Verbouw van HET GROOTE AVONTUUR V oedingsge wassen rt De distributiebonnen BINNENLAND Maatregelen tot opvoering van de bodemproductie TWEEDE BLAD «HAAGSCHE COURANT Woensdag 28 Januari 1942 De dilettantenmuzickvereenigingen Nederlandsche Ambulance FEUILLETON In parken en op braakliggende terreinen Zwaar invalide oud-stryders kragen vrij tramvervoer Eet rauwe peen "W OM - fel Op post in het win- Een artilleriestelling in een besneeuwd bosch op de Waldai-hoogten. r/*n 'H tersche Sovjet- Japanland en volk. Rusland. Dc beroemde tempel in (Hoffmann- P.K. Ulrich) 4 Br. of Geb. VI. of Vl.w. Aanleg volkstuincomplexen 1 k.g. 1 rants. BI., Br., geb. 06 100 gram Kaas 3% liter Melk 1% liter een ei Koffiesurr. 193 weten, mogen te (Nadruk verboden s?a de Duitsche wintersportmode. V.ln.r. zijden ski-jak in twee kleuren met ritssluiting, een sportjasje met groote van witte gabardine met kapje. (Weltbild-Polygoon) Een Duitsche verkennmgstroep in de sneeuw. (Wcltbild-Polygoon-P.K, Beissel) Kyoto. Hoffmann) Cacao Jam 50 gram 500 gram Boter Vet 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 125 gram 125 gram Boter Boter m. red. Boter Boter m. red. Aardapp. Aardapp. Ondanks de koude, altijd klaar om te starten. Ook de verwarmings- wagen heeft zijn bedieningsvoor- schriften. Nauwkeurige regeling is noodig. De Duitsche gevechtsvlieg tuigen moeten altijd startklaar zijn. (Orbis-Holland-P.K. Rompel) 06A 06B 06A 06B Rijst Hav. of peul Gort Verm., Maiz. der, aan 06 06 o a een on- niet bestemde, voor toe bestemde. Bonnen, die geldig blijven: 05 Aardappelen t.m. 31 Januari. 195 Algemeen (Peulvruchten) tot en met 21 Februari heeft voor over- J van de richtlijnen Teneinde voor 1942 den teelt van groen ten en van vroege of late aardappelen door particulieren te bevorderen, zijn vanwege het departement van Land bouw en Visscherij plannen voorbereid, om den aanleg van volkstuincomplexen De slag bij Agedabia. Water putten bij een woestijnbron. Ara bieren helpen bij het vullen van de blikken, (Hoffmann-P.K. Moosmüller) Finsche- of Duitsche soldaten of Lappen zijn de bestuurders van deze eigenaardige, op booten lijken de sleden. Bewerking en beschildering van deze voertuigen, waarmede groote snelheden worden be reikt. getuigen van een liefdevolle uitoefening van den handarbeid door de Lappen. (Weltbild-Polygoon-P.K. Niemeyer) Staatssckretar Dr. Jur. Ro land. Freisler heeft in het geboÉw Kneuterdijk te Den Haag een lezing gehouden over het onderwerp ..Das Rechtsdenken des jungen Europas”, welke lezing o.a. werd bijgewoond door den Rijkscommissaris, Rijksmi- nister Dr. Seyss-Inquart. Staatssekrctar Dr. Jur. Ro land Freisler tijdens zijn rede. (Polygoon-Meyer) Ratelende mitrailleurs handgranaten stormaanval. Steunt de Nederlandsche Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht 22. giro: 87600 ’s-Gravenhage. voorzien. Ingeval geen grens zou wor den gesteld, ontstaat bovendien de mo gelijkheid. dat particulieren een aan merkelijk grootere oppervlakte grond tot hun beschikking krijgen, dan voor de voorziening in eigen cn gezinsbehoef- ten noodzakelijk is zij zullen dan het overschot der producten weggeven, of verkoopen, wat tot allerlei ongewensch- te toestanden aanleiding zou geven. VERLENGING VESTIGINGSVERBODEN In de Staatscourant zijn opgenomen be schikkingen van den secr.