DE OPMARSCH OP MALAKKA OVERVAL OP SPAANSCH EILAND Het tweede Winterhulpjaar 1942. SUMATRA EERSTE JAPANSCHE LUCHTAANVAL OP VERDUISTEREN Mo. 18084. Maandag 19 Januari. De Generaal Reichenau von ter verdediging Krachtig protest te Londen aan Strijd op In de eerste helft ongeveer 4 millioen giften binnengekomen Militaire conventie Duitschland-Italië-Japan Britsche transporten moeten omweg maken De strijd op de Philippijnen SOLLOEM EN HALFAYA STAKEN TEGENSTAND pan-Amerikaansche conferentie Nog slechts drie .Engelsche steunpunten van Singapore Drie koopvaarders van de As door Gaullisten gekaapt Honderdduizenden gezinnen reeds geholpen Verbinding tusschen Britsch-Indië en Singapore verbroken Zware luchtaanvallen Singapore gestorven Japansche landingen bij Olangapo Het Italiaansche Weermachtbericht SCHERP PROTEST ONVOLDOENDE VERDEDIGD AANVALLERS OP 40 K.M. VAN SINGAPORE Engelsche duikboot vermist BRAND IN HUIS ACADEMISCH ZIEKEN TE GRONINGEN DE VERHOOGING VAN DE OPCENTEN OP DE PERSONEELE BELASTING Gisteren te Berlijn onderteekend Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 v. 6.02 uur nam. tot 9.39 uur v.m. J Rede van Sumner Welles om de vlootbasis begonnen Oordeel van de „Diplo” Dagorder van den Führer BESLISSENDE SLAG STAAT VOOR DE DEUR Luchtaanvallen op Ambon en Celebes Ned.-Indië behoeft bommenwerpers HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRUS DEZER COURANT: Voor ’»-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et De Britsche admiraliteit heeft mede gedeeld, dat de Engelsche duikboot „Perseus’" over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. De Japansche strijdkrachten, die langs de Westkust van Malakka over Caputre, Pontian en Besar (40 k.m. ten Westen van Johore Baroe) oprukken, vallen de Britsche verdedigers, naar Domei meldt, thans aan op een plaats, welke minder dan 40 k.m. van Singapore verwijderd is. Hiervan aange- Tegen den vijand „het ijs” heeft het grondpersoneel een speciaal wapenden verwarmingswagen. De dikke slangen, waardoor de warme lucht geblazen wordt, worden onder den motor aangebracht, om deze voor te verwarmen. (Weltbild-Polygoon-P.K. Kamatz) Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De burgemeester heeft, gelijk hij bij de indiening van de Gemeentebegroo- ting voor 1942 reeds aankondigde, thans de opcentenschaal van de per. soneele belasting voor 1942 over de geheele linie met 10 verhoogd en dus gebracht op 113269 (de schaal voor 1941 liep van 103259). Naar van semi-officieele zijde te Ma drid verluidt heeft de Spaansche regee- ring door tusschenkomst van haar ge zant te Londen een krachtig protest te gen den overval op Santa Isabel inge diend. Een nota van denzelfden inhoud werd overhandigd aan den Engelschen ge zant te Madrid, Sir Samuel Hoare Singapore uitgegeven Zaterdag Te Berlijn is gisteren een militaire conventie tusschen Duitschland, Italië en Japan geteekend. waarin de richt snoeren voor de gemeenschappelijke operaties tegen de gemeenschappelijke vijanden zijn vastgelegd. Voor Duitschland heeft de chef van het opperbevel van de Weermacht, voor Italië en gevolmachtigde van het opperbevel van de Italiaansche Weermacht en voor Japan een gevolmachtigde van den chef van den generalen staf van het Japansche leger en een gevolmachtigde van den chef van den marinestaf van de Japansche marine ge teekend. VON BRAUCHITSCH GEOPEREERD Generaal-Veldmaarschalk von Brau- chitsch heeft zich aan een operatie moe ten onderwerpen, meldt het D.N.B. Deze operatie is ondanks het hartgebrek, dat zich 2 maanden geleden voordeed, bevre digend verloopen. De veldmaarschalk is aan de beterende hand. De Führer heeft den veldmaarschalk zijn beste wenschen doen toekomen.. Toen op den eersten October van het afgeloopen jaar de Winterhulp Neder land rekening en verantwoording af legde en ten tweeden male een appèl richtte tot de sociale gevoelens van het Nederlandsche volk om het W.H.N.