BIOSCOPEN VOOR DE JEUGD AKKERTJE Migraine o ZO RECHTZAKEN UIT DE OMSTREKEN Cognac fine Champagne Neem'n DAMES ONBESCHAAMD BEHANDELD -- - -I HAAGSCHE COURANT Zaterdag 24 Januari 19423e bl. pag. 2 i..- De Avondschool Predikbeurten e ’n Kostbaar sieraad. KERKNIEUWS I 8K BV van CORRESPONDENTIE DE HUISZOEKINGEN IN MEI 1940 van doctor Plnizer OPLOSSINGEN DER RAADSELS NIEUWE RAADSELS 3 Kaliklora. 81 j., QU EIS SER 8. CO. HAMBURG 19 Voorburg. Óndertrouwd: J. van der formulier 7 (Spoorwijk), ingesteld, was (Hermien te onderhoudende I De Heilige Landstichting Naar wij vernemen, is dr. C. J. M J. van Beek, professor aan het klein-semina- rium van het bisdom den Bosch, benoemd tot geestelijk bestuurder der Heilige Land stichting, als opvolger van wijlen vicaris mgr. G. Suys Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Valkenburg Z.H. (toez.) de heer C. Jon- gebroer, cand. en hulppred. te Katwijk aan Zee; naar Ballum en Hollum (Ame land) (toez.) de heer J. G. Jansen, cand. te Leeuwarden Geref. Kerken. Beroepen te Heem stede (vac. ds. E. T. v. d. Born) ds. C. B. Bavinek te Kampen. Chr Geref. Kerk. Beroepen te 's-Gra- vendeel ds. J. van Doorn te Ouderkerk a. d. Amstel. Bedankt voor Ede ds. J. A. Riekel te Delft. de de be- huize een bezoek aan haar vader had ge bracht om zijn spijt te betuigen. De thans 39-jarige mevrouw B. was de derde getuige. Zij verklaarde dat zi, aan verdachte reeds had toegegeven, lid van de N.S.B. te zijn, doch op zijn vraa naar haar lidmaatschapskaart had geant woord: Die heb ik niet. Haar huisgenoot ten waren geen lid. Verdachte had gezegd tot getuigeAls u geen lidmaatschaps kaart kunt toonen, dan moet ik u fouil- leeren. Zij had toen gevraagd of dat be- teekende, dat zij zich moest uitkleeden en daarop had verdachte bevestigend ge antwoord. Ook deze getuige was bevreesd voor den revolver en had zich voor hem ont kleed. Aan de kleedingstukken had ver dachte geen noemenswaardige aandacht ge schonken. Later op den avond kwam ver- V redegerechtshof PHARMACfUTISCHE UNION ZON EN MAANSTBAAT 3<J. HILVERSUM 4^ GebrBOERl Amicitia. De film „Moeder” geeft een beeld van het leven en lijden van een waarachtige moeder, die alles voor haar kinderen over heeft. Deze moeilijke rol wordt prachtig vertolkt door Kathe Dorsch. Apollo. Polygoon’s Film „Va riété” blijkt een succes en moest daar om geprolongeerd worden. Dus bestaat deze week nog de gelegenheid om de Ram blers en de verdere attracties van deze aardige film te zien. O.m. werken mede Piet Bron, Aaf Bouber en Dick Veen. ASTA; De Ufa-film ..Sechs Tage Hei- maturlaub”’ doet een soldatenfilm ver wachten, hetgeen echter niet uitkomt. De Nederlandsche titel „Brieven aan een onbekende” is beter getroffen, daar dit het thema is waar de gansche intrige om draait Een jonge onderofficier aan het front krijgt van een onbekend meisje een veldpostpakketje gestuurd. Hij schrijft haar terug en zij raken in cor respondentie. Dan krijgt de soldaat zes dagen verlof en gaat kennis maken met de onbekende geefster, van wie hij zien veel voorstelt, want haar portret, dat zij hem stuurde, toonde een bijzonder knap- Mooie. gezonde tanden zijn steeds een kostbaar sieraad. De beste manier om Uw tan den te onderhouden, is het regelmatig gebruik van Jod- Kaliklora, die tevens Uw al- gemeene gezondheidstoestand gunstig beïnvloedt mooie zang en muziek te genieten valt. Flora brengt deze week het geliefde film- duo Lilian Harvey en Willy Fritsch, bij gestaan door Paul Kemp en Oskar Sima in de vroolijke UFA rolprent „Gelukskin deren”. Op het tooneel de „Original Texas Mescals” in een Mexicaansch cow boy programma. Metropole prolongeert voor de derde week het belangrijke film werk „Ik beschuldig”, dat een tragisch conflict in de medische wereld behandelt. De hoofdrollen in deze, vaak aangrijpen de film, worden op sublieme wijze ge speeld door Heidemarie Matheyer, Paul Hartmann en Matthias Wieman. Odeon. In de geestige en vroolijke film „Na nette” vervult Jenny Jugo op pittige en charmante wijze de hoofdrol. Zij wordt op uitstekende wijze bijgestaan door be kende artisten als Hans Söhnker, Albrecht Schönhals en Hans Schwarz. Olympia. „Drie op de huwelijksreis” is de titel van de vroolijke, onderhoudende rolprent, en dat 14 dagen later verdachte te haren welke in dit theater draait. Een ieder zal zich anderhalf uur amuseeren om de geestige scènes, die onafgebroken op el kaar volgen. De hoofdrollen worden ver vuld door Theo Lingen, Paul Horbiger, Johannes Riemann en Maria Andergast. Rembrandt. „De eeuwige jood” is een do. cumentaire film, waarin de werkwijze van het wereldjodendom tot uiting komt. Rex