De waterleiding vorst onze en HET GR001E AïüNIUün De distributiebonnen BINNENLAND KR k w <1! 21 Januari 1942 TWFVDP PT, AT) TTAAGSCTTE COUP A NT Zntornnr 1 Jr Loodgieter - de gevierde man FEUILLETON De N.S.B. en de oud-Indische ambtenaren Gevolmachtigde Reichspressechef ^2; Het Nationale Plan 2 Wat te doen met bevroren aardappelen Het Katholieke land- en tuinbouwonderwijs V» Een grijs-beige geruite muts, van 4 Br. of Geh, VL of VLwt Suiker 1 rants. BI., Br, geU 06 100 gram Kaas 3% liter Melk 1% liter een ei 193 (Nadruk verboden de van {Wordt vervolgd^ wollen stof gemaakt. (Weltbild-Polygoon) 50 gram 500 gram Cacao Jam Oorlogsverslaggevers der Waffen S.S-, de camera onder den arm geklemd, op weg naar het front. (Hoffmann-P.K. Wiesebach) DIALECTEN- EN VOLKSKUNDE COMMISSIES Boter Vet Boter Vet Aardapp. Aardapp. 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Boter Boter m. red. Boter Boter m. red. De vorst tooide de ijrtrconstructie van het Wandelhoofd op Scheveningen met groteske ijsversieringen. (Polygoon-Meyer) hoe alles van vrouw het dat zich 06 06 57 57 06A 06B 06A 06B Rijst Hav. of peul Gort Verm, Maiz. Het Schevenlngsche strand heeft een echt wintersch aenzien. Polygoon- Meyer) 24 Januari t.m. 31 Januari 125 gram 125 gram De dialecten-commissie der Nederland- sche Akademie van Wetenschappen heeft dezer dagen haar tiende vragenlijst laten verschijnen. Deze stelt ten behoeve van den Nederlandschen taalatlas een onder zoek in naar de termen voor verschillende deelen van het boerenhuis, van de lan derijen, van gereedschappen door de boeren gebruikt en van handelingen, door hen verricht. Evenals de vorige lijst bestrijkt ook het Een wenk voor de huisvrouwenLaat uw kraan des nachts niet druppelen, want het resultaat is verbluffend. (Polygoory-Noske) Een hedendaagsch tafereeltje op schooleen paar minuten vóór de les begint even de handen warmen. (Polygoon-Noske) DE EXPLOITATIE VAN DE ROTTER- DAMSCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ Op de gisteren onder voorzitterschap van mr. H. J. Knottenbelt gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhouders van de Rotterdamsche Tramweg Mij wer den de belangrijke mededeelingen gedaan, dat toestemming is verkregen voor een tariefsverhooging en dat de Ned. Spoor wegen en de gemeente Rotterdam belang stelling toonen om de R.T.M. te exploi- teeren. Hierover zullen met de N S. wel dra de eerste besprekingen worden ge houden. der chocolade- en surtrerwerkindustrie nog vele jaren zijn arbeid voor deze in dustrie zal mogen blijven verrichten. Verscheidene sprekers voerden nog het woord. Met algemeene stemmen werden de heeren B. E. Dieperink en Fr. Smits tot eere-lid benoemd. Op de Donderdag te den Haag gehov- den persconferentie is als gevolmach tigde van den Reichspressechef de heer W. W. Dittmar als perschef van den Rijkscommissaris voor het bezette gebied geïntroduceerd en zoowel door den lei der der Duitsche als door dien der Ne- derlandsche persconferentie welkom ge- heeten. De Haagsche Konijnenfokkersvereenlging houdt hed?> en morgen een nationale tentoonstelling in het gebouw Cus- todia in Den Haag. Voor deze tentoonstelling werden 2100 konijnen ingeschreven. Een tweetal langooren, die elk een eersten prijs in de wacht sleepten. r Polygoon-Meyer) CURSUSSEN VOOR ONDERWIJS KRACHTEN Vanwege het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming worden cursussen georganiseerd voor leer krachten bij het L.O., V.H.M.O. en het N.O., waar de vernieuwing van opvoeding en onderwijs zal worden behandeld. Aan de leerkrachten, welke aan deze cursussen deelnemen, wordt verlof verleend met be houd van jaarwedde. 