OORLOG OOST-AZIE IN en HET GROOTE AVUNIÜUn Samenwerking tusschen D.A.F. en N.V.V. MÉ M M K LI IhL.i IMIls BS: El te STADSNIEUWS til R^ill SBH Duitschland kunnen het N.V.V. lid blijven van Nederlandsche arbeiders in - v De distributiebonnen i' ril lil - aJI -sr f II 9 TTAAGSCHE COURANT Zaterdag- 31 Januari 1942 TWEEDE BLAD Te vernietigen bonnen De Stille’ Zuidzee FEU1LLEION •d beiders, moeten een 07A 07B 250 250 100 we be Brood Brood i i BARNSTEENTENTOONSTELLING Continuïteit der sociale voorzieningen verzekerd W- '<i I - A f L, J** 1 Een unicum in den tuinbouw is wel het feit, dat nu reeds in de kassen gesneden. Br. of Geb. VI. of Vl.w. k.g. 1 Cacao 50 gram Jam 500 gram BI., Br., Geb. 1 rants. Rijst 250 gram Kaas 100 gram 3% liter Melft een ei Boter 07 125 07 Vet 125 gram te beteekenis heeft, dat (Nadruk verboden Wa want (Wordt vervolgd) i w» de spinazie op de veiling is verschenen. De spinazie wordt (Polygoon-Meyer) Op een vliegveld in het Oosten. Van leege bommenkisten worden aan den rand van het be sneeuwde vliegveld in korten tijd onderkomens gebouwd. (Weltbild~Polygoon-P.K, Rauchwetter) gram gram gram Hav. of peul Gort Verm., Maiz. Aardapp. Aardapp. De Belgische stratosfeervaarder en medewer ker van prof. A. Piccard, ir. Max Cosijns, heeft in de Technische Hoogeschool te Delft een lezing gehouden over „de stratosfeer” Van links naar rechtsde Hollandsche ballonvaarder Jan Boesman, prof. dr. C. Zwikker en ir. Max Cosijns. Polygoon-Meyer) In den nacht van 2930 Januari J.l. brak brand uit in het perceel Kei zersgracht 299 te Amsterdam, waarin een atelier voor meubelkunst geves tigd is. Het pand brandde zoo goed als geheel uit. (Polygoon-Noske) 06A en 06B Aardappelen tot en met 7 Februari. 203 209 210 204 t.m. 208 Algem. 06A tm. 09A Melk I 06B tm. 09B Melk I Sociale gevolgen Dat een dergelijke overeenkomst voor de sociale verzorging der arbeiders is duidelijk. Sneeuwru.mert vóór I In een Sovjet-dorp, dat door de Duitschers bezet is, moeten de wegen, welke ’s nachts door zwaren sneeuwval geheel zijn verdwenen, weer worden vrijgemaakt. (Hoffmawn-P.K. Fenafce) BINNENKORT VERSCHIJNT OFFICIEELE LIJST Naar wij vernemen, zal binnenkort een officieele lijst verschijnen van alle bon nen, welke na het publiceeren van die lijst niet meer geldig zijn of geldig zul len worden verklaard. Daarmee zullen dan vele en verschillende vragen, welke ons op dit gebied bereiken, beantwoord wor den is naarsstad beschikte men om de vijftig kilometer over een noodlandingsterrein en talrijke tusschencentra zouden door de toestellen worden bediend. Zoo was het schitterend in orde. De laatste dagen, welke de plechtig heid voorafgingen, was de blanke be volking van Wahenia werkelijk opge wonden geraakt. De gesprekken gingen nog uitsluitend over vliegaangelegenhe- den. Men had nog nooit een vliegtuig te Wahenia gezien en men sprak al over uitbreiding van het net tot aan de goud mijnen Sommigen beweerden, dat het voorzichtiger en doelmatiger zou ge weest zijn, watervliegtuigen te gebrui ken. Kortom, een ieder was met de zaak ingenomen. Zoo gaat het immers in het leven. De menschen maken zich voor iets warm en wat later denkt niemand er nog aan. In de tropen vooral, waar het leven per slot van rekening eentonig is, is dat zoo. Hoe had bijvoorbeid ten tijde van den moord op den goudmijndirecteur en de verdwijning van den journalist niet de geheele provincie, en inzonderheid Wahenia, op stelten gestaan. Geen en kele inwoner uit Wahenia of hij had zich persoonlijk met het geval beziggehou den. Een ieder voelde zich geroepen om licht te brengen in de zaak en te zoe- RIJWIELPAD SPARRENWEG— KONINGINNEGRACHT Het rijwielpad in de Scheveningsche boschjes tusschen den Sparrenweg en dè Koninginnegracht, dat het verlengde vormt van het rijwielpad langs den Ver- huellweg, is bij de uitmonding aan de gracht afgesloten met een hek, waarvan de doorgang, de wielrijders