Japanners beheerschen Bataan HET GROOTE AVONTUUR ULP BINNENLAND Op de Philippijnen van Invasieplannen Wanhopige verdediging door de Amerikanen Moeilijke positie Singapore Astraat- t s r. w» t1 De strijd aan het Ooste- lijke front Slagschip „Barham” getorpedeerd De distributiebonnen HAAGSCHE COURANT Woensdag 14 Januari 1942 TWEEDE BLAD De Strijd op Malakka: Geteisterd door bomaanvallen Er zijn weer sinaasappels FEUILLETON 'Amerikaansch vliegkampschip tot zinken gebracht Prijsaanduiding in slagers winkels NEDERLAND Geweldige inspanningen JANUARI x COLLECTE Vet I Japansch hospitaalschip tot zinken gebracht In zeegebied van Solloem Port Swettenham ontruimd 12 t.m. 17 Januari 1942. 04D, of 04C of Sovjet-aanvalien afgeslagen Colonnes van het Duitsche Afrikacorps op marsch Verder gaat het, naar het Oosten CWelt>bild-Polygoon-P.K, Umbach) (Pol.-Mcyer) Op een vliegveld, ver in het Oosten, is de panier-slede reeds tot Volendam op de schaats. Een vroolijk trio aan het zwieren. (Polygoon-v. Bitsen) Br. of Geb. Peulvr. 250 gram Suiker 50 500 BI., Br., geb. 1 rants. Rijst 250 gram had van op Kaas 100 gram Singapore 31 liter Melk li liter strijd- een Ei. veehouderijcentrale van (Nadnik verbodenj Halt een gewoon verkeersmiddel geworden. (Hojfmann-P.K, Rauchwetter) door de woestijn. (Weltbïld-Polygoon-P.K. Dörner) gram gram Cacao Jam Aan de fronten in het hooge Noorden. Waar de trans- portwegen ontbreken, of wel onbegaanbaar zijn, spannen de Duitsche jagers poolhonden voor de sleden. Atlantic-Holland-P.K. Feldle) Boter Boter m.red. VI. of Vl.w. Aardapp. Aardapp. gram gram gram Boter Boter m.red. Hav. of peul Gort Verm., Maiz, De Amsterdamsche Ijsclub had nauwelijks haar poorten geopend, of de wedstrijdrijders kwamen een baantje trekken. De Nederland- sche schaatskampioen H. Buyen traint serieus voor het komend seizoen. Polygoon-Sagers) 03 03 03 02 )2 57 57 03A 03B 03A 03B 190 191 192 125 125 200 250 250 100 Boter Boter m. red. Rundvet i in uitermate het 300 4 rants. i rants. 1 rants. i rants. 11 k.g. i k.g. sen. Vermoedelijk zou het opgeschrikte overgaan, en in ioom te klauteren, zou hij beslist gram gram gram per 2 bonnen VERSPREIDE BERICHTEN Op uitnoodiging van den Rijksbe- stuurder en van de Hongaarsche regee- ring zal de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano morgen in Hongarije aankomen voor een bezoek van verscheidene dagen. De vermaarde Zwitsersche componist-dirigent Arthur Honegger vertoeft in ons land en zal Donderdagavond a.s. het Concertgebouw orkest leiden. Tijdens een repetitie-pauze, van links naar rechts Rudolf Mengelberg. Arthur Honegger, Ernst Krauss (impresario) en Frits Schuurman. (Polygoon-Noske) Geweldige inspanningen zullen de leden van de Nederlandsche Ambulance zich moeten getroosten, wanneer zij eenmaal aan het Oostfront hun taak hebben aan vaard. Denk niet dat de werkzaamheden van een ambulance in den tegenwoordigen oorlog zonder levensgevaar zijn. In 't heetst van den strijd moeten de mannen van het Roode Kruis arbeiden. Stel daar eens tegenover hoe gemakkelijk het voor u is om dezen menschlievenden arbeid te steu nen. U behoeft slechts even een girobiljet in te vullen en het bedrag te storten op girorekening 87600 van de Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra- venhage. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat een Japansche duikboot op 12 Januari des avonds 2 torpedotreffers heeft geplaatst op een Amerikaansch vliegkampschip van ’t type-„Lexing- ton”, groot 33 000 ton. De aanval werd ondernomen in de wateren bewesten Hawaii. De bemanning van de duik boot kon niet met zekerheid zeggen, of het vliegkampschip gezonken is, doordat de duikboot moest duiken, toen zij door een torpedobootjager werd aangevallen. Niettemin gelooft men, dat het Amerikaansche schip ge zonken is, daar men 2 zware ontplof fingen waarnam, nadat de duikboot onder water was gegaan. De oorlogscorrespondent der Nitsji Nitsji meldt van het front der Philip, pijnen, dat de Japanners thans het schiereiland Bataan beheerschen en een Amerikaansche strijdmacht van 50.000 man een laatste wanhopige verdediging voert in stellingen aan den voet van een berg van 1280 m, en voorts langs de kust. Boter Vet reeds ingenomen door een uitgebreide nijlpaardenfamilie. Riefenberg telde drie en dertig van deze reusachtige die ren. Onder de kudde heerschte de grootste kalmte. Op een paar uitzonde ringen na, scheen de troep in diepen slaap gedompeld. De meeste nijlpaar den lagen op hun zijde languit in het zand. Sommigen stonden op hun logge pooten, terwijl de massale kop op den grond steunde. Andere gebruikten het plompe lichaam van naast hen liggen de rasgenooten als kussen. In de groep lagen een paar jonge dieren, die, uit de verte gezien, deden denken aan zware, vette varkens. In het water zelf lagen nog ontelbare dieren verspreid over een lijn, loopend in schuine richting tot bij den anderen oever, honderden meters verderop. Voorzichtig naderde de jour nalist. De nijlpaarden in het water kre gen het eerst lucht van hem. Zij keken dit vreemde wezen nieuws gierig aan. Af en toe opende een der dieren zijn muil op angstwekkende wijze, of sloot de neusvleugels om te duiken. Dan kwam er beweging onder de nijlpaarden op den oever zelf. Rie fenberg was aan wal gestapt en liep langzaam, met zijn geweer onder den arm. op de kudde af. Deze week loom naar het water, ietwat verontrust, doch volstrekt niet bang, want eenmaal in hun element, kwamen de zware mon- viakte en hij vond die, maar zij was sterkoppen geregeld en proestend boven lange halzen van giraffen en ontelbare zebra’s renden voorbij. Op sommige plaatsen bevond het waterpeil zich ter hoogte van de vlakte en dan zag hij heele stoeten van antilopen. In den stroom zelf was alles nog rustig. Daar ook zou Straks, met de groote hitte, leven en beweging komen. De journa list zou graag even aan land zijn ge gaan, maar dat mocht niet. Het kwam er op aan, tijdens de eerste uren van den dag zoo ver mogelijk te komen. Moeilijkheden scheen hij vandaag niet te zullen ontmoeten op den stroom zelf. Uren en uren vorderde hij in dit vlakke land, zonder de bedreiging van versnel lingen of watervallen. Geen oogenblik ontstond bij hem aarzeling over den te volgen weg. De schaarsche bijrivieren waren zoo onbeduidend, dat vergissin gen waren uitgesloten. Toen de namiddag was aangebroken, was er nog geen verandering gekomen in het landschap en Riefenberg had den indruk, dat de bergen van den vorigen dag thans heelemaal buiten het stroom gebied lagen. In dit open land was. zelfs vlak bij den oever, geen schaduw te vinden en het water weerkaatste de verzengende hitte, zoodat Riefenberg besloot, zijn tocht weer vroeg in den middag te onderbreken. Hij zocht, zoo- als den vorigen avond, een kleine zand- Amerikaansche en Philippijnsche strijd krachten probeeren met alle middelen de Oostzijde van het schiereiland Balanga te verdedigen, meldt het D.N.B. uit Tokio. In Japansche militaire kringen neemt men aan, dat dit de laatste tegenstand op groote schaal is en dat hét lot van het eigenlijke schiereiland beslist is, als de doorbraak door deze vijandelijke stellin gen is geschied. Uit de verklaringen van een gevangen genomen Amerikaansch officier blijkt