Sibolga gebombardeerd Sabang en DE STAAT BETAALT ZIJN DIENAREN SLECHT 1942. No. 18086. WAAIERVORMIGE LUCHT ACTIE BOVEN ONZEN ARCHIPEL Batavia vreest aanvallen op strategische, Java beheerschende, punten Woensdag 21 Januari. Keitel in Van de Britsche divisie omsingeld VERDUISTERE Boedapest HERZIENING SALARIS SCHALEN NOODZAKELIJK HET INDISCHE OORLOGS- TOONEEL AMERIKA’S PRESSIE OP DE CONFERENTIE TE RIO Canterbury voor zonder Boter v. 6.05 uur nam. tot 9.36 uur v.n Volledige staking van autoproductie in Amerika Sibolga Van Mook’s besprekingen te Washington Singapore weer aangevallen* poogt compromis bereiken Telefoon H6300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Churchill staat Lagerhuisdebat toe Amerika verzet de klok er ongeveer arbeidscontract Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg. Naar keuze met ingang van 1 Febr. Aartsbisschop van legt ambt neer Geheimhouding van Clippervertrek Arrestaties in Zuid-Afrika Waterbronnen vergiftigd 80.000 Ambtenaren werken 24.000 (30 procent) op Watervoorziening van Singapore afgesneden reductie of margarine op de vetkaart Nieuwe belangrijke gift Winterhulp Noorse» schip ,etoipedeerd Argentinië te MOELMEIN IN BIRMA BESTOOKT Luchtaanval op Rabaul 'o HAAGSCHE COURANT PRIJS DER WVERTENT1EN: PRIJS DEZER COURANT: uit Staten i is door de woestijn. ct. 10 ct. meer. Maan: 21 Jan. op 11.45 v.m., oi der 11.58 n.m. 22 Jan. op 12.09 n vice-president, opnieuw Van 1 Februari af zal in de Vereenigde Staten de geheele productie van perso nenauto’s en lichte vrachtauto’s, onver schillig of zij voor civiele, militaire of exportdoeleinden dienen, worden gestaakt Bij de soldaten van het Duitsche Afrika-corps. Tijdens een moeilijken marsch door de woestijn. (■Orbis-Holland-PJi. MaesmüUerl Naar echter in welingelichte krin gen verluidt, bestaat er een redelijke kans, dat de salarissen en loonen van deze groep van ambtenaren herzien zullen worden. Maar, al past men het Bezoldigingsbe sluit volkomen juist toe, dan nog zijn de salarissen van de jonge ambtenaren voor dezen tijd te laag. Mr Schokker, de ge machtigde voor de prijzen, heeft er on langs in een voordracht op gewezen, dat voor de slechtst betaalde werknemers looncorrecties plaats vinden, zoodat ook zij hun rechtmatig aandeel in het volks- inkomen krijgen. Het is zeker dringend noodzakelijk, dat de Staat ook de inko mens corrigeert van de jonge ambtenaren. Sibolga ligt aan de Westkust van Mid- den-Sumatra aan de Baai van Tapanoeli. Het heeft een druk inlandsch handelsver keer; het ligt aan het eindpunt van den prachtigen weg dwars door Sumatra, welke de Oostkust met de Westkust ver bindt, van Medan langs het mooi gelegen Tobameer via Boligé en Taroetoeng naar Sibolga. De goed beschutte baai werd waarschijnlijk in gebruik gesteld voor wa tervliegtuigen der marine, waardoor het Japansche bombardement zou kunnen worden verklaard. Andere strategische of militaire beteekenis heeft het niet. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikenki „De Nieuwste Mode’ „Koloniaal Bijblad en „Letterkundig Bijblad' f 3.15 Franco per post met Mode blad 14.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45 Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p kw Bij postkantoren tegen de geldende goedgek abonn.prijzen Afz nummers 5 ct., fr p post 10 ct Omtrent de besprekingen, die dr. van Mook op het oogenblik te Washington voert met betrekking tot een coördinatie van de AmerikaanschNed.-Indische oor logvoering in Oost.Azië, wordt meege deeld, meldt S.P.T., dat hij in een inter view heeft gewezen op het g’roote belang van Ned.-Indië. „De Nederlandsche kolo niën vormen, zeide hij een barrière. Er is steenkool, olie, rubber en tin voorradig. Dit zijn juist de producten, die de vijand noodig heeft”. Nachtdienst DOKTERS: Tussen. 