De Strijd den Indischen Archipel in De Noorsche regeering R Aanval op Amerikaansch Smaldeel Nederlandsche troepen bieden op Borneo feilen tegenstand EN! 1942. Dinsdag 3 Februari. No. 18097. Activiteit aan het Oostfront daalt VERDUISTEREN Massa-luchtaanvallenop Ned.Indische vliegvelden us1 Tijd 1 :r :n winteroperaties practisch voorbij voor >1! AS iEN DE FüHRERREDE EN DE STRIJD IN HET OOSTEN Göring in Italië HET INDISCHE OORLOGSTOONEEL Artillerieslag om Singapore De regeeringswisseling Het Museum Boymans ernstig beschadigd MX J MX mb. loot) A TE 001 JEN ik. Japanners voeren aanhoudend versterkingen aan Verklaring van Guinazu over Rio Nieuwe benaming De verpachte Engelsche steunpunten Birmaweg van geen waarde meer De positie der Bolsjewieken Banka Algemeen Japansch offensief op de Philippijnen Bij Marshall-eilanden Het aantal slachtoffers in Rotterdam tot 59 gestegen Nederlaag der vijanden van de As teekent zich reeds af 10 HAAGSCIIE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT ct Militaire doelen werden niet getrof- ten. De bommen kwamen vrijwel alle op woonwijken terecht Onder de doo- Ouitsche militaire of Duitsche civiele personen. i> punten 3»': zich i n «a JR voorhoeden naar en zijn moeten MD- ADV, !sai. if de ct; W Van bevoegde zijde werden heden na dere gegevens verstrekt betreffende den jongsten Engelschen luchtaanval op Rot terdam, in den avond van 28 Januari j.l. Gewezen wordt op het zinlooze van de zen aanval op de dichtbevolkte woonwij ken van eeit groote stad, een aanval, welke ingaat tegen alle opvattingen van humaniteit en volkenrecht. Het aantal dooden is thans gestegen tot 59. Van de 61 zwaar gewonden bevinden zich meer dan 10 personen in zeer ernstig levens gevaar. Het aantal vermisten is nog dus danig, dat een verhooging van het totale aantal der slachtoffers moet worden ge vreesd v. 6.29 uur nam. tot 9.18 uur v.m. S Maan: 3 Febr. onder 10.06 v.m., v.m-, op 9.12 n.m.4 Fear, onder 10.32 v m., op 10.24 n.m. Nachtdienst DOKTERS Tus chen 10 Ui v.m en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no.116364; z.g. Stadspatiënien no. 49 Aflossing voor! Na eenige rustdagen gaan de mannen, goed gehumeurd, niettegenstaande ijs en sneeuw, ter aflossing naar de voorste stellingen. (Atlantic-Holland-P.K. Fenske) Het gisteren in Batavia uitgegeven legerbericht bevestigt, dat Japansche troepen zijn geland in Pemangkat aan de Westkust van Borneo, terwijl tegelijker tijd te land druk van de Japanners uit Koetsjing wordt waargenomen. De Neder landsche troepen bieden feilen tegenstand. Erkend moet echter worden, dat de Japanners plaatselijke successen behalen. Eenheden van de Nederlandsche luchtmacht trachten het opdringen der Japanners tegen te houden. Emmahaven (Padang) op West-Sumatra is wederom door Japansche vliegtuigen gebombar deerd, waarbij verscheidene schepen in de haven zijn getroffen. De activiteit in de lucht boven verschillende plaatsen werd gisteren te Batavia matig genoemd. Boven het eiland Banka viel echter een verhoogde activiteit waar te nemen. Op Poso (eiland Celebes, residentie Menado) vond een luchtaanval plaats. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat vliegtuigen der marinelucht- macht Vrijdag massa-aanvallen hebben gericht op vliegvelden op het eiland Ambon, op Namlea op het eiland Boeroe, op Koepang op Timor, in het gebied van de Banda Zee, en daarbij 7 vliegtuigen van den tegenstander hebben neergeschoten, terwijl militaire installaties werden vernield. Voorts wordt medegedeeld, dat andere formaties Japansche marinevliegtuigen dienzelfden dag een aanval hebben gedaan op een vijandelijk convooi in Straat Banka, buiten de Oostkust van Sumatra, waar bij treffers werden geplaatst, die 3 vijandelijke transportschepen van