Ned.-Indische bases gebombardeerd Noord-Ierland De Amerikanen No. 18093. 1942. Donderdag 29 Januari. Patrouillevaartuig Wega tot zinken gebracht Critiek op Britsche oorlogsvoering VERDUISTEREN in de führer negen jaar AAN DE MACHT Emmahaven gebombardeerd HET INDISCHE OORLOGSTOONEEL over rede Duitsch oordeel Churchill’s Twee koopvaarders getroffen Engelsche overdrijving Stuitende Engelsche luchtaanval op de Nederlandsche burgerbevolking Australië neemt maatregelen De Britsche terugtocht in Johore u Te veel fouten gemaakt 24 Dooden, 4 vermisten, 61 zwaar- en talrijke lichtgewonden Makassar De verdediging van onze bezittingen in Oost-Azië De Straat van Makassar Doodgraver van het Empire Paré-Paré Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 De ontruiming van Singapore De Raad voor de Stille Zuidzee De besluiten van Rio HAAGSCIIE COURANT PRIJS OER AOVERTENTItN: PRIJS DEZER COURANT: werkelijkheid enkele ten v. 6.20 uur nam. tot 9.26 uur v.m. Bij van de vertrouwens- is Voor 'a-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode” ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’ f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p kw Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct die eilanden Strijd in het Donetz-gebieu. De nieuw veroverde stellingen moeten zoo vlug mogelijk bevestigd worden. De eerste arbeid in den haxdbevroren grond is zeer zwaar. (Welt>bild-Polygoon-P.K. Grunwald.) Volgens United Press heeft het Nederlandsch-Indische hoofdkwartier bekend ge maakt, dat Japansche strijdkrachten een landing hebben uitgevoerd te Kendari op Celebes en nu oprukken langs de Oostkust. Japansche vliegtuigen hebben verschil lende bases in Nederlandsch-lndië voortdurend gebombardeerd. Japansche bommen werpers hebben het Nederlandsch-lndisch patrouillevaartuig „Wega" (1015 ton) tot zinken gebracht. Radio-Batavia meldt, dat geen nieuws uit de omgeving van Kendari is ontvan gen, nadat de Japanners daar Zaterdagochtend zijn geland. Ze hebben Pare-Pare, Makassar, Pontianak en Sabang gebombardeerd. Attlee spreekt De vice-premier Attlee verklaarde, dat nieuwe versterkingen naar Oost-Azië ge stuurd zouden worden. Hij moest echter het Huis aan de „groote afstanden en de begrensde mogelijkheden van de ter be schikking staande scheepsruimte en van de convooibescherming” herinneren. „Wij hebben ons nooit in een gemakkelijke po sitie bevonden,” zoo zeide spr verder, „evenmin hebben ooit de mogelijkheden van groote gevaren en moeilijkheden ont broken. Wij hadden nooit genoeg plaats om ons vrijer te bewegen. Wij stonden tegenover een ontzaglijke militaire macht en thans bevinden wij ons in strijd met een tweede.” Volgens te Batavia ontvangen be richten is Emmahaven (Padang) uit de lucht aangevallen 2 koopvaardij schepen werden getroffen. Men neemt te Batavia aan, dat Balikpapan en het district Kendari (Celebes) zijn bezet. Daar alle verbindingen zijn verbro ken is van geen van beide plaatsen eenig nader bericht binnengekomen. Maan: 29 Jan. onder 6.59 v.m., op 3.56 n.m.; 30 Jan. onder 7.46 v.m., op 4.49 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 39.49.20 Ziekenfondsleden de Volhard.ng: No. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Van 1—8 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De berichten van heden maken mel ding van nieuwe aanvallen van het Japansche luchtwapen op verschillende plaatsen van den Indischen Archipel. Gisteren werd bericht, dat de „marine basis Ambon” een zwaar bombarde ment te verduren had gehad. In zekere mate zijn alle plaatsen, in de Japan sche berichten genoemd, „marine bases”; het zijn alle kustplaatsen, voor het meerendeel aan gunstig gelegen baaien, welke een goede ligplaats vor men voor de watervliegtuigen der In dische luchtmacht. Ambon is voor het Oostelijke deel van den Archipel in dit opzicht wel het voornaamste steun punt. Gelegen aan de wijde, tusschen welig begroeide heuvels en vanwege haar natuurschoon beroemde Baai van Ambon, is de oude Molukkenstad, waar alles van het verleden sprak, plotseling in de harde en onverbiddelijke werke lijkheid van heden geplaatst. De conservatieve afgevaardigde, Milne, oefende evenals andere parlementsleden den vorigen dag hadden gedaan, critiek uit op de ontoereikende verdedigingsmaat regelen voor Malakka, en de Labourafge- vaardigde, Richards, noemde den toestand in Indië „geenszins bevredigend”. Ook hij verklaarde, dat de voorbereidingen in Zuid- en Oost-Azië volkomen ontoereikend waren. Ook critiek in het Hoogerhuis In het Hoogerhuis heeft admiraal Chat field „de slechte leiding van de Britsche Empire-verdediging tijdens een zeer groot aantal jaren”, verantwoordelijk gesteld voor het feit, dat Groot-Brittannië op het oogenblik in Oost-Azië „zekere prestige verliezen” lijdt. Verder verklaarde hij, niet kaansche bluf, daar het slechts een paar duizend man en weinig materiaal betreft Overigens kan men hierin een streven van Amerika zien om van Engeland een Amerikaansch Helgoland voor Europa te maken. Omtrent de aankomst van eenige Ame- rikaansche troepen op de sinds lang door de Noord-Amerikanen in Noord-Ierland gebouwde steunpunten hetgeen aanlei ding gaf aan het Reuterbureau om ter stond van ,,100.000 man met alle toebe- hooren, artillerie, enz.” te spreken schrijft de ,,Berl. Lokal Anz.” Volgens Engelsche berekeningen, die uit den tijd van het Britsche expeditieleger voor Frankrijk dateeren, heeft men voor 200.000 man minstens een scheepsruimte van 1,5 millioen ton noodig. en dat geldt niet alleen voor het transport op korte zeetrajecten. De Britsche admiraliteit zou blij zijn, wanneer zij ergens 100.000 ton scheepsruimte voor haar dringendste be hoeften, bijv, voor versterking van de En gelsche strijdkrachten in Oosrti-Azië en in den Stillen Oceaan, zou kunnen vrij maken, zonder de overige verplichtingen niet al te erg te behoeven te verzwak ken. En thans zou Engeland dus den Noord-Amerikanen ongeveer 750.000 ton ter beschikking gesteld hebben Voor zichtig met getallen, mijnheer Churchill, besluit het blad. De landing van Amerikaansche troepen in Ulster was, volgens het A.N.P., niet in staat bevoegde kringen te Berlijn tot eenig commentaar te bewegen. Reeds zeer lang en geruimen» tijd voor de intrede van de Vereen. Staten in den oorlog waren als burgers vermomde leden van de Amerikaanssche weermacht daar te werk gesteld, waarbij nu nog geüniformeerde contingenten zijn geko men. Aan den toestand verandert zulks niets. Het landen van deze troepen, aldus merkt men verder op, is groote Ameri- I Makassar is de hoofdplaats van Cele- I bes, zuidelijk van Paré-Paré gelegen. Als I handelsplaats en transitohaven is Makas sar van groote beteekenis. De scheep- I vaartbeweging en de handel zijn er in f de laatste kwarteeuw met reuzen schre den vooruitgegaan. Het bevolkingscijfer De Valera’s protest De „Deutsche Diplomatisch- Politische Korrespondenz” wijst op de moedige wij ze, waarop de lersche premier, de Va lera, heeft geprotesteerd tegen den in-' tocht van de Amerikaansche troepen in de zes Noordelijke graafschappen en ves tigt de aandacht er op, dat de these van Rio, waarbij Roosevelt zich in zekere mate als den „onschuldig