geeft een reprise van de buitenge woon goed geslaagde film „Dansmeis jes”, welke het lief en leed van een groepje meisjes, die met hard werken op de tooneelen van alle wereldsteden in haar onderhoud voorzien, in beeld brengt. Roxy. Voor liefhebbers van een span nende spionnagefilm is „De Spion” met Willy Birgel in de hoofdrol wel bijzonder aantrekkelijk. Seinpost vertoont deze week de vroolijke film „3 op de huwe lijksreis”, waarin Maria Andergast, Paul Horbiger en Theo Lingen voor de meest dolle situaties en onverwachte ontknoo- pingen zorgen. Studio. In plaats van „De vierde komt niet” draait deze week in dit theater de film „Grenspatrouille” met Attila Hörbiger. Een prachtige, span nende film, die den strijd tegen een ge raffineerde bende smokkelaars in de Oos- tenrijksche bergen, in beeld brengt. Al leen de natuuropnamen zijn al ’n gang naar dit theater waard. Thalia brengt het zeer gevoelige filmwerk „Moederlied”, waarin het fijne spel afgewisseld wordt met den buitengewonen zang van Benja- mio Gigli. Verder spelen mede Hans Mo ser en de kleine Peter Bosse. dachte terug met de mededeeling, dat hij, I indien zij haar lidmaatschapskaart nog niet I gevonden had, haar opnieuw en thans I grondig moest onderzoeken. Dit was toen I inderdaad geschied en wel aan den over. I kant, ten huize van haar broeder, waar I getuige zich voor de tweede maal moest I ontkleeden. Zelf heeft zij toen eenigo I kleedingstukken uitgeschud. Vierde getuige was de 22-jarige mej. I W„ die op last van verdachte tezamen I met haar aanstaande schoonmoeder en I haar verloofde naar het toenmaals i» I de ambachtsschool gevestigde militairs I bureau was gezonden, waar een korpo- I raai haar verloofde had gefouilleerd en I waar zij in een afzonderlijke kamer zich I voor den kapitein had moeten ontklee- I den. Aanvankelijk had zij dit geweigerd, I doch daarop had verdachte haar gelast, I onder opmerking, dat het zijn plicht was. I Zij had zich toen op haar directoire na I ontkleed en verdachte had haar betast I en had om haar heen geloopen. De order tot huiszoeking I De 28-jarige joodsche reserve luitenant, dr. H. S„ getuigde, dat hij destijds dienst deed als inlichtings- officier en dat hij mondeling de opdracht had van overste Baan tot het doen van huiszoekingen en arrestaties aan den kapitein Verweij had overgebracht. Ge tuige kon zich niet herinneren of daarbij sprake was van fouilleeringen. Verder werd nog een 1-ste luitenant gehoord, die eenzelfde opdracht namens den overste had ontvangen, doch deze op normale wijze had vervuld, aan de hand van een verstrekte lijst van leden der N.S.B. Deze getuige had geen enkele vrouw onderzocht, omdat hij daartoe geen ter men aanwezig achtte. Hij had ook ner gens, behalve in het commissariaat van politie, wapens aangetroffen. Een wachtmeester der mars chaussee, die destijds als korporaal den kapitein bij eenige huiszoekingen had vergezeld, getuigde décharge, dat de kapitein over het algemeen correct wa8 opgetreden. van B S van Arkel, 72 j. Wassenaar. Getrouwd: J. G. Frie- derich en E. Meijer. - W. Spek en J. W. Schipper. BevallenJ. Ellens geb. Hollestelle, z. - M. T. Schröder geb. Gottenbos, d - E. Vermaas geb. Moman, z, - C. van Veen geb. Hessing, z. - H. A. C. Schrama geb. Remmerswaal, z. OverledenH. Petersen, 86 j„ onge huwd. - H. Molendijk, 63 j„ echtg. van H. Boere. - H. Bakker. 70 j„ echtg. van J. S. E. Straatman. - B. F. Loust, 69 j_, echtg. van C. B. Desmet. - A. H. Veuge- lers, 50 j„ echtg. van J. P. C. de Boer. Wat gen de jonge eendjes aan te zwemmen? Oplossingen en briefjes moeten uiterlijk Woensdagmorgen vóór 12 uur aan het Bu reau Haagsche Courant bezorgd zijn. Alles moet onderteekend zijn met je ware namen voluit, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het couvert vermelden Aan Tante Etty. „Tijs Wijs”. Wel bedankt voor je raad sels. Het zijn er heel wat hoor. „Hage disje”. Zal je op het couvert niet meer vergeten te vermeldenAan Tante Etty? Wel bedankt voor je raadsels. „Hamster- bloempje”. Ken je het nu weer goed? Is het nog al meegevallen? „Dierenvrien din”. Ben je al weer beter? Ken je niet schaatsen? Ja, dat is ook wel prettig. „Pauli”. Ja, nu was het op tijd. Wat naar. Is het weer over? Nu of het pijrj doet. Vele groetjes terug. „Langhaar”. Dat was een heele rit. Was je niet koud? Heb je het er prettig gehad? „Tompoes”. Dat is fijn, dat je nu vrij hebt. Neen, ik kan het niet. „Bloemenelfje” Dat is niet prettig. Ja, het is een mooi boekje. Vele groetjes terug. „Sneeuwkoningin”. Dat is fijn zeg. Ken je het al? Heb je al gereden? „Appel boompje”-. Dat was fijn zeg Was het erg