Nieuwe Landing op Nederlandsch-Borneo De Distributiebonnen nieuwe Aanvallen strategische punten De opmarsch in Malakka 1942. No. 18088. Vrijdag 23 Januari. Voor a.s. week en het vierwekelijksche tijdvak OP van VERDUISTEREN Achtervolging Britten Olieinstallaties op Balikpapan verwoest Broodrantsoen wordt niet verlaagd VERHOOGDE JAPANSCHE ACTIVITEIT IN DE LUCHT BOVEN DEN ARCHIPEL De houding van Zuid-Amerika de Het weekrantsoen SABANG GEBOMBARDEERD De Amerikaansche ambassadeur te Moskou DANSVERBOD IN DUITSCHLAND VERSCHERPT HET INDISCHE OORLOGS- TOONEEL Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Aardappel- en peulvruchtenbon verlengd De staatsbegrafenis voor von Reichenau Nog geen beslissing i met de as over breuk Japanners te Rabaul geland Groote schade op het vliegveld aangericht Er was eens Verklaring van ir. S. L. Louwes Verlenging geldigheidsduur petroleumbonnen Hevige aanvallen op het vliegveld Moulmein Moron op de Philippynen bezet Hoe naar, mynheer BIRMA VAN DRIE ZIJDEN BEDREIGD Rantsoen voor 4 weken HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: zou de krijgen correspondent na vertrouwen haven- brachten Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45 Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 ct.. fr. p. post 10 et CHURCHILL ZAL MOTIE VAN VER TROUWEN INDIENEN Tijdens de laatste zitting van genoemd comité verklaarde de Chileensche afge vaardigde, dat hij van zijn regeering nieuwe instructies moest afwachten. Hij kon geen beslissingen nemen, alvorens deze instructies waren gearriveerd. Na de opheffing van de zitting bleven de leden van het comité nog eenigen tijd bijeen tot een persoonlijke gedachten wisseling. In politieke kringen te Rio is men van meening, dat de stemming in den loop van vandaag zal plaats hebben, meldt SP T v. 6.09 uur nam. tol 9.34 uur v.m. Maan: 23 Jan. onder 1.08 v.m., op 12.33 n.m., 24 Jan. onder 2.09 v.m., i op 12.58 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 394920 Z.ekentondsleden de Volharding No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Laboeha Laboeha ligt op het eiland Batjan, ten Westen van het Zuidelijke schiereiland van Halmaheira, in de Noord.Molukken, onge. veer halverwege tusschen Celebes en Nieuw-Guinea. Laboeha is een Christen- kampong gelegen op een landtong op de N. W. kust van het Zuidelijke schier eiland van Batjan. De kampong, met on geveer duizend zielen, ligt aan het strand van een prachtige baai met goede anker plaats. Waarschijnlijk wordt ook deze baai gebruikt voor vliegtuigen van de In dische marine, waardoor de Japansche luchtaanval op Laboeha verklaard kan worden. De bevolking leeft van tuinbouw en vischvangt. Het plaatsje bestaat uit twee met het strand parallel Loopende straten met enkele dwarsstraten. Het Zui. delijke deel van Laboeha is de zgn. vreem. delingenwijk, waar zich de heidensche bewoners der omringende eilanden ves tigden. Noordelijk van de kampong be vindt zich de woning van den Sultan. La. boeha vormt eigenlijk de Christenwijk van de hoofdplaats Batjan; ook geëmployeer den van de Batjan Exploitatie Mij., de be langrijkste der Europeesche ondernemin gen welke op Batjan zich wilden vesti gen, woonden in Laboeha. De booten van de Paketvaart Maatschappij doen Laboe ha geregeld aan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor; Scheveningen. Keizerstr, 319, Tel. 350310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 "l men het agenda staande kwesties van zoodanig belang zijn, dat een motie van i is. Palopo Palopo, eveneens door het Japansche luchtwapen bezocht, ligt aan de Golf van Bone, in het Noord-Oosten van het Wes telijke