De Japansche Opmarsch Malakka in ayer itam en kloeang bezet Het Zondenregister van wat hij hield het Oostfront De Strijd aan I Groote vorderingen bij Kelang 1942. pjo. 18091. Dinsdag 27 Januari. Wat de Britsche Minister-President beloofde en NIEUWE DUITSCHE DUIKBOOT- SUCCESSEN VERDUISTEREN EENHEID De conferentie te Rio inzicht bij Sovjet-commando Gebrek aan De landing op Tarakan De verklaring van Dr. van Rappard Brood mag vroeger worden verkocht „Eerste Lord der Onbekwaamheid” PETROLEUMTANKS DOOR DE VERDEDIGERS IN BRAND GESTOKEN Wederom 12 koopvaarders, waaronder 6 groote tankschepen tot zinken gebracht V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten Berlijn over den Oorlogs toestand Bezetting rond Kavieng voltooid Een D.N.B.-artikel over Churchill’s grootspraak Resultaten van Japansche duikbootaanvallen Evacuatie op Britsch Nieuw Guinea Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Weer een luchtaanval op Hanoi HELDENMOED De strijd in China Resoluties aangenomen Vuur breidde zich uit over de havenwerken - HAAGSCIIE 11—11 PRIJS DEZER COURANT: van Westen avonds hebben bereikt. bevoegde ons naar ge rede TuMohen front. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Januari. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: v.m. 6.08 CREMATIE Dr. Ir. PHILIPS De crematie van het stoffelijke over schot van dr. ir. G. L. F. Philips, den grondlegger van het Philipsconcern, zal geschieden a.s. Vrijdag op Westerveld na aankomst van trein 12.46 uur uur v.m. 5.12 Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat eenheden speciale Japansche marinetroepen, welke Vrijdag een lan ding hadden uitgevoerd te Kavieng op Nieuw-Ierland, Zondag j.L de bezetting van de sectoren rond Kavieng hebben voltooid. Hier worden telegrammen opgevangen i (Atlantic-HoUand-P.K. Qua!) Naar officieel te Tokio wordt bekend gemaakt, hebben Japansche duikbooten in de wateren van Sumatra en Java tot 22 Januari 13 vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 88.000 ton tot zinken gebracht. De secr.-gen. van Sociale Zaken heeft in verband met de huidige omstandighe den, toegestaan, dat in afwijking van het bepaalde in de Arbeidswet, van gisteren tot en met 7 Februari 1942 brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd, is. van 7 uur ‘s morgens af uit het gebouw met aanhoorigheden. waarin zich de brood bakkerij bevindt, wordt vervoerd. Dit brood mag van half acht af worden ver kocht of afgeleverd. van 1—5 regels ƒ1.75 Iedere regel meer tot 10 regels meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van Uit Melbourne wordt gemeld, dat de burgerbevolking uit de steden op Britsch Nieuw-Guinea en uit het binnenland van de Salomon-eilanden wordt geëvacueerd. De pan-Amerikaansche conferentie te Rio heeft gisteren een resolutie aangeno men, waarin er voldoening over wordt uit gesproken. dat in het Atlantische statuut de beginselen zijn opgenomen, die een deel vormen van het erfdeel waarop Amerika recht heeft, overeenkomstig de overeen komst inzake de rechten en plichten der staten, welke werd verkondigd op de ze vende pan-Amerikaansche conferentie in 1933. De voorstellen inzake uitbreiding der behandeling als niet-oorlogvoerende tot staten buiten het Amerikaansche continent werden in dien gewijzigden vorm aange nomen, dat alle Amerikaansche staten, die zich in staat van oorlog met niet-Ameri- kaansche landen bevinden, als niet-oorlog- voerend beschouwd dienen te worden. Bo vendien wordt aanbevolen, „dat bijzondere faciliteiten verleend zullen kunnen