Soerabaja 4et Bombardement van Myron Taylor’s opdracht bij den Paus P No. 18099. 1942. Aantal dooden gewonden 238 en werk Noorwegen voor T Quisling’s Donderdag 5 Februari. LUCHTALARM DUURDE RUIM TWEE UUR neutraliteit Opbouw in nationaal- socialistischen geest VERDUISTEREN V ■mOf F O De Heilige Stoel handhaaft MENSCH EN MACHINE x-o HET INDISCHE OORLOGSTOON EEL IB rL Jffensief Singapore geopend De Britsche verliezen in Hongkong Nauwe samenwerking met Duitschland zijn la principe geldt ook algemeen, dat ten worden. I WW De Diplo over Quisling’s benoeming Wijziging in Britsche kabinet Vliegvelden in Birma bestookt Order van Wavell Japansche visschers bij Los Angeles gearresteerd Singapore 85 Vliegtuigen op Java vernietigd Amerikaansche eisch afgewezen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Het lot van HAAGSCHE COURANT BR1JS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: worden, dat Japan voor dezen OP aan op- Quisling Noorsch minister president. In een plechtige bijeenkomst op de A Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode” ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad' f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 1 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 et. fr. p. post 10 ct Java, heerschte ook activiteit boven het eiland Madoera, als- Grissee. Ook Magelang is aangevallen, terwijl boven- marinebasis van een van zijn vliegtuig- moederschepen heeft gebruik gemaakt. ENGELSCHE VERLIEZEN TER ZEE De Engelsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat 2 groote Engelsche trawlers tot zinken zijn gebracht. Er vallen geen menschenlevens te betreuren. der welke van Ralph s D.N.B seint uit Tokio, dat het al- gemeene offensief op Singapore gis teravond om 6 uur is geopend. - v. 6.33 aar nam. tot 9.14 aar v.m. Maan: 5 Febr. onder 10.59 v.m., op 11.37 n.m.; 6 Febr. onder 11.25 v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspatiënten no. 49 Ook boven Madoera, net eiland tegen over Soerabaja, werden Japansche machi nes gesignaleerd Het eiland is van West naar Oost 100 k.m. lang, van Noond naar Zuid 38 k.m. breed en het heeft een be volking van 1.900.000 zielen, waarvan on geveer 1500 Europeanen. De voornaamste plaatsen zijn Pamekazan. Bangkalan, Sampang en Soemenep. Van Soerabaja uit ziet men duidelijk de kust van Ma doera ook van Grissee uit, in de berich ten van heden genoemd. Bij Grissee ligt het groote vliegterrein Morokrembangan, dat uiteraard de aandacht van het Japan sche luchtwapen, moest hebben. Grissee, bekend om zijn oudheden en zijn koper, telt ongeveer 30.000 zielen, waarvan on geveer 150 Europeanen. De Westelijk van Grissee gelegen plaatsen Toeban en Rem bang tellen resp. 25.000 en 15.000 zielen, waarvan ongeveer 150 en 250 Europea nen. Rembang behoort administratief tot Midden-Java, Toeban ligt nog in Oost- Java In hoeverre het Japansche Juchtwa- pen zijn aanvallen op plaatsen aan Java’s Noordkust naar het Westen toe zal kun nen voortzetten, zal in de komende dagen moeten blijken. buitenlandsche arbeiders slechts vrijr willig naar Duitschland komen om er te werken. Of het in het kader van de nieuwe actie bij deze vrijwilligers zal blijven, is echter de vraag. Van Duit- sche zijde is men, zooals reeds gezegd, van meening, dat Duitschland voor Europa tegen het bolsjewisme strijdt en dat het een minimum eisch aan de Europeesche volken is, wanneer van hen wordt verlangd, dat zij althans hun arbeidskrachten in dienst van de ge meenschappelijke zaak stellen. Van Duitsche zijde wordt er in dit verband op gewezen, dat ook in Duitsch land zelf het grondbeginsel der vrijwil lige dienstbaarheid onder den dwang van den oorlog is afgeschaft en dat het daarom niet meer dan billijk is, ook het overige Europa te verplichten, mede te werken aan een zoo hoog mogelijke op voering van de oorlogsproductie. Rijks- madrschalk Göring is niet gewoon bi. een eenmaal ingezette actie lang „het woord aan het woord te laten”; boven dien vereischen de omstandigheden thans ook