De strijd Birma Japans oorlogsdoel over De Friesche Monsterrit in Donderdag 22 Januari. No. 18087. S. de Groot winnaar Ruim 5500 deelnemers gestart 1942. Japanners naderen Moelmein VERNIETIG1NGSSLAG IN HET ZUIDEN VAN Lou Geveke en DE ENGELSCHE PRESSIE OP TURKIJE De Amerikaansche republieken De Nederlandsche Kultuurkamer opgericht Het front Duitschland- Japan-Italië wordt steeds krachtiger VERDUISTEREN Bosman gaven den strijd op „WANNEER NED.-INDIE EN AUSTRALIË HUN TEGEN STAND NIET OPGEVEN, ZULLEN WIJ ZE VERPLETTEREN” JOHORE Rijksdagrede van Japanschen premier De operaties van het Japansche leger Program voor opbouw van Groot-Oost-Azië -««««««««««««««««««««««««««o* Besluit conferentie te Rio Verovering VOLGDE Betrekkingen met as-mogendheden verbroken AANVANKELIJKE KOPGROEP VERKEERDEN WEG Opmarsch in twee richtingen MINAHASSA IN JAPANSCHE HANDEN Belawan gebombardeerd Inspecteur-generaal voor het motor- verkeer in Duitschland Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 van Singapore staat voor de deur Rede van Togo Mijngasontploffing in Frankrijk Zware luchtaanvallen op Singapore Persgilde en theatergilde ingesteld COURANT t HAAGSCHE PRIJS OER AOVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: Groot.Brittannië en kust van het eiland Singapore, n.m. (van onzen specialen verslaggever.) Japan-Duitschland-Italië taat, omdat het zich laat aanzien, dat het een uitermate vliegers 1 Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. .Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad*' f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek abonn.prijzen Afz nummers 5 ct.. fr p post 10 et Besluit van den secretaris-gene- raal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten betreffende de instelling van het persgilde en het theatergilde. Op grond van artikel 35, le en 3e lid, van de verordening no. 211/1941 betref fende de Nederlandsche Kultuurkamer en in overeenstemming met de artike len 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied wordt be paald ’s-Gravenhage, 22 Januari 1942. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten (w.g.) T. Goedewaagen. lichte bommen- en de vliegtuig- Artikel 1. Het persgilde en het theatergilde wor den op het tijdstip van afkondiging van dit besluit ingesteld. Artikel 2. Door de instelling van bovengenoemde gilden is de Nederlandsche Kultuur kamer opgericht. Artikel 3. Dit besluit wordt afgekondigd in de Nederlandsche Staatscourant. V V V V v V s V i. Het Japansche hoofdkwartier heeft in een communiqué bevestigd, dat de Japansche strijdkrachten Maandag om 10 uur Tavoy, het strategisch belangrijke luchtsteunpunt in Zuid-Birma, volkomen hebben bezet. 151 Gevangenen, 10 auto’s en een groote hoeveelheid oorlogstuig vielen in hun handen. Volgens Domei naderen de Japansche troepen reeds Moelmein op ongeveer 180 k.m. ten Zuidoosten van Rangoon. De Engelschen, die ter sterkte van 40.000 man tegenstand boden, werden na zware gevechten teruggeworpen. Naar te Tokio verluidt, worden de aanvallen op Birma vanuit 2 richtingen gedaan. Ten eerste uit de richting van Tavoy ter hoogte van Bangkok langs de Westkust van Birma naar het Zuiden. Ten tweede in zuiver Westelijke richting van het gebied van de Thailandsch-Bir- meesche grens in de richting van Moel mein. Deze operaties hebben ten doel het verkeer langs den Birmaweg af te snijden. v. 6.07 uur nam. tot 9.35 uur v.m. Maan: 22 Jan. op 12.09 23 Jan. onder 1.08 v.m., op 12.33 n.m Nachtdienst DOKTERS; Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Z.ekenfondsleden de Volharding; No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Volgens een bericht uit Batavia geeft het legerbericht van Nederlandsch. Indië toe, dat het district van de Mina, hassa na