schiereiland van Celebes. Het is de hoofdplaats van de afdeeling Loewoe en heeft zich als handelsplaats snel ontwik keld. Het riviertje waaraan het ligt, werd gekanaliseerd en er werd een dam van 500 meter in zee uitgebouwd voor de ver binding met de schepen. Zoowel Kendari als Palopo hebben in den zeeoorlog hun beteekenis, een belangrijkheid welke het Japansche luchtwapen tracht uit te scha kelen In verband met de mogelijkheid, dat nog niet alle houders van toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid de voor hét koopen van aardappelen aangewezen bonnen 05 hebben kunnen gebruiken, is de geldigheidsduur van bon 05a en 05b van de Aardappelkaarten ver lengd tot en met 31 Januari a.s. Uit éten aard der zaak is daarnaast voor de distributieperiode van 25 tot en met 31 Januari a.s. een nieuwe bon voor het koopen van aardappelen aangewezen, n.l. bon 06a en 06b. De onderteekening van het militaire verdrag tusschen Duitschland, Japan en Italië. Te Berlijn is een militair verdrag onderteekend door Duitschland, Italië en Japan, waarin de richtlijnen voor de gemeenschappelijke operaties tegen de vijandelijke staten zijn vastgelegd. Voor Duit: -hland onderteekende de Chef van het Oppercommando der Duitsche Weermacht, voor Italië een gemach tigde van het Oppercommando der Italiaansche Weermacht, voor Japan een ge machtigde van den Chef van den Generalen Staf van het Japansche Leger en een gemachtigde van den Chef van den Staf der Japansche Marine. Van links naar rechtsKonteradmiraal Bertholdi, Luitenant Generaal Marras, Generaal Veldmaarschalk Keitel, Vice-Admiraal Nomura, Luitenant Generaal Banzai en Generaal Majoor Komatsu. (Hoffrnann-P.K.. Wagner), Uit Batavia wordt vernomen, dat de Nederlandsche troepen bij Balik papan de olievelden en inrichtingen aldaar, de voornaamste van Indië, hebben verwoest. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Met het oog op den zwaren ver dedigingsstrijd aan het Oostfront en te gemoetkomend aan het verlangen van vele frontsoldaten heeft de Rijks S.S. en politieleider, naar de bladen berichten, het bestaande dansverbod verscherpt. Thans is ookalle dansen in zgn. be sloten kring verboden. Geoorloofd blijft uitsluitend dansen als leervak. President Roosevelt heeft op de pers conferentie van gisteren in het Witte Huis meegedeeld, dat de nieuw-benoemde Amerikaansche ambassadeur in de Sov- jet-Unie, generaal-majoor James Burns, niet naar Moskou zal vertrekken Burns bekleedde tot nu toe het ambt van plaatsvervangend leider van het bureau der hulp aan Engeland, op grond van de leen-pachtwet. De Amerikaansche regee ring vindt het dus belangrijker, dat Burns voorloopig dit werk blijft voort zetten. Omtrent de benoeming van een anderen ambassadeur in de plaats van Burns is nog niets meegedeeld. Men ver wacht evenwel, dat deze spoedig zal ge schieden. De berichten van heden maken mel ding van Japansche luchtaanvallen op verscheidene, ver uiteengelegen plaat sen van den Indischen Archipel. Een nieuwe landing zou in de streek van Tarakan geschied zijn, waarmede dan wel bedoeld zal zijn een landing op het vasteland van Borneo’s Oostkust tegen over het eiland Tarakan. Het bombar dement van Sabang en Belawan moet in direct verband worden gezien met de sterk toegenomen activiteit der Japan sche strijdkrachten in Birma; Belawan, aan de Straat van Malakka, heeft, be halve beteekenis voor den doortocht van deze Straat, ook belang voor de maritieme actie tegen Moelmein, in Birma, Oostelijk van Rangoon gelegen efl door een spoorlijn daarmede ver bonden. De berichten over den strijd in Birma maken duidelijk, dat ook de Japansche vloot in de Golf van