Japanners op 40 K.M. van Singapore Churchill Lagerhuisverklaring van Portefeuillekwestie gesteld BRITSCHE DIVISIE OP MALAKKA VERNIETIGD Na den Slag bij Barki| 1942. No. 18092. VERDUISTEREN de führer negen jaar AAN DE MACHT Woensdag 28 Januari. ERKEND, TEKORTKOMINGEN DOCH VAN DE HAND BEZETTING VAN BAL1KPAPAN VOLTOOID BARNSTEENTENTOON- STELLING IN MAURITS HUIS GEOPEND Balanga in Japansche handen KABINETSWIJZIGING GEWEZEN Felle luchtaanval op Amboina Rede prof. dr. T. Goedewaagen De Australische troepen Hulpconducteur geraakte bekneld Amerikaansche troepen in Noord-Ierland Londen bevestigt verlies „Barham” Engelschen plannen de bodem ingeslagen DOODELIJK ONGEVAL IN PEKELREMISE H.T.M. Engelsche duikboot torpedeert Spaansch schip Amerikanen op de vlucht Protest van de Valera Luchtalarm in San Francisco Britsche vliegtuigverliezen Gemeenschappelijke verklaring Churchill-Roosevelt Toeslag voor kolenbezorgers De Amerikaansche scheepsverliezen Engelsche bommen op ons land De opmarsch in Birma De operaties ter zee De successen van de as in Cyrenaica COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: 300 OPVARENDEN GERED Amerikaansche marinekringen wees op de zich TERUGTREKKING GEËISCHT UIT EUROPA EN AFRIKA geraad- noch Naar de Engelsche Canberra meldt, heeft een delijk te onderscheiden was, dat het een schip van een niet-oorlogvoerende mo gendheid betrof, dat met de Spaansche kleuren ondubbelzinnig was gekenmerkt en dat niet in convooi voer. Geen noemenswaardige schade Op den avond van 2d dezer verschenen enkele Engelsche vliegtuigen boven Ne- derlandsch gebied. De weinige bommen, welke zij lieten vallen, richtten slechts onbelangrijke materieele schade aan. slechte weer vertraging heeft ondervon den”. Het blad schrijft: dit is het oude liedje van Engelsche hulpbeloften, zooals die reeds gegeven zijn aan Polen, Noor wegen, België, Nederland. Frankrijk, Ser vië en Griekenland, om later te verkla ren, dat het slechte weer of iets derge lijks verhinderd heeft, meer te presteeren. Door de kwestie van vertrouwen te stel len, zoo schrijft de „Berl. Börsen-Ztg.”, zet Churchill het parlement onder druk. Hij weet n.l. wel, dat niemand in Enge land in staat zou zijn, de vastgeloopen kar uit de modder te trekken, nu hij het heeft klaargespeeld, om geleidelijk het geheele Empire aan den Amerifcaanschen vriend te versjacheren. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki". „De Nieuwste Mode” «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’ f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. BB-gg-, I - Uit Batavia wordt groote Japansche bedrijvigheid in de lucht boven alle deelen van Nederlandsch-lndië ge meld. Een bijzonder felle luchtaanval is gedaan op de vlootbasis Amboina in de Molukken. v. 6.18 aar nam. tot 9.27 aar v.m. Maan: 28 Jan. onder 6.08 v.m-, op 3.09 n.m.; 29 Jan. onder 6.59 v.m., op 3.56 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 39.49.20 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116324; zg. Stadspatiënten no. 49 In de pekelremise van de H.T.M. aan den Harstenhoekweg geraakte in den afgeloopen nacht de 45-jarige hulpconducteur L. W. uit de Schalk- burgerstraat, bekneld tusschen een rijdenden wagen en een deurpost. De man liep zoodanige verwondingen op, dat hij ter plaatse overleed. Door den geneeskundigen dienst is het stoffe lijke overschot naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Een Pacific-raad Aan het slot van zijn rede heeft Chur chill maatregelen aangekondigd tot het instellen van een „Pacific-raad”. Het staat nog nietj/ast. aldus zeide hij, of deze raad te Londen of te Washington zal vergade ren. Australië en Nieuw-Zeeland hebben