harden strijd in handen is van de Japanners. Japansche vliegtui gen hebbten voorts de haven van Bela. wan op Sumatra gebombardeerd en een niet nader genoemd vliegveld op Borneo. Het legerbericht geeft toe, dat schade werd aangericht aan op den grond staande vliegtuigen. Verschel, dene Nederlandsch.Indische vliegtui. gen zijn van hun vluchten niet op hun steunpunten teruggekeerd. Bij besluit van den 16en Januari heeft de Führer Jacob Werlin tot inspecteur- generaal voor het motorverkeer benoemd. In het besluit wordt gezegd: „Het is noo- dig gebleken, dat ik over alle voor de oorlogvoering belangrijke kwesties van het motorverkeer onmiddellijk wordt in gelicht, sneller en uitvoeriger dan tot nu toe het geval was. teneinde dadelijk de door den oorlogstoestand vereischte bevelen te kunnen geven of doen geven.” Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor; Schevemngen Kelzerstr. 31», fel. a6031U; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaai, Oranjelaan 3, Tel. 119461. voorburg, Boekhan del H. E. G Ruys. Heerenstr. 124, Tel. 771038; N.V Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3. fel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Ir., There- siastr 108a Tel 772444: Boekh E. O Couvée. van Hovtemastr 66. Tel 721187 Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, zouden de Amerikaansche re publieken op de conferentie van Rio besloten hebben dat zij. ..met inacht neming van haar souvereine rechten en in overeenstemming met de machts- bevoegdheden van haar grondwette. lijke instellingen”, de diplomatiek be. trekkingen met Japan, Duitschland en Italië niet kunnen voortzetten, daar Japan een natie van het Amerikaan sche continent (de Vereenigde Staten) heeft aangevallen, en de andere landen van het driemogendhedenpact aan die natie „den oorlog verklaard” hebben. Dit besluit, zoo wordt verder gemeld, moet thans nog door de regeeringen der betrokken landen geratificeerd worden. In zoover schijnt de verwijzing naar de „machtsbevoegdheden van de grondwette. lijke instellingen'* der landen een voor, behoud te vormen. (Uit dit bericht schijnt te oüjken, al. dus het D.N.B., dat alle Zuid.Amerikaan. sche staten, ook Argentinië en Chili, die tot het laatst uiting gegeven hebben aan hun bezwaren, tenslotte zijn gezwicht voor den politieken en economischen druk van Washington. De Zuid-Amerikaansche sta. ten. hoewel in geen enkel opzicht door de asmogendheden bedreigd, schijnen zich thans bij het dollarimperialisme van Roo sevelt aan te sluiten). op het -l nog Maar het --1 er zich het rijden In een speciaal bericht van de ..Tokio Asahi Sjimboen” uit Malakka wordt gemeld, dat Dinsdagochtend vroeg een vernietigingsslag tegen de Britten is begonnen, die in het Zuidelijke deel van de provincie Johore zijn omsingeld. De in het centrum oprukkende Japansche troe pen hebben reeds sterke strijdkrach ten van den vijand ten Zuiden van Segamati ingesloten en gevangen genomen, terwijl aan de Westelijke kust een tweede omsingeling van den vijand bij Batoe Pahat, ten Zuiden van Malakka. tot stand is gekomen, welke met de gevangenneming van den vijand eindigde. Tot dusver is het aantal gevangenen nog niet op gegeven. Het bestuur van de Elfstedenvereeniging had stoute verwachtingen, maar de enor me toeloop, welke gisteren in den loop van den middag ontstond, bracht de com missie toch even in verlegenheid. Er wa ren n.l. 5000 startkaarten gedrukt en toen deze waren uitgereikt en er zich nog steeds nieuwe klanten aandienden, zat men een oogeniblik met de handen in het haar Een hoeveelheid vorig jaar overgebleven kaarten bracht echter uitkomst en met een gerust hart wachtte men op de laatste extra treinen uit Holland en Groningen Echter niet alleen de Tochtcommissie