Europa de Europeanen PONTIANAK FEL BEDREIGD voor Oost-Azië Boeroe en Luchtbases op Borneo, Celebes, Ceram gebombardeerd $o. 18094. de Oost-Aziaten voor Herdenking Hitler’s machtsoverneming Vrijdag 30 Januari. 1942. VET Japan Het vredesdoel van Duitschland, Italië en aan dr. Göbbels Artikel van van uur De Anglo-Amerikaansche beloften aan Ned.-Indië BOMMEN OP ROTTERDAM Rede van den Führer INDISCHE OORLOGS TOON EEL Hedenmiddag 5 VERDUISTEREN Benghasi bezet HOOFDKWARTIER VAN DEN t FÜHRER, 29 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: Duitsch duikbootsucces Felle aanvallen op verscheidene plaatsen Weer 13 schepen tot zinken gebracht van J V Victorie Duitschland V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle fronten het tijd- bevat een den hebben k.m. 1 moe- wegge- Londen gedeprimeerd De Führer spreekt vanmiddag om 5 uur. Zijn rede wordt door alle Duitsche zenders uitgezonden. Na de nieuwsuitzending wordt de rede vanavond om kwart over 8 herhaald. Boeroe Overgave van Corregidor gevorderd nar o.m- Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Onverbreekbaar front Pontianak Ceram Verklaring van Japanschen woordvoerder Luchtaanval op vliegveld van Rangoon Gemeenschappelijk front Agressieve houding Roosevelt Volgens te Batavia ontvangen berichten wordt thans ook de stad Pontianak «au de Westkust van Borneo bedreigd, daar de Japansche troepen van Britsch- Noord-Borneo uit ver zijn doorgedrongen. Verder is Emmahaven (Padang) opnieuw uit de lucht aangevallen. De luchtmacht van de Japansche marine heeft op 26 en 27 Januari, na over de Straat van Makassar, de Ceramzee, de Molukkenzee, de Floreszee en de Banda- see te zijn gevlogen, talrijke aanvallen gedaan op belangrijke vijandelijke lucht bases op Borneo, Celebes, Ceram en Boeroe, waarbij 45 vijandelijke toestellen werden neergeschoten of op den grond vernield. Vier Japansche jachtvliegtuigen zgn tot dusverre niet teruggekeerd. De speciale Japansche troepen, die te Kendari op Celebes aan land zijn gezet, hebben op 26 Januari de stad geheel bezet, na de zuiveringsactie in de omgeving te hebben voltooid. jongste berichten over de van het Japansche lucht wapen op Nederlandsch-Indische plaat sen bevestigen hetgeen wij gisteren reeds opmerkten met betrekking tot de „marine-bases”, waarvoor vele kust plaatsen op de eilanden van den Ar chipel in dezen oorlog werden inge richt. De grootere havens, zooals Ma kassar en ook Emmahaven, hebben voor de Japansche luchtmacht ook nog deze beteekenis, dat zij de ligplaats vormen van koopvaardijschepen, die als „vijandelijke scheepsruimte” zoo spoedig mogelijk door de Japansche machines vernietigd behoort te worden. Overwicht te groot COURANT HAAGSCHE F RUS DEZER COURANT: nadeesche wateren nog 13 schepen duikboot van en het ge- ter wereld Uit kringen dér Rotterdamsche bevol- Ter gelegenheid overwinningen en de i Ook de aanvallen de het Er meer waarvan Ofschoon het Duitsche vliegers waren geweest die - hem - jj m ae scnoenen te schuiven. Naar tot nu toe kon worden f De Engelsche berichtendienst heeft gis teren in den loop van den dag de open bare meening opmerkzaam gemaakt op de mogelijkheid, dat Beng ha si verloren zou kunnen gaan*. Er werd o.a. gezegd: „Het zou geen verbazing wekken, wanneer de stad in de eerstvolgende dagen in handen van den vijand zou vallen. Het verlies van Benghasi, zoo werd in het bericht verder gezegd, zou de Britten van een zeer nut tige haven berooven, die voor iederen ver deren opmarsch van onschatbare waarde geweest zou zijn. Ook het in de buurt van deze stad liggende vliegveld is een van de beste in Cyrenaica. Derhalve kan het succes van de asmogendheden bij haar tegenaanval niet gekleineerd worden, zelfs wanneer de Britsche troepen met succes via den kustweg naar het Noorden worden teruggetrokken. in Londen is men op het ©ogenblik meer verontrust over den toestand in Noord- Afrfka dan over dien in Oost-Azië, meldt de Londensche