dwingt af te stappen. Dit herhaaldelijk afstappen is voor de uitrijdende wielrijders noodzakelijk, om dat het uitzicht aldaar geheel belemmerd is en het onverwacht uitrijden ernstig ge vaar kan opleveren zoowel voor de wiel rijders als voor het overige verkeer In verband met deze bezwaren heeft groo- Want boe was de toestand tot nu toe? Over het algemeen waren de Nederlandsche arbei ders in Duitschland lid van het Duitsche Arbeidsfront en betaalden zij daarvoor de gebruikelijke contributie. Wilden zij echter bij terugkeer in het vaderland Weer de rechten van het lidmaatschap van het N.V.V. kunnen genieten, dan waren aij genoodzaakt ook nog de aan him vak bond verschuldigde bijdragen te betalen. Dat door deze dubbele contrftutie het budget van den arbeider te zwaar belast werd, is duidelijk. Slechts zeer enkelen konden daartoe overgaan. Het gevolg was, dat de arbeider, wiens 197 Alg. 05 C of 05 D Reserve 198 Alg. 199 tm. 202 Algem. 06 D—07 D Reserve Alg. Alg. Alg. In de vorstvrije schuren, welke voorzien zijn van dubbele wanden, moet den geheelen winter de op gestapelde kool steeds weer ver legd worden, waarbij men dan de rotte plekken wegsnijdt. Polygoon-Kuiper) heel eind in net land en zi binnenweggetje gevolgd, ren zij de rivier op plaats genaderd en tusschen de struiken door ontdekte Riefenberg het vreemde schouwspel. Op den oever dansten de priesters. Talrijke mannen en vrouwen zaten neergehurkt op den grond, met de handen op den rug gebonden. 59) Riefenberg wist dat de begrafenis plechtigheden van negerhoofden soms aanleiding geven tot ongehoorde wreed heden. Daarom had hij Fweloe opdracht gegeven, zooveel mogelijk inlichtingen in te winnen. Zoo was hij te weten ge komen, dat het overleden stamhoofd in de bedding van een kleine rivier zou Worden neergelegd, bij zonsopgang. In het midden van den nacht had hij dan ook zijn mannen bij elkaar geroe pen, om zich naar die geheim gehouden Vergaderplaats te begeven. Zij lag een zij hadden een Tenslotte wa de aangeduide vvVX\\ - In het Mauritshuis is op het oogenblik de tentoonstelling „Barnsteen, goud der zee” te bezichtigen. Zooals reeds is mede gedeeld, bevat deze tentoonstelling tal rijke fraaie en interessante barnsteenen voorwerpen uit alle eeuwen. In Amster dam heeft deze tentoonstelling groote belangstelling getrokken. Thans wordt er op gewezen, dat de tentoonstelling ook des Zondags is ge opend en wel van 13 tot 18 uur, omdat zij, die in de week geen gelegenheid heb ben, ’s Zondags de tentoonstelling ,.Betoo_ verd goud” kunnen bezoeken. de A.N.W.B. aan het gemeentebestuur verzocht zoodanige voorzieningen te wil len treffen, dat hieraan zooveel mogelijk zal worden tegemoet gekomen. Naar aanleiding van dit verzoek heeft de burgemeester thans medegedeeld, dat de bestemmingen van dit rijwielpad en van het daarmede parallel loopende voet pad, dat nagenoeg tegenover de Witte- brug op de Koninginnegracht uitmondt, zullen worden omgewisseld. In verband hiermede zal de tramhalte op de Konin ginnegracht worden verplaatst naar de Nieuwe Parklaan, tegenover het hotel „De Wittebrug”, waardoor de tramvlucht- heuvel bij de oude halte zal kunnen wor den verwijderd. i Een 3-jarig jongetje vande familie C. van P. te Oudenbosch, zette in een onbewaakt oogenblik den mond aan een ketel kokend water, die op het vuur stond. Het kind is aan de bekomen in wendige verwondingen overleden. 