Japanners op den Bismarck-Archipel geland LUCHTBESCHERMINGSVERORDENING De strijd Noord-Afrika in Zaterdag 24 Janirri. aan Vordering Ook troepen aan land gezet op de Salomon-eilanden Japanners op 70 K.M. van Rangoon van diensten en ter beschikking stelling van goederen 1942. Op TALRIJKE DOODEN EN GEWONDEN HOOFDCOMMISSARIS VAN ARNHEM VERDUISTEREN EXTRA BERICHT VREES VOOR AANVAL OP NIEUW-GUINEA BERICHT AGEDABIA DOOR DE DUITSCHERS BEZET een 18 Koopvaarders tot zinken gebracht DE LEVENSRUIMTE VAN JAPAN plaats in het Oosten des lands Britten uit grensstellingen teruggetrokken Regeling van den luchtbeschermingsplicht Britsche duikboot verloren Bij Britschen bomaanval Door Duitsche duikbooten voor Amerika an sche kust Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Heden: v. 6.11 uur nam. tot 9.33 uur v.m. Morgen: v. 6.13 uur J tot 9.31 uur v.m. C. Ch. Walraven benoemd Indische brigade vernietigd Japansch offensief op de Philippijnen Bezorgdheid in Aintralië Het bestuur in de bezette gebieden COURANT HAAGSCHE KRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVKKTEN IIEN: brengt van te op, rust gedurende den in totaal, schepen zinken. In Verordeningenblad no. 4 is opgeno- men een verordenmg van den Rijkscom- missaris betreffende de luchtbescherming. Twee vermisten wij, dat behalve lichtge- zijn Ij De Britsche admiraliteit heeft medege deeld. dat de Engelsche duikboot „H. 31” over tijd is en als verloren moet worden beschouwd instellingen gemeenten, de en Een te Cairo gepubliceerd commu niqué deelt mede, dat Italiaansch- Duitsche colonnes Donderdag den op- marsch naar het Oosten hebben voort gezet, sterk beschermd door Duitsche en Italiaansche begeleid werden In verband met de omstan digheden doen wij een beroep op de abonné’s om,, mocht de bezorging niet zoo vlot geschie den als wel wenschelijk is, cle ment te zijn. Van onzen kant wordt al het mogelijke gedaan de expeditie van de courant zoo vlot mogelijk te doen plaats vinden. litie. aangesteld. Hun zetel is gevestigd van den procureur-generaal, fungeerend geweste- luchtbe- uitvoering Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad’ en Letterkundig Bijblad f3.15 Franco per post met Mode blad f 4-20 zonder Modeblad 3.95. - Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttariet van toepassing is t 7.35 p. kw Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Scneveningen Keizerstr lis, rei. a&uiio; f-ilialen: Rijswijs Kantoorboek» Leeuwendaai, Oranjelaan 3, Tel. 119461 voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr 124. Tel. 778038; N V Kantoorboekh Th. .1 de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr 66. Tel. 721187 dat de Engelsche nederlagen in Oost-Azië geenszins zijn gecompenseerd in Libye en de Middellandsche Zee. Bovendien kan de Britsche luchtmacht, in weerwil van haar zoogenaamde heerschappij boven Noord- Afrika. niet verhinderen, dat de lucht macht der asmogendheden haar zegevie rende superioriteit bevestigt, de operaties op den beganen grond steunt en verwar ring sticht in de vijandelijke achterhoede. Voorts bevat de verordening strafbepa lingen. Deze verordening is thans in werking getreden. Uit Melbourne wordt gemeld, dat de plaatsvervangende Australische premier, Forde, een Japansche landing op den Bismarck-archipel bij Kelto, 400 k.m. ten Zuidoosten van Rabaul, heeft bevestigd. Een vroeger bericht meldde, dat meerdere Japansche oorlogsbodems, waaronder tenminste één vliegkampschip, waren ge concentreerd in de nabijheid van den Bismarck-archipel. Men houdt te Londen rekening met een grooten aanval op Nieuw-Guinea. Uit Rabaul is als een der laatste berichten het nieuws ontvangen, dat oorlogsschepen waren gezien ter hoogte van het naburige eiland Watom. Onmiddellijk na dit bericht werden de verbindingen Men kan dus zeggen, dat Japan op* «net Rabaul verbroken. Men neemt aan, dat het eiland Nieuw-Brittanje door de Britsche troepen is ontruimd. Reuter meldt, dat ongeveer 1100 vrouwen en kinderen per vliegtuig van Rabaul naar Australië zijn overgebracht. Buitendien maakt de Australische regeering bekend, dat