-werk te steunen door giften en daadwerkelijke medewerking, geloofde men in breeden kring, dat de resultaten van het eerste Winterhulpjaar niet bereikt zouden wor den en een terugslag verwacht moest worden. Daarom is het belangwekkend na het verloop van de eerste helft van het tweede actiejaar (de maanden Oc tober, November en December) op de ontwikkeling te kunnen wijzen, welke zich in het Winter hulp werk 1941/’42 voltrokken heeft. Berichten van het front van Malak ka maken melding van den eersten Japanschen luchtaanval op Sumatra. De oorlogscorrespondent van de „Asahi SJimboen” meldt, dat Japan sche machines Britsche formaties achtervolgden, die op een vliegveld bij Pangkalan ten Noordwesten van Belawan landden. De Japansche pilo ten vielen terstond de inrichtingen van het vliegveld, alsmede daar staande vliegtuigen aan en behaalden goede resultaten. Gelijken tred houdend met dezen in- drukwekkenden groei der giften, kon W.H.N. haar ondersteuningswerk voor het volk reeds tastbaar opvoeren en honderdduizenden Nederlandschen fami lies een flinke ondersteuning geven. Bij zonder omvangrijk werd door uitreiking van waardebons gedurende de maand December geholpen, nadat reeds in No vember ongeveer 2J mill, gulden voor ondersteuning besteed waren. Het even wicht tusschen de groote ondersteuning en de binnengekomen giften vórmt, naar bekend kan worden geacht, de W.H.N.- loterij welke juist ook in de laatste maanden een zeer goed verloop gehad heeft. Zoo vreugdevol het groeiende be grip en de bereidheid tot hulp van veie kringen der bevolking voor de sociale noodtoestanden in het eigen volk ook zijn mogen, tot een allesomvattende on dersteuning’ in den geest van de Stichting Winterhulp Nederland strekken de re sultaten nog niet en het zal ook in de toekomst een onvermoeibaar streven van de Winterhulp zijn, steeds meer Neder landers te winnen voor de gedachte van socialen gemeenschapszin. 250.000 VAN DE BATAAFSCHE Naar wij van de hoofdafdeeling Financiën van de landelijke leiding van Winterhulp Nederland vernemen, heeft de N.V. Bataafsche Petroleum Mij. te 'o-Gravenhage aan Winter hulp Nederland een gift van 250.000 doen toekomen. SCHEPEN IN STORMWEER VERGAAN De zware storm op de Middellandsche Zee, die den ondergang van de „Lamor- cière” en „Jumièges” ten gevolge heeft gehad, heeft het verlies geëischt van nog een schip. Het betreft een 1500 ton metend tankschip, dat ter hoogte van Kaap Negro is gestremd en moest worden opge geven. De bemanning kon worden gered. Het te Bilbao thuisbehoorende 1280 ton metende schip „Begoechu” is bij zwaar weer in de Portugeesche wateren gezon ken. De opvarenden zijn gered. Een Gaullistische torpedojager is de baai van Santa Isabel op het Spaan sche eiland Fernando Poo (voor de kust van Kameroen) binnengedron gen en wierp daar dieptebommen uit om de ankerkettingen van 3 koopvaar ders der Asmogendheden te vernielen. Daarna werden deze schepen geën terd en uit de haven weggesleept meldt het D.N.B. Deze overval ge schiedde op een oogenblik, waarop de officieren der schepen aan land wa ren. Naar verluidt zijn de aan boord achtergebleven leden van de beman ning door de Gaullisten doodgeschoten Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvóe. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Sterfgevallen door de koude Te Bussum reed een 69-jarige wielrij der in de Spiegelstraat. Hij kwam te val len en bleef dood liggen. Een ontboden geneesheer constateerde hartverlamming, vermoedelijk ten gevolge van de koude Eenige uren later reed een 56-jarige wiel rijder met zijn fiets op den Bussumer grintweg. Ook hij kwam te vallen en bleef eveneens dood liggen. Hij bleek aan hartverlamming tengevolge van de vorst te zijn overleden. Betreffende den overval merkt „Arri ba” in een scherp hoofdartikel op, dat deze overval slechts kon worden uitge voerd doordat de Spaansche verdedigings middelen op deze plaats ontoereikend wa ren. „De stuitende misdaad van Fer nando Poo heeft een einde gemaakt aan de tolerantie der beleefdheid. Spanje ver plicht zich plechtig in het openbaar in de toekomst tot den laatsten druppel bloeds te verhinderen, dat dergelijke ag- gressies zich ongestraft herhalen” schrijft het blad verier De door huis- en straatcollecten binnen gekomen bedragen zijn in vergelijking met de eerste W.H.N.