mooi? Houd je ook zoo van lezen? „Bos koninginnetje". Heb je een prettige vacan- tie gehad? Vele groetjes terug. De hartelijke groeten van jullie aller T'VTF ETTY. V? 1 voorzoover de uitgaven in aanmerking komen voor subsidie. De hiervoor ge- 13.918.61. Voor 1941 bedroegen de oorspronkelijke ramingen f 52.651.20 en een subsidie van f 26.220.30 Er is geen raming meer voor de arbeids bemiddeling, daar deze thans rijkszaak is geworden Als gevolg van het feit, dat de werkzaamheden belangrijk zijn uitge breid, zijn ook de kosten voor den distri buted lenst te Monster belangrijk geste gen, hetgeen mede is veroorzaakt door in voering van den centralen dienst. De net- to-onkosten voor 1941 waren 1500 en voor 1942 1646.03. De bijdragen van het rijk zijn naar verhouding hooger, terwijl nu ook bijdragen van ’s-Gravenzande zijn geraamd. NAALDWIJK Woensdagmiddag zal groenten- en fruitveiling Naaldwijk jaarvergadering houden. De agenda vat o.a. herdenking van het zilveren ju bileum van den heer L. v. d. Hoeven, als bestuurslid. Het bestuur stelt voor, teelt- voorschotten te verleenen. Aan de hand van den onkosten- staat heeft de burgemeester van Naald wijk de totale uitgaven voor het open baar onderwijs vastgesteld op totaal f 5386.23 met gemiddeld 515 leerlingen voor 1942, zoodat de gemiddelde kosten worden bepaald op f 10.46. WESTLAND Met ingang van morgen. Zon dag, zal voor de Westlandsche autobus diensten een wijziging worden aange bracht. De bussen zullen n.l. des avonds een uur vroeger de diensten staken. Over dag worden de normale diensten nog uit gevoerd. Binnenkort zal een andere re geling worden ingevoerd Het Vredegerechtshof in den Haag heeft zich gisteren bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen den 41-jarigen kapitein der artillerie, G J. Verweij, wien ten laste was gelegd, dat hij, door het toenmalige militaire gezag belast zijnde met het doen van nasporin- gen en huiszoekingen bij nationaal-socia- listen, in woningen in den nacht van 13 cp 14 Mei 1940 te Alkmaar door misbruik, althans door aanmatiging, van gezag ach tereenvolgens vier vrouwen of meisjes heeft gedwongen zich in het bijzijn van hem te ontkleeden, zulks terwijl het niet noodzakelijk was. dat hij genoemde vrou wen op haar lichaam onderzocht. Deze rechtzaak werd met gesloten deuren behandeld. Bij den aanvang werd een rapport van luitenant-kolonel IJ. Baan voorgelezen, die daarin klaagde over de zeer onkie- sche wijze, waarop te Alkmaar huiszoe kingen werden verricht en die een streng onderzoek verzocht. De vervolging, tegen verdachte Verweij ingesteld, was het resultaat daarvan. Verweer van verdachte Verdachte gaf als motief voor zijn vreemde houding nog te kennen, dat hij zich had willen overtuigen, dat de be treffende vrouwen haar lidmaatschaps kaart van de N.S.B., of andere papieren van belang voor het onderzoek, dat hij moest verrichten, niet tusschen haar kleeding verborgen hadden. Zijn ge dachte was, dat leden der N.S.B. verraad pleegden of met de oorlogvoerende te genpartij samenwerkten. Hij had wel be grepen, dat het voor de onderzochte vrouwen en meisjes hoogst grievend was, zich voor hem te moeten ontklee den, doch meende, dat hij op die wijze handelde in ’s lands belang. De procureur-generaal, prof. dr. R. van Genechten, noemde het onder havige geval het hoogtepunt van de ver volging der nationaal-socialisten in de dagen van 10 tot 14 Mei 1940. Verdachte heeft z.i. een zeer misselijke rol gespeeld. Terwijl duizenden zich verdedigden in de linies, ging deze verdachte op zijn manier te werk door misbruik te maken van de omstandigheden, de vrouwen te vernedo> ren en zichzelf waarschijnlijk eenige aan- gename oogenblikken te bezorgen. Alles wijst er op. dat het dezen verdachte hee- lemaal niet om fouilleering te doen was, maar om de betreffende vrouwen zoo diep en krenkend mogelijk te bejegenen, want juist de dingen waarop het bij een fouil leering aankomt, had hij over het hoofd gezien, zooals onderzoek van de kleeding stukken, terwijl hij in het bijzonder de jongere vrouwen voor zijn bedoelingen bleek te hebben uitgezocht. Op grond van art. 137 van hei Wetboek van Militair Strafrecht (de militair, die door misbruik of aanmatiging van gezag iemand dwingt iets te doen, niet te doen, of te dulden, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste vier jaar) eischte spreker de hierin genoemde maximumstraf. Naar spr.’s gevoelen was deze straf aanzienlijk te weinig doch de wet stelt geen hoogere strafmogelijkheid, omdat aan een dergelijk misdrijf inder tijd niet is gedacht. Intusschen biedt art 57 van het Wetboek van Strafrecht nog de