kwam voor moeilijkheden te staan De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, die zich met de zorg voor logies had be last. voelde zich op een gegeven moment als een muis in een val. Toen bleek eerst ÊS™er recht, welk een groote plaats de Elfstedentocht in het hart van de Friezen en dan meer speciaal van de inwoners van Leeuwarden, inneemt. Want een her nieuwd beroep op de burgerij bleef niet onbeantwoord en van alle kanten werden gul kamers, stallen en soms zelfs alleen maar bedden beschikbaar gesteld. En toen ™nHrden werkel«k overvol was zocht dak invoor de laatkomers onder dak in de Beurs, wat wel niet comfortabel maar toch in elk geval beter was dan niets Van 15 regels f 1.75 Iedere regel mee: tot II) regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et- Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Leeuwarden, Donderdagochtend. In alle vroegte vanmorgen, om zes uur. toen het nog donker was en bitter koud, is te Leeuwarden een record aantal deelnemers(sters) gestart voor den zevenden officieelen Elfstedentocht. Bijna 5500 menschen, jonge en oudere, teza men gekomen uit alle provincies, hebben den moed en in vele gevallen den overmoed gehad, zichzelf de taak op te leggen de grootste proeve van ijstoerisme, den traditioneelen rit langs de Friesche Elf Steden niet alleen te beginnen, maar ook tot een goed eind te brengen Monter en opgewekt, bezield van de beste voornemens, zijn zij vertrokken. Zullen zij echter ook de noodige wilskracht, het ware karakter hebben, straks wanneer de onvermijdelijke inzinking komt? Zul len zij ook doorzetten, wanneer elke vezel van het pijnlijke, vermoeide lichaam zich gaat verzetten tegen den wil om door te gaan? Het eindcijfer zal vanavond antwoord geven op deze vragen en men rekent niet op een al te gunstig resul taat, omdat het zich laat aanzien, dat het een uitermate zware tocht zal zijn Minister.president Tojo heeft gisteren voor den rijksdag een uitvoerige redevoering gehouden over den huidigen politieken en militairen toestand. Hij zeide o.a. In korten tijd hebben de Japansche strijdkrachten reeds de meeste stra. tegische punten van den vijand in groot Oost.Azië vernietigd. Ook tegen het Tsjoengkingregime is de Japansche druk voortdurend versterkt, terwijl de Japansche verdediging in het Noorden veilig en onaantastbaar is. De be. langrijkste doelen van den huidigen oorlog zijn de beveiliging van strategische steunpunten in groot Oost.Azië en het plaatsen van de over belangrijke hulp, bronnen beschikkende gebieden onder Japansche contröle, en einde daar, mede de gevechtskracht van Japan te vergrooten en in nauwe samenwerking met Duitschland en Italië den omvang der operaties steeds meer uit te brei, den en te verscherpen, tot de Ver. Staten en het Britsche Rijk op de knieën zijn gebracht Het fundamenteele beginsel der Japansche politiek is de instelling van een sfeer van gemeenschappelijke welvaart in groot Oost.Azië in samen, werking met de volken van dit gebied. Hij sprak vervolgens over de mee. doogenlooze uitbuiting van deze gebieden door de Ver. Staten en Groot. Brittannië tijdens de laatste honderd jaar en verklaarde, dat met het begin van een nieuw tijdperk in de geschiedenis ook een nieuwe opvatting aan den dag is getreden, die zich den opbouw ten doel heeft gesteld van een nieuwe wereldorde, waarvoor Japan tezamen met zijn bondgenooten en de bevrien. de mogendheden van Europa arbeidt. Tojo vermeldde vervolgens de militaire bezetting van strategisch belang, rijke punten in Ned..Indië, benevens van Hongkong en Malakka en deelde mede, dat Japan bolwerken voor de verdediging van groot Oost.Azië van deze gebieden wil maken. De Philippijnen zouden, wanneer de bevolking de ware bedoelingen van Japan