Taak HET GROOTE AVONTUUR LM CENTRALE CRISIS CONTROLE-DIENST Ei Iwi ■fep werkwijze en BUITENLAND L - HA'AGSCHE COÜRANT DonaêrHagïS Januari 1942— TWEEDÊ BtADs De distributiebonnen r De wolinzameling in Duitschland Duitsche luchtactie Afrika De strijd aan het Ooste lijk front Göbbels dankt de bevolking in FEUILLETON /Centraal geleid apparaat, dat uitsluitend het volksbelang beoogt WINTERHULP - COLLECT! 23»* 24 JANUARI VLUG IETS IN DE BU3 GEDAAN AL5 GE EVEN STIL MOET STAAN EEN DONKERE TOEKOMST TEGEMOET i k.g. 45) AIs u jarig bent tracteert U Hevige gevechten ten Oosten van Koersk 190 Si mW*! M I 1000 Tanks van het Duitsche Afrikacorps De Japansche vloot bewaakt den Pacific. (Atlantic-Holland) Ononderbroken gevechten aan het Finsche front. Op hun Bergjagers op een rendierslede aan het IJszee-front. typische vrachtsleden voeren de Finsche troepen munitie en (Hoffmann-P.K. Meisinger) Br. of Goh. Peulvr. 250 gram en BI., Br., geh. 1 rants. gram Rijst 250 gram Kaas 100 3i liter Melk 11 liter een Ei. aanvallen recente het van ;ezwollen gezicht met den rui» (Wordt vervolgd) (Wordt vervolg^ gereedschappen met zich mede. (Atlantic-Holland-P.K. Gösling) het Afrikafront, (Weltbild-Polygoon-P.K. Mosmüller) gram Cacao gram Jam 50 500 gram gram Boter Boter m.red VI. of Vl.w. Aardapp. Aardapp. Italiaansche snel booten jagen op vijan delijke onder zeeërs. Een route langs de kust, waar convooien varen, wordt afgezocht. (Weltbild-Pol.- P.K. Pietsch) en waar de zou brengen. alles i kron- ampachtig 03A 03B 03A 03B 03 03 03 125 125 200 250 250 100 Boter Boter m. red. Rundvet 4 rants. i rants. 1 rants. i rants. H k.g. Besneeuwde vliegvelden. ’s Mor gens vroeg bestaat het eerste werk van het bodempersoneel uit het ver wijderen van de versch gevallen sneeuw van de schroef en de draag vlakken der vliegtuigen. (Weltbild-Polygoon-P.K. Scheibek) Dit jaar een Elfstedentocht De tweede prijswinnaar van verleden jaar, J. J. Bosman, neemt nu reeds zijn voorzorgsmaatregelen. Zijn schaatsen worden nog eens extra geslepen. Polygoon-Sagers?, Een volksbelang Tot zoover de heer Diepenhorst over de organisatie van den C.C.C.D. Het ar- 3000 TOEGEWIJDE WERKERS Natuurlijk, het clandestien verhan delen van onder de distributie vallende levensmiddelen en goederen heeft men niet geheel en al den kop kunnen in drukken; doch dit althans heeft men ■weten te bereiken, dat op de geldig verklaarde bonnen inderdaad ook de bepaalde artikelen betrokken kunnen worden. Dit dankt men voor een be langrijk deel aan de 3000 man van den C.C.C.D., die, zooals de heer Diepen horst het uitdrukte, van hoog tot laag zich met energie, toewijding en over tuiging van hun taak kwijten; een taak, welke zeer zeker aanspraak mag ma ken op de waardeering van het Neder- landsche volk. Hiertoe kunnen wellicnt de uiteenzettingen van den heer Die penhorst bijdragen. Maar de wildernis genadeloos en van bewoners, of zwarten, viel geen spoor te ontdekken. gram gram gram per 2 bonnen voort uit het landbouwbedrijf; een hoofd controleur en eenige controleurs van den C.C.C.D. zijn gedetacheerd bij lederen provincialen voedselcommissaris, daar de uitvoering der maatregelen op het gebied van de voedselvoorziening, wat betreft de landbouwbedrijven, is opgedragen aan deze functionnarissen. Een tweede onderafdeeling houdt toe zicht op de molenaars en op de bakkers. ;raanverwer- een de kende hem heel wat bezorgdheid. Heel den nacht door hoorde hij gebrul van wilde dieren op de vlakte en bij poo- ontwaarde hij vurige oogen nabij werden aange- NIEUWE BRITSCHE ACTIE TEGEN FRANSCH SOMALILAND In Fransch.Somaliland hebben zich nieu we incidenten tusschen Britsché strijd krachten en inboorlingen voorgedaan, naar te Vichy is bekend gemaakt. Voorts heeft een Britsch vliegtuig 4 Januari een Fransche patrouille bij Lojada met machinegeweren beschoten. VERGEEFSCHE BRITSCHE AAN VALLEN