correspondent van „Dagens Nyheter”, nu blijkbaar generaal Rommel's voortdurend belemmeren van het eene Britsche plan.na het andere, de Engelsche openbare meening te veel is. De deprimee- rende uitwerking van den toestand in Afrika valt bovendien te verklaren door de omstandigheid, dat de totale Britsche viootcontróle over het centrale bekken van de Middeliandsche Zee. die als gevolg van den toon van de Britsche pers door het publiek algemeen als feit werd aangeno men, plotseling vrij dubieus is geworden. Men moet daaruit de conclusie trekken, dat generaal Rommel nieuweversterkin gen kan'krijgen. - - - - - Oost-Azië Boeroe, het andere eiland tn de Moluk- ken, dat door de Japansche luchtmacht werd gebombardeerd, is ten Westen van Ceram en Ambon gelegen, van welke ■ilanden het door Straat Manipa of Boe- oe gescheiden is. Het beslaat een opper- lakte van rond 9600 k.m.2. De kust vordt bijna geheel door koraalriffen om- ;even; veilige ankerplaatsen zijn zeld zaam. De belangrijkste baai Is de Baai van Kajoli, waaraan het gelijknamige olaatsje ligt, waar zich de bestuurszetel bevindt. Belangrijk zijn in deze streek de talrijke distilleer-inrichtingen voor de kajoepoetih-bereiding. Deze Baai van Ka joli zal wel als „marine-basis” het doel wit zijn geweest van den Japanschen luchtaanval, waarvan het bericht van het Japansche hoofdkwartier melding maakt zoeken, om de Nederlandsche bevolking Duitsche en Italiaansche troepen hebben vanochtend vroeg Benghasi genomen. e middelen gefaald hadden en zij hebben hem op echt joodsche wijze gedacht als een oorlog, dien zij met andere volken willen voeren, omdat zij zelf te laf zijn om hem zelf te voeren. Duitschland was het, wiens Führer de uitdaging onvoorwaardelijk en compro misloos aannam, geschraagd door het vertrouwen, de kracht en den onbuigza- men wil om te leven van zijn geheele weder opgestane volk. Wij gingen den oorlog niet onvoorbe reid in. Wij kenden onze vijanden. Wij kenden ook hun middelen. Met onge ëvenaarde energie en arbeidskracht, ge ïnspireerd door het heilige vuur der mis sie van onze eeuw, bezield door den wil en de energie van den Führer, werd door de buitenlandsche politieke leiding van het Duitsche Rijk met den Duce en de mannen van zijn fascisme en met even zeer geestdriftige, door idealen van het groote leven bezielde politici en militai ren van het Japansche Rijk, een mili tair-strategische alliantie gesmeed, die in de wereld niet slechts haar gelijke niet heeft, doch reeds van onweerlegbare be- teekenis is gebleken. de vijandelijke stellingen viel, ging ver loren. De in Birma naar Moelmein opruk kende Japansche troepen hebben den Oostelijken oever van de rivier Salwin bereikt, waar hevige gevechten worden geleverd. De Japansche opperbevelhebber heeft door radio Manilla de verdedigers van de eilandvesting Corregidor tot over gave gevorderd. Tevens werd de bevol king van de Philippijnen opgeroepen tot samenwerking met de nieuwe regeering Vargas, tot opbouw des lands en tot het welzijn van het geheele volk. Na 2 opeenvolgende nachtelijke aan vallen heeft het Japansche luchtwapen het vliegveld van Rangoon Woensdag in stroomenden regen met duikbommenwer pers aangevallen en de installaties van hét vliegveld vernield. Bij een luchtge vecht, dat boven Rangoon ontstond met 30 vijandelijke vliegtuigen, werden 9 vij andelijke machines stellig en 5 waar schijnlijk neergeschoten. Een Japansch vliegtuig, dat met zijn bommenlading op Naar Domei meldt, hebben Japansche troepen, die langs de Oostkust op rukken, eenige belangrijke plaatsen ingenomen en Woensdagm.ddag een feilen aanval ingezet op sterke vljan- delijke formaties bij Jema Loeang, 10 k.m. ten Zuiden van Mersing. Maan: 30 Jan. onder 7.46 v-m., op 4.49 n.m.31 Jan. onder 8.17 v m., op 5.49 n-m. Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 ui n-m. en 7 u. v.m. No. 39.49.20 Met ingang van 1 Februari a-s. is de doktorennachtdienat verplaatst naar het Pagehuis, Lange Voor hout 6, telefoon 113058. Ziekenfondsleden de Volharding: No.116364; Stadspat i enten no. 49 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr 319, rei. a5O3io; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. Q. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tol. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- slastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée, van Heytèmastr. M. Tel. 721187 de „1 ^oot 'a-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode”. jColonio8* Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f S.15. Franco per post met Mode- f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het Verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren de geldende goed gek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct. fr. p. post 10 et 3° Januari. Eensgezinder en meer aaneengesloten aai. ooit, staat net Duitsche v»lk achter zijn Führer vast besloten den strijd om de gelukkige toekomst tot de eindoverwinning te voeren. (Atlantic-Holland) PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels /1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- - Reclames 95 ct per regel. - Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad S cent buiten de stad volgens posttarief. - Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer Berlijn—RomeTokio, nog enkele ja- ren geleden het parool van een ideëelen strijd, dien Engelschen en Amerikanen een gril beliefden te noemen, is thans de door hef; gemeenschappelijke btoed doordrenkte banier van een onverbreek baar front van de volken van Europa met al hun idealen en met al hun natio nale krachit. Zoolang er historische recht vaardigheid in de wereld bestaat, kan aan zulk een gemeenschap de zege niet onthouden blijven. De Japansche mensch, die thans met zijn zwaard aan de zijde van de Euro- peesche volken in den vrijheidsstrijd om de wereld is getreden en wien dit num mer van ons tijdschrift is gewijd, is met krachtige slagen begonnen, zich in het front van den vrijheidsstrijd te scharen. Terwijl door de historische overwin ningen van de Duitsche Weermacht op het bolsjewistische leger de staatsmacht van het bolsjewisme in het jaar 1941 nederlagen heeft geleden, waarvan zij zich nooit zal herstellen, heeft Japan met zijn overwinning op de Amerikaan- sche en Engelsche strijdkrachten in Oost-Azië de heerschappij ter zee en ;n de lucht in Oost-Azië bevochten. Door het tot stand komen van de Japansche heerschappij in het Oost-Aziatische ge bied, is Japan in het bezit gekomen van de rijkste grondstofbronnen ter wereld. De trawanten van Roosevelt doen thans datgene, waarom zij ons gisteren be spotten. Zij verzamelen papier, oude metalen, rubberschoenen en al die stof fen, welke voor het voeren van een oor log noodig zijn. Dat is wat na vijf weken oorlog van het „reservoir van de demo cratieën der wereld” is geworden. Doch niet slechts de grondstoffen worden schaarsch, ook de volken en menschen, die zich vrijwillig voor het joodsche ideaal offeren. Krampachtig tracht de heer Sumner Welles te Rio de Janeiro het Zuid-Amerikaansche continent onder den knoet te krijgen van het Washing- tonsche kapitaal, onder de heerschappij van de joodsche centrale in de Ver. eemgde Staten, om deze volken en hun grondstoffen thans in dienst van den joodschen oorlog te dwingen. Aan de-ont wikkeling van dezen oorlog zal ook deze episode niets veranderen. Nadat verscheidene plaatsen van Britsch- Borneo door de Japansche strijdkrachten werden bezet, zijn thans ook enkele, pun ten van Nederlandsch-Borneo in Japan sche handen Balik Papan is gevallen en Pontianak wordt bedreigd. Dat Borneo met eenige kans op succes verdedigd zou kunnen worde», zal wel niemand gedacht hebben, wanneer men weet. dat het, na Nieuw-Guinea. het grootste eüand van den Indischen Archipel is met een opper vlakte van 736.000 k.m:2, dat is een ge bied ruim 20 maal.zoo groot als Neder land. Pontianak is