otsvast vertrouwen in de Duitsche eindoverwinning m van het binnenlandsche front De kracht onaantastbaar van DE REDE D DIT JAAR ZAL GROOTE SUCCESSEN BRENGEN Hitler’s grootsche rede bij de herdenking zijn machtsoverneming in 1933 1942. No. 18095. ons De Stem Zwaarste deel van dezen oorlog ligt thans achter Zaterdag 31 Januari. I Groote geestdrift voor Eindelooze ovaties den Führer VERDUISTEREN Gelegenheid nieuwe bovenkleeding aan te schaffen I I I 1 HITLER’S REDE en By Hawaii sneuvelden 5500 Amerikanen Uitzonderingstoestand in Ierland Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel Japanners naderen Johore-Bahroe Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 i Heden: v. 6.24 u. nam. tot 9.23 a. I v.m. Morgen: van 6.26 a. nam. tot 9.21 a. v.m. 5 Bonnen 07 van boter- en vetkaart aangewezen Britsch schip getorpedeerd De nationaal-socialistische opvatting De aanschaffing van oorlega- materiaal voor Ned.-Indië Na de conferentie te Rio Koopen en verkoopen van damesvilthoeden verboden De wereldcoalitie van 1914 De ineenstorting van Duitschland Tegen inlevering van gedragen bovenkleeding De Britsche garantiebeloften In een rede, die volle twee aren duurde, heeft Adolf Hitler gisteren in het Berlijnsche Sportpaleis met zijn oude strijdmakkers, het feit herdacht, dat de Nationaal-Socialisten 9 jaar geleden de macht in Duitschland overnamen. De Führer schetste het verloop van de geschiedenis van voor 1914, den wereldoorlog 19141918 met de daarop volgende revolutie in Duitschland. De wedergeboorte van het Duitsche Vaderland sloot aan met het steeds sterker wordende Nationaal- Socialisme, waarna het eene aan Duitschland begane onrecht na het andere ongedaan werd gemaakt. Totdat de schande van Versailles geheel was uitgewischt. Hierna behandelde Hitler het drijven van de Westersche democratische staten, in» hoofdzaak Engeland, om Duitschland door een oorlog opnieuw in den afgrond te storten, bijgestaan door de Vereenigde Staten. Duitschland is thans sterk en volkomen in staat het tegen zijn belagers op te nemen. De Führer heeft een rotsvast vertrouwen in de eindoverwinning. Zijn rede werd herhaaldelijk door minutenlange toejuichingen onderbroken. -f*7 HAAGSCIIE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÉN: PRIJS DEZER COURANT: I* er Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met .JCikeriki", „De Nieuwste Mode”. «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern- drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct van de Volgens een bericht van den zender Athlone is in Eire (lersche Vrijstaat) de uitzonderingstoestand algekondigd. De secr.-gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedi>- rende het tijdvak van 1 Februari t.m. 15 September 1942 het koopen van damesvilt- hoeden door het publiek, alsmede het ven- koopen en afleveren van deze hoeden aan het publiek, verboden is. bluf en da in. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Führer tijdens het uitspreken van zijn groote rede. (Telefoto Hofj-manruStapf) De Londensche nieuwsdienst meldt omtrent den toestand op Malakka, dat een Japansch leger van 100.000 man Johore-Bahroe (aan den Zuidelijken punt van het schiereiland Malakka) nadert en reeds den steenen dam beheerscht. welke het vasteland van Malakka verbindt met het eiland Singapore. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Soheveningen, Kolzerstr 319, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There, siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Het Duitsche volk verzonk in enkele maanden in een ondenkbare diepe ver saagdheid. Het zag nergens meer hoop, een uitgehongerd volk, dat men zelts toen zijn plaats niet terug gaf. toen het den wapenstilstand en den vrede had on- derteekend, dat men ook toen geen le vensmiddelen gaf, toen het reeds zander wapenen was, dat men steeds- weer af perste en met steeds nieuwe afpersing een nieuwe onderwerping afdwong. (Zie verder 3e blad pap. 1.) Maan: 31 Jan. onder 8.27 v.m., i op 5.49 n.m. 1 Febr. onder 9.05 J v.m., op 6.54 n.m. 2 Febr. onder 9.37 v.m., op 8.02 n.m. J Nachtdienst DOKTERS: Tussohen J 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 39.49.20 Met ingang van 1 Februari a.s. is de doktorennachtdibnst verplaatst i naar het Pagehuis, Lange Voor, i hout 6, telefoon 113058. Ziekenfondsleden de Volharding: i no. 116364; zg. Stadspatienten no. 49 van innigheid, fen boven alle toonaarden uit. Een oogenblik kon de stem verzwakken, in mo menten van rustige, doch vruchtbare beschouwing. Zij bleef toch binnen het kader van het klankbord van den grootschen op- de bouw van een levenseen- kracht van eigen geest; heid, waarvan de droom Wij waren allemaal slechts heel kleine soldaten. Het zijn dezelfde drijfkrachten, die de schuld droegen aan den eersten wereldoorlog en die thans ook voor den tweeden wereldoorlog verantwoordelijk zijn. De Führer schilderde vervolgens, hoe Engeland om der wille van de instand houding zijner suprematie achter elkan der Spanje, Nederland en met behulp van geheel Europa, ook Frankrijk heeft bestre den. Voortgaande zeide hij o.m.„Dan geloofden de Engelschen ook eens in Duitschland den factor te moeten zien, die Europa wellicht zou kunnen vereeni- gen. Thans begon de strijd tegen Duitsch land, niet uit liefde tot de volkeren, maar uit het meest eigen, meest nuchtere be lang. Daarachter stond dat eeuwige joden dom. dat weet te verdienen aan en winst te maken uit iederen strijd tusschen de volkeren. Het is derhalve steeds de drijf kracht geweest ter verwekking van on rust der volkeren. Europa, tegen de mogelijkheid het onrecht in deze wereld nog eenmaal weer goed te maken. Twee doelstellingen dus de macht aan dengene. die de macht heeft, en iedere macht weg van hem. die haar niet heeft He.t is ongeveer zoo, zooals in het binnen- landsch politieke leven vele lieden zeg gen wij willen geen verandering in dé maatschappelijke orde, wie rijk is. moet rijk blijven, wie arm is. moet arm blij ven. zooals het gegeven is en gewild en zooals het gewild is zoo moet het blijven en de mensch mag niet in opstand komen tegen datgene, wat gewild is, omdat het gegeven is. De secr.-gen. van Landbouw en V»- scherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zondag 1 Februari a.s. tot en met Maandag 9 Februari 1942 de mek „07” genummerde bon van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft de met „07” genummerde bon van d< vet kaart naar keuze recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie ai 125 gram margarine. Naar de Britsche berichtendienst uit Montreal meldt, is de 7000 brt. metende Canadeesche koopvaarder „Lady Haw kins” tot zinken gebracht. 