OP TRIPOLI Bij de acties van Duitsche gevechts vliegtuigen tegen gemotoriseerde Britsche colonnes, stellingen en kampementen in Cyrenaica werd een vliegveld bij Ageda- bia met talrijke bommen bestookt, waar door hangars en stilstaande vliegtuigen getroffen en in brand gestoken werden. Tijdens luchtgevgphten werden 2 Toma- hawk-vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben den laatsten tijd herhaaldelijk getracht in Tripoli doelen aan te vallen. Door den krachtigen afweer op den grond en de waakzaamheid van de Duitsch-Italiaan- sche beveiligingsvliegers werd den Brit ten geen succes toegestaan. Er vielen geen slachtoffers, noch is er schade ontstaan. gram Hav. of peul gram Gort gram Verm., Maiz. en uitgeput te suffen en betastte zuch tend zijn g<-1 J1 gen baard. En dan sukkelde hij De technische contröle Aan de afdeeling Technische Controle is opgedragen het toezicht op de naleving van de wettelijke bepalingen op de be drijven en aangezien deze bedrijven van zeer verschillenden aard zijn, is het noo- dig gebleken, deze afdeeling in verschil lende onderafdeelingen te splitsen, die elk voor zich een bepaald onderdeel van den landbouw als arbeidsgebied bewer ken. Tot de werkzaamheden der onderafdee ling, die belast is met de boerderij- contróle, behoort o.m. de controle op de voorraden landbouwproducten, op de in levering van granen, op de naleving van het slachtverbod op de boerderij zelf, op de varkensteeltregeling enz. Alle con troleurs van deze onderafdeeling komen dagen, van net morgenkrieken af tot in den namiddag met zijn prauw stroomafwaarts voer. Al dien tijd had hij geen onoverkome lijke hinderpalen ontmoet. Het gebeur de wel, dat zijn boot werd meegetrok ken in stroomversnellingen, maar ge vaarlijke watervallen bleven gelukkig uit. Berekenen welken afstand hij had afgelegd, was onmogelijk grillige stroom hem heen was evenmin te raden. Om dat gaf hij trouwens niet zoo veel. Het be langrijkste was iederen dag verder te geraken. Zoo zou wel eens een gebied worden bereikt, waar menschen leefden Zijn grootste vijanden waren de wa terbewoners, vooral krokodillen en nijl paarden. Zoo had hij reeds hachelijke avonturen met deze dieren achter den rug. In sommige gebieden dreven de krokodillen met honderden op het wa ter en het was reeds gebeurd, dat hij een vervaarlijken muil langs den rand van zjjn prauw zag open- en dichtklap- Duitsche luchtwapen zijn op verscheiden* vliegvelden startbanen en vhegveldterrei- nen door bomtreffers voor een deel oru bruikbaar gemaakt. Aan talrijke gebou wen welke door vroegere aanvallen had den geleden, werden verdere vernielingen aangericht Britsche vliegtuigen werden op den grond door bomsplinters beschadigd. 1200E LUCHTALARM OP MALTA De Britsche berichtendienst meldt, dat Malta deze week zijn 1200e luchtalarm heeft gehad. Dinsdag had het eiland 14 luchtaanvallen te doorstaan, hetgeen tot dusver het grootste aantal op één dag is geweest. Door de In het gebied ten Oosten van Koersk zijn de laatste dagen hevige gevechten ge leverd, meldt het D.N.B. Steeds weer trachtten de bolsjewisten van een veroverd plaatsje uit het front van de Duitsche troepen te doorbreken, of in te drukken. Toen Duitsche eenheden tot een tegen aanval op de vijandelijke strijdkrachten overgingen, nam de hevigheid der gevech ten nog toe. Verscheidene dagen herhaal den de Duitsche soldaten in weerwil van de strenge vorst hun aanvallen op het plaatsje, dat door den vijand taai verde digd werd, tot het hun tenslotte gelukte de bolsjewisten uit de huizen en straten te jagen en naar het Noordoosten terug te slaan. Op het slagveld in en rondom het plaatsje werden meer dan 300 dooden geteld. Bovendien moest de vijand pant serwagens, lichte en zware mitrailleurs, granaatwerpers en talrijke handvuurwa- pens achterlaten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag de haveninstallaties van Feodosia gebombardeerd, waar verscheuringen der bolsjewisten en opstapelingen van oorlogs tuig van allerlei aard met bommen werden bestookt. Dien namiddag zat Riefenberg moe deloos in de schaduw van hooge hoo rnen op het kleine eiland, waar hij den vorigen dag aan land was gegaan. Hij was ontwaakt met oen stekende pijn in zijn hoofd en terwijl hij zich lusteloos gereed maakte om zijn eindeloozen tocht voort te zetten, voelde ny, dat net niet zou gaan. Hij ging maar weer lig gen op zijn deken. Het deed hem goed, eindelijk eens te kunnen uitrusten bij dag. Alles was veel kalmer en niet zoo geheimzinnig, nu luj al de voorwerpen om zich heen kon onderscheiden. Als er geritsel was in de boomkruinen, vroeg hij zich nu niet angstig af, welk gevaar dreigde. Hij zag dadelijk wat gebeurde: een kleurige vogel, die wegvloog, een nieuwsgierige aap. die hem beloerde of een eekhoorntje, dat van tak tot tak wipte. Riefenberg had een deuk in zijn zon- nehelm en voelde ’n stekende pijn in de lendenen. Maar hij was blij, zoo zege vierend uit den ongewonen strijd te zijn gekomen. Schuw liet hij zijn blikken over de vlakte glyden. Enkele meters van bem verwijderd, lag de gedoode antiloop. De geweerschoten hadden de overige dieren op de vlucht gedreven. Na deze onver wachte en gevaarlijke ontmoeting voel de de journalist er trouwens niets voor, zich nog de woede van andere heeren der wildernis op den hals te halen. Hij greep de gedoode antilope bij de ach- terpooten en sleurde haar mee naar de landingsplaats. Toen de nacht was ingetreden, zat hij bij zijn houtvuur en hield een antilopen dij te roosteren boven de lekkende vlammen. Dp rest van zijn jachttrofee »ag op enkele meters afstand en berok- UITGEBREID ARBEIDSTERREIN „Dat mijn dienst zich allerminst mag verheugen in de populariteit van ons volk, is mij bekend. Toch dient men be grip te toonen voor de noodzakelijkheid en het groote nut van een centraal ge regeld contröle-apparaat,” aldus de heer G. Diepenhorst, directeur van den Centralen Crisis Controledienst, toen hij ons een uiteenzetting gaf van taak en werkwijze van den C.C.C.D. Inderdaad. De chaotische toestand, welke ten aanzien van de voedselvoor ziening in de jaren 1914-18 in ons land heerschte, voornamelijk veroorzaakt door een welig tierenden smokkelhandel, is, dank zij den goed georganiseerden Cen tralen Crisis Controledienst, vermeden kunnen worden. De wolinzameling van het Duitsche volk heeft, naar gisteravond te Ber lijn werd medegedeeld, in totaal 67.232.686 stuks van verschillende soort opgeleverd. «.003 Wagons met bont, en wolartikelen zijn reeds aan de Weermacht afgeleverd en voor het grootste deel reeds aan de troepen uitgereikt. De voorgeschiedenis Toen in 1931 de eerste wetten tot steun aan den Nederlandschen landbouw in werking waren getreden, werd al dadelijk de behoefte gevoeld aan een controle op de naleving van de beperkende voor schriften, die met de steunmaatregelen gepaard gingen. In den aanvang lagen de beperkende maatregelen en dus de daar mede verband houdende controlewerk zaamheden vrijwel geheel op het eigen terrein van een bepaald onderdeel van den landbouw, zoodat door diverse uit voerende instanties eigen contrólecorpsen in het leven konden worden geroepen, waarin het deskundige element over- Als u jarig bent tracteert u. Dat is nu eenmaal zoo gebruikelijk. U schenkt met milde hand aan vrienden en kennissen die u komen gelukwenschen, al naar gelang uw beurs enuw bonnen het toe laten Honderden Nederlanders hebben thans een nieuw verjaardagsgebruik in gesteld. Zij storten op den dag van hun verjaardag even zooveel maal een dub beltje, een kwartje, of een gulden ook al weer naar gelang hun beurs het toelaat op de girorekening van de Ne- derlandsche Ambulance. En dan eten zij en hun vrienden dien dag een gebakje minderMaak dit nieuwe verja^rdags- gebruik tot het uwe. Misschien is u van daag wel jarig. Welnu, hier is het giro nummer: 87600, Nederlandsche Ambu lance, Koninginnegracht 22, ’s-Graven- hage. Doe mee aan de verjaardagstorting. 