zal begrijpen en zal medewerken aan de instelling van de groot Oost.Aziatische sfeer van welvaart, de eer der onafhankelijkheid ge. nieten. Soortgelijke bedoelingen heeft men met Birma. Wanneer Ned..Indië en Australië hun thans getoonde houding van tegenstand tegen Japan niet opgeven, zullen wij geen mededoogen kennen en ze verpletteren, ingeval ech. ter hun volken de ware bedoelingen van Japan leeren begrijpen en zouden verklaren bereid te zijn met ons samen te werken, zouden wij niet aarzelen hun onze hulp te verleenen. Tojo noemde het betreurenswaardig, dat het Tsjoengking.regime zijn zin. neloozen tegenstand tegen Japan nog steeds voortzet. Japan zal dit regime grondig vernietigen. Als voornaamste reden voor de tot dusver ingenomen houding moet zijn afhankelijkheid van de Ver. Staten - worden beschouwd. In de mijn La Chame in het gebied van St Etienne is gisteren een mijngas ontploffing ontstaan. Tot nu toe zijn 33 dooiden en 30 gewonden aan de opper vlakte gebracht. De reddingswerkzaam heden gingen met buitengewone moeilijk heden gepaard, daar de ontploffing ge schiedde op 650 meter onder de opper vlakte. Toch konden nog talrijke mijn werkers worden gered. dediging van Oost-Azië absoluut onont beerlijk zijn. Japan voert dezen oorlog niet uit eeni- gerlei enghartige en zelfzuchtige motie ven en evenmin draagt het denkbeeld van een gemeenschappelijke welvaart- sfeer in Oost-Azië een of ander exclu sief karakter. Om de oprichting van de gemeenschap pelijke welvaartsfeer in groot-Oost-Azië het doel van den huidigen oorlog mogelijk te maken, is ons volk, dat de leiding onder de Oostaziatische volken op zich neemt, geroepen om een duidelijk begrip van de werkelijke beteekenis van de gemeenschappelijke welvaart uit te werken waartoe het zijn geestelijke be vattingsvermogen en zijn horizon ver groot. Het is mijn overtuiging, dat het Japan sche volk eensgezind en als één man alle hinderpalen, welke op onzen weg liggen, zal overwinnen en deze glorierijke onder neming tot een succesvol einde zal bren gen. Groote oorlogsbuit Tojo verklaarde, dat deze zware neder laag der Engelschen de verdere Japan sche operaties betrekkelijk gemakkelijk had gemaakt. Vervolgens deelde hij mede, dat de geheele tot dusver gemaakte oor logsbuit te groot is, om reeds thans nauwkeurig cijfers te kunnen noemen. Alleen bij de gevechten om Kwala Loem- poer werden 68 stukken geschut. 50 pant serwagens en 500 andere soorten ge vechtswagens en automobielen buitge maakt Bij Borneo zijn volkomen zonder be scherming zijnde Japansche troepentrans portschepen door de bewakingslinies van vijandelijke duikbooten heengevaren, waarna op 24 December een succesvolle landing bij Koeching, de hoofdstad van Serawak kon worden uitgevoerd. Den volgenden dag werd reeds het vliegveld van Koeching bezet, nadat de vijandelijke troepen ter sterkte van 1000 man ver nietigd waren. In centraal China zijn succesvolle ope raties ondernomen tegen twintig Tsjoeng- king-di'visies, die klaarblijkelijk een ont- lastingsoffensief voor Malakka wilden beginnen. Japan koestert ook geen vijand- schapschap jegens het volk van Ned.- Indië. Wij hebben er derhalve in de verste verte niet aan gedacht, dat Ned.-lndië tot zijn eigen nadeel een werktuig van Amerika en Engeland kon worden. Nu echter, waar Ned.