mogelijkheid om de straf met een derde te verhoogen, indien het Hof de meerdere gepleegde feiten als op zichzelf staande zou willen beschouwen, in welk geval de geraffineerde, perverse, men kan zeggen liederlijke wijze, waarop ver dachte te werk is gegaan, toen het vader land in gevaar verkeerde, gestraft zou kunnen worden met 5 1/3 jaar. Tevens vroeg spreker ten aanzien van dezen verdachte op grond van art. 23 mi! strafrecht diens ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bev<>egdheid om bij de gewapende macht te dienen. Pleidooi De verdediger betoogde, dat ver dachte rekening moest houden met de mogelijkheid, dat papieren waren verbor gen op het lichaam der onderzochte per sonen Het was oorlogstijd en verdachte moest zijn orders uitvoeren, al spreekt het vanzelf, dat het onderzoek op vrouwen door vrouwen had behooren te geschie den. Verdachte kon hetgeen hem ten laste is gelegd, beschouwen als een on derdeel van de hem gegeven opdracht Van bevrediging van lusten is geen sprake geweest en ook niet van een anti-natio- naal-socialistische gezindheid. Pleiter con cludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot oplegging van een straf, die de 17 maan den preventieve hechtenis, welke ver dachte reeds heeft doorgebracht, niet te boven gaat en dan met aftrek van dit voor-arrest. Verhoor Als eerste getuige werd de thans 27- jarige mevrouw A. gehoord, die in Mei van het vorig jaar nog als ongehuw de dochter van een der plaatselijke auto riteiten van Alkmaar bij haar vader in woonde. Zij verklaarde, dat, toen de ka pitein zich des avonds te haren huize aanmeldde, aanvankelijk ook haar moe der- en haar broeder in de kamer aan wezig waren, doch die werden door den kapitein weggestuurd. Daarna had ver dachte tot haar gezegd Nu heb ik iets minder prettigs voor u, ik moet u fouil- leeren, dus moet u zich ontkleeden. Op haar vraag of dat beslist noodzakelijk was, had verdachte bevestigend geant woord, daarbij de hand aan zijn revolver houdend, welk vuurwapen hij later op de tafel legde Toen zij zich grootendeels van haar kleeding had ontdaan, had verdachte ge zegd: Nu is het genoeg. Hij had daarop om haar heen geloopen en vervolgens er in toegestemd, dat getuige zich weder aankleedde. Op de vraag van den president, dr. Carp, of verdachte daarbij handtastelijk was geweest of haar onbehoorlijke woor den had toegevoegd, antwoordde getuige ontkennend. Ook de kleedingstukken had hij niet aangeraakt. De tweede getuige, de 21-jarige mevrouw K. (eveneens nog onge huwd in Mei 1940) verklaarde, dat ver dachte dien avond te haren huize in het algeqieen de vraag had gesteld of men pa pieren van de N.S.B. in huis had. Toen verdachte had vertnomen dat getuige lid van de N.S.B. was, had hij haar naar boven gestuurd en was haar gevolgd naar een afzonderlijke kamer, waar het nader on derzoek zou geschieden, dat aanving met de mededeeling, dat zij zich moest ontklee den. Hoewel getuige deze mededeeling erg vreemd vond, had zij, vreezend voor den revolver, dien de kapitein bij zich had, aan het bevel gevolg gegeven en zich ge heel ontkleed. Ook dit had slechts heel kort geduurd en verdachte had haar niet aangeraakt óf haar woorden toegevoegd. In antwoord op eenige vragen van ver- dachte’s raadsman, mr. A. va n Os, deel de getuige nog mede, dat zij dien avond reeds in pyama was, wegens het late uur, de moeder, schijnbaar trotsch, ongenaak baar en hard in haar optreden, maar teerhartig en vervuld van teedere ge voelens in werkelijkheid. H. Vrind. Centrum. Een vroolijk programma deze week: „Watt en Half Watt”. De twee ver knochte vrienden treden op als „Circus gasten”. Verder werken mede Leo Slezak en Hans Moser. Cineac vertoont zooals gewoonlijk uitgebreide journaals met het nieuws uit binnen, en buitenland. De vóórnaamste momenten daaruit zijn wel: Mussert bij de mannen van het Neder- landsch Legioen in Oost-Pruisen, het be. zoek van Rijksminister von Ribbentrop aan Hongarije, opnamen van de fronten in het Oosten en in Noord-Afrika, de Elf- merentocht ên breiavond in den Haag- schen Dierentuin voor het Oostfront. Het programma wordt verder gevuld met een aardig detective-filmpje, waarin de televisie bij de opsporing van een ver. keerszondaar te hulp geroepen wordt, een aardige film over de verschillende kat- tenrassen en gekleurde opnamen van de matten.fabricage in Genemuiden, waar, bij van biezen, afkomstig van het Kamper, eiland, de fraaiste vlechtsels worden ver vaardigd. City. Dat de Italiaansche film „Alcazar” voor de derde maal met een week verlengd moest worden, wékt geen verwondering. Het meesterwerk van Augusto Genina, den