Celebes bezet Noordpunt van De Afweerslag in het Oosten 1942. Dinsdag 20 Januari. No. 18085. aangevallen succes VERDUISTEREN Fort Corregidor met WINTER J. LUCHTGEVECHTEN BOVEN MALAKKA van op Japan heeft geen territo riale aanspraken REGEERINGSWISSEL1NG IN HET PROTECTORAAT HET INDISCHE OORLOGS TOON EEL GEZINSHULP NEDERL VOLKSDIENST Terreinwinst van ondergeschikt belang De herovering Feodosia BOLSJEWISTEN ZETTEN ALLES OP ééN KAART De vorderingen Malakka Maatregelen tegen prijs opdrijving in Ned.-Indië Tavoy in Burma bezet De beteekenis van den Productieslag Nieuwe burgemeesters i Vonnis inzake den moord bij Abbeville Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Drie Ned.-Indische bommen werpers neergehaald Werkzaamheden breiden zich voortdurend uit Beslissende stap naar het ver groeien met het Groot- Duitsche rijk Steeds nieuwe eenheden in den strijd Britsche torpedojager verloren gegaan Op de, puinhoopen... Versterkingen voor de Portugeesche koloniën lederen dag... Nieuwe regeering in Birma De toestand te Singapore Rantsoeneeringsstelsel in Japan Staatsmobilisatieraad uitgebreid De conferentie te Rio de Janeiro HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Portugeesche Tusschen 22 Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het Verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct. fr. p. post 10 et Slechts druppelsgewijze komen de be richten binnen van het Nederlandsch- Indische tooneel van den strijd, hetgeen verklaarbaar is door zijn geweldige uit gestrektheid en door het feit, dat deze oorlog nog in hoofdzaak verkeert in het stadium der activiteit van de lucht- en zeestrijdkrachten. Na de bezetting van Tarakan werden luchtaanvallen gemeld op Balik-Papan en Ambon en boven en kele punten op Sumatra. Waar de Ja panners vasten voet hebben gekregen, zooals in de Minahassa, wordt blijkbaar nog hardnekkig gestreden; de berichten hierover blijven uiterst schaarsch. De telegrammen van heden maken melding van een landingsafdeeling van de Ja- pansche marine, welke Likoepang aan de Noordelijke punt van Celebes heeft bezet. uit Batavia meldt, is een aanvullende be- een Rede van ir. W. F. Gerhardt In een te Leeuwarden gehouden eenkomst van alle functionnarissen Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Naar het hoofdkwartier van de marine te Tokio mededeelt, hebben Japansche luchtstrijdkrachten op de Philippijnen telegraafstations bij Glan aan de Zuidelijke punt van Mindanao vernield. Japansche vliegtuigen hebben voorts voltreffers ge plaatst op vijandelijke koopvaardijschepen ten Zuiden van de Cebu-eilanden, die ten Noorden van Mindanao liggen. Verder werd de eilandvesting Corregidor met groot succes aangevallen. Luchtstrijdkrachten hebben de vliegvelden van Rabaul en Woenakokor op New Britain Island (Nieuw-Pommeren) aangevallen. Verder heeft een landingsafdeeling van de marine Likoepang aan de Noordelijke punt van Celebes bezet. In het proces wegens de vermoording van 21 burgerlijke gevangenen te Abbe ville door Fransche militairen heeft de krijgsraad van Groot-Parijs thans vonnis geveld. De beklaagden luitenant Caron en onderofficier Mollet werden ter dood ver oordeeld. was dus „Nederland de v. 6.03 uar nam. tot 9.37 aar v.m. Maan: 20 Jan. op 11.20 v.m., on der 10.49 n.m. 21 Jan. op 11.45 v.m., onder 11.58 n.m. Nachtdienst DOKTERS: 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Volharding Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Kdning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. D Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 Domei meldt heden van een Japan sche basis op MalakkaIn luchtge vechten boven twee verschillende sec toren van Malakka hebben Japansche jagers gisteren in totaal 8 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 3 Martin- bommenwerpers van de Ned.