Japansche troepen zijn geland op Bougainville, het grootste eiland van de Salomon-groep, en dat nieuwe landingen te verwachten zijn of reeds uitgevoerd worden. Na een Japanschen luchtaanval op Bulolo, een kleine mijnstad in het binnenland van Noordoost-Nieuw-Guinea, is de radiozender aldaar tot zwijgen gebracht. Sindsdien heeft men niets meer uit die plaats vernomen. Onrast onder Australiërs Het D.N.B. meldt uit Tunis: Kringen van het Britsche hoofdkwartier in Cairo hebben medegedeeld, dat de in omloop zijnde berichten omtrent vrij groote mui terijen van Australische troepen in Noord-Afrika niet overeenkomen met de feiten. Veeleer is het slechts gekomen tot het weigeren van gehoorzaamheid door kleine afdeelingen en de Australische troepen wenschten over het algemee 1 zoo spoedig mogelijk naar hun vaderland ver voerd te worden. Vanzelfsprekend waren zij onder den indruk van de berichten over de toenemende bedreiging van Australië door de Japanners en wensch ten zij in de eerste plaats hun eigen va derland te verdedigen. In het hoofdkwar tier te Cairo hoopt men deze onrust on der de Austrafrscbe troepen meester te Art. 13. (1) De luchtbeschermingsplich. tige heeft in beginsel geen aanspraak op schadeloosstelling voor het verrichten van diensten. De luchtbeschermingsplich- tigen. die gevorderd zijn tot het verrich ten van diensten voor lanzeren duur, ontvangen evenwel een passende vergoe ding. (2) Voor het ter beschikking stellen van goederen voor algemeene doeleinden der luchtbescherming wordt den luchtbe- schermingsplichtige een billijke schade loosstelling toegekend. (3) Bij gebruikmaking van goederen voor doeleinden van de luchtbescherming voor langeren duur vindt, voor het geval een schikking met den luchtbeschermings. plichtige niet bereikt wordt, de onteige- nings. of vorderingsprocedure volgens de geldende bepalingen plaats. Het zou den schijn van een para doxale uitspraak kunnen hebben, wan neer wij vaststellen, dat alle deskun digen, van welke nationaliteit ook, die in de laatste kwarteeuw over Ja pan hebben geschreven, en hun aantal is legio profeten zijn ge weest. Zij hebben allen den Pacific- oorlog, welke thans woedt, voorspeld. Hun conclusies konden verschillen voor wat betreft het tijdstip, waarop deze oorlog zou uitbreken, dat hij on vermijdelijk was. hebben zij allen op grond van onloochenbare feiten en aan de hand van onweerlegbare argumen ten geconstateerd. Ook de eigen Ja pansche publicaties lieten op dit punt geen twijfel over. Maan: 24 Jan. onder 2.09 v.m., op 12.58 n.m.; 25 Jan. onder 3.12 v.m., op 1.25 n.m.; 26 Jan. onder 4,13 v.m., op 1.55 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tuscchen 10 u. nam. en 7 u. v.m.: No. 3 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116324; zg. Stadspatiënten no. 49. S daarna Iedere regel pust 10 ct- stad volgens posttariet. - Bij Dienstaanbiedingen 75 ct dit blad” 10 ct meer Colonnes van het Duitsche Afrkacorps bij een korte marsch door do woestijn. (W eübild-Polvgoon-P.K. Domer) Taak en organisatie Art. 1.(1) Het is de taak der lucht bescherming, de bevolking en het gebied van Nederland tegen de gevolgen van luchtaanvallen te beschermen, in het bij zonder om maatregelen te treffen, om 1) bevolking, kantoren en bedrijven te waarschuwen (waarschuwings- en alar- meeringsdienst) 2) hulp te verleenen bij persoonlijke ongevallen en schade aan goederen alsmede medewerking te ver leenen bij de handhaving van de open bare veiligheid en orde voor zoover deze door luchtaanvallen gestoord of in gebracht worden (luchtbescher- bedrijven van nijver- alsmede de hierin te bescher- Kosten van de luchtbescherming Art. 14. (1) Van de uitgaven ter zake van de luchtbescherming, welke betreffen de inrichting, het onderhoud en de nood zakelijke maatregelen, komen die van: 1) de vaste kern van den luchtbeschermings dienst ten laste van het rijk; den overigen luchtbeschermingsdienst ten laste van de gemeente; 2) de fabrieksbescherming ten laste van het betreffende bedrijf; 3) de zelfbescherming ten laste van de betref fende natuurlijke of rechtspersoon: 4) de bedrijfsbescherming ten laste van den- gene, die deze moet instellen. (2) De kosten van deelneming aan cur sussen worden aldus gedragen, dat het Rijk, de gemeente, het bureau of het be drijf den door hen uitgezonden deelne mers de kosten vergoedt. (3) Tot de uitgaven ter zake van de luchtbescherming behooren mede de in artikel 13 genoemde schadeloosstellingen en vergoedingen. Het bedrag wordt door den secr.