worden aan die landen, die in den crisistoestand van dit oogenblik, volgens het oordeel van elke regeering afzonderlijk, bijdragen tot de verdediging der belangen van dit half rond. Eenige wijziging onderging voorts de resolutie over de betrekkingen tot de bezette landen. Men besloot namelijk, de betrekkingen m“t die regeeringen te handhaven, die „voor haar nationale sou- vereiniteit strijden.” Voorts werd een resolutie aangenomen, welke het Amerikaanschen landen ver biedt, de behartiging op zich te nemen het met be- COURANT. landing verschillende Japansche mijnve- gers de Baai van Tarakan binnen, om den weg voor den aanval vrij te maken. De Ned.-Indische artillerie opende plotse ling het vuur, waardoor de mijnvegers in een moeilijke positie geraakten. Binnen enkele minuten was een boot zwaar ge troffen. In zinkenden toestand wist zij evenwel het vuren nog te beantwoorden, waarbij het haar gelukte, deelen van de Ned. Indische artillerie tot zwijgen te brengen. Doch ook voor den dapperen mijnveger had het laatste uur geslagen. Voor de oogen van de gelande troepen, ging de boot met man en muis de diepte in. Het blad merkt tenslotte op, dat tech nische afdeelingen van de Japansche lan dingstroepen er reeds mee bezig zijn, de vernielde petroleuminstallaties te herstel len. v. 6.17 aar nam. tot 9.29 Maan: 27 Jan. onder ,x op 2.29 n.m, 28 Jan. onder v.m. op 3.09 n.m. Nachtdienst DOKTERS: 7„„ünen 10 u. nrn. en 7 u. v.m,: No. 39.49.20 Ziekenfondsleden de Volharriin». NO. 116324; Stadspatiëntenno iimiiiiiiii..,,... ln Berlijn ziet men meer dan ooit de ?..Oeurtenissen aan de fronten, in het jzonder in het Oosten, kalm tegemoet ïïlilitairt» tvnrHt (jpnnnciafpprd De laatste berichten van het front op Malakka uit Tokio melden, dat de vernietiging van de vjjandelijke strijdkrachten in de omgeving van Kelang groote vorderingen maakt en de Japanners in dezen sector snel oprukken. De aan de Westkust optrekkende troepen stonden Zondagmiddag in de buurt van Seng- garang, 15 k.m. ten Oosten van Batoe Pahat. Domei deelt mede, dat gisteren de strategisch belangrijke plaatsen Ayer Itam en Kloeang, na een hevigen strijd, welke 30 uren duurde, in het centrum van Zuid-Malakka, door de Japanners zijn ingenomen. Een poging van de Britten om tusschen Yong Peng en Ayor Itam door een tegenaanval den Japanschen opmarsch tot staan te brengen, mislukte. Van Engelsche zijde wordt officieel bevestigd, dat de Japanners Batoe Pahat hebben bezet. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat naar aanleiding van de verga dering van leden der vroegere N.S.N.A.P., die Zaterdag in den Haag heeft plaats gehad, onjuiste voorstellingen in een deel van de pers zijn verschenen. Dr. van Rappard heeft zich solidair verklaard met de beginselen van de N.S.B. en met haar politiek, gelijk die nog eens zijn beves tigd in de (Jtrechtsche rede van Mussert van 14 December j.l. Dientengevolge heeft dr. van Rappard Zaterdagavond de leden der vroegere N.S.N.A.P. opgewekt zich onder de leiding van Mussert te scharen. Dit beteekent echter geenszins een fusie. van de N.S.B. en de N.S.N.A.P. der belangen van landen buiten Amerikaansche continent, die zich Amerikaansche landen in oorlog vinden. Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor; Scneveningen. Keizerstr 319, fel. aouïiu; Filialen; Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Betere Jr„ There- siastr. 