- lndië tot daden van openlijke vijand schap is overgegaan, waren wij ge dwongen krijgsoperaties tegen dit land te beginnen. Het doei van den tegenwoordigen oor log, n.l. jaet verkrijgen van een gemeen- schappelijken welstand in de sfeer van het groot-Oost-Azië vindt zijn oorsprong in dezelfde geestesgesteldheid, die den stoot gaf tot de oprichting van ons kei zerrijk en is gebaseerd op de erkenning van de lotsverbondenheid en de taak van de volken in Oost-Azië. Het is derhalve heel natuurlijk, dat Japan de gebieden onder zijn eontróle plaatst, die ter ver- De stijgende spanning in het Na burige Oosten teekent zich in den late- ren tijd sterk af door de ijverige diplo matieke en politieke actie van Engeland te Moskou en Ankara. De Engelsche minister Eden heeft bij zijn bezoek aan de bolsjewistische leiders de aanspra ken van de Sovjet-Unie op Europeesche gebieden o.a. de Dardanellen behandeld en uit authentieke inlichtingen bleek, dat Londen bereid was den Sovjets de vrije hand te laten wat steunpunten aan de Turksche zee-engten betrof. Moskou handhaaft zijn oude eischen teneinde een uitweg te zoeken voor zijn Zwarte Zee-vloot, die thans reddeloos schijnt opgesloten. De oude begeerten van het Tsarisme in dit deel* van Europa zijn door de roode machthebbers zonder blikken of blozen als erfenis aanvaard. De geschiedenis herhaalt zich. Tijdens den wereldoorlog 19141918 werd het strijdvuur van Moskou vooral door de Britten aangewakkerd met verstrek kende toezeggingen door de Britten, die toen geen bezwaar maakten tegen iii- Üjving van de Dardanellen den ver keersweg tusschen Middellandsche en Zwarte Zee in de toenmalige Russi sche invloedssfeer. Maar in de eerste na-oorlogsjaren waren het de Britten, die de zee-engten van Dardanellen en Bosporus gingen beheerschen! Thans geeft Engeland voor alweer geen be zwaren te maken, dat de Sovjet-Unie haar expansie-lusten botviert op Tur kije. Het is al te naief te onderstellen, dat Engeland, zooals het beweert, een sterk Turkije wenscht, integendeel hoopt men op een zwak Turkije, dat gedwongen zou kunnen worden zijn steunpunten aan de Sovjets af te staan. De Engelsche pressie op Turkije blijkt uit herhaalde bezoeken van den am bassadeur Knatchbull Hugessen aan den Turkschen president Inönu en aan minister Saradjoglu. De Turksche staatslieden moeten in Britschen geest worden bewerkt en Moskou gaf de zoet sappige verklaring af, dat Turkije na een zege van de anti-as-mogendheden niets te vreezen zou Hebben. Er is echter alle aanleiding voor de Turken om de lessen uit het verleden ter harte te nemen, nu Londen-Moskou trachten eenzelfde spelletje met het Turksche gebied te spelen. Des te meer daar het onaannemelijk is, dat de as mogendheden de Britten en bolsjewisten bij hun ondernemingen in de richting van de zee-engten kalm hun gang zou den laten gaan. De jongste Balkan- veldtocht heeft bewezen, dat Duitsch land en Italië hun overweldigende macht ook in dit deel van Europa kun nen laten gelden. De intriges door Moskou en Londen gesponnen, worden eens te meer belicht door de verklaringen van Mac Murray den vroegeren Amerikaanschen ambas sadeur te Ankara. Evenals de vroegere Amerikaansche gezant te Sofia, Earle, onthulde hij de Engelsch-bolsjewistische plannen om Boelgarije te doen verdwij nen en Moskou tot beschermende mo gendheid van de zee-engten te maken. Mac Murray, die verscheidene kanalen bezat met de sovjet-ambassade te An kara, bevestigde ook de Duitsche be kendmaking over de eischen door Molo- tof bij zijn bezoek aan Berlijn ten aan zien van Turkije gesteld. Ten aanzien van Mac Murray’s ont hulling poogt het bolsjewistische pers bureau Tass een tegenspraak te geven. Hier antwoord de Deutsche Diplo- matisch-Politische Korrespondenz het volgende op: De waarlijk Europeesche functie van Turkije kent slechts een vijand: die Oostelijke macht, die thans als exponent van de wereldrevolutie uit kijkt naar elke leemte, die haar zou kunnen dieijen als sluis om het Westen en daarmede de geheele Westelijke be schaving te overstroomen. Als bijzonder kenmerkend acht de Korrespondenz het feit, dat Engeland thans het terrein aan den bolsjewisti- schen bondgenoot heeft