Ben galen zal deelnemen aan den strijd tegen Rangoon en Moelmein. Sabang ligt bovendien slechts 240 mijl van de in Japansché handen zijnde Siameesche haven Kantang,. Het ligt dus voor de hand, dat Sabang als uitermate belang rijk strategische punt, zoowel ten aan zien van Thailand als van Birma, nog verschillende malen doelwit zal wor den van het Japansche luchtwapen, ter wijl actie van de Japansche vloot tegen Sabang ook lang niet onwaarschijn lijk is. Rangoon is in belangrijkheid de derde haven van het Britsch-Indische Rijk. Het is de uitvoerhaven van een rijk achterland, met olie, tin, rijst, hout etc. De scheep vaartverbindingen van Rangoon met Sa bang, Bombay. Madras en Calcutta zijn vele; ook Moelmein, aan de monding van de Saloeën is in deze verbindingen op genomen. Ook waren er geregeld scheep vaartverbindingen tusschen Sabang en Bassein, Akiab en Tavoy, zuidelijk van Moelmein; ook Tavoy is reeds, zooals bekend, in Japansche handen. De Java- Bengalen.Lijn verzorgde deze routes. Kendari Kendari, op Celebes, dat volgens de be richten van heden door de Japansche luchtmacht werd gebombardeerd, ligt aan de ruime Oost.West loopende Kendari- baai aan de Zuid-Oostkust van Celebes. De baai is rondom ingesloten door hoog land en levert voor diepgaande schepen een veilige ankerplaats op. Kendari, aan deze baai gelegen, kon zich door deze gunstige ligging, tot een belangrijke han delsplaats ontwikkelen. Het is de zetel van het zelfbestuur van Laiwoei. De plaats bestaat uit een paar honderd hou ten, op hooge stijlen gebouwde huizen, die bij dagelijkschen vloed in het water staan. Aangezien het voorts niet mogelijk ie gebleken alle detaillisten tijdig in het be zit te stellen van een voldoende hoeveel heid peulvruchten, zoodat nog niet ieder deze heeft kunnen betrekken op bon 195, wordt de geldigheidsduur van dezen bon verlengd tot en met 21 Febr. Voor de distributieperiode van 25 Ja. nuari tot en met 21 Februari a.s. wordt wederom een rantsoen van 250 gram peul, vruchten beschikbaar gesteld. De bon, welke recht geeft op het koopen van dit rantsoen, zal nog nader worden aange. wezen. doorbrengen vanwege uw en positie van een volk, zich eender schaamde, dati etezh op was. Hoe naar, mijnheer, dat zelfs u met die tram naar de stad moet, omdat uw wagen” ge-< vorderd werd. Ja. en hoe is het moge lijk, dat er ..lui” zijn, die meenen dat deze verschrikkingen noodig en onaf wendbaar zijn en overwonnen moeten worden, terwille van de toekomst van dit land. En toch, mijnheer, de tijd, dat menschen zooals u het voor het zeggen hadden, is voorbij. Het woord is nu aan hen, die liefde voelen voor hun land, die er trotsch op gaan Nederlander te zijn die begrijpen dat een nieuwe toekomst veroverd moét worden en dat zij offers hebben te brengen, zich daarvoor zelfs hebben in te zetten. Het woord is thans aan mannen van het slag, dat nu met de wapenen in den vuist in het Oosten strijdt tegen de bolsjewisten. Natuurlijk, mijnheer, dat is niets voor u. maar ge lukkig zijn er nog duizenden flinke kerels in ons land, die er anders over denken en die zich zullen aanmelden bij bet Vrijwilligerslegioen Nederland”. Koninguinegrachi 22 te ’s-Gravenhage. Voor den onlangs overleden opperbevel hebber van een legerafdeeling, generaal- veldmaarschalk von Reichenau, heeft te Berlijn hedenochtend de staatsbegrafenis plaats gehad, waaraan talrijke vooraan staande vertegenwoordigers van de Duit sche Weermacht en van den staat deel namen. De plechtigheden vonden haar hoogtepunt in het Berliner Zeughaus”, waar rijksmaarschalk Göring op gevoelige wijze den overleden generaal-veldmaar- schalk herdacht. Generaal-veldmaarschalk