aangevallene’** heeft laten doorgaan, niet zonder meer door de rest der wereld wordt aanvaard. Men acht hem integendeel zeer goed tot verdere agressies in staat. In elk geval toont de moedige houding van den lerschen regeeringsleider. d^t neutraliteit en onafhankelijkheid begrip pen zijn, die zeer goed ook door zwakke volken zelfs tegenover overmachtigen kan worden gehandhaafd. Ook in Rio hebben te midden van zwakken en wankelmoedl- gen, eenige landen getoond, dat zij zich niet zander meer wenschen te onderwer pen aan een dictaat, dat voor hen nood lottig moest worden. De onverschrokken houding van Ierland komt als een lich tend voorbeeld op het juiste oogenblik. De Amerikaansche bevelhebber Het Amerikaansche ministerie van oor log heeft generaal-majoor James Chaney benoemd tot bevelhebber van de Ameri kaansche strijdkrachten in het Vereenig- de Koninkrijk. Chaney is als lid van de miRtaire missie eenige maanden in Lon den geweest. De minister van Koloniën, Kersten, Per Clippervliegtuig naar de Vereenigde Staten vertrokken, waar hij. tezamen met dr. van Mook, den vertegenwoordiger van de Nederlandsch-Indische autoriteiten, met Amerikaansche persoonlijkheden ever de verdediging van de Nede-land- sche bezittingen in Oost-Azië tal co»- lertereu, akius S.P.T. De Straat van Makassar, in de laatste dagen herhaaldelijk genoemd, meermalen reeds het tooneel van verwoeden strijd in dezen oorlog, is, loopend tusschen Borneo en Celebes, de grootste van den Archipel. Zij is ongeveer 720 k.m. lang, ruim 100 tot 400 k.m. breed en, behalve aan den Zuidingang, meer dan 2000 meter diep. De Borneo-wal is over het algemeen laag, de Celebeskust daarentegen hoog en steil. Er bevinden zich verschillende kleine eilanden en riffen-complexen, zoo- dat de navigatie er niet altijd even een voudig is. Van de reusachtige straat zijn daardoor bezuiden de Adangbaai en Kaap William alleen bevaarbaar: de zeer smalle en ondiepe route langs den Bor- neo-wal. een 40 k.m. breede passage tus schen de Borneobank en ,den Celebes- wal, ter hoogte van Hoek <v>ngkona, de drie ruim 30 tot 50 k.m bt*eede Zuide'ij- ke straten en de zeer smalle route bin nen den Spermonde-Archipel. Voor zoo ver noodig, waren in vredestijd deze routen betond en verlicht. De Lagerhuis-debatten Naar de Britsche berichtendienst aanzien van de Lagerhuisdebatten meldt, heeft de afgevaardigde Arthur Hender son verklaard, dat hij hoopt, dat een stemming over de motie van vertrouwen onnoodig zal zijn. Hij wilde daarmede niet zeggen, dat de regeering voor 100 pro cent bevredigend gewerkt heeft. Wanneer wijzigingen in het kabinet moeten worden aangebracht, kan het aan den eersten mi nister worden overgelaten dij te doen langs den gebruikelijken weg. Sir Herbert Williams zeide, dat het feit, dat Churchill de kwestie van vertrouwen stelt er een maatstaf voor biedt, dat hij weet, dat hij het vertrouwen verloren heeft. Hij Williams kan zijn stem niet geven aan een motie van vertrouwen, want er zijn te veel fouten gemaakt. Het is ook nutteloos, wanneer Churchill zegt, dat hij tevreden is met zijn ploeg. Chur chill is de eenige in het geheele land, die tevreden is en daarom zal een motie van vertrouwen geen bevrediging schenken. De liberaal Mander stelde voor sir Stafford Cripps op te nemen in het oor- logskabinet en de drie productié-afdeelin- gen onder één minister te plaatsen. De nationale liberaal Henderson-Stewart verklaarde Ik verwijt de regeering grove fouten, slechte leiding, slecht voorbereid zijn en verkeerde beoordeeling van den toestand, zooals wij het zelden hebben be leefd. Als eerste