PRIJSCONTROLE IN NIEUWE BANEN KEI GROGTE AVONTliU. De distributiebonnen STADSNIEUWS RECHTZAKEN beide Speciaal opsporingscorps BINNENLAND DE MOORD IN DE FRANSCHELAAN Aanstelling waren deskundigen Levenslang voor verdachten van 200 man COURANT Donderdag 22 Januari 1942TWEEDE BLAD HAAGSCHE I Reisbureau KEI ILLEluN n Wl N TE R M ULP-COLLECTE 23 ew 24 JANUARI ALS GIJ OP STRAAT DIT TEEKEN ZIET BRANDWACHT DOOR ROOK VERGIFTIGING OMGEKOMEN Bij blussching brand in Lissone Lindeman 3 - HEVIGE TRAMBOTSING OP DEN RIJSWIJKSCHEWEG ZEVEN PERSONEN DOOR DE KOUDE BEVANGEN en 7 gewond VERGEET UW EERePliCWT PAN NIFT Vier personen gedood Bijltjesdag Felle koude Engelsche bommen op ons land Tal van passagiers gewond Wederom groote giften voor Winterhulp WW k - Hongerige meeuwen belagen de kar van den schillenboer een Polygoon-Noske) 7. Br. of Geh, GROOTE MATERIEELE SCHADE Peulvr, 250 gram Suiker BI., Br., geh. 1 rants. Rijst 250 gram Kaas 100 gram 3J liter Melk H liter een Ei. eersten den 3 een ze (Nadruk verboden net volle maan fWordl moei en Zwarte blouse voor winter sport met een kapje, hetwelk met rood en wit is gevoerd. (WeUbild-Polygoon) gram gram Het IJzeren Kruis Eerste Klasse werd door Generaal von Chap- puis uitgereikt aan Generaal Mu noz Grandes, den commandant der Blauwe Divisie. (Hoffmann-P.K. Schassel) Cacao Jam 50 500 Hav. of peul Gort Verm., Maiz. VI. of Vl.w, Aardapp. Aardapp. gram gram gram Boter Boter m.red. 03 03 03 57 57 190 191 192 125 125 200 250 250 100 Boter Boter ui. n<L Rundvet 4 rants. i rants. 1 rants. i rants. 11 k.g. 1 k.g. Tijdens het blussch ngswerk heeft zich nog een tragisch ongeval voor gedaan. Een andere zijde. 04D, of 04C of 04 B. Reserve gram gram gram per 2 bonnen In den loop van den dag zijn gisteren zeven personen door de koude bevangen. Na behandeling door den geneeskundigen dienst konden allen op eigen gelegenheid weer naar huis gaan 04A 04B 04A Vle.s.h 04B Vleesch 05A O5B uitsche soldaten en dieren. De compagnieshond is overal oij Als de compagnie geen dienst heeft, maakt het dier auto tochtjes mee. (Orb s-Wollnnd-P.K. Grosse) Dinsdag op Opsporing en berechting Sinds eenige weken is de prijsbeheer- sching gesplitst in een afdeeling Op sporing en een afdeeling Berechting. De duizenden in behandeling zijnde tuchtzaken maken het noodig, dat er een instantie kwam, die zich uitslui tend toelegt op de vervolging van aan gebrachte zaken. Toch niet, antwoordde Ada lljen. Stel u voor, dat ik bij mjjn ontvlucht ting een koffer heb meegenomen, waai* in zich nog een oud tooneelkleed be vond. Toen ik hier werd begroet als een bovenmenschelijk wezen en den eersten stamraad moest voorzitten, heb ik het aangetrokken en die primitieve kinde ren kwamen er zoo van onder den in druk, dat ik er mjjn staatskleedjj van gemaakt heb. Dat zult u trouwens zoo dadelijk wel zien. Riefenberg verliet daarop de spelonk. De nacht was heelemaal ingetreden. In de gang, waarin hij uitkwam, heersebte een rosse gloed. Hij keek naar de wol ken, welke dit spookachtig licht weer kaatsten en liep tot aan den rand van den afgrond. In de diepte ontdekte hij thans een heel ander kraterland. Hij staarde in de vuurspuwende monden. In den nacht hadden deze vuurzeeën een oranjeroode kleur. Rookslierten lie pen over de randen van de kraters; het was. alsof ze angstig wegsprongen voor de zwiepende vuurgolven. Soms leken het reusachtige menschelljke gestalten, welke van den eenen naar den anderen rand sprongen: duivels, die dit helle vuur onderhielden. Het