108a Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr 66. Tel. 721187 strijdkrachten van den tegenstander heen te breken en het vijandelijke front dan aan de flanken op te rollen. De nieuwe beweging van de bolsjewis ten uit het gebied ten Zuiden van het dichtgevroren Seliger-meer is niet eens een aanval met operatieven zin. Er zal blijken, dat ook hier het terugtrekken der in dit gebied strijdende zwakkere Duitsche strijdkrachten systematisch is. De bolsjewisten mogen hier spreken van een „herovering” van een terrein- strook ter diepte van ongeveer 80 k.m., het oogenblik zal komen, waarop zij er kennen, dat hun „aanvalstop” in een luchtledige ruimte hangt en dat hun di visies, die nu moeten volgen, plotseling van den aardbodem verdwenen zijn, om dat de tegenstander hun in zekeren zin een „zwak punt” heeft opgedrongen. Aangezien de Duitsche leiding sedert het begin van den oorlog steeds heeft geweigerd de militaire leiding van den tegenstander te onderschatten, gelooft men in Berlijn ook niet, dat de veran- woordelijke Sovjet-generaals overtuigd zijn van deze „overwinning" Twee fei ten moeten verantwoordelijk geste'd worden voor dit overwinningsbericht va de bolsjewisten: het feit van de misluk king van alle Engelsche militaire ver wachtingen in Noord-Afrika. het ver- 1 schijnen van Duitsche duikbooten voor de poorten van New York en voorts cn- daaruit voortvloeiende groote ongerust heid in het Britsche rijk. Een voot-ge- spiegelde groote Sovjet-overwinning moet nu dit dieptepunt van den Britschen oor- I logsstemmingsbarometer helpen overwin nen, een „overwinning”, die niet eens Jjie karakter heeft van een beperkt succes. maar die den kiem in zich draagt van een nieuwe nederlaag. Uit Vichy wordt medegedeeld, dat Zon dag wederom een aanval is gepleegd op Indo-Chineesch gebied door vliegtuigen van onbekende nationaliteit, die uit de richting van China kwamen. De toestel len vlogen op zeer groote hoogte, zoodat het aantal niet kon worden vastgesteld. De aanval was gericht op een militair vliegveld in de nabijheid van Hanoi. Een aantal bommen werd neergeworpen, die het vliegveld echter niet troffen. Mate- rieele schade is nauwelijks ontstaan. Er werden echter 10 personen gedood en 10 gewond. De Fransche ambassadeur in Tsjoengking heeft geprotesteerd tegen dezen aanval op Fransch souverein ge bied HET SLAGSCHIP „DUKE OF YORK” Toen minister-president Churchill voor Kerstmis de reis naar de Vereenigde Sta ten ondernam, heeft hij den overtocht aan boord van het slagschip „Duke of York” gemaakt. Dit schip is van hetzelfde type als de „King George V”. Hierdoor is voor de eerste maal bekend dat het slagschip in dienst is gesteld. Wij allen meenen, onder de huidige 4 bijzondere omstandigheden dat wij 4 iets van den held in ons* hebben, wanneer wij ons arbeidsdoel des morgens en orys veilige thuig des 4 avonds hebben bereikt. Wel, het kómt inderdaad op het oogenblik voor, dat wij op onzen dagelijk- 4 schen weg teleurstellingen ontmoe- ten, die, om ze te overwinnen, een zekere mate van heldenmoed ver- 4 eischen Een zekere mate! Want, ach, het is maar zoo’n heel klein beetje hel- J denmoed, die thans bij ons hier tot 4 uiting komt, vergeleken bij den hel- denmoed en de bovenmenschelijke inspanning waarmede aan het Oost- 4 front, onder omstandigheden, waar. bij de onze nog mild te noemen zijn. dag en nacht gestreden wordt. Dat 4 men dit in deze dagen toch 4 goed beseffe! Er wordt in Oost- Europa een gigantische strijd ge- J streden, waarbij offers worden ge- 4 bracht, waarvan het menschelijke brein zich nauwelijks een voorstel- Img kan maken. Het doel van deze worsteling is Midden- en West- Europa