HET GROOTE AVONTUUR Distributieproblemen Welke bonnen kannen vernietigd worden? Bsc n O De distributiebonnen BINNENLAND STADSNIEUWS TTAAGSCHE COURANT Donderdag5Februari 1942— TWEEDE BLAD M De kinderpostzegels een als ge- vrouw. als ge- veront- en De Vrouwelijke Arbeidsdienst als redder in den nood! Zij, die het noodig hebben, krijgen het niet Brandende kwesties BILLIJKER FRUITVERDEELING GEWENSCHT FEUILLETON -t- (Nadruk verboden.) genootschap Wanneer vertrekt de Nederlandsche Eeuwfeest Ned. Onderwyzers- Ambulance? 3 posltle-bespreking Een korte Marcheer met ons trans- aan- en Portugal beschermt Angola. Portugeesche koloniale troepen wor- De Vrouwelijke Arbeidsdienst als redder in den nood. De den in Lissabon ingescheept ter versterking van het garnizoen van de West-Afrjkaansche kolonie Angola. (Hoffmann) Br. of Geb. VI. of Vl.w. een k.g. 1 50 Cacao gram 500 Jam gram BI., Br., Geb. 1 rants 250 Rijst gram Kaas 100 gram 3^ liter Melk 1% liter een ei 07 Boter 07 Vet 125 gram 100 gram en hij wees een bepaalde (Wordt vervolg^ eenvoudig was aangedrongen, kinderen m hun bedjes. Welk een verschil met de oude toch tige en lekke schuurt (Zie voor tekst elders op deze pagina). (Zeylemaker) voor het er op los gaat, leder onderdeel wordt nauwkeurig vastgelegd. (Orbis-Holland-P.K. Maltry) Cezin van 6 personen verbleef in de felle koude in een tochtige schuur gram gram gram Aardapp. Aardapp. Hav. of peul Gort Verm., Maiz. 250 250 100 Hedenavond van 19.4520.00 u. spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in de serie brandende kwesties over het onderwerp ,,Een achttienjarige wil ant woord hebben” 07A 07B 07A 07B Gesmolten rundvet Waffen S.S., Stadhouders. laan 132, Den Haag. (Felling a-Peters) Lezing voor „De Natuurvriend” De Haagsche Aquarium, en Terrarium- vereeniging „De Natuurvriend", waarvan het secretariaat is gevestigd: Vier Heems kinderenstraat 159 houdt Zondagmiddag 8 Februari, 2 uur, in gebouw „Unitas”, Prin- sestraat 44, haar maandelijksche bijeen komst. De bekende schrijver van natuurhisto rische werken Kees Hana zal aan de hand van een Berie fraaie lantaarnplaatjes naar foto's in de natuur een voordracht houden over „Zwerftochten over Wadden, slikken en schoren”. Deze causerie is voor de ken nis van de heemkunde van groot belang. van de blanke den raad van de priesters hadden ge luisterd. zouden zij de blanken hebben aangevallen. Nu waren ze i Engelsche gevangenen worden weggevoerd. De bij den strijd aan het Noord-Aflrikaansche front gemaakte Engelsche gevan genen worden in een Noord-Afrikaansche haven ingescheept en weggevoerd. (Atlantic-Luce-Holland) Wanneer men u zou mededeelen, dat er téj de felle koude een gezin van man, wouw en 4 kinderen gehuisvest is in een Lijzigkoude, tochtige vroegere timmermans- i'werkplaats, waar de boer zijn vee in geen geval onderdak zou willen verleenen, waar de sneeuw door het dak naar bin- I oen dwarrelt en de wind u langs de bee- I oen blaast, dan zoudt u dat niet willen gelooven. Door ziekte en werkloosheid was het gezin H. Zieverink uit Laren (Gld.) in I een erbarmelijke schuur terecht gekomen en woonde daar reeds van September af. Dezer dagen is aan dezen onhoudbaren toestand een einde gekomen, doordat de I leidster van het kamp van den Ned. Ar- I beidsdienst voor Meisjes te Lochem zich over het gezin heeft ontfermd en een W kamers