10 u. nam. en 7 u v.m.: No. 3949, Singapore is gisteren opnieuw door ster ke formaties Japansche bommenwerpers aangevallen. Talrijke voor de economische oorlogvoering belangrijke gebouwen wer den vernield. de Vereenigde De berichten van heden maken, voor wat betreft den strijd in den Indischen Archipel, melding van Japansche lucht aanvallen op Sabang en Sibolga, vroeger, op de schoolbanken vaak als Siboga geleerd, met herinneringen aan de bekende Siboga-expeditie in 1899 onder leiding van prof. dr. Max Weber. Beide plaatsen zijn uiteraard als doel wit uitgekozen vanwege haar maritieme beteekenis, waarbij Sabang van bijzon der belang is, omdat het mede de Straat van Malakka beheerscht en de groote scheepvaartwegen van Singapore naar Colombo en van Singapore naar Cal cutta. Sabang, op net eilandje We geiegen, voor de uiterste Noordpunt van Sumatra, leeft als onvergankelijke herinnering voort bij ieder die Indië bezocht en die van Hol land uit met een onzer mailschepen in Sabang, als eerste aanloophaven, voor het eerst met tropisch Nederland kennis maakte. Het binnenvaren van de Baai van Sabang, uit een oogpunt van natuurschoon onvergelijkelijk mooi, geeft een onverge felijke impressie van diep-blauw water, van groene heuvelkusten en van een flam- boyanten hemel, die een zacht schijnsel «van teer violet over land en golven too- vert Op 1ö mei iooo weru ae weaeriandsche vlag te Sabang geheschen, dat toen de standplaats werd van een bestuursambte naar met militaire bezetting. In ’95 werd Sabang kolenstation, de betreffende ven nootschap ging in 1905 over in de N.V. Zeehaven en Kolenstation Sabang, het groote lichaam, dat thans met de meest moderne outillage de zeehaven en de ko len- en olielevering voor de talrijke zee schepen exploiteert. In 1903 kwam het in directe mailverbinding met Nederland. Er kwam een draadloos station, een groot droogdok, er werden steigers gebouwd met electrische transporteurs, elevators en grijpmachines, de établissementen omvat ten werven en reparatieinrichtingen, groote loodsen en kantoorgebouwen. De Sabangbaai is een prachtige natuur lijke haven De ingang is 750 m. breed en kan dag en nacht zonder hulp van loodsen worden in. en uitgevaren. In de ruime ankerplaatsen kunnen 25 groote booten veilig ten anker komen, zonder elkaar te hinderen. Langs de steigers aan den steil uit zee oprijzenden Noordoever staat nooit deining; zelfs met harde Z.W.-lijke buien liggen de schepen er rustig. De volkomen beschutte baai dringt ongeveer 1 k m. het land in. Het ligt voor ae nana, aai uier een ma ritieme basis ontstond van de allergrootste beteekenis. De afstanden van Sabang naar Penang en Hongkong, beide reeds in Ja pansche handen, bedragen resp 308 en 1417 zeemijlen; van Singapore ligt Sabang 608. van Colombo 902 zeemijlen verwij derd Wanneer men oedenkt, dat als groote zeeroute de Straat van Malakka in de Aziatische wateren van even groote be teekenis is als het Kanaal in West-Europa, dan valt de belangrijkheid van Sabang dubbel op. Sabang en Singapore waren de belangrijkste uitkijkposten van de Wester- sche volkeren op den Pacific. In den zee oorlog, welke thans woedt, is Sabang’s sleutelpositie van een strategisch belang rijkheid, welke onmiddellijk op die van Singapore volgt arisieiiing op minimumwedde indien de ambtenaren eenige jaren op arbeidscontract werkzaam zijn geweest, hebben zij kans op een vaste aanstelling als ambtenaren. De bordjes zijn verhan gen, maar de toestand blijft even slecht als hij was, want, zooals wij reeds zeiden, de arbeidscontractant heeft geen dienst jaren. Wanneer hij aangesteld wordt als vast ambtenaar hij is dan inmiddels reeds 24, 25, 26, 27 jaar of nog ouder ge worden krijgt hij de minimumwedde van de schaal, waarin hij valt, alhoewel het volgens het Bezoldigingsbesluit moge, lijk is, dat ambtenaren boven de minimum wedde gesteld worden, waarvan enkele De chef van het Opperbevel van de Duitsche Weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel, is gistermiddag op uitnoo- diging van den Hongaarschen