minister en als minister van verdediging oefent Churchill de hoog ste macht uit en de rechtstreeksche con trole op alle strijdkrachten. Ieder, die in zoo’n positie verkeert, moet onvermijde lijk een dictator worden. Aan dit systeem moet een einde gemaakt worden. De Labourafgevaardigde Haden Quest vroeg, waarom Engeland niet het systeem van de Sovjet-Unie had aangenomen. Deze heeft in 20 jaar uit haar koloniale volken reusachtige legers gevormd De conservatieve afgevaardigde Charles Peat zeide, dat hij eens zou willen zien, hoe de critici van Churchill zich bij de stemming tegen den premier gedroegen. De critiek wordt uitgeoefend op een wijze, waarbij Churchill door den criticus eens deels op den schouder wordt geklopt, aan den anderen kant echter in den rug wordt gestoken. De afgevaardigde, Little, vroeg of Chur chill, daar de havens en luchtsteunpunten van Ierland (Eire) voor het voortzetten van den oorlog voor Groot-Brittannië en de Ver. Staten dringend noodig zijn, stap pen bij Roosevelt zou ondernemen, opdat deze ten aanzien van de gebruikmaking of verpachting dezer havens en steunpunten voor den duur van den oorlog de Valera voorstellen zou doen. De lordgrootzegelbe- waarder, Attlee, antwoordde: „De minis ter-president wenscht ten aanzien van deze kwestie op het oosenblik seen verklaring af te lepor” Labour heeft vertrouwen De Britsche berichtendienst meldt, dat de Labourfractie met groote meerderheid besloten heeft, te stemmen vóór de door Churchill geëischte motie van vertrou wen. De communist Gallacher verklaarde, dat hij vóór de regeering-Churchill zal stem men, daar men, wanneer men tegen de regeering zou stemmen, slechts de steun- verleening aan de Sovjet-Unie zou ver zwakken te kunnen gelooven, dat het besluit om de slagschepen '„Prince of Wales” en „Re pulse” naar Oost-Azië te sturen, een be sluit steunend op de zeestrategie geweest is. Het is veeleer een politieke beslissing geweest. Slagschepen, zoo zeide de admi raal, zijn op zee, wat de verdedigers bij het voetbalspel zijn en zij hadden niet naar gevaarlijke punten zonder voldoende ondersteuning gestuurd mogen worden. De minister van koloniën, Lord Moyne, gaf het Huis de verzekering, dat thans in de geallieerde oorlogsraden aan alle maat regelen, die „een herstel van den toestand tegenover Japan” beoogen, voorrang zal worden verleend. vallen van vliegtuigen. De Japansche colonne, die langs de Westkust oprukt, heeft den rand van Be- noet, 50 k.m. ten Noordwesten van Johore Baroe bereikt, alwaar verbitterd wordt ge vochten. kan thans op 100.000 zielen worden ge- I steld, waarvan een 5000 Europeanen en 20.000 Chineezen Makassar heeft een goede reede, door een reeks van kleine eik. wordt beschermd. De havenwerken wer- I den voortdurend verbeterd en zijn mo- I dern geoutilleerd. Dicht bij de haven ver- I heft zich het fort Rotterdam. Het mid delpunt van den handel is de Passer- straat, gelegen in het oudste deel van I Makassar, Vlaardingen genaamd waar aan de eene zijde zich de pakhuizen I en kantoren der Europeesche handelsfir- ma’s bevinden, terwijl aan de andere zij de Chineesche toko’s gevonden worden. De gebouwen, aan elkaar grenzend, zijn met verdiepingen opgetrokken, zoodat dit I gedeelte van Makassar eenigszins aaneen Hollandsche stad doet denken. Europea nen wonen hier echter niet. Aan het Prins Hendrik-plein liggen de openbare gebouwen; ook aan het daaraan gren zende groote Kerkplein, waar aan de Noordzijde het „Hooge Pad” loopt, een I breede, met tamarindeboomen beplante laan. Het zeer groote Koningsplein is door fraaie wegen omgeven. Dit door