Strijd Singapore ontbrandt om en EEN NOORSCHE NATIONALE REGEERING Verbinding tusschen Malakka Singapore verbroken No. 18096. 1942. Japanners bereiken Johore Baroe VERDUISTEREN Maandag 2 Februari. •~HD Britsche eenheden ingesloten Quisling Premier Ook Pontianak in Japansche handen Plaatselijke successen in het Oosten o.t -3 &nAi5*,7^ïï, "''"«■«a- voor Het Weennachtbericht op Meeste vliegvelden Sumatra onbezet Gesmolten rundvet boterkaart Duitschland strijdt Europa Toeslagkaarten bjjzonderen arbeid HET INDISCHE OORLOGSTOONEEL JAVA VOORNAAMSTE VERDEDIGINGSSTELUNG IN OOST-AZIE De aanvallen op Padang Verlenging bon 06 De Positie van Noorwegen in het nieuwe Europa Heden: t*. 621 a. nam. tot 9.19 o. Luchtalarm in de Panama- kanaalzone De bezetting van den Bismarck-archipel Britsch dok tot zinken gebracht Sanggau Geslaagde aanval op een convooi Pamangkat Sambas Hevige luchtaanvallen Bon 09 inleveren voor a.s. Vrijdag Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Sambas op Ned. Borneo bezet De landing op Nieuw-Ierland Nieuwe landin? op Britsch-Borneo Moelmein ontruimd Rede van Terboven Brandstoffen kookdoeleinden op de Rede van Quisling IIA AG SC HE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: van van niet zal een Daar het Noorsche heeft erkend, con- van van Hel hoofdkwartier te Tokio maakt be kend. dat bij de aanvallen op Padang op 27 en 28 Januari 6 vijandelijkc transport schepen, waaronder 2 vaartuigen van 4.000 ton, tot zinken gebracht en 5 andere in brand geraakten of zwaar beschadigd zijn, toen Japansche vliegtuigen op 27 en 28 Januari aanvallen ondernamen. s. Voor 'u-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode" «Koloniaal Bijblad” en .Letterkundig Bijblad’ f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45- Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Zondag de stad Johore Baroe, gelegen tegenover het eiland Singapore, door de Japansche troepen is bereikt. Volgens de laatste berichten uit Malakka is de strijd om het eiland Singapore begonnen. Terwijl Japansche snelle troepen op den steenen dam naar het eiland oprukken, werden door de vliegers en gemotoriseerde artillerie belangrijke militaire doelen, zooals vliegvelden, kazernes, olietanks en belang rijke verkeerswegen onder vuur genomen. De vijandelijke tegenstand in de lucht is gering. Britsche strijdkrachten hebben de brug in den dijk tusschen Singapore en Malakka op 2 punten vernield en daarmede tevens de water leiding, die de bewoners van Singapore voorziet. Reeds Zaterdag hadde.n de Japanners het waterreservoir van Singapore bezet, gelegen op 20 k.m. ten Noord oosten van Pontian Rechil. Onder de vele oorlogsberichten iederen dag worden die betreffende den strijd in Nederlandsch-Oost-Indië steeds talrijker. Onweerstaanbaar zet ten de Japansche strijdmachten haar actie naar het Zuiden voort. Na de be zetting van Tarakan, Balik-Papan en het meest noordelijke deel van Celebes zijn thans Pontianak en Ambon aan de beurt gekomen. De berichten over den ftrijd om Ambon zullen een schok door ons land hebben doen gaan. Vele dui zenden van ons volk kennen Ambon; zij zijn in verrukking gekomen bij het zien van de onvergetelijke baai; zij kennen de oude historie van het eiland; zij dragen in hun hart mee de sympa thie voor de menschen, die er wonen, voor de Ambonneezen, uitverkoren on der de vele rassen van den Archipel. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend, dat Japansche troepen in nau. we samenwerking met de vloot na de succesvolle landing te Pamangkat aan de Westkust van Nederlandsch Borneo op 27 Januari, denzelfden dag volledig Sambas hebben bezet op 40 k.m, ten Noordoosten van Pamangkat. Een an dere Japansche colonne trok vanuit Kuching in Sarawak Zuidwaarts op en veroverde denzelfden dag het vlieg, veld Ledo, op 22 k.m. ten Zuidwesten van Sanggau, in het Westelijke deel van Nederlandsch-Borneo. Pontianak, de hoofdstad van de Westerafdeeling van Nederlandsch.Borneo, is in Ja pansche handen. Generaal Rommel in het Hoofdkwartier van de Italiaansche legerleiding. Kaartbespreking met den Italiaanschen Generaal Navarini en den verbindingsofficier Oberst Diesener. CHoffmaw-PJZ. Moosmailerj De geldigheidsduur van bon 06 de boter- en vetkaart wordt verlengd tot en met Maandag 9 Febr. Bon 06 van de boterkaart geeft derhalve ook gedu rende het tijdvak van 1 tot en met 9 Febr. a.s. nog recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie, terwijl voorts bon 06 van de vetkaart gedurende genoemd tijdvak nog recht geeft op het koopen van 125 gram boter met reductie. Volgens te Tokio ontvangen berichten heeft Singapore Zaterdag en gisteren ver scheidene massale aanvallen van de Ja pansche luchtvloot te verduren gehad. Ondanks den hevigen afweer werd zware schade aan militaire installaties op het eiland aangericht. Verscheidene munitie- opslagplaatsen vlogen in de lucht. Een sterk fort, gelegen in den Zuidoostelijken hoék van het eiland kreeg zware bom- trefferg Ook het ten Zuiden van Singa pore liggende eiland Blakang Mati werd hevig geteisterd. Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 et., daarna Iedere regel meer 50 ct - Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer Uit de nadere berichten over den aan val op Enunahaven, op Sumatra’s West kust, blijkt, dat als doelwit voor het Ja pansche luchtwapen geladen koopvaarders met bestemming voor Amerikaansche ha vens waren uitgekozen. Hoofddoel was in dit geval dus niet het beveiligen van de scheepvaartroute langs de Westkust van Sumatra voor Japan sche convooien, nadat de route door de Straat van Malakka, langs de Oostkust, lis gevolg van de actie op het Maleische schiereiland reeds eerder was veilig ge steld. Vliegtuigen van onbekende nationaliteit hebben, naar „Giornale d'Italia” uit Bue nos Aires meldt, in de Panamakanaal- *bn« het eerste luchtalarm veroorzaakt. Naar het Japansche hoofdkwartier me dedeelt. rukken de Japansche strijdkrach ten op den Bismarck-archipel na de bezet ting van het vliegveld van Woenakokor thans langs de Oostelijke kust in Zuide lijke richting op. Naar in het frontbericht van Domei wordt gemeld, hebben Japansche verken- ningsvliégtuigen vastgesteld, dat een groot deel van de vliegvelden op Suma tra onbezet en voor een deel reeds ver nield is. Hieruit kan worden geconcludeerd, dat de vijand niet meer verwacht, van Sumatra uit in de militaire ope raties te kunnen ingrijpen. Daaren tegen zijn talrijke berichten ontvan gen over het feit, dat de kernen van de Nederlandsch-lndische verdediging Java verder worden versterkt en dat blijkbaar met als centrum Soera- ba Ja het eiland Java de voornaamste verdedigingsstelling van de overgeble ven Engelsch-Amerikaansche, Neder landsch-lndische en Australische troe pen zal worden. Maan: 2 Febr. onder 937 vjn- op 8.02 n.m.; 3 Febr. onder 1CM v.m., op 9.12 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tueectsen 10 u. v.m. en 7 u. v.m. No, 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspatienten on. 49 Gisteren, in den loop van den dag, heeft de Japansche luchtmacht een zwaren aanval gedaan op Singapore, waarbij een groot Britsch drijvend dok van 50.000 ton tot zinken werd gebracht. Dit dok werd bij het uit breken van het Japansch-Chineesche conflict van Engeland naar Singapore gebracht. Sanggau behoort administratief tot de onderafdeeling Sanggau van de afdeeling Pontianak. De bevolking bestaat in hoofd zaak uit Da j aks, voorts uit Maleiers en Chineezen. Het landschap wordt bestuurd door een inheemsohen vorst