bestuur van de ..Stich ting voor Kinderstudie” deelt mede, dat de lezing van prof. dr. G. Révész op 24 Jan, a.s„ niet in het Ned. Lyceum maar in Pulchri Studio te 3 uur plaats zal hebben. Boter I Vet Van den nood een deugd maken, deed deze pontjesbaas. d;e nu de weg voor zijn pontje versperd is, het ijs met asch be strooide en twee bruggetjes maakte, zoodat het publiek voor hetzelfde geld zijn weg kan blijven bekorten. (Polygoon-Noske) die grap dikwijls uit’ Telkens wanneer is, verklaarde Ada. Ze liepen tot bij de kloof Men moet dit corps van 200 man dan ook meer zien als een overkoepeling en een binding van den plaatselijken arbeid, als een versterking daarvan bij het houden van razzia’s en als een steun en voorlichting der plaatselijke politie. Minstens de helft van het speciale corps zal belast zijn met het houden van groote controles of razzia’s. De andere helft zal speciale onderzoekingen in stellen. Na de groote bedragen, welke door de N.V. Bataafsche Petroleum Mij. 250.000) en de N.V, Philips Gloeilampenfabriek 277.800) aan W.H.N; werden geschonken, zijn de laatste dagen nog de volgende gif ten bij het hoofdkantoor van Winterhulp Nederland binnengekomen 100.000 van de N.V. Tweka te Geldrop: 25.000 van de N.V. Ijzergieterij en emailleerfabriek „De Etna” te Breda; ƒ25.000 van de Amster- damsche Chininefabriek te Amsterdam. Voorburgsche tram. (Polygoon-Meyer) In den laten avond van Dinsdag op Woensdag deden Engelsche vliegers eenige aanvallen op Nederlandsch gebied De brisant- en brandbommen, welke zij lieten vallen, veroorzaakten ir. de meeste geval len slechts weinig materieele schade. In een plaats in het Noorden van het land echter werden systematisch woonwijken aangevallen, waardoor verscheidene woon huizen zwaar en een vrij groot aantal licht beschadigd werden. Onder de bevolking werden vier personen gedood, één zwaar- en zes lichtgewond Hedenavond van 19 4520 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in zijn serie brandende kwesties over het onderwerp „Bijltjesdag”. Felle koude heerscht er op het oogen- blik aan het Oostfront. Daar is ons Neder- landsche wintertje nog maar kinderspel bij. Temperaturen van veertig graden onder nul zijn ginds in het Sovjetland „heel gewoon”. Wat het wil zeggen om bij deze temperaturen te moeten strijden kan men zich indenken Maar denkt u eens in wat het beteekent bij een vorst van veer tig graden gewond te geraken Wanneer u zich dit even tracht voor te stellen, dan pakt u uw giroboek en maakt een bijdrage over op gironummer 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. overheid gestelde grenzen blijven, omdat anders het geheele economische leven ont wricht zou worden, met al de nadeelige gevolgen van dien. Een strenge, intensie ve en systematische controle op een rich- tige naleving van de prijsvoorschriften is noodzakelijk, want het aantal lieden.dat tracht deze voorschriften te ontduiken, is helaas talrijk en de middelen, waar mede zij te werk gaan, zijn vele. De con trole liet echter, scherpzinnigheid ambtenaren en werk gingen, nog weleens wat te wen- schen over, omdat de uniformiteit ont brak. Verschillende instanties werkten op hetzelfde terrein. Wij denken hierbij aan den Centralen Crisis Controle dienst, de Rijksbureaux. de politie en de verschil lende departementen. Zij werkten dikwijls onafhankelijk van elkaar, zoodat het ge beuren kon, dat een zaak binnen een kort tijdsbestek van vier zijden gecontroleerd werd! Daar komt nog bij. dat het aantal