de Euro peanen bewoonde gedeelte van Makassar werd de laatste jaren aanzienlijk uitge breid. Paré-Paré is een dicht bevolkt plaatsje ter Westkust van Celebes, ongeveer ter hoogte waar de Straat van Makassar in de Java-Zee uitloopt. Het ligt aan de ge lijknamige bapi met veilige Ankerplaats, welke geregeld door de stoomers der Pa- ketvaart-maatschappij wordt bezocht. De kampong Paré-Paré werd in 1824 met het omringende land door den Vorst van Si- denreng aan het Indische gouvernement afgestaan, dat étehter eerst in 1905 de plaats daadwerkelijk in bezit nam en er een bezetting legde. Thans is het de standplaats van den assistent-resident der i gelijknamige afdeeling en van den con troleur der eveneens Paré-Paré genoem de onderafdeeling. Als handelsplaats heeft het zich, rtiet kunnen ontwikkelen als ver wacht was. De producten uit het binnen- I land kunnen goedkooper vervoerd wor den naar Palima, dat aan de Oostkust De Paré-Paré-baai is smal en dringt i over een afstand van 10 k.m. het land I binnen. De rotsachtige hoek, welke de I baai aan de Westzijde begrenst, verdeelt I haar in een buiten- en binnenbaai. Beide rzijn vrij ondiep; langs de geheele baai ligt een koraalkustrif. Van het binnen varen van oorlogsbodems kan dan ook geen sprake zijn; doelwit der Japansche I luchtaanvallen moet de baai geweest zijn E als ligplaats van marinevliegtuigen. Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scneveningen Keizerstr 319, Tel. s5ü3io; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E, G. Ruys, Heerenstr 124, Tel 778038; N.V Kantoorboek!?. Th. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr 66. Tel. 721187 Gisteravond zijn tal van Engelsche vliegtuigen boven Nederland verschenen. Verscheidene plaatsen werden aangeval len. Terwijl de talrijke brisant- en brand bommen op de meeste plaatsen slechts onaanzienlijke materieele schade veroor zaakten, werd een stad in het Zuiden des lands bijzonder zwaar getroffen. Hier werden door de Engelsche vliegers weer eens volkomen lukraak woonwijken in het centrum der stad aangevallen, waarbij natuurlijk bijna uitsluitend woonhuizen zwaar werden getroffen. Onder de bur gerbevolking ontstonden vrij groote ver liezen aan dooden en gewonden. Voor zoover tot dusver bekend, zijn er 24 doo den, 61 zwaar- en een groot aantal licht gewonden. Voorts worden nog twee per sonen vermist In een andere plaats werden woonhuizen vernield. Van de bewoners worden nog twee personen vermist die waarschijnlijk onder de puinhoopen lig gen. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft o.a. het volgende Aan de hand van enkele punten, die Churchill in zijn rede voor het Lager huis behandeld heeft, blijkt duidelijk het politieke, diplomatieke en militaire bankroet van zijn leiding en de beden kelijke positie van het Empire Chur chill’s bewering, dat het 4 maanden ge- wat slechter het licht der een zwakke aan Naar United Press uit Singapore om trent de ontruiming van een bepaalde kuststrook van 1 mijl aan de Noordkust var. het eiland Singapore meldt, heeft de militaire opperbevelhebber voor heden de verwijdering van alle burgers en alle levensmiddelen uit het betrokken gebied gelast. Naar de "Britsche nieuwsdienst in ver band met de Lagerhuiszitting meldt, laat de „News Chronicle” het licht vallen op het plan tot vorming van een Raad voor de Stille Zuidzee, waarin Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Ned.