-gen. van Han del, Nijverheid cn Scheepvaart, waarbij de vestigingsverboden voor den kleinhan del in electrotechnische apparaten en ma terialen en het electrotechnisch installa- teursbedrijf alsmede het fotografisch be drijf en den kleinhandel in fotografische artikelen, met zes maanden worden ver lengd. Het 2-jarige dochtertje van P. Heeren in de Krommcstraat te Sprun- del heeft in een onbewaakt oogcnblik uit een fltschje azijnextract gedronken Dc gevolgen waren zoo ernstig dat de dood spoedig intrad Te de Leek zijn eenige geval- len van kinderverlamming geconstateerd. De patiënten zijn allen naar het Zieken huis te Groningen overgebracht. 197 Alg. 05 C of 05 D Reserve 198 Alg. 199 t.m. 202 Algem, D—07 n Reserve Alg. Alg. Alg. Meneer Pietersen, die eergisteren uit de tram gevallen is en daarbij zijn enkel verstuikte, heeft gegireerd. Hij moest, toen hij gevallen was, tier* minuten op de komst van de „ziekenauto” wachten cn vond dit zoo verschrikkelijk, dat hij later tegen zijn vrouw heeft gezegd: „Ik heb nu tien minuten op medische hulp moe ten wachten. en wat is nu tenslotte een verstuikte enkel hoe moeten de mannen'aan het Oostfront het wel ma ken Toen heeft meneer Pietersen zijn giroboek genomen en een bedrag iets meer dan hij kon missen overgemaakt op girorekening 8 -7 - 6 - 0 - 0, Nederland- sche Ambulance, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. Aardappelen en peulvruchten De voedselvoorziening zal het meest gebaat zijn hij het telen van aardappe len (vroege aardappelen met een nateelt van b.v. boerenkool of spruitkool) en peulvruchten. In het bijzonder dient de teelt van bewaarbare producten, welke als winterprovisie kunnen dienen (late aardappelen en peulvruchten) te worden aangemoedigd. De oogstopbrengst der van gemeentewege geteelde gewassen, kan beschikbaar worden gesteld aan plaatselijke inrichtingen, tot verzorging van weezen en andere jeugdige perso nen. Indien ter plaatse zulke inrichtin gen niet aanwezig zijn,_dan verdient de verdeeling onder de armlastigen en de werkloozen met groote gezinnen, aanbe veling. in de nabijheid van de steden te bevor deren. Op daarvoor geschikte, reeds voor andere cultures perceelen grond, zooals b.v, komstigc stadsuitbreiding thans op korten termijn aan veehouders verhuurde, doch in het bezit der ge meente zijnde gronden cn verder gras landen, zullen door de Nederlandsche Heidemaatschappij in werkverschaffing volkstuincomplexen worden aangelegd, in dier voege, dat er 40 volkstuinen van ruim 200 vierk. m. per hectare worden gereed gemaakt. Deze complexen wor den vervolgens aan het Algemeen Ver bond van Volkstuindersvereenigingen te Amsterdam, ter uitgifte aan ge gadigden en ter exploitatie overgedra gen. De gebruikers zullen op deze gron den ten minste een are (100 vierk. m.) met vroege of late 'aardappelen moeten telen, terwijl het overige terrein met groenten moet worden bebouwd. Van wege het algemeen verbond, dat deze zaak zal verzorgen, in samenwerking met zijn plaatselijke afdeelingen. zullen de volkstuinders van pootgoed, zaaiza den en kunstmest worden voorzien. De tuinbouwvoorlichtingsdienst van de di rectie van den landbouw, zal zorgen voor een behoorlijke cultuurtechnische voorlichting van deze volkstuinders. DEN HAAG IS „VOL” Naar aanleiding van de richtlijnen, welke de directie van den Landbouw uit gestippeld heeft, hebben wij ons ervan vergewist, in hoeverre te den Haag op dit gebied nog van uitbreiding sprake