te vrijwaren voor een in- vasie van de bolsjewistische hor- den. De Führer heeft deze doelstel- 4 ling duidelijk geformuleerd. In de groote veldslagen van dezen zomer, de grootste die de wereldgeschiede- nis kent, werden millioenen bolsje- wistische soldaten vernietigd of bui- ten gevecht gesteld en thans wer- J den opnieuw groote troepenmachten 4 van Sovjet-Rnsland in den strijd geworpen. Men moet zich eens voor- stellen wat het lot van Europa zou 4 zijn geweest, wanneer in den af ge- loopen zomer het militaire genie van Adolf Hitler eens niet bij machte 4 zou zijn geweest millioenen bolsje- 4 wisten onschadelijk te maken. Wan- neer men dit bedenkt, dan zal men f niet langer het bolsjewistische ge- 4 vaar, dat ons bedreigde, onderschat- ten. Het is een ontzaglijk groot ge- vaar geweest en nog is het niet ge- 2 heel geweken. Maar het vertrou- wen is er, dat Europa gered zal 4 worden. In de laatste fase van deze worsteling wordt thans aan het Oostfront gestreden. Met heldenmoed en bovenmensche- lijke krachtsinspanning. Hoe groot deze zijn. dat kan ons, in deze d^aen eerst goed en in vollen om- 4 vang duidelijk worden. Met ontzag en bewondering. y De opperbevelhebber van het Japan sche leger in China, generaal Hata, heeft medegedeeld, dat het Japansche of fensief tegen Tsjoengking met nieuwe strijdkrachten wordt voortgezet. Hata noemde de successen van den oorlog in den Stillen Oceaan bevredigend, doch waarschuwde voor de veronderstelling, dat Tsjoengking op grond van deze suc cessen toegevend zal worden. Rangoon, de hoofdstad van Birma, is gisteren opnieuw door Japansche vliegers aangevallen. Tien vijandelijke jagers werden neergeschoten, 1 Japansch toe stel wordt vermist. Eenheid is het. tooverwoord dezen tijd, de gesloten eenheid van een volksgemeenschap, die doelbewust de nieuwe wegen opgaat naar een betere wereld. Deze groeiende eenheid mani festeert zich in ons volk op verheu gende wijze. Hetgeen dr. van Rappard Zaterdag j.l. tot uiting heeft gebracht, is geen sluitstuk in dit opzicht, maar het is toch een belangrijke stap, niet het minst vanwege het feit, dat de NS.B. de eenige in Nederland door de Duitsche bezetting toegelaten staatkun dige formatie is. Men heeft in het gisteren in ons blad verschenen verslag van de belangrijke vergadering, welke Zaterdag in de j I i-i groote zaal van den Haagschen Dieren- l hl ITT hl tu*n wefri gehouden, kunnen lezen van VllUlvlllll welke gronden dit streven naar een heid uitgaat. Zoowel de heer Thoen als dr. van Rappard hebben met overtuiging, in klare taal en in het onmisbare groote verband van de nieuwe ordening van continentaal Europa de argumenten naar voren gebracht, die het Nederlandsche volk moeten duidelijk maken, waarom de concentratie van volksche krachten noodzakelijk is. Dr. van Rappard heeft goed ge daan met te herinneren aan de rede van den Rijkscommissaris, op 14 De cember j.l. in Utrecht uitgesproken bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de N.S.B. Op dien dag heeft dr Seyss Inquart de N.S.B. aangewezen als de eenige partij, die in de toekomst den politieken wil in Nederland zal vormen. Tegelijk heeft de -Rijkscommissaris toen verklaard, „dat op dit uur der be slissing voor geheel Europa, dat ook het uur der politieke beslissing in Neder land is, diegene, die nog niet zien of zien wil, uitgeschakeld wordt”. Deze woorden waren stellig niet alleen ge sproken voor de leden van de N.S-N. A.P., maar als politieke organisatie had zij er toch wel in de eerste plaats mede rekening te