LUCHTAANVALLEN OP MOLUKKEN naar Brei sa Singapore De opmarsch IfiL No. 18082. Vrijdag 16 Januari. naai-avond den Dierentuin en m VERDUISTEREN 1942. BI De Ook militaire installaties op Nieuw Guinea bestookt Opslagplaatsen vernield bonnen nieuwe De Elfstedentocht Voor Oostfront-soldaten Personeele belasting opgeschort Fantastische offer vaardigheid GEMAS EN DE REEDS VOORBIJ Verrassende Japansche landing ZONDERLINGE GRAPPEN MAKER HET INDISCHE OORLOGS- TOONEEL JAPANNERS ZIJN STAD MALAKKA Nederlanders opgeroepen Verwarring in Singapore Frontbreedte tot I 30 K.M. teruggebracht Kostwinnersvergoeding in den Arbeidsdienst Britten verlaten Turkije aardappelen Engelsche luchtaanvallen op ons land EXTRA-UITKEERING VOOR ARMLASTIGEN ou de v. 5.57 uur nam. tot 9.42 uur v.m. De wolinzameling voor het Oostfront Gevechten van man tegen man op Celebes Eenige malen een halve week steun meer TAL VAN BRANDEN VEROORZAAKT Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat marinevliegtuigen gisteren zeer nitgebreide aanvallen hebben onder nomen op de eilanden der Molukken, waaronder Ambon, verder op Nienw- Guinea, waaronder Babo Sogong, als mede op New Britain, waarbij militaire installaties vernield of in brand gescho ten werden. Negen hangars en 2 barak ken werden op 12 Januari vernield, toen Japansche vliegtuigen het steunpunt voor watervliegtuigen Kolonedale in de Golf van Tomori (Celebes) aanvielen. Andere vliegtuigen deden een aanval op Ternate van de Molukken, waarbij 2 groote op slagplaatsen vernield werden en op vijf plaatsen brand werd veroorzaakt. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Babo Bataan hevig aangevallen Voor brood, vleesch cn Distributie van aardappelen Het spüsvet op bon 03 Nog niet in het bezit van alle slagers Ternate Voorloopig geen Aangifte biljetten Minister Fischböck hoofd van Duitsche prijsvorming HAAGSCHE COURANT PRIJS HER ADVF'.RTENTIftN: PRIJS DEZER COURANT: OP EILAND-VESTING BIJ MANILLA op de «af Verscheidene personen gewond van Woensdag Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 1.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 ct. tr. p. post 10 ct Waarschijnlijk op Woensdag of Donderdag laat alle kend achten. Over de Papan schreven wij trouwens ons blad van j.l. Woensdag. onderling -i--~jes eigenlijke door ver- stad, ge bet men dr. met Maan: 16 Jan, Nieuwe Maan. 17 Jan. op 9.39 v.m. onder 7.09 n m. Een Japansche marinestoottroep is bij verrassing geland op de kleine ellandvesting Grande aan den ingang van de Subic-baai, ten Noordwesten van Manilla. Een batterij zwaar vestinggeschut, talrijke gebetonneerde artilleriestellingen met kanonnen van verschillend kaliber en veel munitie werden veroverd. ,.Op 14 Maart 1940 sprak het Eerste- Kamerlid van Vessem ir. Mus- sert herinnert er ons aan in Vova ten aanzien van minister Gerbrandy de volgende profetische woorden De wolinzameling voor de soldaten aan het Oostelijke front is thans gesloten. In 16 dagen tijds heeft het geheele Duitsche volk, hebben ruim 2 millioen vrijwillige Op de eerste Middelland- straat te Rotterdam is de 53-jarige café houder N. Smits, gewoond hebbende aan de Bilderdijkstraat, door de tram gegre pen en gedood. Te Beilen is in een sloot hel lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Tijdens het onderzoek van de politie heeft een 24-jarige ongehuwde vrouw uit Beilen zich bij de justitie te Assen gemeld; zij is in verzekerde bewaring gesteld. Het Japansche hoofdkwartier meldt nog aangaande den strijd op Celebes, aldus de „Deutsche Ztg. i. d. N.”, dat in het Noor den gevechten van man tegen man plaats hadden, toen de Japanners aan land kwa men. Ook wordt