PLANETARIUM HET GROOTE AVONTUUR K £-1 STADSNIEUWS RECHTZAKEN De distributiebonnen T -HA AGSCTTE rOTTRANT Dinsdag 20 Januari 1942 TWEEDE BLAD Hoe men er Peulvr. een Ei. FEUILLETON (Nadruk verboden.) Wl N TT R H ULP -COLLECTE 23 m 24 JANUARI ALS GIJ OP STRAAT DIT TEE KEN ZIET DE GEHUWDE VROUW IN NEDERLAND 1, DE WATERLEIDING BIJ VRIEZEND WEER Vet I VERGIET UW EERePliCWT PAN NIET DAAD VAN GEMEENSCHAPSZIN het beste voor zorgen kan r In een (Polygoon^Leemker) Br. of Geb. EEN DOMICILIEKWESTIE L. 250 gram Suiker BL, Br., geb. 1 rants. den Rijst 250 gram Kaas 100 gram 34 liter Melk 12 liter Ontoerekeningsvatbaar WA RIJWIELDIEVEN GEKNIPT R. (Wordt oervolgd) .1 gram gram Cacao Jam 50 500 atgescho- Engelsche Post en verpleging voor de voorposten is aangekomen. De slede is een onontbeerlijk vervoermiddel en even goed voor het vervoer van post als voor het vervoer van levensmiddelen geschikt. (Atlantic-Holland-P.K. Fenzke) Gerechtshof VILLABEWONER MISHANDELDE HAARDENSMID gram gram gram Boter Boter m.recL Hav. of peul Gort Verm., Maiz. VI. of VI.w. Aardapp. Aardapp. bij het Vredegerechtshof, verandering van de straf 05A O5B En toen zei avonturen hij 03 03 03 57 57 190 191 192 125 125 200 250 250 100 Boter Boter m. red. Rundvet Hooge Raad 04D, of 04C of 04B. Reserve 4 rants. 4 rants. 1 rants. 4 rants. 11 k.g. 4 k.g. geweer van de strijdlustige De uitwerking f tF MD Du.zenden Rotterdammers hebben Zon dag den befaamden pijpentocht onder nomen, op de schaats naar Gouda en terug. Na den tocht worden de beleve nissen besproken f^olyaoon-Hof) MAb IK NU MAAR. NI ET Atbfi TB*-neL-FU*rr«N IN OEMS OR OBOAuitcr !U Een ten bommenwerper aan het Noord- Afrikafront. (Weltbild- Polygoon^P.K. Mossmüller) gram gram gram jer 2 bonnen De energiebronnen van de sterren. Over dit zeer moderne en actueele on derwerp worden in het Planetarium twee voordrachten gehouden. De beide voor drachten woraen twee malen gehouden, op de Dinsdagmiddagen 2u en 27 Jan. te lo 45 en op de Woensdagavonden 21 en 28 Jan. te 19.30. De eerste voordracht wordt besteed aan een inleiding over den bouw van het atoom. Tijdens de tweede voordracht wordt besproken hoe de zon en de sterren hun energie putten uit de voorraden die in de atoomkernen opgehoopt zijn. DOOR KOUDE BEVANGEN De 73-jarige F. H. T. van de Nunspeet- laan is gisterochtend op het Lange Voor hout door de koude bevangen, waardoor zijn opneming in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde noodzakelijk was. De in den Haag wonende echtgenoote van den in Indië vertoevenden W. L. was in een onderhoudsprocedure gewik keld, waarin de Haagsche rechtbank een uitspraak had gedaan. Zij kwam van de beschikking der rechtbank in hooger be roep bij het gerechtshof te ’s Gravenhage, aanvoerende, dat de rechtbank zich ten onrechte bevoegd had verklaard, aange zien de woonplaats van mevr. L. niet is 's Gravenhage maar Ned.-Indië. Het hof wees dit bezwaar van de hand op den volgenden grond Het doel zeide het hof dat de wetgever heeft willen bereiken, met als woonplaats van de gehuwde vj-ouw aan te wijzen, die van haar echtgenoot, faalt in het onder havige geval in de buitengewone omstan digheden van het oogenblik, daar appel- BEGRAFENIS DS. D. RINGNALDA SR. In stillen eenvoud is gistermiddag op de begraafplaats „Soestbergen" te Utrecht bijgezet het stoffelijke overschot van ds. D. Ringnalda sr., in leven emerius- predikant van de geref. kerk van 's-Gra- venhage-Oost. Tevoren leidde de