-Indische luchtmacht, neergehaald. In Maart 1940 nam mej. Hamer de leiding van de afdeeling Gezinshulp van Winterhulp Nederland in den Haag op zich. Zij werd toen bijgestaan door twee assistenten. Al dadelijk bleek, dat deze afdeeling in een behoefte voorzag. Het aantal aanvragen nam iedere maand toe (met uitzondering dan van de zomer maanden), zoodat dezer dagen de vijf honderdste aanvrage binnenkwam. De af deeling moest dan ook voortdurend uit gebreid worden. Op het oogenblik be staat zij uit 30 gezinsverzorgsters en een kraamverzorgster, deelde mej. Lohmans, de opvolgster van mej. Hamer, die, zooals men weet, thans landelijk leidster van de afd. Gezinshulp van den Ned. Volksdienst is, mede De gezinsverzorgsters zijn jonge vrou wen, die tot taak hebben de huisvrouw te Van Lichtenvoorde en Angerlo Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van par. 3 van zijn verordening nr. 108/’40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len) benoemd: den heer Th. A. Lamers te Mook tot burgemeester in Lichten voorde en den heer Anke Pinkster te Arnhem tot burgemeester in Angerlo. nieuwe papieren munt. Overtreders zul- --- - --.1 tot 3000 Ruiden en in beslagneming van alle in Likoepang is een klein plaatsje aan de Straat van Likoepang, welke de beide kleine eilandjes Taloe en Bangka scheidt van het vasteland van Celebes’ Noord- Oostelijken arm. Het is een vrij onaan zienlijke strandnegorij van een duizend zielen, door een verharden weg met Me- nado verbonden. Likoepang is het meest Noordelijke plaatsje in de Minahassa; de meest Noordelijke punt van Celebes is hier niet meer dan 45 k.m. breed. Het landschap bestaat hier uit hoogere en la gere bergen, waarvan de hellingen, voor zoover die met lichter groen zijn bedekt, deels worden ingenomen door mais. en rijstvelden, deels door koffie- en notemus- kaattuinen, terwijl het strand is omzoomd door wuivende kokospalmen. Likoepang ligt aan den linkeroever van de hier in zee uitmondende Likoepang-rivier. Zuid west waarts is het met den weg Menado-Kema verbonden Het is als alle kustplaatsjes in de buurt van Menado van geringe betee kenis gebleven, ondanks de nabijheid van de volkrijke Sangi-eilanden en van zijn zoutpannen. Voor de kust bevinden zich talrijke zandbanken. Pangkalan Met den Japanschen luchtaanval op Pangkalan, waarvan een bericht melding maakt, dat het Noord-westelijk van Bela- wan, op Sumatra’s Oostkust, is gelegen, zal wel bedoeld zijn Pangkalan Brandan, naam van de havenplaats in de onderaf- deeling BenedenLangkat in het gouver nement Oostkust van Sumatra, gelegen aan de Babalan-rivier, die ten Z.O van de Aroe-baai uitstroomt. In Pangkalan Brandan legde de Koninklijke Petroleum Mij haar oorspronkelijke vestiging aan; later werd er ook de ruwe olie van de Perlak-terreinen in Atjeh verwerkt. Er bevinden zich uitgebreide olieraffinade rijen. Doordat de Babalan-rivier te ondiep was geworden, werden de producten ver pompt naar het 14 k.m. verder gelegen Pangkalan Soesoeh, waar zich de groote tanks van de Bataafsche Petroleummaat- schappij bevinden. standigheden dit noodzakelijk maken. Zij staan tevens in nauw contact met de af deeling Verstrekking van het stedelijk bureau van Winterhulp Nederland, zoodat zij in voorkomende gevallen kunnen wij zen op de noodzakelijkheid van finan- cieele hulp. De kraamverzorgster heeft tot taak moeder en pasgeboren kind te verzorgen. Het instituut van kraamver zorgster is eerst kort geleden opgericht. Het zal in de toekomst aanzienlijk uit gebreid worden. Tot nu zijn de gezinsverzorgsters allen betaalde krachten. Zooals men weet hoopt de N.V.D. de afdeeling Gezinshulp tot een der grootste afdeelingen te maken en het ligt dan ook in de bedoeling een beroep te doen op vrijwillige medewerksters. Wij maken hen, die een aanvrage tot gezinshulp willen doen er op attent, dat gezinshulp alleen wordt verleend op medisch advies. Dag en nacht worden de kleine, meest zelfgebouwde kachels, in de onderkomens gestookt. Wie vrij van dienst is, moet met zaag en bijl brandhout maken, want de kachels zijn bij deze groote koude onverzadigbaar. (Weltbild-Polygoon-P.K. Hansen) De waarnemende voorzitter