LUCHTAANVAL OP BALK PAPAN Wijziging der Auteurswet Negri Sembilan bezet en Pahang No. 18081. 1942. VERDUISTEREN Landing op Borneo Donderdag 15 Januari. Noord- DEN KOP IN HET ZAND TWEE OORLOGEN Zondag geen veldspelen luchtmacht aangevallen Levendige luchtactie van van van en Tarakan hield 36 uur stand Ierland Toelichting Deel der Britsche troepen omsingeld De actie tegen Neder- landsch-Indië Bezetting Celebes voltooid Engeland onderschatte Japan het Departement Volksvoorlichting en Kunsten Ook de Riouw-Archipel door de Japansche Onweerstaanbare Japansche opmarsch op Malakka Bescherming van den kunstenaar onder toezicht Borneo Het nieuwe bureau Staatscontrole Gericht tegen vijandelijke gezindheid te Batavia „NEDERLANDSCH AUTEURS RECHTEN BUREAU” GESTICHT Professorsbenoeming Burgemeestersbenoemingen BENOEMING. STATIONSCHEF STAATSSPOORSTATION Geallieerde scheepsyerliezen Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 „Een rechtvaardige vrede” Pessimisme over Celebes en De houding van 30.000 Britten ingesloten LUCHTAANVAL OP MINGSLADON Churchill in onderzeeboot naar Engeland COURANT EAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: de DE BUMA OPGEHEVEN „Een en beteekenis. Zij zijn Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’ f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct kunnen worden, zou naar van Indië onhoudbaar zijn. den den wa ll. 5.55 uur nam. tot 9.43 uur v.m. Maan: 15 Jan. op 7.54 v.m. on. der 4.51 n.m, 16 Jan. Nieuwe Maan. Het D.N.B. verneemt: Een speciale af- deeling Japansche Marinesoldaten, die van Menado uit opereerden, heeft gisteren de bezetting van alle vijandelijke vliegvel den van de Minahassa in het Noordelijk deel van Celebes voltooid. Voorts wordt medegedeeld, dat in het verloop der ope raties een groot aantal pantserwagens, veldkanonnen, machinegeweren, ontplof bare stoffen, munitie en ander oorlogs materiaal werd buitgemaakt. Het betreft hier in de eerste plaats de bescherming van den kunstenaar. Deze is immers geen zakenman en is zelf dikwijls niet in staat na te gaan of het bureau, hetwelk zorg draagt voor de inning en de handhaving van zijn auteursrechten, dit op de julate wijze doet en evenmin of de admini. Toestem- gege- van Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn verordening no. 1O8/’4O (vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) dr. D. J. Kok, dierenarts te Haarlem, benoemd tot Hoogleeraar in de veterinaire physiologic aan de Universiteit van Utrecht. Volgens te Sjanghai ontvangen be richten worden de gevechten in Nederlandsch-Indië gekenmerkt door een levendige bedrijvigheid in de lucht aan weerskanten. De Japansche luchtmacht heeft de haven van Balik Papan op Borneo en den bij Singa pore liggenden Riouw-archipel aange vallen. Volgens berichten van Malakka vor dert de Japansche opmarsch naar Singa pore onweerstaanbaar. De Japansche troepen rukken in twee colonnes op. Die aan de Westkust is door de vlakte van Selangor getrokken en heeft Tampin bezet. Pogingen der Britten om een nieuw front te vormen zijn tot dusver mislukt door de snelheid van de Japansche troe pen. De Britten hebben geen kans gezien zich van den vijand los te maken. De prestaties van de Japanners blijken uit het feit, dat na den val van Kwala Loem- poer dagmarschen van 60 k.m. in door snee zijn gemaakt. Een deel der Britsche troepen vlucht in Zuidelijke richting, ter wijl andere afgesneden en omsingeld zijn. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rij-kscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 3 van zijn verordening no. 108 '40 (vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) de volgen de benoemingen afgekondigd: G Bax. ge meentesecretaris en belastingontvanger te Graft, tot burgemeester van Barsinger- horn; J. Bakker, procuratiehouder te den Haag, tot burgemeester van Terschel ling. en Rijk de Vries, volontair in over heidsdienst te Zaandam, tot burgemeester van Texel De heer J. Idsenga, onderstationschef te Groningen, is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot stationschef van het Staatsspoorstation alhier. Naar, volgens de „Deutsche Ztg. i. d. N.” uit Batavia gemeld wordt, heb. ben Japansche valschermtroepen bij den eersten aanval reeds den zender van het eiland Tarakan bezet, waar, door iedere verbinding met de verde digers direct verbroken was. De te genstand van het garnizoen op Tara. kan heeft slechts 36 uur geduurd, daar de overmacht der aanvallende Japan, sche troepen te groot was. Het is slechts aan enkele verdedigers gelukt, zich uit de voeten te maken naar het vasteland van Borneo. De reden voor het optreden van Ja. pan tegen Nederlandsch.lndië noemde de woordvoerder van de Japansche regeering de vijandelijke gezindheid van de Nederlandsch-lndische regee ring, die zich als werktuig van Enge land en Amerika laat misbruiken. De militaire maatregelen van Japan, zoo verklaarde de woordvoerder, rich, ten zich echter geenszins tegen de in. heemschen der betrokken gebieden, nóch tegen die landen, welke onder dwang vijandelijke handelingen tegen Japan plegen. De houding van Japan tegenover de inheemsche bevolking blijkt reeds uit de omstandigheid, dat de Japansche troepen b.v. op Malak. ka en op de Philippijnen zijn verwel komd door de bevolking, die haar be reidheid tot medewerking tot uitdruk, king bracht. Tegenover deze bevolking koestert Japan evenmin vijandelijke gevoelens als tegenover alle andere volken van Oost.Azië, die met Japan willen samenwerken. Deze volken kunnen derhalve van een overeenkom, stige behandeling door Japan zeker zijn. Japansche duikbooten, die in de Neder landsch-lndische wateren opereeren. heb ben heden 4 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 37.000 ton tot zinken gebracht. 3 Vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 4000 ton werden opgebracht. Het communiqué deelt voorts mede.dat op 9 Januari in den Stillen Oceaan 2 vijandelijke duikbooten zijn vernield. Van 1—5 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Btj vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Uit officieele bron te Batavia verneemt de Britsche nieuwsdienst, dat de Japan sche troepen er in zijn geslaagd ook op Borneo zélf vasten voet te krijgen, aldus meldt de „Deutsche Ztg. in den Nieder- landen”. Het blad voegt hieraan toe, dat dit bericht nog niet van Japansche zijde is bevestigd. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. o50310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr 66. Tel. 721187 Grieven tegen de Barna Het is bekend, dat een van de vele grieven, welke bestonden tegen de werk wijze van de Buma deze was, dat er ein- delooze, zeer kostbare processen werden uitgestreden, waardoor de belangen van de kunstenaars niet gediend waren Aller lei moeilijkheden kunnen thans op een veel eenvoudiger wijze geregeld worden. In de organisatie van de Nederlandsche Kultuurkamer zijn alle scheppende en uitvoerende kunstenaars vereenigd bene vens alle verspreiders van kunstwerken. Binnen het kader van deze organisatie kan men trachten billijke regelingen te vinden, welke alle belanghebbende par tijen moeten bevredigen. Daar zoowel het Nederlandsch Auteursrechten Bureau als de Nederlandsche Kultuurkamer onder het toezicht staan van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten kan hier een overbrugging gemakkelijk worden ge vonden. winst te maken, is, voor zoover het werk van letterkunde, wetenschap of kunst valt binnen het gebied waarvoor de zorg is opgedragen aan het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, de toe stemming vereischt van den secretaris generaal van dat departement. Onder het verleenen van bemiddeling inzake auteursrecht wordt verstaan het. al of met op eigen naam, ten