wijkpredikant, ds. J. Gillebaard, geref. predikant te Zeist, aan het sterfhuis een rouwdienst. Aan de geopende groeve heeft dr. Gil lebaard eerst enkele schriftgedeelten ge lezen, waarna dr. C. Bouma, namens den kerkeraad der Geref. Kerk van ’s-Gra- venhage-Oost dien hij met den scriba, den heer E. Beukema vertegenwoordigde, den 27-jarigen arbeid van den overledene in de Haagsche gemeente releveerde. Nadat ds. Gillebaard in gebed was voorgegaan, heeft de oudste zoon, ds. A. Ringnalda van Ermelo, voor de betoonde belangstelling bedankt, waarna ten be sluite gezongen werd Ps. 486. Mede aanwezig waren ds. Jac. v. Nes van den Haag-Oost en dr J. Hoek van den Haag- West. in bet kleine huisje hadden bekoord. Ada IIjen zei na een oogenblik: Het is toch de eerste maal, dat u me ziet? Dat zou u denken, glimlachte Rie- fenberg. Ik heb geleefd in het kleine huisje, dat eens het uwe was en waar alles nog van u spreekt. En toen zei hij, wie hij was en welke avonturen hij had doorgemaakt. Hij vertelde ook met voorzichtige woorden wat zijn leven was geweest in het huisje van de geheime nederzetting, te midden van de voorwerpen, welke haar hadden toebehoord. Begrijpt u nu, vroeg hij, waarom het mij is, alsof ik een ouden vriend heb teruggevonden? Ada Iljen keek strak voor zich uit. toen Riefenberg met zijn verhaal klaar was en zij hem ontroerd had bedankt Dus in Europa denkt men, dat ik dood ben, fluisterde zij eindelijk. Iedereen is daarvan overtuigd, ant woordde Riefenberg, zooals iedereen in het geheime kamp overtuigd is, dat gij bjj de eerste watervallen zijt omge komen. Voor mij persoonlijk zijt gij dus tweemaal gestorven en tweemaal ver rezen. Ik ben ervan overtuigd, dat u nu wel ongeveer onsterfelijk is geworden Ada Iljen vertelde dan haar tragische lotgevallen. Toen zij te Wahenia had ontdekt, welke feitelijk de „groote za- Het zoeken van dekking bij luchtaanvallen. De man schappen van een stuk luchtafweergeschut, hetwelk aan het Noord-Afrikafront wordt, ingezet, moet tengevolge van een zwaren aanval van Engelsche bommenwerpers dekking zoeken. (Atlantic-Holland-P.K. Dressier) Boter I 49) v Toen de nacht was ingetreden en het houtvuur knetterde, kwam Ada Iljen, zooals zij had beloofd. Riefenberg had ongeduldig liggen wachten. Hij voelde Wel, dat zijn temperatuur lichtelijk was gestegen, maar zijn hoofd was helder. Ada Iljen kwam bij het hoofdeinde van zijn primitief bed zitten. Zij hem eerst, op welke wonderbar hij aan een tragischen dood was snapt. Enkele dagen geleden een paar negers in een kreek de prauw gevonden, waarin hij als levenloos lag Uitgestrekt. Riefenberg herinnerde zich niets meer van het oogenblik af, da* hij werd meegesleurd naar den afgrond Zijn stuurlooze prauw was eenvoudig meegesleurd geworden langs den steiler bergwand aan de rechterzijde van den stroom. Op een honderdtal meters af stand van den waterval springt het wa ter langs een gleuf in de rotsen het land binnen. Door een gelukkig toeval IS - 1* i: Aangehouden zijn de 24-jarige koopmax P. van K., de 30 jarige loswerkman P. D. en de 21-jarige loswerkman B. H. In den laatsten tijd hebben zij, in samenwerking, 12 fietsen ontvreemd. Vier ervan hadden zij verkocht aan den 51-jarigen zeeman E. V.; de andere hadden zij gedemonteerd en de onderdeden eveneens van de hand gedaan. Terzake van rijwieldiefstal zijn voorts nog gearresteerd de 45-jarige bloe- menkoopman P. K. en de 18 jarige maga zijnbediende S. L De commissaris van den Justitieelen Dienst B. II