gemeld, dat in Serawak (Britsch-Borneo) door de Engelschen Ne derlanders ingezet werden in den strijd tegen de Japanners. Naar S.P.T. uit Londen meldt moe ten alle m Engeland wonende manne lijke Nederlanders, die nog niet in militairen dienst zijn, van den leef tijd van 18 tot 20 en 38 tot 41 jaar zich voor den militairen dienst in In- dië melden. Intusschen vordert de aanval der Japansche strijdkrachten op de Westkust van het Balanga-schiereiland in de rich- Naar wij vernemen, zullen de arm lastigen in den Haag een extra be drag, dat gelijk is aan drie weken steun, ontvangen. Dit bedrag zal over eenige weken verdeeld worden. Maan dag wordt voor de eerste maal door Maatschappelijk Hulpbetoon, een halve week steun extra uitgekeerd. De EHsteden-commissie heeft gis teravond vergaderd over het al of niet laten doorgaan van den beroemden Frieschen ijsmarathon. Aangezien het ijs op enkele plaatsen nog niet be trouwbaar is, kon nog geen beslissing worden genomen. Morgen zal de commissie opnieuw bijeenkomen en het is waarschijnlijk, dat zij dan een datum zal vaststellen. Wij vernemen, dat, in verband met den maanstand, de keuze wel zal val len op Woensdag of Donderdag a.s. Na den start in Leeuwarden wordt gereden via Dokkum, Franeker en Staveren naar Leeuwarden terug. Ook ditmaal zal de tocht opengesteld zijn voor wedstrijd- en toerrijders. Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 350310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hovtemastr 66, Tel 721147 Volgens verklaringen van gevangen ge nomen Indiërs heerscht in Singapore de grootste verwarring, verneemt het D.N.B. Talrijke Engelsche vrouwen en kinderen zijn per vliegtuig naar Sumatra gevlucht. De stroom vluchtelingen uit het Noorden neemt voortdurend toe, hetgeen de voor ziening van water en levensmiddelen stsscds moeilijker maakt. Zoo wordt wa ter nog slechts twee maal per dag ver strekt. De anti-Britsche stemming onder de Indiërs, die steeds in de eerste linie in den strijd worden geworpen, is voort durend stijgende. Dientengevolge tracht ten talrijke Indiërs naar het Noorden, naar de door de Japanners bezette gebie den. te komen, aangezien zij, ondanks de zeer intensieve Engelsche propaganda, niet bereid zijn Singapore te verdedigen. Tot nu toe hebben zich tijdens de ge vechten op Malakka 2000 Britsch-Indi- sche soldaten overgegeven Zij zijn, naar het verder heet, in bijzondere kazernes achter het front ondergebracht en moch ten hun wapens behouden. SINGAPORE WEER BESTOOKT Japansche vliegtuigen hebben gisteren een aanval op Singapore gedaan, waar bij 14 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten of op den grond vernield werden. Ze ven dezer vijandelijke toestellen werden vernield, toen de Japanners een aanval deden op het vliegveld Tengah. De an dere zeven werden neergeschoten in een gevecht tusschen Japansche gevechtsvlieg tuigen en 13 Buffalo’s. Het vliegveld Babo ligt in het Weste lijke deel van Nieuw-Guinea, aan de Zuidelijke kust van de diep in het land dringende Teloek Bintoeni. Het is een der eerste vliegvelden op Nw.-Guinea, aangelegd in den tijd der eerste explo- ratie-expedities. Het was de bedoeling, Babo op te nemen in de geprojecteerde Knilm-luchtlijn AmbonBaboTanah Merah, waardoor een ambtenaar van Hollandia in twee dagen in Ambon zou kunnen zijn. Babo als vliegveld is ge schikt voor het grootste type bommen werpers en is dus uiteraard opgenomen in het grondstelsel van de Indische luchtverdediging. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. y.m.: No. 394920 Japansche eskaders bommenwerpers hebben zware aanvallen gericht op de vesting Bataan, waar zich een deel van de resteerende Amerikaansche troepen hardnekkig verdedigt. Naar het Japan sche hoofdkwartier meldt, zijn daar gis teren 9 stukken vijandelijk geschut tot zwijgen gebracht. den Riouw-archipel juist vanwege het van AMERIKAANSCHE KRIJGSGEVANGENEN De eerste Amerikaansche krijgsgevan genen zijn in Japan aangekomen. Het be treft hier 442 op 12 December bij de be zetting van Goeam gevangen genomen Amerikanen. Zij zullen geïnterneerd wor den in kampen op het eiland Sjikokoe. TANKBOOT GETORPEDEERD Volgens „Associated Press” heeft commandant van de marinebasis Newport bekend gemaakt, dat een vijandelijke duik boot een Panameesche uinkbcot voor de kust van Long Island heeft getorpedeerd. De Engelsche berichtendienst verneemt dat de tankboot „Normess” heet. Volgens dit bericht zou het een Amerikaansch schip zijn Om half zes reeds was het bijna on-> doenlijk nog een open plaatsje te vin den. Veel vrouwen en meisjes uit Den Haag en omstreken, hadden reeds een werkstuk, dat een goed eind op streek was meegebracht, waaraan ijverig verder werd gebreid. Anderen verdrongen zich om de tafels, waar de wol en breipennen werden uitgedeeld. Het aantal nijvere handen, dat aan het werk was, liep in de honderden. Ook de kleine meisjes van de Hitlerjugend Lieten de breipennen tik ken om 't hardst. Naar een der leidsters ons vertelde, zijn de N.S.F. en de N.S.V.O. reeds 14 dagen bezig met het verwerken der wolsoorten, die over het algemeen van uitstekende kwaliteit zijn. De belangstelling is enorm en de ijver ongekend, zoodat ar voor de nieuwe verzending naar het Oostfront in het gebouw der Kriegsleitung. aan de Groot Hertoginnelaan 48. weer groote hoeveelheden, die met den dag aangroeien, gereed liggen. In den loop van den avond Schuon. Kreisleiter der N.S.D.A.P. een kort bezoek blijk van zijn belangstel ling. 2 Ziekenfondsleden de Volharding; No. 116364; zg. Stadspatienten no. 49 2 Het hoofdkwartier van het Japansche leger deelt mede, dat de Japansche troepen reeds in den nacht van Woens dag op Donderdag bij de achtervolging van den vluchtenden tegenstander aan de Westkust van Malakka de stad Ma lakka hebben bereikt. Latere berichten meldden, dat zoowel Malakka als Gemas reeds achter het Japansche front liggen. De Japansche troepen verdeelen zich in drie colonnes, namelijk een aan de Ooste lijke en een aan de Westelijke kust en een, die in het centrum van het schier eiland ongeveer langs den spoorweg naar Singapore oprukt. Deze drie colonnes sluiten zich steeds nauwer aaneen en konden de breedte van het front reeds tot ongeveer 130 kilometer verminderen. De afstand naar de Zuidelijke punt van het schiereiland bedraagt nog slechts ge veer 150 kiloiqeter. De sterkte van Britsche troepen, die op de vesting Singapore terugtrekken, wordt op 30.000 man geschat. De andere plaatsen in de berichten van heden genoemd, Balik-Papan en Ambon, aan de prachtige baai van Am bon gelegen, mogen wij voldoende be- «-•— oliestad Balik- in Voor de week van Zondag 18 Januari tot Zaterdag 24 Januari zullen de gebrui kelijke rantsoenen brood of gebak en vleesch, verkrijgbaar zijn op de bonnen 04a en 04b van de daarvoor aangewe zen kaarten. Voor aardappelen is bon 05 aangewezen. Onder de breiende vrouwen bevond zich o.a. mevrouw Seyss Inquart (Polygoon- M e-yer) De Riouw-archipel De eilanden van den Riouw-archipel, tusschen Sumatra en het Zuidelijkste deel van Malakka, met als grootste eiland Bintan, liggen zóó dicht bij Sin gapore, dat deze eilanden voor de Ja panners van bijzonder belang moeten worden geacht, in verband met hun voorgenomen aanval op deze stad. De Riouw-straat langs de Z.W.