07A 07B 07 A Vleesch, 07B Vleesch Aard. Aard. 25 Januari t.m. 21 Februari. Suiker 193 N.B. Zeep op bon 211 Alg. van 1 Febr. tun. 28 Febr. Bonnen, die geldig blijven: 195 Algemeen (Peulvruchten) tot en met 21 Februari. BIJ de Duitsche Marine in het hooge Noorden. De commandant van een mijnenveger, behoorende bij de Noor- sche kustbescherming. Dag en nacht zijn de booten gereed om uit te varen. (WeUbild-Polygoon-P.K. Meisinger) Cultureele verzorging Er is echter meer. Wij hebben de socia le gevolgen dezer overeenkomst het eerst genoemd, omdat hierop in de eerste plaats de aandacht valt. Van niet minder beteekenis echter voor het welzijn van den Nederlandschen arbeider in Duitsch land is zijn cultureele verzorging. De die - - - hun land, in omstandigheden, waarmede zij weliswaar Gisteren werd in den Dierentuin te Den Haag de machtsovername vóór negen jaar in Duitschland door Adolf Hitler herdacht met een massale bijeenkomst, waarbij men de rede van den Führer beluisterde. Vele autoriteiten waren aanwezig, waaronder Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart. Overzicht van de zaal tijdens de inleidende rede van Commissaris-Generaal Schmidt. (Stapf-Mol) werktijd afgeloopen was en die naar Nederland terugkeerde, ofwel den gebrui- kelijken wachttijd moest doormaken alvo rens hij weer de rechten van het lid maatschap verkreeg, óf wel de z.g. ach terstallige contributie, d.w.z. de contribu tie over het tijdvak, dat hij in Duitsch land gewerkt had, moest aanzuiveren. Hetgeen een som ineens beteekende, die de meesten evenmin dragen konden. Thans is dit anders geworden. Het Duit sche Arbeidsfront draagt van de door de Nederlandsche arbeiders betaalde contri butie een deel af aan het N.V.V., waar tegenover het N.V.V. aan deze arbeiders alle rechten van het gewone lidmaatschap verleent. Komen de arbeiders dus weer thuis, dan treden zij dadelijk weer in het lidmaatschap van hun bond en dus van het N.V.V., alsof zij niet weg waren ge weest. Met name hebben zij dus weer automatisch deel aart de steunkassen hun ner bonden. Het is verder te verwachten, dat ook voor de groote groepen, welke reeds van de ledenlijsten zijn afgevoerd daar zij de dubbele contributie niet kon den betalen, een regeling getroffen zal kunnen worden, in dien zin, dat zij zon der onderbreking hun oude rechten zul len herkrijgen. Het is duidelijk, dat dit alles er niet weinig toe zal bijdragen, de zorgen, zoo van het gezin als van den arbeider zelf, te verlichten. Er is op deze wijze, zonder eenige meerdere kosten voor den arbei der, een continuïteit in de sociale verzor ging geschapen, die den arbeidslust slechts kan verhoogen ar- in Duitschland werken, arbeid verrichten in een omgeving en onder vooral onder den indruk van deze aan staande gebeurtenis. Voortaan zou er een geregelde lucht verbinding bestaan tusschen de Eve- naarsstad en Wahenia; 600 km., afge- legd in enkele uren, waar vroeger een boot 10 dagen noodig had, om denzelf- den afstand te doen. Het was gewoon weg schitterend. Maanden en maanden hadden de voor bereidende werkzaamheden geduurd. Eerst was er een expeditie op uitge trokken om geschikte landingsterreinen te zoeken. Dan kwam de tijd van rap porten en berekeningen. Op een gegeven oogenblik was er zelfs sprake geweest de plannen op te geven. Gelukkig be schikte de Oostelijke provincie over mannen als gouverneur de Bafort, de directeur-generaal Benoit en mr. Rea ding. Die hadden al hun gezag bij den minister van koloniën in de weegschaal gelegd, opdat de zaak zou worden door gedreven. Zij hadden voet bij stuk we ten te houden en zij hadden gezege vierd. Daar lag nu even buiten Wahenia het ruime, effen vliegveld met kortgescho ren gras en met aan de grens ervan ‘wee ruime loodsen, met gegolfd plaat ijzer overdekt. Aan den weg stond een klein station. Van Wahenia tot Eve- 1 Februari t.m. 7 Februari. 4 rants Vz rants. 1 rants. Vi rants. 1% k.g. k.g. 1% liter 19 Januari tm. 7 Februari. 04D, of 04C of 04B Reserve 1 Februari t.m. 9 Februari. gram Bqter Boter z. red. of margar. 