op het huis „De Cloese" beeft ingericht voor het gezin. (Zie foto’s op deze pagina.) DE RIJKS-MESSE IN LEIPZIG Naar ons wordt medegedeeld, blijkt voor de van 1 tot 5 Maart te houden Leipziger Voorjaars-Messe in Nederland veel be langstelling te bestaan, zoodat een alles zins bevredigend bezoekcijfer mag wor den verwacht. Niettegenstaande de tegen woordige verkeersmoeilijkheden zal het vervoer der reizigers naar en van Leip zig met speciale treinen geschieden, het geen ook geldt voor andere landen Het meerendeel van de Nederlandsche bezoe kers heeft zich reeds voor de extra-trei- nen aangemeld. Teneinde teleurstelling te voorkomen, wordt dringend aangeraden dat zij, die dit nog niet deden, alsnog on verwijld hun spoorbiljetten bestellen, welke door de voornaamste reisbureaux worden afgegeven op vertoon van de legitimatiekaart. Alle inlichtingen ver schaft het Bureau van het Reichsmesse- amt in Leipzig voor Nederland. Singel 98. Amsterdam-C. Aldaar zijn tevens toe gangskaarten verkrijgbaar voor den Ne- derlandschen Avond. welke door de Deutsch-Niederlandische Gesellschaft te Leipzig in samenwerking met den Econo- mischen Voorlichtingsdienst wordt geor ganiseerd op Maandag 2 Maart. 197 Alg. 05 C of 05 D Reserve 198 Alg. 199 t.m. 202 Algem. 06 D—07 D Reserve Alg. Alg. Alg. behandeld waren, richtte Riefenberg het woord tot de hoofden en de priesters. Het lag in zijn bedoeling, vooral deze laatsten niet te sparen en hen een be slissende nederlaag te doen ondergaan. Dat wij u niet vreezen, slingerde hij hen in het gelaat, hebben wij be wezen. Wij kenden uw schuilplaats, maar hebben u met rust gelaten. Wij wisten ook, dat Pikamalinga in uw midden was. Jammer, dat hij den moed niet heeft gehad, deze vergadering bij te wonen. Op het oogenblik, dat hij deze woor den uitsprak, ontstond rumoer onder de neergehurkte inlanders en daar ver scheen Pikamalinga in hoogst eigen persoon. Had de man met het bleeke gezicht Prachtige opbrengst De secretaris van de centrale propagan. da.commissie voor de weldadigheidspost- zegels schrijft ons: Gisteren was het veertien dagen gele, den, dat de verkoop der weldadigheids- postzegels beëindigd werd. Hoewel het uit den aard der zaak nog niet mogelijk is, de totale opbrengst te melden, zijn tot heden o.m. wel bekend geworden de voorloopige cijfers van Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Groningen, Eindhoven en Arnhem. De toeslag op de verkochte ze gels bedroeg in Amsterdam 57.557,90 (v. j. 40.490,22$) zoodat dus ditmaal de op- brengst 17.067,67$ hooger was. Te den Haag was de opbrengst 38.802,09 (v. j. ƒ21.068,10). Telt men de cijfers dezer zeven steden bijeen, dan komt men tot het volgende: de opbrengst bedroeg verleden jaar ƒ92.019,10$, dit jaar 133.339,64$. Er werd dus ruim 41.000 meer behaald dan tijdens’ de actie 1940/’41. JONGE BOEREN ALS BEDRIJFSLEIDER NAAR DUITSCHLAND De Landstandspersdienst deelt mede, dat jomge boeren boven de 25 jaar. die oaar Duitschland gaan door middel van de uitwisseling van landjeugd met Duitschland. waarvoor men zich tot 10 Febr a.s. kan opgeven bij de afd. ,,Volk en Bodem” van den Nederlandschen Landstand, Zeestraat 69, den Haag, op de Duitsche bedrijven niet worden ge plaatst als leerlingen, maar als bedrijfs leiders. Zij verdienen dus meer en vallen onder de desbetreffende bepalingen van de Duitsche Arbeidswet. Ook deze be- i drijfsleiders gaan een verbintenis aan w»r den tijd van 1 jaar. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK In de Openbare Leeszaal en Bibliotheek zijn de volgende nieuwe werken verkrijg baar Heemskerck Düker, W. F. van, en P. Felix, Wat aarde bewaardevondsten uit onze vroegste geschiedenis. 1941. Pip- pel. J. G. In en om de Hofstad Den Haag in den loop der tijden en hoe onze voorouders er leefden. 1941. Busch- Zantner, R. Bulgarien. 1941. Mauclair, C. La Hollande. 1940. Reydon, H. Wat is heemkunde 1941. Daar wérd wat groots verrichtNederlandsch-Indië in de XXste eeuw samengest. en verzorgd on der leid, van W. H van Helsdingen. 1941. 4“. Darrow, K. K Van barnsteen naar kern-chemie moderne natuurkunde voor iedereen. 1941. Teunissen, R. De wonderwereld van het nietige. 1941. Diks, P J. J. Radiotechniek practische hand leiding voor de radio-ontvangsttechniek. 1941. Unger, W. S. De monumenten van Middelburg. 1941. 4°. Wiegersma. H. Volkskunst in de Nederlandenklein beeldhouwwerk. 1941. 4”. Uitman, G. J. Hoe komen wij aan onze namen Oor sprong en beteekenis van onze familie- en voornamen. 1941 nog fruit over, dan kan dat bestemd wor den voor de vrije markt In de tweede plaats zal het noodza kelijk zijn, dat de prijzen ook werkelijk zoo zijn als bepaald wordt door den Dienst van den gemachtigde voor de prijzen. Dit geldt natuurlijk voor alle producten, maar de noodzakelijkheid daarvan springt nog meer in het oog voor producten, die be stemd zijn voor zieken en zwakken, die niet de beschikking hebben over een beurs, waarin zch veel bankbiljetten be vinden. Ongetwijfeld zal een billijke ver- deeling van het fruit tal van moeilijkheden met zich mede brengen. De overheid zal er in moeten slagen de kweekers zoover te brengen, dat zij al hun waren op de vei ling brengen. Op de schouders van de ge- neesheeren zal voorts dfe verantwoorde, lijke taak gelegd moeten worden uit te maken wie fruit noodig heeft. Maar moei lijkheden zijn er om overwonnen te wor. den en dat zij overwonnen kunnen wor. den, dat blijkt wel uit het voortreffelijke distributie.apparaat, waarover Nederland de beschikking heeft en dat herhaaldelijk ten voorbeeld wordt gesteld aan andere landen. Een verdeeling van het fruit onder zie ken en zwakken is bovendien voor ons land niet iets nieuws. Het is reeds vaker, zij het op kleine schaal, geschied met sinaas appelen en citroenen. Indien er een lading van deze kostelijke vruchten ter beschik king kwam, werden eerst de ziekenhuizen e.d. voorzien. Bleven er nog citroenen en sinaasappelen over, dan werden deze op de vrije markt gebracht en verkocht te gen normale prijzen. Waarom kan dit niet op groote schaal met het fruit geschieden Een dorp is be stormd. De slede is de eenige moge lijkheid tot port in het woud gebied. Goed inge pakt wordt de ge wonde op de slede weggebracht. (OrbisrHolland- P.K. Etzold) 25 Januari t.m. 21 Februari. Suiker l Februari t.m. 7 Februari. Brood Brood 07A Vleesch 07B Vleesch Aard. Aard. 203 209 210 204 t.m. 208 Algem. 06A tm. 09A Melk I 06B tm. 09B Melk I 09 Bon ren vóór I Februari. I 28 December t.m. 21 Februari. 193 Alg. 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 211 Alg. van 1 Febr. t.m. 28 Febr. Bonnen, die geldig blijven: 195 Algemeen (Peulvruchten) tot en met 21 Februari. 