prijs voorschriften voortdurend grooter wordt, zoodat de controle op de naleving een vak op zichzelf is geworden Om deze rede nen is besloten, een algeheele reorgani satie van het controle-apparaat tot stand te brengen In het man- schapsverblijf van de Duitsche Bergjagers in de eerste linie aan het IJszee- front. (Orbis-Holland- P.K. Schilfer' strekte zich een zee van lava uit. riet was een verwrongen oppervlakte. De jongste lava was zilverkleurig getint. Er waren vreemde, grauwe heuvels, waaruit zware rookwolken stegen. Er waren kegelvormige rotsen, welke ston den te gloeien en waaruit met een sis send geluid dampen spoten. Er waren wonderbare opeenstapelingen van grijs- roode blokken. In de wanden rondom deze nellévallei waren kloven, welke rookten en sisten. Zware rommelingen oeeiden door de bergen. Zwarte voor werpen werden de lucht ingeslingerd. Er was gestamp en gesteun als van luizend machines. Dan was het weer, alsof honderd .ocomotieven tegelijk hun stoom lieten ontsnappen. Sprakeloos tond Kiefenberg aan den rand van dien I grond. Ada lij en wees naar een tusschen- lakte, bezaaid met geweldige rotsblok- en. Daar bewogen zich talrijke gestal- en. Daar waren de stamhoofden met ain gevolg. Daar zou de vergadering mts hebben. Oet. glimlachte Riefenberg, die eeren gaan het hoog zoeken. Halen ze op spleet voor de oogem na, geheel be dekt. is de adem bevroren. (Hoffnurnn-S.S.P.K. Wiesebach) Scholingscursus Hoewel zij uiteraard doorkneed zijn in de vaktechnische politioneele opsporings kennis. was het wenschelijk hun een algemeen inzicht te geven in de prxjs- beheerschingsvoorschriften, zoodat zij eerst een cursus zullen volgen. Voor dit doel is de beschikking gekregen over het depót der marechaussee te Apel doorn. Een scholingscursus voor de po litieambtenaren duurt twee weken, voor de douane-ambetnaren drie weken, aan gezien zij ook gedeeltelijk omgeschcold moeten worden. Politieleeraren, deskun digen op het terrein der prijsvorming en juristen zullen voordrachten houden, waadoor wordt bereikt, dat het inzicht van de ambtenaren ten aanzien van al gemeen prijsrecht. prijspolitiek, opspo ringsorganisaties en techniek, controle van klein- en groothandel en speciale prijsvoorschriften wordt verdiept. Hun taak zal in de toekomst breeder worden dan die van een- „bekeurenden agent”, want zij zullen uitgebreide be voegdheden krijgen. Door hun speciale opleiding zullen zij de oogen en ooren van den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen zijn op het terrein van de opsporing en controle. Met de scholing is Dinsdag j.l. een aanvang gemaakt. Zeventig man nemen aan den eersten cursus deel. Over eenige 184 Alg. 01 C of 01 D Reserve 189 Alg. 185 Lm. 188 Algem. 02 D—03 D Reserve Alg. Alg Alg. 179 Lm. 183 Algem 01A t.m. 04A Melk 1 01B t.m 04B Melk I 19 Januari tun. 7 Februari 1942. 51) Er waren geen paden meer, geen en kele aanduiding. Het was een chaos van iavablokken, welke wegglipten, als men er den voet op zette. Riefenberg bewonderde Ada lljen, aio lenig en gezwind naar >»oven klauterde, zondex een teeken van vermoeienir Spoedig bleel geen spoor meer over van de breei.kHS^einperatuur, welke be 18 t.m. 24 Januari 1942. Brood Brood 21 Dec. t.m. 31 Januari 1942. gram gram Het is voor ons volk van onmetelijk be lang dat de prijzen binnen de door de I nvm-hpid ffesfpldp ffrpnzen bliiven omdat der brandwachts, de 30-jarige W. J. V., die als een der kelder was binnenge gaan, geraakte door den verst,kkenden rook bedwelmd en moest door zijn collega's naar buiten worden ge bracht. Ook hier keerde het oewust zijn bij den man niet terug, ook niet toen kunstmatige ademhaling, o.a. met behulp van een zuurstofapparaat werd toegepast. Door den genees kundien dienst werd de brandwacht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Hier 't de ongelukkige, die getrouwd en vader van een kind is, in den loop van den avond over leden. Aard. Aard. 8 t.m. 24 Januari. 