kan zijn. Het bleek ons. dat den Haag „vol” is. d.w.z. elk geschikt stuk grond is, nadat reeds in 1940 met het in cultuur brengen van het mecrendeel der terreinen was begonnen en het vorige jaar hat over schietende eveneens als volkstuin in exploitatie kwam, thans aan zijn nieuwe bestemming overgegeven. Een gedeelte van de speelweide van het Zuiderpark, waar het spitwerk vóór het invallen van de vorst reeds faas begonnen, vormt om zoo te zeggen het sluitstuk. Vrijwel alle volkstuinen zijn uit den aard der zaak eveneens reeds uitgegeven. Hun aantal bedraagt thans ca 3500. Volkstuinen Daarnaast heeft genoemde secr.-gen. aan de burgemeesters medegedeeld, dat de uitbreiding van het volkstuin- wezen niet moet worden nagestreefd door het buiten effect stellen van de vroeger, onder andere economische om standigheden, aangegeven richtlijn, n.l. dat de grootte der volkstuinen in het algemeen tot 3 are beperkt dient te blijven. Immers, het doel van den volks tuin is. om den bewerker in de gele genheid te stellen, van den door hem beteeldcn grond, groenten en aardappe len voor het verbruik in eigen gezin te oogsten en daartoe biedt een oppervlak te van 3 are bij behoorlijke verzorging der gewassen cn de toepassing van een goed opgezet teeltplan ruimschoots mo gelijkheden, wat groenten betreft, ter wijl, wat aardappelen betreft, aldus de secr.-gen. het niet verantwoord zou zijn, hem zooveel cultuurgrond ter beschikking te stellen, dat hij in zijn totale behoefte aan aardappelen kan steile gedeelte acnter den rug naaaen en zich opnieuw in net broeikaswoua bevonden, waar de koele orchideeën oloeiden. gingen ze even zitten om uit te rusten. Daar genoten ze beiden van Het kleine incident van den vorigen dag was vergeten. Ada oekende, hoe hij naar den vorigen nacnt had gered en noe dankbaar zij hem daarvoor was. Er werden toekomstplannen gemaakt. Rie enberg meende, dat zij zoo spoedig nogelijk moesten trachten uit dit afge- nnderde gebied te geraken. Waarom \da lljcn dat sedert lang niet had ge- ■robeerd. begreep hij niet goed. Omdat het zoo gevaarlijk is, ant woordde zij. Om dat te doen, zouden zij een echte lisexpeditie moeten inrichten wan order net land in wonen stammen, die cn hunnen vijandig zijn gestemd. Riefenberg besloot een lijfwacht irrr.en er daarmee zich door alles neer •en weg banen, om opnieuw de oe schaafde wereld te bereiken. Ze liepen verder, want vóór avond nog wilden ze in het dorp den voet van der berg zijn Vlakbij de plaats, waar ze nadden uit 'rust, was de weg onderbroken door er Kleinen, steilen afgrond. Wacht, zei Riefenberg, die eerst Maar niet te veel Ter aanvulling van het dagelijksch rantsoen wordt er door oud. maar vooral door jong, veel rauwe peen gegeten. Dat is heel gezond, maar onmatigheid daarbij kan ernstige gevolgen hebben. In het ..Ned. Tijdschrift van Geneeskunde” voert dr. P. M. de Planque, chirurg te Leiden, enkele gevallen aan. waarbij operatief ingrijpen noodzakelijk was. om de ver stopping, ontstaan door het nuttigen van rauwe peen, uit den weg te ruimen. Be kend is, dat ten gevolge van het eten van droog fruit, gedroogde appels bijv., gemakkelijk ileus kan ontstaan, een toe stand. welke optreedt bij een afsluiting of belangrijke vernauwing van den darm. En ook bij het eten van rauwe wortels is dit vaak het geval, Dr. Planque ver meldt het voorbeeld van een 13-jarigen jongen, die wegens