volgens een Domei-bericht van de Philip pijnen, dat er een uiterst groote verwar ring en gebrek aan discipline bestaat on der de Amerikaansche troepen. De gelede, ren worden als gevolg van desertie en verliezen dagelijks meer gedund. De opperbevelhebber der Japansche strijdkrachten heeft in een proclamatie ge. dreigd met de zwaarste straffen bij op roer tegen de Japansche militaire autori teiten en ordeverstoring. In de stad Olongapo zijn rust en orde reeds hersteld. Meer dan 100 Japanners, die bij het uitbreken van den oorlog te Manilla waren geïnterneerd, konden te- rugkeeren naar hun woning te Olongapo. Boter I 25 Jaren in dienst van den Nederlandschen tuinbouw. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land en haar voorzitter, de heer F. V. Valstar, herdachten hun zilveren jubileum, Tijdens de receptie in Den Haag, v.l.n.r. de heeren F. V. Valstar, Jan Barendse, voorzitter van den Bond Westland en W. Remme, lid van_ het dage- lijksch bestuur van het jubileerende Bureau. Voor ziekenhuizen en voor Rotterdam Er is een begin gemaakt met den aan voer van sinaasappels, waarvan de eerste wagons, die thans zijn binnengekomen, voor de verpleegden in de ziekenhuizen in ons land beschikbaar zijn gesteld. Het Yesteerende gedeelte zal aan het publiek worden verkocht. Het eerste komen de Rotterdammers aan de beurt, daarna zul len de overige plaatsen worden bedacht. Tengevolge van het moeilijke transport en den duurderen aankoop in Italië zijn de prijzen belangrijk hooger dan die van voor den oorlog. De prijs is per 100 gram vastgesteld, doch de sinaasappels mogen per stuk worden aangeboden. De winke lier is echter verplicht op J cent naar be neden af te ronden en het gewicht per stuk en den dienovereenkomstigen prijs ten overstaan van zijn klanten zelf te be rekenen Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend, dat een vijandelijke duikboot, die opereerde in het Zuiden der Chineesche zee, op 10 Januari het 5000 ton metende Japansche hospitaalschip „Harbin Maru” heeft getorpedeerd en tot zinken gebracht. Met uitzondering van 6 personen zijn de gewonden, die aan boord waren, en de be manning. gered. Het hoofdkwartier ver klaart. dat deze daad een onmenschelijke handeling en een flagrante schending van het internationale protocol van 1912 be- teekent De „Barham”, die in 1916 werd vol tooid, had een waterverplaatsing 31.100 ton. De bewapening bestond uit 8 stukken geschut van 38 c.m., 12 van 15 c.m., 8 van 10 c.m., een aantal zware ma chinegeweren, terwijl 1 catapultvliegtuig werd medegevoerd. De snelheid was 25 mijl per uur. Zoo geraakte hij een heel eind den oever verwijderd, waarbij hij kwam op een plaats, waar enkele boomen en dicht struikgewas stonden. Aan het ein de daarvan verborg hij zich tusschen de bladeren, op enkele meters afstand van talrijke antilopen. Even later weer klonk een schot. Een jonge springbok maakte een buiteling en bleef dan be wegingloos liggen. Riefenberg wilde naar zijn slachtoffer loopen, maar nau welijks een paar passen van het boschje verwijderd, bleef hij vol ontzetting staan. Op nog geen 15 meter afstand ontwaarde hij een indrukwekkenden neushoorn. Het dier werd vermoedelijk door het geweerschot uit zijn slaap op geschrikt, want het stond daar een oogenblik als verdwaasd, het hoofd ge keerd in de richting van den journalist, die zich het gevaarlijke van zijn toe stand maar al te zeer bewust was. Rie fenberg overwoog bliksemsnel zijn kan sen. Vermoedelijk zou het op;- beest dadelijk tot den aanval Gelegenheid om weg te loopen een b< - - - niet krijgen. Dus legde Riefenberg koel bloedig aan op het hoofd van het ge vreesde dier. De neushoorn stond met zijn muil naar den gelegenheidsjager gekeerd, zoodat het kleine voorhoofd met de hersens beschermd was door den puntigen hoorn. Daarom aarzelde Riefenberg den haan over te halen. Hij 11 t.m. 17 Januari 1942 Brood Brood 03A Vleesch 03B Vleesch Aard. Aard. 8 t.m. 24 Januari. 