een zeer snelle oplossing van het probleem der arbeidskrachten. De weg is aangewezen. Met man en macht zal er gewerkt moeten worden, □ok door Nederlandsche arbeiders. Wij hopen: vrijwillig. Het strekt niet tot eer, wanneer de stok-achter-de-deur van den arbeidsplicht gehanteerd zou moe- komen bericht van zijn correspondent te Rome, Herbert Matthews, over de bood schap, welke Paus Pius had verstrekt in antwoord op de jongste mededeeling van president Roosevelt, welke door Myron Taylor was overgebracht. Daarin wordt gezegd, dat het antwoord van den Paus een voorzichtig uitgedrukt „neen” was. Men gelooft, zoo wordt letterlijk in het bericht van de „New York Times” ge zegd, dat president Roosevelt o.a. den Paus heeft verzocht, te verklaren, dat de oorlog tegen het nationaal-socialisme een rechtvaardige oorlog is. De regeering der Ver. Staten beloofde den Paus, dat indien hij aan haar verzoek gevolg zou geven, zij alles in het werk zou stellen om Rus land tot het verleenen der godsdienstvrij heid te bewegen, wanneer de oorlog een maal is afgeloopen, ingeval de Sovjet- regeering daarmede accoord zou gaan. Quül historische vesting Akershus te Oslo nam Zondag j.l. Vidkun Quisling het Noorsche minister-presidentschap op zich. Minister-president Quisling en Rijkscommissaris Terboven betreden de ridderzaal van den historische burcht. (Telefoto Weltbild-Polygoon) Naar uit Soerabaja wordt gemeld, zijn bij den luchtaanval van Dinsdag aan ^ederlandsch-Indische zijde aanzienlijke verliezen geleden. Verschillende water vliegtuigen werden beschadigd. Het luchtalarm duurde van 10.10 tot 12.30 uur. iet aantal dooden en gewonden bedraagt 238. Behalve de reeds genoemde plaatsen in den Oosthoek van mede de plaatsen Toeban en dien militaire doelen te Rembang zijn bestookt. Men gelooft in Vidkun Quisling een man uit onze landstreken voor zich te hebben De hooge gestalte, het uitdrukkingsvolle maar toch gesloten gezicht, blond haar en blauwe oogen, daarbij de terughoudende aard, dat alles verraadt het Noordsche karak ter. Ook de vastberaden taaiheid behoort daartoe, waarmee Vidkun Quisling het eens als juist erkende doel nastreeft, om daarvoor door de geheele pers der demo cratie toj prototype van den landverra der gestempeld te worden. De Noorsche politiek werd gedurende tientallen jaren bijna uitsluitend door conjunctuurbewus- te parlementariërs bepaald, die het volk opvoedden tot grof materialisme, tot een met zichzelf ingenomen burgerlijkheid zonder eenig nationaal gevoel. Geen won der, dat een man, die strijd en offers verlangt voor een nationale en sociale vrijheid, voor een Germaansche gemeen schap, zelfs in het eigen land een in het begin bijna bovenmenschelijke taak te vervullen heeft. Met kennelijken trots spreekt de leider der Nasjonal Samling tot zijn mannen. Met een levendig gebaar accentueert hij het feit, dat de jonge vrijwilligers met hun Duitsche kameraden tot een frontge- meenschap aaneengesmeed zijn, die in elk opzicht voor beide deelen de beste erva ringen gebracht heeft. Uit hen ontstaat een voor Noorwegen volkomen nieuw type mensch, die na zijn terugkeer van de fronten niet alleen de beste militaire opleiding gehad heeft en bewezen heeft tot de beste soldaten te behooren, maar ook een beproefde drager der idee is. Zoo onaangenaam het ook is, meent Quisling deze jonge strijders op het oogenbilk in Noorwegen bij het moeilijke werk der Nasjonal Samling te moeten missen van zon uitermate «rooto 'vqarrjo Papan op Borneo en van Kendari op Celebes zijn en deze vliegvelden liggen i toch altijd nog tusschen de 6 en 700 mijl van Soerabaja af Vermoed moet aanval op Indië’s belangrijkste handelsstad en nrinnkoci c trnw viivt vrl i De Canadeesche minister van defensie Ralston heeft, naar de Britsche berich tendienst uit Ottawa meldt, in het Lager huis medegedeeld, dat de totale verliezen van de Britten te Hongkong met inbe grip van de Canadeesche verliezen bijna 4000 dooden en gewonden bedragen. Volkomen neutraal „Evenwel, naar men mij van