250 Personen, worden vermist. Met de tweede Britsche methode staat de versplintering in verband. De Führer beschreef, hoe in denzelfden tijd, waarin Duitschland verscheurd was door zware binnenlandsche godsdiensttwisten, die het Duitsche volk oneindig veel bloed kost ten, Engeland de mogelijkheid kreeg, zich te verheffen tot wereldmacht. Ik moet er steeds weer op wijzen, zoo zeide hij, dat het niet waar is. dat wij Duit- schers de parvenu’s zouden zijn. De parvenu is Engeland, wij niet. Wij heb ben een oudere geschiedenis en in een tijd, waarin Europa een geweldig Duitsch keizerrijk kende, was Engeland een klein, onbelangrijk eiland. Daartegenover kent gij onze nationaal- socialistische opvatting. Wij zien in iede ren opstand en op ieder oogenblik van de wereldgeschiedenis het resultaat van een zich nooit onderbrekend levenspro ces en het is onmogelijk op een bepaald oogenblik te zeggen: Nu houdt dit ont- wikkelings-proces op. Veeleer ligt het in de natuur der ontwikkeling van alle din gen, dat iedere sterilisatie van dit levens proces moet leiden tot een afsterven. Het slagwoord: „oorlog aan den oorlog”, is dus een volkomen leugen achtig parool geweest. De feiten be wijzen, dat op het oogenblik, waarop de oorlog ten einde was, de voor waarden voor nieuwe oorlogen geens zins uit den weg konden worden ge ruimd, evenmin als de instrumenten voor het voeren van nieuwe oorlogen. Het zou een prachtig gebaar geweest zijn, wanneer na de ontwapening van Duitschland ook Engeland, Amerika en Frankrijk axiden hebben ontwa pend. UIZENDEN en vele millioenen over de geheele aarde hebben gisteren geduren de twee volle uren de zij vertolkt stem van den Führer be luisterd. de stem, die kleur kreeg en relief door het gebaar, dat men in zijn verbeelding voor oogen zag. het gebaar van den geboren redenaar, de geheven hand, de ge balde vuist, de gekruiste armen. Misschien heeft nimmer ♦e voren een rede van den Führer een zoo polyphonic van verklank te aandoeningen m Te Canberra arriveerde gisteren leider der Nederlandsch-Indische koopcommissie voor oorlogsmateriaal, schout-bij-nacht Koster. Hij zal met de Australische autoriteiten besprekingen voeren omtrent aanschaffing van mate riaal, aldus S.P.T, Naar het A.N.P. uit Berlijn meldlt, heb ben alle Zuid-Amerikaan«che staten, met uitzondering van Argentinië en Chilida diplomatieke betrekkingen met de staten van het pact van dne venbroloea. I Evenals vorige jaren heeft de Führer bij de herdenking van de machtsover- B.neming een groote rede uitgesproken, welke tevens een grootsche betooging werd I’voor het overwinnende Duitschland en 1 zijn bondgenooten. Bijna 2 uur lang heeft I de Führer, met geweldig gejuich ontvan- II gen en met stijgende geestdrift aange- ïLhoord, den werkelijken stand van zaken in een helder licht gesteld en vooral kwam het onwrikbare vertrouwen naar voren in de overwinning en in de definitieve be- wrijding van Europa en de geheele wereld van het bolsjewisme, Zooals gebruikelijk iwierp de Führer allereerst een blik in het berieden, waaruit al het kwade dat de ■wereld thans te doorstaan heeft, is voort gekomen. Dezelfde doeleinden en dezelfde Ju-achten, welke den eersten wereldoorlog ontketenden, waren ook nu weer aanwe zig m Duitschland te bestrijden en uit eigen belang een nieuwen wereldbrand te ontketenen, teneinde Europa te versnippe ren. Aan eigen ontwapening, na Versail les, dat Duitschland een vernederend knechtschap oplegde, dacht men aller minst. Duitschland moest in een toestand II van onderworpenheid worden gehouden. I| Met recht kan de Führer wijzen op de rechtvaardigheid van zijn strijd en van zijn vaste besluit Duitschland weer op te richten. Ontzaglijk was de taak, welke hij en zijn partijgenooten zich gesteld had- den. Zij hadden echter een vurig geloof aan de mogelijkheid het Duitsche volk te doen ontwaken uit zijn doffe berusting. Uitvoerig besprak de Führer de erfenis, welke hij aantrof. Het bedrijfsleven was vernietigd er waren vele millioenen werk lozen, de financiën vertoonden een reus- ichtig