behoeve van de makers van werken van letter kunde, wetenschap of kunst, of hun recht verkrijgenden. sluiten of ten uitvoer leg gen van overeenkomsten betreffende de overdracht van het auteursrecht in zijn geheel of gedeeltelijk of de openbaar making van die werken of hun verveel voudiging of de verveelvoudiging van die werken, in hun geheel of gedeeltelijk. Overeenkomsten als hier bedoeld, welke worden aangegaan zonder dat de ver- eischte toestemming is verkregen, zijn nietig. Bij beschikking van den secretaris-gene- raal van Volksvoorlichting en Kunsten worden verdere voorschriften gegeven tot uitvoering van dit artikel. Nachtdienst DOKTERS: Tutschen 10 u nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Hedenavond van 19.4520.uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum H in de serie „Brandende kwesties” over het onderwerp „Een rechtvaardige vrede”. In verband met de gesteldheid der terreinen, hebben de Ned. Voetbal bond, de Ned. Hockeybond en de Ned. Korfbalbond nu reeds alle voor Zon dag a.s. vastgestelde competitiewed strijden aigelast. Van bevoegde zijde wordt o.m. het vol gende medegedeeld: Tot nu toe was voor het verleenen van bemiddeling inzake muziekauteursrechten als bedrijf de toestemming vereischt van Justitie. De verandering behelst nu, dat toestemming niet alleen vereischt is in het geval van bemiddeling inzake muziek, auteursrechten, doch ook in het geval van bemiddeling, inzake andere auteursrech ten, voor zoover het betreffende werk valt binnen het gebied waarvan de zorg is opgedragen aan het departement van Volksvoorlichting en Kunsten T„ ming tot bemiddeling wordt thans ven door den secretaris-generaal laatstgenoemd departement. Jeëediging van recruten te Sofia, Parade van de nieuwe soldaten voor Koning Boris. Links in het midden de Generaal der Pioniers Kuntze. de vertegenwoordiger der Duitsche Weermacht. (Orbis-Holland-P.K. Weber) tische gebieden. Hij staat sequenties van heeft begaan hoop c gelegenheid kan worden geboden. 1 toonen dat hij de lessen heeft geleer oorlogen met harde slagen borden bijgebracht. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatien’en no. 49 Tevens verscheen in de Staatscou rant het besluit van den secretaris generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, houdende maatregelen ten aanzien van auteursrechtenbemidde laars, waarbij het bureau voor mu- ziekauteursrecht „Buma” te Amster dam werd opgeheven en het Neder landsche Auteursrechten Bureau te Amsterdam werd gesticht. De stichtingen „Nederlandsche Muziek- belangen” en „Maneto” worden op den dag van inwerkingtreding van dit besluit ontbonden. Het aan deze stichtingen be- hoorende vermogen gaat over in eigen dom van de stichting „Nederlandsch Auteursrechten Bureau”, welke ook alle civielrechtelijke rechten en verplichtingen van deze stichtingen overneemt. Het eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, bepaalt o.a. dat ten aanzien van de bemiddeling inzake het auteurs recht met betrekking tot andere werken dan die. welke vallen onder het muziek- auteursrecht, degenen, die zich met deze bemiddeling bezig houden, binnen veer tien dagen na afkondiging van dit besluit een verzoek om toestemming, als bedoeld in artikel 30a der Auteurswet 1912, moe ten indienen bij den secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten. Tot goed begrip van den strijd in Oost-Azië, waarbij Nederland door zijn overzeesche gebieden zoo nauw is be trokken, moet men onderscheid maken tusschen den Pacific-oorlog, welke thans met het geweld der wapenen wordt gevoerd en den strijd, welke, zonder wapengeweld, daaraan is voor afgegaan. Wij bedoelen: den economi- schen oorlog. De economische strijd, welke in de landen rond dien Stillen Oceaan jaren achtereen werd gevoerd, heeft den strijd met de wapenen, wel ke thans woedt, onvermijdelijk ge maakt. Dat Japan