zich uitgesproken voor Washington. De Britsche regeering heeft zich accoórd ver klaard met het verlangen van Australië en Nieuw-Zeeland, die bij het vaststellen der politiek gehoord wenschen te worden. Overigens treffen Engeland en de Ver- eenigde Staten talrijke maatregelen tot het vergrooten van de veiligheid van Australië en Nieuw-Zeeland en tot het zenden van versterkingen aan wapens en uitrusting. Er kan geen sprake van zijn, dat men den oorlog in den Stillen Oceaan als een operatie van den tweeden rang beschouwt. Volgens een frontbericht van de «Tokio Nitsji Nitsji” bevindt zich het schiereiland Balanga, in het Zuidwes ten van het eiland Luzon, thans defi nitief in Japansche handen. De Amenkaansch-Philippijnsche troepen hebben hun stellingen bij den t>erg Natib, welke zij hardnekkig hadden verdedigd, moeten ontruimen- Hun terugtocht nam het karakter van een vlucht aan. Het ministerie van oorlog te Washington deelt in een communiqué mede, dat Ame rikaansche troepen in Noord-Ierland zijn geland. Zij staan onder bevel van den divisie-generaal Hartle. Uit Dublin meldt de Britsche berichten dienst dat de Valera in een gisteravond gepubliceerde verklaring heeft gepro testeerd tegen de aankomst van Ameii- kaansche troepen in Noord-Ierland Hij verklaart, dat zijn regeering pleegd is noch door de Britsche. door de Amerikaansche regeering. nieuwsdienst uit Calvell Raboul, afgevaardigde van het parlement uit Melbourne, telegrafisch den minister van oorlog Forde verzocht, alle Australische empiré-troepen en eenheden van de Australische luchtmacht uit Europa en Afrika terug te trekken, daar de toe stand in den Stillen Oceaan „dreigend" geworden is. Volgens een in .Aftonbladet" gepubli ceerd bericht uit New York is er Maan dag te San Francisco gedurende 4 uur luchtalarm geweest. De militaire autori teiten hebben medegedeeld, dat onbeken de vliegtuigen boven de Gouden Poort Waren gezien. Bommen zijn niet gewor pen. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat .vliegtuigen van het Japansche leger Maandag 50 Britsche bommenwer pers en gevechtsvliegtuigen hebben neer- Seschoten boven uitgestrekte gebieden van Malakka en Birma. Bijna de helft van dit totaal, namelijk 24 machines, werden neergeschoten buiten Endau op Oost-Ma- lakka, 15 andere toestellen werden ver nield boven Endau zelf, 10 werden ver nield boven Rangoon en 1 boven Tengah, het vliegveld van Singapore. De Japan ners verloren slechts 1 toestel De vlieg tuigen werden buiten Endau neergescho ten, toen zij Japansche transportschepen aanvielen. Volgens den Britschen berichterwBewst is in een gemeenschappelijke verklaring van Churchill en Roosevelt medegedeeld, dat 3 Britsch-Amerikaansche commissies zijn opgericht, die tot taak hebben de samenwerking op het gebied van de oor logvoering verder uit te breiden. Naar de Gemachtigde voor de Prijzen mededeelt, zal het den handelaren in brandstoffen tot nadere bekendmaking geoorloofd zijn, bij het aan huis bezorgen van brandstoffen een toeslag van 10 cent per h-1. extra te berekenen. Op klaarlichten dag heeft Zaterdag ochtend een Britsche duikboot op 150 mijl ten Westen van de Portu- geesche kaap San Vicente het Spaan sche vrachtschip „Navemar”, dat een groote lading levensmiddelen aan boord had, in den grond geboord. Scheepvaart- en marinekringen te Madrid zijn verontwaardigd over dit in cident, aldus het A.N.P., aangezien dui- Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Britsche min.sterie van marine medegedeeld, dat het slagschip „Barham" tot zinken is ge bracht. Van de bemanning van de „Barham”, welke door een Duitsche duikboot is ge torpedeerd. zouden ongeveer 300 van de 1120 