tekort, de boerenstand was ineen gestort. „Ik heb toen gewaagd, aldus ver volgde hij, en wij hebben gewonnen”. In derdaad was het een geweldige prestatie den strijd op binnenlandsch terrein te voe den en de onoverkomelijk schijnende hin- dierpalen te overwinnen. Toen eenmaal de slag om de Duitsche ziel gestreden was en het volk zijn zelfbewustzijn had herwon nen, begon in 1935 de vrijheid naar bui- ten zich te verwezenlijken. De scheppers van het Derde Rijk, dat in vreedzaam werk omhoog streefde, stuitten echter voortdurend op den onwil van het buiten land, speciaal van Engeland. Toch ging men voort te trachten nauwe betrekkingen aan te knoopen met Engeland. Italië en Japan. Iedere poging echter om met Engeland tot overeenstemming te geraken, botste af op de onwilligheid van de machthebbers te Londen. Churchill’s hardnekkigen wil tot oorlogvoeren verijdelde alle vreedzame bedoelingen. Italië toonde zich een trou wen bondgenoot. Beide nationale revolu- ties, de Duitsche en de Italiaansche. maak- ten deze staten tot broedervolken. Thans voeren zij denzelfden strijd en zijn op i leven en dood met elkander verbonden, Ook de derde staat, Japan, is aan hun zijde getreden. De Führer liet er geen twijfel over bestaan dat Duitschland. Ita- lië en Japan, de niets-bezitters, de over- i winning zullen behalen op de tegenstan- ders, de alles-bezitters. Overtuigend klon- 1 ken zijn woorden, dat hij de last van den i oorlog dragen zal en voor geen verant- Woordelijkheid zal terugschrikken. „Zoo- i lang ik leef, zeide hij. zal een 1918 zich niet herhalen”. Woorden van erkentelijk heid wijdde de Führer aan de met de Duitsche Weermacht schouder aan schou der strijdende troepen. In het Zuiden Ita- i i lië, in het hooge Noorden Finland, daar- tusschen alle andere naties, die hun zonen naar het Oosten zendenHongaren. Slo- waken, Krohten, Spanjaarden, ja zelfs Franschen en bovendien de vrijwilligers van de Germaansche staten in het Noor den en Westen. Hij richtte voorts een ge- hikwensch tot Japan, dat het kort en krachtig heeft toegeslagen. De macht van den tegenstander op zee zal worden aan- gegrepen door het ontzaglijk toegenomen aantal Duitsche duikbooten op alle oceanen ter wereld. Dat te land en in de lucht 1 Duitschland de overmacht bezit bewijst de snelle en succesvolle tegenactie van gene- ral-oberst Rommel in Noord-Afrika. In het Oosten werd de moeilijke overgang van bewegingsoorlog naar verdediging nood- zakelijk, tengevolge van den uiterst stren- gen winter. Ook hier beschouwde de Führer het als zijn taak de verantwoor delijkheid op zich te nemen. Zooals de overgang van aanval tot verdediging is ge lukt. zal indien over enkele weken de win ter in het Zuiden is geweken, de nieuwe geweldige aanval losbreken, om het bolsje wisme den genadeslag toe te brengen. >Ons blijft geen anderen weg dan dien Van strijd”, zoo besloot de Führer zijn ma gistrale rede, waaruit telkens weer het Volle vertrouwen op de eindzege opklonk. De Führer begon met een blik op het verleden, teneinde zich „weer eens bezig te houden met de fundamenten van ons bestaan, onze ontwikkeling en onze over winning”. Wij hooren thans, zoo ging hij voort, zeer vaak de opmerking, dat deze oorlog eigenlijk de tweede wereld oorlog is. Men identificeert dus dezen strijd met den eersten, dien wij zelf nog voor het grootste deel als soldaten mede beleefd hebben. En dat is niet alleen juist in dien zin, dat ook deze strijd thans werkelijk bijna de geheele wereld omvat, maar het is nog veel juister, wanneer men bedenkt, dat het gaat om dezelfde