-gen. van het departement van Justitie vastgesteld, zooveel mogelijk door algemeene beschikking, overigens voor elk geval afzonderlijk, onverminderd het bepaalde in art 13, derde lid. In gezaghebbende kringen te Rome merkt men op, dat de aanval der as mogendheden in Cyrenaica is ondernomen dwor dezelfde Italiaansche en Duitsche divisies, die volgens het Engelsche krijgs plan geheel vernietigd hadden moeten worden. Na 65 dagen strijd in Cyrenaica is één ding duidelijk: Terwijl de gepant serde en gemotoriseerde Italiaansche en Duitsche afdeelingen blijk geven van een aanvalsgeest, hebben de in November be gonnen Engelsche operaties, die volgens Churchill zelf de vernietiging van den tegenstander ten doel hadden, slechts ge leid tot de bezetting van enkele plaatsen zonder eenige militaire waarde en ten koste van groote offers. Ten aanzien van de strategische hoofddoelen is het En gelsche offensief tot dusver mislukt, zoo- kunnen worden. Art. 12. De luchtbeschermingsdienst, plichtigen hebben, ook na beëindiging van den luchtbeschermingsdienst, zwijgplicht bn aanzien van de hun bij de v&rvulüng van den luchtbeschermingsdienst toever. trouwde of anderszins bekend geworden aangelegenheden, welke bekendwording de belangen der Duitsche Weermacht in gevaar zou kunnen brengen of de recht, matige belangen der betreffende perso nen zou kunnen schaden, dm wel welker geheimhouding uitdrukkelijk is voorge. schreven. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Jan. Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: Duitsche duikbooten hebben bij haar eerste optreden in Noord- Amerikaansche en Canadeesche wateren de vijandelijke verzor- gingsscheepvaart zware schade toegebracht. Vlak voor de vijandelijke kust brachten zij 18 koopvaardij schepen van 125.000 brt. in totaal tot zinken. Nog een schip en een bewakingsvaartuig werden getor pedeerd. Bij deze gevechten heeft zich vooral de duikboot van den luite nant ter zee eerste klasse Har- degen onderscheiden. Zij bracht alleen 8 schepen van 53.000 brt. waaronder drie tank- voor New York, tot bommenwerpers, die door jachtvliegtui gen. Tegen het vallen van den avond, zoo verklaart het communiqué, dat door Reuter wordt medegedeeld, had den de Britsche troepen zich ten Oos ten van Agedabia, dat Duitsche troe pen bezet hebben, teruggetrokken. Het Rijkscommissariaat maakt het vol gende bekend De Rijkscommissans voor het bezette Nederlandsche gebied benoemde op grond van par. 1 .zijner verordening nr. 108/1940 (vierde verordening over bij zondere bestuursrechtelijke maatregelenJi den plaatsvervangenden hoofdcommissa ris van politie te ’s-Gravenhage. politie commissaris C. Ch, Walraven, tot hoofd commissaris van politie te Arnhem. ten van diensten ten behoeve van de luchtbescherming voor opleidingsdoel einden moet zoo mogelijk buiten werk tijd geschieden. Voor zoover bij wijze van uitzondering een zoodanige vorde ring binnen den werktijd moet geschie den, dient de luchtbeschermingsdienst- pllchtige voor den vereischten tijd van zijn verplichte werkzaamheden te worden vrijgesteld en blijft zijn aanspraak op loon voor dezen tijd onaangetast. Art. 11. (1) De personen, die tot het verrichten van diensten gevorderd wor den, alsmede de werkgevers van de tot het verrichtei. van diensten gedurende den werktijd gevorderde personen, run nen binnen een week na de kennisge ving der vordering daarvan in beroep komen. (2) Het beroep wordt ingediend bij den plaateelijken luchtbeschermingsleider. Voor zoover deze aan het beroep geen gevolg geeft. legt deze het door bemid deling van den districtsinspecteur voor de luchtbeschermng ter beslissing voor aan den