met den titel Panembahan, die zijn zetel in Sanggau heeft. Het Europeesche bestuur wordt er door een controleur vertegenwoordigd Op een 20 k.m. afstand van Sanggau werd een vliegveld aangelegd, dat thans, vol gens de laatste berichten, In Japansche handen Is. Tusschen Sumatra en het eiland Ban ka heeft het luchtwapen van de Japan sche marine een door Britsche oorlogs schepen en jagers beschermd groot vooi ontdekt, dat in de richting Singapore voer. Een transportschip 5000 ton werd door de marinevliegtuigeu tot zinken gebracht, 2 andere werden be schadigd. Op een tweede convooi, bij de Lingga-eilanden, ten Zuiden van Singa pore, is eveneens een succesvolle lucht aanval ondernomen. Pamangkat. met een 5000 zielen, Sing- kawang en Mampawa zijn de drie kust plaatsen in de Westerafdeeling van Bor neo. welke ten Noorden van Pontianak liggen. Op Pamangkat landden de Japan ners reeds op 27 Januari; deze actie leid de de bezetting van Pontianak in. Pa mangkat ligt in de afdeeling Singkawang. in de Indische krijgsgeschiedenis werd het bekend doordat daar in 1850 het eer ste treffen plaats had tusschen de Neder- landsche troepen onder luit.-kolonel Sorg en de ons vijandige Chineesche kongsi’s Na Pamangkat werd Sambas, een 40 k.m Noord-Oostelijk hiervan gelegen, bezet. Sambas ligt in de gelijknamige onderafdeeling van de Westerafdeeling van Borneo. Het ligt aan de voornaamste rivier van deze streek, de groote Sambas, die, 1500 m. breed, in zee uitmondt. De plaats is de zetel van den Sultan van het landschap; zij telt ongeveer 25.000 inwo ners waarvan rond 50 Europeanen. Na Pontianak waarmee het in bouwwijze overeenkomt, is het de grootste plaats van Borneo’s Westerafdeeling. Het maakt echter een zeer armoedigen indruk; han del en landbouw hebben zich in de moe rassige streek, waarin het ligt, moeilijk kunnen ontwikkelen. Het Opperbevel van de Weer macht deelde gisteren mede In het Oosten duren de wissel vallige gevechten voort. Ondanks hevige sneeuwstormen uitgevoerde eigen aanvallen leverden bij onge woon groote verliezen voor den vijand verdere plaatselijke succes sen op. Talrijke vijandelijkc tanks en kanonnen werden buitgemaakt In de wateren om Engeland heeft het luchtwapen bij aanvallen over dag en des nachts op afzonderlijk varende schepen en convooien 5 groote vrachtschepen met bommen beschadigd. De vernietiging van 2 schepen kan worden aangenomen. Andere gevechtsvliegtuigen hebben overdag in scheervlucht ravitail- leeringsbedrijven van een haven aan de Oostkust van Schotland in brand doen vliegen en hebben vannacht militaire installaties in het Zuiden en Zuidoosten van het eiland met bommen bestookt. In Noord-Afrika verdere succes volle gevechtshandelingen. Met voltreffers van bommen op het vliegveld Luka op Malta werd een groot aantal vijandelijke vliegtui gen op den grond vernield. Bij aanvalspogingen van Britsche bommenwerpers aan de kust van de bezette Westelijke gebieden heeft de vijand 2 vliegtuigen ver loren. In den tijd van 21 tot 30 Januari verloor het Britsche lucht wapen 38 vliegtuigen, waarvan 15 boven de Middellandschc Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 18 eigen vliegtuigen verloren. Men neemt aan, dat de Britten er waarschijnlijk in geslaagd zijn, het groot ste deel van hun troepen in den sector Koelai naar het eiland Singapore te bren gen. Daarentegen zijn aan de Oost- en Westkust ten Zuiden van de lijn Pontain- Koelai-Kotatinggi sterke vijandelijke een heden ingesleten. De Japanners hebben uit de achter het front gelegen sectoren versterkingen naar voren gebracht, die bij Endau aan land zijn gegaan. Hierbij bevindt zich bijzonder zware artillerie. De Japansche troepen hebben thans vanaf de Thailandsche grens binnen 55 dagen een afstand van 1600 k.m afge legd. In den loop van deze uitgebreide operaties werden in totaal 250 tanks en verkenningspantserwagens, 330 kanonnen, 3600 vrachtauto’s, 550 machinegeweren en reusachtige hoeveelheden oorlogsmate riaal en proviand buitgemaakt. 