doelstellingen, dat dezelfde krachten, die den eersten wereldoorlog hebben doen ontstaan, verantwoordelijk zijn voor den tegenwoordigen en dat deze krachten en machten dezelfde, doelstellingen .nastreven, die indertijd in den kern der zaak de be doelingen van hun strijd vormden Het zijn niet alleen dezelfde oorzaken, maar het zijn vooral ook dezelfde personen. Ik mag daarbij met trots zeggen, dat daar op een uitzondering wordt gevormd, juist door de staten, die thans als bondgenooten worden belichaamd, door het Duitsche Rijk, Italië Japan, enz. Want één ding kan niemand tegenspre ken, n.l. dat wel Churchill reeds voor 1914 een van de gemeenste oorlogshitsers van den toenmaligen tijd was, dat Roosevelt toendertijd de kleine man is geweest van president Wilson, dat de kapitalistische mannen van thans ook toen reeds het ge wicht van hun invloed in de waagschaal geworpen hebben voor den oorlog, terwijl omgekeerd niemand kan bestrijden, dat wij volkomen onschuldig geweest zijn aan den oorlog van toen. met magische kracht den weg der vervulling zoekt. Deze stem was er niet een van toevallige ontvanke lijkheid of momenteele zinsbekoring. haar accen ten waren te diep voor de statigheid der lyriek, te geladen van kracht voor het élan van een be- tooger. De historisch ge worden toespraken van maarschalk Pilsoedski hadden ditzelfde accent van meesleepende kracht. Waar de stem die was van den schamperen spot, was zij vertrouwd, want zóó ook kon Multatuli zich uitspreken over de Pen- newippen, de Stoffels, de Lapsen en al die andere geniepige stumperds, die in de samenleving van zijn tijd den rechtgeaar- den mensch den voet konden dwars zetten. Maar het machtigst was de stem toch daar, waar zij een hartetoon te be luisteren gaf, in de mo menten van kracht en bezieling en overtuiging van den hartstochtelijken vaderlander, die sprak. De stem met wereld- geluid. ,En die door gansch de wereld moge worden ver staan. In dit verband herinnerde de Füh rer aan Wilson, die het Duitsche volk voorloog, dat wanneer Duitschland de wapens zou neerleggen, een alge- meene overeenstemming zou volgen en een nieuw tijdperk van vrede, van rechtsgelijkheid, van verstand, enz. zou aanbreken. Zoo kwam indertijd, aldus ging Hit ler verder, het oogenblik van die uiterst bittere teleurstelling, die be gon op het oogenblik, waarop de Duitsche onderhandelaars naar den salonwagen gingen, en daar met de barsche vraag werden ontvangen „Wat wenschen de heeren hier?” Toen in 1914 voor de eerste maal een wereldcoalitie tegen het toenmalige Duit sche Rijk bijeengebracht moest worden, had men daarvoor een paar motiveerin- gen. Men zeide toen, dat Duitschland vrij móest worden, ten eerste van zijn keizer. Men zeide verder, dat het het militairisme was, dat het Duitsche volk ongelukkig maakte en bedrukt. Tenslotte zeide men, dat er heelemaal een einde moest komen aan den oorlog, dus oorlog aan den oor log Het zou wonderbaarlijk geweest zijn, wanneer Engeland de wereld in afschuw voor den oorlog zou zijn voorgegaan door de resultaten van zijn oorlogen vrij te laten en weer ter .beschikking te stellen van de overige wereld. Maar onder het „oorlog aan den oorlog” verstond men in Engeland iets anders, n.l. den oorlog *egen Wij hebben hen zoo vaak vermaand, tijdens de republiek van Weimar ge vraagd, later geëischt, dat zij dat zou den doen. Maar de oorlogen gingen voort. Alleen voor den eenigen verslagene, het Duitsche volk, scheen het onmogelijk, zijn bestaan in deze wereld nog éénmaal te zijnen gunste te veranderen. Het Sportpaleis te