verzoekt den genen. ten nadeele van wie in 1941 trans- portrijwielen zijn ontvreemd, Zaterdag a.s. van 1015 uur te gaan naar de Casuariestraat 11, ter bezichtiging van de daar aanwezige drie bakfietsen, welke vermoedelijk van misdrijf afkomstig zijn. JUBILEUM BIJ MELKINRICHTING VAN GRIEKEN In een zaal van Sans Souci werd de heer H. Mieremet gehuldigd in verband met zijn 25-jarig dienstjubileum bij de Melkinrichting van Grieken. De directeur, de heer G. J. v. Grieken, roemde in den jubilaris z’n groote werk kracht, -lust en -ijver, waarbij plicht hem tot een tweede natuur was geworden. Hij haalde enkele persoonlijke herinne ringen op en overhandigde, met toepas selijke woorden en wenschen, een gecal- ligrafeerd eere-diploma. Als stoffelijk blijk van waardeering bood hij vervol gens een schemerlamp aan. De mede directeur, de heer J. v. Grieken, over handigde met enkele toepasselijke woor den een enveloppe met inhoud. Namens het personeel sprak de heer Derksen, die wees op het stimuleerende voorbeeld van den jubilaris. Hij bood een hangklok aan. Een ander lid van het personeel, de heer de Raat, dankte voor de' kameraad schappelijke samenwerking en bewonder de zijn vakmanschap. De jubilaris dankte met enkele welgekozen woorden was de prauw in die afwijkende stroo- ming terechtgekomen en dan langzaam voortgedobberd. Het was een weg, welke trouwens vaak door de visschers werd gevolgd en teneinde meer veilig heid bij het manoeuvreeren te bekomen, hadden zij op dit gevaarlijke scheidings- punt zware rotsblokken in den stroom gekanteld. Dit bevorderde de tegen- strooming, waaraan Riefenberg zijn le ven had te danken. En zoo is u bij mij aangeland, be sloot Ada Iljen. En nu zou ik graag willen weten, wie u bent en wat u in dit afgezonderde gebied komt zoeken. Riefenberg had Ada's hand in de zijne genomen. Hoe moet ik u bedanken voor uw goede zorgen? Hij keek haar in de oogen en liet dan de blikken langs haar gestalte glijden. Hoe vreemd, vervolgde hij, dat ik u zoo terugvind. De Ada Iljen, die hij hier zag, was niet de kundig geschminkte en prachtig gekleede tooneelspeelster, die hij kende van de foto’s en schilderijen. Zij droeg thans een oud kleedje, primitieve san dalen, vermoedelijk ter plaatse ge maakt en had de beenen bloot. Het don kere haar was gegroeid en golf ’e breed over de schoud< '8. Op haar gelaat, nu zij hem verwonderd en ernstig aankeek, vond hij de trekken terug, welke hem maaKte, neb ik een oogenblik gevaar geloopen vermoord te worden, want de mannen schoten met vergiftigde pijlen. Toen heeft mijn boy Fweloe het genomen en een kerels neergeschoten. van ons schot was ongelooflijk. De ben de was met ontzetting geslagen en ge durende verscheidene dagen was elke toenadering onmogelijk. Toen is Fweloe gaan onderhandelen. Hij wist nog uit zijn jeugdjaren, hoe de blanken uit zijn gebied aanvankelijk werden beschouwd als bovennatuurlijke wezens. In mijn prauw had ik bij de ontvluchting aller lei zaken geborgen, welke ik meende oodig te zullen hebben. De vlam van een lucifer bijvoorbeeld, was voor die menschen iets wonderbaars. Al wat uc k om hen te overbluffen, heb ik ge daan, en zij zijn mij gaan beschouwen als een soort godheid. Dus speelt u nier de rol van een regeerende koningin? vroeg Riefenberg. Zooiets, glimlachte Ada, en ge loot mij, dat mijn taak soms zeer zwaar is bij die wilden. En uw Komst oemoeilijkt ten zeerste den toestand. Op dit oogenolik verscheen in de deuropening een groote