houden. De heer van Rap pard heeft Zaterdag dan ook gezegd, dat de wensch van den Rijkscommis saris als gevolmachtigde van den Führer een bevel beteekent voor de leden van de N.S.N.A.P., die trouwe volgelingen van den Führer zijn. Wat de N.S.NA.P. vroeger van de N.S.B. scheidde, is door de ontwikkeling der wereldpolitiek in zooverre overbrugd, dat men nu zonder opgeven van eigen overtuiging en van zijn heiligste gevoe lens met de N S.B. kan samengaan. Wanneer de N.S.B. en wij, zoo zeide dr. van Rappard, elkaar de verzoenende hand toesteken ,dan zal dit op het Nederlandsche volk zijn uitwerking niet missen. Men mag aannemen, dat inder daad het Nederlandsche volk den die- peren zin hiervan verstaat, ofschoon het de moeilijkheden beseffen zal, die de N.S.B. organisatorisch nog te over winnen zal hebben. Men heeft immers met waardee- ring uit meer dan één rede van ir. Mus sert kunnen vaststellen, dat de N.S.B. er den laatsten tijd met kracht naar streeft ongewenschte elementen buiten de beweging te houden. Wij willen hier mede niet zeggen, dat de N.S.N.A.P. „ongewenschte elementen” telde, maar er waren echter punten in haar politiek program, die het voor de N.S.B. nood zakelijk maken juist in het huidige sta dium van haar ontwikkeling, met om zichtigheid te werk te gaan. Het is ons bekend, dat de N.S.B. dit beseft en daarom hebben wij gemeend te mogen vaststellen, dat het Nederlandsche volk den waren zin van dit streven politieke eenheid zal verstaan. Dr. van Rappard besloot zijn „Het indrukwekkend geweld van de wereldgebeurtenissen, dat ons duidelijk tot bewustzijn brengt, hoe nietig de Nederlander met zijn vooroordeelen was en is en hoe zeker het nationaal-socia- lisme alles wat niet vernietigd wil wor den tot een eenheid samensmeedt, moge ook den laatsten twijfelaar aan onze zijde doen aantreden ter verovering van een plaats voor Nederland onder de op gaande zon van een nieuwen Germaan- schen dag”. Het gaat er op het oogenblik nog om vooroordeelen te overwinnen. De N.S.B. heeft het mede in haar hand deze over winning sneller en gemakkelijker te maken. Het D.N.B. publiceert het volgende ar tikel over hetgeen Churchill beloofde en wat hij hield Churchill als oorlogsstrateeg Op 8 October 1914 verklaarde Chur chill den burgemeester van Antwerpen „Alles in orde, u behoeft u geen zorgen te maken. Wij zullen de stad redden”. Twee dagen later, op 10 October, viel Antwerpen in Duitsche handen Op 21 September 1914 verklaarde Churchill „Wanneer de Duitsche vloot niet uit haar havens komt, zal ik ze uitgraven als rat ten uit haar hol. Een dag later, op 22 September 1914. torpedeerde de duikboot onder bevel van Weddigen de Britsche kruisers „Aboukir", „Hogue” en „Cres- by”. In Maart 1915 wilde Churchill den wereldoorlog in Gallipoli beslissen. Het avontuur kostte Engeland 34.000 dooden en was een volledig fiasco Toen werd Churchill als ..eerste lord der onbekwaam heid" zoo snel mogelijk ontslagen. Hoe is het thans In April 1940 begon Churchill het avontuur in Noorwegen on der het parool„Wij zullen aan de Noorsche kust datgene bezetten, wat wij noodig achten”. De harde werkelijkheid was ook hier sneller dan Churchill’s be weringen. De kosten van dit avontuur van Churchill betaajde het Engelsche volk Tijdens den veldtocht in het verklaarde Churchill nog na de neder laag in Vlaanderen op 28 Mei 1940 in het Lagerhuis „De Fransche en Britsche legers zullen in weerwil van de laatste nederlagen in Nederland en België de Somme-linie en de Maginot-linie hou den en wij zullen