resp. 8000, 6000 en 5000 ton tot zinken brachten of volkomen onklaar maakten. Bovendien deelt Tokio mede, dat de in Pontianak aan land gezette Japansche troepen bij Sanggtu in het Noordwestelijk deel van Nederlandsch-Borneo een zwaar gevecht hebben geleverd met 200 man Nederlandsche en 700 man Indische troepen, die na achterlating van 300 dooden vluchtten. De Japanners maakten 3 tanks en pantser wagens, alsmede talrijk ander oorlogsmateriaal buit. De beschieting van Singapore van de landzijde, welke begonnen is met inneming van Johore-Baroe, heeft tot efcn rechtstreekschen artillerieslag ge. leid, daar de Engelschen het vuur vooral van het Noordelijke deel van Singapore uit hevig beantwoorden. De Japanners bombardeeren de Britsche artilleriestellingen voortdurend om ze tot zwijgen te brengen, aldus meldt het D.N.B. uit Tokio. Van het Noorden komen aanhoudend nieuwe Japansche troepen in den sec tor van Johore-Baroe aan. Voor den aanval op Singapore worden zorgvul. dige voorbereidingen getroffen. Japansche verkenningsvliegtuigen heb- Rijksmaarschalk Göring bevindt sedert den 27sten Januari in Italië, meldt het D.N.B. Den 28sten Januari heeft hij een bespreking van eenige uren gehad met den Duce Den 29sten Januari heeft de koning-keizer van Italië hem ontvan gen. In den avond van den 29sten Ja nuari begaf rijksmaarschalk Göring zich naar Zuid-Italië en den 30sten Januari bezocht hij zijn op Sicilië liggende forma ties, om zich van hun strijdvaardigheid te overtuigen. De'n tweeden Februari is hij voor verdere besprekingen naar Rome teruggekeerd. De Argentijnsche minister van buiten- landsche zaken, Ruiz Guinazu, heeft na zijn terugkeer uit Rio de Janeiro te Bue nos Aires verklaard, dat het grootste succes van de conferentie van Rio de bijlegging van het conflict tusschen Peru en Ecuador is, waartoe Argentinië het initiatief nam. Voorts verklaarde hij, dat de door de conferentie van Rio aange nomen formule, waarin het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met de asmogendheden wordt aanbevolen, even wel overeenkomstig de omstandigheden van elk land afzonderlijk, een overwin ning voor Argentinië beteekent. Hij per soonlijk heeft zich de grootste moeite ge geven, de instructies van zijn regeering op te volgen en rekening te houden met de gevoelens en belangen van het Ar gentijnsche volk. Poso Ook Poso, op Celebes, werd door het Japansche luchtwapen aangevallen. Het kleine plaatsje ligt in de onderafdeeling van gelijken naam van de residentie Me nado, aan de Zuidkust van de Golf van Tomini, tegenover, maar aan de andere zijde van het schiereiland, waarop het reeds eerder aangevallen Kolonedale ligt. De bevolking in de Poso-sffèek is dun, Poso zelf is een vrij nieuwe neder zetting, die zich als kust- en handelsre- gorij nog weinig ontwikkeld heeft. Ge legen aan de Baai van Poso heeft bet als marinesteunpunt beteekenis gekregen. Evenals bij Kolonedale, moet uit deze omstandigheid de Japansche luchtaanval op het overigens onbeduidende plaatsje werden verklaard. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft onder verwijzing naar de verordening van den commissaris-gene raal voor de veiligheid, resp. naar het ver bod van het gebruik van namen van levende leden van het Huis Oranje Nassau van 17 September 1941, per 3 Januari 1942 door het afkondigen van een besluit aan de secretarissen-generaal in de Neder landsche ministeries verordend, dat stra ten, p,einen. parken en waterwegen, als mede publiekrechtelijke lichamen, privaat- rechteiijke lichamen waaraan een publiek- rechteiijk lichaam verbonden is, of inrich tingen dienende voor openbare doelein den als scholen, ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen enz., voor welker kenmerking de namen van levende