Japanners landen te Balik-Papan Kendari en Afrika teruggeworpen Britten Treinongeluk bij Vleuten N.S.B. N.S.N.A.P. NATIONAAL-SOCIALISTISCHE EENHEID IN NEDERLAND in op electrischen gereden D-trein vereen igd en Maandag 26 Januari. 1942. No. 18090. VERDUISTEREN SUCCES DER DUITSCHE- EN ITALIAANSCHE TROEPEN BIJ AGEDABIA Dr. Freisler in ons land nemen vermiste en 10 gewonden Eén doode, één Aanvallen onbekend Oorzaak Herderlijk schrij ven De Japanners Mersing Gevecht in Middellandsche Zee Overwonnen tegenstellingen LUCHTAANVALLEN OP VERSCHILLENDE PLAATSEN IN DEN ARCHIPEL op Singapore Hevige strijd aan Moelmeinfront nog Het Weermachtbericht De strijd op Malakka en in Birma V Victorie Duitschland wint Europa op alle fronten voor Zware luchtaanvallen op Singapore Generaal Pabst f Luchtaanvallen op .Rangoon Rede dr. E. H. Aanval op vliegveld Palembang Thailandsch. leger aan Japansche zijde De plaatsvervangende Thailandsche minister van buitenlandsche zaken heeft v. 6.15 uur nam. tot 9.30 uur v.m. medegedeeld, dat Thailand Engeland en den Vereenigden Staten den oorlog ver klaard heeft, meldt het D.N.B. uit Bangkok. Van Roemeenschen legerbisschop Landingen op Nieuw-Brittannië en Nieuw-Ierland Moeilijke positie der Amerikanen Japansche duikboot in de Golf van Bengalen Trouw aan den nieuwen Leider De slachtoffers van Rappard Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 O COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: Kameraden! duidelijk dat sen. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad* f 3.15 Franco per post met Mode blad 14.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw Bij postkantoren teven de geldende goedgek abonn.prijzen Afz nummers 5 et. ft. p. post 10 et Vandaag is de staatssecretaris in het Duitsche ministerie voor justitie, dr Freis ler, opéuitnoodiging van den Rijkscommis- saris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, voor een bezoek van drie dagen in ons land aangekomen. Vanmiddag heeft dr. Freisler te ’s-Gra venhage voor een aantal genoodigden een voordracht gehouden over het onderwerp: „De juridische opvattingen van het nieuwe Europa”. Hierna sprak dr. E. H. van Rappard, die o.a. het volgende zeide: dat zoo i Finsche luchtstrijdkrachten den vijand en materiaal toegebracht. In de wateren klein transportschip door bommen tot Op een vuegvv.u van het Duiisohe Luchtwapen in de Oekraïne. Dik onder de sneeuw wachten de Duitsche gevechtsvliegtuigen op het moment, waarop zij moeten optreden. (Transallantic-Recla-P.K. Klose) Het te Batavia uitgegeven legerbericht vermeldt, dat de Japanners geland zijn te Balik Papan aan de Oostkust van Borneo en te Kendari op Celebes, meldt het D.N. B. uit Sjanghai. Het legerbericht voegt hieraan toe, dat de Ned.-Indische troepen verzet geboden hebben. Er zijn evenwel geen bijzonderheden bekend. De laatste dagen is boven de uiterste randgebieden van den Ned.-Indischen Archipel een aan zienlijke activiteit van de Japansche lucht macht gerapporteerd. Nadat de Japansche luchtmacht enkele dagen tevoren had vernomen, dat op het vliegveld Palembang verscheidene vliegen de forten en meer dan 24 Curtiss-Hawks der Ned.-Indische luchtmacht, aanwezig waren, deed zij Donderdag ’n vernietigen den aanval, naar Domei meldt. De Japansche bommenwerpers wierpen een re£en van ontplofbare stoffen op het vliegveld en vernielden verscheidene toe stellen op den grond, waaronder een vlie gend fort. Drie aanvallende jagers werden met ze kerheid, twee andere waarschijnlijk neer geschoten. In een drukbezochte samenkomst, Zaterdagnamiddag in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin gehouden, is besloten tot fusie tusschen de N.S.B. en de N.S N A P met dien verstande, dat de leden van laatstgenoemde partij zich voortaan scharen onder de gelederen van ir. A A. Mussert, den leider van de sedert half December j.l eenige in Nederland toegelaten staatkundige formatie: de N.S.B. men van gemeentewege eenige stadsauto bussen ter beschikking gesteld, doch het