-actie op gelijke hoogte gebleven, wat des te merkwaar diger is. daar, zooals bekend moge wor den geacht, de opbrengst der eerste col lecte buitengewoon hoog uitgevallen is, aangezien men in de meening verkeerde, dat het hier een collecte gold, welke slechts éénmaal plaats zou hebben. De toename van de gezamenlijke op brengst is te danken aan een sterke ver- hooging van de giften, welke zich, naar verwacht mag worden, ook in de maan den Januari, Februari en Maart zal af- teekenen en een verdere opwaarteche ontwikkeling zal veroorzaken. ONTVANGSTEN VAN 5 T./M. 10 JAN. De Winterhulp Nederland publiceert een lijst van in de periode van 5 t./m. 10 Januari j.l. binnengekomen giften’ Deze lijst bevat in totaal een bedrag van Maan: 19 Jan. op 10.51 v.m., on- der 9.37 n.m.; 20 Jan. op 11.20 v.m. I onder 10.49 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 I Ziekenfondsleden de Volharding: s No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 i De Amerikaansche onderstaatssecreta ris Sumner Welles heeft tijdens de ope- ningszitting van de pan-Amerikaansche conferentie te Rio de Janeiro een lang durige propagandarede uitgesproken te gen de in het driemogendhedenpact ver bonden landen, meldt het D.N.B. Evenals vele andere leidende Amerikaansche poli tici den laatsten tijd, beweerde Sumner Welles, dat deze landen het plan hebben de wereld te veroveren. Hij meende, dat de onafhankelijkheid van de Amerikaan sche landen op dit oogenblik van gevaar afhankelijk is van de eenheid van Ame rika. Tenslotte liet Sumner Welles het licht vallen op het belang van de Vereenigde Staten bij een toenemende voorziening van strategisch belangrijke grondstoffen uit Latijnsch-Amerika en eischte hij een volkomen vernietiging van het Hitlerisme. Slechts Brazilië en Uruguay betuigden hun volkomen solidariteit met het stand punt van de Vereenigde Staten. De afgevaardigde van Columbia diende een motie in, waarin het afbreken van de diplomatieke betrekkingen wordt ge- eischt tusschen de Amerikaansche repu blieken en de as-mogendheden. Eenstemmig werd besloten de confe rentie tot 26 dezer te doen duren. In een overzicht van den tweeden dag der conferentie schrijft de ,,Prensa”, dat de kwestie van een gemeenschappelijk af breken der betrekkingen met de as mogendheden het hoofdthema is. Eenige naties hebben aangevoerd, dat een afbre ken der betrekkingen bijna gelijk zou staan met een oorlogsverklaring. Dit standpunt wordt in het bijzonder door Chili, Argentinië, Paraguay en tot op ze kere hoogte ook door Peru voorgestaan. In te Tokio van Malakka ontvangen berichten wordt gezegd, dat na de ver overing van de haven en het vlieg veld van Batoe Pahat aan de West kust vrijwel de geheele straat van Malakka door de Japansche vloot en luchtmacht wordt beheerscht, meldt het D.N.B. De zeeweg tusschen Britsch-Indië en Singapore door deze belangrijke straat is dus voor de En gelschen afgesneden. Voor transporten van het naburige Oosten en Britsch- Indië en Singapore hebben de Engel schen slechts nog de beschikking over den omweg via Sumatra en Straat Soenda. Doch ook deze weg kan niet meer veilig worden genoemd, want de Japansche vloot beheerscht het gebied tusschen de Zuid-Chineesche zee en de wateren bij Java. Blijkens het te legerberichU heeft Singapore en Zondag zware Japansche luchtaan vallen te verduren gehad. Bij den Zon dag uitgevoerden aanaval werden bom men op de marine-installaties der stad neergeworpen, waardoor oliedepóts in brand vlogen. Bovendien braken talrijke branden uit Het keizerlijke hoofdkwartier maakte gisteren bekend, dat 15 Britsche vlieg tuigen, onder welke 4 Sunderland-vlieg- booten, en 11 jagers van gemiddelde HET DUBBELE