners te beschermen, hebben het leger en de marine-strijd- krachten van Japan den Hen Januari de militaire operaties tegen de strijd krachten van Ned.-Indië ingeleid Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 350310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Gotidsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr. 66. Tel. 7211R7 In de versch gevallen sneeuw komen de vrachtauto's slechts langzaam vooruit. De mannen van de berichtentroepen laden daarom hun rollen kabel op een slede, om zoodoende de auto lichter te maken. (Weltbild-Polygoon-P.K. Paul) f toftg Twee personen aangehouden Op 2 December van het vorige jaar, werd ingebroken in een perceel in de van Hogendorpstraat. Door opensluiting had men zich toegang verschaft en uit een geldkistje werd 2300 ontvreemd terwijl bovendien andere goederen, zooals een hoeveelheid cacao en een partij sigaret ten werden weggenomen. Het was den re chercheurs van den C.OD ter oore geko men. dat de 39-jarige granietwerker S„ meer van de zaak wist. Hij werd aange houden en tijdens zijn verhoor kwam vast te staan, dat de 29-jarige monteur M een goede bekende van de politie, de opensluiting had gepleegd Toen de politie aan zijn woning kwam, was M gevlogen Het bleek, dat hij van een bal- con aan de achterzijde naar beneden was gesprongen en zoo had weten te ontko men. Den volgenden dag heeft men hem toch kunnen arresteeren. Het geld en de andere goederen ?nn nipt terugge- Toonaangevende kringen te Ber lijn blijven er afkeerig van, voor spellingen te doen over het resultaat van de a.s. conferentie te Rio de Janeiro. Men beperkt zich tot het reeds geconstateerde feit, dat Roose velt Zuid-Amerika in het kielzog van de Ver. Staten tracht te trekken en voor zijn oorlogsplannen denkt in te spannen, hetgeen automatisch de na tionale en econom sche ineenstorting van de Zuidamerikaansche staten met zich mede zou brengen. Stefani schrijft, dat, terwijl de ope raties op de Philippijnen haar einde naderen en die tegen Singapore In sneller tempo worden voortgezet, het Japansche opperbevel, dat toont zoo wel den wil om op te rukken te bezit ten als de middelen, den aanval op Nederlandsch-Indië is begonnen. Nederlandsch-Indië moest de twee de Amerikaansche verdedigingslinie vormen, nadat de lijn Philippijnen- Serawak-Malakka was doorbroken. „De landarbeider, even goed en volwaardig boer als hij, die zijn eigen bedrijf bestuurt, zal de nemen, welke hem van komt, een plaats, waarin men hem moet zien als mensch. als werker, als boer en als onze voornaamste bloed bron”. v. 5.52 uur nam. tot 9.45 uur v.m. Maan: 13 Jan. op 5.34 v.m. on der 3.03 n.m.; 14 Jan, op 6.47 v.m. onder 3.52 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatienten no. 49 RWEO Door Zuid-Amerika aan den oorlog te doen deelnemen zou Roosevelt ook zijn voornemen om steunpunten in Zuid- Amerika te verkrijgen, kunnen verwezen lijken. Het streven der Ver. Staten ken nende. is men te Berlijn op alle moge lijkheden en reacties voorbereid. De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz wijst er o.a. op. dat ten gevolge van de uitbreiding van den oor logstoestand tot het geheele Amerikaan sche continent, de Galapagos.eilanden, de Robinson-eilanden. de Paasch.eilanden. de Straat van Magelhaes. de monding van de Rio de la Plata en van de Amazone en vele andere strategisch belangrijke punten terstond door Amerikaansche strijdkrach ten „beveiligd.zouden worden”. Natuur lijk zou dan gezegd worden „alleen voor den duur van den oorlog”. Dat de Noord- Amerikanen echter niets uit handen ge ven, wat zij eenmaal in beslag hebben ge nomen, toont de historie hunner expansie tot dusver, vooral in Midden-Amerika. Het is dus duidelijk, waarom het op de conferentie in Rio de Janeiro zal gaan. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Sumner Welles is gisteren te Rio de Janeiro aangekomen. Voorts zijn 5 ministers van buitenlandsche zaken van Midden en Zuid.Amerikaansche staten op het vliegveld van Rio geland. Volgens berichten uit New York, zullen de laatste twee dagen voor het openen van de conferentie worden gebruikt voor, een poging om de houding van Argentinië, die, zooals bekend op volstrekte neutraliteit berust, alsnog te wijzigen. De Argentijnsche minister van buiten, landsche zaken, dr. Ruiz Guinazu, is plot, seling ziek geworden en heeft zijn vertrek naar de pan-Amerikaansche conferentie moeten uitstellen WAT BESPROKEN ZAL WORDEN Op de officieele agenda van de confe rentie te Rio de Janeiro staat o.a. bespre king van maatregelen tot handhaving van de gebiedsonschen.obaarheid van de Ame rikaansche republieken. Voorts zullen maatregelen besproken worden ter ver sterking van de economische solidariteit tusschen de Amerikaansche republieken. Minister Huil zeide, te hopen dat de con ferentie de continentale solidariteit zal versterken. Ten aanzien van de verkla ringen van den Argentijnschen minister van buitenlandsche zaken. Guinazu. dat Argentinië aan geen pan-Amerikaansche beweging zal deelnemen, die het land in den staat van oorlogvoering kan brengen, toonde Huil zich weinig bevredigd doch hij ontweek een definitief standpunt. WAVELL TE SOERABAJA? Naar de V.P.B.-correspondent te Ber lijn meldt, zijn Engeland en de Ver. Sta ten tegemoet gekomen aan den eisch van Ned.-Indië, dat ook Ned.-Indische officie ren zeggingschap krijgen in de oorlog voering van het A-B-C-D-blok. In den staf van generaal Wavell zijn behalve Engelsche en Amerikaansche ook Ned - Indische. Chineesche en Australische offi cieren opgenomen Volgens berichten uit Batavia om vat het Ned.-lndische leger momen teel circa een millioen man. Het vormt de kern der strijdkrachten, die generaal Wavell ter beschikking staan. Dit leger bestaat grootendeels uit In landers, die sedert het vorige jaar on der den algemeenen dienstplicht val len. Volgens sommige oncontroleerbare geruchten is generaal Wavell te Soe- rabaja aangekomen. Hoe de Nederlandsche Landstand zich voorstelt dit doel te bereiken, is onlangs in de dagelijksche persconferentie uit voerig toegelicht door twee vertegen woordigers van den Landstand, den heer J. de Lange, landarbeidersleider en F Tuininga. hoofd der afdeeline Arbeidsbe scherming Wat men thans ziet gebeuren, vindt, aldus de heer de Lange, zijn oorzaken in het verleden, waarin zoovele fouten werden begaan, vooral jegens den boeren stand en meer in het bijzonder nog je gens de landarbeiders. Deze fouten wer den toen niet onderkend en niets werd dan ook gedaan om ze weg te nemen en in de toekomst te voorkomen. Men verzuimde één. zeer belangrijk, punt in het oog te houden, n.l.. dat alles zich in dezen kring voltrekt met h» regelmaat der natuur Het bestaan, het aanzien en de behan deling van den landarbeider zijn in ons land, naar de streek waar zij wonen, sterk uiteenloopend. De scheiding is het best aan te geven met de begrippen „op de klei” en „in het midden-Saksenland”. In de laatst bedoelde gebieden leven boer en arbeider dicht bij elkaar en het zelfde verschijnsel zien we bij grooten en kleinen boer. Zij allen zijn het eens over het grondbeginsel, dat de opbrengst van den bodem, de bestaansmogelijkheid be paalt en dat lage prijzen van landbouw producten onmogelijk een goed loon kun nen verzekeren. Aan dit harmonisch denken heeft de klassenstrijd, een der meest fatale wape nen van de democratie, groote schade berokkend. Hier werd iets moedwillig vernield, dat van nature gaaf en goed was, waarmee echter ook weer niet ge zegd wil zijn, dat er ook in deze streken, zelfs al was de oude toestand er onver anderd gehandhaafd gebleven, niets te verbeteren zou zijn. Geheel anders was Te Balikpapan zijn 30 gewonden gebracht, afkomstig van een Nederlandsch- Indisch marinevaartuig, dat nabij Tarakan was aangevallen. Een vliegtuig van de marine moet als verloren worden beschouwd. In een officieel Japansch communiqué wordt bekend gemaakt, dat met het oog op de vijandelijke houding van Nederlandsch-Indië Japan is gedwongen tot de gemelde militaire operaties en dat daarmede tusschen beide landen dè oorlogs toestand bestaat. Een der slachtoffers overleden Zooals reeds gemeld is Zaterdagavond op den Bezuidenhoutscheweg, bij de Hofzichtlaan. een personenauto met vier inzittenden tegen een trottoirband ge botst en omgeslagen Allen liepen ver wondingen op: de toestand van de 24-jarige mej. H. de V.. wonende aan de Zijdelaan, schoonzuster van den bestuur der, was ernstig. Gistermiddag is zij in het ziekenhuis aan den Zuidwal aan de bekomen kwetsuren overleden. De toestand der overige drie gewoh- den is. zoo vernamen wij, goed. In het verleden zijn zéér groote fou ten begaan. Niet alleen door Indië, maar ook door Engeland, door de Vereenigde