neger met een >ans in de hand. De tooneelspeelster stond dadelijk op. EEN DURE BORREL Een koopman uit den Haag heeft giste ren bij de Amsterdamsche politie aangifte gedaan, dat hij in een café te Amsterdam een bedrag van 800 is kwijtgeraakt. Bij het aanmaken van de kachel van de centrale verwarming in een gymnastieklokaal in de Balistraat, deed zich gisteren een ontploffing voor. Een muurtje werd gedeeltelijk vernield, terwijl enkele ruiten sprongen. De oor zaak was vermoedelijk dat de buizen be vroren waren en bij het aanmaken stoom ontstond. lante’s echtgenoot in Ned.-Indië vertoeft en buiten staat is hier te lande, op welke wijze ook, zijn echtgenoote bij te staan of met haar in overleg te treden. Boven dien oordeelde het hof, dat gebleken was, dat de echtgenoot van appellante heeft gewild, dat zij de geldelijke aangelegen heden hier te lande zou regelen met zijn in Nederland wonenden gevolmachtigde. Aangezien de echtgenoote haar voort durend en vast verblijf heeft te 's Gra venhage, heeft de rechtbank terecht aan genomen, dat in het onderhavige geval den Haag als domicilie van appellante geldt. Van 's hofs beschikking kwam mevr. L. in cassatie. De Hooge Raad overwoog in zijn arrest, dat mevr. L. als getrouwde vrouw geen andere woonplaats heeft, dan haar man. Waar noch de verzoeker, noch de verweerster bij het oorspronkelijke ver zoekschrift hier te lande woonplaats heb ben, is geen bevoegde rechter in Neder land aangewezen om van de vordering kennis te nemen. Daarom ontbreekt ook rechtsmacht van den Nederlandschen rechter ten deze. De Hooge Raad vernietigde het arrest en de daarbij bevestigde beschikking der rechtbank en verklaarde de rechtbank onbevoegd om van het oorspronkelijke verzoekschrift kennis te nemen. 18 t.m. 24 Januari 1942. 04A 04B 21 Dec. t.m. 31 Januari 1942. gram gram Arrondissements-rechtbank CLUBJE RIJWIELDIEVEN De zitting van de rechtbank doet het publiek kennis maken met de daders van de honderden rijwieldiefstallen, die week in week uit in de straten van den Haag plaats vinden. Ditmaal stonden de leden van een clubje rijwieldieven terecht, die met elkaar of ieder voor zich te werk gaande, het verdwijnen van tientallen fietsen op hun geweten hadden. De eerste verdachte. B. O., een jonge man, bekende zijn schuld aan de dief stallen ruiterlijk. Hij was de straat op gestuurd omdat hij thuis geen centen in bracht. Om te kunnen eten en slapen had hij zich tenslotte aan fietsen stelen ver grepen. Verdachte was al eens eerder veroordeeld, maar een reclasseeringsrap- port meende, dat er ver van huis met onbaatzuchtige liefde nog wel wat van hem te maken viel. De officier zag zich echter wegens het groote aantal fietsen, dat verd. gestolen had. genoodzaakt 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf te eischen. Tegen F. J. M.. 22 jaar, den „Slotenko- ning” van het groepje, die met tangope- raties veel „op slot gedane fietsen” had geforceerd en meegenomen, eischte de vertegenwoordiger van het Openbaar Mi nisterie 1 jaar en 6 maanden Volgens den raadsman was verdachte afkomstig uit een verkeerd milieu en verdiende plaatsing in een inrichting ernstige over weging van het college. Het was geen „kwaje jongen”. In zijn val had M. zijn 21-jarigen ka meraad H. B. mee gesleurd. Het was een zwakke, zenuwachtige jongen, die voor zijn moeder moest zorgen en zonder in komsten aan de verleiding had toegege ven Hij hoorde 8 maanden tegen zich eischen De Haagsche politie hield gisteren