ONTVANGEN Uit giften en collecten waren tot en met 31 December 1941 3.885.661,80 gulden binnengekomen; daarmede zijn de resultaten per 31 Deo. '40 van de inzamelingen en giften bijna verdubbeld. Het 595e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier d.d. gisteren luidt „De garnizoenen van Solloem en Halfaya, welke waren ingesloten en zonder ophouden werden bestookt door veld- en scheepsgeschut van elk kaliber en door de luchtmacht, die gedurende 3 dagen door het slechte weer verstoken bleven van aanvoer uit de lucht en vooral van voldoendo water, zelfs voor de gewonden, heb ben na 2 maanden van heldhaftigen strijd moeten afzien van eiken verde ren tegenstand, die onmogelijk was geworden. In het Westen van Cyrenaica zijn af- deelingen van de Italiaansch-Duitsche luchtmacht in weerwil van het zeer on gunstige weer er in geslaagd, aanvallen te doen op vijandelijke vliegvelden, afdee- lingen gemechaniseerde strijdmiddelen en opslagplaatsen. Aanzienlijke branden wer den waargenomen. Een vliegtuig is niet op zijn basis terug gekeerd. Bij herhaalde aanvallen op Malta heb ben Duitsche vliegtuigen in de haven liggende schepen en vliegvelden gebom bardeerd. Bij een luchtgevecht werd 1 Hurricane neergeschoten.” SPECIALE ZITTING ENGELSCH KABINET Terstond na de aankomst van Chur chill in Londen is, naar de Britsche be richtendienst meldt, een speciale zitting van het kabinet gehouden, waar de Brit sche premier verklaarde, dat een omvat tend plan voor de geallieerde oorlogvoe ring door hem en Roosevelt was uitge werkt. grootte, Zondag op den grond vernield zijn, toen Japansche gevechtsvliegtuigen een aanval in twee golven op Singapore uitvoerden. Een vijfde Sunderland-vlieg- boot werd zwaar beschadigd. De aanvallers wierpen ook militaire gebouwen o.m. het hoofdkwartier van het Britsche opperbevel, in brand. Een Ja- pansch vliegtuig wordt op dezen tocht vermist Het D.N.B. meldt uit TokioVolgens de jongste berichten van het front van Malakka trekken drie Japansche leger corpsen, die sterk aan terrein winnen, naar de Zuidelijke punt van Malakka op en voeren operaties uit ter omsingeling van de rest der vijandelijke strijdkrach ten, die ongeveer 20.000 man sterk zijn. Men neemt aan, dat het in de buurt van Johore Baroe tot een beslissenden veld slag zal komen, daar de vijand ongetwij feld alles zal probeeren, om deze laatste verdedigingslinie tegenover Singapore te houden of althans de hem nog overge bleven strijdkrachten op de eilandvesting over te brengen. De strijd om het defini tieve bezit van Malakka en de verovering van Singapore, is daarmede begonnen. Over het geval Fernando Poo schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz het volgende: Engeland heeft daarmede weer eens bewezen, dat het zijn oude piratentraditie trouw is geble ven, want Engelsche zeestrijdkrachten hebben weer eens een overval, en wel dit maal op een vreedzame haven van het niet-oorlogvoerende Spanje, gepleegd. De „Korrespondenz” wijst er op, dat het ge val des te ernstiger is, daar Britsche strijdkrachten reeds enkele weken gele den een Duitsch koopvaardijschip in een kleine haven van Noord-Spanje gebom bardeerd en tot zinken hadden gebracht De „Korrespondenz” betoogt, dat het ge weldige tonnagegebrek in Engeland, den lust tot dergelijke met het Volkenrecht in strijd zijnde piratenstreken wel verhoogt doch dat de brutaliteit, waarmede Enge land staten, die buiten het conflict staan durft te behandelen, inderdaad zonder voorbeeld is. Wie zich niet onvoorwaar delijk aan den kant van Groot-Brittannië plaatst, tot elk offer, ja tot zelfopoffering toe bereid is, wordt met economische wurging en af en toe ook met brutale overvallen bedreigd en gemaltraiteerd. Dat een dergelijke laaghartige handel wijze zelfs niet wordt opgegeven tegen over bondgenooten, die in den dienst voor Engeland leeggebloed en ineenge stort zijn, toonen met name aan de over vallen op Dakar en Oran, alsmede de on- menschelijke hongerblokkade tegen