195 (en 169 reeds ingel.) Algem. 28 Dec. t.m. 24 Januari 1942. 1 k.g. vlakte. Toen ze die hadden bereikt, be merkte Riefenberg iets eigenaardigs. Het eerste gedeelte van de groote, effen vlakte, waarop zij zich bevonden, was als samengesteld uit lavaslakken. Op sommige plaatsen was de grond opengescheurd en dampen stegen om- noog. Het binnenste van de aarde draalde door deze opening een ver schroeiende hitte uit. Er hing een sterke zwavelgeur en daar hadden zich trou wens aan de oppervlakte groote uitge strektheden van groen-gele zwavel ge vormd. Zij naderden het rotsachtige ge deelte. Talrijke inlanders kwamen hun tegemoet. Opgepast, fluisterde Ada lljen, de stamhoofden! Het waren indrukwekkende kerels en Riefenberg zag met eenige verbazing, hoe ze voor Ada Iljen’s voeten neer knielden. Zij grepen met de hand eenige korreltjes lava van den grond en wre ven ermee over de borst. Dan richtten ze zich op en legden lie open vlakke hand even tegen die van de blanke vrouw. Vervolgens gingen ze opzij en lieten hun slaven vooruitkomen. Allerlei geschenken werden voor Ada lljen uit gespreid: groote trossen bananen, een zwarte geit, eenden, korven maniok- bloem. Daarop gaf Ada lljen een tee- zaam werkten ze zich naar de tusschen- ken aan de mannen van haar gevolg. trole vormen, waaromheen de andere in stanties, die zich eveneens daarmede be zighouden. zich zullen groepeeren Dit be teekent echter niet, dat de taak van rijke en gemeentepolitie op het terrein der prijsbeheersching geëindigd is. Integendeel, haar arbeid blijft de eerste pijler der prijsbeheersching. Haar locale kennis van n-'rsonen en zaken is onmisbaar voor het werk van de 200 speciale ambtenaren. □e rechtbank te Rotterdam heeft vonnis gewezen in de geruchtmaken de zaak tegen de mannen, die zich in het begin dezer maand hebben moe ten verantwoorden inzake den moord op den Bredaschen koopman P. van Aart, op 12 November 1940, gepleegd in een pand aan de Franschelaan te Rotterdam. x Naar men weet, was aan beide ver dachten den 36-j .rigen Rotterdamschen huisschilder T. A F. Slont, en den 47-jari- gen Amsterdamschen reiziger J. H. J Dils, ten laste gelegd moord, subsidiair dood sla voorafgegaan door geweldpleging om diefstal te vergemakkelijken; meer subsidiair diefstal vergezeld van geweld pleging den dood tengevolge hebbend: uf mishandeling met den dood als gevolg Bovendien moesten beide mannen terecht staan wegens diefstal, subsidiair verduis tering en heling van een geldbedrag ten nadeele van den gewezen patroon van verdachte Slont Het O.M eischte tegen elk van beide verdachten levenlange gevangenisstraf, daarbij aannemende, dat zij zich beiden gelijkelijk hebben schuldig gemaakt aan moord (roofmoord) De rechtbank veroordeelde thans beide verdachten tot levenlange gevangenisstraf; verdachte Slont wegens medeplichtigheid aan moord en het verbergen van een lijk, verdachte Dils wegens medeplichtigheid aan moord, het begraven van een lijk en diefstal met hoeveel ijver en de daarmee belaste politiemannen ook te 125 125 15 Lm, 23 Januari Boter Vet Vet mdien reeds ingeleverd) 28 Dec. Lm. 21 Februari 1942. 