dezen oorlog is in gegaan als bondgenoot van het mach tige Duitsche Rijk is voor het Land van de Rijzende Zon van onschatbare be- teekenis. Een andere machtige bondge noot van Japan is het nationalisme, dat tijdens den economischen oorlog zich onder de inheemsche volkeren in de door de blanken beheerschte gebieden snel heeft ontwikkeld. Het zou struis vogelpolitiek zijn, de oogen te sluiten voor de groote moeilijkheden, welke de regeeringen der koloniale mogend heden ook reeds in de jaren vóór het uitbreken van den oorlog in haar over zeesche gebieden op het terrein der in heemsche politiek hebben gehad. In tegendeel, men mag deze feiten aller minst verwaarloozen, want zij staan in het nauwste verband met den toestand van dit oogenblik. Niemand zal ons van chauvinisme betichten, wanneer wij zeggen, dat de Nederlandsche koloniën beter toegerust waren dan die van welke andere mogendheid ook. Dit bleek vooral in tijden van hoogconjunctuur. Maar ondanks deze voorbeeldige toe rusting had de economische inzinking in de crisisjaren van 1929 tot 1935. toen de suiker- en rubbermarkten d^n rand van den afgrond naderden, haar fatale gevolgen. De groote fout der blanken was toen, dat zij niet met bekwamen spoed een economisch systeem, dat on deugdelijk was gebleken, grondig heb ben gewijzigd; het voordeel van Japan was, dat het zijn economische penetra tie in Zuid- en Oost-Azië en over de geheele wereld onder de gunstigste om standigheden ongehinderd kon voort zetten. Wat waren de gevolgen van de groote crisis en van den daarmede ge paard gaanden economischen oorlog? Blanken, die aanzien genoten in han del en cultures. Kwamen in of bij den kampong terecht; talrijke inheemschen, die in de dagen der hoogconjunctuur welgestelde burgers waren geworden, vielen terug in den staat van koelies. Het prestige der blanken, toch al ge knauwd door de nederlagen van den Volkenbond en het prestige-verlies van Engeland, Frankrijk en Amerika in China, kreeg nu vooral onder de in heemschen een gevoeligen slag. Maar het ergste van alles was, dat onder de in den economischen oorlog ontevreden geworden inheemschen de communisti sche propaganda een voor haar vrucht baar terrein vond. Deze door de Sov jets met raffinement gevoerde propa ganda heeft in Oost-Azië zeer veel kwaad gesticht. Hoe deze communisti sche propaganda der Sovjets, die thans demonische speling van het lot! de „bondgenooten” zijn der grootste koloniale mogendheden, in ons Indië heeft doorgewerkt, is voldoende be kend. De weifelingen en besluiteloos heid der Europeesche politiek in het Verre Oosten droegen het hare daartoe bij. Dat hierdoor, met betrekking tot de inheemschen, vele deuren voor de blanken werden gesloten en voor de Japanners werden geopend, was ver klaarbaar, hoe hard het ook mocht zijn voor den blanken overheerscher, hard en dubbel zwaar om te verstouwen omdat het een gevolg was van eigen schuld en van zelf begane fouten. Ver klaarbaar is dan ook de verzekering der Japansche regeering, gisteren in Tokio gegeven, dat de militaire actie van Japan zich geenszins richt tegen de inheemschen der betrokken gebie den. Verklaarbaar is daardoor ook, dat, zooals heden gemeld, Japansche troe pen op de Philippijnen en op Malakka door een deel der bevolking werden verwelkomd. Tegenover deze bevolking, heeft de woordvoerder der Japansche regeering nadrukkelijk gezegd, koes tert Japan evenmin vijandelijke gevoe lens als tegenover alle andere volken van Oost-Azië, die met Japan willen samenwerken. Deze en andere gevolgen van economischen oorlog, welke aan thans woedenden oorlog met de Pens is voorafgegaan, zijn van groote beteekenis. Zij zijn onaangenaam voor den koloniseerenden blanke in de Azia- t voor de con- de fouten, welke hij Hem rest enkel nog de op een toekomst, waarin hem de toonen dat hij de lessen heeft gelee ri "'elke hem in deze >wee