betrouw bare zijde mededeelde”, zoo verzekerde Matthews, „hebben dergelijke vriend schappelijke wendingen slechts het ééne doel, uiting te geven aan het vaste, zij het ontwijkende besluit van den Heiligen Stoel, zich temidden van de oorlogvoe rende landen volkomen neutraal te houden.” Het is werkelijk interessant na te gaan, hoe er rondom de houding van het Vati- caan in dezen oorlog wordt geïntrigeerd. De „Osservatore Romano" schreef te dien aanzien op 10 November het vol gende „Men bazuint het een of andere bericht uit en schenkt daar aandacht aan, omdat het z.g. uit bevoegde bron komt. Daar om achten wij het noodig, de geheele wereld voor willekeurige en ongegronde berichten te waarschuwen, die des te ver werpelijker zijn, naarmate hun gevolgen ernstiger kunnen zijn. Aan al hetgeen tot dusver is gezegd en aan vele andere din gen, die wij onzen lezers over de ge ruchten zouden kunnen zeggen, welke door de Amerikaansche bladen gaan, kan men één feit met stelligheid ontleenen ..de koelbloedigheid van den Heiligen Va der, den vader van alle geloovigen.” De gemotoriseerde oorlog, welke thans op vele fronten in West en Oost wordt gevoerd, moest noodzakelijkerwijs het probleem „Mensch en Machine” sterker op den voorgrond plaatsen. Wij bedoe len niet den strijdenden mensch in ver band met de vechtmachine, waarvan hij zich bedienen moet, de Führer heeft in zijn jongste groote rede nog zeer in het bijzonder woorden van hulde ge richt tot de infanterie, waarbij de man het minst met de machine verbonden is maar wij bedoelen hier den mensch en de machine binnen het com plex van problemen, die zijn opgewor pen sedert de productie in de fabrieken met de ter beschikking zijnde werk krachten tot het maximum werd op gevoerd. Deze arbeidsproblemen doen zich in alle oorlogvoerende landen voor; in hun scherpsten vorm lieten zij zich het eerst gelden in Engeland, dat, naar het getal zijner inwoners, een der kleinste van de groote oorlogvoerende landen is. Om aan alle steeds weer toe nemende behoeften van de oorlogseco nomie te kunnen voldoen, moest al het beschikbare menschenmateriaal worden ingeschakeld; ook vrouwen en kinderen en niet militair-dienstplichtige mannen tusschen 40 en 45 jaar werden in het oorlogswerk betrokken. De behoeften tusschen weermacht en Industrie werden in Duitschland van meet af aan nauwgezet tegen elkaar af gewogen, maar ook daar zijn de eischen der oorlogseconomie snel gestegen, zoodat men ook in Duitschland spoedig voor nieuwe problemen werd geplaatst. In de Duitsche pers kan men den laat- sten tijd herhaaldelijk beschouwingen aantreffen, gewijd aan de arbeidspro blemen en aan de mobilisatie van arbeidskrachten ten dienste van de pro ductie voor weermacht en industrie, waarbij ook de door Duitschland be zette gebieden in deze beschouwingen werden betrokken. Ook vandaar dien den, zoo werd opgemerkt, arbeids krachten naar Duitsche fabrieken te worden overgebracht, zoo mogelijk vrij willig, maar anders door middel van een in te stellen arbeidsdienstplicht, welke ook in Duitschland zelf wordt toegepast. De hier bedoelde beschouwingen wa ren een direct uitvloeisel van de actie, door Rijksmaarschalk Göring in het be gin van dit jaar aangekondigd, een actie welke men het best zou kunnen karak- teriseeren als de mobilisatie der Euro peesche arbeidskrachten ten bate der oorlogsindustrie. In tgl van Duitsche bedrijven is een tekort aan arbeids krachten ontstaan, eensdeels een gevolg van de hoog-opgevoerde productie, anderdeels als gevolg van het onder de wapenen roepen van alle weerbare mannen. Deze tekorten moeten, dit is duidelijk, gezien de geweldige krachts inspanning, waarmede de vrede moet Worden bevochten, tot eiken prijs wor den aangevuld. De vrouwelijke reserves Zullen hiervoor dienstbaar worden ge maakt, maar daarmede is men er nog lang niet. Van het grootste belang is het, dat arbeidskrachten uit de bezette gebieden en uit andere Europeesche landen in de Duitsche bedrijven te werk Worden gesteld. Wanneer men de tot in