193 Alg. 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 194 Algem, van 1 t. ifc 31 Januari. elkaar met meer zagen staan bereikten zij den bergtop langs tenslo1 te daar c.. Gistermiddag tegen 4 uur werd de hoofdwacht van de brandweer in de Prin. sestraat. gealarmeerd voor een brand in het gebouw van het Reisbureau Lissone Lindeman aan de Groenmarkt, hoek Vee. nestraat. Ter assistentie rukten eveneens uit, de motorspuit van het bureau Laan Copes van Cattenburch en de spuit van de hulpbrandweer aan «de Gaslaan. Het vuur b’.eek te woeden in den kelder. In een oogwenk stond het geheele gebouw vol rook. Door het personeel werden direct maatregelen getroffen om de diverse waardevolle bescheiden in veiligheid te brengen Van twee kanten drong men den kelder binnen. Enkele hier staande kisten met houtwol waren in brand geraakt. Met een groote en een kleine straal was men het brandje spoedig meester. De schade bleef beperkt tot een, gelukkig niet waardevol, gedeelte van het archief en de kisten mei houtwol. Men maakte zich veel zorg over den voorraad spoorkaartjes, welke even, eens in den kelder was opgeslagen en een aanzienlijke waarde vertegenwoordigde. Het bleek echter, dat deze voorraad onge. rept was gebleven. Het ingestelde onderzoek wees uit. dat tijdens werkzaamheden aan de centrale verwarming, een der werklieden een brandende lucifer in een der kisten heeft laten vallen Tot leider van de afdeeling Opsporing werd benoemd de heer A. J. Stienstra, commissaris van de Rijkspolitie. Tweehonderd leden van de gemeente politie. marechaussee, voormalige rijks- veldwacht en douane zijn gedetacheerd bij den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen. Zij zullen de kern van de con- Op hun beurt overhandigden zij aan Je hoofden enkele voorwerpen: glazen pa rels, enkele stukken stof. Kijk nu even, hoe opgetogen zijn, fluisterde ze tot Riefenberg. De stamhoofden gedroegen zich inder daad als kinderen. Zij betastten de goedkoope, kleurige stoffen, schenen ten zeerste verheugd met de glazen paarlen en kakelden als kippen. Zij waren op vreemde wijze opgesmukt. In het kun stig gevlochten haar staken groote, kleurige veeren. Het voorhoofd was ge- tatoueerd. Om den hals droegen zij al lerlei voorwerpen en rond beenen en armen hadden ze talrijke metalen rin gen. Verder droegen zij als eenige kle dingstukken groote, prachtige dieren vellen. Van Riefenberg schenen de hoofden weinig of geen notitie te nemen. Af en toe keek een hunner met achterdochtige blikken in zjjn richting. Nadat Ada ll jen even met hen had staan babbelen, gaf ze een teeken aan den journalist. Ze liepen door met hun gevolg tusschen de rotswanden. Honderden inlanders zaten daar op den grond gehurkt met vrouwen en kinderen, rond kleine hout vuren. Sommige kinderen vluchtten hui lend de spelonk binnen, zoodra ze den blanken man in het oog kregen. Bij Vanmorgen omstreeks half negen is up den Rijswijkscheweg, ter hoogte van ue Waldorpstraat, een motorwagen van lijn 10 tegen een aanhangwagen van de Voorburgsche tram opgereden. De bot sing was zoo hevig, dat het achterbalcon van den aanhangwagen van de Voor burgsche tram en het voorbalcon van den motorwagen van lijn 10 totaal wer den ingedrukt. Een groot aantal ruiten brak door den schok, tengevolge waar van een tiental passagiers werd gewond De 49-jarige bestuurder van de aan rijdende, tram, J. J. P. uit de Dalton- straat. kreeg snij wonden aan gelaat