-Indië zullen zijn vertegenwoordigd. De „Daily Mail” wijst op de noodzakelijkheid van een kabinetihervorming. Doordat Chur chill, aldus het blad, de verantwoordelijk heid op zich neemt voor alle beslissin gen, komt hij in tegenspraak met het beginsel van de collectieve verantwoor delijkheid. Wanneer wij niet veel tegen slagen meer willen beleven, afgeschei den van die, welke door Churchill wer den aangeduid en welke thans onvermij delijk zijn moeten nieuwe benoemin gen gedaan worden en moet het oorlogs- kabinet volkomen worden gereorgani seerd. Volgens een bericht uit Sydney heeft de Australische minister-president, Curtin, verklaard, dat de Australische regeering van plan is alle industrieën, welke niet voor de oorlogvoering van belang zijn, te sluiten om de hierdoor vrijkomende ar beidskrachten te werk te stellen bij de oorlogsproductie De regeering weigert, zoo zeide Curtin, met een discussie over dezen stap tijd te verliezen, een tegenactie zal niet geduld worden Deze maatregel der regeering is noodzakelijk om iederen man, die wapens kan dragen, voor den dienst in het leger vrij te maken. Verder deelde Curtin mee, dat er plannen zijn uit gewerkt voor het vernielen van alle be drijven en voor de beveiliging van de voorraden met inbegrip van wol en van de levende have van alle landbouwbedrij ven, voor het geval de vorderingen van de Japansche weermacht dergelijke maat regelen noodzakelijk zouden maken. Alle verloven van het Australische leger zijn ingetrokken Dezelfde maat regel is genomen ten aanzien van de Australische militie. Voorts heeft de regeering een commis sie ingesteld voor de organisatie van de levensmiddelenvoorziening. De commissies van de conferentie te Rio hebben haar slotverslagen ingediend. Het rapport van de politieke commissie vermeldt als beginselen, door de confe rentie aanvaard1. De verklaring om trent de ondeelbaarheid van het continent in geval van een aanval of een aanvals- dreiging van de zijde van een mogend heid van elders. 2. De plechtige bevesti ging van de solidariteit bij de verdedi ging ter bescherming van het halfrond. 3. De aanwijzing van den aanvaller en zijn bondgenooten. 4. Veroordeeling van en protest tegen den „door Japan op de Ver. Staten gedanen aanval” en uitbrei ding van veroordeeling en protest tot Duitschland en Italië, daar deze landen zich* solidair hebben verklaard met Ja pan. 5. Uniforme toepassing van de sanc ties tegen de „aanvallende mogendhe den’’. 6. De verklaring niet weer over te gaan tot het onderhouden van betrekkin gen met regeeringen, die den oorlog hebben verklaard aan Amerikaansche staten, tenzij krachtens gemeenschappe lijke, solidaire overeenkomsten. De economische commissie noemt in haar verslag als de belangrijkste punten het afbreken van de economische en fi- nancieele betrekkingen met de as-mo- gendheden, benevens de plannen tot ver sterking van het interne economische le ven van de Amerikaansche staten en ver betering van verkeers- en transporttoe- standen. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de Braziliaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Aranha, op de slot zitting der conferentie nog bekend ge maakt. dat Brazilië de diplomatieke be trekkingen met de as-mogendheden heeft verbroken. Aranha deelde mee, dat de Braziliaansche ambassadeurs te Berlijn, Rome en Tokio dit besluit van hun re geering om 16 uur Braziliaansche tijd hebben meegedeeld aan de regeeringen, waarbij zij zijn gapcrediteerd. Amendementen op vertrouwens- motie het stellen kwestie zijn reeds 2 amendementen inge diend. Het eerste werd voorgesteld van nationaal-liberale zijde en beperkt de ver trouwen smo tie uitsluitend tot den per soon van Churchill, terwijl zij de vor ming eener regeering uit ministers voor