Staten, door al die landen, die niet tij dig hebben willen inzien, dat uit het feodale Japan een industrieele groot macht van de eerste orde was gegroeid en dat in de Japansche expansie zich de eerste gerichte economie van den modernen tijd demonstreerde. Een krachtige samenwerking over de ge heele wereld zou alleen in staat zijn ge weest economisch die levensvoorwaar den aan het Japansche volk te geven, waarop het recht kon laten gelden. In de plaats daarvan heeft men niéts na gelaten om een goede verhouding tus schen Japan’s economie en zijn bevol kingsaanwas dwars te zitten. Wanneer men Japan en met Japan het spook beeld van het zoogenaamde gele gevaar met succes had willen bestrijden, dan zou daarvoor op z’n minst Europeesch- Amerikaansche eendracht noodig zijn geweest. Nu deze in het tegendeel is verkeerd, kan men niet anders dan de nuchtere feiten onder het oog zien. Japan heeft tekort aan ruimte en tekort aan natuurlijke rijkdommen en het be zit den onverzettelijken wil het Japan sche volk niet slechts voedsel en een plaats onder de zon te verschaffen, maar het bovendien volkomen onafhankelijk te maken van de andere landen. Dit is geen zaak van vandaag of gisteren. In den wereldoorlog schreef Satori Kato: „Of het den overigen mogendheden ge legen komt of niet, Japan stelt zich ten doel, de heerschappij over den Stillen Oceaan te veroveren.” In 1932 ver klaarde generaal Araki: „Ons vaderland is vastbesloten zijn nationale gedachte over de zeven zeeën uit te dragen, ze te verbreiden over de vijf werelddeelen, zoo noodig zelfs met geweld.” Het is duidelijk, dat Japan zich jarenlang op den Pacific-oorlog heeft voorbereid; dit verklaart ook de snelle en groote suc cessen. welke het thans op het oorlogs- tooneel heeft behaald. De onverbidde lijke beperkingen, welke men den Japanschen handel en de Japansche immigratie heeft opgelegd, wreken zich. Men stelt dus thans de bloedige conse quenties vast van de fouten van het verleden. Ook Nederlandsch-Indië heeft deze fouten begaan. Tarakan is nu bezet en Menado en de Minahassa is in Japansche handen. Dit laatste is van strategisch belang bij het tweede Japansche offensief, dat thans is ingezet. De Minahassa hebben we vaak met gerechtvaardigden trots onze twaalfde provincie genoemd vanwege de eeuwen oude verbondenheid en de goede geaard heid der bevolking. De oppervlakte van de Minahassa, het Noordoostelijk deel van het Noordelijke schiereiland van Celebes bedraagt 4786 vierk. k.m.; de hoofdzetel van het bestuur is gevestigd in de hoofd plaats Menado, waar thans ook de Ja pansche vlag waait. Doelwit van deze be zetting van Noord.Celebes vormen niet de enorme nikkelertsvelden, die het eiland rijk is en die grootendeels nog in het sta dium van exploratie verkeeren, doel is een sterke basis te hebben aan den doorweg naar het Zuiden langs de straat van Ma kassar Geografisch, economisch, een rijk copragebied historisch en politiek is de Minahassa van groote beteekems. Door gemeenschap van godsdienst voelt de Minahasser zich met zijn Europeesche regeerders nauwer verbonden dan eenig andere bevolkingsgroep in den Archipel. Tarakan, Menado, de Minahassa zijn reeds verloren gegaan. Er zal, onafwend baar. nog meer volgen. De hulp waa™P Batavia had gerekend, is uitgebleven. Van bevoegde zijde wordt er op gewezen, hoe verblind Indië den oorlog is begoten De verdediging van Tarakan werd jaren lang voorbereid; na een strijd van nauwe, lijks één dag capituleert het. Aan waar schuwingen van Duitsche en ook van Ne derlandsche zijde heeft het Batavia me ontbroken in de dagen waarin de Ja pansch— Nederlandsch-Indische handels, besprekigen sleepende werden gehouden. Houdt den boog niet al te zeer gespannen, was de goede raad dien men Batavia gaf. Al liggen de eigenlijke oorzaken van de zen Pacificstrijd dieper, ven reeds hebben aangeduid, de raad wa. goed en goed bedoeld. Men oogst wat me heeft uitgezaaid. Er zijn vele en«r'’ote fouten gemaakt. Nu en in het verleden. DE LANDING OP CELEBES Intusschen hebben aanzienlijke con- vooien van Japansche transportschepen, begeleid door sterke vlootformaties. een tweede groot offensief ingezet, dat zich door Nederlandsch-Borneo en Celebes heen beweegt in de richting van Java en Nieuw-Guinea. De landing op Celebes is strategisch belangrijk, maar ook tactisch, want zij geschiedt in een beperkt zeege