procureur-generaal. fungeerend ge. westelijk directeur van politie. Deze be slist in hoogste ressort. (3) Het instellen van beroep geen schorsing met zich mede. (4) In geval van een afwijzende beslis sing op het beroep zijn rechten verschul digd. Nader vernemen wij, dat 24 dooden, 8 zwaar- en 10 wonden, er nog 2 vermisten zijn ij dezen misdadigen aanval. Reeds 28 dooden Een later bericht luidtHet totaal aantal dooden onder de burgerbevol king is tot 28 gestegen. Naar de zender Rangoon meldt, bevinden de Japansche troepen zich 70 k.m. Oostelijk van Rangoon. De zender heeft toegegeven, dat b(j den luchtaanval Donderdag op Rangoon vliegvelden en hangars in brand ge worpen zijn. In geheel centraal-Birma heerschte dien dag groote activiteit van Japansche vliegers. Radio-Londen meldt, dat met het oog op de superieure Japansche strijdkrach ten de Britsche troqpen zich uit hun grensstellingen in de bergen ten Oosten van Moulmein terugtrekken. Domei meldt dat de langs de West kust van Malakka oprukkende Japansche troepen Donderdag de 45e Indische bri gade hebben aangevallen en vernietigd. 700 Gevangenen werden binnengebracht; 8 stukken veldgeschut 40 pantserauto’s en 600 vrachtauto’s konden worden buit gemaakt. Bij den 19en aanval op Singapore zijn Woensdag 11 vijandelijke vliegtuigen op I den grond in brand geworpen of vernield, terwijl 1 Spitfire werd neergeschoten. Buitendien werd een vijandelijk schip in den grond geboord, terwijl een tweede ernstig werd beschadigd. Een Japansch vliegtuig is rechtstreeks te pletter ge vallen op een vijandelijke stelling. De Japansche strijdkrachten op de Philippijnen hebben een algemeen offen sief tegen de Amerikaansche strijdkrach ten op het schiereiland Balanga ontke tend. De omsingelingsring wordt steeds nauwer aangehaald. In een gisteren gehouden speciale zit ting van het Australische oorlogskabinet bracht de minister van oorlog naar vo ren. dat men ernstig bezorgd is over de gebeurtenissen op Nieuw-Guinea. De minister van buitenlandsche zaken eisch- te. dat men thans Japan energiek zou be strijden. De minister voor de voedsel voorziening zeide, dat de strijd om Australië een strijd is om het voortbe staan van het Britsche imperium. Alle hulpbronnen moeten in den strijd worden geworpen. Besloten werd aan Groot-Brittannië en Amerika een dringend verzoek tot het le veren van vliegtuigen en andere oorlogs- benoodigdheden te richten. Minister-president Tojo heeft gisteren in het Japansche Lagerhuis de 4 begin selen genoemd, volgens welke het bestuur in de door het leger bezette gebieden ge regeld wordt en die moeten leiden tot de totstandkoming van een Groot-Aziatisch economisch bestel, te weten: beveiliging van hulpbronnen, in het bijzonder van die. welke de oorlogvoering dienen; ver hindering van den uitvoer van grondstof fen uit de Zuidelijke landen naar het vijandelijke buitenland; verzekering van de voor de plaatselijke Japansche strijd krachten noodige levensmiddelenverzor ging en opwekking van de buitenlandsche ondernemingen tot samenwerking met Japan. lijk directeur van politie. Art. 7. De plaatselijke schermingsleider is voor de der luchtbescherming in de gemeente verantwoordelijk. Plaatselijk luchtbescher mingsleider is de burgemeester, of in gemeenten, waar een hoofdcommissaris van politie is, deze, indien door den se- cretaris-generaal van het departement van Justitie daartoe aangewezen. Luchtbeschermings plicht Art 8. (1) Alle natuurlijke en rechts personen, welke in het bezette Neder landsche gebied woonplaats, verblijf plaats of vermogen hebben, zijn luchtbe- schermingsplichtig, voor zoover zulks niet in strijd is met algemeen erkende regelen van het volkenrecht. (2) De luchtbeschermingsplicht omvat den plicht tot handelen, dulden en na laten (gedrag in overeenstemming met door de luchtbescherming gestelde eischen), tot het verrichten van diensten (luchtbeschermingsdienstplicht) on het ter beschikk.ng stellen van goederen (verplichting goederen ten dienste dor luchtbescherming ter beschikking te stel len), welke door de met de uitvoering der