28 December t.m. 21 Februari. Alg. 250 gram Koffiesurr. zich verwant kunnen voelen, maar waar juist de dingen van het dagelijksche leven geheel afwijken van wat zij thuis gewend zijn. Het Duitsche Arbeidsfront heeft, wat de materieele verzorging be treft, tav. de Nederlandsche arbeiders voortreffelijk werk verricht. Wie de kam pen bezocht, weet, dat aan deze mate- riéele verzorging niet veel te verbeteren valt. Bovendien vonden de arbeiders in de kampen vaak een orde en netheid en van Duitsche zijde een geest van kame raadschap. waarvan zij slechts konden leeren. Maar wat het Duitsche lichaam niet verhinderen kón, ondanks alle goede zorgen, was het gevoel van eenzaamheid, het besef, buiten de eigen vertrouwde De ellendige woning van een arbeider, die werkt in een fabriek in Leningrad en buiten de stad woonachtig is. Een stemmingsbeeld uit het „paradijs” der arbeiders en boeren. (Weltbild-Polygoon-P.K. Schürer) ken naar den moorddaaigen journalist. Maar ook die belangstelling ging luwen. En wie dacht nu nog aan deze mis daad? Niemand meer. De zaak was vergeten. Zoo zou het ook wel verloopen met de vliegaangelegenheden. Over en kele weken zouden de menschen met eens meer luisteren naar het geronk van de toestellen boven de stad. Ondertusschen is het vandaag maar pas de dag van de inwijding van het vliegveld en dat wil wat zeggen. Van negen uur af stroomt de bevolking naar het vliegveld. Ook duizenden inlanders zijn van de partij. Zij weten niet goed, wat er gaat gebeuren, maar zij vertel len onder elkaar, dat er reusachtige vo gels met in hun buik een motor en nien- schen gaan komen. De inlandsche poli tie heeft het druk, om haar rasgenoo- ten van het veld te houden. De blanken hebben toegang tot het vliegveld. Zij staan gezamenlijk voor de loodsen Daar bevinden zich eveneens een afdeeling van het leger en het inlandsche mili taire muziekcorps. De vertegenwoordi gers van de luchtvaartmaatschappij zijn druk in de weer. Op het laatste oogenblik bemerken ze, dat ze over geen luchtzak beschikken om de wind richting aan te duiden. omgeving, buiten de eigen volksgemeen schap te staan. Binnen het kader van de met het N.V.V. gesloten overeenkomst kan hierin thans verandering worden gebracht. Allereerst door de instelling van het reeds genoem de N.V.V.-bureau te Berlijn en de daar onder ressorteerende N.V.V.-vertrouwens mannen in de kampen, tot wien men zich in moeilijke gevallen steeds zal kunnen wenden. Maar verder zal het N.V.V. ook voor geestelijk voedsel uit het vaderland zorg dragen. Op dit oogenblik worden reeds enkele tienduizenden boeken aan gekocht, om, in kleine bibliotheken sa mengebracht, over de verschillende kam pen verdeeld te worden. Daarnaast zal men thans ook dagelijks in de kampen het dagblad „Het Volk” ontvangen, het eigen dagblad uit de vertrouwde omge ving, dat hen op de hoogte houdt van wat het vaderland beleeft, maar omge keerd ook „moeder de vrouw” inlicht over wat er in de kampen gebeurt. Een dubbele band dus, die de Nederlandsche arbeiders en het eigen land verbindt. Tenslotte zullen ook geïllustreerde bladen en tijdschriften aan den lectuurdisch niet ontbreken. Wij hebben in het bovenstaande slechts enkele mogelijkheden, welke de nieuwe regeling biedt, aangeduid. Het zal blij ken, dat juist in de dagelijksche practijk deze overeenkomst nog rijke vruchten zal kunnen afwerpen en er zeer veel toe zal kunnen bijdragen, de arbeidssfeer te ver beteren, nu de Nederlandsche arbeider zich opnieuw opgenomen weet en ver zorgd door de eigen arbeidsgemeenschap Juist daarom komt een groote erkente lijkheid toe. zoowel aan het Duitsche Ar beidsfront als aan het N.V.V., daar het gezond houden en op peil houden der Nederlandsche arbeidskracht aan ons ge heele volk ten goede moet komen Het Duitsche Arbeidsfront echter, dat zich voor deze regeling groote geldelijke of fers getroost, heeft hiermede blijk ge geven van een wel zeer ruim inzicht De Nederlandsche arbeider immers, wiens arbeidskracht in de nauwste samenwer king met zijn Duitsche arbeidskamera- den aldus is ingezet voor den opbouw van Europa, kan dit niettemin doen bin nen de geborgenheid van het eigen volk, waardoor aan zijn eigen aard en karak ter steeds recht kan wedervaren. Wij mo gen in de thans gemaakte regeling een uitwerking