8000 Vijandelijke soldaten geraakten in gevan genschap Gedurende de distrfbutieperiode van 19 tot en met 27 Februari zullen de houders van boter kaarten in de gelegenheid wor den gesteld op hun bonnen desgewenscht in plaats van boter gesmolten rundvet te betrekken. De prijs van dit rundvet zal 2 per k.g. bedragen. Dit is dus 40 cent per rantsoen van 200 gram. Degenen, die hiervan gebruik willen maken, dienen reeds gedurende het tijd vak van 2 t/m. 5 Februari, dus uiterlijk op Donderdag 5 Februari a.s.. den voor de periode van 19 t/m. 27 Februari a.s. geldig te verklaren bon van de boter kaart. te weten bon 09. in te leveren bij hun slager, die hun daarvoor een ont vangstbewijs dient af te geven. Dc sla gers moeten de door hen ontvangen bon nen op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Februari bij den plaatseIijken distributiedienst in leveren ter verkrijging van een toewij zing en zullen op de gebruikelijke wijze door bemiddeling van de plaatselijke toe- wijzingscommissies van de bedrijfsorga nisatie voor vee en vleesch in het bezit van de hun toekomende hoeveelheid rund vet worden gesteld. Gedurende het. tijd vak van 19 t/m. 27 Febr. volgt dan oc aflevering van het rundvet door de sla gers aan de consumenten, die de bij hen met 09 genummerde bonnen van de bo terkaart hebben ingeleverd. Elke bon geeft recht op 100 gram rundvet. De bon nen 09, die niet in het tijdvak van 2 t/m. 5 Febr. bij de slagers rijn in gele verd. kunnen van 19 t/m. 27 Februari niet eerder worden gebruikt voor het koopen van het normale rantsoen bo ter, dat is dus 125 gram per bon. Het 'te distribueeren vet is verpakt in bekers of tabletten en bestaat voor hon derd procent uit zuiver gesmolten rund vet. In verband hiermee is dan ook het rantsoen gesteld op 200 gram, dit is dus het normale vetrantsoen, gelijkstaand met 250 gram boter. Ambon of Amboina ...Uit verten van Noord en van Zuid komen flauwe bergen aangedreven, waas- Nauw eerst, dan <</liur, dan in gloor en schaduw van modelleering heerlijk groen En de wijde baai, groot golvend, veref fent tusschen haar naderende oevers tot zij stil wordt als een geleidelijk uit vloeiend meer. Klaar tot in diepe verten van blauw toe glanst zij langs den zoom van de welig begroeide heuvels. Daar tegenaan, met een rij witte huizen langs hei water en op een landspits, donker van ■jeboomte, een grijzig fort, ligt Ambon. ._m den ingang haast van de haven straat laten de groote schepen, heenge- varen door een ontelbare vloot van prau wen en bruinbezeilde visschersvaartui- gen, het anker vallen Zoo heeft Augusta de Wit het binnen varen van de Baai van Ambon beschre ven. Langs en bij de haven liggen de druk ke straten van het stadje, lange straten, recht toe recht aan, met dwarsstraatjes er tusschen, waarlangs winkels zijn en werkplaatsen en een enkel kantoor. Hier bevindt zich ook de drukke markt. Daar achter liggen de donkerblauwe bergen van Leitimor Dichtbij komen de vis- Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon eb Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scneveningen. Keizerstr 319, Tel. «50310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh ueeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys Heerenstr 124, Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. a de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a Tel 772444: Boekh. E. O Couvée, wan Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Ryksthing wordt bijeengeroepen Quisling deelde mede, dat, zoodra de omstandigheden dit