luchtbescherming belaste instanties binnen de grenzen van hun bevoegdheid worden voorgeschreven. (3) De vordering tot het verrichten van diensten of tot de terbeschikking stelling van goederen worden gelast door den plaatselijken luchtbeschermingsleider en wordt den gevorderden persoon medegedeeld. Art 9. Personen, die ten gevolge van hun leeftijd, hun gezondheidstoestand of hun beroepsplichten daartoe ongeschikt zijn, mogen niet tot het verrichten van diensten gevorderd worden. Art. 10. De vordering tot het verr.oh- gevaar mingsdienst) 3) heid en industrie, werkzaam zijnde personen men ter instandhouding van den onge- stoorden gang van het bedrijf (fabrieks bescherming) 4) openbare en particu liere gebouwen, kantoren en bedrijven te beschermen, alsmede de hierin zich be vindende personen (zelfbescherming) 5) openbare er particuliere gebouwen, kantoren en bedrijven te beschermen, alsmede de hierin zich bevindende per sonen, voor het geval de zelfbescherming niet voldoende is. doch een fabrieksbe scherming voer her niet noodzakelijk is (bedrijfsbescherming) Art. 2 Onverminderd de bestaande militaire beschikkings- en andere be voegdheden. geschied* de uitvoering van de luchtbescherming door den secretaris generaal van het departement van Justi tie en zulks uitsluitend met inachtneming van de voorschriften van dnn Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid) voor zoover de Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid) niet recht streeks instructies geeft of door aan hem ondergeschikte instanties laat geven. Art. 3. Binnen het departement van Justitie ressorteert de behandeling van alle luchtbeschermingsaangelegenheden onder den hoofdinspecteur voor de lucht bescherming. Deze staat onmiddellijk on der den secretaris-generaal van dit depar tement en is aan diens voorschriften, in het bijzonder aan een door dezen uit te vaardigen instructie van inwendigen dienst, gebonden. Art 4. De hoofdinspecteur voor de luchtLescherming heeft het recht om met betrekking tot het luchtbeschermings- werk zelf, tevens aan alle andere Neder landsche bureaux en instellingen van Rijk, provinciën en gemeenten, welke geen luchtbeschermingsbureaux zijn, voor schriften te geven. Art 5. Elke werkzaamheid van par ticulieren op het gebied der luchtbescher ming is. voor zoover deze in het open baar wordt verricht, slechts toegestaan met toestemming van den hoofdinspecteur voor de luchtbescherming. (2) In het bijzonder behoeven de toe stemming van den hoofdinspecteur: 1) de propaganda voor de luchtbescherming, het verstrekken van inlichtingen, de oplei ding en de publicaties betreffende lucht. beschermingsaangelegenheden; 2) het bij wijze van beroep vervaardigen en de ver koop van gereedschappen en hulpmidde len voor de luchtbescherming3) het op richten van vereenigingen, de luchtbe scherming ten doel hebbende. Art. 6. De districtsinspecteurs voor de luchtbescherming worden voor het gebied van eiken procureur-generaal, fungeerend gewestelijk directeur van po- li“-, -z -‘I-J terzelfder plaatse als de zetel Van 15 regels f1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct meer 50 ct- - Reclames 95 ct pet regel - Bewijsnummers 5 ct. ft P Incasso binnen de stad 5 cent, nuiten de vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van NEGERDIVISIES IN AMERIKA De Amerikaansche minister van oorlog Stimson heeft de vorming van een neger-pantserdivisie en van de eerste ge heel uit negersoldaten bestaande infan- terie-divisie aangekondigd. Voorts be staat het plan, een vliegtuigeskader uit neger-vliegers te vormen. voldoen, sociale ontwik- zich politiek en binnen-uit tot een staat van den allereersten rang. Wie iets van Japan kent, weet daaren tegen, dat vooral op sociaal gebied daar toestanden heerschen, welke voor verbetering vatbaar zijn. Wanneer men dus Japan met Duitsch land bij de bevrediging van zijn behoefte aan levensruimte zou willen vergelijken, dan komt men vanzelf tot de conclusie, dat Japan een slag achter is. De nood der Japansche boeren, het Japansche in- dustrialisatiesysteem, hebben de welda den der