opeenvolgend' werden en stratiekosten van dit bureau binrten redelijke grenzen worden gehouden. Aan den anderen kant is er van staatswege evenzeer controle noodig, dat alleen zij, die redelijkerwijs ver. plicht zijn, auteursrechten te betalen, deze betalen en dat de bedragen uezer betalingen redelijk worden gehouden. Naar United Press uit Londen meldt, beoordeelt men in Nederlandsche emi grantenkringen aldaar den toestand op Celebes en Borneo pessimistisch. Wan neer deze beide eilanden niet behouden de meening deze kringen geheel Nederlandsch- Ter uitvoering van dit zoo belangrijke besluit is er een stichting in het leven geroepen, genaamd „Nederlandsch Auteursrechten Bureau’’. Dit bureau neemt alle civielrechtelijke rechten en verplichtingen van het thans ontbonden bureau voor muziekauteursrechten „Bu rna” te Amsterdam over. LONDEN ONTNUCHTERD De ondubbelzinnige verklaring van Valera, dat geen duimbreed lersch grond gebied te koop is, heeft volgens de berich ten van Zwe^dsche bladen Londen te meer ontnuchterd, daar Maandag nog werd gefluisterd over een toenadering tusschen de Engelsche regeering en Ier land inzake den afstand van 3 havens aan dé Westkust. Het staat thans ook voor de laatste twijfelaars absoluut vast, dat de regeering van de Valera onder geen omstandigheid en voor geen enkele belofte haar politiek van strikte neutraliteit zal opgeven. De. Japansche strijdkrachten hebben gistermiddag reeds de grens van den staat Malakka overschreden en blijven naar het Zuiden oprukken. De staat Negri Sembilan is van den vijand gezui verd en door de Japanners bezet. Nadat de Japansche troepen door het bergachtige gebied van Oost-Malakka zijn getrokken is de staat Pahang geheel in Japansche handen. Gisteravond zijn Japansche troepen, naar Domei van het front op Malakka meldt, van het Oosten en van het Westen uit de provincie Johore binnengerukt, waar zij hun bliksemsnellen opmarsch voortzetten. Ongeveer 30.000 Britsche sol daten van het verdedigingsfront van Sin gapore zijn volkomen ingesloten. Zware Japansche bommenwerpers heb ben Dinsdagavond het vliegveld Mings- ladon, een voorstad van Rangoon, aange vallen. Twee bombardementsvliegtuigen raakten daarbij in brand. SCHERPE CRITIEK VAN WARD PRICE De Londensche correspondfent van „Nya Dagligt Allehanda” geeft Engelsche pers stemmen weer, welke de wanhoop in Londen over den toestand op Malakka weerspiegelen. Ward Price, de politieke medewerker van de „Daily Mail”, aldus de correspondent, neemt geen blad voor den mond. In zijn critiek op de onder schatting van de Japanners zegt Price, dat Japan al den tijd als tegenstander van Groot-Brittannië is onderschat. Price keert zich tegen een reeks frases over lapan, zooals „De Japanners zijn handig in de imitatie, maar kunnen niet impro- viseeren”, „De Japanners hebben hun groote schepen nooit gereed voor den strijd”, „De Japansche vliegers worden duizelig, want zij leven van rijst”, enz. enz. Het is heelemaal niet zoo prettig te moeten zeggen, dat de Japanners meer van de bosschen op Malakka en de mus kieten weten dan de Britten, die daar hun heele leven hebben doorgebracht, zoo vervolgt Price Tenslotte wordt gezegd, dat het Enge, land thans langzamerhand duidelijk wordt, dat het zich ten aanzien van de militaire kracht van Japan minstens evenzeer vergist heeft als ten opzichte van de militaire kracht van Duitschland. In het Verordeningenblad komt voor het besluit van d« secretarissen- generaal van Volksvoorlichting en Kunsten en van Justitie, houdende wijziging van de Auteurswet 1912 De Auteurswet wordt aldus gewijzigd: Artikel 30a: voor het als bedrijf ver leenen van bemiddeling inzake auteurs- Op de wereld leeft een merkwaardig dier; wanneer het onraad bespeurt, steekt het den kop in het zand. Er zijn menschen, er zijn zelfs volkeren, die voor deze struisvogelpolitiek zich zeer gevoelig