53) Ada tijen had enkele woorden gewis seld met een van de oofden en van de oogenblikken, welke het openen van de vergadering vooraf gingen, maakte zij gebruik, om vlug nog een paar woorden met Rietenberg te spreken. Maak u voorloopig niet ongerust, zei zy. Eerst komen de geschillen, welke zjj onder elkaar nebben gehad, aan de beurt. Dat zal wel wat tijd in beslag nemen. Op het juiste oogenblik za~..ilc wel een teeken geven. Zjj voelde, hoe de gemaskerde pries ter haar aankeek en zweeg. Rietenberg was achter haar gaan zit- •en’ naast Fweloe. Het geladen geweer jag naast hem. Hij leunde tegen den steden rotswand. De stamhoofden had- plaats genomen naast Ada Iljen. Nadat het stil was geworden, rees de gemaskerde priester overeind en pre- e|de vlug een reeks onverstaanbare 197 Alg. 05 C of 05 D Reserve 198 Alg. 199 t.m. 202 Algem. D—07 n Reserve Alg. Alg. Alg. De vaste commissie van den Rijksdienst voor het Nationale Plan, waarvan de be noeming in December j.l. heeft plaats ge had, is dezer dagen door den president van den Rijksdienst mr. dr. K. J. Frede- riks, geïnstalleerd. De Rijksdienst voor het Nationale Plan is in het leven geroepen ten behoeve van 1. de ruimtelijke ordening der nationale belangen, 2. het toezicht op de ruimtelijke ordening van de streekbelangen en gemeentelijke belan gen. 3. het onderzoek, dat als basis voor deze ordening zal dienen. Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten Te Amsterdam is in een algemeene ledenvergadering het 25-jarig bestaan van de Ned. Ver. van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten herdacht, aan wel ke vergadering een gemeenschappelijke lunch voorafging. In zijn openingswoord gaf de voorzit ter, de heer G. Bakker, een histo risch overzicht van de vereeniging en richtte hij woorden van hulde en dank tot den heer B. E. Dieperink, die als secre taris van de oprichting der vereeniging af de belangen der industrie behartigd heeft. Namens een uit de leden gevormde commissie, huldigde de heer L. Jamin den heer Bakker, die vooral in de laatste jaren veel voor de industrie en voor de vereeniging heeft weten te bereiken. Spreker huldigde voorts de heeren B. E. Dieperink en B. H. Wéllmann, en sprak den wensch uit, dat laatstgenoemde als secretaris van de nieuwe organisatie Gevaarlijke sneeuwmannen! Een verkenningstroep begeeft zich op weg (Weltbild-Polygoon-P.K. MüUerl Drukwerkorders In een publicatie, waarin tevens het adres van de commissie van beroep goed keuring drukwerkorders. alwaar even tueel beroep tegen een door het districts kantoor genomen beslissing openstaat is vermeld, wordt naar aanleiding van het reeds eerder gepubliceerde inzake de goedkeuring drukwerkorders nogmaals de aandacht er op gevestigd, dat de aan vraag voor goedkeuring drukwerkorders moet worden ingediend door den druk ker en/of copieerinrichting en niet door den opdrachtgever. De drukker en/of copieerinrichting moet deze aanvrage uit sluitend indienen bij het vanwege het rijksbureau voor de grafische industrie ingestelde districtskantoor ressorten-* <4 25 t.m. 31 Januari Brood Brood 06A Vleesch 06B Vleesch Aard. Aard. 19 Januari t.m. 7 Februari 04D, of 04C of 04B Reserve 21 December t.m. 31 Januari 125 gram 125 gram 25 Januari t.m. 21 Februari 1 k.g. Granaatwerpers in vuurstelling aan het Oostfront. (Atlantic-Holland-P.K. Vorpahl) 203 209 210 204 Lm. 208 Algem. 