-kust van Bintan, het groote Noordoostelijke eiland van den Riouw-archipel, is de hoofdweg om de Oost en Zuid naar Singapore. De straat, met een diepte van 15 tot 20 meter, is goed betond en verlicht. Op de eilanden van den Ar chipel zijn verschillende groote onder nemingen voor landbouw- en boschex- ploitatie (houtaankap). Er is indertijd heel wat om te doen geweest, toen het geven van concessies aan Japanners op de eilanden van aan de orde was, strategische belang ten opzichte Singapore. De secr.-gen. van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat de bonnummers 04a en 04b van de aardappelkaart niet zullen worden geldig verklaard en der halve kunnen worden vernietigd. De thans in gebruik zijnde toeslag- kaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid bevatten evenwel de aardappelbonnen 01a tot en met 04a. Daar bon 04a niet wordt aangewezen, is hier van het gevolg, dat de houders van de hierbedoelde toeslagkaarten in het tijd vak van 28 December j.l. tot en met 24 Januari 1942 over één bonnummer te weinig beschikken. Dit wordt echter in het tijdvak van 25 Januari a.s. tot en met 21 Februari 1942 vergoed, daar op de toe slagkaarten voor laatstgenoemde periode vijf bonnummers voor aardappelen voor komen in plaats van vier. Tijdens den nacht Donderdag hebben Engelsche vliegtuigen verscheidene vluchten bove j Neder- landsch gebied ondernomen. Zi. lieten een aantal brand- en brisantbomme 1 vallen, die echter voor het meerendeel slechts on aanzienlijke materieele schade aanricht ten. In een stad in het Zuiden des lands werden enkele huizen door bommen ge troffen en verscheidene inwoners gewond. HET OFFENSIEF VAN TSJANGSJA Domei meldt, dat het Japansche hoofd kwartier in Centraal-China heeft bekend gemaakt, dat het offensief van Tsjangsja, begonnen op 24 December, is beëindigd. De Japansche troepen zijn op hun uit gangspunt teruggekeerd, nadat 30 divisies van Tsjoengking waren verpletterd. In officieuze berichten wordt het aantal Chi- neesche gesneuvelden op 59.000 becijferd Er werden 1950 Chineezen gevangen ge nomen. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: In sommige gemeenten is het niet mogelijk gebleken het gesmolten rundvet dat aan degenen, die daartoe indertijd bon „03” van de vetkaart heb ben ingeleverd, thans gedurende de pe riode van 15 tot en met 23 Januari mag worden afgeleverd tijdig in het bezit van de slagers te brengen. In verband hiermede zullen de betrokken slagers eerst Vrijdag 16 of Zaterdag 17 Januari a.s. het spijsvet ontvangen en in de ge legenheid zijn het aan hun klanten af te leveren. ting van de oorlogshaven Mariveles aan teem gewoonlijk eindigt in een klucht spel, dan meen ik dat het optreden van dezen Minister een malum omen, een slecht voorteeken is voor de parle mentaire democratie” Van 15 regels 1.75 Iedere regel mee: tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct fr p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent. Puiten de stad volgens posttarief. Rij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Ternate, in het Noordoosten van den Indischen Archipel, is de hoofdplaats j van het gelijknamige eiland. De stad I ligt op de Oostkust van het eiland; zij telt ongeveer 500 Europeanen, 1500 Chi neezen, 400 Arabieren en een driedui zend inlanders. De plaats is mooi gele gen op den zacht glooienden voet van de Piek van Ternate, door een ouden kraterwal eenigermate beschermd tegen de gevaren, welke een eruptie van dien vulkaan zouden kunnen opleveren. Er wordt een drukke handel met de om liggende eilanden van de Molukken ge dreven. Drie aan het strand nagenoeg evenwijdige straten, eenige smalle wegen en steegj bonden, vormen de