vermoeden van ap pendicitis acuta in het Dfaconessenhuis te Leiden was opgenomen. Het bleek echter dat in het darmkanaal een com pacte opstopping van een lengte van niet minder dt:n 40 c.m. vastgezet was. welke door massage niet in de richting van den dikken darm weggewerkt kon worden. Het geheel deed denken aan een stevig volgestopte worst. De inhoud bleek uit een enorme onverteerde, rauwe peen te bestaan. Bij een andere pa tiënte. die een buikoperatie had onder gaan. waarbij lissen in den dunnen darm vergroeid geraakt waren, bracht een nieuwe operatie aan het licht, dat ook hier het nuttigen van rauwe peen tot gelijke complicaties had geleid. Vooral degenen, bij wie ten gevolge van vroe ger doorstane buiktubereulose of van vroegere operaties vergroeiingen in den buik verwacht kunnen worden, dienen bij het eten van rauwe wortels zeer voor zichtig te zijn. 25 Januari t.m. 21 Februari Suiker 19 Januari tjn. 7 Februari 04D, of 04C of 04B Reserve I N.B. Zeep op bon 194 Algem. van 1 t.m. 31 Januari 25 t.m. 31 Januari Brood Brood OGA Vleescn 06B Vleesch Aard. Aard. 24 Januari t.m. 31 Januari 125 gram 125 gram 28 December t.m. 21 Februari Alg. 250 gram 203 209 210 204 t.m. 208 Algem. 06A tm. 09A Melk I 06B tm. 09B Melk I 21 December t.m. 31 Januari 57 Boter 57 Vet Verplichte landelijke organisatie De secr.-gen. van Volksvoorlichting cn Kunsten en de commissaris voor niet- commercieelc vereenigingen en stichtin gen maken bekend, dat krachtens een door laatstgenoemde op grond van art. 1 eerste lid. der verordening no 41/1941, genomen besluit alle dilettantenmuzick vereenigingen in Nederland met ingang van 1 Januari 1942 geacht worden te zijn aangesloten bij een van de' hier na te noemen landelijke organisatiesNeder- lóndsche federatie van harmonie en fan fare, secretaris J B. Harmsen te Brum- men Bond van arbeidersmuzickvereeni- gingen. secretaris C. J. v. Beckum. Hoef- kade 1496. den Haag Federatie van bon den van harmonie en fanfarecorpsen op R.K grondslag, secretaris H. A. J. Vce- neman te Son Federatie van Christelijke muzickbonden. secretaris P J. Verhoef. Rodcnrijschcweg 61, Berkel Z.H. Tengevolge van dezen maatregel zijn zij dan automatisch aangesloten bij den Ncderlandschcn bond van dilettanten orkesten cru tevens gehouden zich onver wijld tot de landelijke organisatie barer keuze te wenden, teneinde de tenuitvoer legging van dc aansluiting te bewerkstel ligen 56) Hjj Hep de eene gang in en de andere uit. Wat deed hij hier nu eigenlijk? Het was waarachtig koud geworden. Daar lag de open vlakte. Nog steeds weer klonk het. eentonige maar hartstochte lijke tamtam-geroffel en kronkelden zich de lichamen der dansers. Van ach ter een rots keek hij toe. Hij was bang, dat de negers hem zouden zien. Zij zou den het misschien gek vinden, hun mi- rakelkoning zoo eenzaam in den nacht te zien rondzwerven In een vafi die kille holen den nacht doorbrengen ging toch ook niet. Nu voelde hij waarachtig, hoe ongezellig koud het was geworden. Er bleef geen andere uitweg dan terug naar Ada Ji jen te gaan. En dat deed hij. Fweloe zat gehurkt het vuur op te poken en verdween dan Ada Iljen lag onder een zwaar wollen deken te slapen. Zijn ruiten, één rij knoopen en ceintuur en een windjacke Hij stak de nand uit naar Ada Iljen. Och, lachte ze, dat durf ik alleen wel aan. Maar toch gebruikte ze den geboden steun. Ze sprong, maar het liep ver