de burgerbevolking van smadelijk in den steek gelaten vrienden. De brutale over val op Fernando Poo, zoo besluit de „Kor respondenz” is tenslotte ook een bewijs voor het gebrek aan respect, waarmede het Iberische element behandeld wordt, juist nu de Anglo-Amerikanen onder voorwendsel van een niet-uitgelokten aan val de Iberische staten voor hun agres- siepolitiek willen inspannen. Generaal-veldmaarschalk von Rei chenau, die als gevolg van een be roerte ernstig ziek was, is tijdens het vervoer naar zijn woonplaats over leden, meldt het D.N.B. De Führer heeft gelast, dat de veld maarschalk, die zich zoo buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt, op staats kosten zal worden begraven. De Führer heeft tot zijn vertegenwoordiger als Führer van het Duitsche volk bij de staatsbegrafenis aangewezen den rijks- maarschalk Hermann Göring en tot zijn vertegenwoordiger als opperbevelhebber van het leger den generaal-veldmaar- schalk von Rundstedt. Het D.N.B. meldt voorts uit het hoofd kwartier van den Führer De Führer en Opperbevelhebber van de Weermacht heeft ter gelegenheid van den dood van generaal-veldmaarschalk von Reichenau een dagorder uitgevaar digd aan het Duitsche leger, waarin de op 17 Januari overleden opperbevelheb ber van een legergroep „vaandeldrager der gedachten van een nieuwen tijd”" wordt genoemd. De generaal-veldmaar schalk heeft, naar in de dagorder wordt gezegd, den eeuwigen soldatendeugden nieuwen glans gegeven doordat hij ze in den nieuwen tijd plaatste en zich van hun middelen bediende. Generaal-veld maarschalk von Reichenau was, naar in deze dagorder van Adolf Hitler wordt verklaard, de eerste leider van een pantserleger. Dit werd hem in den Pool- schen veldtocht toevertrouwd en hij leid de het naar de overwinning. In de dag order wordt verder gezegd, dat de over leden maarschalk vaak gestaan heeft op de voorste brandpunten van den strijd aan het hoofd van zijn manschappen en dat zijn naam in de geschiedenis van het Duitsche volk en zijn Weermacht voor altijd zal voortleven. NED. IND. JACHTVLIEGTUIGEN Naar S.P.T. meldt, zijn te Singapore nieuwe escadrilles jachtvliegtuigen uit Ned. Indië aangekomen ter assistentie van de Britsche luchtmacht. Zij zullen voor- loopig te Johore worden gestationneerd. Het te Singapore uitgegeven legerbe- richt geeft toe, dat Japansche troepen aan de Westkust van het schiereiland Malakka door de Britsche verdedigings linie» heeoigebroken zijn en de rivier Moear hebben overschreden, waarna zij een strategisch punt bezuiden deze rivier hebben bereikt. De Japansche troepen zijn, naar verder in het communiqué gezegd Wordt, geslaagd in nieuwe landingen op ^e Westkust van Malakka. De beslissen de slag staat voor de deur. De 45e Britsch-Indischè brigade, welke bevel had gekregen, den terugtocht der Britsche troepen ten Zuiden van de ri vier de Moear te dekken heeft zich, naar uit een Japansch frontbericht blijkt, voor het grootste deel vrijwillig overgegeven, toen zij in contact kwam met de naar het Zuiden opnikkende Japansche troepen, meldt het D.N.B. uit Sjanghai. MALAN EISCHT ONAFHANKELIJK HEID VAN ZUID-AFRIKA Uit berichten van den Britschen nieuwsdienst blijkt, dat 48 afgevaardig den van het Zuidafrikaansche parlement zich ondanks den van regeeringszijde op hen uitgeoefenden druk hebben uitge sproken voor het voorstel van Malan, om Zuid-Afrika terstond tot een van het Britsche rijk onafhankelijke republiek te verklaren. 