was al ruim negen uur, voordat de medi sche hulp goed en wel op de plaats van het ongeluk arriveerde. Van het C.S. vertrok vrijwel tegelijkertijd een locomo tief met eenige materiaalwagens, waar onder een montagewagen en een hijsch- kraan. Diréct werd een aanvang gemaakt rrfet het hulp verleenen. De op slag ge- doode postbeambte, Houthuis, kon spoe dig worden geborgen, doch voor de rest moest de eerste hulp-verleening zich voornamelijk bepalen tot het uitzagen van eenige gewonden, hetgeen uiter aard veel tijd kostte. In het op de rails gebleven gedeelte van den electrischen trein namen de rei zigers plaats, die lichte verwondingen hadden opgeloopen, en zij, die ongedeerd waren gebleven. Met behulp van een uit Utrecht gerequireerde locomotief werd de reis naar de Domstad voortgezet, waar aan het station verschillende zie kenauto’s klaar stonden om de gewonde treinreizigers onmiddellijk naar het zie kenhuis over te brengen. Een Italiaansch convooi is 2 dagen na het vertrek uit een Italiaansche haven en kort voor het bereiken van de Afri- kaansche kust midden in den nacht door vijandelijke schepen aangevallen. Een Italiaansche torpedojager ging tegen den superieuren vijand onmiddellijk tot den aanval over. Hoewel het schip de volle laag kreeg van een vijandelijken kruiser en niet meer kon manoeuvreeren. zette de torpedojager desondanks onder het bevel van zijn zwaargewonden comman dant den strijd voort. De torpedojager was nu vrijwel een wrak geworden De bemanning wa$ of gesneuveld of gewond Den overlevenden gelukte het onder in spanning der laatste krachten het schip In Noord-Afrika heeft de aanval van de Duitsch-Italiaansche af- deelingen tot een volledig succes geleid. Ten Noordoosten van Agedabia zijn sterke Britsche strijdkrachten met zware verliezen verslagen en in Noord oostelijke richting teruggeworpen. Talrijke gevangenen vielen ons in handen. Wij hebben 143 pantserwagens en 80 stukken geschut buitgemaakt of vernield. Maan: 26 Jan. onder 4.13 v.m., op 1.55 n.m. 27 Jan. onder 5.12 v.m. op 2.29 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. nm. en 7 u. v.m.: No, 39.49.20 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116324; zg. Stadspatiënten no. 49. Onmiddellijk na deze oorlogsverklaring is aan het Thailandsche leger, dat sedert meer dan een maand de grens tezamen met het Japansche leger verdedigt, bevel tot oprukken gegeven Het is op 25 Januari des middags door zijn opmarsch op Birmeesch gebied het offensief be gonnen. Generaal Pabst, die gezant van Nederland te Tokio was, is Zaterdag in den ouderdom van 68 jaar in het St Lucas-ziekenhuis te Tokio aan een hartkwaal gestorven. Aan het Moelmein-front wordt hevig tegen de Japanners gevochten, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Rangoon. Den Japanners is het „tengevolge van hun numerieke superioriteit” ge lukt hun opmarsch voort te zetten. De Britsche empire-troepen hebben zich tijdens den nacht op „van tevo ren gereedgemaakte stellingen terug getrokken” Wat ons vroeger van de N.S.B. scheid de is door de ontwikkeling der wereld politiek in zooverre overbrugd, dat wij nu zonder opgave van onze overtuiging en onze heiligste gevoelens met de N.S.B. kunnen samengaan. Reeds twee dagen na den 14den De cember had ik een bespreking met den plaatsvervangend leider van Geelkerken, welke bespreking in alle opzichten kame raadschappelijk en bevredigend verliep. Hetzelfde was het geval met de bespre king, die ik enkele dagen later met den leider der N.S.B had. Wanneer wij onze tegenstelling met de N.S.B. overwonnen hebben, dan zullen ve len. die tot nu toe een afwachtende hou ding aannamen, onze rijen komen ver sterken. Wanneer de NSB en wij elkaar de verzoenende hand toesteken, dan zal dit op het Nederlandsche volk zijn uitwer king niet missen. OP DE PHILIPPIJNEN Naar Domei van het oorlogstooneel op de Philippijnen meldt, hebben de Japan sche troepen met steun van de luchtmacht vijandelijke stellingen aan den voet van den berg Natjb op het