zouden veroorloven, een Ryksthing bijeengeroepen zal worden uit vertegenwoordigers van het arbei dende leven, teneinde invloed te geven op de leiding van den staat. Er zal ge lijkheid voor de wet bestaan .en ieder individu zal dezelfde voorwaarden krij gen. Het ideaal van het nieuwe Noor wegen is de sociale gerechtigheid. Spr. wees er op, dat de Nasjonal Sam- ling thans volgens juridisch standpunt de eenige legitieme Noorsche en staat- dragendc autoriteit is. De tegenwoordige oorlog is een vrijheidsstrijd van Noor wegen, van dc Germanen en van geheel Europa Zoowel tegenover Engeland en Amerika als ook tegenover de bolsje wieken zijn de nationale levensbelangen Van Noorwegen volkomen solidair met die van Duitschland. Duitschland’s over winning is de overwinning van Noor wegen. Duitschland’s nederlaag is ook de nederlaag van Noorwegen. Engeland’s tyrannie op zee zal in de toekomst ge broken worden en daarmede zal ook een einde worden gemaakt aan de Britsche werelddespotie en werelduitbuiting. t De verhouding tot Zweden Voorts gaf spr. o.a. uiting aan zijn hoop, dat de openbare meening in Zwe den zal inzien, dat thans het oogenblik gekomen is om de methoden, avelke tot- dusver jegens Noorwegen werden toege past, herzien moeten worden. Noorwegen van zijn kant wenscht slechts een ver houding van goede nabuurschap op het Scandinavische schiereiland. In plaats van het streven naar een Noordsche sa menwerking, welke, zooals gebleken is, een illusie is geweest, en waardoor Noorwegen in zijn geschiedenis helaas genoeg ontgoochelingen heeft beleefd, wil het nieuwe Noorwegen, door ervaring wijs geworden, bok hier een eerlijke, nuchtere, van werkelijkheidszin getui gende politiek voeren. Wij zijn vastbe sloten. die wegen te kiezen, zoo ver klaarde Quisling, welke de belangen van Noorwegen dienen. Wij bedanken voor een Noordsche voogdijschap, van welke soort deze ook mag zijn. Wij willen in nauwe samenwerking met Duitschland een politiek voeren, welke Noorwegen vrij en groot kan maken. Duitschland heeft er een levendig belang bij, dat Noorwegen sterk en onafhankelijk wordt Engeland en destijds ook Zweden hebben geloofd, hun belang te moeten zien in een klein en van hen afhankelijk Noor wegen. Dit heeft ons de geschiedenis m den loop der eeuwen verscheidene malen geleerd. Wij wenschen geen herhaling.” Daitsch commentaar De uitroeping van Vidkun Quisling tot ministerpresident van Noorwegen wordt door de Duitsche pers gekenmerkt als een belangrijke Europeesche poli tieke gebeurtenis. De „Völkischer Beo- bachter” kenschetst Vidkun Quisling als den Noorschen politicus, die sinds jaren naar een samengaan met Duitschland heeft gestreefd. Het blad wijst op den strijd van Quisling, welken deze in zijn land tegen het marxisme en voor een nationaal Noorwegen heeft gevóer ->n de Duitsche troepen op 9 April 1940 in Noorwegen landden, zoo vervolgt het blad, was Quisling de eenige vooraan staande politicus, die in Oslo gebleven was. Hij achtte het zijn plicht, een re geering onder zijn leiding te vormen. Thans is Quisling ministerpresident ge worden in een land, dat dank zij het Duitsche optreden en het toenemende Noorsche inzicht, militair beschermd economisch hervormd en nauw met het Duitsche Rijk verbonden is. Molmein in Birma hebben teruggetrokken over de Salween. Een nader bericht uit Tokio meldt, dat Moelmein, de op twee na grootste stad van Birma, een belangrijke handels- en havenstad met meer dan 65.000 inwoners, heden in handen van de Japanners is gevallen. Omtrent de bezetting van het eiland Nw.