welke Noordwaarts overgaaf in de Chi- neesche wijk, aan welker einde het fort Oranje staat. Ter kennisneming van hen, die voor het jaar 1942 voor de perso neele belasting belastingplichtig zijn, wordt medegedeeld, dat de werkzaamheden voor die belasting op de inspecties der belastingen tot nader order zijn opgeschort, in verband met den arbeid voor de uit. voering van andere belastingwetten. Tengevolge daarvan ontvangen de belastingplichtigen voorloopig geen aangiftebiljet en behoeven zij geen aangifte te doen voor het gebruiken van een perceel of voor het houden van dienstboden, paarden, motor rijtuigen, pleiziervaartuigen en bil jarten. Ook de z.g. beschrijving, waarbij door de ambtenaren wordt geïnfor. meerd naar belaste objecten, blijft voorloopig achterwege. Voorts wordt nog medegedeeld, dat zij die het voornemen hebben de door hen gehouden motorrijtui gen of pleiziervaartuigen het ge. heele jaar f942 niet te gebruiken, kunnen nalaten de inspecties der belastingen daarvan in kennis te* stellen. Verzegeling zal voorloopig niet plaats vinden. de Zuidpunt, waar de Amerikaansche troepen zich nog verschanst hebben. Duitsche helpers in meer dan 40.000 in zameling slokalen en 24.000 naaikamers van de partij een prestatie verricht ten be hoeve van de frontsoldaten, die in de ge heele wereld zonder voorbeeld is en waarop het Duitsche volk trotsch kan gaan. Zooals reeds kort gemeld, heeft de inzameling in totaal 67.232.686 stuks van verschillende soort opgeleverd. Daaron der bevinden zich o.m.: 2.958.155 bontjas sen, bontvesten en andere bontkleeding, 1 978.188 hemden, 1.871.748 bnderpantalons, 4.948.766 onderjakken, pullovers en wol len vesten, 5.986.337 halsdoeken, 1.212.126 borstbeschermers, 1.878.124 lijfgordels, 7.781.711 paar kousen en sokken, 104.841 paar met bont gevoerde schoenen en over- laarzen, 170.214 skischoenen, 1.174.748 ski’s, 3.138.505 ijsmutsen, 3.854.064 paar handschoenen, 6.818 350 polswarmers, 1 499.629 kniebeschermers, 2.451.545 oor- beschermers, 6.362.923 kleedingstukken van verschillende soort. 1.485.115 wollen en donsen dekens. Met deze schitterende prestatie heeft het Duitsche volk opnieuw bewezen, dat front en vaderland onwrikbaar zijn ver bonden en dat de één bereid is met al zijn krachten voor den ander op te ko men. Het Duitsche volk heeft bewaarheid, wat de Führer op 20 December in zijn oproep voor de inzameling van bont en wol zeide: „De soldaat aan het Oostelijke front echter zal ook daaruit zien, dat de Duitsche volksgemeenschap, waarvoor hij strijdt, in het nationaal-socialistische Duitschland geen leeg begrip is.” In opdracht van den Führer Rijksminister dr Göbbels jegens gevers dank en erkentelijkheid tot uiting brengen Het Duitsche volk heeft weer eens getoond, dat het steeds er naar streeft, door zijn prestaties het front waardig te zijn Met de grootste belangstelling heeft - men in politieke kringen te Berlijn kennis genomen van het bericht, dat de in Turkije wonende Britsche on derdanen door hun overheid uitge- noodigd zijn. Turksch gebied te ver laten. Wanneer dit bericht in overeenstem ming mocht zijn met de feiten, zou het volgens de opvattingen te Berlijn rangschikt moeten worden onder hoofd .paniekzaaierij”, aangezien door versterkten druk op Turkije de aan dacht tracht af te leiden van de bespre kingen in Moskou. In aanvulling op het dezer dagen gepu bliceerde bericht, inzake de toekenning van kostwinnersvergoeding voor he. ver blijf in den Nederlandschen Arbeids dienst, kunnen wij nog het volgende mededeelen: Ingevolge het besluit loonbepaling werkverruiming worden de gemeenten in zeven klassen verdeeld. De klasse der ge meente, waarin