minister van oorlog Bartha voor een bezoek van verscheidene dagen in Boedapest aange komen. Keitel heeft zich kort na zijn aankomst naar de koninklijke burcht be geven, waar hij zijn handteekening plaat ste in het register van den Rijksbestuur- der. Vervolgens bezocht hij den minister president von Bardossy, den minister voor het leger en den chef van den ge- neralen staf. Des middags gaf de minis ter-president een maaltijd ter eere van den Duitschen gast. Vandaag worden kransen gelegd bij het Hongaarsche eere- gedenkteeken en cp het Duitsche heiden kerkhof Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor; Scheveningen Keizerstr. ji», lei s&oaiü; Filialen; Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel 778038; N.V. Kantoorboekh Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr 66 Tel 721187 Het gevolg is, dat er jonge, verloofde ambtenaren zijn, die trouwen, doch geen gezin stichten, om op die manier de lokkende 180 te verkrijgen, die zij hopen op zij te leggen voor het’koopen va meubels. De eerste twaalf salaris- en loon schalen moeten herzien worden. Het is niet meer dan billijk, dat de jaren, waarin de jonge ambtenaar als ar beidscontractant gewerkt heeft, mee tellen als dienstjaren, zoodat hij niet aangesteld wordt op een minimum- salaris, indien hij reeds eenige jaren in dienst is, en voorts, dat de men- schen geplaatst worden in de klasse, waarin zij krachtens hun arbeidspres taties thuis hooren. Voor de toekomst zal gebroken moeten worden met het systeem van arbeidscontractanten, in dier voege, dat geen arbeidscontrac- tanten komen op plaatsen, waar vaste ambtenaren behooren te zitten. Minister-president Churchill nam gis teren weer zijn plaats op de regeerings- bank in het Lagerhuis in, na een maand van afwezigheid. Een der eerste vragen, die men hem stelde, was, meldt S P.T., of de regeering voornemens was een ver klaring af te leggen betreffende Oost- Azië. Churchill zeide, dat hij hier nog geen antwoord op kon geven, doch dat binnenkort 3 dagen voor debatten zullen worden bestemd. Zij zullen door hem per soonlijk worden gvopend en gesloten. Ook de kwestie van de verdediging der Engel- sche vliegvelden zal worden behandeld. In, het Hoogerhuis was lord Trenchard van meening, dat het onmogelijk was alle Engelsche vliegvelden, in Europa en daar, buiten, te bewaken zooals sommige critici zich dat hebben voorgesteld. Daarvoor al leen zou een millioenenleger nauwelijks toereikend zijn. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft president Rooievelt de wet, waarbij wordt bepaald volledig profijt te trekken van het daglicht, onderteekend. Deze wet treedt op 9 Februari in werking, waarbij de klokken een uur vooruit worden gezet. Behalve ambtenaren op jaarloon, kent de Staat ook nog ambtenaren op maand en weekloon. Tot de maandlooners be hooren de menschen van den beambten - dienst (boden, knechten e.a.), tot de i be Van 1—5 regels f 1.75 iedere regel meei tot 10 regels 45 Ct daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel - Bewijsnummers 5*ct fr p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stao volgens posttarief Bij vooruitbetaling; Kleine Advertenties 95 ct, Dienstaanbiedingen 75 Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad' Dikwijls gebeurt het dan nog dat hij in een lagere klasse wordt geplaatst, da waarop hij krachtens het werk, dat hij verricht, recht heeft Een arbeids- contractant-schrijver wordt b.v ma- chineschrijver, maar blijft het werk van schrijver doen. De minimumwedde wordt door ambtenaren op jaarloon bereikt op 21-jarigen leeftijd. Het gevolg is. dat de jonge ambtenaren, óf het zeer geringe salaris van arbeidscontractanten hebben, óf wel een salaris waarop zij eenige ja ren geleden reeds recht hadden. Zoo zijn er duizenden schrijvers, die een jaar wedde hebben van 945 Van dit bedrag gaat af 10 pCt. pensioenpremie en, in dien hij ongehuwd is. nog 3 pCt.in to taal dus 