-Ierland in deuMelanesischen Archipel meldt de „Tokio Asahi Sjimboen”, dat de landing zonder incidenten is verloopen en de Australische bemanning van het vliegveld is gevangen genomen. Het vlieg veld zelf was volkomen vernield en on bruikbaar gemaakt. De toeslagkaarten voor z was en, neer zwaren en bijzonderen arbeid voor de derde periode van 1942, zullen op nader door de plaatselijke disftribuitiediensten bekend te maken tijdstippen vóór 21 Fe bruari a.s. worden uitgereikt. Ook ditmaal zullen de kaarten warden uitgereikt door den distributiedienst in de gemeente, waar de rechthebbenden hun arbeid verrichten. Slechts schippers kunnen de toeslagkaarten in ontvangst nemen bij den distributiedienst in de ge meente, waar zij ligplaats gekozen heb ben. De regeling betreffende de verschillen de groepen van personen, die recht kun nen doen gelden op een toeslagkaart voor zwaren, zeer zwaren of langdurigen ar beid. blijft geheel ongewijzigd. Aan hen, die geen toeslagkaart voor langdurigen arbeid voor de tweede pe riode ontvingen, doch wel rantsoenbon- nen, wordt alleen dan een kaart uitge reikt. indien sedert het tijdstip van uit reiking dier rantsoenbonnen dertien we ken verloopen zijn. Ten behoeve van hen, die de hierbedoelde toeslagkaart voor de tweede periode van 1942 ontvingen, moet niettemin een aanvrage worden ingédiend om in aanmerking te komen voor een nieuwe toeslagkaart Chineezen en personen, behoorende tot een der in den Indischen Archipel in- heemsche rassen, kunnen de brood bonnen van hun toeslagkaart omruilen tegen rijstbonnen. Naar uit Batavia wordt gemeld, zijn Vrijdagavond te Ambong aan de Noord westkust van Britsch-Borneo Japansche troepen aan land gegaan, na een hevig bombardement op de kust door een vrij groot aantal oorlogsschepen in nauwe sa menwerking met de luchtmacht. Het Britsche opperbevel heeft mede gedeeld, dat de Britsche troepen zich uit Het D.N.B. meldt uit Oslo Op een verzoek van de Noorsche ministers, hetwelk hooggerechtshof als staatsrechtelijk onaanta taaar heeft Vidkun Quisling zich belast met het minister-president chap. Rijkscom missaris Terboven heeft zijn toestem ming hiertoe gegeven en het aange boden ontslag van de tot dusver fun- geerende regeering aanvaard. □e vorming van een nationale Noor sche regeering wordt door minister president Quisling ten uitvoer gelegd. Naar aanleiding hiervan is gisteren in de Oslosche ve >ting Akershus een officieele plechtigheid gehouden, in den loop waarvan Rijkscommissaris Terboven en minister-president Quis ling richting aangevende redevoerin gen hielden over de positie van Noor wegen in het nieuwe Europa en zijn politieke toekomst. Ter gelegenheid van de officieele plech tigheid in de Akershusvesting waren de voornaamste straten en de openbare ge bouwen in de Noorsche boofdstad rijk met vlaggen versierd. Eereformaties van de Noorsche en Duitsche politie en van de ,,Hird”-organisatie waren aangetre den om de plechtigheid een waardig ka der te gevefn. In aanwezigheid van talrijke prominente Duitsche en Noorsche per- Van 1 Februari tot en met 30 April 1942 geeft elk der met „08 K.F.” ge merkte bonnen van de bonkaarten M en N. welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uitslui tend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van twéé eenheden vaste brandstoffen met uitzondering van anthraciet. Met deze twee eenheden zullen de verbruikers dus gedurende de maanden Februari, Maart en April moeten toekomen. Van deze twee eenheden mag één eenheid worden afgelevcrd in de maanden Fe bruari en Maart 1942. De aflevering van de tweede eenheid mag echter plaats vinden vóór 1 April 1942. Met ingang van 1 Mei 1942 nieuwe regeling inzake de beschikbaar stelling van vaste brandstoffen of pe troleum voor kookdoeleinden in werking treden. Dichtbij komen de schers aan en trekken hun prauwtjes op I het strand. In de vroege morgenuren E vooral kan het er bont van menschen I zijn. Het is het volk op straat