leden van het Koninklijke Huis gebruikt zijn, een nieuwe benaming moeten krijgen. Ter uitvoering van deze verordening zullen de bevoegde Nederlandsche dienst- instanties in den allernaasten tijd tot de noodige naamsveranderingen overgaan. Naar de 'Britsche berichtendienst uit Washington meldt, is de luphtvaartcom- missie van het Amerikaansche Huis van afgevaardigden van meening, dat de En gelsche steunpuntén, die voor 99 jaar aan de Vereenigde Staten zijn verpacht, in blijvend bezit van Amerika moeten komen Deze eisch wordt door de Duitsche pers gekenmerkt als het logische gevolg van de ..doodgraverspolitiek van Chur chill” jegens het Empire. Het „Zwölf-Uhr-Blatt” noemt het „pi kant”, dat juist een Engelsch nieuws bureau een dergelijken eisch moet publi- ceeren. Onder verwijzing naar de door de desbetreffende commissie van het Huis van afgevaardigden aanbevolen oprich ting van aanvullende vliegvelden op Britschen bodem, constateert het blad, dat Engeland met handen en voeten ge bonden moet toezien, hoe het Empire meer en meer uit elkaar valt. De Britten, zoo merkt het blad op, krijgen thans van hun democratische broeders aan den overkant van den Oceaan bevestigd, dat de honger al etende toeneemt. In welingelichte kringen te Tokio wordt er op gewezen, dat de mogelijkheid om den Birmaweg voor het vervoer van oorlogsmateriaal voor Tsjoengking te ge bruiken practisch voorbij is, nu Japan sche strijdkrachten Moelmein hebben be zet, dat slechts 160 k m een Oosten van Rangoon ligt. Het Noorsche Telegraaf-Agentschap pu bliceert den tekst van het besluit krach tens hetwelk alle Noorsche ministers af treden en waarbij zij tegelijkertijd Vid- kun Quisling verzochten de functie van minister-president van Noorwegen op zich te nemen. Deze beslissing geschied de uit* de navolgende in zeven opgenomeri overwegingen en zelfstandigheid via Nasjonal Samling leidt 6. omdat de Noorsche ministers, die indertijd als wiare Noorsche patriotten de taak op zich genomen hebben de be langen van het land te behartigen niet door een Noorsche staatshandeling be noemd werden en ook geen regeerings- college vormden 7. omdat de -wlfstandigheid en wel vaart van het land een nationale regee ring behoeven. Tegelijkertijd wordt de tekst gepubli ceerd van de goedkeuring, welke het Noorsche hooggerechtshof, samengesteld uit 10 rechters, heeft verleend. Daarin wordt gezegd, dat de Noorsche minister van justitie onder verwijzing naar den huidigen staatsrechtelijken en politieken toestand op 25 Januari van dit jaar in een schrijven om een verklaring heeft verzócht of ten aanzien van de machts- overneming door Vidkun Qiusling staats rechtelijk bezwaren bestonden. Het hoog gerechtshof heeft zijn standpunt ten aan zien van deze kwestie bepaald en op 30 Januari van dit jaar in voltallige zitting het volgende besluit genomenHet hooggerechtshof heeft er bij den huidigen staatsrechtelijken en politieken toestand geen doorslaggevende bezwaren tegen, dat de leider van Nasjonal Samling. Vidkun Quisling, op verzoek van de ministers, ter overneming van de regeeringsmacht een Noorsche nationale regeering vormt. (Zie verder 2e Olad pag. 2.) Van dezen misdadigen aanval zijn dus uitsluitend Rotterdamsche burgers het slachtoffer geworden. De schade, aan hef Museum Boymans aangericht, wordt op 100.000 gulden ge schat. Dat het aantal slachtoffers niet grooter is, is uitsluitend te danken aan het ener giek en in vele gevallen heroïsch optre den van de mannen der Nederlandsche luchtbescherming en van de Duitsche brandweerdiensten. Onmiddellijk is be gonnen met het uitkeeren van schade vergoeding en met het herstel en met den wederopbouw van de beschadigde en vernielde panden. De vijandelijke activiteit aan het Ooste lijke front is in