keerd uit. Zij kwam terecht niet op den met dqpde bladeren bedekten bodem 'jan het ravijn, maar in de armen van -laar metgezel. Voor zij goed besefte wat er gebeurde, voelde zij een harts- lochtelijken zoen op de lippen branden. Zij moest even naar adem snakken, maar met een katachtige beweging ruk te zfe zich los, en de verliefde wereld- zwerver moest twee striemende slagen n ontvangst nemen. Zooiets is tamelijk vernederend en in dergelijke omstandig heden stellen mannen zich gewoonlijk rg idioot aan. Riefenberg maakte he- aas geen uitzondering. Inplaats van zich te verontschuldigen, oegon hij als 'en dwaas te lachen en wilde de belee- tigde Ada nogmaals omklemmen. Dat naakte haar zoo woedend, dat ze zich artstochtelijk weerde. Hjj zou maar ens bewijzen, dat hij, al was hij her tellend van malaria, nog kracht genoeg .1 zijn spieren had. am een vrouw in ■■‘dwang te houden. Het kostte nem .cel moeite, maar tenslotte h.eld hi| laar dicht tegen zich aar en ware* naar armen machteloos op haar ruf gekruist (Wordt vervolgd) Riefenberg. Zou ik wat ik verteld heb? U hebt zeer verstandig gesproker en onder meer gezegd, dat u naar d- vlakte vertrekt en dadelijk het hoofdge bouw van de blanke vrouw gaat betrek ken dat ge die heeren morgen vroeg op het groote binnenplein verwacht mei nun gevolg, dat Pikamaiinga die verga dering geboeid zal bjjwonen. dat gij een bezoek wenscht te brengen ,an de gron den, welke u werden toegezegd, enzoo- voort. O, per slot van rekening is het mij allemaal eender, bromde Riefenberg op onverschilligen toon. Ada bedacht, dat er geen dommer wezens dan de mannen bestaan, zuchtte mep op een oogenblik. dat de nieuwe negerkoning het niet kon zien, en daar op vertrokken zij, gevolgd door Fweloe en enkele negers met lansen. Eerst Klommen zij op net hoogste gedeelte van den Krater Zij wierpen een laatsten olik op net helle tandschap. liepen langs den rand van den anderen afgrond, waar in de diepte het stroomgebied zich .utstrekte en begonnen de afdaling. Dat werd haast nog moeilijker dan de oe- Klimming, want het gevaar om te val icn was grooter dan ooit. Zwijgend werkten Ada en Riefenberg zich naar benodm. ktadst m eendelijk het meest had gesprongen. De uitgifte Voor het verhuren van grootere ter reinen komt in de eerste plaats het bu reau aardappelverbouw te Arnhem in aanmerking, dat op deze gronden, over eenkomstig de desbetreffende regeling, volkstuincomplexen zal aanleggen, welke door het Landelijk verbond van Volkstuinders. aan gegadigde particu lieren ter bebouwing met aardappelen en groenten zullen worden uitgegeven. Komt, in verband met plaatselijke omstandigheden, de aanleg van volks tuinen niet in aanmerking, of is het be schikbare perceel voor dat doel te klein, dan kan de grond óf door de ge meente in eigen beheer worden be bouwd, óf aan particulieren voor het betelen met aardappelen en peulvruch ten in huur worden afgestaan. De aan iederen gegadigde uit te geven opper vlakte, moet in het algemeen niet groo ter zijn dan 200 a 225 vierk. m., terwijl de producten uitsluitend voor het ge bruik in eigen gezin mogen worden ge teeld. deren Kant van het vuur? Hij liep voor bij Ada, voorzichtig om haar niet wekken. Hij bleef staan naast haar. Haar gelaat was naar hem gekeerd. Het was de eerste keer in zijn leven, dat hij de gelegenheid had haar gezicht zoo ongestoord te onderzoeken. Hij hield zeer veel