195 (en 169 reeds ingel.) Algem. 28 Dec. t.m. 24 Januari 1942. 1 k.g. In het Duitsche Weermachtbericht van 26 November 1941 werd medege deeld, dat een Duitsche duikboot on der bevel van kapitein-luitenant Frei herr von Tiesenhausen in het zeege bied van Solloem een Britsch slag schip had getorpedeerd. Naar thans door Rritsche gevange nen is bevestigd, droeg dit slagschip den naam „Barham". Het schip is volgens de verklaringen der gevange nen gezonken, verneemt het D.N.B. ZWEEDSCH SCHIP GEZONKEN Het Zweedsche stoomschip „Gullmaren” is volgens United Press te Rio de Janei ro aangekomen met 20 geredden van het gezonken Zweedsche schip „Sjantoeng” aan boord. Gistermiddag hebben formaties der luchtmacht van de Japansche marine ondanks slechte weersomstandigheden opnieuw hevige bomaanvallen op Sin. gapore ondernomen. Daarbij werd zware beschadiging van militaire in stallaties waargenomen. Alle Japan sche vliegtuigen keerden op hun basis terug. Sembilan overschreden bij de achtervol ging van den vluchtenden tegenstander. De Britsche strijdkrachten trekken ijlings terug op de stad Malakka. De Dagens Nyheter te Stockholm pu bliceert een bericht van United Press uit Malakka, waarin wordt gezegd, dat de Engelschen de haven Port Swettenham ten Zuidwesten van Kwala-Loempoer hebben moeten opgeven AMERIKAANSCHE TROEPEN TER VERDEDIGING VAN ENGELAND Uit de gebeurtenissen na de verklaring van Roosevelt, dat de Vereenigde Staten troepen naar Groot-Brittannië willen zen den blijkt, dat het programma voor de invasie in Europa bijna gereed is ge komen, verneemt het A.N.P uit Washing ton. Men is te Washington van meening, dat de sterke strijdkrachten, die zich in Engeland bevinden, voor een aanval op Europa moeten worden gebruikt, terwijl de Amerikaansche troepen in hun plaats Engeland zullen verdedigen. De in Enge land aanwezige legers hebben reeds met de Duitschers gestreden, zoodat zij het geschiktst zijn den zwaarsten last van den strijd te dragen. Bovendien heeft men ze sedert maanden daarop voorbe reid, zoodat ze ook gezien van een stand punt der moraal logischerwijze vóór de Amerikaansche troepen voor een invasie moeten worden gebruikt. 184 Alg. 01 C of 01 D Reserve 189 Alg. 185 Lm. 188 Algem. 02 D—03 D Reserve Alg. Alg. Alg. 179 t.m. 183 Algem. 01A t.m. 04A Melk I 01B t.m. 04B Melk I 04B, Reserve inleveren. 21 Dec. t.m. 31 Januari 1942. 125 gram 125 gram 6 Januari t.m. 14 Januari. gram gram De democratie heeft afgedaan. De toekomst is aan het nationaal- socialisme. Geen woorden maar daden. Meldt u dus aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te ’s-Gra- venhage. de opperylakte te voorschijn. Riefen berg wist, dat nijlpaarden ’s nachts aan land komen, om voedsel te zoeken. Het geweerschot, dat hij loste in de richting van de monsters, had dan ook alleen maar ten doel, hen uit den omtrek te verdrijven. Daarna ging hij terug naar zijn boot en voerde haar tot bij de zandvlakte. Hij voelde zich vermoeid en ging eerst even uitrusten in de schaduw van een struik. Vervolgens beklom Riefenberg den zandigen oever. Daar wachtte hem een indrukwekkend schouwspel. Zoo ver het oog kon reiken, heerschte leven en be weging. Aan den horizon kronkelde zich een donkere sliert van honderden anti lopen, die zich gezamenlijk verplaatsten. Vlakbij