gebombardeerd weer Aanval op Indische vloot De Opmarsch in Noord-Afrika Soerabaja No. 18100. 1942. Finland’s strijd tegen het bolsjewisme havenwerken en Marine- Schade aan inrichtingen Het artillerieduel Singapore voor Vrijdag 6 Februari. Wanordelijke Engelsche terugtocht Nederlandsch-Indische verliezen van den aanval op Dinsdag nog niet bekend Aardappelrantsoen tijdelijk verminderd Aanvulling met peulvruchten VERDUISTEREN Leningrad weer beschoten Twee kruisers gezonken, een derde zwaar beschadigd bij Japansche luchtactie de Woronesj Olietanks Engeland’s optreden in Irak Veel materiaal achtergelaten Voor brood en vleesch Aanvallen op Nieuw-Guinea Bijeenkomst van Amerikaansche generale staven Geldigheidsduur eierenbonnen verlengd Centrale keukens Nieuwe bonnen Convooi gebombardeerd Bolsjewistische wreedheden Engeland staat geen vliegtuigen aan Australië af Australische vertegenwoordiger in het Britsche oorlogskabinet De duikbootsuccesen aan Amerikaansche kust Britten beschieten Johore Fabrieken te Gorki en gebombardeerd Rede van Europeesche beteekenis Maatregelen in Australië en Nieuw-Zeeland en rubberplantages in vlammen Göring’s bezoek aan Italië Rede van president Ryti HAAGSCIIE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIKN: 13UJIU; benevens luchtdoelartillerie en troffen en voor een groot deel vernield. Verzet batterij stellingen Britsche wordt ijs verstijfden. de de V Voor s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 tnnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en Letterkundig Bijblad’ f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4-20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45- Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct Van het front in Noord-Afrika. der voorste machinegeweer- (7.927 ..Trontolite” vUren Tijdens luchtgevechten schoten DuitM sche jagers gisteren zonder eigen verlie- i zen, brt.), brt.) en het (7.718 brt.). o. 6.37 uur nam. tot 9.13 uur v.m. Maan: 7 Febr. onder 11.53 v.m., op 0.50 n.m. ;8 Febr. onder 12.25 v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspatiënten no. 49 Een en waar nemingsposten van het Duitsche Afrikacorps. (Atlantic-Holland-P.K, Valtingojer) B Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct. daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer Volgens een bericht van den Britschen nieuwsdienst uit Batavia is Soerabaja gisterochtend ten tweeden male door de Japanners gebombardeerd. Het te Batavia gepubliceerde legerbericht der Nederlandsch-Indische strijdkrachten bevestigt boven genoemden luchtaanval. De bommen vielen in hoofdzaak op havenwerken en op de inrichtingen van de marine, waar materieele schade werd aangericht. In het havengebied braken eenige branden uit; drie geallieerde vliegtuigen gingen ver loren. Voorts meldt het legerbericht levendige activiteit van de Japansche lucht macht boven andere deelen van Nederlandsch-Indië en ’t geeft het verlies van den mijnenlegger „Prins van Oranje” voor Tarakan, destijds reeds door Tokio gemeld, toe. Omtrent den eersten luchtaanval van de Japansche luchtmacht Dinsdag op Java vermeldt het legerbericht, dat de aanvallende formaties bommenwerpers 70 tot 80 machines sterk waren. In Soerabaja werd zeer aanzienlijke schade aangericht. Het juiste aantal vernielde Nederlandsch-Indische machines staat nog niet vast, daar een groot aantal vliegtuigen nog niet op hun basis is teruggekeerd. Men ver moedt, dat een deel der machines elders is geland. Voorts deelt de Nederlandsch- Indische marineleiding mede, dat een aantal werkplaatsen is verwoest. De bevolking van Nederlandsch-Indië is per radio door de luchtbeschermingsautoriteiten attent gemaakt op het gevaar, dat het dragen van witte kleeren medebrengt met het oog op vijandelijke luchtaanvallen. In de toekomst zullen dan ook geen witte kleeren meer worden verkocht. lichter