Berlijn, waarin reeds zoo dikwijls sinds de jaren na het overnemen van de macht groote betoo- gingen zijn gehouden, stond ook gisteren in het teeken van de komende plechtig heid. De groote ovale propvolle ruimte was versierd met de kleuren van het Duitsche Rijk en zijn bondgenooten. Op de eerste rijen voor het spreekgestoelte hadden bijna alle ministers, Rijksleiders, de Generaliteit, alsmede de eere-gasten der verbonden naties en gewonden der Duitsche Weermacht plaats genomen. Met schier eindelooze ovaties werd de Führer in het Sportpaleis ontvangen. 1ÖS plechtigheid van den verjaardag van hwc overnemen der macht door het nationa-al- socialisme werd ingeluid door Rijks- minister dr. Göbbels, die den Führer verwelkomde. De overwinning, zoo zeide hij, ter her innering aan den toenmaligen dag, was voor ons een zaak van geloof en wel van geloof in uw persoon. Thans staat het geheele Duitsche volk, met aan het hoofd zijn Weermacht, in den strijd om de verdediging der verworvenheden van onze revolutie, van de veiligheid van het Rijk en van het levensgebied der natie. Wat toen een zaak van het geloof was, de overwinning, is thans een zaak der zekerheid geworden. Onder een geweldig gejuich besteeg de Führer hierna het spreekgestoelte, voor het uitspreken van zijn herdenkingsrede, aan het einde waarvan minutenlang een geweldige ovatie volgde. Tot slot van de indrukwekkende plechtigheid werden ge meenschappelijke volksliederen gezongen. Het geheele Duitsche volk heeft, aan de radio-toestellen gezeten, deze groote be tooging medebeleefd. In den vorigen wereldoorlog zag men de mogelijkheid der versplintering op ander gebied. Na de onmogelijkheid, het Duitsche volk nog in dynastieke binnen landsche crises te verwikkelen, zag men een nieuwe mogelijkheid in het tegen elkaar uitspelen van de partijen. Het is toen gelukt, het DuiVche volk inwendig langzaam murw te maken. Er werd een gemeene opstand ontketend door marxis tische. liberalistische en kapitalistische belanghebbenden, achter wie als drijven de kracht de eeuwige jood stond. Zij hebben Duitschland toen ten val ge bracht. Wij weten thans uit de uitspra ken der Engelschen zelf, dat zij in J918 aan het eind waren, en voor hun eigen ineenstorting stonden. De eerste wereld oorlog kon niet verloren worden door de verdiensten van onze tegenstanders, maar uitsluitend door onze eigen schuld. Het gevolg van deze ineenstorting was niet zoozeer, dat Duitschland met open armen door de werelddemocratie werd opgenomen, integendeel de gevolgen waren de meest ontzettende ineenstor ting van politieken en economischen aard, die een volk ooit beleefd heeft. Het Amerikaansche departement ran marine maakt thans bekend, dat m den zeeslag bij Hawaii 5500 Amerikanen zijn gesneuveld. Het ministerie is tot deze pu blicatie overgegaan, omdat in breede la gen van de bevolking van de Vereenigde Staten ongerustheid bestond over het werkelijke aantal slachtoffers. De handel beschikt nog over eenigen voorraad kleeding in de hoogere prijs- klass^p. Deze is voor de meeste be volkingsgroepen van te hoogen prijs om door hen te kunnen worden aan geschaft. Teneinde toch alle bevol kingsgroepen nogmaals in de gele genheid te stellen hun kleediingvoor- raad eenigszins te herzien, is weden om een regeling getroffen, volgens welke tegen inlevering van gedragen bovenkleeding, gelegenheid wordt ge geven nieuwe aan te schaffen. Door het Rijksbureau voor de distrib»- tie van textielproducten voor den handel wordt daartoe aan een aantal onderne mingen, welke over dergelijke kleeding