HET GROOTE AVONTUUR e K I mom IF BINNENLAND Prijsvraag dierentuinen STADSNIEUWS '•sir V De distributiebonnen IsLr - =HA AGSCHE COURANT Maandag 19 Januari 1942 TWEEDE BLAD FEUILLETON .1 EENPANSMAALTIJD VAN WINTERHULP Organisatie van bouwkundigen en tuin-architecten Ét d Een voetverwonding ONZE HUISHOUDING VLUG IETS IN DE BUS GEDAAN 50 500 ALS GE EVEN STIL MOET STAAN 57 57 190 191 192 Veredeling van het ambacht De laatste dag: 20 Januari 1300 deelnemers De Langemarck-opleiding ONTSPANNIN GSOCHTEND „VREUGDE EN ARBEID’ Heusche en schijnbare anti’s Uitgeschreven door departement van Volksvoorlichting en Kunsten 125 f: 1 1' tros volgt. De Japansche troepen in Manilla. Een telegra- De (Hojfmannr-P.K. fisch overgebrachte foto van Japansche Infanterie, Schambortzky) die zich met in Manilla buitgemaakte auto's klaar maakt voor den verderen opmarsch. (Hoffmann) na Een zwarte middagjapon Weltbild-Polygoon) Dezer dagen werden de ingezamelde wollen goederen en pelzen ingeladen om behoeve van de soldaten. Br. of Geb. In de Nederlandsche Kultuurkamer Peul vr. 250 gram mogelijk te Suiker BI., Br., geb. 1 rants. Organisatie bouwwezen Rijst 250 gram Kaas 100 gram 3i liter Melk 11 liter een Ei. zal ik me niet U is toch Ada (Nadruk verboden.) en sliep Riefenberg te met gouden pailletten. (Annemarie Heiso- gram gram Cacao Jam DAMPENDE ERWTENSOEP IN DEN DIERENTUIN gram gram gram Hav. of peul Gort Verm., Maiz. Boter Boter m.red. 250 250 100 toekenning l van kinderen den 03 U3 03 125 125 200 Boter Boter m. red. Rundvet VI. of VI.w. Aardapp. Aardapp. 4 rants. i rants. 1 rants. i rants. H k.g. i k.g. vreeselijken baard en ten tweede zijn uitgemergeld, geel gelaat (Wordl eervol^ te worden vervoerd naar het Oostfront ten Polygoon-Meyerj de weer- anste. De tra- gram gram gram oer 2 bonnen Te Middenmeer (N.H.) is de boer derij van den heer J Poot geheel afge brand. wenscht. Spr besloot met een krachtige opwekking aan het adres van de bezoek sters van het geëxposeerde en de te ge ven adviezen in eisen gezin zooveel mo- gelijk profijt te trekken 04D, of 04C of 04B. Reserve De meest moderne middelen worden toegepast om het vee gezond te houden. Zoo worden de dieren tegen huid ziekten enz. gegast in een speciale gascel. Een ondernemend man te Kolhorn heeft een rijdende gascel doen bouwen, om de boerenbedrijven af te rijden. (Polygoon-Kuiper) Wat wil het gilde? Spr. beantwoordde vervolgens de vraag: Wat wil het gilde? Ten eerste, alle tuin architecten van Nederlandschen bloede in een landelijk verband samenbundelen en dan de Nederlandsche tuin, en landschaps kunst ontwikkelen in dienst der volks gemeenschap, geleid door een juiste ken nis van heemkunde In de tweede plaats liefde kweeken voor onze volkscultuur en onze oude cultuur monumenten, waardoor wij weer liefde zullen voelen voor eigen land en trotsch kunnen zijn op de schoonheid door ons zelf gewrocht als erfenis voor onze kin deren. Voorts bescherming van het beroep en de beroepseer, zoodat de eeretitel tuin- Te Nijmegen is een vergadering gehou den van het Nederlandsch Architecten. gilde, waar het woord werd gevoerd door de heeren J. C. Smissaert voor de bouw kundigen en P. J. van Bommel voor de tuinarchitecten. Aan de rede van den heer J. C. Smis saert is het volgende ontleend: Wanneer wij in dezen tijd bij elkaar komen, orga nisatieplannen maken, het oude willen reorganiseeren of ordenen, en iets nieuws willen