strijd met de berich ten der bolsjewieken niet meer zoo intensief als bij het begin, aldus het D.N.B. In Berlijnsche welingelichte krin gen ziet men op grond van frontberichten als reden hiervoor de voor de begrippen van alle beschaafde volkeren bepaald enorme verspilling van krachten en ma teriaal bij de bolsjewieken en den onge woon hoogen sneeuwval. Hier en daar ligt de sneeuw aan het front tot 2 m. hoog en waar de wind de sneeuw doet op waaien wordt zij zoo hoog en sterk als groote muren. Er kan dientengevolge in deze sectoren, vanwaar juist de Sovjet- berichten steeds weer successen melden, van groote activiteit van den kant van den vijand niet gesproken worden. De toestand aan het Oostelijke front is echter nog om andere redenen voor de bolsjewieken allesbehalve benijdenswaar- dig, want Als gevolg van de omstandig heid. dat de Duitsche voorhoeden zich strijdend terugtrekken naar strategisch gunstige posities, is de regelmatige ver zorging der bolsjewistische voorhoeden door de weersomstandigheden van den winter op verschillende plaatsen bijna on mogelijk geworden, terwijl zij voor de Duitschers als gevolg van de korter ge worden achterwaartsche verbindingen beter is geworden. De winter heeft trou- Banka. vooral bekend als belangrijk Tin-eiland. wordt in het Westen door Straat Banka van Sumatra gescheiden; de Gasparstraten scheiden het in het Oos ten van het andere tin-eiland: Billiton. De oppervlakte bedraagt 11340 vierk k.m. Goede ankerplaatsen bezit Banka vrij wel niet; als ligplaats voor marine-vlieg- tuigen kwam in het Noorden de Kla- batbaai, welke 30 k.m het land binnen dringt, in aanmerking. De bevolking van het eiland kan thans op zeker 250.000 zielen worden geschat, waarvan een dui zendtal Europeanen en zeer veel Chinee- zen, die meest als mijnwerkers werkzaam zijn Het wegennet op het' eiland werd aanzienlijk uitgebreid; tot de voornaam ste plaatsen moeten worden gerekend Muntok, Pangkal-Pinang. Blinjoe. Soen- geiliat en Toboali. Straat Banka, tusschen Banka en Su matra. is in het nauwste gedeelte slechts 14 k.m breed maar zij levert een veiligen vaarweg op, met overal goedf? anker plaatsen om, zoo noodig, gunstig getij te kunnen afwachten. De Banda-Zee De berichten van heden maken voorts melding van Japansche luchtaanvallen op verschillende gebieden in de Banda-Zee Hier zullen wel weer marine-luchtbases doelwit zijn geweest. In de Banda-zee. de groote kom bezuiden Boeroe en Ceram, ligt de groep van drie grootere en zeven kleinere eilanden, bekend als de Banda- eilanden. De zee wordt in een groote boog begrensd door de Kei-, Tanimber-, Sermate- en Toekang Besi-eilanden Al deze eilanden leveren weinig ankerplaat sen op. De Banda-Zee is de diepste van den O.I.-Archipel; de grootste diepte be draagt 6503 meter Voor s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnrt met .Kikenki” „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad’ en ..Letterkundig Bijblad f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad 13.95 Buitenland f 9 45- Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is t 7.35 p kw Bij postkantoren teger de geldende goedgek abonn.prijzen - Afz nummers 5 ct., fr p. post 10 ct Domei seint uit Tokio Op de Philip pijnen hebben de Japansche troepen een algemeen offensief ingezet tegen den vijand, die belegerd wordt in het gebied van Mariveles, in het uiterste Zuiden van Bataan. Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12600 Bijkantoor: Scneveningen Kelzerstr 31», fel 350310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekn Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461 Voorburg, Boekhan del H. E G. Ruys Heerenstr 124. Tel 778038; NV Kantoorboekh Th. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr 66. Tel 721187 De beslissende aanval op Singapore, welke thans door de Japansche strijd machten wordt voorbereid, kon doen verwachten, dat strategische punten binnen onzen Archipel, welke daarbij van belang zijn, hierbij betrokken zou den worden. Reeds eerder werd be richt, dat punten in den Riouw-archi- pel door het Japansche luchtwapen werden bezocht, de telegrammen van heden maken gewag van Japansche activiteit boven het eiland Banka. Straat Karimata- waaraan Banka ligt, is voor de Japanners een belangrijke doortocht-route, waarom ook aan de Oostzijde van de Straat verschillende plaatsen op de Westkust van Borneo werden bezet. De actie tegen verschil lende punten in de Molukken, op Am bon, Boeroe, Ternate en andere plaat sen zal men moeten zien als een syste matisch opdringen naar de twee be langrijkste gebieden in dezen Pacific- strijd: Java en Australië. Ook de heden gemelde aanvallen op Timor-Koepang vallen binnen dit kader. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Zondagochtend vroeg een vijandelijk eskader, bestaande uit vliegkampschepen, kruisers en torpe- dobootjagers, verscheen in het ge bied van de Marshall-eilanden. De schepen werden terstond aangevallen door Japansche marine-eenheden. die I kruiser in brand deden vliegen en II vijandelijke vliegtuigen neerscho ten, terwijl andere schepen aanzien lijke schade kregen. De Japansche strijdkrachten leden slechts lichte schade aan een klein hulpschip, ter wijl de andere schepen, evenals de militaire installaties op de eilanden onbeschadigd bleven. Er zijn 28 doo den en gewonden te betreuren, Timor - Koepang Koepang is de hoofdplaats van de resi dentie Timor en Onderhoorigheden, gele gen op het eiland Timor, waarvan, zooals bekend een gedeelte Portugeesch bezit is. Koepang telt ongeveer 8000 zielen, waar van een 300-tal Europeanen. Koepang ligt aan de Zuidzijde van de baai van den- zelfden naam en heeft in den Oostmoes- soen een veilige reede. In den Westmoes son, welke op het oogenblik heefscht. moeten de schepen vaak een schuilplaats zoeken achter het eiland Semaoe De Europeesche woningen liggen in het heu velland. op eenigen afstand van het vrij drukke handelscentrum. Er is een draad loosstation en een goed vliegveld, dat vooral van beteekenis is geworden voor de Knilm-lijn op Australië^ Dit vliegveld zal uiteraard het doelwit van den Japan- schen luchtaanval zijn geweest. wens geen eenzijdige uitwerking ten gun ste of ten laste van een der oorlogvoe rende partijen, doch remt de activiteit aan beide zijden. Met deze door de natuur opgelegde beperking heeft de Duitsche hoogste legerleiding in het veldtochtplan rekening gehouden ondanks alle anders luidende beweringen van den vijand. Het voorjaar zal bewijzen, aan welken kant de rekening goed is opgemaakt. Alleen de Sovjet-leiding heeft haar mi litaire verwachtingen gezet op den winter en heeft daar zij niet in staat is werkelijk operatief met een zeker doel in de toekomst voor oogen te werken en haar plannen in groot verband te zien, de resten die uit de groote vernietigende veldslagen van den zomer en het najaar zijn overgeble ven, tezamen met de reserves uit Siberië en den Kaukasus, niet hecht met de vor ming van een zwaartepunt opgesteld, doch hopeloos versplinterd. De fout van wilde aanvallen aan het front bracht eerst wel plaatselijke successen, doch daaraan moest om de bovengenoemde redenen elke ope ratieve uitwerking ontzegd blijven. Zij schiepen zelfs integendeel de voorwaarde voor de Duitsche tegenaanvallen in de flanken der plekken waar de bolsjewieken hun aanvallen verricht hadden, en daar mede de voorwaarde voor de afsnijding der bolsjewistische voorhoeden. In welingelichte Duitsche kringen be vestigt men ook, dat de aanvallen van de bolsjewieken