de hoofdplaats van de Westerafdeeling van Borneo en van het gelijknamige Sultanaat. Pontianak ligt aan de Westkust van Borneo, aan de monding van de Landak. in de Kapoeas Ketjil. Het gedeelte der stad op den linkeroevervan de kapoeas vormt met zijn Chineeschë bevolking het drukke handelscentrum. Op den rechter oever bevindt zich een aantal Chineesche timmerwerven. De hier uitgeöefende scheepsbouw heeft zich tot een belang rijke industrie ontwikkeld. De huizen staan vrijwel alle op palen; bij vloed loo- pen g-roóte gedeelten der „stad” onder water Toch is Pontianak een dér ge zondste plaatsen van Nederlandsch-Indië. Zij bezit een aantal fabrieken, o.a. van klapperolie De bevolking telt ongeve,er 30.000 zielen, waarvan nog geen 1000 Europeanen: Ofschoon Pontianak de metropolis is van een gebied 3 a 4 maal zoo groot als Nederland, eén ligging he^ft als Rotterdam en minstens dezelfde be- teekenis heeft voor zijn achterland,'is het met dat al een onbeduidend provincie stadje gebleven. Men heeft dan ook Pontianak een waar schuwend voorbeeld uit Vele genoemd om bet verschil tusschen betrekkelijke en volstrekte beteekenis der verschijnselen in de cultuurgeografie van een zoo wei nig ontwikkeld lariH als Borneo uit het oog te verliezen. De kenner van Indië weet dan ook, welke betrekkelijke betee kenis het heeft, wanneer hij leest, dat ..Pontianak wordt bedreigd” en dat „dé stad Kendari” de strandnegorij op Celebes werd bezet. Deze en dergelijke plaatsen hebben alleen belang als marine- steunpunt, op welk feit dan ook de uit spraak in het jongste bericht van het Japansche hoofdkwartier berust ,dat de Japansche heerschappij in de lucht in de wateren rond Celebes bevochten is. Hetzelfde bericht van het Japertsche hoofdkwartier maakt meldiiw van lucht aanvallen op marine-bases op de eilan den Ceram en Boeroe. Het eiland Ceram ligt in de Banda-Zee, ten Noorden van Ambon. De grootte bedraagt ruim 17.152 k.m.2. Het eiland heeft verschillende baaien en inhammen, znoate aan de Noordkust de baai van Seleman en in het Zuiden de drie groote baaien van Piroe, Elpapoeti en Taloeti; aan de Noordoost kust zijn de baaien van Waroe Ingelas en 3oela de eenige, waar schepen kunnen inkeren. Dat een of meer van deze baaien als steunpunt dienen voor de Indische roarine-luchtstrijdkrachten, kan men vei- i lig aannemen. Op de bijeenkomst van de buitenland sche pers te Tokio beschreef Tomokazu Hort, de woordvoerder der Japansche regeering, de hulp van Groot-Brittannië en de Ver. Staten aan Ned. Indië als „grootsche plannen op papier”. Hij be weerde, dat de verdediging der geallieer den van Australië en Ned. Indië reeds aan het bezwijken is, daar geen afdoende hulp geboden kan worden tengevolge van de Japansche overmacht ter zee en in de lucht. Voorts wees hij op de succesvolle lan dingen van de Japanners op de eilanden Nteuw-Brittannië en Nieuw-Ierland, bij Balik-Papan en Menado, terwijl Singa pore practisch van geen belang meer is. Voorts wees hij er op, dat het duide lijk is dat Engeland zijn bondgenooten geen hulp kan verleenen, daar het zelf in gevaar is, ook door binnenlandsche moei lijkheden. De woordvoerder besloot: ,,De geheele wereld moet verbaasd geweest zijn uit Washington te vernemen, dat president Roosevelt den luitenant-gouvemeur-gene- raal van Ned. Indië, dr. van Mook, ver zekerde, goed nieuws voor hem te heb ben. namelijk dat Amerika zich voorbe reidde de verdediging van Ned. Indië te versterken”. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de Engelsche strijdkrachten op- n.euw terugtrekken en de Japanners de stad Lajang hebben bereikt, op slechts 50 k.m. van Singapore. Het nieuwste nummer van schrift „Berlin-Rome-Tokio" hoofdartikel onder bovenstaand opschrift, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Toen den 8sten December Japan Ame rika met zijn oorlogsvoorbereidingen tegen Japan te vlug af was en uit rechtvaardige zelfverdediging den afweerslag begon, was onder het Amerikaansche pu bliek door de brutale en aanmatigende redevoeringen van zijn oorlogsophitsers zulk een oorlogspsychose gewekt, dat de eerste schoten in het Zuidzeegebied door een groot deel der pers als een ware op luchting werden gekenmerkt. In een eigen lijk alleen maar in sprookjes voorkomende mate van verblinding, overschatting, aan matiging en politieke blindheid had presi dent Roosevelt de Japansche natie 3 jaar lang beleedigd, geprovoceerd en bedreigd. Hij maakte er geen geheim van, dat hij op een hem geschikt voorkomend tijdstip ,flankbedreiging van de Zuidzee” rustig naar hij zeide, uit den weg zou ruimen en de Japansche vloot van de zeeën zou doen verdwijnen, om zich dan arm in arm met zijn Britsche en bolsjewistische bondge nooten aan de „liquidatie van de Europee- sche aanvoerders” te wijden. President Roosevelt ging bij deze met een naïeve openhartigheid verkondigde plannen uit van de gedachte, dat het drie- mogendhedenpact een op bedriegelijke, on solide, theoretische en opportunistische grondslagen gebouwd maakseltje was, zoo- als de verdragen en overeenkomsten tus schen de democratieën onderling, alsook met haar bolsjewistische handlangers in Moskou. Hier ligt de kardinale fout van de politiek van Roosevelt. Een rekenfout, die de noodlottige teistering van het Ame rikaansche volk tengevolge zal hebben. Op den Japanschen afweeroorlog tegen de Vereenigde Staten is nauwelijks een maand na het begin op den 18en Januari de onderteekening van de militaire con ventie BerlijnRome—Tokio gevolgd. Dit accoord is de bekroning van het politieke bondgenootschap tusschen Duitschland, Italië en Japan. Het is het rapport aan de leiders onzer naties en onzer volken, dat het jaren geleden begonnen werk van een gemeenschappelijk front ter verdediging van onze geestelijke, politieke en cultu- reele waarden en idealen ook in militair- strategisch opzicht tegen den door Roose velt ontketenden oorlog hecht met alle middelen en alle wapenen voor den ge- meenschappelijken vernietigingsslag ge reed staat. Aan de zijde van de dapperste soldaten van Europa zijn de dapperste sol daten van Oost-Azië getreden. De banie ren onzer naties zijn ontplooid voor den gemeenschappelijken strijd tegen de vijan den van d«n vrede, de orde en het ge zonde leven. De Japansche colonne, die langs spoorlijn KloeangSingapore naar Zuiden optrekt, heeft Woensdag, tijdens de snelle achtervolging van den vijand, een punt bereikt, op 2 k.m. ten Noorden van Lananck en 50 k.m. van de Straat van Johore verwijderd. Japansche een heden, die in den Westelijken sector opereeren, hebben Dinsdag Simpang- Rengan, 20 k.m. ten Zuidoosten van Ayer-Itam, stormenderhand ingenomen. Andere berichten melden, dat de Japan sche formatie, die tot de Westkust is doorgedr ongen, sinds Woensdagochtend voortdurend de Britsche gemotoriseerde troepen bestookt die in het moerasge bied ten Zuiden van Batoe-Pahat in de val zijn geloopen. De Britsche troepen, die met zware stukken geschut en pant serwagens zijn uitgerust, zijn in de rassen van dit gebied letterlijk v zakt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Januari. Het Opper- bevel van de Weermacht maakt e bekend Duitsche duikbooten hebben tij- dens de voortzetting van haar aan- J val op de ravitailleeringsscheep- o vaart in de Amerikaansche en Ca- nadeesche wateren nog 13 schepen van 174.000 t in totaal in den grond is thans geen mensch die er aan twijfelt, dat deze oor log der continenten alleen door de agres sieve houding van Roosevelt tegenover Duitschland, Italië en Japan, die steeas op hun verlangen naar vrede én vriend schap met het Amerikaansche volk gewe zen hebben, ontketend is. Roosevelt is de laatste aanstichter van dezen wereldooi log. Hij handelt in opdracht van het we- reldjodendom. Men ziet altijd en overal de joodsche namen onder de bevelen en in de organisaties, die dezen oorlog ver oorzaakt hebben, en die hem leiden. Het joodsche