von Rundstedt bracht namens Adolf Hitler als opperbevelhebber van het leger, den overleden veldheer den laatsten groet en dank over van het front. In aansluiting daarop werd het stoffelijke overschot van von Reichenau op het bekende Berlijnsche Invalidenfriedhof, waar reeds talrijke be roemde Duitsche soldaten begraven liggen, ter aarde besteld Naar de politieke correspondent van Reuter verneemt, is thans besloten, dat de verklaring van den minister-pre sident over zijn bezoek aan de Vereenigde Staten en over den algemeenen oorlogs toestand, welke verklaring de driedaag- zal De Australische minister van oorlog en plaatsvervangend ministerpresident Forde heeft naar de Britsche berichtendienst meldt, medegedeeld, dat men op goeden grond kan aannemen, dat Japansche troepen te Rabaul op de Noordelijke punt van het eiland New-Britain zijn ge land. Forde voegde hieraan toe dat men sedert gistermiddag 4 uur plaatselijken tijd niets meer uit Nieuw-Guinea heeft vernomen. Japansche luchtstrijdkrachten van de marine, die sedert 19 Januari boven de Straat van Malakka en aan de Noordkust van Sumatra operee- ren, hebben, naar Domei meldt, de haven Sabang op Noord-Sumatra aangevallen, welke een Britsche ver- bindingsbasis voor het verkeer met Indië vormt. De Japanners bestook ten het vliegveld met bommen, waar, door groote schade ontstond. Boven dien bombardeerden zij de installaties en pakhuizen, een koopvaarder van 2000 brt. tot zinken en beschadigden een tweeden koopvaarder van 7000 brt. zwaar in de Straat van Malakka. De Japanscbe colonnes, die over de Moear naar het Zuiden zijn opgetrokken, rukken tegen de Britten op op een punt ongeveer 20 k m. ten Westen van Jong- peng. Een andere Japansche afdeeling, die in Midden-Malakka oprukt, heeft gis teren een punt op 10 k.m. ten Noord westen van Labis bereikt. In dezen sector zijn 1000 man Britsche troepen ingesloten Naar de „Nitsji-Nitsji” uit Saigon meldt, is te Batavia toegegeven, dat nieuwe Japansche strijdkrachten met succes aan land zijn gezet aan de Noordoostkust van Nederlandsch-Borneo. Deze landing zou in de streek van Tarakan zijn geschied. Volgens officieele mededeelingen uit Batavia valt een grootere activiteit van de Japansche luchtmacht boven den Archipel waar te nemen, in het bijzonder langs de kust van Noord-Sumatra. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: Japansche marinevliegtuigen hebben sedert 15 Januari bij aanvallen op strategisch belangrijke steunpunten in Nederlandsch-Indië 10 Nederlandsch-Indische vliegtuigen, waaronder 6 vlieg- booten, neergeschoten of op den grond vernield. Zware schade werd toe gebracht aan de vijandelijke vliegvelden. Tot de aangevallen punten behooren Balikpapan op Borneo, Makassar, Palopo, Kolonedale en Kendari op Celebes, Ternate en Laboeha op de Halmaheira-groep en Ambon. Op 16 Januari hebben marinevliegtuigen de havens van Sabang en Medan op Sumatra aangevallen. Zij vernielden daar havenwerken en deden te Sabang een schip van 2000 ton in de lucht vliegen. Van 25 tot en met 31 Januari zijn de gebruikelijke hoeveelheden brood of ge bak. vleescb of vleeschwaren en aard appelen verkrijgbaar op de bonnen 06 van de daarvoor aangewezen kaarten. Voorts is voor de periode van 9 dagen van 24 tot en met 31 Januari het tot dus ver geldende rantsoen boter verkrijg baar op bon 06 van de boterkaart en boter met reductie on dezen bon van de vetkaart. Ja, lezers zoo beginnen alle sprook jes. Maar dit is geen sprookje, dus het begint niet met ,,er was eens”... maar met ,,er is”... Er is een Nederlandsche ambulance en deze moet naar het Oost front, om daar aan vriend en vijand de helpende hand te bieden. Daar is veel geld voor noodig. want het beste Is nog niet goed genoeg’ voor de gewonden, die ginds vallen. Ér is een Nederlandsche Ambulance, welke ook uw steun noodig heeft. Maar er is meer: er is ook een gironummer Dat gironummer is van de Nederlandsche Ambulance. Iets wat er nog niet is dat is uw bijdrage. Zorgt, dat die er komt, en stort haar op giro rekening 87600, Nederlandsche Ambu lance, Koninginnegracht 22, ’s-Graven- hage.’ Gistermiddag werd in het Schuttershof te Middelburg door den directeur-gene- raal van de voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, de 14de tentoonstelling „Voeding in dezen tijd” geopend. Ir. Louwes vond daarbij gelegen heid, om de geruchten, dat binnen kort het broodrantsoen nog verder moeten worden teruggebracht, absoluut tegen te spreken. De aardappelvoorziening Ten opzichte van de aardappelvoorzie ning zeide de dir.-generaal van de voed selvoorziening, dat men in de groote steden wel eens vraagtwaar blijven de goede klei-aardappelen Dat komt om dat Nederland op dit moment zooveel meer aardappelen eet, want hoewel de hoeveelheid klei-aardappelen in Neder land grooter is dan normaal, en er ver moedelijk nog meer van voor de con sumptie beschikbaar komen, is het aard- appelverbruik zooveel toegenomen, dat men thans veenaardappelen voor de con sumptie moet bestemmen, waarvan door de aardappelziekte de kwaliteit zeker nog wel is verminderd Spr. kan ver zekeren. dat op het oogenblik inzake de aardappéldistributie geen aanleiding is voor ongerustheid, en dat het stopzetten van levering van winteraardappelen voor opslag alleen een kwestie van beleid was. Hij verzekerde, dat de overheid al les doet, wat in haar vermogen ligt, om, indien mogelijk, aan de wenschen van velen tegemoe* te komen, wat o.a. blijkt uit het extra-boterrantsoen, alsmede het brengen van het boterrantsoen van 184 op 200 gram Het is dringend gewenscht, dat ieder zich houdt aan de voorschriften. Het is een harde tijd en de regeering moet nu eenmaal krachtig optreden. Om te too- nen, wat men nog kan doen in dezen tijd, is de tentoonstelling ingericht. Spe ciaal vestigde spr. de aandacht op de groote beteekenis van de afdeeling, die aan het vischgebruik is gewijd. Een ruimer vischgebruik is ook economisch van groote beteekenis en het zou spr. dan ook verheugen, als men komt tot een betere waardeering van visch en schaal dieren. Het is noodzakelijk, den geldigheids duur van de met 26 genummerde bon nen van de met S en T gemerkte petro- leumkaarten, welke van 4 Januari tot en met 14 Februari recht geven op het koo pen van 2 L. petroleum voor verlich- tingsdoeleinden, te verlengen tot en met 31 Maart 1942. Eveneens is de geldig heidsduur van de met 15 genummerde bonnen van de petroleumkaart O, welke van 24 December tot en met 21 Maart recht geven op het koopen van 2 liter petroleum tot en met 31 Maart 1942 ver lengd. De kans is evenwel niet uitgeslo- tpn, dat vóór 31 Maart a.s. nieuwe bon nen voor petroleum kunnen worden aangewezen Het D.N.B. meldt uit Rio de Ja neiro In de gisteravond gehouden vergadering van de bevoegde sub commissies der conferentie van Rio kon nog geen beslissing worden be reikt over het nieuwe ontwerp in zake het verbreken van de betrek kingen met de asmogendheden. Te Buenos Aires verluidt officieus, dat de Argentijnsche regeering het bemidde lingsvoorstel van de conferentie te Rio heeft aangenomen, volgens welke het parlement van iederen staat afzonderlijk moet beslissen over de vraag of de di plomatieke betrekkingen moeten worden verbroken. Verklaring van Castillo Met het oog op den stroom van ten- denzieuse