staat. ongeacht hun politieke gezindheid. Het tweede amendement is ingediend door den arbeidersleider Pritt en ondersteund door den communistischen afgevaardigde Gallacher en verlangt eveneens een wij ziging in de regeering, met Churchill aan het hoofd. Mogelijk zal een klein aantal Labour- leden bij de stemming een blanco stem uitbrengen. Van de conservatieven zal een vrij groot aantal vermoedelijk niet en eenigen zelfs tegen de regeering stem men. Domei bericht van het front op Malakka, dat de Britsche strijdkrach ten in Johore Dinsdag den algemeenen terugtocht zijn begonnen. De operaties in Johore zijn zeer verge makkelijkt, doordat de Engelschen daar niet meer over vliegvelden beschikken en de 4 vliegvelden bij Singapore feitelijk on bruikbaar zijn door de voortdurende Ja pansche bombardementen. De opmarsch wordt zelfs njet meer gehinderd door aan- Kleine afdeelingen Britsche leden met Engeland heel stond dan thans, is in nuchtere troost. De beteekenis, die Churchill den strijd om de Libysche woestijn hecht, blijkt uit zijn nauwkeurige motiveering der voorbereidingen, die genomen waren om een beslissing in den zin der vernie tiging van Rommel en zijn formaties te bewerkstelligen. In zijn vorige rede heeft Churchill beweerd, dat Engeland’s solda ten in dezen „grootsten strijd van den kolonialen oorlog” met gelijkwaardige krachten tegen den vijand stonden. Dins dag daarentegen sprak hij over een nu meriek verschil, zoodat de Britten met een drievoudige overmacht der onder Rommel strijdende Duitschers en Italia nen te maken gehad hadden. Zijn gun stige beoordeeling van den toestand wil hij daarmee motiveeren, dat de vrees voor een z.g. Duitschen aanval op Suez en voor de verovering van het Nijldal geen werkelijkheid is geworden. Niet minder kenmerkend zijn Chur chill’s verontschuldigingen over den on dergang van de Britsche macht in Oost- Azië. Hij beweert, dat Engeland nooit doeltreffende maatregelen voor de ver dediging van Oosr-Azié had kunnen ne men. Bijzonder naief doet het door hem vermelde argument aan. dat er in Oost- Azië toch vrede heerschte. en een con centratie van strijdkrachten en materiaal daar geen doel zou gehad hebben, dat Japan echter een politiek voerde, die in- druischte tegen de Britsche opvatting. Volgens het Britsche denkvermogen zou het namelijk nooit zoo ver tegen het schiereiland Malakka, Ned.-Indië enz. ge komen zijn, omdat immers in den flank en in den rug de machtige vloot van de Ver Staten opereerde. Omdat dus een dergelijke mogelijkheid zijn voorstellings vermogen te buiten ging, heeft de minis terpresident dienovereenkomstig maatre gelen in Oost-Azië achterwege gelaten. Den in het Empire gestelden eisch. dat met Singapore ook Churchill moet vallen, heeft deze willen ontzenuwen door de verklaring„Wij mogen niet zwak wor den, wanneer een of andere plaats ver loren gaat”. De hoeksteen van het Em pire, een der belangrijkste bolwerken van de Britsche vloot, het zinnebeeld van de Engelsche koloniale politiek en van imperiaal denken, Singapore, wordt daar mede dus verlaagd tot een plaats zonder meer, thans nu de val van deze „plaats” nabij komt en daarmede de vraag naar den doodgraver van het Empire acuut wordt. Het doel dat Hitler voor oogen stond was drieledig. De Führer formuleert dit in zijn rede op 3 October 1941 als volgt: „Ten eerste: de inwendige consolidatie van het Duitsche volk; ten tweede: het verkrijgen van gelijke internationale rechten en ten derde: de hereeniging van het Duitsche volk en daardoor het herstel van een natuurlijken toestand, die na eeuwenlang te hebben bestaan, van