06A tm. 09A Melk I 06B tm. 09B Melk I Zijn bevroren aardappelen nog te eten, kan men ze nog voor de consumptie ge schikt maken Deze vraag hebben wij voorgelegd aan een deskundige op het gebied van de voeding Bij de bevriezing van aardappels onderscheidt men twee stadia, aldus onze zegsvrouwe. De eerste is, dat de aardappels zoet worden. Dit geschiedt bij eenige graden onder nul. Het zoet worden is toe te schrijven aan de stijging van het suikergehalte. Zoete aardappels moet men een dag of tien laten liggen in een koele, vorstvrije ruimte. Ze zijn dan vooral voor stamppot als regel weer zeer goed te gebruiken. Indien de temperatuur in de ruimte, waarin de aardappels bewaard worden, een flink eind onder nul is gedaald, kun nen de aardappels ..zoo hard als een bik kel” worden. Ze zijn dan met recht be vroren Het beste is deze harde aard appels zoo gauw mogelijk te gebruiken. Ze zijn dan nog vrij behoorlijk van smaak Tenslotte nog deze raadVerleg uw aardappels niet te veel. U werkt an ders het bederf in de hand. Het is wel aan te bevelen ze af te dekken met kran ten, zakken e.d ons een prauw. Gij hebt een beroep moeten doen op de tooverkunst van een der onzen om hem te genezen. Den eer sten nacht, welken hij in uw hut heeft doorgebracht, is het kindje van Iloenga Mwanza gestorven en het vuur van den hemel is op de hut van mijn broeder gevallen. Op dien toon ging de neger voort. Niemand bewoog, niemand sprak een woord. Waar is die sterke man met het bleek gezicht? Hij ligt verborgen ach ter uw rug. Als een van de onzen van iets wordt beschuldigd, komt hij voor den raad zitten en tracht zich te ver dedigen. Gijzelt. Nu was Ada Iljen overeind gerezen. Groot en indrukwekkend stond zij daar met het gouden kleed in den gloed van het oranjevuur. Zjj richtte zich eerst tot den toovenaar. Zwijg! riep zjj gebiedend. Gijzelt, blanke, kimt niet verhin deren... Zwjjg! herhaalde Ada Iljen met stemverheffing en sprong in de richting, van den gemaskerde. Onder de aanwezigen rees gemompel op. Zoo hadden zjj de blanke vrouw nog nooit zien optreden. Op afgemeten, beslisten toon pakteJ zjj haar tegenstander aan. Zijn naam was Pikamalinga. Zjj wist, dat hij met zijn vreesaanjagend masker indruk maakte op zijn primitieve omgeving... Pikamalinga, zei ze met snijdende stem, eenmaal hebt ge het aange durfd u gemaskerd voor mij te vertoo- nen. Ik heb u toen gezegd, dat ik het niet meer zou dulden. Gij hebt een zeer slecht geheugen. Ik heb een zeer goed geheugen, weerlegde de neger, maar vóór hij be sefte, wat er gebeurde, had Ada Iljen het monsterachtige masker van zijn hoofd gerukt en op den grond ge slingerd. Dit onverwachte gebaar had onder dc aanwezigen heel wat beroering ver wekt. Iedereen was overeind gespron gen. Fweloe stond naast Ada. Riefenberg had het geweer genomen en stond met den rug geleund tegen den rotswand. Hij mikte naar het hart van den ontmaskerden toovenaar. Ada. riep hij, één woord en ik schiet hem neer. De vrouwen begonnen te gillen. - Er is geen haast bij, antwoordde Ada. 28 December t.m. 21 Februari Alg.250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 194 Algem. van 1 tm. 31 Januari Bonnen, die geldig blijven: 05 Aardappelen t.m. 31 Januari. 