de perfectie gemotoriseerde legers van tegenwoordig Vergelijkt met die, bijvoorbeeld, uit den oorlog 1870'71, dan springt wel heel duidelijk in het oog, welk een ontzag lijke hoeveelheid arbeid thans in de fabrieken moet worden verzet ten einde in de behoeften van de weer macht en van de eigen industrie te kunnen voorzien. Duitschland strijdt voor Europa; bui ten Duitschland hebben alle landen van het Europeesche continent de moreele Verplichting, Duitschland in dezen strijd Voor hun aller lot en heil te steunen Dit is zoo evident, dat er nauwelijks meer iets van gezegd behoeft te wor den. Ook in Nederland, dat reeds 180.000 arbeiders naar Duitschland zond, zullen thans, na de actie van Rijksmaarschalk Göring, opnieuw dui zenden zich vrijwillig voor den arbeid in de Duitsche fabrieken opgeven. Voor Zoover dit nog noodig was, werd het in ons land van de muren toegeroepen „Duitschland vecht tegen het bolsje wisme”, Duitschland strijdt voor Europa”. De N.S.B. heeft ook in deze haar taak begrepen; ook zij zal toonen den oproep van Rijksmaarschalk Göring te hebben verstaan. En duizenden met haar. In den gigantischen strijd van Duitschland tegen het bolsjewisme, zal Nederland zijn aandeel hebben, thans naar de nieuwe plannen van Göring, niet op de fronten, niet in de directe bewapeningsindustrie, maar in al die fabrieken, die nijpend behoefte arbeidskrachten hebben gekregen, na dat de weerbare mannen waren geroepen Men weet, dat de Nederland sche arbeider in Duitschland dezelfde behandeling en dezelfde sociale voor rechten geniet als zijn Duitsche colle ga’s; deze zorg gaat zelfs zoover, dat ook ïijn gezin in Holland er de voordeelen Van geniet. De uitroeping van Vidkun Quisling tot Noorsch ministerpresident noemt de Deut sche Diplomatisch Politische Korrespon- denz een belangrijk hoofdstuk in de ge schiedenis der Europeesche reorganisatie te midden van den oorlog. De benoeming van Quisling is een practische en symbo lische gebeurtenis in den loop van een proces, dat de continentale landen van Europa losmaakt uit de Anglo-Amerikaan- sche hoerigheid en moet beschermen tegen verder misbruik. De Korrespondenz schrijft vervolgens, dat Engeland het plan had opgevat om Noorwegen, als Noordsche vastelandsbasis te verwerven in zijn strijd om de heer schappij over Europa en deze vastelands basis uit te breiden. Na gewezen te heb ben op de Engelschgezinde houding van de vroegere Noorsche regeering en van het vroegere Noorsche koningshuis, welke een keten van neutraliteitsschendingen tenge volge had, kenmerkt de Korrespondenz Vidkun Quisling als den Noorschen poli ticus, die evenals talrijke andere Noren niet van zins was, de onschendbaarheid en de eer van de Noorsche natie te laten aantasten. Quisling was het, die in den zin der volksche vernieuwing, zijn volk toeriep niet verder te gaan en die de machtige beweging schiep, die de solidariteit van Noorwegen met de mogendheden der orde, ning van het nieuwe Europa, vooral met Duitschland als de grootste Germaansche natie, op haar vaan schreef Het is gemak kelijk te begrijpen, dat dit waarlijk revo- lutionnaire werk van Quisling vooral bij de vijanden van het Duitsche Rijk scherpe afwijzing ontmoette. Zij zien thans in Noorwegen een bolwerk verloren gaan, dat zij reeds meenden te bezitten. Terwijl het oude met zijn vooroordeelen en illu sies onherroepelijk vergaat en In den per soon van de vertegenwoordigers van dit systeem letterlijk uit het land gegaan is, bouwt Quisling zijn land nieuwe wegen naar een nieuwe toekomst. Deze toekomst zal gegrondvest zijn op vertrouwen en saamhorigheidsgevoel, dat weer berust op de gemeenschap van denzelldao Qo maanschen volksaard Te Londen is officieel de volgende wij ziging in het kabinet bekend gemaakt: Lord Beaverbrook heeft het ministerie van Oorlogsproductie. sir Andrew Duncan dat van Bevoorrading en kolonel J. J. Lle- wellin dat van Handel overgenomen. Lord Beaverbrook zal ook deel uitma ken van het oorlogskabinet. Verder zijn volgens den Engelschen be