06A en 06B Aardappelen tot en met 7 Februari 1 06 van Boter en Vetkaart tot en met 7 Februari. achter de voortvluchtige priesters, om hen uit te noodigen deel te nemen aan een vergadering, om het geval te be slechten. De priesters lieten antwoor den, dat zij de eerstkomende vergade ring van de volle maan, bij het krater- land Zouden bijwonen. Riefenberg en Ada hadden beraad slaagd en waren tot het besluit geko men, dat het voorzichtiger was, niet voortvarencT op te treden. Zij hielden zich druk met de bevolking uit de om liggende dorpen bezig en verdubbelden het aantal krijgers van hun lijfwacht. Zij hadden den indruk, dat Pikamalinga en zijn trawanten, in geen geval iets tegen hen zouden vermogen, tot na de vergadering in het kratergebied. Tij dens deze vergadering zouden ze de ge legenheid hebben, poolshoogte te nemen, hem ger.oepen? Hier is hij. Bleek de toestand ongunstig, dan zou- ’- den ze niet aarzelen, een ontvluchtings- poging te wagen. Zoo brak het oogenblik aan, waarop dé tocht naar den top van den vuur- spuwenden berg weer werd ondernomen. Opnieuw betraden Ada Iljen en Riefen berg de wereld van wonderbare berg- planten en lavablokken en ’s avonds za ten zij opnieuw in den spookachtigen vuurgloed, omringd door honderden in landers. Weer zaten stamhoofden en I priesters voor hun voeten. Alleen Pika- bode te zenden malinga ontbrak. Nadat kleine gevallen Een oude tochtige timmermanswerkplaats, welke als wo ning en slaapvertrek diende. De Vrouwelijke Arbeidsdienst greep hier in. (Zie onder). (Zeylemaker) „Uw dochtertje moet fruit gebruiken, geregeld een appel per dag”. „Goed dok ter”, antwoordt de moeder en om haar mond speelt een flauwe, weemoedige glimlach. „Kunt u mij een geven, waar ik koopen Naar het ,.Nat. Dagblad” meldt, is mr. dr. H. J. von Brucken-Fock belast met de directie van het ..Ned. Instituut voor Volkshuishoudkundig Onderzoek”, daarvan kunnen rekenen. Blijft er dan De uitgifte van het economisch tijdschrift ,.De Nederlandsche Volkshuishouding”, waarvan mr. dr. von Brucken-Fock hoofd redacteur en uitgever was. wordt ge staakt. Flink zoo, lachte Riefenberg... maar hij lachte om zijn onrust te ver bergen. Op schijnbaar onverschilligen toon deelde hij zijn indrukken mede aan Ada Iljen. Wees voorzichtig! fluisterde deze. Er viel niet te aarzelen. Hij gaf aan twee slaven bevel, den priester gevan gen te nemen en riep luid: Pikamalinga wordt opnieuw, wat hij vroeger was: mijn gevangene. Vraag: In uw jongste opgave van de distributiebescheiden, -welke vernie tigd kunnen worden, tref ik twee bonnen niet aan, die er vermoedelijk wél in thuishooren, n.l. boterbon no. 58 en melkbon no. S 50a (voor kinderen). Wilt u hieraan eens uw aandacht geven? Heeft het nog nut, de vorige textielkaart te bewaren? Antw.: De bedoeling van de destijds gegeven lijst van bonnen, welke vernietigd konden worden, was slechts die bonnen aan te geven, welke eventueel verwarring kon den teweegbrengen. De door u ge noemde bonnen no. 58 van de boter- kaart en melkbon no. S 50a (voor kinderen) kunnen eveneens worden vernietigd. Er zijn nog enkele an dere bonnen welke evenmin in de destijds gepubliceerde lijst voor kwamen, die niet geldig verklaard zijn of zullen worden. Binnenkort zal, als eerder reeds door ons ge- meld, een officieele lijst verschijnen van alle bonnen, welke na het pu- bliceeren van die lijst