195 Algemeen (Peulvruchten) tot en, met 21 Februari tuurden. Nu eens met het gelaat naai de kraters gekeerd, dan naar de hoof den, maakte hij vreemde teekens met de hand Wat doet die kerel? vroeg Riefen berg zacht Hij bezweert de geesten afgestorvenen. Daarna smeet hij het gemaskerde hoofd achterover en begon een vreem den dans. Al de aanwezigen keken naar den hemel. De wolken waren weggedre ven en daar stond mat-glanzend de volle maan boven den rand van de bergen. Nu komt de maan aan de beurt, dacht Riefenberg, want hij wist, deze primitieve menschen vóór maanaanbidders zijn. Nadat dit vreemde tooneeltje zich nad afgespeeld, ging de hoofdpriester zitten. Een van de stamhoofden gaf nem een teeken en Ada Iljen begon te spreken, langzaam zoekend naar haar woorden. Zij werd hierin geholpen door haar boy Fweloe. Dan eindelijk kwa men een paar negers voor haar en de hoofden zitten en een hunner begon een hartstochtelijk betoog. Dat meende Rie fenberg tenminste te kunnen afleiden uit de houding van den spreker, die voortdurend heftige bewegingen maakte. Af en toe werd hij onderbroken door deze hoofdzakelijk het terrein van boerenbedrijf, met het oog op het feit, dat juist in de boerensamenleving de ver schillen tusschen de dialecten nog het best bewaard zijn. Tegelijk met deze lijst zond de com missie aan haar medewerkers op verzoek van de phonologische werkgemeenschap een phonologische vragenlijst, die be doeld is als een eerste proeve, in hoeverre langs schriftelijken weg phonologisch materiaal bijeengebracht kan worden. De Volkskunde-commissie der Neder- landsche Akademie heeft ten behoeve van den Nederlandschen Volkskunde-atlas haar zevende vragenlijst uitgezonden. Deze bevat een reeks vragen naar volksgeloof en -gebruiken bij zwangerschap en ge boorte. Verder wordt gevraagd naar de vormen van de geveltopteekens. Deze vraag gaat vergezeld van een aantal tee- keningen waarin enkele standaardvor men, als de Friesche zwanen en de Sak sische paardenkoppen, zijn afgebeeld. De laatste vraag informeert naar tekst en melodie van het lied van de Drie Ruiter tjes, zooals dat in den volksmond wordt gezongen De secretaris der beide commissies zal bij aanvraag aan zijn bureau (Kloveniers burgwal 29, Amsterdam-C.) aan belang stellenden gaarne een exemplaar van een of meer van deze lijsten toezenden. rants. rants. 1 rants. Vi rants. 1% k.g. Vi k.g. Dertig oud-strijders door den leider ontvangen Zooals men zich zal herinneren, werd destijds uit de presentiegelden van N.S.B.-afgevaardigden in de Eerste Ka mer en in de Provinciale Staten een fonds gevormd. Uit dit fonds zouden onder meet in nood verkeerende oud-Indische militairen, voor zoover mogelijk, worden geholpen. Bij herhaling werd het fonds tot dit doel aangewend. Thans, nu de gewijzigde omstandighe den oorzaak zijn dat de inkomsten niet meer binnenkomen, is het kassaldo geli- kwideerd, door er een ontvangst voor een aantal veteranen van te organiseeren. Om streeks 12 uur j 1. Donderdag waren de ge- noodigden op het hoofdkwartier te Utrecht bijeen Na zich in de cantine met ’n heerlijk kopje koffie te hebben verkwikt, werden zij om ongeveer één uur aan den leider voorge steld. Hierna overhandigde de oud-luit.- kolonel van het Ned.-Indische leger D de longh aan ieder der aanwezigen, als blijk van waardeering voor hetgeen zij voor ons vaderland in Indië hebben gepres teerd. een enveloppe met inhoud. Tenslotte was er een gezellige maaltijd. Bestendiging in een stichting locals men weet werd bij besluit van Hen Rijkscommissaris de heer O. F. J. Damave te Voorburg benoemd tot com missaris van den Ned. Kath. Boeren- en Tuindersbond en alle overige Katholieke boerenorganisaties op welk gebied of van welken aard ook. Daaronder vielen dus ook alle Katho lieke vereenigingen van onderwijs op het gebied van landbouw, tuinbouw, bosch- bouw, huishoudopleiding. enz. In zijn streven, om dit onderwijs op principiee- len grondslag te handhaven, heeft de commissaris maatregelen genomen, om dit mogelijk te maken en het Katholieke land- en tuinbouw en