richtendienst benoemd tot parlementair onderstaatssecretaris van Koloniën Mac Millan, tot parlementair secretaris het ministerie van Bevoorrading Ashton, tot parlementair secretaris van het ministerie van Arbeid Malcolm Mc. Coryuddale, en tot parlementair secreta ris van het ministerie voor Oorlogstrans- port P. J Noel Baker. De politieke correspondent van Reuter schrijft omtrent het feit, dat Sir Staf ford Cripps, de vroegere ambassadeur te Moskou, bij de kabinetswijziging geen portefeuille heeft gekregen, dat Cripps voor het geval dat hij minister van Be voorrading zou worden, voorwaarden heeft gesteld, en bevoegdheden geëischt. die de premwr niet kon inwillgen De samenstelling van het oorlogskabinet staat nog niet vast. De premier zal hier over in het Lagerhuis nadere mededee- lingen doen. De correspondent schrijft voorts, dat de combinatie Beaverbrook-Duncan-Llewel- lin bij den premier en Beaverbrook blijk baar in den smaak valt, maar thans staat nog niet vast, of deze groepeering even als de afwezigheid van Cripps alle critici zal bevredigen. „Daily Sketch” meldt, dat sir Stafford Cripps wel tot de regeering zal toetre den, doch zijn werkzaamheid zal een groote verrassing voor het publiek be- teekenen. Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct - Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer De Japanners zetten het offensief in met een bombardement van de zware artillerie. In Birma hebben de Japanners 2 aan vallen ondernomen op het vliegveld van Toengo, ten Nborden van Rangoon, waarbij 5 vijandelijke vliegtuigen werden vernield. Bovendien plaatsten Ja.pansche bom menwerpers bij een nachtaanval op een vliegveld ten Noorden van Rangoon, vol treffers op vlieg tuig loodsen en startba nen. Militaire gebouwen te Rangoon wer den eveneens beschadigd. Alle Japansche vliegtuigen keerden op hun bases terug. PAAN BEZET De Japansche troepen hebben Dinsdag avond de stad Paan, aan de rivier de Sal- wien, 50 k.m. ten Noorden van Moelmein, bezet. Buitendien bereikten de Japanners het eiland Biloegyoen, alsmede andere kleine eilandjes voor de monding van de rivier de Salwien. De Britsche opperbevelhebber in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan, generaal Wavell, heeft een spe- cialen order tot zijn troepen gericht met betrekking tot de verdedigers van Singa pore. Hij zeide daarin, dat het hun plicht is, tijd te winnen voor het zenden van versterkingen, waartoe Engeland en de Vereenigde Staten het voorrnemen heb ben. Verder wordt in dezen specialen order gezegdWij moeten Azië redden, door de Japanners te bevechten. Gij moogt geen duim gronds zonder taaien strijd prijsgeven en niets onvernield achterla ten, dat den vijand ook maar in het ge ringste van nut zou kunnen zijn. Volgens uit Sjanghai komende berich ten, meldt D.N.B. uit Tokio, zijn 500 Japansche visschers, die aan het strand nabij Los Angeles (California) woonden. Maandagnacht door de Amerikaansche politie gedwongen onmiddellijk hun woonplaatsen te verlaten. Zij zijn gear resteerd en naar het binnenland overge bracht. De visschers bezitten de Ameri kaansche nationaliteit. BRAZILIË STELT NATAL TER BE SCHIKKING VAN WASHINGTON In Engelsche kringen te Lissabon ver luidt, aldus het D.N.B.. dat de regeering van Brazilië den Vereenigden Staten heeft toegestaan om 'de Braziliaansche haven Natal militair te versterken en met Amerikaansche strijdkrachten te be zetten. Na den groeten luchtaanval op Soe rabaja, spreken de berichten van heden slechts van activiteit in de lucht boven Rembang, Toeban en Grissee, drie Rustplaatsjes, Westelijk van Soerabaja gelegen. Het is waarschijnlijk, dat de- die Naar de Tokio Asahi Sjimboen” schrijft, zal slechts de strijd over het lot van Singapore beslissen. Het blad waar schuwt er voor te meenen. dat de Engel schen gedwongen zouden zijn wegens ge brek aan water en levensmiddelen de vesting na een igen tijd zonder strijd over te geven De verhoudingen zijn hier an ders dan te Hongkong, waar inderdaad het watergebrek tot de