opvarenden zijn gered. De „Barham” is het vijfde Britsche slagschip, dat in dezen oorlog ten onder ging en werd gebouwd in 1914. Het schip had een waterverplaatsing van ,31.100 ton en een snelheid van 25 mijl. De bewapening bestond uit 8 stukken geschut van 38 c.m., 12 van 15 c.m.. 8 van 10 c.m. en een groot aantal zware machinegeweren. Bovendien voerde het schip een catapultvliegtuig aan boord. Duikbootcommandant onderscheiden De Führer heeft kapitein luitenant Frei herr von Tiesenhausen, den commandant van de duikboot, die den 25sten Novem ber 1941 voor Solloem het slagschip „Barham” tot zinken heeft gebracht, het ridderkruis van het Ijzeren kruis ver leend. Het ministerie van marine te Wash ington bevestigt, dat het troepentrans- Portschip „Venore” (8016 ton) als acht ste slachtoffer van den duikbootaanval voor de Atlantische kust tot zinken is gebracht, meldt het D.N.B. Het tot zinken brengen van weer 12 koopvaardijschepen in de Amerikaansche Wateren door Duitsche duikbooten wordt door de Duitsche pers het gevolg van de bewerkte De Ver- aan den verwijzing bij de Vereenigde Staten als bij Enge land, vestigen de bladen de aandacht op bet ongewoon groote aantal tankschepen, «lat bij deze laatste aanvallen verloren is gegaan. Indrak te Berlijn De eerste indruk van Churchill’s rede in Berlijnsche politieke kringen is, meldt het A.N.P., dat zij de spanning, waar mede zij in Engeland werd verwacht, geenerlei wijze rechtvaardigt. Haar in houd bestaat, naar men te Berlijn ver klaart. in hoofdzaak wederom uit een be kentenis van nederlagen, die zoo duidelijk zijn, dat zij niet kunnen worden ont kend en overigens uit de gebruikelijke beloften van Churchill voor de toekomst. De Lagerhuisrede wordt door de Ber- lijnsche pers gekenmerkt als de „pessi mistische balans" en als de „sombere uit komst” van Churchill. Ale bewijs halen de bladen verscheidene kernachtige zin nen uit de rede aan, waarin hij nog „een heele reeks meer slechte berichten" voor den komenden tijd aankondigt. en vooral den ,na iaar °°rlog is het net gelukt, onze hoofden boven water te hou den". De „Völkischer Beobachter” schrijft.dat Churchill Engelands vooruitzichten in de somberste kleuren geschilderd heeft en dat van het gepraal zijner vroegere rede voeringen niet veel is overgebleven. Wij hebben Churchill altijd voor den do< f Slaver van het Empire gehouden, schrijft net blad. Thans moet hij zelf toegeven, dat Washington in de vitale kwestie der verdediging van twee Britsche Dominions, namelijk Australië en Nieuw-Zeeland, de de eerste viool speelt. Het derde Domi nion, Canada, is zonder meer aan de Ver. ®ve7«leverd, en het vierde en ^Ktt^’„ZuL<1’Aft‘’ka’ wordt aar> toom gehouden door de dictatuur van Smuts. rhilï>’.D^~M€ AI1k Zts" w'ist °P Chur- St-ünie,a2"£ °Ver hul? aan de oovjet-Ume, welke „jammerlijk door het Pacific-vloot voorloopig lamgeslagen Ten aanzien van den toestand in Oost- Azië verklaarde spr., dat de aanval op Pearl Harbour de Amerikaansche Pacific- vloot „voorloopig heeft lam geslagen”, zoodat de meerderheid in den Stillen Oceaan en den Maleischen archipel van de Vereerigde Staten en Engeland is overgegaan op Japan. Hij voorspelde dat de Japansche meerderheid ter zee lang genoeg zou duren om het Japan mogelijk te maken, al zijn tegenstanders talrijke zware en smartelijke verliezen toe te brengen. Wanneer wij echter zouden kun nen volhouden, aldus meende Churchill, zou de verhouding weer omkeeren. Singa pore zal tot den laatsten duim gronds door de Britsche, Australische en Britsch- Indische strijdkrachten worden verde digd. Van 15 regels t1-75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 05 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De ondér beschermheerschap van den Rijkscommissaris door de Staatliche Bern, stein Manufaktur Königsberg georgani seerde tentoonstelling „Barnsteen, goud der zee” is heden in het Mauritshuis geopend in tegenwoordigheid van me vrouw Seyss-Inquart, een vertegenwoor diger van den Rijkscommissaris, prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbe- scherming, prof. dr. F. Wehofsich, eenige hooge Duitsche officieren, hrit.