aanverwante onder wijs ook als onderdeel van den Neder landschen Landstand te doen voortbe staan. In verband hiermede heeft hij den voorloopigen gouw-boerenleider van den Nederlandschen Landstand in Noord- Brabant, den heer P. J. Jansen te Hoeven. als zijn gemachtigde aangewezen en hem opgedragen, die stappen te ondernemen, noodig om het gestelde doel te bereiken. Deze heeft, ter uitvoering van de hem opgedragen taak, de verschillende stich tingen en inrichtingen, welke in Neder land op ’t gebied van Katholieke land-tuin- bouw en aanverwant onderwijs bestaan ondergebracht in één ..Stichting tot bevor dering van land-, tuin- en boschbouw. vak-, beroeps- en huishoudonderwijs op Katholieken grondslag”. De commissaris heeft aan deze stich ting in afwachting eener definitieve regeling bereids het gebruik toege staan van de roerende en onroerende goederen van den voormaligen A.B.T.B., L.T B N.C.B. en L.L.T.B. in gebruik bij de land en tuinbouwwinterscholen. lagere land- en tuinbouwscholen, huishoud-scho- len en overige inrichtingen op R.K. grondslag. De stichtingsactie betreffende de op richting van de „Stichting tot bevordering van land-, tuin- en boschbouw, vak-, be roeps- en huishoudonderwijs op Katho lieken grondslag” gevestigd te ’s Graven hoge. is op 3 December 1.1. gepasseerd ten kantore van notaris H. W. Scholten, te Oudenbosch. een keelgeluid van zfjn tegenstander, of deze schudde krachtdadig het hoofd. Daarna kwamen de stamhoofden tus- schenbeide en het werd een verward gekakel. Tenslotte beraadslaagden de stamhoofden met Ada Iljen en de pries ters. Nadat het dan weer stil Was ge worden, velde een hunner de uitspraak, waarop de twee partijen zich verwij derden. Het geding en de uitspraak schenen al de aanwezigen belang in te boeze men, te oordeelen naar het geroezemoes van stemmen. Van die gelegenheid maakte Ada gebruik om Riefenberg met een paar woorden te vertellen, dat het hier over de teruggave van een bruidsschat ging, daar de vrouw van den aanklager enkele dagen na het in- landsche huwelijk, was gestorven. De vergadering werd hervat en uren en uren werd de volksrechtspraak in dit vreemde oord voortgezet. Eindelijk waren alle gevallen behandeld en kwam een vrouw heelemaal alleen aan Ada Iljen’s voeten zitten. Voorzichtig nu, fluisterde Ada, dat is de vrouw, wier kind is gestorven bij uw aankomst. Het is de eerste echt- genoote van een waardigheidsbekleeder. Riefenberg had zich schuin gelegd, zoodat zjjn hoofd vlakbij Ada’s rug lag en hij met haar kon spreken, zonder al te zeer de aandacht op zich te vesti gen. Met spanning bespiedde hij nu de gelaatsuitdrukking van de inlanders. Wat hem vooral boeide, was ’t afschuwe lijke masker van den priester, waar achter hij meende twee priemende oogen te weten, welke hem zochten. De negerin had ondertusschen verhaal gedaan van een ongeluk, haar was overkomen en wendde tot den gemaskerden neger. Deze nam dan het woord. Strak staarde Ada Iljen voor zich uit en zonder de lippen schier te verroe ren, sprak zij met Riefenberg. Hij vraagt, dat gij de plaats zoudt komen innemen van den beschuldigde, hier voor ons. Ik denk er niet aan, fluisterde Rie fenberg, Ada sprak in bet inlandsch tot de vergadering. Die blanke man is machtig en sterk als ikzelf, zei ze. De gemaskerde priester onderbrak haar. Dat hij het bewijze, riep hij. Die bleeke man is hier aangekomen en hij was zwak als een veldrat. Het eenige, wat hij bezat was een gemeene prauw. De grootste zwakkeling bezit by van gereedschappen hen verricht.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5