overwinnen”. Veertien dagen later was niet alleen de Maginot- linie doorbroken, doch lag geheel Frank rijk terneer, terwijl het Engelsche vaste- landleger. uiteengescheurd en in lompen gehuld „zijn Duinkerken” achter zich had. In Maart 1941 verraste Churchill het Engelsche volk met de mededeeling van de Putsch der oorlogsophitsers in Bel grado met de woorden, welke hij sprak voor den centralen raad van de conser vatieve partij „Ik heb goede berichten voor u” Vier weken later had Zuid- Slavië afgedaan, had Engeland zijn macht en invloed op het continent verloren. Vóór de strijd op Kreta begon, verklaar de Churchill op 6 Mei -1941 „Wij zijn voornemens Kreta tot den dood toe en zonder een of andere gedachte aan terug trekken, te verdedigen". Op 2 Juni was de vlucht van de Britten op Kreta reeds voorbij. Toen de Britten hun offensief van December in Cyrenaica begonnen, kondigde Churchill aan„Thans is de tijd gekomen om den tot dusver krach- tigsten slag voor de eindoverwinning, voor het vaderland en de vrijheid te voeren. Het leger in de woestijn kan aan de geschiedenis een nieuw blad toevoe gen, dat geheel gelijkwaardig is aan dat. waarop Blenheim en Waterloo staan ge schreven”. Thans, na een strijd van 2 maanden, staan de Duitsche en Italiaan- sche strijdkrachten in Libye ongebroken en het Britsche leger in de woestijn ziet zich geplaatst tegenover dezelfde moei lijkheden als voorheen. Van Sovjet-zijde zijn berichten gepubli ceerd over een bolsjewistische overwin ning in den sector tusschen Cholm en Toropez. In bevoegde kringen van de Duitsche hoofdstad worden deze berich ten, aldus het A.N.P., beschouwd als een nieuw bewijs, dat het Sovjet-commando niet in staat is geweest, uit het verloop van de gevechen in den zomer en den nerf st de juiste conclusies te trekken «ten gaat zelfs te Berlijn zoo ver. dat men deze nieuwe overwinningsberichten van de bolsjewisten interpreteert als een teeken te meer, dat het Sovjet-comman- nog steeds geen overzicht heeft over pet geheele front, laat staan over den mtalen oorlogstoestand, of dat de Sov- jet-legerleiding nog steeds niet haar wil neeft kunnen doorzetten tegenover de mver politieke doelmatigheidsoverwe- Sain Van de ProPaflanda-machinerie in J.n Berliin F.-**** vei bijzonder j?.n militaire zijde wordt geconstateerd, p “e toestand aan het Oostelijke front mii "Ostend is. die door de Duitsche i- nteire leiding systematisch tot stand georacht De bolsjewisten hebben tot j>anjerre' ondanks de door hun propa deel geuite bewering van het tegen- ee °P Reen enkel punt van het front "Rrooten aanval” trachten te onder bet i Wanneer men daaronder verstaat dene'0] den stri’d brëngen van verschei- het *n een bepaalden sector van «ont, met de bedoeling door de, Aan de Noord-Amerikaansclie en de Canadeesche kust hebben Duitsche duikbooten haar aanvallen op de vijandeiyke scheepvaart in deze wateren voortgezet en wederom 12 koopvaardijschepen van 103.000 brt„ waaronder 6 groote tankschepen, tot zinken gebracht. Bij deze aan vallen had de duikboot van den korvettenkapitein Zapp bijzonder veel succes. Sedert haar op 24 Januari gemelde eerste optreden aan den Westelijken rand van den Atlantischen Oceaan hebben onze duikbooten daarmede 30 vijandelijke koopvaardijschepen van 228.000 brt. in totaal tot zinken gebracht. Omtrent de landing van de Japanners op Tarakan aan de Noordoostkust van Borneo op 11 Januari j.l. zijn thans te Tokio belangwekkende bijzonderheden be kend geworden, volgens welke de bezet ting vóór de landing de petroleumtanks in brand heeft gestoken. Het vuur breid de zich toen uit over de havenwerken van het eiland Langs de kust waren versterkte stellingen met tal van hinder nissen aangelegd, die na de landing ten deele rrtoesten worden opgeblazen. Boven dien moest een mijnversperring in de Baai van Tarakan worden gepasseerd. Daar de landing bij verrassing plaats greep, gaven deelen van de Ned.