bied, dat geheel omringd is door land, dat aan de vijanden van Japan toebe hoort. De Zee van Celebes leent zich buitengewoon goed voor een verdediging ter zee en in de lucht. Maar indien de Engelschen en Ameri kanen niet in staat zullen zijn dit twee de Japansche offensief te verhinderen, zal de wereld niet weten koe zij dat ver schijnsel moet uitleggen Of wel de En gelschen en Amerikanen hebben een oor logsvracht, die veel geringer is dan men over het algemeen dacht, of wel zij zijn bezig hun strijdkrachten te groepeeren voor een gebruik elders volgens een spe ciaal krijgsplan In dat laatste geval zou iedere verkeerde taxatie voor de pluto cratie noodlottig kunnen zijn. Maar taxa tiefouten hebben de Engelschen en Ame rikanen tot dusverre gemakkelijk en her- haaldeliik begaan cier van het voedsel en de zuiver bloed. De overheid heeft ten opzichte var. hen groote plichten, maar evenzeer Is dë boerenstand zeer verplicht aan het volk De toekomst zal ongetwijfeld beiden par tijen brengen wat noodig is. .jSANGKOELiRAI en is nog de toe stand „op de klei”, waar men onder de boeren de „patriarchale” en de „liberale” gioep aantrof. Daar zag (en ziet men wellicht nóg) den landarbeider in zijn meest bedenkelijke positie. Slaafsche on derworpenheid deed hem de enorme tegenstellingen, vooral in de „patriar chale” groep, niet of ternauwernood op merken De landarbeider achtte dit een vanzelfsprekend iets en aanvaardde het. Het kleine loon en de minderwaardige behandeling incluis. Voorzoover het „patriarchale” week voor het „liberale" werd het er voor den landarbeider niet beter op Integendeel en de klassenstrijd vond hier een uiter mate vruchtbaren bodem. Er werd uit dezen strijd niets goeds geboren. De Bedrog Slechts de „stemmenmakelaar” er munt uit en hij ontwikkelde weer de noodige activiteit om den strijd gaande te houden. De S.D.A.P. ging zelfs zoover, te oreeren, dat opbrengst en loon niets met elkaar te maken hebben. Be drog werd gestapeld op bedrog, waarbij de schijn gered werd door de loonen kunstmatig op te voeren. De bloed- en bodemverbondenheid werd uiteraard vol komen verzaakt De landarbeider, schoon hij het spel, dat men met hem speelde, langzamer hand ging doorzien, zag zich meer en meer teruggezet in de richting der sociaal onvolwaardigen. Geen volksgroep werd ooit méér genegeerd en geestelijk gedurkt dan de landarbeiders en htm ge zinnen Nu echte: g ‘i* mis standen in de hand werkten, verdwenen zijn, is het in de eerste plaats noodig. aldus de heer de Lange, dat de land arbeider zich duidelijk bewust wordt van de opdracht, de taak, welke hij in de volksgemeenschap heeft. Als werker is hij de verzorger onzer eerste levensbehoeften, als boer treedt hij ten volle in de rechten en plichten van den boerenstand, die van fundamen teel belang is voor het geheele volk. Er kan en zal, de zaak zoo beziend, geen onderscheid bestaan tusschen hem en den kleinen, den grooteren en den grooten boer. De boer zonder land is als boer gelijk waardig aan dien mèt land. Bij dit alles voegt zich het feit, dat de landarbeider de voornaamste bloedbron van ons volk is, d.w.z. steeds weer voor de noodzakelijke bloedvernieuwing, niet in de laatste plaats onder de bevolking der groote steden, zorgt. Alleen reeds daarom is het van essen- tieele beteekenis, dezen arbeidersstand tot het hoogst mogelijke materieele, sociale en geestelijke peil te voeren. De trek naar de groote steden is tegen natuurlijk. Hij werd ingegeven en gesti muleerd door de slechte toestanden ten plattelande. Doch het is daar, dat de boerenstand, den landarbeider inbegre pen, thuis behoort, In de steden gaat zijn zuiverheid teloor, daar verliest hij zijn vakbekwaamheid en lijdt hij in gees telijk opzicht ernstige schade. De tijden der werkloosheid zullen, zoo betoogde de heer de Lange verder, spoe dig achter den rug zijn. De handen moe ten nu uit de mouwen worden gestoken om de scholing te hernieuwen en het werk te organiseeren. Dit moet door de arbeiders zelf gebeuren. De menging met den stedeling moet een einde nemen. De landarbeider moet zich op het land uitleven. Goede leiding en gave opleiding kunnen alles doen be reiken, waarbij de boerenstand steeds moet worden gezien als een zeer be langrijk volksonderdeel: d.i. de leveran cier van het voedsel en de bron van

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1