stonden ontelbare dieren te gra zen; andere lagen in het gras uitge strekt. Kort bij een boschje waren twee neushoorns verwoed aan het vechten. Hij ontdekte in de verte de logge ge daante van een olifant, die zich rustig verwijderde. Drie buffels hadden een wedren door de vlakte aangevangen. Voorzichtig stapte Riefenberg de vlakte in. Met een beetje geluk hoopte hij de gelegenheid te krijgen, een antilope te schieten. Maar dat scheen niet zoo ge makkelijk te zullen gaan, want telkens als hij een kudde naderde, gingen de spitse koppen de lucht in en verwijder den de dieren zich Volgens een te Sjanghai opgevangen bericht van radio-Melbourne is de voort zetting van den oorlog tegen Japan Oost-Azië zonder Singapore moeilijk. Een correspondent van United Press heeft intusschen na een onderhoud met Britsche officieren te Singapore gemeld, dat deze stad niet kan standhouden tegen de Japansche aanvallen, indien niet aan zienlijke versterkingen en afdeelingen der luchtmacht uit Engeland komen. Als voorhoede der Japansche krachten heeft gistermiddag een tank. afdeeling de grens van den staat Negri 44) De overige dieren in de nabijheid sloe gen verschrikt op de vlucht. De getrof fen leeuw was op slag gedood. Vlak bjj lag met opengereten buik een sierlijk zebrapaardje. Meer kon Riefenberg niet verlangen en hij sneed een lap vleesch uit de dij. Dan spoedde hij zich terug naar zijn kampeerplaats, wakkerde het nasmeulende vuur aan en legde het stuk vleesch te roosteren. Het was alles, wat hij zich als morgenmaal gun de. Even later gleed zijn prauw al weer over het water. Het was nog vroeg in den morgen en hij roeide uit al zijn macht, zonder zich te laten afleiden door het wonderbare schouwspel aan beide oevers van den stroom. Het was,, of al de vlaktedieren daar waren ver gaderd op dit oogenblik van den dag. In het oeverriet wandelden de logge nijlpaarden, die zich verbroederden met indrukwekkende olifanteh. Boven een berm uit ontwaarde Riefenberg de 125 125 15 t.m. 23 Januari Boter Vet Vet indien reeds ingeleverd) 28 Dec. t.m. 21 Februari 1942. 193 Alg. 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 194 Algem van 1 t.m. 31 Januari In het gebied ten Oosten van Mozjaisk gelukte het Zondag aan sterke strijd krachten van de bolsjewieken tijdelijk de Duitsche linies binnen te dringen. On danks de zware vorst ondernamen de troepen van de hier strijdende Duitsche divisies terstond een feilen tegenaanval, onder den invloed waarvan de vijand het terrein weer moest ontruimen. Na einde der gevechten werden ruim gesneuvelde bolsjewieken geteld. Boven dien maakten de Duitschers 10 vijande lijke machinegeweren, eenige granaatwer pers, een pantserafweerkanon en talrijke ski-uitrustingen buit. Onder bescherming van het mistige weer en van het slechte uitzicht, deden dien dag aan het omsingelingsfront van Sebastopol bolsjewistische strijdkrachten verscheidene aanvallen op de Duitsche stellingen, welke met zware verliezen voor de vijandelijke stoottroepen werden afgeslagen Een Finsche divisie infanterie is er in geslaagd een bolsjewistische strijdmacht, die in het onoverzichtelijke terrein tot aan de beveiligingslinie van de divisie was doorgedrongen, in te sluiten en te vernietigen. Ondanks een koude van om streeks 30 graden onder nul veroverden de Finsche soldaten ongeveer 150 vijan delijke stellingen. Meer dan 500 gesneu velde bolsjewisten lagen na het staken van het vuur op het slagveld WEDEROM EENIGE SLAGERS UITGESLOTEN Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat wederom eenige slagers wegens fraudu leuze slachtingen of het voorhanden hebben van