berichten en geruchten uit Rio de Janeiro, heeft de Argentijnsche vicepresident, Castillo, nog eenige ver klaringen laten afdrukken in het blad „Noticias Graficas”, waarin hij zegt, dat Argentinië niet de opvatting hul digt, dat een aanval op een Amerikaan sche natie automatisch beteekent, dat ook de andere Amerikaansche staten de houding van het oorlogvoerende land moeten aannemen. Castillo merkte op, dat zijn regeering officieel nog niet in kennis is gesteld van de formule der vier punten inzake een verbreking van de betrekkingen met Japan, Duitschland en Italië. De houding van de Argentijn sche delegatie te Rio is niet geïmprovi seerd of van eenige eventualiteiten af hankelijk. Zij beweegt zich veeleer in het kader van de traditioneele buiten- landsche politiek des lands. Castillo zeide van meening te zijn, dat de Ver. Staten met zulk een principieele houding ook beter gediend zijn. Overigens is Argentinië op een zoodanig eventueel conflict niet voorbereid. De belangen des lands moeten ook door de andere republieken worden ingezien. Voor bui tenstaanders is het gemakkelijk te roe pen „laat ons oorlog voeren”, maar de regeering. die voor het welzijn des lands verantwoordelijk is, moet de dingen zan een hooger standpunt uit bezien. Alleen wanneer alle deelnemers hun onverzoen lijke houding laten varen en bereid zijn tot offers, kan de conferentie van Rio tot succesvolle resultaten leiden. De Amerikaansche gezant te Buenos Aires. Armourheeft gistermiddag op nieuw een conferentie gehad met den plaatsvervangenden minister van buiten- landsche zaken van Argentinië, Rothe. In aansluiting daarop brachten Rothe en onderstaatssecretaris Gache een bezoek aan Castillo. De hernieuwde bespreking van Armour met Rohte wordt als een bewijs gezien, dat de politieke belangstelling van Wash ington zich op het oogenblik concen treert op Argentinië Stemming uitgesteld De stemming aangaande het al dan niet afbreken der betrekkingen tot de as. óie gisteravond te Rio zou worden gehou den, is voor onbepaalden tijd opgeschort Eén der oorzaken hiervan zijn de mee- ningsverschillen, die nog bestaan, on danks de groote activiteit van het eenige dagen geleden opgerichte politieke co mité en die van Sumner Welles. Aan het Birmaansche front is het vliegveld Moulmein het doelwit van on ophoudelijke, hevige aanvallen van de Japansche lucbtmacht. Hierbij werden 2 aangars totaal veinie'd en een derde in band gestoken. Bevendien werden in «theervlucht talrijke vijandelijke pantser wagens vernietigd alsmede aanzienlijke schade aan het station aldaar aangericht. Een extra-bericht van de „Tokio Nitsji Nitsji” meldt dat Japansche strijdkrachten, die aan de Noord westelijke grens van Thailand gereed I stonaen, in de ochtenduren van den 20en Januari de rivier de Salwein, die op deze plaats gedeeltelijk de Ir grens tusschen de beide landen vormt, hebben overschreden. Dit be teekent, dat de Japanners tegen Bir ma een derde front hebben gescha pen, met het doel, den belangrijken Birma-weg ten Noorden van Ran- fcon af te snijden, De vijandelijke stijdkrachten, die zich in het gebied va? Moulmein en Rangoon en nog verier ten Noorden daarvan bevin den, worden thans van drie zijden bedrtigd. Na zware gevechten welke 8 uur duur den, hebben Japansche strijdkrachten gisteren Moron aan ae Westelijke kust van het schiereiland Batanga, op onge veer 8 k.m. van de oorlogshaven Olonga- po. welke, zooals bekend reeds eenigen tijd geleden werd ingenomen, bezet De Amerikaansche artillerie is terug getrokken op nieuwe meer naar het Zui den gelegen stellingen. In de streek van Olcngapo hebben de Japanners een nieuwe geslaagde