van Ada Iljen’s gelaat. Zooals hij het nu zag met ontspannen trekken, vond hij het zoo ontroerend schoon dat. het hem pijn aan het hart deed. Hij schrok, toen zij even het hoofd bewoog. Hij wilde zich terugtrekken, maar het was te laat. Zij opende de oogen en staarde hem aan. Riefenbere durfde schier niet ademën. Wat was dat een vreemd oogenblikl Ada Iljen’s oogen waren wijd geopend en de wimpers be wogen niet. Zij keek hem aan, zonder een teeken te geven van verwondering of ontstemming. Er lag haast geen uit drukking in haar blik of toch wel: een vage, groote rust, vertrouwen en geluk schenen hem uit haar ziel tegen te stra len. Met ontroering wachtte Riefenberg. maar er gebeurde niets. Zij sloot na en kele oogenblikken de oogen en sliep voort. Den volgenden morgen werd hij ge wekt door Fweloe. Ada stond reeds bij net vuur en was bezig vruchten te roos- --teren voor het ontbyt. Zij kwam naar ■smboematje wachtte hem aan den an- hem toe en reikte hem de hand. Niets Voorlichting Volkstuinders De directie van den landbouw een* aantal richtlijnen vastgesteld de practische uitvoering van de. heidsmaatregelen tot opvoering bodemproductie, welke richtlijnen de secr.-gcn. van Binnenlandsche Zaken heeft verwerkt in een brief aan de bur gemeesters. ten vervolge op zijn circu laire van 21 November j.l. over deze aangelegenheid. Noodzakelijk wordt het daarin geacht, dat de betrokken hoofden van dienst en de onder hunne bevelen staande ambte naren ten volle begrijpen, dat in het belang van de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk, elk daarvoor geschikt te maken perceel grond voor de productie van voedingsgewassen wordt benut. Door gronden in parken, plantsoenen, langs wegen, kanalen, enz., alsmede braakliggende terreinen voor den teelt van voedingsgewassen te gebruiken, voorzoover zij daarvoor geschikt of geschikt te maken zijn, kan iedere gemeente belangrijk aan de verbetering van de voedselpositie bijdragen. In par ken kunnen, zonder den bestaanden aan leg of het aesthetisch uiterlijk aanzien lijk te schaden, grasvelden worden ge scheurd en bewerkt voor het telen van aardappelen, peulvruchten en groenten. In plantsoenen kunnen bloembedden, in- stede van met planten of bloemen, met voor de voeding nuttige gewassen wor den bezet. Braakliggende bouwterreinen in een gemeente, of aan den rand der gemeen te liggende, voor toekomstige uitbrei ding bestemde gronden, welke zonder groote kosten voor de bebouwing met land- en tuinbouwproducten gereed te maken zijn en welke niet reeds in een of anderen vorm aan de voeding van mensch of dier zijn dienstbaar gemaakt, kunnen bij doelmatige bebouwing een relatief groote opbrengst van gewassen opleveren. Aan de rijkstuinbouwconsulenten zal opdracht worden gegeven, om, in over leg met de burgemeesters, de terreinen, welke hiervoor in aanmerking komen, aan te wijzen. Ook omtrent andere on derdeden van de cultuur, zooals de be mesting en het onderhoud der teelten, zullen de consulenten de noodige aan wijzingen aan de burgemeesters geven. De teelt van voedingsgewassen in parken en plantsoenen kan in het alge meen zoo lezen wij verder het doelmatigst worden uitgevoerd onder leiding van het betrokken hoofd van dienst door de werklieden der gemeen te, die met het gewone onderhoud van de plantsoenen cn parken zijn belast. uit haar houding liet olijken, dat zij nog dacht aan het pijnlijke