nationaal-socialistische grond beginselen. welke in Duitschland zoo snel tot voorbeeldige toestanden hebben ge leid, ontbeerd. Hoe welbekend de woor den van minister Tojo dan ook in de ooren mogen klinken, men doet verkeerd zich er door te laten verleiden vergelijkingen met Duitschland te maken. De invloed van den nood ten plattelande op de ex pansiepolitiek van Japan is zeer groot geweest en niet alleen op dit gebied; hij lag ook ten grondslag aan de verbeten vastberadenheid, waarmede een groot deel van het Japansche volk den oorlog jegen Engeland en Amerika heeft voor bereid. De objectieve beoordeelaar. die dit alles m groot verband kan en wil zien, zal in «en strijd dien Japan thans voert, het element der rechtvaardigheid niet mogen ontkennen. Japan moet zich nieuwe be staansmogelijkheden scheppen het be oogt een ordening in de Oost-Aziatische eyensruimte, welke daarin voorziet. Dat Q|t met het geweld der wapenen moet geschieden, heeft het verwacht, maar niet wVj d De kracht dezer wapenen is ge- e‘dig. geweldig vooral door den geest. d-aarrn.ec*p z*.i worden gehanteerd. Want 'e v'erde van alle Japansche land- en a&dkraphten zijn van het platteland r.n°J?st'g en al deze militairen van boe- Uiv. °mst- hebben den nood aan den vulH gevoeI4. Hun wezen is daarom ver niel Van den ontembaren drang, zich vo]fcWr bestaansmogelijkheden voor hun vrp~jte veroveren Dit had ook langs R-ke?Jamen weg gekund Men kent de ‘7'hp» ande™ hebben doen rioopen en die. als met blindheid gesla. A.i?.(de kracht van Japan hebben onder. j/"1’ Men had gedacht dat deze kracht n_’r. dpn Rtrijd in China uitgeput zou zijn. feiten wijzen het anders uit. <fit oogenblik een oorlogsprogram ten uitvoer brengt, aan welks voorberei ding het jarenlang dag aan dag ge werkt heeft. Zijn snelle en sensatio- neele successen vallen goeddeels hier uit te verklaren. Een volk, dat een harden dagelijkschen strijd om zijn bestaan moet voeren, kon geen ande ren weg op. Men mocht dan al de illusie hebben, dat het doel ook langs den weg eener vreedzame penetratie te bereiken zou zijn, de houding van Engeland en vooral van Amerika in de laatste 2 decennia tegenover Japan aangenomen, ontnam allen grond aan deze illusie. Wanneer men de bijzonderheden oe- studeert van Japan’s ontwikkeling in den loop der laatste halve eeuw, van de Japansche expansie, welke zich reeds in 1868 voor het eerst in goed waarneembare vormen openbaarde, dan kunnen de feiten, waarvoor de wereld thans in Oost-Azië geplaatst is. nauwelijks meer een verrassing inhou den. Het moderne Japan is één gi x>t. geweldig organisme geworden, dat met onverzettelijken wil en vastberaden heid en volkomen bewust van zijn kracht den weg naar zijn doel heeft ingeslagen. Wat dit doel is, heeft enkele dagen geleden de Japansche minister-presi dent nog eens duidelijk uiteengezet. Als grondbeginsel van Japan’s pol’tiek noemde hij de instelling van een sfeer van gemeenschappelijke welvaart in Groot Oost-Azië in samenwerking met de volken van dit gebied. Japan heeft behoefte aan Oost-Aziatische levens ruimte. Het is min of meer een bekend ge luid. maar toch gaat het niet op een paralel te trekken met de behoefte aan levensruimte, welke het Duitsche Rijk had na het schandelijke verdrag van Versailles. Onder den Führer is een nationaal-socialistisch Duitschland ontstaan, dat sociaal-economisch werd ingericht op een wijze, welke aan de allerhoogste eischen kon Door een sterk gevoel van rechtvaardigheid beheerscht, kelde Duitschland economisch van Donderdagavond zijn verscheidene Engelsche vliegtuigen boven Neder- landsch gebied verschenen. Lukraak en van groote hoogte werd op een plaats in het Oosten des lands een aantal brisantbommen neergeworpen, waardoor verscheidene woonhuizen totaal vernield en vele andere deels zwaar, deels licht beschadigd werden. 24 Dooden, 8 zwaar en 10 licht ge wonden, zoo luidde het resultaat van den misdadigen aanval. Door de op andere plaatsen neer geworpen brisant- en brandbommen ontstond slechts geringe materieele schade.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1