opbouwen, dan valt het ons steeds weer op, dat er nog zoovelen zijn, die ons niet begrijpend voorbijgaan. OPENING TENTOONSTELLING DOOR WETHOUDER BUURMAN De tentoonstelling ..Onze Huishouding” georganiseerd door de Haagsche afd van de plaatselijke commissie inzake Huis houdelijke Voorlichting, die reeds eerder in onze stad werd gehouden, is thans on dergebracht in het gymnastieklokaal van de O.L.S aan de Linnaeusstraat 6. De bescheiden, doch voor de huisvrouw zoo hoogst interessante expositie is Za terdagmiddag door wethouder L. Buur man geopend Spr wees in zijn openings woord er op dat het gemeentebestuur groote belangstelling koestert voor het werk van de plaatselijke commissie De tentoonstelling beoogt, een inzicht te ge ven hoe van de thans beschikbare levens middelen een zoo ruim mogelijk econo misch gebruik kan worden gemaakt Voorlichting op het gebied der huishou ding is vooral in onzen tijd meer dan ge- naarnaast speelden allerlei plaatselijke commissies en gemeenteraden nog min of meer voor tuin, of landschapsarchitect met al de gevolgen daarvan, Ondanks al die vereenigingen, ondanks al die deskundigen en de z.g. deskundi gen, is er veel van het schoone, dat ons land bezat, verloren gegaan, terwijl het onze plicht was geweest dit voor het na geslacht te bewaren. En het is ook daar om vooral, dat het gilde van tuinarchi tecten in zijn richtlijnen heeft staan het liefde kweeken voor onze volkskultuur en natuurmonumenten. Immers het groot ste gebouw kan men, dank zij de mo derne techniek, in enkele jaren opbouwen, doch een beplanting van eenig belang, een beplanting van boomen, heeft minstens 40, 50, 60 jaar noodig, om tot volle schoon heid te kunnen ontplooien. Wat op het gebied der parken is ge beurd, aldus spr., staat nog in geen ver houding tot dat, wat gebeurt op het gebied van den aanleg bij villa’s en stadstuinen. Zoo langzamerhand heeft iedereen in Ne derland, die een schop kan vasthouden en als hij erg veel lust had ook nog een win- tercursus volgde, zich met den naam tuin architect gekroond en als zoodanig ook werken uitgevoerd, die in hoofdzaak ge stolen ontwerpen waren van onze tuin architecten of anders een zóó prutserig gedoe dat wij ons soms afvragen, of het Nederlandsche publiek in het geheel geen gevoel voor smaak meer heeft. In voor tuinen en stadstuintjes beunhaasden werk- loozen en kolenboeren in het voorjaar met Boskoopschen uitverkoop, en hoewel geen aannemertje een W.C.-raampje mag ma ken, zonder dat de bouwpolitie of de schoonheidscommissie van stad en land in het geweer komt, mocht iedereen vrijelijk van zijn tuin een mesthoop of een planten- kerkhof maken, zonder dat er een haan naar kraaide De centrale propaganda-commissie voor de kinderpostzegels (secretariaat Singel 362, Amsterdam) verzoekt ons opneming van het volgende: Nog één dag kunt u zich kwijten Van een noodzakelijken plicht. Nog maar één dag kinderzegels En dan gaan de tentjes dicht. Eén dag slechts, ja 't gaat spannen. Dat u de zegels koopen mag. Houdt 't gezegde dus voor oogen: Carpe diem, pluk den dag Boter Vet In de aula van de Gemeente- universiteit te Amsterdam hield Prof. Dr. T. Goedewaagen een rede voor het Nat.