van de re- geering van het Protectoraat, dr. Krejci, heeft dr Emil Hacha gisteren het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. De president aanvaardde dit en belastte dr. Krejci onmiddellijk met de vorming van een nieuwe regeering. Dr. Hacha heeft gistermiddag de nieuwe regeering ontvangen voor het afleggen van den eed. Bij die gelegenheid hield hij een rede, waarin hij o.a. zeide dat de nieuwe regeering in het Protectoraat zonder compromis de nieuwe orde moet opbouwen en ook daar alle voorwaarden voor de overwinning van het Groot-Duit- sche Rijk moet scheppen. De nieuwe regeering is om 6 uur n.m. bijeengekomen, en heeft een verklaring gepubliceerd, waarin o.w. wordt gezegd, dat de vorming van de nieuwe regee ring een beslissende stap naar het totale vergroeien van het vaderland met het Groot-Duitsche Rijk beteekent. De regee ring betuigt haar aanhankelijkheid aan den Führer en het Duitsche Rijk, met de zekerheid, dat de nieuwe Europeesche or dening zal overwinnen en met ondub belzinnige en zeer scherpe veroordeeling en afwijzing van de bolsjewistische en plutocratische mogendheden. De regeering van het Protectoraat is vast besloten de haar toevertrouwde taak van leiding en opvoeding van de men- schen in dit gebied, vooral van de jeugd, van het gebruiken van alle krachten voor de Groot-Duitsche en Europeesche eind overwinning, van den harden afweer vam binnen- en buitenlandsche ontbin- dings- en verniel ingspogingen tot het uiterste te vervullen. De plaatsvervangende rijksprotector, de generaal der politie, Heydrich, heeft gis teravond om 7 uur in de burg de leden van de nieuwe regeering ontvangen. Hij verklaarde, dat de vorming van de nieuwe regeering, gepaaard met de re organisatie der ministeries, een historisch belangrijke koerswijziging beteekent en sprak zijn vertrouwen uit in de nieuwe ministers, waarbij hij hun principieele richtsnoeren gaf voor hun toekomstige werkzaamheden. In aansluiting op het Weermachtberieht van gisteren verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat het groote succes, op de Krim door Duitsche en Roemeensche troepen behaald, wederom bewijst, dat het den bolsjewieken, hoe roekeloos zij hun menschen ook gebruiken, niet gelukt hun doel te bereiken. Het was te begrij pen, dat zij door hun voorgenomen her overing van de Krim een sterken druk wilden uitoefenen op de Zuidelijke flank van de Duitsche troepen en tevens de as-mogendheden wilden verdrijven uit de stelling, die de Zwarte Zee beheerscht. Sedert December hebben de bolsjewie ken steeds weer getracht, den ring om Sebastopol stuk te slaan en de Krim weer geheel in hun bezit te krijgen door ver schillende landingen aan Zuid- en West kust. De meeste dezer landingen konden zeer spoedig ongedaan gemaakt worden. Pas een landing op grootere schaal bi Feodosia bracht den bolsjewieken een tij delijk succesde Duitsche troepen moes ten uit Kertsj worden teruggenomen, op dat ze niet zouden worden afgesneden. Thans heeft een energieke tegenaanval van Duitsche en Roemeensche afdeelingen onder bevel van den generaal der infan terie von Manstein de aan land gebrachte bolsjewieken over een aanzienlijken af stand naar het Oosten teruggeworpen. De belangrijke stad Feodosia werd hun weer ontnomen. Hoe sterk de bolsjewistische strijdkrach ten hier geweest moeten zijn, blijkt uit het feit, dat de Duitschers verscheidene dui zenden gevangenen gemaakt hebben en 73 pantserwagens, 77 stukken geschut en veel ander materiaal vernield of buitge maakt hebben. Uit het succes van gene raal von Manstein blijkt tevens, dat onder eenigszins gunstige klimaatsomstandig- heden de Duitsche soldaat nog steeds de meerdere is van zijn bolsjewistischen tegenstander. Ook de Roemenen hebben een groot aandeel in dit succes gehad. De Duitsche luchtmacht heeft een zeer doeltreffenden steun verleend. De gevechten op de Krim blijven zich voor de bolsjewieken ongun stig ontwikkelen. Aan het overige deel van het Oostelijke front brengt de ijzeren