13 pCt., zoodat hij maandelijks 68.35 in handen krijgt, oftewel 15.77 per; week! Voor dit bedrag is hij ambte naar., hij moet een zekeren stand ophou den. zich behoorlijk kleeden. eten wo nen en belasting betalen. Indien hij ook nog trouwplannen heeft, dan moet hij trachten iets over te houden, want zon der eenig kapitaal kan men nu eenmaal geen huishouden opzetten. De schrijvers staan echter niet op de onderste sport van de ambtelijke ladder Beneden hen bevinden zich nog eenige categorieën; zij zijn er dies nog slechter aan toe, lijden nog meer armoede. Is het wonder, dat er vele jonge ambtenaren zijn, die met een leege maag op kantoor zitten, dat zich bij hen de verschijnselen van levens moeheid en doffe wanhoop .kenbaar ma ken? Een schrijver, die zijn minimum wedde heeft, geniet vier jaarlijksche ver- hoogingen van ƒ90 (minus 10 pCt. en minus 3 pCt.. indien hij ongehuwd is), d.w.z. hij krijgt 6.50 per maand meer in handen. Verreweg de meeste schrijvers weten wel, dat zij, indien zij niet 'bevorderd worden, nooit uit den put zullen komen, want hun maximumsalaris bedraagt f 1575. In feite moet dit bedrag(je) ver minderd worden met 10 pCt. pensioen premie. Dit maximumsalaris bereikt hij pas op ongeveer 35-jarigen leeftijd. Wij moeten daaraan toevoegen, dat hij voor ieder kind, dat hij heeft, 75 ’s jaars meer heeft. De ongehuwde schrijvers hebben maximaal 90 pCt. van 1575 Ambtenaren, die getrouwd zijn en min der dan 1800 ’s jaars verdienen, krijgen zoolang zij hun maximum niet h bben een huwelijkstoeslag van 180. Volgens de berichten van het front op Malakka wordt buitengewoon hef. tig gevochten aan de rivier de Moear en langs den weg, die door Midden. Johore loopt. De gevechten hier zijn niet minder verbitterd dan die aan de Westkust van Johore, Door handi. ge omtrekkende bewegingen hebben de Japansche troepen de 8e gemechani. seerde Britsche divisie omsingeld. De sterkte dezer divisie wordt geschat op 20.000 man; zij verdedigt den sector tusschen den weg door Midden.Jo. hore en het bergachtige terrein aan den bovenloop van de Moear. Deze in. gesloten troepen zijn van de hoofd, macht in Singapore afgesneden. Zij zullen de keuze hebben tusschen ver. nietiging en capitulatie. i Z.ekentondsleden de Volharding; No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 j De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de aartsbisschop van Canterbury, Cosmo Gordon Lang, hedenochtend voor de plenaire vergadering der synode van Canterbury heeft meegedeeld zijn ambt te willen neerleggen. De prelaat, die 78 jaar oud is, motiveerde zijn aftreden met zijn hoogen leeftijd. S.P.T. meldt uit Lissabon: De maat regelen tot geheimhouding van het Clip per verkeer worden strenger. Gisteren kregen de passagiers slechts 3 uur vóór vertrek bericht, wanneer zou worden ge start. Zij mochten 7 kilo bagage meene men, terwijl vroeger 35 kilo mee mocht worden genomen. De passage is verhoogd van 500 op 600 dollar per persoon. De toestellen blijven slechts kort te Lissa bon. Na enkele uren oponthoud wordt weer gestart. De reis gaat via Bolama in Portugeesch West-Afrika naar New York. De Britsche nieuwsdienst meldt Johannesburg, dat daar ruim 300 politie beambten gearresteerd zijn, die er van verdacht worden revolutionnaire actie” bedreven te hebben. Voor hun terugtocht uit het gebied van Gemas hebben de Engelschen de daar ge legen waterbronnen en reservoirs vergif tigd. Daar echter voor de Japansche strijdkrachten het voorschrift geldt, dat zij slechts gedistilleerd water-mogen drin. ken en daar voorts de bronnen voor het gebruik steeds aan een nauwkeurig onder, zoek worden onderworpen, zijn door deze bronnenvergiftigingen onder de Japan sche strijdkrachten geen slachtoffers ge vallen Daarentegen zijn tal van inboor, tongen om het leven gekomen De secr.