tooneeltje, dat zich tusschen hen beiden had afge speeld. Zij had het statige toilet ver wisseld tegen het kleedje, waarmee zi.i den berg had bestegen. Riefenberg was besloten het heele- maal anders aan te leggen. Een gele genheid hem een tweeden keer te belee- digen, zou hij haar niet geven. Hij liep rumoerig te fluiten, vroeg water en keek niet naar Ada om. Deze zat rus tig te eten en sloeg hem terloops gade met kalmen. onderzoekenden blik. Ik stel voor maar dadelijk te ver rekken zei de journalist eindelijk. Ada merkte op, dat het verstandig zou zijn, toch eerst iets te gebruiken. Eetlust had hij echter met. Ada stond erop, dat hij eerst de hoofden nog zou spreken, alvorens te vertrekken. Vooruit, Fweloe, beval zij, die mannen roepen. Even later stonden de negers voor den ingang van de grot. Ada vroeg niet eens naar het oordeel van den pas ,,ge- .croonden koning'. Zij stapte naar bui ten en het leek Riefenberg, alsof zij een uelangrijke redevoering uitsprak. Ein delijk kwam zij. weer binnen, Ik heb uit uw naam gesproken, zei ze eenvoudig. Dei ia w*l vnendeligk, wwiiwenltir Naar de ..N R Crt." verneemt, heeft het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie be sloten, jaarlijks legitimatiebewijzen te verstrekken aan gepensioneerde ernstig getroffen Nederlandsche oorlogsinvalide militairen. Met ingang van 1 Februari van dit jaar hebben de hoeders van deze legitimatie bewijzen gedurende het jaar 1942 vrij vervoer op alle tram-, bus- en bootlijnen van de ondernemingen, die lid zijn van de Nederlandsche Vereeriiging voor Tramweg- en autotransportdiensten. Daarbij zijn aangesloten alle intercom munale tramondernemingen, alsmede de Haagse he Tramwegmaatschappij de Rot- terdamsche Electrische tram.’ het Ge meentelijk Trambedrijf te Amsterdam, de Blauwe Tram. enz. Tot de ernstig getroffenen worden gerekend de oorlogsinvaliden, die amputatie van arm of been hebben dergaan. blind zijn en hiermede gelijk te stellen gevallen. Het legitimatiebewijs wordt uitgereikt door het afwikkelings bureau van het departement van Defen sie. welk bewijs mede geteekend wordt door den chef van den rijksgeneeskundi- gen dienst en den secretaris van de N.V.T.A. De legitimatiebewijzen dragen een geel omslag, waarop het jaar van af gifte vermeld staat. Aan de burgemees ters is bovendien van de zijde van den Rijksgeneeskundigen dienst verzocht me dewerking te verleenen bij het uitreiken van deze bewijzen. In eersten aanleg zul len hiervoor ongeveer 100 a 150 personen in aanmerking komen In den omzendbrief aan de burgemees ters wordt er o.a. op gewezen, dat oor- logsgewonden steeds recht hebben op ge neeskundige behandeling en verpleging voor de gevolgen van hun oorlogsver- wondingen. Zij of hun behandelende ge- neesheeren kunnen zich daartoe tot den Rijksgeneeskundigen dienst richten. In den regel zal de behandeling dan in een der Rijkshospitalen te ’s-Gravenhage of Utrecht geschieden, onder vergoeding van reiskosten en uitkeering van militaire inkomsten. rants. ’4 rants. 1 rants. >4 rants. 1% k.g. k.g. Eiken dag krijgen de zieken, die in een zaal met geopende ramen van een Amsterdamsch ziekenhuis verblijven, bezoek van hongerige meeuwen, welke hun korstje brood komen halen en welke er niet tegen op zien, even naar binnen te wippen. Een aardige afwisseling. Polygoon-Zeylemaker)

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5