bolsjewisme heeft zich tenslotte er mede verbonden, zoodat de twee grootste bedriegers der wereld op echt joodsche wijze elkaar voor de ge meenschappelijke zaak hebben gevonden. - met de gedachte, dat bij de afrekening „^Pu,n Jn ^et Zuldzeegebied is het de een den ander toch zal bedriegen. Wat wlcht dpr -- hun de weerstandskracht van weliswaar arme, doch fatsoenlijke volken in de we reld na den wereldoorlog van 1914 tot 1918 ondanks hun crisis en chaos nog weigerde, namelijk onbeperkte wereld heerschappij en vernietiging van alle na tionale structuren, met als doel een onbe perkte winstmakerij en de bevrediging van een geheimzinnig, het joodsche ras eigen, haatgevoel tegen alles wat goed en mooi is. dat moest deze oorlog hun brengen. Zij hebben hem gekozen als laatste consequentie, toen alle andere Emmahaven Emmahaven is de naam, welke werd ge geven aan de kunstwerken in de Konin- ginnebaai, vroeger Brandewijnbaai genoemd bij Padang, op Sumatra’s Westkust, welke werken in 1892 werden voltooid en die tot stand gebracht waren in het belang der exploitatie van de Om- bilin-kolenmijnen bij Sawah Loento. Een spoorlijn verbindt deze plaats via Solok, Padang Pandjang en Padang, met de Emmahaven en voerde de steenkool af, welke daar werd ingenomen door de schepen van den Rotterdamschen Uoyd of naar Sabang werd vervoerd. Het was in dien tijd de 5de haven van Ned.-In die; de havenwerken werden herhaaldelijk verbeterd- en uitgebreid. Sedert echter de schepen van den Rotterdamschen Lloyd Emmahaven niet meer aandeden, maar hun route door Straat Malakka maakten, heeft Emmahaven veel aan beteekenis verloren Ter gelegenheid van het feit, dat Hitler 9 jaar geleden de macht heeft overge- nomen, publiceert minister dr. Göbbels in de „Völkischer Beobachter” een histo risch overzicht, waarin hij schrijft Geen groot doel valt zonder moeite, offers en bloed te bereiken. Steeds komt voor de overwinning nog eenmaal het oogenblik, waarop het lot de strijdende generatie nog eenmaal voor het laatst op de proef stelt. Is die doorstaan, dan is alles doorstaan. Het lot is altoos recht vaardig, Het plaatst zich slechts aan de rijde dergenen, die het verdienen. Wat zich eind 1932 en begin 1933 af- speelde, was stellig slechts klein en be scheiden in vergelijking met de huidige gebeurtenissen. Ook destijds ging het om hetzelfde, waarom het thans gaat en ■*aarom het steeds zal gaan, als de godin king wordt aan het A.N.P. 'geschreven Wederom hebben Engelsche luchtpira ten het klaargespeeld een bloedigen over val op de burgerbevolking van het vreed zame Rotterdam te doen. In de late avonduren van een der laatste dagen huilden de sirenes. Motorgeronk vervüL- de de lucht, waar doorheen zich reeds spoedig het ontploffen der lukraak ge worpen brisantbommen mengde. Ver van alle militaire doelen zochten de verder felijke projectielen van een misdadigen tegenstander hun weg naar woonhuizen en kantoorgebouwen, de bewoners begra vend onder bèrgen puin. Versch ligt nog in ieders herinnering het bombardement, dat de havenstad aan de Maas enkele maanden geleden moest ondergaan. Toen had de Engelsche radio den treurigen moed in haar uitzendingen in de Nederlandsche taal de woorden door den aether té zenden, dat Rotterdam nu eenmaal een voor den oorlog belang rijk doel was, dat de oorlog nu eenmaal offers vraagt en de piloten der Engelsche luchtmacht ,jnet een bloedend hart” bo ven Rotterdam „hun soldatenplicht” had- den vervuld Diezelfde radio speelde het J 6-22 nar nam. tot 9.24 k'aar haar hoorders in een andere uit- j; zending het sprookje op te disschen, dat het Dllitschp v11A0AFG tzvarari dezen aanslag op alle wetten der men- schelijkheid hadden uitgevoerd om de Engelsche luchtmacht uit redenen van stemmingsmakerij in de schoenen te geconstateerd, heeft de aanval der Engel- sche luchtpiraten 24 inwoners om het leven gebracht In de ziekenhuizen der J stad steunen 61 zwaargewonden van pijn. Het aantal