overgave heeft gedwongen, nadat de reservoirs bij de beschieting waren vernield. In Singapore bevinden zich 2 of 3 groote waterreser voirs. Bovendien is het eiland rijk aan grondwater. Als het dus alleen om het water gaat, kan Singapore het minstens 6 maanden volhouden. Wat de voedsel voorziening betreft, kan door rantsoenee- ringsmaatregelen de voorwaarde gesena- p^p worden voor een langen weerstand ondanks de door de vluchtelingen sterk toegenomen bevolking. In Engeland begint men reeds te wijzen op de groote moeilijkheden, waarvoor men bij de verdediging komt te staan. Indien de Engelschen derhalve besloten hebben, zoo merkt het blad tenslotte op, Singapore hardnekkig te verdedigen, dan is dit meer een prestigekwestie dan de hoop, met kans op succes weerstand te kunnen bieden Omtrent dezen aanval op verschei dene plaatsen in Oost-Java meldt thans het Japansche hoofdkwartier, dat in totaal 85 vijandelijke vliegtui gen werden neergeschoten of op den beganen grond vernield. Omtrent 6 vijandelijke toestellen is de vernieti ging nog niet bevestigd. Naar ver luidt, heeft deze luchtactie tot de fei telijke vernietiging van de geheele vijandelijke luchtmacht geleid. Drie Japansche vliegtuigen worden ver mist, terwijl 1 machine binnen de vijandelijke stellingen is neergestort. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de Japansche luchtmacht ge durende 3 dagen van patrouilleeren in het Westelijke deel van de Java- zee, op 1, 2 en 3 Februari, met bom men een vijandelijk schip van 6000, een van 3000 en een van 2000 ton tot zinken heeft gebracht. zelfde Japansche luchtformatie, Soerabaja bombardeerde, zich ook bo ven deze plaatsjes heeft vertoond. Uit de schade, welke in Soerabaja in de marine-établissementen kon worden aangericht, verscheidene watervlieg tuigen zouden zijn beschadigd. moet men wel opmaken, dat de luchtaanval min of meer een verrassing is geweest. Men zal een luchtaanval op Java nog niet verwacht hebben, ook nog niet mogelijk geacht hebben, wanneer men weet, dat de dichtst bijgelegen docr Ja pan bezette vliegvelden, die van Balik- Paus Pius XII heeft geweigerd den oorlog tegen het nationaal-socialisme voor rechtvaardig te verklaren, zooals president Roosevelt gewild had. SLUIER WEGGENOMEN Myron Taylor, de persoonlijke afgezant van den Amerikaanschen president, is na vervulling van zijn diplomatieke missie bij het Vaticaan, in de Vereenigde Sta ten teruggekeerd. De omstandigheid, dat een diplomatieke opdracht bij het Vati caan was verstrekt aan een in financieele kringen zoo machtigen persoon uit de wereld der staalondernemingen en ijzer gieterijen, is inderdaad een onverwachte gebeurtenis geweest, aldus A N P. Via de Amerikaansche pers zijn inmiddels twee berichten tot de openbaarheid doorge drongen, die den sluier van de opdracht van Myron Taylor bij Paus Pius hebben weggenomen. Het Spaansche weekblad „Signo” heeft op 10 Maart 1941 het bericht afgedrukt, dat de regeering Roosevélt, die over de vorming van den raad der hispaniteit en over de mogelijke imperialistische plannen van Spanje in Amerika reeds uitermate opgewonden was, een mede deeling heeft doen toekomen aan den H. Stoel, waarin niets minder dan de eisch werd gesteld, dat het denkbeeld van de hispaniteit door de Katholieke kerk voor kettersch verklaard zou wor den. De desbetreffende Pauselijke congre gatie heeft dezen absurden eisch niet al leen van de hand gewezen, doch ook de hoop tot uiting gebracht, dat de regee ring der Vereenigde Staten zich niet zou verzetten tegen de verbreiding van een ,leer, die tegenover Spanje uitdrukking geeft aan zulk een gerechtvaardigde en schoone sympathie, als die der Zuid- Amerikaansche landen. welke trots gaan op hun afstamming. Op 17 September 1941 publiceerde de „New York Times” op een in het oog loopende plaats een telefonisch overge- richtlijn voor den Noorschen arbeid kon afkondigen. Quisling's bijzondere belangstelling gaat uit naar het cultureele werk, dat naast de politieke en economische her-oriëntee- ring