Duitsche afweer den meedoogenloos opgedreven Sovjet- horden steeds weer bloedige verliezen toe. De Sovjet-aanvallen zijn thans ook tot het Donetzfront uitgebreid, doch ook daar zon der succes. Onder het opschrift„De afweerslag in het Oosten” wordt door de bladen een speciaal verslag van het Oostelijke front gepubliceerd, dat op aanschouwelijke wijze een beeld geeft van de bijzondere omstandigheden der gevechten van de Duitsche troepen op de uitgestrekte vlak ten van de Sovjet-Unie. Reeds in het bestek van de groote vernietigingsslagen van verleden jaar zag de Duitsche leiding bewust er van af, aldus dit artikel, terreinwinst te be schouwen als voor den oorlog beslissend of ook maar als beslissend gevechtsdoel. Niet anders is de regel van den oorlog aan het Oostelijke front in den afweer. De aanstormende vijand moet onder de meedoogenlooze omstandigheden van het intercontinentale winterklimaat worden afgeweerd, onverschillig waar. Nooit en nergens hebben de aanstormende men- schenoffers van Stalin ook maar één en kele plaats kunnen nemen, zonder dat de Duitsche verdedigers de laatste mogelijk heid van weerstand hadden uitgeput. Niet een van deze Duitsche verdedigers weet, wanneer de menschenstroom, die hen hier omspoelt, ten einde is. Zij weten slechts, dat ergens achter dezen afweer slag de overwinningbrengende kracht bronnen van hun natie vloeien, een gewel dig arsenaal van nieuwe offensieven. De bolsjewieken zetten alles op één kaart. Wat het menschenreservoir der steppen in het Oosten oplevert, werpen zij aan het front. Behalve hun actieve divisies uit Siberië zijn het meerendeels reserves, die korten tijd opgeleid zijn en wier eenige offensieve kracht de massa is. Ook voor hen bestaan de omstandig heden van den winter, zij het ook door gewendheid en houding niet in gelijke mate. Den bolsjewistischen machthebbers is het volkomen onverschillig wat de win ter eischt of de bloedige afweer ver slindt. Zoo jagen zij steeds nieuwe een heden in steeds dezelfde sectoren met de gewetenloosheid van spelers. Bij de Sibe- riërs, die door uitrusting met ski’s, mo- torsleden etc. in hooge mate op den win- teroorlog zijn ingesteld, komen de regi menten cavalerie, die steeds, wanneer zij aanvallen, rampspoedige verliezen lijden. Dan worden eenheden heel jonge lichtin gen, vaak niet ouder dan 16 jaar, gezien en eveneens oude reservelichtingen der infanterie Kortom, wat gegrepen kan worden, wordt in den slag geworpen. Zeker, de militaire waarde van de bolsjewistis,,v massa’s moet niet worden onderschal Hun actieve divisies echter zijn reeds, ondanks alle bedreiging met den dood, met de pistolen der commissarissen, on danks hun hang naar wreedheid, ook wanneer zij numeriek sterker waren, nooit in staat geweest stand te houden tegenover Duitsche formaties op volle sterkte. En zoo zijn de vervangingsgol- ven daartoe nog veel minder in staat. Zelfs eenheden gedeporteerden en ver oordeelden heeft men naar het front ge stuurd, alles uit de overweging, dat de massa den numeriek veel zwakkeren tegenstander tenslotte moet verstikken en wegspoelen. Niemand aan het front twijfelt er aan, hoe zwaar iedere dag meer van deze af- weergevechten zal zijn, die steeds nieuwe, aanstormende golven brengt. Het front strijdt en zwijgt. Men heeft daar geen tijd om overbodige woorden te spreken. De afweerslag gaat voort. De overwin ning zal ondangs alle moeilijkheden af gedwongen worden. bij- van de „Commissie dr Posthuma’’ in Fries land heeft ir. W. F. Gerhardt, landelijk secretaris van die commissie, gesproken over „De beteekenis van den Productie- slag’* In Nederland werd in 1938 bij een broodgraanbehoefte van 900.000 ton niet minder dan 644.000 ton tarwe ingevoerd, vervangen of bij te staan, indien de om- terwijl daarnaast nog 925 ton mais, 200.000 ton gerst en 109.000 ton rijst werden ge ïmporteerd. „Nederland voedt zichzelf' harde noodzaak geworden, voedt zichzelf” is dan ook de beste leuze waaronder de Productieslag ge streden kan