de verwanten van den vrijwilliger of arbeidsdienstplichtige woonachtig zijn, is derhalve een der voor naamste factoren bij de berekening der vergoeding. Waar het werkverruimings- loon de basis der vergoeding vormt, wor den uiteraard de kosten van levensonder houd e.d. hierop in mindering gebracht. De op deze wijze verkregen bedragen be- loopen voor de zeven klassen onderschei denlijk: 17.60, 16.15, 14.70, f 13.50, 12.30, 11.10 en ƒ9.90 per week. In gevallen, waarin de vrijwilliger of arbeidsdienstplichtige de eenige kostwin ner voor zijn verwanten is, kunnen bo vengenoemde bedragen voor de eerste vier klassen verhoogd worden tot 18 en voor de overige klassen onderscheidenlijk tot 17.40, 15 90 en 14.40 per week. Indien genoemde personen vóór hun op komst in het vrije bedrdijf gemiddeld een hooger loon genoten, wordt dit hoogere bedrag als basis voor de berekening der vergoeding genomen. De vergoeding kan evenwel niet hooger zijn dan f 21 per week. De beslissende factoren voor de toekenning van kostwinnersvergoeding zijn voorts de gezinsgrootte en de totale gezinskosten. In die gevallen, waarin de gezinsinkomsten een zoodanige grens nade ren. dat niet meer gesproken kan worden van het ontbreken van de noodzakejijke middelen tot levensonderhoud, wordt het vergoedingsbedrag aan bedoelde grens aangepast. Uit het bovenstaande blijkt wel. dat de nieuwe regeling in vele opzichten gunsti ger is dan de vroegere, waarbij het afge stane loon als basis der toe te kennen vergoeding werd genomen. De berichten van heden brengen wederom verschillende namen van plaatsen in den Indischen Archipel naar voren, die bij zeer velen in ons land bekendheid genieten. De Japansche luchtmacht bombardeerde Ambon, Nieuw-Guinea, Balik Papan, plaatsen in den Riouw-archipel, Kolonedale, op Celebes, en Temate. Onmiskenbaar wij zen deze plaatsnamen op een onafwend- baren voortgang van het tweede door de Japanners ingezette offensief naar het Zuiden. „Het komt mij voor, dat indien Ne derland met grappen kan worden ge regeerd deze Minister inderdaad een zeer groote n naam zal verwerven. Maar wanneer ik denk aa' het woord van een philosoof. dat elk Regeeringssys- De Führer heeft naar het D.N.B. uit Berlijn bericht op voorstel van den ge machtigde voor het vierjaarplan, Rijks- maarschalk Göring, den minister b.d. dr. Hans Fischböck met den titel van staats secretaris benoemd tot Rijkscommissaris voor de prijsvorming. Dr. Hans Fischböck werd 24 Januari 1893 te Geras, in de gouw Neder-Donau, geboren. In den wereldoorlog streed hij aan het front in het Tiroolsche gebergte. Na den oorlog voltooide hij zijn juridi sche studie en wijdde zich vervolgens aan het practische economische leven. Bij de overeenkomst van Berchtesgaden werd dr. Fischböck op verzoek der Duitsche regee ring belast met de behandeling van de economische betrekkingen tusschen het Duitsche Rijk en Oostenrijk. In de eerste nationaal-socialistische regeering van dr. Seyss-Inquart was dr. Fischböck Oos- tenrijksch minister van handel en had als zoodanig deel aan het besluit der Oos- tenrijksche regeering tot aansluiting bij het Duitsche Rijk. De liquidatie van de Oostenrijksche regeering stond onder lei ding van dr. Fischböck als minister van handel en financiën. Na de bezetting van Nederland nam dr. Fischböck als com- missaris-generaal in het kader van het Rijkscommissariaat de leiding der econo mische en financieele aangelegenheden voor het bezette Nederlandsche gebied op zich. Hieromtrent deelt het Rijkscommissa riaat mede, dat dr. Fischböck zijn ambt als commissaris-generaal van financiën en economie in het Rijkscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied blijft waarnemen „Aanzien doet gedenken” zegt een oud-Hollandsch spreekwoord. Wij zouden dat thans kunnen moderniseeren. in „Aanvoelen doet gedenken”, want ieder zal ongetwijfeld zijn gedachten nog eens extra laten gaan naar de soldaten, die bij zeer lage temperaturen op de Russische sneeuw- en ijsvelden, den zwaren strijd voor de vrijheid voeren, Deze dapperheid kweekt haars gelijke Onder „het zwakke” geslacht, dat ziöh gisteravond door geen koude er van af heeft laten houden, gehoor te geven aan den oproep van de Duitsche Natio- naal-Socialistische Frauenschaft (N.S.F.), in nauwe samenwerking met de Ned.. Nat. Soc. Vrouwen Organisatie (N.S.V.O.) om mede te werken aan den naai-, en brei-avond ten behoeve van de Oostfront- soldaten. Om vijf uur werd de groote zaal van den Dierentuin daartoe opengesteld waarna Kreisleiterin Frau Weller, een kort woord van welkom sprak en den deelneemsters aan de brei-actie dank bracht. Zij wees er voorts op, dat deze gezellige samenkomst tevens een mani festatie beoogde te zijn van den dank. ïn£.thet tVai£erlu,nd voor den volledigen ên2NedeH^SChCm,ln£ Van Dui^<=hland Kolonedale Kolonedale, basis voor watervliegtui gen der Ned.-Indische marine, ligt in de afdeeling Oost-Celebes, in het Wes ten van de Golf van Tomori. Het ligt zeer gunstig als haven, maar door het achterliggende Lambologebergte ongun stig, wat betreft de verbinding met het achterland. Kolonedale bestaat uit drie wijken, waar, behalve de woonhuizen, de pakhuizen staan van Chineezen en Arabieren. Want Kolonedale heeft als handelsplaats zijn beteekenis; er wordt een levendige handel over zee gedreven met de Chineezen van Makassar en met de Boegineezen van Kendari. Da mar en rotan vormen de voornaamste handelsartikelen. Het is een welvaren de plaats, met een zielenaantal, dat op 3000 kan worden geschat, vrijwel allen Mohammedanen. Het Europeesche be stuur wordt er. vertegenwoordigd door den gezaghebber der onderafdeeling Boengkoe en Mori. De vrouwen van Kolonedale staan bekend voor haar schoone gelaatstrekken, maar dit is niet van strategisch belang... Kolone dale ligt, zooals gezegd, aan de golf Van Tomori, eigenlijk aan de baai van Tomori, welke, als onderdeel van de golf van Tolo of Tomaiki, diep het land ingaat. Sedert is er zeer veel gebeurd. De heer Gerbrandy is in Londen bij gebrek aan liefhebbers minister president geworden. Hij heeft het be staan, niet alleen Nederlandsch-Indië als 'n haantje-de-voorstc in den oorlog te voeren, tevens meende hij de bevoegd heid te hebben er Nederland zelf ook in te betrekken. Op zijn vermeend gezag laat hij een bezet land oorlog voeren, een even domme als onmogelijke zet. Hij heeft er alleen dit mee bereikt, dat hij het zijn landgenooten nog moeilijker heeft gemaakt, dan zij het reeds hebben. ..Wat zich nu in Indië afspeelt, doet ons hart bloeden, vervult ons met on metelijk diepen zorg”, schrijft ir. Mussert. Dat moet ook de gedachte zijn van elk weldenkend, verstandig Nederlander. De heer Gerbrandy heeft maling aan deze zorgen, hij zet z’n potsierlijke grap penmakerij onbezorgd voort en laat het restantje zijner overgebleven mede-regeer- ders een bedrag van 10 000 pond sterling voteeren, niet om zijn eigen volk te helpen, wel om in het gevlei te komen van zijn nieuwen geallieerden vriend Sta lin. Door deze daad stellen Gerbrandy c.-s. zich voorgoed tegenover het Nederland sche volk, dat het bolsjewisme steeds heeft verafschuwd, er niet van wil weten en met verontwaardiging heeft kennis ge nomen van deze meer dan zonderlinge grappenmakerij. oliestad nog KV

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1