bui tenaf werd verbroken. Geenszins ging daarmede de bedoeling gepaard dat wij ooit op een oorlog zouden aansturen. Evenwel een ding was zeker, wij zouden in geen geval afstand doen van ons stre ven naar herstel van de Duitsche vrijheid en zoodoende van de voorwaarde waar onder Duitschland opnieuw tot bloei zal komen.” In die rede herinnert de Führer aan de vele voorstellen, welke hij aan de we reld had gedaan. „Hoeveel vredesvoor stellen ik echter aan deze overige wereld ook deed, aldus sprak hij, ontwapenings voorstellen, voorstellen tot het langs vreedzamen weg verkrijgen van nieuwe redelijke economische ordeningen enz. zij werden alle afgewezen en wel voor namelijk door die lieden, die klaarblijke lijk niet geloofden door welk vredeswerk ook hun eigen taak te kunnen vervullen of beter gezegd hun eigen regime te kun nen blijven handhaven.” De eenige voorwaarde voor den Duit schen wil tot vrede wasbevrijding van Versailles. Maar de tegenstanders had den besloten dit voor Duitschland on- verdragelijke systeem met hand en tand te verdedigen. Op die wijze moest de spanning in Europa in 1939 tot oorlog leiden, door de tegenstanders reeds lang te voren beraamd. Duitschland weet het groote, dreigende gevaar te bezweren. Na de verplettering van Polen en de overwinning op de Westelijke vasteland- staten, slaat de oorlogsbrand over naar den Balkan en Noord-Afrika. waar Duitschland en Italië toonen wie de sterksten zijn. Duitschland en zijn bond genooten slagen er daarna in, het bols jewistische gevaar te keeren in de ge weldigste veldslagen, welke de wereld ooit heeft gezien. De agressie-politiek van de andere mogendheden neemt nog grooteren vorm aan. Amerika laat geen gelegenheid voorbijgaan zich in het Europeesche conflict te mengen. Presi dent Roosevelt’s maatregelen leiden on afwendbaar naar den oorlog. Op 11 Sep tember houdt Roosevelt een rede, waar in hij zelf het bevel tot schieten op alle schepen van de asmogendheden bevestigt. Duidelijk teekent zich het Engelsch Amerikaansche front af tegen Duitsch land, Italië en Japan. Een nieuwe uit breiding van den oorlog is er het ge volg van, de oorlog tusschen twee we relden, tusschen de „bezittenden” en de „niets-bezitters”. Zoo staan Duitschland en zijn bondgenooten in den derden oor logswinter geharnast tegenover het Anglo-Amerikaansche blok. In Oost- Azië is de macht van de plutocratische staten snel aan het afbrokkelen onder de krachtige slagen van Japan, wiens vloot het Westen van de Stille Zuidzee beheerscht. De Duitsche legers zijn diep doorgedrongen in het vijandelijke land in het Oosten. De vernietigingsplannen van den ge- meenschappelijken vijand zijn mislukt en de definitieve beslissing kan niet meer veraf zijn. Duitschland heeft in 9 jaar kans gezien uit een situatie van vernedering op te klimmen tot de leiding gevende mogend heid van het vasteland. Zijn politieke en nationale eenheid, werkkracht en militaire prestaties hebben het op deze eerste plaats gebracht. Vorig jaar voltooide het Derde Rijk zijn roeping door den vijand van alle Europeesche volken het bolsjewisme op zijn eigen gebied te lijf te gaan. De waarborg dat ge^n nieuw Versailles meer mogelijk is en de definitieve uitschakeling van het bolsjewisme, zijn de doeleinden waarvoor de Europeesche staten zich tot één onwrikbaar bjok hebben samenge smeed. Bij de 9d? herdenking van Hitler’s machtsoverneming staan de asmogend heden aangegord om den laatsten strijd te leveren, welke Europa en de wereld een nieuwe en rechtvaardiger orde zal verzekeren.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1