-Soc. Studentenfront. Op de eerste rij geheel rechts, de burgemeester van AmsterdamE. J. Voute. Polygoon-Sager* WINTERHULP - COLLECTE 23 en 24 JANUARI rots net aan zijn ooren razen. En dat was niet zoo scheen stil om hem heen. Hij luisterde scherp toe. Hoorde hij daar geen geluid van druppelend water? Liep nu geen straal water over zijn ge- De tuinarchitectuur De heer P. J. van Bommel sprak onge veer als volgt: Toen een kleine twee maanden geleden, het gilde van tuinarchitecten werd opge richt, was dat maar niet zoo maar de zucht om tot een nieuwe vereeniging te komen, maar het was een innerlijke drang naar eenheid en vooral de zucht om een einde te maken aan den verschrikke- lijken chaos, die er op het gebied van de tuinal chitectuur en nauw hiermede ver bonden, op het gebied van de landschaps architectuur heerscht. Niet alleen, dat er honderden vereenigingen in ons land zijn, welke zich op dit gebied bewegen, maar architect alleen wordt gedragen door hen, die dat waardig zijn, gezien hun studie, hun opleiding en hun werk, en vooral ook door de wijze, waarop zij hun beroep die nen. Verder wil het gilde een regeling van de vakopleiding behartigen, zoodat er eenheid kome, waar nu allerlei scholen en cursussen zich bezig houden met het vak tuinarchitectuur. Tenslotte wil het gilde het gemeen- schapsbesef en het saamhorigheidsgevoel aankweeken onder leden van het gilde. Onder zeer veel belangstelling heeft Zondagmiddag in de groote zaal van den Dierentuin de eers’e eenpansmaaltijd ten bate van Winterhuip-Nederland in dit jaar plaats gehad. Evenals bij de vorige eenpansmaaltijden was alles weer voortreffelijk geregeld. Tal van lange tafels, met smetteloos witte kleeden. voorzien van een feestelijk bloe metje, stonden uitnoodigend op de gas ten te wachten. Ook nu weer had de stafmuziek van de Haagsche politie op het groote tooneel plaats genomen en deed haar pittige mar- schen schallen over de honderden disch- genooten. In totaal waren het er niet minder dan 1300, waarvan 800 Nederlan ders en 500 Duitsche belangstellenden. Voordat de Jeugdstormers en de dames van den Ned Volksdienst door het op lichten van de deksels der gamellen, zou den onthullen wat de pot schafte, sprak eerst de stedelijk directeur van Winter- hulp-Nederland. de heer Hollander, een kort welkomstwoord. Speciaal heette hij de eeregasten wel kom, zooals dr. Schuon. Kreisinspector der N.SDA.P: den gemachtigde van den leider der N.S.B. baron van Haersolte; den districtsleider van lersel. alsmede luit.-generaa) Seyffardt De band van kameraadschap, zoo ver volgde spr. is in het afgeloopen jaar ver stevigd. Het verheugde hem te mogen constateeren. dat het begrip Winterhulp er steeds meer bij ons Nederlandsche volk inkomt. Het parool van Winterhulp zal steeds blijven: Voor het volk, door het volk, de sterken voor de zwakken. Ten- Op 1 April 1942 zullen de eerste Neder landsche candidaten van de Langemarck- opleiding hun studie te Hannover begin nen. Van heden af kunnen flinke mannen van 17 tot 24 jaar, die voor verdere stu die in aanneiking mennen te Komen doch zelf niet over de middelen daartoe be schikken, zich voor den nieuwen cursus aanmelden Deze begint 1 October 1942. Er wor/it de aandacht op gevestigd, dat de Langemarck-opleiding in het algemeen bij het tot dusverre uitgeoefende beroep moet kunnen aansluiten. Verdere inlich tingen en voorlichting worden verstrekt door het Langemarck-studium, Waalsdor- perweg 12, te den Haag. Hedenavond van 19.4520.uur Max Blokzijl via den zender Hilversum II in zijn politiek weekpraatje spreken over „Heusche en schijnbare anti’s”. wonderbare wijze aan ontsnapt. Waar ben ik? vroeg