en handen, het 17-jarige meisje G. H. uit de Drijfriemstraat brak den rechterarm en de 31-jarige H. A V. uit de DreBbel- staat kreeg een hersenschudding. Met twee auto’s van den geneeskundigen dienst zijn alle gewonden overgebracht naar het R. K. ziekenhuis aan het West- einde. Een groot deel kon na behande ling weer naar huis Riefenberg kleine, uit hout gesneden af godsbeeldjes. Enkele oogenbxikken later zaten de blanken in een van de grotten. Het was koel op deze hoogte en de negers had den een groot houtvuur aangelegd. De avond viel spoedig en Ada lljen toonde zich ongerust. Vóór den aanvang van de vergadering was zij gewoon het be leefdheidsbezoek van de priesters te ontvangen en ditmaal was het uitgeble ven. Voor de stamhoofden zelf was zij niet bang. Het waren mannen, die vol eerbied en ontzag voor haar waren. Van meet at was het evenwel een strijd geweest met de priesters, omdat zij haar gezag ten koste van bet hunne uitoefende. Dat ze het thans aandurf den haar te negeeren, bewees, dat ze iets in het schild voerden. We zullen er ons wel doorslaan, meende Riefenberg. Als het er op aankomt, zal ik wel enkele krachttoeren met uw geweer uithalen. Nn het eten vroeg Ada lljen, om even alleen te mogen blijven. Ik moet nu voor mijn koninginne toilet zorgen, zei ze. O, lachte Riefenberg, moet u ook al aan de comedie meedoen? Dan zal ik u zoo dadelijk gekleed zien als uiaiiAcu mail xu xxcx lucgeu. dij een echte wilde, met dierenvellen en iedere opening in de rotsen bemerkte ijzeren armbanden. Op wacht bij 25 graden koude. Op de muts, welke het hoofd. De oorzaak van de botsing is ver moedelijk, dat de remmen van den mo torwagen van lijn 10 niet functionneer- den. Daardoor reed de wagen met vrij groote vaart op den bij een halte stil- staanden aanhangwagen van de Voor burgsche tram. Onder het zeer groote aantal passagiers heerschte begrijpelijk een groote consternatie. Direct schoot van alle kanten hulp toe. Het opruimingswerk nam ongeveer een uur in beslag. Door den Reinigingsdienst is het glas van de straat verwijderd. i hooge .Rieten de eene diepte, van de in een al- meters. van spoor van de broeikastemperatuur, welke be dwelmende orchideeën doet b oei deze hoogte was net kil en Soms omhulden wolken heft ElJdelljk Zij Hepen ge durende een tijdje deelte. Klauterden lens 'Je^P lavablokken en d«a>' o berg een vreemd ^^kende zijde, in de d“,7.eJ "nde water zag hij het s^ulwende in Itoeri, aan de andere^ziJrHta] grond ven Een bij de Hagenaars altijd zeer in trek zijnde plaats om schaatsen te rijden is de groote vijver in het Haagsche Bosch. Een aardig overzicht van net bonte gewemel op het ijs. (Polygoon-Meyer) weken zullen alle leden van het specie, 9 opsporingscorps geschoold zijn, waaru x zij hun taak kunnen aanvangen. O c een twintigtal Haagsche polxtieagen u belast met de controle op de prijzen, z 1 aan een cursus deelnemen, In de toekomst zal nog een aan: il warendeskundigen aangesteld worden, uxö den politieambtenaren ter voorlichting zullen worden toegevoegd. De groots» mogelijke waarborg tegen verkeerd dilet tantisme van sommige deskundigen, die zelve als opsporingsambtenaren fungeeren en daarbij niet altijd op de juiste wijze handelen, zal door samenwerking van politie en deskundigen worden bereikt Het systeem van losloopende warendes kundigen zal in de toekomst bij den Dienst van den Gemachtigde voor de prijzen zooveel mogelijk worden op gegeven. blouse voor van

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5