schiereiland Bataan bezet. De Japanners zetten de achtervol ging van den tegenstander voort. De opperbevelhebber van de op Bataan (ten Noordwesten van Manilla) opeenge drongen Amerikaansche troepen, generaal Mac Arthur, heeft verklaard, dat zijn troe pen. gezien de Japansche superioriteit in de lucht, nog slechts beperkten tijd kun nen volhouden, wanneer geen versterkin gen mochten aankomen. Van Amerikaan sche militaire zijde wordt toegegeven, dat de eerste verdedigingslinies van deze strijdkrachten doorbroken zijn. Uit Tokio bericht men, dat naar eerst thans bekend wordt, tijdens de gevechten op de Philippijnen en wel in den sector tusschen Lingajen en Manilla voor den eersten keer met groot succes nieuwe, kleine „tweemanspantserwagens” gebruikt zijn, die bemand waren met jonge Japan sche soldaten van 15 tot 18 jaar, grooten- deels studenten. Dezen moesten vooral be paalde bijzondere opdrachten uitvoeren, als vernieling van bruggen om den terug tocht van den vijand te verhinderen en omsingeling en vernietiging van kleine vijandelijke afdeelingen. Naar uit het Zaterdag te Tokio gepu bliceerde overzicht van het Japansche hoofdkwartier over de periode van 15 tot 23 Januari nog blijkt, heeft de luchtmacht van het Japansche leger sinds 15 Januari Singapore met groote formaties bom menwerpers en jagers herhaalde malen zeer zwaar aangevallen, en belangrijke militaire’installaties in het centrum der stad grondig vernield. In totaal werden op Singapore door de luchtmacht van het leger sedert het uitbreken van den oorlog 28 aanvallen gedaan. Japansche troepen zijn aan de West kust over de rivier de Moear getrokken en hebben in een verrassenden aanval de stad Moear ingenomen, welke stad krach tig verdedigd werd. Vierduizend gevan genen, 269 auto’s en talrijke stukken ge schut vielen in Japansche handen. De Ja pansche troepen drongen langs de west kust naar het zuidoosten en vormen een verbinding met de in het begin van de week bij Batoe Pahat ten zuidoosten van Moear gelande Japansche strijdkrachten. Wanneer wij na jarenlangen strijd on ze organisatie prijs moeten geven, betee- kent dat dus niet, dat wij tevergeefs ge streden hebben. Deze verklaringen ko men aan ons standpunt zoodanig tege moet, dat ook wij van onzen kant niet star mogen blijven. De Roemeensche legerbisschop heeft in een herderlijk schrijven aan de Roemeen sche soldaten verklaard, dat in dezen oorlog twee werelden, die van het Chris tendom en die van de godloozen, tegen over elkaar staan. Roemenië staat in de rij van hen, die voor Christus, voor de beschaving en de cultuur der mensch- heid strijden. Het betreft hier een heili gen oorlog ter verhindering van de bolsjewistische invasie over Europa. Het geheele Roemeensche volk heeft met on geduld op dezen oorlog gewacht en strijdt verder om den vijand ver van de grens des lands te verdrijven en om het geloof zijner vaderen te verdedigen. De Duit sche, Roemeensche en verbonden troepen hebben millioenen zielen van de tyrannie der goddeloosheid bevrijd. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat Japansche le ger- en marinestrijdkrachten er in den ochtend van den 23en Januari in geslaagd zijn, een landing te ondernemen op Nieuw Brittannië, in de nabijheid van Rabaul. Bovendien landden in den ochtend van denzelfden dag speciaal opgeleide Japan sche mariniers met succes te Kaveng op het eiland Nieuw-Ierland. Naar te Tokio verluidt, is het belang rijke Mersing aan de Oostkust van Ma- lakka door de Japansche troepen bezet. De vernietigingsgevechten tegen on geveer 15.000 Britsch-Indiërs, Austra liërs en Engelschen ten Zuiden van Klang op Malakka naderen hun einde. Deelen van den verslagen vijand trek ken, achtervolgd door Japansche gemo toriseerde eenheden, terug op Johore- Baroe. De Japansche luchtmacht bom bardeert de wegen, waarlangs de vijand terugtrekt en de vesting Singapore. Naar Associated Press uit Rangoon meldt, hebben de Japanners twee koop vaardijschepen in de Golf van Bengalen tot zinken gebracht en