toonen. De struisvogel maakt mohienteel school bij de Engelsche propaganda. Deze propaganda laat tegenwoordig geen gelegenheid voorbij gaan, om te beweren dat er geen bols jewisme en geen bolsjewistisch gevaar meer bestaat. Dat gevaar is een uit vinding van de Duitsche propaganda, zegt men. In Londen steekt men den kop in het zand. Deze struisvogelpolitiek, die het En gelsche volk gretig betracht, gaat zoo ver, dat ook de naar Londen uitge weken Nederlanders er zich met zeke re voorkeur aan bezondigen. In Enge land bestaat een stichting, die gelden inzamelt ten bate van bolsjewistische vrouwen en kinderen, die in de Sov- jet-staten have en goed hebben ver loren en honger lijden. Deze Neder landers hebben thans aan deze stich ting een bedrag van 10.000 pond ster ling doen toekomen, naar van bevoeg de zijde wordt medegedeeld. Men schijnt in Londen niet te welen, wat men met het Hollandsche geld doen moet, en dat nog wel op een oogen blik, dat onder de bevolking van, bij voorbeeld, Nederlandsch-Indië heel wat nood te lenigen valt. Deze bevolking ligt den heeren in Londen toch altijd nog nader aan het hart dan de bolsjewistische vrouwen en kinderen in een staat, die nota bene in de laatste jaren met zijn communisti sche propaganda, al het mogelijke heeft gedaan om onrust en economische ellende te verspreiden in tropisch Ne derland. Struisvogelpolitiek als nu in Londen wordt bedreven, valt nooit te verdedigen, maar hier treedt zij wel op in haar allerergstpn vorm. recht al of niet met het oogmerk om De directie Het departement zal er voor waken, dat de kosten, welke drukken op de be middeling inzake auteursrechten zooveel mogelijk worden beperkt. Het moet zóó zijn, dat de kunstenaars werkelijk krij gen wat hun toekomt. Het nieuwe auteurs- rechtenbureau zal onder directie staan van den heer A. D. L o m a n j r., die zijn sporen op het gebied van auteursrechten in Nederland heeft verdiend. Bovendien zal een bijzonder gevolmachtigde van den secretaris-generaal zorgen voor het dage- lijksche contact tusschen het Nederlandsch Auteursrechten Bureau en het departe ment en ook tot de Nederlandsche Kul tuurkamer en de daartoe behoorende gil den en groepen. Ook ten aanzien van de inning van auteursrechten kan door een goede sa menwerking tusschen het departement auteursrechtenbureau en Kultuurkamer, goedkoopere en betere contróle en goed- koopere en snellere inning worden bevor derd. Het nieuwe bureau staat onder on middellijk toezicht van den secretaris generaal van Volksvoorlichting en Kunsten. Het omvat niet alleen de be middeling van muziekauteursrechten, maar van alle auteursrechten op het gebied van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Dit nieuwe bureau zal onmiddellijk de geheele taak van de Buma ten aanzien van muziekauteursrechten overnemen. Zij, die zich bezig hielden met de bemid deling van andere auteursrechten dan muziekauteursrechten, moeten binnen veertien dagen na afkondiging van het eerste uitvoeringsbesluit dus vóór 24 Ja nuari a.s.. een verzoek om toestemming om het bedrijf voort te zetten, indienen bij den secretaris-generaal van Volksvoor lichting en Kunsten. Totdat de definitieve beslissing omtrent dit verzoek is geval len kunnen zij hun werkzaamheden voort zetten. Het ligt echter in de bedoeling, op den duur ook de bemiddeling van an dere dan muziekauteursrechten te doen geschieden door het Nederlandsch Au teursrechten Bureau. Stefani meldt uit LissabonNaar ver luidt, zou Churchill zich aan boord heb ben begeven van een onderzeeboot om daarin naar Engeland terug te keeren. In journalistieke kringen te Lissabon brengt men een ironischen commentaar op deze reis, welke, indien zij werkelijk gemaakt wordt aan boord van een duik boot, aanzienlijk langzamer zou geschie den dan aan boord van een pantser- schip.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1