aan te zien I boe sterk gemengd zijn afkomst is. Het I zwart is de dracht van de Christenen. I die, sedert de dagen van de Oost-Indische I Compagnie, de bevoorrechten geweest I zijn onder de inheemschen en het nog I zijn op den huldigen dag. Hun geschiede- I nis begint met de 17de eeuw; de naam I van den groeten Rumphius is met Am- I bon ten nauwste verbonden. De Chris- I ten-Ambonnees is „gelijkgesteld” hem I „competeeren" dingen, waarop de Euro- peaan recht heeft en de inlander niet. I De Ambonees met zijn wild Alfoeren- I bloed is een uitstekend soldaat. Ook hij zal te strijden hebben tegen een over macht. maar hij zal zijn stad en al de negorijen van zijn dierbaar eiland met heldenmoed verdedigen. soonlijkheden nam de Rijkscommissaris. Terboven het woord. „Het is een logische consequentie van de ontwikkeling der Nasjonal Samling”, zoo zeide hij, „wanneer alle Noorsche mi nisters met als bijlage een rapport van het hooggerechtshof, dat tot een positief resultaat komt ten aanzien van den staats- rechtelijken kant der aangelegenheid, aan Quisling het verzoek hebben doen toeko men, als minister-president de leiding op zich te nemen van de Noorsche regee ring”. Hij besprak voorts de ontwikkeling van de Nasjonal Samling. Deze door een hoog idealisme en diepe liefde tot het volk ■en het vaderland gedragen revolution- naire beweging heeft, onverschillig of plutocraten of andere door Engeland be taalde agenten haar uitscholden, dan wel of marxisten haar terroriseerden, onge stoord haar rechten weg gevolgd. De Na sjonal Samling bestaat in meerderheid uit arbeiders, boeren en visschers en is reeds thans ook zuiver numeriek de sterkste partij, die Noorwegen ooit heeft gehad. Spr. zegde den Noorschen ministers en hun medewerkers dank, dat in Noorwegen orde en rust gewaarborgd werden, dat de werkloosheid is verdwenen, het be drijfsleven op volle toeren is gebracht en de ravitailleering ondanks de moeilijkste omstandigheden is beveiligd. Aan den nieuwen Noorschen minister president bracht spr. de hartelijkste wen schen van den Führer over. Ik ben er van overtuigd, dat gij Noorwegen niet slechts een groote eb trotsche toekomst tege moet zult leiden, maar een, in het natio- naal-socialisme vereenigd, sterk, Noorsch volk zal dan een beslissend en onmisbaar bestanddeel vormen van de Germaansche gemeenschap. Onder de krachtige leiding van deze Germaansche gemeenschap ech ter zal in onafscheidelijke verbonden heid met het fascistische Italië het tot dusver onrustige en verscheurde Europa eer tijdperk van eeuwenlangen vrede in treden om in de bescherming en onder de zegeningen van dezen vrede een in de historie uriieken socialen, economischen en cultureel en bloei tot ontwikkeling te In aansluiting op de rede van den Rijkscommissaris nam minister-president Quisling het woord voor principieele uit eenzettingen, waarin hij sprak over het program en den arbeid van zijn Tempe ring. s Ter inleiding richtte hij woorden van dank tot den Rijkscommissaris, Terboven in diens kwaliteit van vertegenwoorrii ger van den Führer. „Wat thans hier me’ schtedt, bewijst voor de geheele wereld”' zoo verklaarde Quisling, „dat Duitsch-’ land, ons Germaansch broedervolk eerlijke en vriendschappelijke mezin’ru,^:^ heeft voor het Noorsche volk* D^,^ land hegft nooit den wensch gehad of de bedoehng van Noorwegen of Scandinavië een tweede Ierland te laten wordïL Duitschland is niet als aanvaller hierheen gekomen, maar als vriend, teneinde Noorwegen te beschermen voor Sen aan den gang gebrachten^Engel schen overval en om de ügen legitiem» levensbelangen tegen de arglistige gelsche inbreuk op de neutraliteit t» beschermen. Niet in de laatste n? schappelijke belanm»n de

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1