regisseur, is een waar epos van den heldenstrijd, die in den Spaanschen burgeroorlog om het Al cazar werd gevochten. Corso. Zarah Leander speelt een mooie rol in „Es war eine rauschende Ballnacht”, waarin be. pe verschijning. Het meisje daarentegen halve van een boeiende intrige ook van L-alLi aa a M - -- .1 a -- - - TT IX A WA l A Ir 4 Ned. Protest, bond, Pulchri Studio (Lange Vobrhout 15), 10.30 uur ds. A. E. F. Junod. Remonstr. gemeente, 10.30 uur geen dienst. Aula gem. Lyceum, Stokroosplein 50, 10.30 uur ds. H. J. de Kievid. Doopsgez, gem„ 10.30 uur ds. H. W. Meihuizen. Luth. gem., 10.30 uur ds. D. Drijver. Aula Chr. H.B.S.. Po- pulierstraat 109, 10.30 uur ds. C. Riemers. Vereen. „Maarten Luther”, Luther- kapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. G. J. Duyvendak, van Utrecht (jeugd dienst). Waalsche kerk, 10.30 uur ds. E. Michelin Moreau. Duitsche kerk, 10.30 uur Marine Pfarrer Poetzsch. First Church of Christ. Scientist, Andries Bic- kerweg 1, Holl. 10.15 v.m. Eng. 11.45 uur. Onderwerp: „Waarheid”. Gulden tekst: Ps. 574. Duinoordkerk, 10 uur ds. Kwint, 10 uur jeugdkerk ouderen, ds. Schokking, 11.20 uur jeugdkerk jongeren, groepvorming. Nassau Jeugddienst, Duinzichtkapel. van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. Jac. Poort Geb. Eltheto Azalea- plein 2, 10.30 uur ds. Terlaak Poot. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Hout- rustweg, 10.30 uur dr. K. H. Boersema, van Leiden. Kerk 3e van den Bosch- straat, 10.30 uur ds. A. Trouw. Vrijz. Chr. Jongerenkerk, (15 j. en oude», Bondshuis Houtrustweg 8, 10.30 uur ir. S. A. Posthumus. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Bresterstraat 10.30 uur de heer C. de Haas. Stads- Evangelis»tie. Geref Kerk-Oost, lokaal Hannemai’Mlraat, 3 uur samenkomst. Spr. de heer E. van Kamp. Onderwerp „Vol houden” Geref. kerk in hersteld kerk verband, clubhuis van Speykstraat 153. 10.15 en 5 uur ds. H. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoek- straat, 10 uur en 4 uur ds. Nieuwenhuyze (Heilig Avondmaal en dankzegging). Jeru- salemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 4 uur ds. de Jong; (Heilig Avondmaal en dank zegging). Bilderdijkschool Linnaeusstraat. 10 uur en 4 uur ds. J. B. G. Croes. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10.30 uur en 4 uur ds. Honkoop. öud Geref. gem. (Centrum), geb. Gaslaan 46, 10.30 uur en 4 uur ds. E. van Dijk. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 3.30 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburgstraat 7, 10 uur samenkomst. Pulchri Studio, L. Voor hout 15, Evangelieprediking. 3 uur de heer P. v. d. Woude. Geb. C.J.M.V., Prin- segracht 4, 10 uur en Houtrustweg 1, 5 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne_Bierkade 16. 10 uur eeredienst, 5 uu_ rt-etftKing des Woords. Vr^te Évang. gem., Zuid-West Buitensingel 112114, 10 uur Heilig Avond maal en 4 uur Evangelisatiedienst, ds. I. J. Vasseur; 7 uur jeugdsamenkomst. Evan gelisatie „Nazareth” Fagelstraat 22. 10.15 uur samenkomst en 6 uur de heer Susan. Maranatha-kring, geb. van Speykstraat 153, 3 u. Spr. de heer J. Kits, van Zeist. Christen-gemeenschap Veenkade. 48. 10 uur en 4 uur de heer J. Sevensma. van Amsterdam. Christengemeenschap Bew. t. Rel. Vernieuwing, Groot Hertoginnel. 4 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296. 10 u. zr. van Geerensteyn, en 6 uur openbare samenkomst. Baptistengemeente, kerk- lokaal van Dijckstraat 149, 10 uur en 5 uur prediking ds. Doornkamp. 7 uur jon- geliedensamenkomst. Baptistengemeen te kerkzaal Zuid-Binnensingel 10, 10 uur en 4.uur ds. de Jong. Oud Baptis ten gem. Zuid-West-Buitensingel 39. 5 u. prediking ds. B Fabrie. 7 30 uur jeugd werk. Zevende Dags-Baptisten gem. lokaal C.J.M.V. Heelsumstraat 159, Zater- PROCUREUR-GENERAAL EISCHTE MAXIMUMSTRAF TEGEN KAPITEIN schrikt, wanneer onderofficier Holt zich komt voetstellen. Zij vond zichzelf niet erg knap en stuurde een portret van een ander meisje. Dit is het begin van de verwikkelingen, die steeds moeilijker worden. De 6 dagen verlof van Holt zijn een aaneenschakeling van problemen en hij heeft maar juist tijd alles in orde te brengen, wanneer het vaderland hem weer noodig heeft. Gustav Frölich speelt de rol van den onderofficier Holt met charme, terwijl zijn tegenspeelster, Maria Andergast, voortreffelijk het bedeesde, maar lieftal lige meisje uitbeeldt. „Brieven aan een onbekende’1’ te een film met komische, maar ook met vele ontroerende en mooie momenten, waar mee het Asta-theater ongetwijfeld suc ces zal hebben. J. E. Koch. PASSAGE. In dit theater draait deze week de première van