125 125 15 tm. 23 Januari Boter Vet Vet (indien reeds ingeleverd) 28 Dec. t.m. 21 Februari 1942. 193 Alg. 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 194 Algem. van 1 t.m, 31 Januari. 11 t.m. 17 Januari 1942 Brood Brood 03A Vleesch 03B Vleesch Aard. Aard. 8 t.m. 24 Januari. 195 (en 169 reeds ingel.) Algem. 28 Dec. t.m. 24 Januari 1942. 1 k.g. Suiker pen op ’t oogenblik, dat hij zijn arm uit het water trok. Eenmaal zelfs was zijn leven in groot gevaar. Op een hee ten namiddag gleed de boot langs den steilen, zanderigen oever. Het was wer kelijk te warm om te roeien en Riefen berg liet zich drijven op den loomen stroom. Omdat alle zandbanken en de vlak uitloopende oevers waren ingeno men door krokodillen en nijlpaarden, had hij het geraden gevonden het ge weer onder zijn bereik te houden. Niets was immers doelmatiger om de dieren op een afstand te houden, dan af en toe een geweerschot. Ook langs de steile gedeelten van den oever ontwaar de hij sporen van krokodillen en op een gegeven oogenblik kwam een van deze gevaarlijke beesten naar beneden bui telen, juist toen de prauw voorbijgleed Het monster zou in de boot zijn terecht gekomen, als Riefenberg niet vliegens vlug, zonder te mikken, het geweer in de richting van het dier had afgescho ten. Nu remde het monster uit alle macht en rolde dan naar den stroom, waarin het terecht kwam, toen de boot reeds was voorbijgegleden. Een anderen keer had hij af te reke nen met een woedend nijlpaard. Het was een wijfje, dat in het midden van den stroom lag met haar telg op den rug. Riefenberg had de onvoorzichtig heid begaan, een paar riemslagen te 184 Alg. 01 C of 01 D Reserve 189 Alg. 185 Lm. 188 Algem. 02 D—03 D Reserve Alg. Alg. Alg. heerschte. Bij de uitbreiding van de Cri sismaatregelen werd de organisatie al spoedig onoverzichtelijk en weinig econo misch, zoodat na 1933 tot een ingrijpende concentratie werd overgegaan, zoowel op het gebied van de uitvoering als op dat van de controle. Op het gebied van de controle werd tenslotte één centrale con- tróle-instantie opgericht, waarbij er wel zeer sterk de behoefte aan werd gevoeld om niet alleen aandacht te schenken aan het deskundige element onder haar amb tenaren, maar ook aan de voor dit werk natuurlijk onmisbare politioneele weten schap. Daarom is in 1934 overgegaan tot de oprichting van den Crisis Opsporings dienst, tot welks organisatie werd aan gezocht de vroegere hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de thans reeds overleden heer Sirks, die veel moeilijk heden had te over winnen. Van hem stamt de leidraad van den C.O.D.: handhaven van de gestelde regelen aan de hand van de wet en zonder aanzien des persoons. De contröle werd tenslotte zoodanig ge regeld, dat alle controleurs in dienst wa ren .van den C.O.D.. reeds spoedig daar na kortweg Centrale-Crisis-Contröle- dienst genoemd, en dat een splitsing werd gemaakt tusschen de contröle op den weg en buiten de bedrijven eenerzijds en op de bedrijven anderzijds. Door den toenmal igen Regeeringscom- missaris. den heer ir. S. L. Louwes. thans directeur-generaal van de Voedselvoor ziening, zijn de allereerste maatregelen getroffen op het terrein van de voorbe reiding der voedselvoorziening in oor logstijd. Het stond van den aanvang af vast, dat bij het invoeren der maatrege len op het gebied der voedselvoorziening de contröledienst een belangrijke rol te spelen zou hebben. Door de leiding van dezen dienst is dan ook aan deze voor bereiding op een dusdanige wijze deel genomen, dat zij van de te verwachten maatregelen op de hoogte was en dat zij bij het uitbreken van een eventueelen oorlogstoestand er toe kon