-gen. H. A, Seyffardt, commissaris van politie P. Kramer e.a. Prof. Goedewaagen hield, nadat het Zepparonikwartet den eersten tekst uit het strijkkwartet C. Dur K.V. 465 van Mozart ten gehoore had gebracht, een rede. Spr. wees er op, dat de bouwkunst, de gebruikskunst en de sierkunst van alle ruimtekunsten (Raumkünste) het méést aan de materie gebonden zijn. De natuur geeft haar het materiaal en z£j zijn ver want met de techniek, in zooverre in haar eindproduct dit materiaal, meer bijvoor beeld dan in de schilderkunst, meespreekt en zichtbaar blijft. Men kan werken dezer kunsten niet naar waarde schatten zon der zich tevens te verdiepen in aard en mogelijkheden hunner grondstoffen. Verschillende culturen hebben in haar artistieke vormgeving verschillende ma terialen gebruikt. Het marmer past in Athene en Rome en de baksteen hoort thuis in Amsterdam en den Haag. Het eikenhouten meubel en het vaatwerk uit Nederlandsche aarde hebben hun vader land, waaruit zij als het ware gegroeid zijn. En zoo heeft ook elk. land of we relddeel zijn eigen materiaal om het sie raad, zijn sieraad, te scheppen of ver siering aan te brengen. Het barnsteen is een kunstmateriaal uit het Noorderland en daarom verdient dit „goüd der zee" de aandacht van onze kunstnijveren, zooals in de oudheid Hero dotus het paleis in Babylon, de Apocalyps de hemelscne stad en Pluto de stad zijner droomen Atlantis met de schoonste ge steenten hebben getooid. In het kunstambacht paart zich het nut aan de versiering. Het produceert voor werpen van nut. maar ook L sieraad, zooals het ook hét nuttige vóoi werp ver siert, waarbij het nut in het spel over gaat. De inrichters dezer tentoonstelling wil ik hier, als leider van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten dank zeggen voor han streven, ook het Haag- sche publiek er van te overtuigen, dat in dit spel een edel materiaal tot edele vor men kan komen. Dr. Hellbeck, leider van de pers- en propaganda-afdeeling van de Bernstein- Manufaktur, gaf hierna een voordracht over „Barnsteen in de kuituur van vroe ger en thans” en -sprak de hoop uit, dat deze tentoonstelling, waarmede men te Amsterdam onlangs voor het eerst buiten de grenzen van het Rijk was gekomen, mocht bijdragen tot verbetering van de verstandhouding tusschen het Duitsche en het Nederlandsche volk. Voorts dankte spr. den Rijkscommissaris voor de aanvaar ding van het beschermheerschap en de leiding van het Mauritshuis voor haar medewerking. Prof. Wehofsich opende daarop in naam van den Rijkscommissaris deze schoone tentoonstelling. Na de opening maakte het gezelschap een rondgang langs de ten toonstelling. Betreffende den opmarsch in Birma leeft ae „Nitsji NitsjF’ mede, dat de Ja- iansche troepen, ondanks den feilen tegenstand, die door de Britsche troepen ln Birma wordt geboden, oprukken naar Moelmein. Gistermorgen hebben Japansche vlieg- Ituigformaties, die een grootscheepschen Bpanval op Rangoon ondernamen, in lucht- ■evechten 11 vijandeiijke vliegtuigen ïeergehaald; 1 Japansch vliegtuig wordt tennist Het te Rangoon uitgegeven Britsche egerbericht geeft toe, dat de Birmaan- che kuststad Merqui, op ongeveer 18U to. ten Zuiden van Moelmeüi, door de engelschen is ontruimd. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Japansche eenheden de bezetting van Balikpapan hebben voltooid en de eenheden van den tegenstander zich één voor één overgeven. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat bij de landing in öalik Papan t>P 24 Januari de marine-eenheden, die een convooi begeleidden, een hevig ge vecht geleverd hebben met vijandelijke torpedojagers en duikbooten. japansche Vliegtuigen brachten een vijandelijke duikboot tot zinken. De Japanners verlo ren vier transportschepen. Onder de 13 vijandelijke schepen, die verder, volgens opgave van het hoofd kwartier in de wateren van Sumatra en Java door Japansche duikbooten tot zin ken zijn gebracht, bevinden zich een be wapend koopvaardijschip van 15000 b.r.t., een tankschip, alsmede 2 vrachtschepen van 8000 b.r.t. elk, 2 schepen van 5000 br.t. elk, 2 van 4000 b.r.t. en 5 van in totaal 31.000 b.r.t. De Staatsbegrafenis van Generaal Veldmaarschalk von Reichenau. Rijksmaar- schalk Hermann Göring brengt in het Berlijnsche Tuighuis een laatsten groet aan den overleden Veldheer. (Hoffmann.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill bij het begin van zijn verklaring in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij de portefeuille kwestie wilde stellen, omdat „het slecht geloopen is met de gebeurtenis sen en nog slechter kan loopen". Voorts verklaarde hij. dat tengevolge van het slechte weer een kleine belem- nering is ingetreden in de leveranties, die aan Stalin waren beloofd. Overgaande tot de gevechten in Noord- Afrika aeide de premier, dat Rommel tot dusver nog slechts „op het nippertje ver slagen” was. „Na 2J jaar oorlog, aldus ging spr. ten aanzien van den veldtocht in Libye verder, is het slechts juist gelukt ons hoofd boven water te houden Maar wij beginnen onzen' weg te overzien en het ziet er thans meer dan ooit tevoren naar uit, alsof wij de overwinning zullen bevechten”. De Britsche verliezen in Li bye. zoo verklaarde Churchill verder, be dragen 18 000 man aan dooden, gewonden en gevangenen. In strijd met hetgeen tot dusver is vastgesteld beweerde hij. dat het grootste deel hiervan Britten waren. De Engelsche nederlaag in Noord-Afrika verklaarde Churchill met te zeggen: ..Wanneer wij onze middelen over geheel Oost-Azië versnipperd hadden, zou dat onze ondergang geweest zijn” Geen zondebokken Churchill wees kabinetswijzigingen van de hand. Hij zeide: „Ik ben verant woordelijk. wanneer zich eenigerlei te kortkomingen voordoen, waarom zou ik zondebokken moeten vinden, ohn het ge schreeuw van een zeker deel van de Britsche en Australische pers te kalmee- ren?” Spr. noemde zich voorts alleen verantwoordelijk voor de beslissende vraag, welke in het debat ter sprake zal komen, of het besluit gerechtvaardigd was dat men het oorlogsmateriaal in de eerste plaats zond naar de Sovjet-Unie. Libye er. de Levant, toen er in Oost-Azië nog vrede was. Hij weigerde daarom uitdruk kelijk, Duff Cooper, „voor de wolven te werpen”. I Negen jaar zijn verloopen sedert Adolf Hitler in Duitschland de macht in handen nam en het Derde Rijk geboren werd. Het geschiedde op 30 Januari 1933 toen de toestand in het Reich zich zoo danig had ontwikkeld, dat Hindenburg daarin aanleiding vond Hitler tot rijks» kanselier te benoemen. Bij het overlijden van den rijkspresident op 2 Augustus* 1934 Combineerde Hitler de functies van rijkspresident en rijkskanselier en pro clameerde zich uit eigen machtsvolko- menhéid tot Führer (rijksleider), hetgeen door de volksstemming van 19 Augustus daaraanvolgend met 38.1 tegen 4.2 mil- lioen stemmen werd bekrachtigd. De dag van de herdenking der natio nale verheffing