niet meer geldig zijn of geldig zullen worden verklaard. De vraag omtrent de vo rige textielkaart is niet duidelijk. Bedoelt u de textielkaart van de z.g. tweede periode, dan kan ge zegd worden, dat deze nog geldig is tot 1 Mei 1942. Bedoelt u de aller-- eerste textielkaart, deze kan vernie tigd worden. Wanneer nieawe rijwielband? Vraag: Ik moet dagelijks ongeveer 10 k.m. afleggen per rijwiel om mijn kantoor te bereiken. Ik heb een to taal versleten rijtvielband en nu zegt men mij op het distributiekantoor, dat het on noodig is een nieuwe aan te vragen, daar ik er toch niet voor in aanmerking kom. Is dat nu zoo? Antw.: U woont op een afstand min der dan 5 k.m. van een openbaar vervoermiddel, zoodat u volgens de bestaande bepalingen niet in aan merking kunt komen voor een nieuwen band. Electriciteitsrantsoen na verhuizing Vraag: Vorige maand ben ik ver huisd. Nu krijg ik in mijn nieuwe woonplaats een kleiner rantsoen voor electriciteit toegewezen dan in mijn oude woonplaats, terwijl het huis grooter is. Kan dat nu? Antw.: In uw oude woonplaats werd uw rantsoen vastgesteld op 75 pCt vah uw verbruik in de overeenkom stige periode van 1940. In een nieuwe woonplaats wordt, op grond van verschillende factoren, zooals grootte van het gezin, doel waar voor de electriciteit wordt gebruikt e.d. het rantsoen opnieuw vastge steld. Dat uw rantsoen wat minder is, dan het in de oude woonplaats was, kan een gevolg zijn van ver andering in een van de factoren, dan wel een gevolg zijn van het feit, dat het oude rantsoen wat aan den hoogen kant was. Blijkens een mededeeling in „Het Schoolblad” bestaat het Nederlandsch On derwijzersgenootschap dit jaar een eeuw. Ongetwijfeld een respectabele leeftijd voor een organisatie. De herdenking van dit eeuwfeest zal op 7 en 8 Februari te Am sterdam plaats hebben. betalen.” De dokter rimpelt even het voorhoofd en geeft den raad „Probeert u het eens bij een ander”. Dergelijke gesprekken worden in de afgeloopen maanden geregeld gevoerd. Er zijn duizenden menschen, wier gezond heid zoodanig is, dat zij fruit van noode hebben. De vraag is grooter dan het aanbod, met het gevolg, dat clandestiene handelaars en prijsopdrijvers zich van den appel en ander fruit hebben meester gemaakt, zoodat ten eerste de prijzen aanzienlijk hooger zijn geworden dan de maximum vastgestelde en ten tweede alleen de beste klanten van die groente handelaren, die het aandurven clande stien fruit te koopen, koYnen in aanmer king voor de levering van fruit. De beste klanten zijn natuurlijk diegenen, die het het best kunnen betalen en niet degenen, die het met het oog op hun gezondheid het meest noodig hebben. Het is om die reden, dat het zeer gewenscht is, dat er gestreefd wordt naar een billijke ver deeling van het beschikbare fruit, in dien zin, dat in ieder geval zieken en zwakken op een regelmatige levering naar het woud gevlucht om te beraad slagen. Te beraadslagen over wat? werd hen gevraagd. Och zoo, beseft de man met het bleeke gezicht dan niet, wat hij gedaan heeft met de begrafenisplechtigheid te storen? De geest van het gestorven op perhoofd waart nu onvoldaan rond en zal zich wreken op gansch de bevol king. Weest gerust, glimlachte Riefen berg, ik ben sterker dan uw geesten en zal u weten te beschermen. Ada mengde zich in het gesprek. Zij overtuigde Riefenberg, dat het verkeerd