-gen. van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat met ingang van 1 Febr. a.s. op de bonnen van de vetkaart naar keuze boter zonder reductie of ma.rgarine beschik baar zal worden gesteld. Het ligt voorts in de bedoeling, binnenkort op bepaalde bonnen van de vetkaart naast boter en margarine tevens bak- en braadvet naar keuze beschikbaar te stellen. Ter vermijding van misverstand wordt er op gewezen, dat de vorenbedoelde dis tributie van margarine en van bak- en braadvet geen verband houdt met de dis tributie van rundvet; zooals dit in de af- geloopen maanden eenige malen op bon nen van de vetkaart heeft plaats gevon den. De voor margarine of voor marga rine en bak- en braadvet aan te wijzen bonnen zullen derhalve niet van te voren door het publiek behoeve te worden in geleverd, doch de aflevering van die bon nen zal op de normale wijze, dit is dus direct bij de aanbieding der bonnen, bij den winkelier geschieden De bonnen van de vetkaart, welke voor het tijdvak van Zondag 1 Februari a.s. tot en met Maandag 9 Februari a.s. zul len worden aangewezen, zullen naar keu ze recht geven op het koopen van 125 gram boter zonder reductie of 125 gram margarine Wellicht ten overvloede wordt er nog op gewezen, dat, aangezien perso nen van vier jaar en ouder in het bezit zijn van twee kaarten de beschikbare hoeveelheid voor een tijdvak van negen dagen derhalve 250 gram per persoon, bedraagt. Voor kinderen beneden vier iaar die in het bezit zijn van één kaart, is deze hoeveelheid derhalve 125 gram per persoon. Uit de laatste berichten blijkt, dat Ja pansche troepen, die langs de Oostelijke en Westelijke kust oprukken, zich intus- schen op een niet nader genoemde plaats in Zuid.Malakka hebben vereenigd. Zoo doende is de Zuidelijke punt van het schiereiland voor een eventueel nog mo. gelijken terugtocht van de omsingelde vijandelijke strijdkrachten ten Noorden van deze lijn volkomen afgesloten. In. middtels hebben Japansche strijdkrachten ook den naar Singapore leidenden spoor weg bezet. Het waterleidingbedrijf op on geveer 30 km. ten Noorden van Johore- Baroe zou. naar verder in de berichten wordt gezegd, in handen van de Japan, ners zijn gevallen. Daarmede is de water, vooiziening van Singapore afgesneden. Volgens een bericht uit Batavia hebben de Nederlandsche autoriteiten Maan dag medegedeeld, dat de Japansche luchtstrijdkrachten bij haar aanvallen op de marinesteunpunten in den Oost-lndischen archipel waaiervormig vliegen over een gebied van 2200 mijlen. Van dezelfde zijde wordt uitdrukking gegeven aan het vermoeden, dat deze aanvallen het begin vormen van Japansche pogingen om strategische punten, die Java beheerschen, van alle kanten in te nemen. Een ander bericht maakt melding van bombardementen van het kolenstation Sabang aan de uiterste Noordpunt van Sumatra, en de haven Sibolga aan Sumatra’s Westkust. Het voorbeeld, dat de N.V. Bataafsche Petroleum Mij. heeft gegeven door een gift van 250.000 aan Winterhulp te schenken, is thans nagevolgd door de N.V Philips Gloeilampenfabriek te Eind* hoven, welke 277.800 ter beschikking van W.HN. heeft gesteld. reiken hun minimumloon op 23-jarigen leeftijd. Na zes jaar komen zij op hun maximum Ook deze loonen zijn tergend laag. Zoo is het netto maximum-inkomen van den besten vakwerkman f 1487 per jaar. Ook de maandlooner§ en weekloo- ners komen ve’elal als arl eidscontractant in dienst. Na vier jaar in vele geval len echter meer als arbeidscontractant gewerkt te hebben, kunnen ze, als ze ge luk hebben, een vaste aanstelling krijgen op een minimumwedde. Verschuiving werkzaamheden Een noodlottig gevolg van het systeem van arbeidscontractanten is voorts. dat het moeilijkere werk verricht wordt door lager geplaatste ambtenaren. waardoor de bevordcringskansen automatisch klei ner worden Zoo wreekt zich 't kwaad van de slechte salarissen bij de typisten nu reeds in der gelijke mate, dat er bijna geen goede krachten meer te krijgen zijn! Eenigen tijd geleden kon men dan ook het ver schijnsel waarnemen, dat de