op de baan van de Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsvereeniging wedstrijden in het hardrijden voor manschappen en officieren. Een felle kamp. (Polygoon-Meyer) V redegerechtshof RUZIE MET DOODELIJKEN AFLOOP Het Vredegerechtshof heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaken van de broeders W en J. M Raven, leden der te Heerlen, die in eerste instantie veroordeeld waren door de rechtbank te Maastricht. W R. tot acht jaren gevan genisstraf wegens doodslag op den mijn werker Spork te Nieuw Einde, die lid van de Ned Unie was, en J M R. we gens poging tot zware mishandeling van Spork tot een jaar gevangenisstraf. Wegens den gezondheidstoestand van eerstgenoemden verdachte had de advo- caat-generaal mr Polman. van acht in zes jaar geëischt. Ten aan zien van den tweeden verdachte eischte hij bevestiging van het vonnis. Het hof heeft den opzet van Spork te dooden niet bewezen geacht en met ver nietiging van het vonnis der rechtbank W. R. wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf. J. M R. werd wegens mishandeling veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maan den. Voor beiden geldt, dat de preven tieve hechtenis zal worden afgetrokken DE ZAAK TEGEN KAPITEIN VERWEY Donderdag a.s. zal de rechtzaak tegen den kapitein Verwey, die zich te verant woorden zal hebben voor door hem ge pleegde handelingen tijdens de oorlogs dagen door het Vredegerechtshof in be handeling worden genomen. In verband met het zedenkwetsende karakter dezer zaak, zal de behandeling met gesloten Heuren plaats vinden 184 Alg. 01 C of 01 D Reserve 189 Alg. 185 t.m. 188 Algem. 02 D—03 D Reserve Alg. Alg. Alg. 179 Lm. 183 Algem. 01A Lm. 04A Melk 1 01B Lm. 04B Melk I 19 Januari t.m. 7 Februari 1942. Brood Brood 04A Vlecsch 04B Vleesch Aard. Aard. 8 t.m. 24 Januari. 195 (en 169 reeds ingel.) Algem. 28 Dec. Lm. 24 Januari 1942. 1 k.g. 2. Is een huis voorzien van centrale verwarming, dan bedenke men, dat daar om alleen de watervoorziening nog niet onder alle omstandigheden veilig is 3. Bevinden zich bijzondere toestellen in huis, waardoor men twijfelt omtrent den aard der te nemen maatregelen, dan wende men zich tot het waterleiding bedrijf. Men zal daar gaarne advies geven. 4. Men late vooral niet, ter voorkoming van vorstgevaar, een of meer der tap kranen doorloopen. Daardoor immers gaan grootere hoeveelheden kostbaar wa ter nutteloos verloren en bovendien wordt nog energie verspild. Naar wij vernemen heeft het gezamen lijk personeel van het departement van Bijzondere Economische Aangelegenheden te 's-Gravenhage een deel van het maandsalaris in December als gift aan Winterhulp Nederland ter beschikking gesteld. Het bedrag van de giften is reeds aan de W.H.N. overgemaakt. Dit voorbeeld van gemeenschapszin moge het personeel van andere instellingen en bedrijven tot voorbeeld strekken. ken” van naar man waren, had zich tusschen haar en Reading een bewogen tooneel afgespeeld. Sedertdien liet de Amerikaan haar angstvallig bespieden; dat was haar later duidelijk geworden. Het was nog tot een heftige botsing ge komen te Loepoeta, toen hij haar had gedwongen mee op bezoek te gaan bij den directeur-generaal van de goudmij nen zelf. Het was daarna, dat zij be sloot naar een uitweg te zoeken en zij had toen gedacht aan de eenige trouwe ziel, dien zij in Europa kende: Demet. Ik herinner me thans alles heel goed, zei Ada Iljen, ik heb dat briefje geschreven op een namiddag te Loepoeta zelf, toen Reading