vrijgelaten, waarbij de „Informationsdienst”, die nauw contact onderhoudt met de Wil- helmstrasse, spreekt over een afdanking van Groot-Brittannië in de kwestie der zee-engten. Engeland is thans reeds be reid, zoo schrijft de Korrespondenz, om aan het bolsjewistische Rusland na de ontwapening van Duitschland als be loning de functie van eenige militaire- en politie-macht te verleenen Naar Britsche opvatting behoort tot deze functie blijkbaar ook het bezit van den sleutel tot de Middellandsche Zee. Met betrekking tot den passus van den tegenspraak van Tass, dat door de Sovjet-Unie de territoriale onschend- heid en de onafhankelijkheid van Tur kije niet bedreigd worden, merkt de Korrespondenz op, dat ook het verkrij gen van de bolsjewistische steunpunten in de Oostzee! anden destijds van bolsje wistisch» zij e is voorgesteld als een maatregel „ter bescherming van de on afhankelijkheid en onschendbaarheid dezer landen’*. Solidair met de verbonden mogendheden „Het is voor ons een groote voldoening”, zoo verklaarde de premier, „dat onze bondgenooten, vooral Duitschland en Ita lië naast Japan voortdurend overwinnm, gen bevechten, die zullen leiden tot de in. stelling van de nieuwe wereldorde. Japan heeft het voornemen de solidariteit met deze verbonden mogendheden op militair, diplomatiek, economisch en ander gebied verder te versterken en voort te gaan in het nastreven van de gemeenschappelijke overwinning. Spr. maakte voorts het voornemen van zijn regeering bekend, om ten behoeve van de instandhouding en vergrooting van het oorlogsproductiepotentieel de grond stoffen, arbeidskrachten en kapitalen in de eerste plaats ter beschikking te stel, len van belangrijke en urgente onderne mingen. Bijzondere aandacht moet ge schonken worden aan de opvoering der productie in de wapenindustrie. Op het gebied van het transportwezen zal in het bijzonder de scheepsbouw geïntensifieerd worden. Hij kondigde aan. dat de regee ring vérstrekkende verbeteringen op het gebied van de voeding, de gezondheids verzorging en de opvoeding van het Japan, sche volk wil aanbrengen. Tenslotte, aldus Tojo, zou ik uitdruk king willen geven aan onzen diepgevoel- den dank voor den goeden wil, dien onze bondgenooten en de bevriende mogend heden jegens ons land aan den dag heb ben gelegd In het verdere verloop van de ge vechten zijn de Japanners op vele plaat sen langs de Westelijke kust ten Zuiden van Malakka geland. Zoodoende hebben zij den vijand een aftocht afgesneden. Men schat, dat nog ongeveer 20.000 Brit ten, Australiërs en Indiërs wanhopigen tegenstand bieden om aan een vernieti ging bij Johore te ontsnappen. Nadat deze laatste tegenstand zal zijn gebroken, zal de aanval op Singapore zelf beginnen. Het Japansche hoofdkwartier maakt melding van nieuwe zware luchtaanvallen op Singapore. Formaties zware bommen werpers wierpen Dinsdagavond brisant- en brandbommen van zwaar kaliber op militaire installaties en commandoposten in Singapore waarbij treffers werden geplaatst. Tegelijkertijd vielen werpeiy het vliegveld werkplaatsen van Selatar. aan de Noord kust van het eiland Singapore, aan, waarbij op 7 plaatsen en in werkplaatsen groote branden werden veroorzaakt. Zeven Hurricanes werden neergeschoten; 3 Japansche vliegtuigen worden vermist. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Togo, heeft in den Rijksdag een rede gehouden waarin hij het vol gende zeide: Het front wordt steeds krachtiger. De nauwe sa menwerking tusschen de drie verbonden mogendheden neemt meer en meer defi nitieve vormen aan op militair, diploma tiek economisch en verschillende andere gebieden. Hoe wanhopig Amerika en Engeland ook mogen trachten Japan, Duitschland en Italië van elkaar te ver vreemden. er is voor dergelijke kuiperijen absoluut geen plaats De ijzeren solidari teit der asmogendheden is niet te verge lijken met die der z.g geallieerden, in wier kamp Amerika en Engeland de regeeringen in ballingschap hebben ge vonden. die alleen nog maar in naam be staan. De verhouding tusschen Japan en de Sovjet-Unie heeft geen verandering ondergaan. De betrekkingen worden nog steeds door het neutraliteitspact geregeld. Het ligt in het voornemen van Japan om, zooveel mogelijk met alle neutrale mogendheden in Zuid-Amerika en Europa vriendschappelijke betrekkingen te on derhouden Minister-president generaal Tojo heeft in zijn functie van minister van oorlog in den Rijksdag rapport uitgebracht over de militaire operaties van het Japansche leger. Na eraan te hebben herinnerd, dat bin nen een maand Hongkong en Manilla, twee pijlers van den vijandelijken ver- dedigingsdriehoek bezet werden en dat in de afgeloopen dagen de Britten op Malakka op de eilandvesting Singapore zijn teruggeslagen, zeide hij. dat de ver overing van Singapore, het laatste steun punt van de Anglo-Amerikaansche positie in Azië niet lang meer op zich zal laten wachten. Intusschen duurt de druk op Tsjoengking voort, dat volkomen in toom wordt gehouden. De operaties tegen de Philippijnen zijn met de omsingeling van de overblijfselen van den vijand in de baai van Manilla en op het Balanga- schiereiland afgesloten. Vliegers van het Japansche leger hebben tot en met 16 Januari 190 vijandelijke vliegtuigen op de Philippijnen vernield Ten aanzien van de operaties op Britsch Malakka zeide spr., dat reeds bij het begin van het nieuwe jaar het lot van Singapore was beslist, nadat, na de bezetting van Koeantan. Singapore he melsbreed slechts nog 280 kilometer ver wijderd lag en door de Japansche vlieg tuigen gemakkelijk kon worden bereikt Thans is de Britsche luchtmacht op Ma lakka zoo onbeteekenend, dat de Japan sche vliegers ongehinderd Singapore kunnen aanvallen. Hetzelfde geldt voor Rangoon, dat dagelijks aan luchtaanval len blootstaat. Tot en met 17 Januari zijn op Malakka 279 vliegtuigen neergescho ten of op den grond vernield. In Birma zijn 135 vliegtuigen vernield. Reeds op 19 Januari is een belangrijke beslissing gevallen, toen de zoogenaamde Jitlalinie aan de Noordelijke grens van Britsch-Malakka tegen Thailand in een halven dag werd doorbroken. De En gelschen hebben beweerd, dat een enkele divisie deze linie minstens drie maanden zou kunnen houden. Met zware verliezen hebben de bij Singora gelande eerste troepenafdeelingen de linie op een plaats doorbroken, waardoor de Japansche hoofdmacht tn den rug van den vijand d™*?eVrs mlste men gisteravond de echte Elfstedensfeer als gevolg van de in derdaad voortreffelijk weckende nieuwe nemers zich in den loop van den avond Xcst den’ °m hun startkaart in ont- vangst te komen nemen. drHRnAwTimmej de oud-tenniskampioen, dr. Roelfsema, de oud-H V.V.'er. Pienter de ex-internationaal van Be Quick de vier gebroeders Geveke. de afdeelingen var d" damsCuhe en de Baagsche politie da m^r?an het corps marechaussee. om axra doen zij aiien sfeer enU kwamen‘toch naaide BeJrTC wel zij er niets meer te doen hadden enXand7gSheard gtde^^den"» meUeNid?U?n WaS er ook’ hoewe' hÜ niet bLter E een vraa«. h‘i oen ver- den reCOr0t'Jd verwachtte, a h „5 minuten staande op naam - Ik heb duizenden kilometers ot Friesche ijs afgelegd en ik heb het nooit zoo mooi gezien als thans f, is te hard Het is stroef, omdat bij deze temperatuur tijdens geen water onder de schaats vormt. Daïr' om geloof ik niet aan een record ver bpt« ring. Deze is alleen mogelijk, wanneet d» zon goed schijnt en het slechts een Llr graden vrie»t. Ddar (Zie verder te blad, pag 2j

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1