hij. Gered. De blanke moet rusten, fluisterde de inlander. Riefenberg sloot de oogen dadelijk in. Toen de nacht kwam, was de koorts gestegen. Riefenberg lag te rillen onder een zware deken. Hij ijlde en staarde met opengesperde oogen naar den koe pel van de hut, waartegen schijn van een houtvuur d; nen liepen over zijn gelaat. Ik wil weg, weg uit dit verschrik kelijke land, huilde hij... De neger naast hem was verdwenen. Het was een zachte vrouwenhand, welke de deken over hem schikte. Hij greep die hand, keerde zich op zijn zijde en met zijn koortsoogen was het hem, alsof daar een vrouw, een blanke vrouw zat. Hij richtte zich woest op, greep die slanke handen en keek naar het gelaat, dat dicht bij het zijne was. Het schemerde voor zijn oogen. Was dat Ada Iljen niet? In een visioen me» door elkaar wentelende beelden herleef de hij op een oogenblik al zijn avon turen. Ada, riep hij, Ada, eindelijk heb ik u gevonden. Zeg dan toch iets, huilde Riefenberg, laat me uw stem hoo- Ook in het nieuwe jaar worden de filmochtenden in het Odeon-theater van de werkgemeenschap „Vreugde en Ar beid” voortgezet. De stijgende belang stelling hiervoor kwam gisteren weer tot uiting in het drukke bezoek. De aanwe zigen werden welkom geheeten door den leider v. d. afd. den Haag v. V. en A. den heer v. Wezel, die de „Huisvlijtactie’’ nog eens extra warm aanbeval Een uitstekend en met goeden smaak gekozen program ma werd vervolgens geboden Eenige korte filmpjes, w.o. „Vreugde en Arbeid’- nieuws en het optreden van de „Zuidzee- eilanders” met Hawaii-muziek vulden het eerste gedeelte. Na de pauze werd de film ..Dierenwereld van Zuid-Amerika” ver toond, een geslaagde documentaire ver vaardigd door een Duitsche expeditie. Een ochtend aldus van werkelijk goede ontspanning. Spr. zette vervolgens uiteen, dat het ge. heele bouwwezen voor de toekomst geor ganiseerd zal worden in een der gilden van de Nederlandsche Kultuurkamer, ter. wijl de Nederlandsche architecten ver- eenigd zullen worden in de vakgroep „ar. chitecten” van dit gilde. Spr. leverde vervolgens een bespreking van en een toelichting op eenige punten van het „ontwerp reorganisatie van het architectenberoep”. Naast het richten van den arbeid, in het belang van het Neder, landsche volk, is tevens gedacht aan de bescherming van de positie van den bona. fiden architect en aannemer, aan welke beiden een behoorlijke belooning voor hun arbeid dient te worden gewaarborgd, zoo mede aan de veredeling van het ambacht, door het scheppen van betere kansen voor den arbeid. Doordat de architect in de toekomst de richtlijnen en verordeningen van de Kul tuurkamer naar letter en geest heeft te volgen en te eerbiedigen, zal ook de op drachtgever gebaat zijn, doordat hij er van overtuigd kan zijn, dat zijn belangen goed gediend zullen worden Arbeidseer en arbeidsvreugde Naar wij verwachten, aldus spr., zullen de nieuwe maatregelen, die in de toekomst getroffen zullen worden, een grootere ar beidseer en een grootere arbeidsvreugde geven aan alle samenwerkenden bij het bouwen. Het bereiken van de idealen, die aan de verwerkelijking van dit doel ten grondslag liggen, zal inderdaad niet ge makkelijk zijn. Er zullen fouten gemaakt worden en verkeerde beslissingen geno men worden, maar met goeden wil, zijn zulke fouten gemakkelijk te herstellen. Een voetverwonding bij veertig graden vorst is reeds noodlottig. Hebt u daar over wel eens