departemen ten elkaar de goede typisten trachtten af te snoepen, door tegen elkaar op te bie den. De salarissen van enxelen gingen daardoor eenigermate omhoog. Aangezien dit onbillijk werd geoordeeld met het oog op de andere jonge ambtenaren, heeft de secretaris-generaal var. Binnenlandsche Zaken aan dit afsnoepen van eikaars goede krachten een einde moeten maken! Crisis, en distributieambtenaren Bij de crisis- en distributie-instellingen van het Rijk is de chaos op het gebied van de salarissen en loonen nog veel grooter. Alle menscher. zijn behoudens enkele uitzonderingen, aangenomen op arbeidscontract; zij worden over het al gemeen heel slecht betaald Een bepaalde algemeene loon- of salarisregeling bestaat niet, zoodat er groote verschillen in gel delijke waardeenng voor gelijk werk voorkomen. Wij hebben getracht in het bovenstaan de aan te geven hoe de toestand is van de jonge ambtenaren. Het zal wel duide lijk zijn, dat velen van hen thans meer dan ooit in de knel zitten, omdat hel hun niet meer mogelijk is van het geld, dat zij verdienen, behoorlijk te eten, laat staan behoorlijk te leven. Dit kan en mag zoo niet langer voortduren. Een Britscne duikboot heeft voor de Noorsche kust het Noorsche scheepje „Soeroey” (506 ton) getorpedeerd. Hier mede is wee* een vreedzaam Noorsch kustschip ten offer gevallen aan de Brit sche strijdkrachten, welke voor de Noor sche kust op de loer liggen om zonder gevaar te looper, haar slag te slaan, meldt het A N P BRITSCHE OORLOGSBODEMS VERLOREN GEGAAN De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat de patrouillevaartuigen „Hen riette” en „Irvana” verloren zijn gegaan. Aan boord van een gewapend Engelsch visschersvaartuig, dat in de haven van Gibraltar lag, is een ontploffing ontstaan, waardoor de boot volkomen vernield werd. Van de bemanning vonden 15 per sonen den dood Tien anderen werden ernstig gewond De druk van op de pan-Amerikaansche conferentie in Rio de Janeiro wordt steeds sterker, en de van Noord-Amerikaansche zijde in 6 punten samengevatte voorstellen zijn, naar men van Duitsche zijde verklaart, diensten ook wel eens gebruik maken, niets anders dan een misleidingsmanoeu- vre waarmede men de Zuid-Amerika toegedachte bittere pil wil vergulden. De onderhandelingen doen aan den anderen kant zien,* dat eenige Zuid- Amerikaansche staten nog steeds met alle middelen trachten zichzelf te redden van nationale en economische vernietiging De aankondignig van Cordell Hull, dat men eventueel de douanegrenzen tusschen Noord- en Zuid-Amerika zou kunnen af schaffen, kan volgens Duitsche opvatting alleen aldus worden uitgelegd, dat daar mede het begin gemaakt zou zijn voor het binnenstroomen van het Noord-Ame rikaansche imperialisme in net Zuid- Amerikaansche gebied. De belangstelling is nog .itijd gericht op de houding van de oppositioneele, staten, Argentinië en Chili. Het resultaat over het voorstel van het verbreken der economische en diplomatieke betrekkingen met de asmogendheden zou vandaag bekend worden. Argentinië zal vermoedelijk een compromis probeeren tot stand te bren gen, terwijl de Chileensche houding nog niet duidelijk is. Ook Bolivia, Paraguay en Peru Lebben nog geen vast omlijnde houding aangenomen. Het aantal og de conferentie door de deelnemende landen ingediende voorstel len is tot 81 gestegen. Columbia eischt o.a. in zijn voorstel het verleenen van economische credieten door de landen, die grondstoffen exporteeren. Chili heeft o.a. voorgesteld om voor 15 Maart een conferentie te beleggen van vertegen woordigers der generale staven van de Amerikaansche republieken, om plannen te bespreken voor een gemeenschappelijke verdediging van het Westelijke halfrond. De Argentijnsche pers wijst er op, dat de conferentie meer vorderingen maakt op economisch dan op politiek terrein. De ..Nacion” merkt op, dat dit’verwonderlijk is, omdat het de bedoeling was, dat men de economische problemen