was, de inlandsche hoofden geboeid te laten en maakte zelf de lianen los. Zij babbelde op gemoedelijken toon met haar oude vrienden en spoedig kende ze de toedracht van gansch de zaak. Onmiddellijk na het geweerschot bij de beek waren al de aanwezigen, de pries ters inbegrepen, naar het dorp ge vlucht. Van de heerschende ontsteltenis hadden ze gebruik gemaakt, om de een voudige inlanders op te ruien. Een paar hunner gingen onmiddellijk Pikamalin ga verlossen. De dorpelingen wisten niet, welke partij te kiezen en sloegen tenslotte op de vlucht naar het woud. Het s'ot was. dat iedereen vrij naar huis mocht gaan, nadat bij de hoofden een 1 Ziedaar een vraag, die van tijd tot tijd tot ons komt en die zeer zeker bij velen met nog meer nadruk gerezen zal zijn, bij het lezen der berichten over de toe standen aan hét Oostfront. Het versterkte veldlazaret van het Vrij willigers Legioen Nederland vertrekt op het oogenblik, dat door het Kommando- amt der Waffen S.S. zal worden bepaald. Dat oogenblik komt zeker en komt ook even zeker toch nog onverwacht. Het komt echter eerst nadat de militaire en specialistische opleiding der manschappen is voltooid. Deze opleiding geschiedt bij alle andere eenheden van het Vrijwilli gers Legioen Nederland in Duitschland; bij het versterkt veldlazaret echter vindt zij geheel in ons land plaats. Officieren en onderofficieren van de Duitsche Weermacht, regelrecht komende van het Oostfront, zijn aan deze eenheid afgestaan en hebben de opleiding ter hand genomen. Een militaire opleiding minder omvangrijk, doch even streng doorgevoerd als bij de infanterie. Daarnaast een spe ciale opleiding voor de specifieke taak, die het veldlazaret later zal wachten. Dat deze opleiding eenige maanden in beslag neemt, zal bij de ingewijden geen verwondering verwekken. Gedurende deze maanden wordt dus niet gewacht of ge rust, doch intensief gewerkt om de am bulance Oostfront voor te bereiden voor de zware taak, die zij eens, als volledig uitgeruste en afgerichte eenheid, aan het Oostfront zal vervullen. 19 Januari t.m. 7 Februari. 04D, of 04C of 04B Reserve 1 Februari t.m. 9 Februari. 125 gram Boter Boter z. red. of margar. 19 Februari t.m. 27 Februari Boter inleve- 63) Ginder, lichting uit. Bongo, riep een van de omstan ders en dat is zeer bezwarend, want xbongo” beteekent: ,,ge liegt”. De slaaf had den vluchteling namelijk herkend als een inwoner van het dorp, dat zij zoo pas hadden verlaten. Zoo, mannetje, bromde Riefenberg, wacht nu maar eens. Ik zal u niet heerschieten, want het maakt te veel «waai. Hij vroeg om enkele speren op het üchaam van den gevangene te zetten. En als hij niet onmiddellijk vertelde. *aar de dorpsbewoners waren, zouden Oe lansen in zijn vleesch dringen. Deze bedreiging hielp eindelijk «luipend volgden ze nu hun slachtoffer. ~lr>delijk kwamen ze in den omtrek van en open plaats, waar geroezemoes van ’xerhmen weerklonk. Riefenberg en mee. Nederlanders. Ook Uw Vaderland is in gevaar. Helpt mede, het bolsje wisme te vernietigen, door dienst te nemen bij de Waffen SS. Voor melding en inlichtingen wende men zich tot de Fweloe kropen langs den grond, om een onderzoek in te stellen. Een honderdtal inlanders waren hier vergaderd. Zij za ten in een wijden kring rond de vier stamhoofden, die ter gelegenheid van de begrafenisplechtigheid waren over