nagedacht? Weet u, dat, wanneer een soldaat met een schot in den voet of in het been aan het strijdtooneel aan het Oostfront valt, hem dit dan zijn leven kan kosten? Immers een voetver wonding belet hem verder te gaan, hij zal op hulp moeten wachten en wanneer deze niet spoedig komt, loopt hij gevaar dood te vriezen. Daarom moet nu vooral alles er op gezet worden om de gewonden zoo spoedig mogelijk te helpen. Snelle hulp is dubbele hulp. Stelt daarom niet meer uit, maar stort uw bijdrage voor de Nederlandsche Ambulance op giroreke ning 87600. Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. Hij wou diezelfde terug. Toen staarde hij in het goedig gelaat van een breedgeschouderden neger Moeizaam keerde hij het hoofd en ont dekte eerst een groote opening, waar langs net nelle zonlicht binnendrong, dan den koepelvorm van een strooien nut. Het licht verblindde hem en hij legde de hand op de oogen. De neger, die nevens nem zat, begaf zich dade lijk naar de opening en plaatste er een gevlochten scherm, zoodat het licht nu getemperd was. Dan kwam hij zijn plaats opnieuw innemen. Even later □elde Riefenberg, hoe het koude com ores van zijn voorhoofd werd verwij- ierd en door een nieuw vervangen. De neger had zich over hem been gebogen en vroeg in gebroken Fransch, of hij wou drinken. Gulzig dronk Rie fenberg het koele water, dat hem in een holle vruchtenschelp aan de lippen werd gezet. Het drong tot hem door, dat hij op Dwerg en reus. De arts van den Duitschen staf is met zijn volks wagende steeds in de voorste liniesaan zijn snelle hulp danken vele militairen hun leven. Op onze foto ziet men het kleine vervoermiddel naast een grooten tractor voor luchtafweergeschut. (Hoffmann-P.K, Zwilling) F. J. DE PUTTER t In den ouderdom van 67 jaar is hier ter stede overleden de heer F. J. de Putter, rustend agent der Rijksverzeke- ringsbank, wonende te Scheveningen. Zijn stoffelijk overschot zal morgen middag om 2 uur op Nieuw Eik en Dui nen worden teraardebesteld. 21 Dec. t.m. 31 Januari 1942. gram gram 18 t.m. 24 Januari 1942. 04A 04B 04A 04B 05A O5B 184 Alg. 01 C of 01 D Reserve 189 Alg. 185 t.m. 188 Algem. 02 D—03 D Reserve Alg. Alg. Alg. 179 t.m. 183 Algem. 01A t.m. 04A Melk l 01B t.m. 04B Melk I 19 Januari t.m. 7 Februari 1942. Brood Brood VleóS.'h Vleesch Aard. Aard. 8 t.m. 24 Januari. 195 (en 169 reeds ingel.) Algem. 28 Dec. t.m. 24 Januari 1942. 1 k.g. iaat? Nu voelde nü duidelijk, noe een ijskoude band zich om zijn bonzende slapen legde... Toen gelukte bet hem de oogleden te openen en hij zag. Zijn starre, verbaasde koortsblik ontdekte vlakbij 'n menschenhand, welke een kouden doek op zijn voorhoofd schikte. Hij wou zich overeind rukken, maar hand duwde hem zachtjes den gleed. Hij sprong heeiemaal recm en stond een oogenblik te wankelen Voor zich uit ontdekte hij in de verte een wilden, donderenden waterval. Toen slaakte Riefenberg een gil, zakte op de knieën en viel bewusteloos op den bo dem van de prauw. slotte dankte spr. allen, die medegewerkt hadden om den maaltijd mogelijk te maken Hoe groot was niet aller verrassing, toen hierna bleek, dat de dampende ke tels heerlijke, kokend heete erwtensoep bevatten. Er is door de aanwezigen, groot en klein, arm en rijk, oud en jong, van gesmuld. Menigeen liet zich verleiden nog een tweede, ja zelfs een derde bordje te nuttigen. Er was een zoo groote voorraad beschikbaar, dat na afloop van het offi- cieele