voor 80 pCt. uitgevoerd wer. den en worden door eenheden, hoogstens ter sterkte van een bataljon en meestal ter sterkte van een compagnie. Alleen al om die reden kan van gröotscheepsohe aanvallen der bolsjewieken niet worden gesproken. Voorts vestigt men er in Ber lijn de aandacht op, dat het heden reeds de 3e februari is. dus dat de tijd der winteroperaties voor de bolsjewieken nog jnaar zeer beperkt, indien al niet verstre- ken is. Vervolgens wijkt men in bevoegde krin gen van de Rijkshoofdstad met voldoening op de inneming van Barce in Noord- Afrika. Naar vernomen wordt, hebben de hier door de Duitsche en Italiaansche troe pen gebruikte nieuwe modellen pantser wagens, die voor het eerst in den strijd zijn geworpen en tot dusver geheim waren gehouden, een groot aandeel in de suc cessen van dé strijdkrachten der asmogend heden gehad. Tenslotte wijst men te Berlijn op de in neming van Moelmein door de Japanners en op het feit, dat Singapore reeds onder het vuur van het Japansche geschut ligt. Daarmede kan de dag niet ver meer zijn, waarin de Britsche scheepvaart naar Noordoost-Afrika, ja naar het geheele im perium en de Vereenigde Staten over den Indischen Oceaan via Suez resp. via Kaap de Goede Hoop wegvalt. Alles bij elkaar is reeds een toestand ontstaan, die voor d< vijanden van de ïsmogendheden de mili taire nederlaag re»»k in vallen omvuag doet afteekenen. In zijn groote rede in het Sport- I paleis te Berlijn heeft de Führer o.a. I den tijd van Frederik den Groote aan- I gehaald en gezegd, dat de vijanden wederom stuiten op een gelijkgezind I l Duitschland. zooals in vroeger tijd. I De ijzeren wil tot overwinnen en de I macht alles daartoe in het werk te stellen, is evenals toen aanwezig. De I Führer deed een klinkëhden oproep I aan het volk om te werken, wapens I en munitie te produceeren. In tegen stelling met dien tijd staat Duitschland F thans niet tegenover een wereld van l vijanden, maar met de halve wereld als bondgenooten. ,Wij hebben het F sterkste leger en de sterkste lucht- I macht ter wereld. Wij hebben een I vijand voor ons, die misschien nume- I riek sterker kan zijn, doch wij zullen in het voorjaar numeriek aan hem ge- lijk zijn. Wij zullen hem dan met de wapens weer verslaan. Dan komt weer onze tijd.” Tijdelijk echter heeft de winter den zegetocht van de Duitsche i troepen in het Oosten geremd. Van 15 regels t 1.75 Iedere regel meet tot 10 regels 45 et., daarna iedere regel meer 50 ct - Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct. fr p post 10 ct. Incasso binnen "ie stad 5 cent, nuiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Klfeine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer 1. omdat de vroegere koning regeering, die verantwoordelijk worden gesteld voor den ongelukkigen oorlogstoestand in Noorwegen, sedert langen tijd het land verlaten hebben en geenerlei invloed meer oefenen op den Noorschen staat 2. omdat het Noorsche parlement niet meer bestaat en ook alle politieke par tijen met uitzondering van Nasjonal Sam ling niet meer fungeeren 3. omdat de grondwettelijke organen buiten werking zijn 4. omdat Nasjonal Samling als eenige politieke organisatie er. wel als de krachtigste, welke ooit in Noorwegen heeft bestaan, de belangen van het Noorsche volk kan behartigen.; 5. omdat de eenige weg naar vrijheid Niet echter de bolsjewisten waren de oorzaak daarvan. ,,De verdediging werd, zoo zeide de Führer, ons opgedrongen door de 38, 41 en zelfs 45 graden vorst. Gemakkelijk was de overgang van aan val tot verdediging niet, maar hij is ge lukt” Bovenmenschelijke prestaties heb ben de Duitsche soldaten, vooral de in fanterie, in den strijd tegen koude, sneeuw en ijs en tegen een aan het kli maat beter gewenden vijand volbracht. In