het belangrijkst voor het contact met Duitschland is. De Leider der Nasjonal Samling legt speciaal den nadruk op het feit, dat de oude tradities en de trots op het onver- valschte Germanendom in Noorwegen al tijd levend zijn gebleven. Zij waren slechts door den tijd van liberalisme over woekerd. Een groot deel van het volk was er zich niet meer voldoende van be wust. ,,Wij zullen het juist in dit opzicht niet moeilijk hebben, aan de overleve ring aan te knoopen”, zegt Quisling. Ook hiervoor zullen de vrijwilligers, die heden aan het Oostfront staan, de beste schakel vormen Daarenboven zal de meer inten sieve uitwisseling der jeugd den band der Germaansche broedervolken automatisch versterken. De Duitsche taal, die in de Noordsche landen uit overwegingen van werkelijkheidspolitieken aard mede in de eerste plaats onderwezen werd, zal de voorkeur krijgen. De belangrijke Noor sche dichters en componisten voelden zich in Duitschland reeds immer thuis, eens Ibse en Bjömson, tegenwoordig Hamsun en Sinding, die zich beiden onvoorwaar delijk tot de Nasjonal Samling bekennen. Ook de uitwisseling in de kunst wordt stelselmatig geïntensifieerd. In Vidkun Quisling gelooft een man fanatiek aan de kracht van het Noord sche ras en aan de Germaansche gemeen schap, waarin hij om een plaats voor zijn Noorsche vaderland strijdt. zullen zij na hun terugkeer zijn. Voor al les zal de groote Germaansche verbon denheid door dezen gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme in hen zoo diep verankerd zijn, dat zij sterk en ge dragen door hun geloof ook den binnen- landsch-politieken strijd tot een goed ein de 'zullen kunnen brengen. Vidkun Quisling verklaarde over de gebeurtenissen, die Noorwegen in den oorlog voerden: Toen de Europeesche oorlog uitbrak, bevond Noorwegen zich, niettegenstaande een zekere materieele welvaart, in een ernstige binnenlandsche en buitenlandsche crisis. Engeland en de Noorsche Engelschen en hun bolsjewisti sche bondgenooten speelden in Noorwe gen een duidelijk spel. De positie van Noorwegen als sleutel tot de Noordsche ruimte dreigde den Britten voor zeer doorzichtige doeleinden toegespeeld te worden. Het lot heeft het anders gewild. De verbinding met het rasbewuste natio- naal-socialistische Duitschland zal de na tionale vernieuwing in Noorwegen aan merkelijk bespoedigen. Er zal een nieuw Noorwegen worden opgebouwd, dat op het nationaal-socialisme. de Noordsche levenswetten en een nauwe samenwerking met het Duitsche broedervolk berust. De Noorsche vrijwilligers zijn de beste be vestiging van deze doelstelling. „Wij ge- looven, dat het ons op deze wijze ge geven zal zijn, politiek en zedelijk een der belangrijke deelen van het nieuwe Europa te worden.” zeide Quisling on langs. Bij iederen zin, dien Vidkun Quisling spreekt, voelt men, hoe zeer hij al die jaren onder zijn kansloos schijnenden strijd en onder het gelach van den pr-j- Engelschen burger moet geleden hebben. Slechts enkelen luisterden naar zijn waarschuwende stem. En deze enkelen hadden geen invloed. Hij heeft tot aan de laatste kritieke uren in April 1940 als een hartstochtelijk en om zijn land be zorgd Vaderlander, voor de waanzinnige neutraliteitspolitiek gewaarschuwd, doch deze toch niet kunnen verhinderen. Het Duitsche bestuur gaf den Noorschen instan ties nog eenige maanden na de bezetting gelegenheid, de binnenlandsche toestan den te regelen. Toen dat in elk opzicht mislukte, kwam de dag, waarop Quisling het program van de Nasjonal Samling als Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scneveningen Keizerstr 319, lei i5O3io; Filialen: Rljswij* Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461. voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruya, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.v Kantoorboekh Th. de Koning, Goudsbioemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- slastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr 66 Tol. 721187

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1