de overlevenden in Birma aan land gezet. Men neemt aan, aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm, dat de aanval is uitgevoerd door een Ja pansche duikboot. zijn voor-oordeelen was en is en hoe zeker het nationaal-socialisme alles niet vernietigd wil worden, tot een heid samensmeedt, moge ook den laat- sten twijfelaar aan onze zijde doen aan treden ter verovering van een plaats voor Nederland onder de opgaande zon van een nieuwen Germaanschen dag Tenslotte sprak nog de heer R. C. Giard. plv. leider der N.S.N A P woor den van instemming met het genomen be sluit. Verscheidene vooraanstaande nationaal- socialisten, ook van Duitsche zijde, woon den deze belangrijke samenkomst bij, die zich kenmerkte door groot enthousiasme. De heer J. Hepp, een van de organisa- tieleiders der N.S.N.A.P., opende deze vergadering met woorden van welkom en van herinnering aan den tienjarigen strijd voor de nationaal-socialistische beginse len hier te lande en aan het feit, dat sinds Mei 1940 ons land is getrokken in de sfeer van het nationaal-socialisme. De heer C. Thoen, mede-lid van de lan delijke leiding der N.S.N.A.P., hield ver volgens een korte rede, waarin hij op merkte, dat de tijd, dien wij beleven, een der grootste en gewichtigste onzer geschie denis is Geschiedenis beleven, dat beteekent voor alles een deelneming aan den eeuwigen strijd, hetzij als medestrijder dan wel als tegenstander. Dat waren voor tweedui zend jaar de Romeinen zich reeds bewust, toen zij den internationalen rechtsregel stelden: wij kennen slechts bondgenooten of vijanden. Een middenweg is er niet. Met zeer veel meer recht mag Duitsch land, mag het Duitsche Rijk thans aan de volkeren van Europa dienzelfden eisch stellen. In den strijd tegen den grootsten vijand van de Europeesche kuituur, het bolsjewisme, dat gereed stond Europa te vernietigen, vecht het Duitsche Rijk niet meer alleen. De Duitsche revolutie is een Europeesche revolutie geworden. Zooals het Duitsche volk tot een eenheid werd ge smeed, zoo moet Europa een worden in levenswil. Gelijk eens Adolf Hitler met zijn bruine soldaten voor het geheele Duit, sche volk streed, zoo vecht thans het Duit sche volk onder het ordenend genie van Hitler voor alle volken van Europa. Een nieuwe periode in de geschiedenis is aangebroken: die van de volksche ver heffingen. waardoor eeuwenlange samen werking zal leiden tot vrede en wel vaart. Zij. die blind waren of blind wil den zijn, hebben ons volk geregeerd zij hebben ons volk willen maken tot een volk der reactie. Wij weten nu dat de ge schiedenis geen mededoogen heeft voor volken, die zich lieten verleiden, door blinden te worden geregeerd. Voor ons volk heeft de leider der N.S.B in alge meen verstaanbare woorden de zuivere waarheid gesproken en de politieke rea liteit in zijn belangrijk artikel „Van de Grebbe tot den Oeral” geopenbaard. Wat Mussert ons volk toeroep» moeten honderdduizenden herhalen, lang totdat millioenen Nederlanders het naar de plaats des onheils. Inmiddels had weten: niet aan de Grebbe was ons volk 1 torpedo- meldt het De Britsche torpedojager werd zwaar getroffen en verdween gelijk tijdig met den Italiaanschen torpedo jager en zijn heldhaftige bemanning in de golven. Gistermorgen omstreeks half acht heeft onder de gemeente Vleuten een ernstig treinongeluk plaats gehad, dat voor zoover de gegevens thans strekken aan één persoon het leven heeft gekost, terwijl nog een trein conducteur wordt vermist Aan het Oostelijke front duren de gevechten bij felle koude voort. Bij het afweren van een vijandelijken aanval in het gebied ten Zuidoosten van Charkof zijn verscheidene Sovjet-pantserwagens stukgeschoten. Aan het Karelische front hebben Duitsche en aanzienlijke verliezen aan menschen i bij het Visschersschiereiland is een zinken gebracht. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, heeft de aanval der Duitsch-Italiaansche afdeelingen in Noord-Afrika tot een volledig succes geleid. Ten Noordoosten van Agedabia zijn sterke Britsche strijdkrachten met zware verliezen verslagen en in Noordoostelijke richting teruggeworpen. Talrijke gevangenen vielen ons in handen. Wij hebben 143 pantserwagens en 180 stukken geschut buitgemaakt of vernield. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de installaties der vliegvelden Luka en Halfar op Malta met zware bommen bestookt. Tusschen 17 en 23 Januari heeft de Sovjet-luchtmacht 110 vliegtuigen verloren, waarvan er 53 in luchtgevechten en 17 door luchtdoelgeschut werden neergehaald. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 16 Duitsche vliegtuigen verloren. te wenden en uit de onbeschadigde tor- pedobuizen aan het achterschip 3 tor pedo's af te vuren op een tot op 500 meter genaderden Engelschen jager der „Mohawk”-klasse, i D.N.B. in gevaar, neen, geheel Europa stond bloot aan het gevaar van het bolsjewisme; aan den Oeral zullen wij ons volk verde digen. In het uur van onzen grootsten nood heeft de leider der N.S B. de ver lossende daad verricht en den eenigen weg gewezen, die ons volk weder de mo gelijkheid biedt, ons denken, ons gevoe len, en onzen wil in dezen grooten tijd in te schakelen, om tezamen met het Duitsche volk te strijden voor een nieuw Europa. Thans zijn naar alle waarschijn lijkheid slechts twee dooden bij dit treinongeluk te betreuren. Ten eerste de 37-jarige postbeambte Houthuis uit Rotterdam, terwijl verder nog wordt vermist die Utrechtsche con ducteur Witcamp. Tien gewonde per sonen werden naar het stads- en aca demisch ziekenhuis wi Utrecht ver voerd, waarvan een vijftal, na ver bonden te zijn, weer naar huis kon worden overgebracht. De vijf andere gewonden zijn: de machinist Krops- ma. de reiziger van Jeveren, de ma chinebankwerker van der Gijt, allen uit Rotterdam, en de conducteur van der Heyden, uit den Haag, alsmede de leerlingmachinist Ehlert, die zich op de locomotief bevond. De hulpverleening Daar de locomotief tengevolge van de groote snelheid in schuin opwaartsche richting op het laatste rijtuig van den electrischen trein inreed, werd het stroom- ret volkomen vernield. De bovenleiding lag in flarden temidden van een trooste- looze massa versplinterd ijzer en ver wrongen metaal. Een en ander was oor zaak, dat hulp betrekkelijk laat kwam op dagen. De telefoonlijn was gestoord, het was op dat tijdstip nog pikkedonker en het ongeluk had plaats op een betrekke lijk afgelegen plek. Zoodoende was het eerst omstreeks negen uur, voordat uit Utrecht, de auto’s van den G.G.D. uitruk ten De directeur dr. Wierenga, vertrok met eenige doctoren en verpleegsters Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Scneveningen Keizerstr 319, Tel. 65U31U; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys Heerenstr 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. .1 de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr, 108a. Tel 772444: Boekh E. D Couvée. van Hoytemastr 66. Tel. 721187 Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad”. 10 ct meer Het is u allen bekend, dat op den 14en December j.l. vorige jaar ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de NS B. door den Rijkscommissaris besluiten be kend gemaakt zijn, die een geheel nieuwe situatie ten aanzien van de binnenland- sche politiek geschapen hebben. Op dien dag heeft de Rijkscommissaris namelijk als eenige partij, die in de toe komst den politieken wil in Nederland zal vormen, de N.S.B. aangewezen. Tegelijk heeft de Rijkscommissaris ver klaard, dat op dit uur der beslissing voor geheel Europa, dat ook het uur der poli tieke beslissing in Nederland is. diegene die nog niet ziet, of zien wil, uitgescha keld wordt. Deze verklaringen van den gevolmach tigde van den Führer zijn voor ons een bewijs, dat het de wensch van den Führer is, onze partij op te zien gaan in de N S B. Voor ons, die sinds jaar en dag trouwe volgelingen van den Führer zijn, is deze wensch een bevel (applaus) Herziening van ons standpunt ten aan zien van de N.S.B. is des te meer moge lijk, door de verklaringen