dezen winter zal het Heimatfront werken aan de voorbereiding van het voorjaarsoffensief. Krachtig wordt de door den winter geschapen toestand aan gepakt en het vaste vertrouwen heerscht, dat Duitschland ook die groote hindernis baas zal worden en dat het voorjaar nieuwe overwinningen zal brengen. Van de geweldige slagen, welke vorig jaar aan de bolsjewistische legers werden toegebracht, zal de Sovjet-Unie zich niet kunnen herstellen. Daarbij komt dat de roode leiders op roekelooze wijze om springen met de nog restende reserves, die in deze wintercampagne tegen de Diutsche stellingen in het vuur worden gebracht. Bijzonderheden over de reus achtige verliezen van de bolsjewisten in dezen tijd, geven de Duitsche frontver- slaggevers, die een onderzoek daarnaar instelden. Uit de verhoeren van krijgsgevangenen en overgeloopen bolsjewisten, aangevuld door de resultaten van stoottroepacties en luchtverkenningen, hebben zij zich een beeld kunnen vormen van de ontzaglijke bloedoffers der aanvallers. Formaties ont trokken aan de achter de Wolga, in den Oeral, in Siberië en aan de grenzen van Voor-Azië cpgestelde troepen worden hals over kop in den strijd gebracht. Dergelijke nieuwe infanteriedivisies in Siberië of den Oeral bevatten slechts nog 10 procent geoefende soldaten. Meer dan tweederde bestaat uit zoo juist op geroepen reserves, gedeeltelijk reeds van oudere lichtingen, die een korte opleiding, meestal zonder wapens, hebben genoten. De rest tenslotte bestaat uit volkomen ongeoefende, pas onder dienst geroepen recruten, die ingelijfd worden om het corps op sterkte te brengen zonder dat ook maar eenigszins gelet wordt op ge- vechtservaring of gevechtswaarde. Dag na dag maken de berichten van alle dee- len van het front melding van de bloe- I dige offers, waartoe de bolsjewistische I legerleiding haar aanvalstroepen dwingt. I Dagelijks worden duizenden en nog eens duizenden aan de vernietiging prijs gege ven En al gelukt het ook hier eens een stuk van het front in te drukken, elders tusschen twee sectoren van het front door te dringen, het blijft een waanzinnig bloedvergieten, dat geen grenzen kent en in geen verhouding staat tot het te be reiken succes. Op die wijze zullen de bolsjewisten de reserves, die zij hoognoodig hebben voor het a.s. voorjaarsoffensief, thans reeds verbruiken, hun toekomstige positie ver- slechteren en in doodelijk gevaar bren gen. Anderzijds is in den antibolsjewisti- sefoen oorlog thans geheel Europa ver- eenigd. De legers van Duitschland en zijn bondgenooten, waarbij gevoegd de vrij willigers uit Germaansche en andere sta ten, strijden voor de overwinning van de gemeenschappelijke beschaving. De voor uitzichten van den eindstrijd zijn blijkens de jongste rede van den Führer, gunstig, nu nieuwe wapens gesmeed worden voor de definitieve bezwering van het bolsje wistische gevaar in de komende lente en zomer. ben geconstateerd, dat de Engelschen hun troepen terugtrekken naar de verdedi gingswerken in het Zuidelijke deel van het eiland. Bij den massalen luchtaanval, die Za terdagmiddag op Singapore is onder nomen, werden, naar het. Japansche hoofdkwartier meldt, militaire installaties op het vliegveld van Selatar vernield De Japanners dwongen 19 Hurricanes en 2 Buffalovliegtuigen tot een gevecht en schoten 10 vijandelijke toestellen met zekerheid. -3 andere waarschijnlijk neer. Aan de Zuidwest- en Zuidoostkust van Malakka worden thans nog de laatste gevechten met afgesneden Britsche strijd krachten geleverd, die geen kans meer hebben om te ontkomen-, daar de kusten geheel in Japansche handen zijn en voortdurend worden gecontroleerd door de Japansche luchtmacht den en gewonden bevinden zich geen

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1