-Indische troepen zich terstond over. Aan de Zuid westkust evenwel wist een kleinere ver sterkte stelling zich geruimen tijd te handhaven. De overgave geschiedde pas na het geconcentreerde vuur van de Ja pansche vlooteenheden. Volgens een verslag van de „Yomioeri Sjimboen” drongen op den dag van de Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20. zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7,35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prljzen Afz nummers 5 ct., fr. p post 10 ct Bijeenkomst generale staven De politieke commissie van de pan- Amerikaansche conferentie heeft een resolutie aangenomen over de onmiddel lijke bijeenroeping van de generale staven van alle Amerikaansche landen voor het voeren van besprekingen. Japansch commentaar De woordvoerder van de Japansche regeering heeft gisteren, sprekende over den druk, dien de Ver. Staten uitoefenen op de conferentie te Rio ter bereiking van een bepaald resultaat, gezegd: „Wij zullen ons de dappere houding van Argentinië en Chili tot behoud hunner onafhankelijkheid herinneren.” Spr. wees er op. dat het Japan genoegen deed te vernemen, dat de genoemde beide landen ondanks de intimidatiepogingen der Ver. Staten besloten hebben niet terstond de diplomatieke betrekkingen met de as mogendheden te verscherpen. Omtrent Peru waren nog geen officieele inlich tingen ontvangen Op 22 Juni 1941, den dag, waarop Euro pa onder leiding van Adolf Hitler zich teweer stelde tegenover de bolsjewistischa bedreiging, zong Churchill den lof van den nieuwen bondgenoot en beloofde hij dezen hulp van het geheele Britsche em pire. Hij verklaarde: „Wij zullen Duitsch land bombardeeren bij dag en bij nacht, in steeds toenemende mate, en wij zul len maand na maand zware ladingen bommen neerwerpen om de nederlaag van Duitschland af te dwingen.” Thans is bijna de helft van het Euro- peesche deel der Sovjet-Unie met zijn grondstofbronnen in Duitsche handen en Churchill’s voorspellingen zijn weer ge klets gebleken. Op 8 December 1941 verzekerde Chur chill den leden van het Engelsche Lager huis: „Enkele van onze mooiste schepen hebben hun station in Oost-Azië bereiKt Iedere voorbereiding, die in onze macht lag, is getroffen en ik ben ervan over tuigd, dat wij ons goed zullen houden.” Twee dagen later, op 10 December, la gen de slagschepen „Prince of Wales” en „Repulse", de trots van de Britsche vloot, voor Singapore op den bodem der zee. Churchill onttrok zich echter aan den toestand door vlug naar Amerika te vertrekken. Zooals steeds, wanneer de fei ten zijn leugens bestraffen, ensceneert hij een nieuwen coup de theatre om de aan dacht van het Engelsche volk van de cata strophe af te leiden, die door zijn schuld is ontstaan. Reeds lord Fisher heeft Churchill als oorlogsstrateeg een „slech ten verliezer” genoemd. Hij heeft zich zijn titel uit den wereldoorlog van „eer ste lord der onbekwaamheid” weten te handhaven. (Zie verder le blad pag 2.) PRIJS DER ADVERTENTIËN: 45 ct, daarna iedere regel 5 ct. fr p post 10 ct volgens posttarief. Bü Dienstaanbiedingen 75 ct dit blad” 10 ct meer Y

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1