van den leider der N.S.B. op denzelfden 14en December, waardoor ons duidelijk geworden is dat: ook door de N.S.B. de Führer erkend wordt als de Führer aller Germanen ook de N.S.B., het algemeen Germaansch belang stelt boven het afzonderlijk belang van Nederland, ook de N.S.B. de verbon- denhald op leven en dood met Duitsch land erkent De Japansche luchtmacht heeft, naar verluidt, Vrijdag en Zaterdag opnieuw Rangoon aangevallen. In luchtgevechten werden 10 vijandelijke jagers neerge schoten. Bij de bezetting van Tavoy zijn den Japanners groote hoeveelheden wolfram, tin en andere belangrijke grondstoffen in handen gevallen, meldt het D.N.B. uit Tokio. Uit de berichten blijkt, dat orde en rust in Tavoy konden worden her steld. staanden electrischen trein ingereden. De gevolgen waren ruïneus. De locomotief schoof als het ware geheel in den ach tersten wagon en verdween grootendeels onder een ravage van staal en ijzer. Doordat de D-trein vrij lang was en uiteraard uit zwaarder materiaal bestaat dan dat van den electrischen, reed de locomotief nog eenige tientallen meters door, voordat zij tot stilstand kwam. Ten gevolge van den geweldigen schok dé railleerde de op één na achterste wagon van den electrischen, kantelde zijwaarts en gleed van den dijk af. Voor de rest bleven èn de D-trein èn de electrische op de rails staan. Het is uitsluitend aan een gelukkig toeval te danken, dat hier niet een treinramp heeft plaats gehad, waar bij tientallen dooden te betreuren zou den zijn. Want ten eerste zit er in de meeste gevallen in vergelijking met de andere wagons het minst aantal passagiers in het achterste rijtuig en ten tweede betreft het hier den eersten trein uit den Haag welke op Zondag rijdt en derhalve nog maar een be trekkelijk klein aantal reizigers ver voert. Uit den Haag vertrok gistermorgen de electrische trein 605 van het Staatsspoor om zes uur vijf richting Utrecht en oe- hoorde 7.08 uur in Utrecht aan te komen. Deze trein had in Gouda ongeveer een kwartier vertraging. Aldaar werd hij zooals gebruikelijk is, met den uit Rot- terdam komenden electrischen trein ge- 1 combineerd. Het traject GoudaUtrecht leverde weer ongeveer 10 minuten ver- 1 traging op, zoodat de trein ongeveer om half acht de gemeente Vleuten' passeerde. Op rond één kilometer van de spoorbrug over het Merwedekanaal moest de con ducteur van dezen trein stoppen voer een onveilig signaal. Inmiddels was eveneens uit den Haag om 6.45 uur ver trokken de internationale D-trein 111 welke zich via Utrecht naar Duitschland wilde begeven. Deze trein had aanzien lijk minder vertraging, reed regelrecht door over Gouda richting Utrecht en pas seerde om half acht eveneens Vleuten. Door nog onopgehelderde oorzaak is de machinist van den D-trein in volle vaart op den achtersten wagon van den stil- Daarom verklaar ik: 1. Dat met ingang van heden de tien jarige veete tegenover de N.SB beëin digd wordt om plaats te maken voor een hechte band van kameraadschap 2. Dat de N.S.B. bij haar zware taak op ons zal kunnen rekenen als op haar trouwste leden Van u allen, kameraden, verwacht ik, dat gij uw nieuwen leider, Mussert, met denzelfden trouw zult vol gen, dien gij tot dusver aan mij betoond hebt en waarvoor ik U bij deze gelegen heid nog mijn warmen dank zqg. 3. Dat in navolging van het lichtende voorbeeld van onze dappere kameraden bij de Waffen S.S het Legioen en het N.S K K in het Oosten, die in lotsver bondenheid met elkaar strijden en offers brengen, ook wij bereid zijn in een lots- verbondenheid aller nationaal-socialisten in Nederland elk offer te brengen, dat de toekomst van ons volk van ons verlangt. Verder spreek ik de hoop uit. dat de stap, die wij vandaag gedaan hebben in de richting van een concentratie aller volksche krachten in Nederland algemeen navolging moge vinden. Het indrukwek kend geweld van de wereldgebeurtenis sen. dat ons duidelijk tot bewustzijn brengt, hoe nietig de Nederlander met dat een-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1