gekomen. Voorzichtig kropen de man nen terug en Riefenberg gaf zijn volge lingen het bevel, zich in een kring rond de vergaderplaats te verspreiden. Op het oogenblik, dat gij een ge weldig lawaai hoort, zult ge allen voor uitspringen en u meester maken van de vier stamhoofden. Toen een ieder zijn plaats had be reikt, haalde de blanke den haan van zijn revolver over. Een schot galmde door het woud en voor de vergaderen de bende van haar ontroering was be komen, stond Riefenberg met zijn kerels in hun midden. De handen van de waardige stam hoofden werden hun op den rug ge bonden. Als een van de omstanders verdachte beweging maakt, zal ik de stamhoofden dooden, bulderde de jour nalist. De stamhoofden jammerden: Waarom worden wij zoo vernede rend behandeld? Waar is Pikamalinga? Waar zijn de overige priesters? Dat wist niemand. UITWISSELING LANDJEUGD MET DUITSCHLAND Naar de Landstandspersdienst mede deelt, wordt de uitwisseling van jongens en meisjes met Duitschland, waarover reeds eerder werd bericht, serieus voor bereid. De Duitsche en Nederlandsche jeugd zal eerst gedurende een week in een der mooiste Nederlandsche streken samenkomen om elkander te leeren ken nen en over hun bedrijf te spreken, zoo dat ze van te voren eenigszins bekend zijn met het bedrijf, waarop ze komen. Iedereen moet natuurlijk medewerken in bedrijf en/of huishouding. De jongens en meisjes worden naar wensch zooveel mogelijk in bedrijven geplaatst, waarmee ze bekend zijn of waarin ze thans werk zaam zijn. Op deze wijze leeren ze an dere werkwijzen, methodes en machines grondig kennen, hetgeen van onschatbare waarde is voor een ruimeren kijk op eigen bedrijf en huishouding. Als zak geld wordt in Duitschland 15 a 20 R.M. per maand gegeven, hetgeen overeen komt met 10 a 15 in Nederland. Tot 10 Februari a.s. worden aanmeldingen aangenomen door de afd. „Volk en Bo dem" van den Nederlandschen Land stand, Zeestraat, den Haag. Opgegeven moeten worden: leeftijd, adres, godsdienst, bedrijfstype, grootte en de verdere wen- schen, welke men heeft ten aanzien van streek en bedrijf, waar en waarop men graag geplaatst wil worden. adres op kan. Mijn groenteboer heeft ze hoogst zelden en als hij ze heeft, kan ik den prijs onmogelijk katnlan TA/-» /~\lr ♦/-» V rimnnlt /-»»■/-»»■» Dat zullen we dan maar eens samen gaan uitzoeken, besloot Riefen berg, maar liever in het dorp, dat gij ontvlucht zijt. Het was een bedrukte karavaan, die even later door het woud wandelde. Ada Iljen stond buiten de omheining dien vreemden stoet af te wachten. Ze was een en al verbazing. Nee, zei ze tot Riefenberg, wat hebt ge nu uitgehaald? Zooals ge ziet, antwoordde op waardigen toon de koning van de kaf fers, ik heb die hooge heeren gevan gen genomen en het heeft volstrekt geen moeite gekost. De stamhoofden teekenden luid pro test aan bij de blanke vrouw over de onhoffelijke bejegening, hen door Rie fenberg aangedaan. Zij betuigden hun onschuld. Wat hebben wij misdaan? vroegen ze. Wij zijn onschuldig aan de ont vluchting van Pikamalinga. Dat is het werk van de priesters. Ziet ons hier staan, blanke vrouw, geboeid meene slaven. Ge hebt ook gehandeld meene slaven! riep Riefenberg. De stamhoofden klapten van waardiging in de handen. Als zij naar 4 rants Vz rants. 1 rants. Vt rants. 1% k.g. k.g. w

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5