worden. In de eerste plaats diende de aardap- pelverbouw bij behoud van minstens de zelfde oppervlakte broodgraan uitgebreid te worden. Het resultaat hiervan, een vermeerdering van de beteelde oppervlak te aardappelen van 129.000 ha. tot 160.000 h.a. of rond 24 pCt., mag zeker niet onbevredigend genoemd worden. De uitbreiding van dit gewas was dit jaar reeds zeer belangrijk, doch had nog veel grooter kunnen zijn, indien wij meer medewerking van het weer hadden gehad. Voor het komend jaar zal dus alles op alles gezet moeten worden, om er nog een belangrijke oppervlakte koolzaad bij te krijgen. Dit zal, aldus ir. Gerhardt, bij gunstige weersomstandigheden ongetwij feld gelukken. In het voorjaar van 1941 werd reeds 22.000 bunder grasland in bouwland om gezet terwijl hieraan in deze maanden nog een 100.000 h.a. zijn gevoegd. Een to taal dus van 120.000 h.a, welke als zooda nig een belangrijke versteviging van onze voedselpositie beteekenen. Ir. Gerhardt betoogde in het vervolg van zijn rede met klem, dat, ook al is de oppervlakte grasland met ruim 100.000 h.a. verminderd, het weidebedrijf in de toekomst de eerste plaats zal blijven in nemen. Naar Reuter meldt, heeft de Britsche admiraliteit toegegeven, dat de Britsche torpedojager „Vimiera” tot zinken is ge bracht. Op de puinhoopen van het oude zal een nieuw Europa gebouwd worden. Het zal een nationaal-socialistisch Europa zijn. Een, waar werk te vinden is voor hen die werken willen en kunnen. Een Europa, waar wederzijds begrijpen zal heerschen. Waarin kapitalisme, plutocra tie en bolsjewisme gruwelijke herinnerin gen zullen zijn aan een tijd, die voorbij ging en waaraan nog slechts zal worden teruggedacht als aan een benauwden droom. Op de puinhoopen van het oude, daar wordt gewerkt, daar spannen de besten zich in om alle voorbereidingen te treffen, om straks, als de oorlog voor bij is, de laatste hand aan het nieuwe trotsche gebouw te -leggen. Op de puin hoopen van het oude Europa, daar wor- den offers gebracht, daar vloeit kostbaar bloed, dat vergoten moet worden om te bereiken, dat zij, die verantwoordelijk zijn voor den huldigen chaos, nooit meer de kans krijgen, beschaving, christendom en cultuur te belagen en de volkeren van Europa tegen elkaar op te ze“e”' Dit nieuwe Europa, landgenoot, is ,du“‘ bel en dwars waard zich daarvoor in te zetten. Zich te scharen aan de zijde van hen. die reeds de wapenen opnamen, u nieuwe Europa, daarvoor strijden 00K onze dappere vrijwilligers aan het uos - front. Zij geven u een voorbeeld en j vragen zich af, wanneer ook u zien z aanmelden bij het Vrijwilligersleg! „Nederland”, Koninginnegracht 's Gravenhage. Het stoomschip „Quanza” vertrekt he den uit Lissabon met een afdeeling troe pen van 1000 man, die het garnizoen van Angola gaan versterken. Aan boord be vinden zich tevens 2 groepen van elk 20 Portugeesche officieren, die met de oplei ding der inlandsche troepen in Angola en Mozambique zijn belast. Tegelijkertijd vertrekt het stoomschip „Sao_Thome” met oorlogsmateriaal voor de koloniën. Japansche strijdkrachten hebben den ring om de ingesloten 20.000 man Austra lische troepen in Centraal-Johore verder aangehaald, naar Domei meldt. Een Ja pansche colonne heeft Maandag de om geving bereikt van Gongpent, een stra tegisch belangrijk punt aan den middel- steri hoofdweg door Johore, 70 k.m. ten Z.O. van de stad Malakka. Den Austra liërs wordt hierdoor de terugtocht langs den hoofdweg afgesneden. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat de in het centrale deel van het schiereiland oprukkende Japansche colonnes een punt op 10 k.m ten Oosten van Gemas hebben bereikt en dat de aan de Oostkust van het Zuiden optrekkende Japansche troe pen eveneenc de Britsche strijdkrachten zeer snel naderen De Japansche troepen, die na de be zetting van Kwantan en na de 9e Brit sche divisie te heoben teruggeworpen, door het onherbergzame bergachtige ge bied in het centrale deel van het Ma- leische schiereiland zijn opgerukt, heb ben in den avond van den 19en Januari Kwala Loempoer bereikt Daarmede heb ben deze troepen zich vereenigd met de andere strijdkrachten die van de West kust kwamen. Door de vereeniging van deze strijdkrachten werden alle Britsche troependeelen, aie na hun nederlaag in de bergachtige streken van centraal- Malakka waren gevlucht, onschadelijk gemaakt. lederen dag zijn er honderden Neder landers jarig. lederen dag vieren honder den Nederlanders een grooter of kleiner familiefeestje ter gelegenheid van hun geboortedag. lederen dag is er dus ge legenheid om aan de verjaardagsstorting mee te doen. Wat de verjaardagsstorting is De verjaardagsstorting is een storting op girorekening 87600, de girorekening van de Nederlandsche Ambulance en wel een overschrijving van evenzoovele dub beltjes, kwartjes of guldens als het aan tal jaren, dat de jarige op dien dag telt Een nieuw gebruik dus, dat niettemin reeds zeer populair geworden is in Ne derland. Daarom jarigenvan harte ge- lukgewenscht en denkt aan de verjaar dagsstorting op girorekening 87600, Ne derlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, ’s Gravenhage. Wij dachten het pleit reeds te hebben gewonnen. October, No vember en December brachten ons zacht winterweer en ook begin Januari deed het beste hopen. „Wij komen mooi door dezen win ter. Veel zorgen en leed worden den noodlijdenden bespaard”. Dat waren zoo de opmerkingen van hen, wier dagelijksche zorgen het Winterhülpwerk geldt En nu, sedert ruim een week is een felle koude over ons land gekomen. Hoe mooi ook het win terlandschap is, hoe vreugdevol het de harten van duizenden stemt, nu de schaatsen kunnen worden on dergebonden, wij mogen en kunnen niet vergeten, dat talrijke gezin nen in het volk lijden door ge brek aan middelen om deze on welkome bezoekster, de koude, buiten de deur te houden. Dubbel is het daarom ons aller plicht hen te helpen, opdat zij zich omringd gevoelen door de zorgen van het geheele volk. Aanstaanden Vrijdag en Zaterdag zal Winterhulp de verkeerscollecte houden, de vierde bus-, huis- en straatcollecte van dezen winter. Juist nu het geen pretje is, moe ten wij ons een ochtend, een mid dag, beter nog een geheelen dag losbreken uit de behagelijke sfeer onzer woning. Nu laten wij de schaatsen voor die dagen rusten, omdat wij eerst onzen eereplicht moeten vervullen tegenover die ouders en kinderen in ons volk, die het bitter koud hebben. Wij kunnen hen door ons werk, dat gezamenlijk zoo licht te dra gen is, veel leed besparen. Meldt u daarom spontaan als collectant in de plaats uwer in woning Hoe meer handen, des te lichter ae arbeid. U kunt dan elkander aflossen en na het ver vullen van uw eereplicht de schaatsen met des te grooter vreugde onderbinden. En gij, gevers, maakt het den collectan ten gemakkelijk. Helpt hen vlug, wanneer bij u wordt aangebeld, of op straal om een offer wordt gevraagd. Stopt bij het uitgaan uw offer in de-i zijzak of de hand- tasch, opdat u in de koude geen geld behoeft op te zoeken. Op deze wijze zullen de bussen spoe dig vol zijn en uw daad zal tal- looze harten dankbaar stemmen. Den Haag, 20 Januari 1942, PIEK De gouverneur van Birma heeft naar de Britsche berichtendienst uit Rangoon meldt Sir Paw Tun met de vorming van een nieuwe regeering belast. De gear resteerde minister-president van Birma Saw, zal op verzoek van Engeland naar Amerika worden overgebracht. De „Daily Mail” geeft een schildering van den toestand te Singapore van de hand van den correspondent van dat blad aldaar, meldt het A N P. uit Genève. Na een beschrijving te hebben gegeven van den stroom van vluchtelingen uit de Noor delijke gebieden, schrijft de correspondent o.m.Het verkeersbeeld komt overeen met dat tijdens de omnibusstaking te Lon den, toen eveneens iedereen op de hoe ken van de straten stond te wachten om te zijner tijd door een particuliere auto te worden meegenomen. Daar komt nog bij, dat particuliere auto’s iets zeer zeld zaams in het straatbeeld van Singapore