de Italiaansche film „Moederliefde” in de Duitsche ver sie, met den bekenden tenor Benjamino Gigli, Carola Höhn en Emma Gramatica. een van Italië's meest begenadigde kun stenaressen. De beroemde zanger is met een wereldsche vrouw getrouwd. Hj brengt haar op het ouderlijke slot, waar de tijd eenige tientallen jaren stil gestaan schijnt te hebben voor haar, omdat er de oaderwetsche degelijkheid nog heerscht die zoo afkeurend staat tegenover het moderne gedoe van sommige vrouwen, die liever een hondje dan een kind heb ben. Een veelkantig conflict is natuurlijk onvermijdelijk, temeer omdat een Don Juan de jonge vrouw het hof maakt. Het verhaal geeft Gigli gelegenheid enkele operafragmenten en volksliederen te zin gen. Zij vormen de hoogtepunten van deze film. Emma Gramatica speelt met croote overgave en toewijding de rol van Burgerlijke Stand Rijswijk. Óndertrouwd J. M. Stop pelenburg en P. E. Spangler. - W, M. Noort en L. M. van der Peet. GetrouwdC. Knoop en N. Benne. BevallenC. G. Mooy geb. van der Heijde, z. - A. Broomans geb. van Baar- len, d. - P. M. C. de Werd geb. Voer- mans, z. - W. van Dijk geb. Bilkes, z. - M. F. Dingjan geb. van der Arend, d. - M. R. Wirds geb. Van der Harst, d - c) Lichamelijke geschiktheid. Een iichaams- M. A. van Schaijk geb. Janssen, z - A. Verleer geb. Klinkenberg, z. OverledenC. W. Burgersdijk, weduwe van C. de Bruin. - J. A. van der Spiegel, 67 j„ weduwn. van J. Ba- rends. - A. A. Th. Waqué, 81 j„ ongeh. - G. A. baronesse vah Ittersum, 93 j., weduwe van J. A. G. baron van Itter sum - W. H. van Lummel, 70 j„ echtg. van N. S. Stevens. - G. Pleizier, 85 j., weduwn. van G. Hanhart. - D J de Graaff, 74 j„ echtg. van M. Hijnekamp. Voorburg. Óndertrouwd: J. van der Pol en E. Poot - J. Meinesz en H. Mol. GetrouwdC. Pama en F J E M. Brouwer. Bevallen: E. G. den Elzen geb. Junkers, z. - G. J de Groot geb. Noordóven, z. - A. M. Wisse geb. van Wattum, d. - G. Palman geb. Trotsénburg, d. A. C. van de Ven geb. Grij seels, d. - C. D. F. de Jong geb. Schlecht, z - W. Teesing geb. Soendërhuizen, d. - C. van dér Kleij geb. Devilee, z. - J. M. van Veen geb. Bos, z. - M C. P. Westerhovèn geb. Noijen, z - E. A. Verhoeff geb. de Goederen, z. Overleden: J. M. H. Voigt, ongeh. 88 j. - J. Kleijn echtgen. van J. Schild. 80 j. - C. W Gnislain, echtgen. van M. C. Plaat, 76 j. - H. G. A. Rademaker, echtgen. van P- J Soer, 76 j. L. Sabbè, ongeh., 65 j. - D. H. N. Tenback, echtgen. van C. J. Dungelma/in, 77 j. - P. Meijhuizen wed. Zinnen met fouten. Vandaag zullen wij onze aandacht weer eens richten op onze moedertaal, het Nederlands, want het is een bekend feit, dat die in woord en geschrift nogal eens een veertje moet laten, al geschiedt dit zonder de minste opzet; integendeel, ieder van ons zal het zich tot een ere- plicht rekenen om zijn taal zo goed mo gelijk te verzorgen, doch de practljk wijst nu eenmaal uit, dat niet iedereen daarin ten volle slaagt. Vandaar, dat ik vandaag weer eens aan kom dragen met tien zinnen, die elk een mln of meer sto rende fout bezitten. Wil je zo vriendelijk zijn die eens op te zoeken? Ik begin. 1. Deze anthraciet is bijzonder ge ëigend om te worden gestookt in een haardkachel. 2. Kleine peuters hebben soms de ge vaarlijke gewoonte om met hun vingers in stopcontracten te peuteren. 3. Het was een zware dag voor de wandelaars; met totaal doorweekte kle ren en voeten bereikten ze het eindpunt. 4. Er werd een commissie benoemd, die na een langdurig onderzoek de kosten van de restauratie van de kerk op 100.000 beraamde. 5. Nu of nooit dacht de keukenmeid. 6. In grote haast galoppeerde de ruiter te paard óver de kale vlakte. (2 fouten in deze zin!). 7. Hongerig en luid pratend schikten de jeugdige gasten zich rond de tafel. 8. Zie je dien man daar? Nou, dat is iemand, die indertijd kans heeft gezien veertigduizend gulden te verduistere- manen. 9. „Ha, ha, ha!” glimlachte de graaf. 10. De agent zag met een oogopslag, dat de vermoorde bankier een geweld dadige dood was gestorven. Tot de volgende week! Dr. PLUIZER. LOOSDUINEN Door de R.K. Loosduinsche Spelers zal Zondag en Maandag a.s. in het Bondsgebouw aan den Haagweg wor den opgevoerd het tooneelstuk „Het Gou den Recht”. VOORBURG A.s. Donderdagavond 8 uur zal in de Raadzaal van Voorburg een muurschildering van den kunstschilder P. Heldoorn worden onthuld. De afd. Voorburg van de Nederl. Vereen. E.H.B.O. zal Vrijdag a.s. des avonds 8 uur in café-rest. Vrone- steyn een onderlingen wedstrijd houden voor de leden der afdeeling. Op Vrijdag 27 Februari vindt eveneens in Vrone- steyn een kringwedstrijd plaats voor de afdeelingen den Haag, Rijswijk, Delft