overg^an om voorzieningen te treffen, welke terstond noodig mochten blijken te zijn. Door de nieuwe wetgeving kréég de Controledienst meer en meer een politio neel karakter en uitbreiding van de ver schillende afdeelingen leidde tot de orga nisatie van den dienst, zooals deze op dit oogenblik is De C.C.C.D. omvat thans o.m. drie be langrijke afdeelingen, die contröle uit oefenen, n.l. de Algemeene Controle, Technische Contröle en Spijsvetten en Visscherij Minister Göbbels heeft gisteravond per radio het Duitsche volk dit resultaat me degedeeld. Hij dankte allen, die aan de inzameling hun krachten hebben gegeven, vooral de vrouwen, die de kleeding on vermoeid hebben gemaakt en hersteld. Uit het resultaat blijkt ditmaal nog meer dan bij andere gelegenheden de goed- geefschheid van ons volk, aldus de minis ter. Slechts onze vijaaden hebben aan deze zaak een politiek karakter trachten te geven. Als Engelsche kranten enkele da gen geleden schreven, dat deze inzameling door het geheele Duitsche volk veront waardigd werd afgewezen en dat zij slechts uitvoerbaar was doordat de poli tie den voorbijgangers met geweld bonL mantels en jassen van het lijf rukte, als de Londensche radio wist te melden, dat Berlijnsche vrouwen het vertrek der goe derentreinen met de woL en winterartike. len naar het front probeerden te beletten door op de rails te gaan liggen, dan be spaar ik mij de moeite daarop te ant woorden. Dergelijke even gemeene als domme en dwaze leugens veroordeelen zichzelf. Het Rotterdam- sche politiecorps heeft aan kinderen van rfiinder goedgesitueerde ouders een feest in de Rivièrahal der Diergaarde Blij-Dorp aan geboden. (Polygoon-Hof) weer verder... bleef steeds even blanken zen zijn kampeerplaats; de dieren door den reuk van het bloed trokken. Zoo verliepen verscheidene gedurende welke Riefenberg doen in de richting van deze monster achtige moeder en deze, gevaar vree- zend voor haar jong, ging zonder aar zelen tot den aanval over. Dit leidde Riefenberg af uit de onstuimige wijze, waarop het dier dook. Hij roeide uit alle macht naar den oever. Hij sprong aan land op het oogenblik, dat de zware kop naast de prauw kwam opduiken De nijdige moeder maakte aanstalten, om opnieuw te duiken en de journalist wist, dat zij nu haar rug onder het bootje zou zetten, om het ondersteboven te gooien. Hij had nog de tegenwoordig heid van geest, het dier een kogel na te jagen en trok dadelijk de boot naar het ondiepe gedeelte bij den oever. De dagen, dat de stroom door de kale vlakte liep, was Riefenberg verplicht uitsluitend te leven van het wild, dat hij kon schieten. Zijn voorraad raakte hij zoo weinig mogelijk aan. Toen later het woud zich aan weerskanten van den stroom uitstrekte, had hij het beter. De hooge boomen beschermden hem tegen de rechtstreeksche zonnehitte en af en toe vond hij 'uitstekende wilde vruchten Hij leed minder dorst en dronk 's mor gens den dauw van de bladeren, zoodat hij het gevaarlijke water van den stroofn niet behoefde te consumeeren. De nachten in het woud waren even wel veel gevaarlijker. Daar heerschte vaak een geur van verrotting en het Wat er gebeurt bij overtredingen Bij door de controleurs geconstateerde overtredingen ■Arigft een proces-verbaal. dat kan leiden tot vervolging door de Justitie en berechting door den Econo- mischen Rechter. Doch bovendien wordt tegen georganiseerden ook een tucht rechtelijke verklaring opgemaakt; dit leidt echter niet tot dubbele berechting, daar in onderling overleg wordt uitge maakt, of de ambtenaar van het Open baar Ministerie of de hoofdambtenaar voor de Crisis-Tuchtrechtspraak tot ver volging zal overgaan. met andere woorden op de gi kende kleine en middenbedrijven; derde onderafdeeling controleert graanverwerkende grootbedrijven. Voorts houden onderafdeelingen con tröle op den in*, en export, de kunstmest, de pluimveehouderij, de