gedeelte van dezen maaltijd nog eenige honderden eetlustigen o.w. ver scheidene kinderen aan een gratis portie konden worden geholpen. Het muziekcorps, afgewisseld door het optreden van een tweetal harmonica-vir- tuozen met populaire schlagers, kweet zich uitstekend van zijn taak Natuurlijk ontbraken aan het einde van den maaltijd de bekende roode collectebussen niet op het appèl. Maar al te gaarne werd een steentje bijgedragen voor het goede doel. Ook deze eenpansmaaltijd ten bate van Winterhulp Nederland is weer buitenge woon geslaagd. 48) En daarom roeide hij nu mee, al was het hem elk oogenblik, alsof hij zou be zwijmen. Als door een nevel heen zag hij, hoe de stroom smaller was gewor den. De bosschen waren verdwenen: steile, hooge rotsen en daarna indruk wekkende, kale bergwanden verhieven zich aan weerszijden van de Itoeri. Riefenberg viel achterover. Hij kon biet meer en moest de oogen sluiten voor de brandende zon. Hij voelde, hoe de boot nu vlug meegleed... Na een tijdje hoorde hij net water murmelen en hoe dat geluid groeide tot machtit geruisch. Toen pas drong het tot herr door, dat misschien gevaar dreigde va watervallen. Riefenberg klemde zich vast aan den rand van zijn boot en ging overeind op zijn knieën zitten. Hij zag, hoe de prauw met duizelingwekkende vaart tusschen de twee torenhooge bergwan- Het bekende hotel „Germania” te Venlo werd door een brand zwaar geteisterd. Twee kinderen van den gérant werden door Duitsche militairen, den Sanitatsfeldwebel G. E. R. D. Freysoldt en Unteroffizier Klein met gevaar voor eigen leven uit de vuurzee gered. Enkele uren hun redding zijn de kinderen echter overleden. (Polygoon-N. Venl. Crt.-J. Brader) 125 15 t.m. 23 Januari Boter Vet Vet ndien reeds ingeleverd) 28 Dec. t.m. 21 Februari 1942. 193 Alg. 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 194 Algem van 1 t.m. 31 Januari ren, dan weet ik, dat dit geen koorts droom is. Maar er kwam geen antwoord. Op nieuw stond de neger naast hem en hield hem bij de schouders om hem te bedwingen, want hij wou weg. Ik ben gek, Ada, jammerde hji, of het is uw schim, welke hier rond zweeft. Even later dwong dezelfde slanke hand hem een poeder in te nemen en te drinken. Toen werd hij rustiger en sliep in. Hoe lang hij had geslapen, wist hij niet, maar toen hij opnieuw wakker werd, voelde hij. dat oe koorts was ge weken... Hij lag alleen 'n de hut. Het was warm en aan de schaduw, welke hij door de deuropening ontwaarde, leidde hij af, dat een nieuwe dag reeds ver was gevorderd. Hij was zoo uitge put, dat hij zich nauwelijks kon oprich ten. Zoo zat hij daar, steunend op zijn handen, toen in de deuropening de vrouw verscheen, die hij in zijn koorts visioen had meenen te zien... Met gren- zelooze verbazing keek hij haar aan en streek met de hand over het voorhoofd Gezichtsbedrog was het dus niet. Die glimlachende vrouw, die nu vlakbij hem stond, was inderdaad Ada Iljen. Gaat het een beetje beter? vroeg zij. Nee, sprak Riefenberg, vergis sen kan Iljen? Ze knikte bevestigend. En u, vroeg ze, wie is u? U komt uit een richting, vanwaar ik wei nig goeds verwacht. Zij zag, dat Riefenberg zich opwond. Me* moederlijke zorg schier boog zjj zich over hem. Och kom, dat alles heeft voor- loopig geen belang, u lijdt aan een zwaren aanval van malaria en moet dien eerst ip boven komen. Naderhand zal ik wel vernemen, of u bent geko men als vriend of als vijand. Riefenberg