en Voorburg. WASSENAAR Leerlingen van het Rijn- lands Lyceum te Wassenaar hebben deze week twee middagopvoeringen gegeven van Michiel de Swaens vastenavondklucht „De Verheerlyckte Schoenlappers of De Gecroonde Leersse”. In een tempo en met een rolvastheid, welke men nauwe, lijks van dilettanten mag eischen, hebben de jeugdige spelers zonder uitzondering de volle zaal doen genieten Vooral Joren (H. Wilmar) en Kosen (H. v. Loenen Martinet) droegen hier met hun uitste kend verzorgde voordracht van de ver zen, met hun doorwerkte typeering van de karakters en hun levendige mimiek het spel, goed bijgestaan door baas Teu- nis (J. de Troye), door Maey (Truus Pathuis), liefhebbende moeder en kordate echtgenoote tegelijkertijd, door Jacque- lijne (Hermien van Meeteren), de ne- koorlijke dochter, die niet alleen door haar verschijning wat waren de cos- tuums en décors in Breughel-stijl goed verzorgdmaar ook door naar spel de zaal onmiddellijk voor zich won. Tenslotte een woord van lof voor Kareis lijfwacht Ambroos (J. Moens), voor den proloog- en epiloogspreker (A. v d. Ven) en voor den Keizer (J. Reurs). De re gisseurs, de leeraren F. P. Huygens en H. W. v. Pesch, mogen trotsch op hun leerlingen zijn DELFT Het derde volksconcert, geven door het Residentie-orkest onder leiding van Toon Verhey, zal Zaterdag middag 7 Februari in Stads Doelen te Delft plaats hebben. Medewerking zal verleenen de pianist J van den Bergh Op uitnoodiging van de afd. Delft van de Ned. Chr. Reisvereeniging zal Maandagavond a.s. in het Gebouw voor Chr. Belangen de schrijfster Mary Pos een lezing houden over het onder werp Op vleugels door Zuid-Afrika. MONSTER Voor het dag (Sabbat) 10.30 uur v.m, ds. P Tae- kema Kerkgenootschap der Zevende Dags-Adventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predikatie (verschillende sprekers). Zevende Dags-Adventisten geb. „Filadelfia” de Ruyter straat 90. Eiken Zaterdag (Sabbat) 11 uur prediking. Verschillende sprekers. Hersteld Apostolische Zending-gpm. (Stam Juda). Willemstraat 69. dienst 10 uur en 4 uur. Kerk van Jezus Chris tus van de heilige der laatste dagen, Loosduinsche kade 11, 10.30 uur en 5 uur vergadering. Vrije Katholieke kerk, St Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, (voorl. geen dienst). Oud-Katholieke kerk, Juffr. Idastraat 7, 10.30 uur H. dienst r Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. de Jong, 4 uur ds. de Vey Mest dag. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 5 uur leesdienst. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 10 uur en 3 uur leesdienst Nieuw Hersteld Apost. Zen- dinggemeente, Neptunusstraat 92, samen komst 10.15 uur. Loosduinen. Ned. Herv. kerk. Dorpskerk 10 u. en 4 u. ds. Venema (Heilig Avond maal en dankzegging)Bethelkerk 10.30 u. ds. C. M. M. Ferguson, jeugddienst 4 u. ds. F. K. van Evert. Stichtingskerk Bloemendaal 10 uur en 2 uur ds. H Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. J. Smelik, 4 uur ds. W. A. Wier- singa. Leyenburg 9.30 uur en 11 uur ds. W. A. Wiersinga, 3.30 uur ds. J. Smelik, 5 uur ds. S. O. Los, em. pred. Vereen van Vrijz. Godsd. Herv., 10.30 uur ds. J. P de Graaff, van Naaldwijk. Wassenaar. Ned. Herv. kerk 10.30 u. ds. Bonders, 4.30 uur ds. ten Kate. Kievit- kerk, 10.30 u. prof. dr. H. Kraemer. Li turgie ds. W. A. B. ten Kate, 7 u. ds. J. C. Koningsberger v. A’dam (Jeugddienst). Ned. Protestantenbond, 10.40 uur mej. ds. W. S. Wiardi Beekman. Rijswijk. Geb, Chr. Belangen, Oranje- laan 26, 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel, 4 uur ds. A. de Voogd van Delft 6.30 u. ds. J v. d. Wiel (Jeugddienst). Pinkstergemeente, geb. „Arcadia” Laan Hofrust 1, 10.15 u. de heer Smits, van Schev. Voorburg, Oude kerk, Heerenstraat 10 u. ds. J. Roodenburg, 3.30 u. ds. K. H. E. Gravemeyer. Noorderkerk, Bilderdijklaan, 11.30 u. ds. A. Sonneveld. Kinderkerk, Vreugd en Rust, 10 u. ds. A. Hoekert. Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 u. ds. W. Meynhout, van Vlissingen, 3.30 u. ds. mr. W. S. de Vries. Noorderkerk. 10 u. ds. mr. W. S. de Vries, 3.30 u. ds. P. K. Keizer. Effathakapel, 10 u. ds. P. K. Keizer, 3.30 u. ds. Meynhout. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fransche gem., 10.30 u. ds. P. Prins van Wijngaarden, van Alkmaar. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10.30 u. en 3.30 u. ds. D. M. Vermet. Geref. kerk 10 u. en 3 u. ds. Vis, van Kolhorn. Otticieele pubHcatie van den gevolmacntigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche Politie. AANSTELLING BIJ DE NEDERLANDSCHE POLITIE. De gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie maakt het volgende oekend: A. Er bestaat geiegenneid tot aanstelling bij de Nederlandsche politie van personen, die aan de nierna vermelde eiscben voldoen Na de aanneming van gegadigden ontvan gen zij hun eerste opleiding in een politie- opleidlngsbataljon, om daarna bij e.en der Nederlandsche politiecorpsen te worden te werk gesteld. In de voeding, de kleeding, de nuisvesting en de geneeskundige verzorging van de leer lingen van het politieopleidingsbataljon wordt van rijkswege voorzien Zij ontvangen ooven- dien een zakgeld van drie gulden per week De aanstelling tot adspirant-polltieambte- naar geschiedt voor een proeftijd van een jaar. De proeftijd vangt aan op den dag van indiensttreding bij het politieopleidings bataljon Bij gebleken ongesemktneid, bij ernstige vergrijpen tegen de discipline en indien val- sche mededeelingen omtrent den eigen per soon waren verstrekt, kan te allen tijde op staanden voet ontslag worden verleend De aangestelden zullen zich voor een minstens vijf-jarigen diensttijd bij de Neder landsche politie moeten verplichten. B. Sollicitanten moeten voldoen aan de volgende eischen: I. Adsjflrant-offlcleren. a) Het bezit van de Nederlandsche nationali teit (personen van Joodschen bloede zijn uitgesloten). De afstamming, ook van de echtgenoote, moet tot en met de groot ouders aangetoond worden door invulling van een daa/toe bestemd afstammings- formuller b) Onbesproken levensgedrag. lengte van minstens 1.72 m., blootsvoets gemeten Bij zeer bijzondere geschikheid kan een lengte van 1.70 m worden toege laten. Personen die een bril dragen, kunnen toegelaten worden, indien de gezichts- sterkte van het eene oog minstens 3/s. ven het andere minstens »/io bedraagt. d) Leeftijd: 18—32 jaar. e) Het bezit van het diploma eindexamen H.B S. 5-jarige cursus of Gymnasium. Het bezit van een diploma voor inspecteur van politie strekt tot aanbeveling. Kennis van de Duitsche taal is gewenscht. f) Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen Staat, ook onder de huidige omstandig heden, evenals een loyale houding tegen over de bezettende macht. g) Gehuwden kunnen onder bepaalde om standigheden worden toegelaten. h) Zij die hun diensttijd bij den Nederland schen Arbeidsdienst hebben volbracht, genieten voorkeur. II. Manschappen. a) Zie onder I a. b) Zie onder I b. cj Zie onder I c. d) Zie onder I d. e) Voldoende schoolkennis, in bet bijzonder van de Nederlandsche taal, zoowel in woord als in geschrift. Zes klassen lager onderwijs moeten met vrucht zijn gevólgd. Het bezit van een poHtiedlploma strekt tot aanbeveling. fZie onder I f g) Zie onder I g. h) Zie onder 1 h. C. I. De sollicitatie moet geschieden door het Indienen van een eigenhandig schrijven. Bij dit schrijven moet worden overgelegd: 1) Een eigenhandig geschreven levensloop. 2) Een afschrift van het inspecteurs- of politiediploma zoo men dit bezit, alsmede pun tenlij st. 3) Een ingevuld formulier betreffende de afstamming 4) Een ingevulde vragenlijst waaruit ver schillende bijzonderheden ven den sollici tant moeten blijken. De formulieren bedoeld onder 3. en 4. ztjn verkrijgbaar aan het gemeentehuis in de plaats van inwoning. H. Sollicitatiebrieven met de bijlagen, waarbij een foto ten voeten uit moet worden overgelegd, moeten voor 28 Januari e.k. wor den ingezonden aan het Bureau van den Gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie, postbus Ï15 te 's-Gra- venhage Op den sollicitatiebrief moeten bovenaan duidelijk zijn vermeld: naam, voorletters, woonplaats, straat en huisnummer, alsmede provincie waarin de woonplaats is gelegen. Op de enveloppe moet bovenaan zijn ver meld „sollicitatie” III. Zooals uit bovenstaande blijkt, is der halve de sollicitatietermijn tot uiterlijk 28 Januari 1942 verlengd. IV Alle reeds eerder tngedlende sollicita- tieadressen komen door het vorenstaande te vervallen. Zij die bij een vorige gelegenheid wegens het niet voldoen aan een der vorengemelde eischen werden afgewezen, komen niet in aanmerking. Ik deel nog mede, dat aan gehuwden en kostwinners een kostwinnersvergoeding Kan worden verleend. 6525 95 1. Kuil, Gat. 2.Theeblad. 3. School, schol. Prijzen vielen ten deel aanPauli”; „Langhaar”; „Tijs Wijs”. Prijzen afhalen aan het Bureau Haagsche Courant op Woensdagmiddag. Daarbij uitsluitend je ware namen opgeven. 1 Welke klokjes tikken niet? 2. vliegt zonder vleugels? 3. Wanneer Voor het jaar 1942 is ten dienste van werkloozenzorg te Monster geraamd, een totaal bedrag van 41.548.08 de uitgaven in raamde subsidie bedraagt f. 1941 bedroegen de oorspronki

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 10