was uitge gaan. Alleen-een van onze boys was in huis. Ik heb een paar uur geaarzeld eer ik den brief verzond. Het kan niet anders, of de boy heeft ervan kennis genomen en Reading op de hoogte ge bracht. Ik heb nog een tweeden brief klaar gemaakt, maar die werd mij door mijn man ontnomen. Sedertdien leefde ik om zoo te zeggen opgesloten tot Reading mij op een dag dwong mee op de jacht te gaan. Terwijl hij me' enkele heeren een stuk wild achtervolg de. werd ik eenvoudig door een paar van zijn aanhangers overrompeld. Ik ben den weg gegaan, welken u van de Avakoebihoeve af hebt gevolgd, tot in Jhr. Dr, J. C. Molerus (rechts), voor zitter van den Nederlandschen Biljart bond, reikt de gouden bondsmedaille uit aan P. van der Pol, den Rotterdammer, die na vier dagen strijd den kampioens titel wist te veroveren in de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, "root biljart cadre 45/1. (Polygoon-Hof) 125 125 15 t.m. 23 Januari Boter Vet Vet udien reeds ingeleverd) 28 Dec. t.m. 21 Februari 1942. 193 Alg 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 194 Algem van 1 t.m. 31 Januari meeste voorkomendheid behandeld. Mijn man is een misdadiger, maar hij hield van me. Ik vroeg naar een van mijn negerbedienden, die te Wahe nia zeer aan mij gehecht was. Die kwam. Ik regeerde, om zoo te zeggen, in de nederzetting en het was mij niet moeilijk alles gereed te maken voor den tocht, welke mjj tot hier zou voeren. Mijn ooy zou me vergezellen. Het is een reus van een kerel. U kent hem trouwens, want hij heeft u verpleegd. Hij bracht gedurende weken en weken alles in gereedheid beneden de eerste groote watervallen. Om dien neeren den lust te benemen nasporingen te doen, lieten we een prauw in den afgrond dui ken, en daarna begon de groote zwerf tocht om hier te eindigen. Maar hier waren toch menschen. merkte Riefenberg op. U sprak toch van visschers? Waar bevinden we ons dan? Helaas, zuchtte Ada Iljen, ik heb er niet het minste vermoeden van. maar in ieder ’eva] zitten we hier nos oneindig ver van de beschaafde wereld Ik vrees, dat wij beiden op een dwaal spoo, z(jn geraakt door een zijstroom te volgen Wat er ook van zij, net is mij vreemd vergaan in dit gebied. De be volking, die ik hier heb aangetroffen. wist niet wat een blanke was voor m^n het geheime kamp en werd er met de komst en toen ik met haar kennis In een villa aan den Groot Hasebroeck- scheweg te Wassenaar overkwam den 36-jarigen haardensmid P. H. J. op 1 Mei van het vorig jaar een vreemde gewaar wording, toen hij kort na zijn ontvangst door den heer des huizes, den 38-jarigen J. C. K., houder van een technisch han- delsbureau, op een woesten toon werd aangeblaft en tegen den grond geslagen, toen hij weigerde, om zich te legitimee- ren. Door de rechtbank wera K. vrijgespro ken en thans diende de zaak voor het gerechtshof in hooger beroep. Daarbij kwam vast te staan, dat inderdaad K. den haardensmid te lijf was gegaan en de procureur-generaal nam aan, dat ver dachte in zijn onverklaarbare woede den smid van het leven heeft willen berooven. Twee zenuwartsen, die als deskundigen werden gehoord, verklaarden echter een stemmig, dat verdachte zijn daad niet kon worden toegerekend omdat hij gehan deld had in een ziekelijke woedevlaag. Verdachte koesterde door allerlei omstan digheden achterdocht tegen zijn omgeving en had in den haardensmid. dien hij nooit tevoren had ontmoet, een vijand gezien. Herhaling van soortgelijke aanvallen bij verdachte