greep haar hand. Als vriend, geloof me, als een groot vriend, zei hij onstuimig. Daarop nam Ada Iljen afscheid... Vanavond kom ik terug, glimlach te zij, als de koorts wegblijft, kun nen we dan nader kennismaken. Oe neger, die hem had verzorgd Kwam spoedig te voorschijn met een torn melk en enkele heerlijke vruchten Daarna vroeg Riefenberg, of hij zich even kon verfrisschen. De inlander hielp hem en toen de journalist zijn eigen gezicnt in een zakspiegeltje zag, schrok hij geweldig: ten eerste van zijn vreeselijken baard en ten tweede van Om het bezoek aan dierentuinen en -parken aan te moedigen wordt door het departement van Volksvoorlichting en Kunsten de volgende prijsvraag uitge schreven: Verzocht wordt een schriftelijk ant woord in te zenden op de volgende vraag: „Op welke wijze kan de volksontspan- ning door middel van dierentuinen en dierenparken op een hooger peil gebracht worden; aan welke vereischten zullen deze tuinen en parken alsdan dienen te voldoen?" De beantwoording van deze vraag staat aan een ieder open. De antwoorden mogen ten hoogste vijf vellen folio-getypt om vatten, en moeten voor 30 Maart 1942 worden ingezonden aan de afdeeling ont spanning en cultuur van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Prin- sessegracht 21, te ’s-Gravenhage. De antwoorden moeten voorzien zijn van een motto dat tevens in den linker hoek van de bijgéande enveloppe moet zijn aangebracht; zij mogen geen naam of adres van den schrijver vermelden. Een afzonderlijke gesloten enveloppe, in den linkerhoek voorzien van hetzelfde motto, moet naam en volledig adres van den inzender bevatten. Het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten looft voor de beste ant woorden de volgende prijzen uit: een eersten prijs van 100, een tweeden /prijs van 50 en twee derde prijzen van 25. Daarnaast zijn er verschillende troost prijzen, bestaande uit boeken op het die renleven en de natuur betrekking heb bende. De beslissing omtrent de der prijzen ligt bij het hoofd van de afdeeling ontspanning en cultuur van het departement. Hij zal bij de beoordeeling worden bijgestaan door een commissie van advies, bestaande uit drie leden, die deskundig zijn op het gebied van het dierenwezen en de dierenbescherming. De samenstelling dezer commissie zal nog nader bekend worden gemaakt. Van de gegeven beslissing is geen be roep mogelijk. Het hoofd behoudt zich het recht voor een prijs niet of gedeeltelijk toe te kennen. Het departement kan de deelnemers aan de prijsvraag uitnoodigen hun ant woorden nader toe te lichten of uit te werken op nader overeen te kom’en voor waarden. den dood was ALS IN EEN DROOM Het was Riefenberg vreemd moede. Hij voelde, dat hij half in be zwijming lag en alsof op zijn oogleden een zwaar gewicht woog, maar toch was zijn bewustzijn in zooverre terug gekeerd, dat hij met zekerheid wist nog te leven. Hij probeerde na te denken Het ging zoo moeilijk; een martelende pijn schrijnde in zijn hoofd. Waar kon hij zich toch bevinden? En hoe lang lag hij hier? Plotseling wist hij het: hij was in zijn prauw ia elkaar gezakt op het oogenblik, dat deze in duizelingwekken de vaart werd meegesieurd naar den atgrond. Hoe kon het dan zijn, dat ni.’ niet vermorzeld werd en nog leefde’ Misschien was hij ergens op een kijven hangen? Maar dan moest gedonder van de watervallen nog Het stil Bs y •W-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5