90 Afgevaardigden spraken zich tegen het voorstel uit. Vuur woedde in zusteraldeeling Zaterdagmiddag om ruim half drie werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, welke was uitgebroken in het academisch ziekenhuis te Groningen. De brand bleek te woeden in de zuster- afdeeling, een groot nieuw gebouw op den Noord-Oostelijken hoek van het ter rein, dat in 1938 in gebruik werd geno men en waar de verpleegsters en dienst meisjes in totaal ongeveer 450 perso nen gedurende haar rusttijd worden ondergebracht. Het vuur was ontstaan in den grooten kelder, welke zich bevindt onder de keuken en de eetzaal, alwaar o.a. 50 groote doozen met isolatiemate riaal waren opgeslagen. Een verstikkende rook in het geheele gebouw maakte het de brandweer zeer lastig, zoodat van rookmaskers gebruik moest worden gemaakt Met zes stralen op de motorspuit werd water gegeven, waarbij de brandweer erg werd gehin derd door de betonnen vloeren en muren, waardoor het zeer moeilijk was om den vuurhaard te bereiken. Tenslotte wist de brandweer het vuur te beperken tot den kelder en gelijkvloersche verdiepingen van het gebouw. Binnen een minimum van tijd was het geheele gebouw door de zusters en dienstmeisjes ontruimd. Om vijf uur kon aangenomen worden, dat het vuur bezworen was. De aange- richte schade is niet groot. Omtrent de oorzaak, deelde de com mandant van de brandweer mede, dat een der verpleegsters met een brandende kaars in den kelder was afgedaald. Naar Domei van het front van Malakka meldt, is het laatste Britsche steunpunt op het vasteland van Britsch Malakka, het vliegveld bij Batoe Pahat, Vrijdag in handen der Japanners gevallen. Na dezen slag blijven voor de Britsche luchtmacht nog slechts drie steunpunten over, vanwaar zij het reeds krachtig ge schokte Singapore kunnen verdedigen, namelijk Seletar, Tengah en Sembawan op het eiland van Singapore. Inmiddels zijn Japansche zuiveringstroepen langs de Oostkust van Malakka tot de Pahang- I rivier doorgedrongen en hebben op den Zuidelijken oever van dezen stroom het gebied van Temerloh bereikt, vanwaar zij de rest der Britsche troepen achter- volgen. In de jongste berichten wordt gezegd, dat de Japanners er thans mede bezig zijn, een vernietigenden slag tegen de Britten voor te bereiden. Japansche pantsereenheden zijn Zater dagochtend in den sector van Batoe Pahat, ongeveer 80 k.m. van Singapore verwijderd, opgetrokken en hebben in den loop van den dag de Britsche een heden voor zich uit gedreven, die zich óp ordeloozen aftocht naar Singapore be vonden. Japansche stuka’s en pantserwagens hebben ongeveer de helft van het achtste Australische regiment vernietigd, dat in den sector van Gemas verzet bood. Bij de snelheid van den Japanschen op marsch hadden de Britten niet eens tijd, bun uitrusting te vernietigen, zoodat aan de Westkust 720 vrachtauto’s en 15 loco motieven in handen der Japanners zijn gevallen. Behalve talrijke gewonden verloren de Australiërs ongeveer 500 dooden. Den Japanners vielen ook 14 stukken geschut en talrijk ander oorlogsmateriaal in handen. Japansche strijdkrachten hebben niet ver van de oorlogshaven Olangapo (Phi lippijnen) op het schiereiland Bataan tegenover den vijand een succesvolle lan ding verricht en bevinden zich van dit punt uit reeds in opmarsch in Zuidelijke richting. Deze strijdkrachten zouden tot taak hebben, den vijand in den flank, resp. in den rug te bedreigen. De vijand verdedigt zich hier in het bergterrein ten Zuidoosten van de baai van Soebic met het front naar het Oosten tegen de Ja pansche strijdkrachten aldaar. Hier is de tegenstand van den vijand uiterst hevig, daar hij weet, dat van den afloop van deze operaties het lot van het schiereiland afhangt. Het Zaterdag te Batavia uitgegeven communiqué meldt, dat het eiland Am bon, waarop de Japanners in de vooraf gaande 24 uur reeds twee aanvallen had den gedaan, opnieuw is aangevallen. Door dit nieuwe bombardement, in twee golven ondernomen, is in de haven schade veroorzaakt. Verder is een vlieg veld op Celebes door Japansche vliegtui gen aangevallen. Volgens een bericht van de „Daily Te legraph” heeft de opperbevelhebber van de Nederlandsch-Indische luchtmacht, generaal-majoor L. H. Ovens, verklaard, dat Indië behoefte heeft aan Amerikaan sche bommenwerpers. De regeering te Batavia heeft, volgens genoemd blad, al dus meldt S.P.T., reeds een groot aantal toestellen in Amerika besteld, zouden nog slechts enkele zijn komen.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1