zien van de politiek' van ge lijkberechtigdheid met behoud van eigen karakter, binnen het kader van’ het on der Duitsche leiding staande Europa, welke sedert den oorlog jegens Neder land heeft gegolden. mensch? vroeg Riefenberg nad Ada lljen's geweer genomen Op het oogenblik, dat hij een inlandsche bijl boven het hoofd van een der geboeiden zag omhoog gaan, legde bij aan en schoot den beul neer. Vol ontzetting gingen de aanwezigen op de vlucht. Bij de beek gekomen, gaf Rie fenberg order, de geboeide slaven en vrouwen los te maken. Het water van de rivier werd afgeleid en in de droog staande bedding zag hij het lijk liggen van het negerhoofd Ernaast ontdekte njj de verminkte lichamen van drie mannen. De slachtpartij was dus al aangevangen vóór ifjn aankomst. De neger, waarop hij nad geschoten, was in het hoofd getroffen en lag dood op den grond. Dat zal er tenminste voor een tijdje opnieuw den schrik onder brengen, zei Riefenberg tot Ada. De bevrijde vrouwen en slaven bra ken den afscheidingsdijk door en een uurtje later schuurde het water over de legraven lijken Daarna werd de terugtocht aangevan en. Bij het naderen van het dorp was alles daar wonderstil Van de mannen viel geen spoor te ontdekken. Voorbij een gesloten hut stappend, hoorden ze 1 het eentonig klaaglied Tan een vrouw. Wat vertelt Riefenberg. Fweloe ging bij de deur staan luiste ren Na een poosje fluisterde hij: Zij herhaalt aldoor hetzelfde zin netje: ,,De man met het bleeke gezicht heeft de geesten beleedigd wee mij Dat kan gevaarlijk worden, meen de Ada lij en. Goed, besloot Riefenberg, zullen ons dadelijk met die heeren zighouden. EEN MODERN ZAKENMAN Het is vandaag een hoogdag voor nenia, de hoofdstad van de Oostelijke provincie. Als de oude kolonisten s morgens de oogen openen, kijken ze dadelijk door het venster naar den hemel, welke gelukkig schitterend blauw is. - Wie had dat ooit gedacht, mompel den zij. Ja, wie had dat ooit gedacht, dat eens net verre, afgezonderde Wahenia op Korten afstand van het moederland zou komen te liggen Van vandaag af was dat nochtans een werkelijkheid, om 10 uur s morgens zou het vliegveld van Wahenia worden ingewijd. En de oude kolonisten, die Wahenia hadden gekend als een onbeduidend neger- dorpje, waren, wat te begrijpen la. 1 Januari 1942 zal een belangrijke datum blijken te zijn voor de Neder landsche arbeiders, die in Duitschland werken. Met ingang van dien datum zullen voor hen de banden met de werkers in Nederland niet verbroken zijn, maar zullen zij mét hen weer worden opgenomen in de groote ar beidsgemeenschap van het N.V.V. Juist dezer dagen is tusschen het Duitsche Arbeidsfront en het Neder - landsch Verbond van Vakvereenigingen, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1942, een overeenkomst tot stand geko men, welke het mogelijk maakt, dat de Nederlanders, die in Duitschland werken, evenzeer als hun arbeidskameraden in hei vaderland, met volkomen dezelfde rechten, lid zijn en blijven van het N.V.V. En wel in alle opzichten. Want volgens de genoemde overeenkomst zal te Berlijn een bureau van het N.V.V. worden ge vestigd, dat, werkende onder de leiding en de auspiciën van het Duitsche Ar beidsfront, in samenwerking met de lei ding van het N.V.V., de verzorging van de Nederlandsche arbeiders zal beharti gen. Een stuk N.V.V. in Duitschland dus, dat de geborgenheid der Nederlandsche arbeiders in de eigen arbeidsgemeenschap, in de eigen volksgemeenschap in zekeren hn, zal waarborgen. Tevens zal het apparaat, dat door het Nederlandsche departement van Sociale Zaken voor de verzorging der Nederland sche arbeiders te Berlijn was ingesteld, in de N.V.V.-organisatie worden ingebouwd en door haar worden overgenomen. Het Berlijnsche N.V.V.-bureau vormt dus tevens den schakel met de overheidsinstan ties in Nederland. Ai I K’ X - >1 A Wl v -K. r HM -x*

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5