was, volgens de doktoren, niet uitgesloten, wanneer verdachte we derom in zeer moeilijke omstandigheden zou komen te verkeeren. Dientengevolge eischte de procureu r-g e n e r a a 1, in de eerste plaats rekening houdende met de belangen van de maatschappij, dat verdachte zou worden geplaatst in een krankzinnigengesticht alsmede ter be schikking zou worden gesteld van de re- geering, opdat verdachte voortaan onder regelmatig toezicht zou komen te staan van een psychiater Gesteld alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen die in eiken winter noodig zijn, maar onder de huidige omstandig heden meer dan ooit noodzakelijk moeten heeten om bevriezing van de water leiding te voorkomen, en zij bevriest toch, hoe moet men dan handelen? Laten wij aannemen, dat de hoofd kraan,- door vorming van ijs op het kraanhuis bevroren is geraakt, maar door de bevriezing niet is gescheurd, men doet dan goed de kraan aan de onderzijde, te verwarmen, b.v. met een theelichtje of door middel van heete natte doeken; spoedig zal dan ontdooiing volgen. Pro beer vooral niet de kraan met geweld om te draaien, want daardoor kan een breuk ontstaan, welke haar voor goed onbruik baar maakt. Ook moet in geen geval open vuur of een z.g. soldeerlamp worden ge bruikt, want dat levert brandgevaar op. Gelukt het ontdooien op deze wijze niet, dan wende men zich tot het water leidingbedrijf of tot een erkend water fitter, indien het onderhoud van de wa terleiding voor rekening van den bewo ner is. Is de leiding binnenshuis bevroren, zoodat op een of meer plaatsen geen water kan worden getapt, dan moet in elk geval 's avonds de hoofdkraan wor den gesloten Hiermede vermijdt men de kans op overstrooming in den nacht. Wordt men door overstrooming ver rast en wil of kan men de hoofdkraan niet sluiten, dan kan men de looden leiding door zachte tikken met een hamer dichtslaan. Ook koperen buizen kunnen met behulp van een hamer gedicht wor den, doch in dat geval zal de pijp over een grootere lengte geleidelijk moeten worden platgeslagen. Men zorge er voor, dat de groote afplatting in het midden is en naar beide uiteinden geleidelijk op loopt; daardoor wordt het ontstaan van een nieuwe scheur voorkomen Wanneer closetreservoirs bevroren zijn, bestaat de kans, dat deze gescheurd zijn Ook kan het voorkomen, dat de afvoer van water nog stagneert, terwijl de aan voer reeds weer mogelijk is. Het stop- kraantje nabij het reservoir dient dan gesloten te worden; wellicht is ontdooiing van het stopkraantje noodig. Dit moet dan geschieden op de wijze als hierboven voor de hoofdkraan is aangegeven. Is de closetpot gebarsten dan zal hij, bij ontdooiing, wellicht ten deele leeg- loopen Dan echter functioneert de z.g. stankafsluiting niet meer en krijgt men den rioolstank in huis. Indien derhalve closetpotten bevroren en gebarsten zijn is het zaak onverwijld tot vernieuwing over te gaan. Tenslotte nog eenige raadgevingen. 1. Gaat men uit logeeren, zoodat het huis feitelijk onbewoond zal zijn, dan tappe men de waterleiding af. Is dat niet mogelijk, dan dient men den huissleutel aan buren of kennissen te geven, opdat deze eventueel maatregelen kunnen nemen. De afwezige bewoner late in ieder geval zijn adres achter. Duitsch vliegkamp aan den Poolcirkel. De vliegers oefenen zich in hun vrijen tijd in het skieën (Wettbild-PolygooiuP.K. Speek) vertelde op welke wonderbare wijze _j om hadden »gi dagen

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5