verkrijgt ook thans bij zondere beteekenis, omdat hij valt in den reusachtigen oorlog tusschen twee we relden. Na de geweldige krachtsontwik kelingen in de jaren 1940 en ’41 hebben Duitschland en Italië hun posities in Europa verder geconsolideerd en Japan heeft, getrouw aan de as, een verrassend snellen en zegenrijken aanval ondernomen op de Britsche en Amerikaansche bol werken in Oost-Azië. De tanende macht van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten in de Stille Zuidzee vormt een nieuwe en krachtige schakel in den ver- nietigingsstrijd tegen de Anglo-Ameri- kaansche mogendheden. In versterkte mate kan de as alle kracht aanwenden voor de eindover winning. Een der voornaamste grondsla gen daarvoor is de hechte organisatie van het Duitsche volk in den nationaal- socialistischen staat, welke de enorme krachtsontwikkeling heeft voortgebracht, waarmede geen tegenstander ter wereld zich verwag te meten. De organisatie van het Duitsche volk is het levenswerk ge weest van Adolf Hitler en zijn verdien sten in dat opzicht komen op dezen dag opnieuw op den voorgrond. Als onbeperkt heerscher van het Derde Rijk, zijn de oogen der geheele wereld steeds op hem gevestigd. Over zijn persoonlijkheid en zeldzame loopbaan mogen in dit verband eenige bijzonderheden volgen. Zoowel voor- als tegenstanders van zijn poli tiek en levensbeschouwing erkennen, dat hij de figuur is, die in de laatste jaren de grootste rol in de geschiedenis van Duitschland en de geheel wereld heeft gespeeld en nog speelt. Het merkwaar digste in de carrière van Hitler blijft dat niets er ooit in het verleden op wees dat hij de aangewezen man zou zijn voor het vervullen van een dergelijke roe ping. Geboren als zoon van een eenvou dig douane-beambte, gespeend van een opvoeding, welke hem groote kennis zou hebben kunnen bijbrengen, zal er wel niemand zijn geweest, die in de jaren voor den wereldoorlog aan zijn toekom stige grootheid heeft geloofd. Wellicht hebben zijn betrekkelijk harde jeugdjaren hem geleerd een open oog te hebben voor realiteiten, voor de natio nale en sociale stroomingen van zijn tijd. Reeds toen moet hij. geboren in de Oostenrij ksch - Hongaarsche monarchie met haar volkenmengeling, hebben ge droomd van de groot-Duitsche volksidee, welke hij zou verwezenlijken in de stich ting en ontwikkeling van het Derde Rijk. Met groot idealisme zet Hitler zich aan de verwerkelijking van de taak, die hij zich heeft gesteld. Hij is de propagandist bij uitnemendheid, de macht van het ge sproken woord brengt hem uit de onbe kendheid naar het voorste gelid. Van 1920 dateert de oprichting van de nat.-socia- li’stische Duitsche arbeiderspartij. Geleide lijk groeit met de partij. Hitler’s macht De inflatie, Ruhrbezetting en politieke crisis doen bij hem en gelijkgezinden de gedachte rijpen aan een staatsgreep, dien hij 8 en 9 November 1923 te München» tot een begin van uitvoering brengt. De poging mislukt. In het daarop gevolgde proces werd de partij ontbonden en Hit ler tot een half jaar vestingstraf veroor deeld. In dien tijd schrijft hij „Mein Kampf”. De partij herrijst in 1925, waar bij Hitler aan het leidersbeginsel een sterker relief gaf dan ooit. Meer, dan Hitler’s binnenlandsche poli tiek zijn voor ons de maatregelen op het gebied der buitenlandsche politiek ge nomen van belang. Voorop staat daarbij de strijd tegen de drukkende bepalingen van Versailles. Hitler heeft met onver moeibare energie de bevrijding van Duitschland uit de kluisters van Versail les verwerkelijkt. Zijn woorden zijn voor den Duitscher. die zich onderdrukt voelt door een onrechtvaardig vredesverdrag en gebukt gaat onder de gevolgen van een