zijn geworden, na de strenge distributie van benzine. Ook de ravitailleering der stad is slechter geworden. Reeds vorige maand Waren rijst, meel en melk schaarsch ge worden. boter heeft men moeten distri- bueeren en binnenkort is ook vleesch- distributie te verwachten Groenten ziet men in het geheel niet meer daar deze uit de ten Noorden van Singapore gelegen gebieden werd ingevoerd. Naar Domei uit Tokio meldt, zal de Ja pansche regeering op 1 Februari bij wijze van proef een rantsoeneeringsstelsel invoe ren, om toezicht te houden op de distri butie. De bladen wijzen erop, dat de plan nen reeds lang uitgewerkt zijn en dat de autoriteiten alles hebben gedaan om de goederen zoo gelijkmatig mogelijk over alle verbruikers te verdeelen. Om pogin gen tot hamsteren te voorkomen, zullen alle winkels, die goederen, welke gerant soeneerd worden, verkoopen, tot eind Ja nuari gesloten worden. De rantsoenkaar- ten worden niet op naam van de perso nen, maar van de gezinnen gesteld. Een gezin van vijf personen bijvoorbeeld krijgt zoo een zekere speelruimte om te koopen, wat het het meest noodig heeft. Het blad „Nitsji Nitsji” meldt uit Sai gon Volgens berichten uit Batavia heeft de regeering van Ned.-Indië, met het doel een acute inflatie tegen te gaan, een spe ciale verordening uitgevaardigd, waarin kooplieden, die levensmiddelen verkoopen tegen hoogere dan de officieel vastgestelde prijzen, met dwangarbeid worden be dreigd voor den tijd van tien jaar of meer of boeten tot een bedrag van 10 000 gul den. Ook wordt gemeld dat de Ned.-Indische regeering bij decreet de bevolking last heeft gegeven, alle zilveren, nikkelen en koperen munten in te leveren in ruil voor len bestraft worden met boeten C ’.2. hun bezit zijnde munten. Naar het AN.P bij den Volksraad Erooting ineediend in verband met een Uitbreiding van den Staatsmobilisatieraad Ui Ned.-Indië. Wij zullen de wereld door concrete be wijzen en feiten toonen, dat de van vijan delijke zijde afkomstige lasterlijke anti- Japansche propaganda iederen grondslag mist, zoo verklaarde de woordvoerder der regeering, Hori, in een officieel commu niqué te Tokio. In dit communiqué staat verder, dat Japan aan den huidigen oor log in Groot-Oost-Azië noch een agressie, noch een of andere territoriale aanspraak vastknoopt, w»arop van Japansche zijde reeds herhaalde malen gewezen is. Japan koestert geenerlei vijandelijke gevoelens tegen een of ander ras en bestrijdt in geen geval de religieuze vrijheden, vooral niet de Katholieke kerk, welke zich tot dusver vriendelijk jegens Japan heeft gedragen. Het eenige doel is de zelfverdediging tegen de aanspraken op de wereldhtwr- schappij van de Anglo-Amerikaansche mogendheden. Bevoegde Japansche instan ties te Peking hebben op 12 Januari van dit jaar een onderhoud gehad met bisschop Moniten en 24 andere vooraanstaande per sonen uit religieuze kringen, die zich hier bij bereid verklaard hebben in het belang van den opbouw van Oost-Azië zeer nauw met Japan samen te werken. Volgens den Britschen berichtendienst is Tavoy, het belangrijke centrum van de tinindustrie in Burma, door de Engelschen ontruimd en door de Japanners bezet, al dus meldt het A.N.P. uit Stockholm. S.P.T. meldt uit Rio de JaneiroMen neemt hier aan, dat nog in deze week zal worden beslist of, en zoo ja, in hoeverre, een overeenkomst tusschen de deelnemers aan de pan-Amerikaansche conferentie kan worden bereikt. De formule voor het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen de Zuid-Amerikaansche staten en de asmogendheden, zoo wordt hier alge meen aangenomen, zal niet uniform wor den vastgesteld. Ook de keuze van het tijdstip, waarop deze stap door de ver schillende landen van Latijnsch-Amerika zou worden ondernomen, zal vermoedelijk aan de betreffende worden overgelaten. Van nog geen enkele staat is de defi- nitieve houding tegenover de vraag van het afbreken der betrekkingen met de as n tot dusverre bekend. -

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1