landing verricht In weerwil van den vijandelijken tegenstand rukken zij naar 't Zuiden op. Ja mijnheer, ik voel met u mee. De tijden zijn moeilijk en ik vraag mij at hoe u ze door moet komen, nu u^s mid dags maar 2 of hoogstens 3 borrels kunt krijgen, terwijl uw sigarenwinkelier u dagelijks slechts 5 sigaren van 60 cents per stuk kan leveren. Neen, over uw hamstervoorraad praten wij niet, want die zal wel denzelfden weg opgaan als uw zilvergeld, dat u zoo zuinig had op gespaard en dat u nu toch moet uit geven. Voeg daarbij nog het feit, dat u zelfs niet eens rustig naar den Éngel- schen zender kunt luisteren, dan zal een ieder het met u eens zijn' dat u nara tijden beleeft en dat terwille van een vaderland waar u zelfs geen behoorlijke vacantie kon rang, stand waarvoor u dat u er trotsch Washington’s overmachtige druk te Rio Ten aanzien van het verloop der con ferentie van Rio wijst de Deutsche Diplo- matisch-Politische Korrespondenz er op. dat juist Roosevelt het was, die niet rustte, om niet alleen den oorlog op vreemde continenten te laten uitbreken, doch ook zijn eigen volk in zulk een buitenlandschen oorlog te storten. Vervolgens onderstreept de Korrespon denz de motiveering van het ontwerp op de conferentie te Rio tot verbreking van de betrekkingen met de asmogendheden. In deze motiveering wordt gezegd, dat voor de landen van Zuid-Amerika, als ge volg van de „aanvalshandeling” der mo gendheden van het drielandenpact geen andere keus overblijft dan hun houding tegen de asmogendheden te bepalen. Roosevelt schijnt dus de conferentie van Rio ook nog te willen misbruiken om de voor hem zoo buitengewoon pijnlijke en netelige schuldkwestie in zijn geest in breeden kring te laten codificeeren. Deze poging noemt de Korrespondenz „een flagrante vervalsching van de geschiede nis. Wanneer het Roosevelt werkelijk ge lukt, te Rio een motie te doen aannemen, waarin het verbreken van de betrekkin gen tusschen de Zuidamerikaansche sta ten en de Europeesche mogendheden on- ontkomelijk genoemd wordt, dan weet elkeen, dat zulks slechts geschiedde krachtens een overmachtigen druk, zooals deze met een dergelijkè afpersende bru taliteit alleen maar in het vaderland van het bandietendom kan worden gepleegd.” Een naaer bericht meldt, dat de Japan- I sche strijdkrachten Woensdag tot een punt op 8 k.m. ten Zuiden van Labis zijn opgerukt Zij achtervolgden de over blijfselen van de vijandelijke strijdkrach ten in samenwerking met andere afdee- lingen tot Bekol, cp 15 k.m. ten Zuid oosten van Labis Tijdens de tot dusver uitgevoerde ope raties aan het Maleische front, zijn in I totaal 35 locomotieven en 1180 spoorweg wagens buitgemaakt. Hieronder bevin- I den zich voornamelijk goederen-, tank wagens. en andere speciale voertuigen. 3uitendien vielen verscheidene goede rentreinen met levensmiddelen, klee- iingstukken en oorlogsmateriaal in handen van de Japanners. Tenslotte zijn aangewezen voor het 4-wekelijksche tijdvak van 25 Januari tot 21 Februari voor suiker bon 197; voor a m bon 19»voor bloem brood of gebak de bonnen 199, 200, 201 en 202voor havermout of peul vruchten bor 203 voor kaas de bonnen 204, 205. 206, 207 en 208voor gort bon 209 voor vermicelli of maizena bon 210, alle van de Bon kaart Algemeen voo melk de bonnen 06, 07, 08 en 09 van de Melkkaartvoor cacao (kinderen tot 14 jaar) de bon nen 05c en 05d Reserve en voor r ij s t (kinderen tot 3 jaar) de bonnen 06d en 07d Reserve sche debatten in het Lagerhuis zal in leiden, een motie van worden ingediend. In regeeringskringen heeft gevoel, dat de op de t„ vertrouwen noodzakelijk

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1