der lichtgewonden is aanmer- kelijk honger doch staat nog niet vast S Schade aan militaire objecten is door dezen zinneloozen aanval niet veroor zaakt. Noch Duitsche burgers noch leden der Weermacht behooren tot de slacht offers. De bloedige gevolgen van dit bombardement moet het Nederlandsche volk, en dat alleen, dragen. Voor de openbare meening der geheele wereld stellen wij Churchill, In wiens ontaarde brein het idee van dit vernielingswerk wel zal zijn ontstaan, de vraag, wat hij van daden of liever wandaden als deze voor den afloop van den oorlog wel ver wacht. Bij de Duitsche eindafrekening met dezen schuldige aan den oorlog zal de post Rotterdam niet worden vergeten. Het blijft overgelaten aan de vindingrijk heid van den Engelschen sprookjeszender ook nu weer een of anderen draai te duidelijk te maken, dat ook de jongste aanslag op Rotterdam slechts voor het welzijn der Nederlanders 8CdQU>i. wie de verbittering heeft meegemaakt, die onder de menschen van deze waarlijk zwaarbeproefde stad thans heerscht tegen de Royal Air Farce, welks optreden alles behalve „koninklijk" is, die zou den hee- ren aan de overzijde van het Kanaal van harte de gelegenheid toewenschen, zich eens persoonlijk te overtuigen van de stemming in Nederland, wij gelooven, dat dan onder den indruk van een dergeliike ervaring de uitzendingen in de Neder landsche taal der Engelsche radiostations steektge,U‘men zoud«* wordw ge- Door de overwinningen der as in Europa en door de overwinningen van over wicht der bondgenooten op politiek, mili- tair en economisch gebied zoo groot ge worden, dat er geen combinatie van mogendheden ter wereld meer is, die het tegen deze machtsontplooiing zou kun nen opnemen. De mogendheden van het pact van drie en haar bondgenooten zul len dezen oorlog voeren met het geheele fanatieke geloof en den wil om te over- winnen van de jonge volken tot haar tegenstander definitief ter aarde is ge worpen. b *roote vr«desdoel echter van de mo gendheden van het pact van drie luidt- De overwinmng van de door Joden, bolsjewis ten en plutokraten gepredikte internatte, nale anarchie door het opbouwen van ge sloten levensgebieden volgens het grond’ beginsel: Europa voor de Europeanen, -voor de Oost-Aziaten. Het onweerstaanbare opdringen van de Japanners in Zute-Oost.Azië, waarmede zaj de verovering yan hun leefruimte be girmen, is een van de grootste rekenfou' Anglo-Amerikanen. Zij hebben tot op het allerlaatste oogenblik niet be grepen, dat het militaire samengaan de mogendheden van het pact van drie een nog nimmer geziene machtsontwikkeling ^etgbre'i.8ell’ waart®««nover Engel u Am®nka tezamen geen afdoende rhiiTe,hi ®<udenkunnen vormen. De door Duitschland in Europa behaalde groote overwinningen en de Japansche hee“ schappij m het Zuidzeegebied, geven den asmogendheden gelegenheid tot een ge- wettigen economischen opmarsch. tot de ontsluiting van rijke grondstofbronnen was gedachtwaarvan het bezit haar het economi^h overwicht in de wereld zal verzekeren Voor de voortzetting en de definitieve te shssing van de wereldworsteling hebben de asgenooten zich derhalve de gunstigste verwaarden weten te verschaften, ‘waar, tegen geen enkele statencombinatie zich meten kan. De uitbreiding van leef en werkruimten der jonge volken stelt' hen in staat hun idealen van vrede, orde en gezond leven te verzekeren, vreemde on derdrukking en uitbuiting af te schaften en den wil en de mogelijkheid om het te der geschiedenis de weegschaal houdt en allen zich afvragen, naar welke zijde deze zal doorslaanom de dapperheid des harten, de mannendeugd. T geboord. X Hierbij heeft de duikboot van korvettenkapitein Kals zich bijzon- J der onderscheiden. J Sinds haar eerste optreden aan e de overzijde van den Atlantischen Oceaan hebben onze duikbooten hiermede aan de kust aldaar 43 vij. andelijke koopvaarders van 302.000 e t in totaal tot zinken gebracht.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1