dikwijls weinig verkwikkelijken par- tijenstrijd, als balsem op een open won. de. Meer en meer gaat men in Hitler den profeet zien die Duitschland zal bin nenvoeren in het beloofde land, een vrij, groot en machtig Duitschland Achtereen volgens kwam tot stand de herbewapening de remilitarisatie van het Rijnland, de aanhechting van Oostenrijk, het Sudeten- en Memelland. de feitelijke annexatie van Ts j echo- SI owa k i j e Naar het Japansche hoofdkwartier mededeelt, hebben de Japansche troepen met zekerheid de 45e vijandelijke brigade vernietigd in d slag bij Barki en Parit Boelong aan de Westkust van den staat Johore. Tijdens de gevechten werden 1200 man vijandelijke troepen in den strijd gebracht. De Japanners maakten 1100 gevangenen; 1810 gesneuvelden bleven op het slagveld achter. De Japansche verliezen bedroegen 139 dooden, waaronder 9 officieren en 163 gewonden. De Ihpansche troepen, die in een reusachtigen halve-maanvormigen boog door be- I neden-Johore naar het Zuiden oprukken, zijn thans gereed voor den aanval op I Johore-Bahroe, de hoofdstad van den staat Johore. De Engelschen, Australiërs en I Indiërs hebben zich thans teruggetrokken op den sector Koelai, ongeveer 40 k.m. ien Noorden van Singapore. De Japanners zitten hen vlak op de hielen. Bij de Ktvechten der laatste dagen zijn tot nu toe 200 Britsche officieren en 5000 Britsche Hdaten gevangen genomen. Ueze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12&UU Bijkantoor: ScHeveningen Keizerstr 319, fel 559319; Filialen: Rijswijk Kantoorboekn Leeuwendoal, Oranjelaan 3, Tel 119461. Voorburg, Boekhan del H. E G. Ruys Heerenstr 124 Tel. 778038; N.V Kantoorboekh Th de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. vap Hoytemastr. fifi Tel 721187 Over de gevechtshandelingen in het Westelijke deel van Cyrenaica schrijft een bijzondere correspondent van Stefani, dat ook ditmaal weer vastberadenheid en snelheid de grondslagen van het succes der asmogendheden geweest zijn. De ge. motoriseerde colonnes drongen door tot ten Noordoosten van Agedabia, terwijl an dere formaties bezig zijn met de zuivering van het gebied. Het aantal gevangenen en het buitgemaakte materiaal groeit voort durend. Het oprukken van de DuitschIta. liaansche troepen ging zoo snel in zijn werk, dat groote vijandeiijke troependee- len door hen verrast werden. Zoo konden op een vliegveld 10 Engelsche machines buitgemaakt en de piloten gevangen ge nomen worden. In afwachting van de ver dere ontwikkeling van de operaties kan men thans verklaren, dat de troepen der asmogendheden, nu zij reeds de vijande lijke stellingen zijn binnengedrongen, elke hoop op verwezenlijking van de Engelsche plannen den bodem hebben ingeslagen, plannen welke zoo luide verkondigd wa ren door den Engelschen minister-presi dent, door de Engelsche generaals en de verantwoordelijke organen. De vurige strijdvaardigheid van de Duitsche en Ita- liaansche troepen in Libye, het luchtoffen. sief tegen Malta, de vernietiging of be schadiging van aanzienlijke Engelsche scheepseenheden in de Middellandsche Zee en de DuitschItaliaansche aanvoeren aan de Afrikaansche kust, zijn de hoofdfacto ren, die geleid hebben tot een verbetering der positie van de asmogendheden aan de Middellandsche Zee. Niet alleen in den Stillen Oceaan, doch ook in de Middel landsche Zee. waar Engeland zijn mach tigste strijdkrachten te land, in de lucht en ter zee had geconcentreerd, geraakt Groot-Brittannië in een crisis. door. Churchill en Roosevelt oorlógsuitbreiding genoemd, ’enigde Staten beginnen dit lijve te ondervinden. Met naar het gebrek aan tankschepen, zoowel

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1