vleeschverwer- kende bedrijven, op de sierteeltbedrijven, de tuinbouwbedrijven, den tuinbouw en de tuinbouwveilingen en tenslotte op de zuivelregelingen, de boter-productie en -aflevering, de kaas-productie en -af levering, de fabricage en aflevering van melkproducten, het vetgehalte en ge wicht van melk enz, Wanneer men bedenkt, dat alle contro leurs deskundig zijn op hun gebied en voortkomen uit den tak van bedrijf, dien zij te controleeren hebben, dan zal men inzien, op welk een uitstekende wijze er op wordt toegezien, dat de maatregelen, die in het belang van onze voedselvoor ziening zijn gesteld door de betrokken producenten of verwerkers ook worden nagekomen. Andere afdeelingen De afdeeling Spijsvetten en Visscherij houdt het toezicht op de margarinefabrie- ken enz Zij is belast met de contröle teneinde zekerheid te verkrijgen, dat de verschuldigde heffing van de margarine, vetten en olie is voldaan. De afdeeling Algemeene Controle ten slotte houdt toezicht op het vervoer op den weg. Bij haar treedt het politioneele element het meest naar voren en de deskundigheid wat meer op den achter grond. Ten aanzien van een groot aantal wet ten en besluiten bezitten de controleurs opsporingsbevoegdheid, b.v. de Landbouw crisiswet 1933 en het Voedselvoorzie- ningsbesluit. de Bodemproductiewet, de Distributiewet. de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, het Prijsbeheerschingsoesluit en het Economisch Sanctiebesluit. De con trole op de prijzen wordt door de techni sche afdeelingen verricht, voor zoover het de verticale prijzencontröle betreft en zij uit anderen hoofde toch reeds van de handelingen van betrokkene kennis neemt. Onder verticale prijzencontröle wordt verstaan de controle op de prijzen van producent tot detaillist, onder hori zontale prijzencontröle de controle op de prijzen bij aflevering door den detaillist aan den consument. bereiden zich voor op een aanval aan beidsterrein is dus zeer uitgebreid. De mogelijkheid voor de handelaars op de .zwarte markt” om door de mazen van het net heen te glippen, worden met den dag geringer. Ons volk moet gaan inzien, dat het geen de C.C.C.D. en zijn controleurs doen, in zijn belang geschiedt. Clan destiene slachtingen, handel in distri- butie-bescheiden en het achterhouden van goederen en levensmiddelen, moe ten tot het uiterste beperkt worden. De gemeenschap zal er wèl bij va ren. krioelde er van insecten. Hier gebeurde let, dat Riefenberg ’s nachts in den rossen gloed van zijn kampvuur, niet ver van zijn gelaat, den kop van een uidrukwekkenden python zag heen en weer wiegen... Het dier liet zich lang zaam naar beneden glijden en zijn ge spleten tong schoot af en toe uit zijn muil. Toen de journalist met een ruk achteruit sprong, zwiepte de kop van de slang hem als door een veer bewogen achterna en hij zag, hoe de fascineeren- de oogjes hem priemend aankeken. Maar hij was den greep van het ondier ontkomen en zag, hoe het zich dadelijk weer naar boven wilde werken. Een beter doei voor een schot was niet denkbaar en Riefenberg trof zoo goed, dat de kop van de slang vermorzeld was. Het lichaam van den python kron kelde enkele oogenblikken krampachtig en viel dan met een doffen smak naast het houtvuur. Andere nachten kon de journalist geen oog dichtdoen van het ontzettende lawaai, dat brulapen in de boomen maakten. Dan weer had hij het te kwaad met een leger van zwarte mie ren. die hem overvielen en vervaarlijk beten. Als hij slapen wilde, legde hij zijn gezicht kort bij den gloed van het vuur, opdat de muskieten hem met rust zouden laten. Morgens zat hij vaak geradbraakt 191 192 179 tm. 183 Algem. 01A t.m. 04A Melk I 01B t.m. 04B Melk I 12 t.m. 17 Januari 1942. 04D. of 04C of 04B, Reserve inleveren. 21 Dec. t.m. 31 Januari 1942. 57 Boter 57 Vet ^7 '4. i - 'sVï

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5