pas zou aan snijden na de oplossing van de politieke raagst ukken. De Argentijnsche Castillo, heeft gisteren opnieuw ver klaard, dat er in de houding van Argen tinië geen wijziging is gekomen en dat Jit ook niet zal gebeuren. Hij wees er op lat de houding van Argentinië verkeerd üdus wordt uitgelegd, dat het te Rio niet positief meewerkt. Hiertegenover wilde Hij verklaren, dat Argentinië een stand punt inneemt, hetwelk het voor Amerika .eschikt acht. De minister van buiten- andsche zaken, Guinazu, volgt op ver- tandige wijze de hem gegeven instruc- ies op. De Japansche ambassadeur te Buenos Aires, Sjoetomii, heeft gisteren een uit voerig onderhoud gehad met den minis- ar van buitenlandsche zaken a.i. Rothe. Over den inhoud der conferentie i’ficieel niets bekend gemaakt. Naar verluidt zou de ambassadeur övenwel den wensch van zijn regeering hebben overgebracht het handelsverkeer met Argentinië ondanks den oorlog te z handhaven en zoo mogelijk uit te breiden, weeklooners de rijkswerklieden Zij Naar uit Tokio wordt gemeld hebben 2 eskaders vliegtuigen bij Moelmein in Bir ma ten Oosten van Rangoon Britsche troe penconcentraties aangevallen, waarbij zij groote verwoestingen aan kazernes, spoor lijnen, legerkampen en vrachtauto’s aan richtten. Moelmein wordt als centrum van de eerste Britsche defensiestellingen in Birma beschouwd. De Engelschen hebben hier groote troepencontingenten samenge. trokken. Volgens den Britschen berichtendienst heeft een afdeeling Thailandsche troepen de grens ten Oosten van Myawadi over schreden. Ten Noorden van deze stad is een strijd aan den gang. Myawadi ligt on geveer 100 k.m. ten Westen van Moelmein en op ongeveer 30 k.m. over de Birmee- sche grens. De Australische minister van luchtvaa deelt mede, dat Japansche bommenwe' Pers en jagers een hevigen luchtaanv hebben gedaan op Rabaul op Nieuv Guinea. Golven vliegtuigen bombardee den het vliegveld, waarbij militaire ii stallaties werdén beschadigd. Nadere bij zonderheden zijn niet bekend. Wij vertellen geen geheim, wanneer wij verklaren, dat de ontevredenheid over de toepassing van het Bezoldigingsbesluit 1934 in het kamp der ambtenaren groot, heel groot is,’ dat de noodkreten van de jonge staatsdienaren met den dag tal rijker en scheller van toon worden, om dat gewerkt en geleefd wordt voor een salaris, dat, hoe vaak men de dubbeltjes ook omkeert vóór men ze uitgeeft ten eenenmale ontoereikend is. Het is niet moeilijk dfe oorzaak te ont dekken. De Staat heeft voor zijn organen het instituut van arbeidscontractanten in gevoerd. De arbeidscontractanten waren oorspronkelijk tijdelijke krachten, die aangenomen werden, omdat er voor eeni gen tijd werk te veel was voor de beschik bare ambtenaren in vasten dienst. Maar wat velen vreesden, is gebeurd het in stituut van arbeidscontractanten breidde zich voortdurend uit, de arbeidseontrac- tanten bleven, niet voor tijdelijk, maar voor goed, ze kregen geregeld werk te doen en konden zich daardoor bijna ge lijk wanen aan de vaste ambtenaren Re kent men de crisis- en distributie-instel- lingen mede, dan zijn aan de Staats organen ongeveer 80.000 menschen werk zaam. Van deze 80.000 werkt thans onge veer 30 pCt. als arbeidscontractant! Zoo kon ’t gebeuren, dat er door den Staat bijna geen ambtenaren in vasten dienst meer werden aangenomen, alleen nog maar ar beidscontractanten tegen een salaris, veel al lager liggend dan de schaal, volgens welke de betrokkenen, krachtens het werk, dat zij te doen kregen, gesalarieerd moes, ten worden. Dit geldt zoowel voor de ambtenaren op jaarloon, als voor hen, die op maandloon of weekloon werken. Ar beidscontractanten hebben geen recht op pensioeüi, in vele gevallen geen recht op periodieke verhoogingen en geen dienst jaren. al doen zij met „voldoende be kwaamheid, geschiktheid en voldoenden dienstijver” ’’’i' i" ',p<’ int Tuin werk.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1