niet gekeurd vleesch van het verkrijgen van een toewijzing van vleesch. vleeschwaren en-of afvallen, door de Nederlandsche werden uitgesloten. Het zijn de slagers; A. J. J. Loonen, St. Vincentiusstrat 23, Oosterhout, N.B., mevr. Meijssen, Kruisstraat 32 Hoorn. (N.H.). H. Minderman, Prins Hendrik straat 29, Alphen ad. Rijn (ZH.). M. W. de Wijs, A. no 538, Made (N.B.). A van Dijk. F no. 91 Augustinusga (Fr.). D. F A. Marlet. Traay 194, Driebergen, (U.), K. Perdon, Beukemastraat 47. Hoo- gezand (Gr.), A. Vianen, Meerndijk 111, Veldhuizen (U.), H. Bousema E. 106 Oost- wold (Gr.), W. A. J. v. d. Sanden, Groe- seindstraat 47c, Tilburg (N.B.), G. H Oudijk, Acacialaan 9 Doorn (U.), fa. wed. A. M Blommestein v. d. Steen, Haarlem merdijk 26, Amsterdam wist, dat hij hier tegenover een van de meest te duchten wildernisbewoners stond en dat slechts een meesterlijk schot hem van den dood kon redden. De neushoorn ondertusschen had een sprong gedaan in de richting van Rie fenberg, maar bleef op een afstand van ongeveer 12 meter aarzelend staan, vermoedelijk verrast door het vreemde uitzicht van zijn vijand. Toen hief het dier den monsterachtigen kop op en van dit oogenblik maakte de jager ge bruik, om het een kogel in de hersen pan te jagen. Riefenberg wachtte niet af, wat er verder zou gebeuren. Hij liet zijn ge weer vallen, rende vliegensvlug terug naar het boschje en klom een paar me ters omhoog in een boom. De neus hoorn was als door den bliksem getrof fen maar nog niet dood, want een oogen blik later stond hij weer recht en stormde dol van woede naar den boom. Riefenberg zag geen uitweg meer. Het zware lichaam van den gewonden reus kwam met zoo’n geweldigen smak tegen den boomstam terecht, dat hij zijn even wicht verloor en naar beneden tuimel de... op den rug van den neergevallen neushoorn. Toen dacht hij, dat zijn laat ste oogenblik was aangebroken, maar in het dier bleek geen leven meer te zitten: het had zijn laatsten aanval uit gevoerd in doodsstrijd. 'Wordt vervolgd^ Strenge controle Vooral in slagerswinkels is het een veel voorkomend verschijnsel, dat de verplich te prijsaanduiding onvoldoende is zeer ten ongerieve van het publiek. Daarom wordt nogmaals gewezen op art. 2 van het prijsaanduidingsbesluit 1941, waarin wordt voorgeschreven, dat het prijzen op duidelijk zichtbare en leesbare wijze moet geschieden bij waren, die in de éta lages worden uitgestald. Wanneer het vleesch, dat voor onmid- dellijken verkoop gereed wordt gehou den, niet zichtbaar is uitgestald, moet een prijslijst worden opgehangen. Maar al te dikwijls gebeurt het. dat deze prijslijsten zoodanig zijn opgehangen, dat zij voor het publiek niet of nauwelijks leesbaar zijn Bovendien’ is het bij verschillende controles gebleken, dat de lijsten de oude prijzen vermeldden, waarbij dan als ex cuus gold: „dat de nieuwe nog niet van het abattoir waren gekomen” De ver plichting evenwel, dat de prijslijst moest worden goedgekeurd, en in tweevoud ter secretarie moest worden ingediend, is met het ingaan van de nieuwe prijsregeling van 1 Januari 1942 vervallen Voor elke slagerij immers zijn thans de prijzen de zelfde Op iederen slager rust nu zonder meer de plicht te zorgen, dat er een prijs lijst hangt op een plaats, waar zij voor het publiek duidelijk leesbaar is en waar op de prijzen voorkomen, zooals ze in de dag- en vakbladen zijn gepubliceerd Op de naleving dezer voorschriften zal een strenge controle worden uitgeoefend en bij overtreding of nalatigheid zal een gevoelig ingrijpen zeker niet achterwege worden gelaten. 7^* y - 1

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5