beschikken, vergunning verleend», klee ding te verkoopen tegen inlevering van in goeden staat verkeerende gedragen kleedingstukken, benevens het gebruike lijke aantal vereischte textielpunten, ver minderd met het hieronder vermelde aan tal textielpunten, dat voor de gedragen kleeding zal worden vergoed. Voor elke in te leveren jas, mantel of costuum verkrijgt men het recht zich een nieuw kleedingstuk in een bepaalde prijs klasse aan te schaffen, met dien verstan de, dat voor ingeleverde kinderkleeding alleen kinderkleeding kan worden betrok ken, terwijl daarentegen voor ingeleverde dames, en heerenkleeding desgewenscht ook kinderkleeding kan worden gekocht. Voor de in te leveren kleedingstukken zal per stuk de navolgende puntenwaarde worden vergoed: Winterjassen en -mantels: mannen 40, jongens tot 15 jaar 25, vrouwen 38, meis jes tot 15 jaar 19 punten. Costuums: mannen 40, jongens tot K jaar 25 punten. Tweedjassen en -mantels: mannen 3% jongens tot 25 jaar 25. vrouwen 25, meis jes tot 15 jaar 19 punten. Demi-saisons: mannen 38, jongens tot 15 jaar 25 punten. □e bij den handel ingeleverde klee dingstukken werden door dezen onder contrAle van het Rijksbureau voor dis. tributie van textielproducten ter be schikking gesteld van de kleeding. comité'*. Deze zullen t.z.t de gedr*. gen kleedingstukken kosteloos uitrei, ken aan de daarvoor in aanmerking komende personen tegen in-ontvangst. neming van de bovenaangegeven pun. tenwaarde voor gedragen kleeding. Deze regeling zal binnenkort ia werking treden. Men streed toen met gelijke methoden als thans. Men voerde eerst den strijd in den vorm van het samenbrengen van coalities. Churchill heeft jarenlang door zijn voorgangers garantiebeloften laten aanbieden. Hij geeft thans zelf toe, dat de Engelschen heelemaal niet in staat ge weest zouden zijn alleen te strijden Maar zij hebben de Oostzeelanden gegaran deerd. zij hebben de Balkan-landen ge garandeerd. Aan iederen staat verklaren zij, dat Groot-Brittannië met heel zijn macht achter hen zou gaan staan. Hun methoden zijn ook verder dezelfde ge bleven: beloften aan al de lichtgeloovi- gen, kleingeloovigen of dommen, die er in wilden vliegen, verder hun poging om zooveel mogelijk met het bloed van an deren de eigen belangen te laten ver tegenwoordigen. Steeds weer moet men bedenken, dat het Britsche wereldrijk in 400 jaren nauwelijks 10 procent van het bloed in tal van oorlogen heeft moeten vergieten, dat Duitschland vergieten moest om slechts zijn naakte bestaan te ver dedigen. een stroom vyi fel leven tot in de fijnste adertjes van eiken volzin. Deze stem is die der meesleepende wel sprekendheid, gedragen door overtuiging, omhoog gevoerd door de macht der idealen, gespierd door de daadkracht van den man-tmet-on wrikbaren wil Tusschen de hartstocht groote der overtuiging en die der edele verontwaardiging, aandoeningen m de tusschen den schamperen stem te voorschijn getoo- spot over den verd als de rede van gis- den tegenstander teren, uitgesproken op donkere dreiging van on een der meest historische gebroken kracht, varieer- momenten in de ontwik- de deze stem, die het kelingsgeschiedenis van woord wist te verlossen de menschheid. Een po- uit de begrenzing van de lyphonie met phasen van taal en die nochtans het kracht, van volheid, van recitatief wist te verhef- subtiliteit en van dreiging, geestdrift, bittere spot, verontwaar diging en hartstocht. De stem van den FSh- rer is die van de veer krachtige taal, rijk ge schakeerd met ieder woord geboren uit 4^*

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1