geschut en Voor de week van Zondag 8 tot Zater dag 14 Februari zijn voor het koopen van brood en vleesch aangewezen de bonnen 08 van de daarvoor bestemde kaarten. Volgens een „United Press”-bericht uit Melbourne zouden groote Japansche vliegbooten gisteren Port Moresby en andere steden aan de kust van Nieuw- Guinea n et zware bommen en met hun boordkanonnen hebben aangevallen. WASHINGTON REQUIREERT FRANSCHE SCHEPEN S.P.T. meldt uit WashingtonVolgens een officieele mededeeling is het ministerie van marine er toe overgegaan 8 Fransche schepen met een totale tonnage van 43.000 ton te requireeren. De schepen, die reeds lang in Amerikaansche havens lagen, wer den reeds sedert eenige maanden door Amerikaansche zeesoldaten bewaakt. Officieel maakt het Witte Huis bekend, dat te Washington een conferentie van alle generale staven der Amerikaansche landen zal plaats hebben. De eerste be sprekingen zullen waarschijnlijk den 15en Maart beginnen. De voorbereidingen wor den momenteel getroffen door onder staatssecretaris Sumner Welles, tezamen met den Braziliaanschen ambassadeur en den Braziliaanschen militairen attaché te Washington. Op de reeds eenigen tijd geleden bij den detaillist ingeleverde bonnen 04B. 04C en 04D Reserve, mogen nog eieren wor den afgeleverd tot en met Zaterdag 14 Februari. De geldigheidsduur van ge noemde bonnen wordt dus verlengd met één week. Het Japansche artillerievuur op Singapore, dat sedert Woensdagavond met onverminderde kracht aanhoudt, schijnt hoofdzakelijk gericht te zijn op het Noordelijke deel van het eiland tegenover Johore Baroe, aldus de frontbenchten. Speciaal in het ge bied, dat toegang geelt tot de brug cultureele en economische betrekkingen met Duiischland heeft onderhouden. De trouwe wapen broederschap tegen het imperialistische bolsjewisme is dan ook onder alle omstandigheden een natuur lijke zaak. Aan het eind van zijn rede zeide Ryti, dat de voorwaarden van het verdrag van Versailles door haat en wraakgevoelens gedicteerd zijn Finland moet hopen, dat de mannen, die na dezen oorlog over de vredesvoorwaarden zullen beslissen, er in zullen slagen, zonder haat en wraakzucht een blijvenden rechtstoestand te schep pen, onder welks bescherming ook kleine volken zonder vrees en ellende kunnen leven en werken. Naar aanleiding van de tijdelijke wij ziging in de aardappeldistributie. waar aan een aanvullende peulvruchtendistri butie is verbonden, dienen de personen, die van de centrale keukens hun maaltü- den betrekken, een half aardappelranK soen, namelijk één der nummers 08a van de aardappelkaart, in te leveren voor de periode 8 Februari tot en met 22 Februa ri, alsmede een halve peulvruchtenbon, waarvan het nummer nog zal worden be kend gemaakt, ter waarde van 375 gram peulvruchten. De gewone peulvruchten bon 212 moet op normale wijze door de centrale keukens worden ingenomen. De kruisers van de Java-klasse (.Java” en „Sumatra”) zijn 6670 ton groot. De ..Java” is in 1925 in dienst gesteld en de „Sumatra” in 1926. De snelheid be draagt 31 mijl. De bewapening bestaat uit 10 kanonnen van 15 c m„ benevens het noodige lichtere geschut. Aan boord bevinden zich 2 vliegtuigen. De normale be manning bestaat uit 525 koppen. Met den kruiser van 6450 ton is waarschijnlijk bedoeld de „De Ruyter”, welke in 1936 in dienst is gesteld Dit schip, dat een snel heid heeft van 32 mijl, is bewapend met 7 kanonnen van 15 c.m. De normale be manning bestaat uit 435 koppen. De Amerikaansche kruisers van het type Marble head zijn bewapend met 10 stukken van 15 c.m., 6 torpedolanceerbuizen. Zij voeren 2 vliegtuigen mee. .Japansche luchtstrijdkrachter. ontdek- gistermiddag bij Tan 'jong Balei op “Urnatra in de Straat van Maiakka een tj^htig beschermd convooi. Zij brach- tot zinken staken schip van 6000 j 1 in brand e. beschadigden nog 2 an- jvrt schepen van elk 3000 ort. zwaar vliegtuigen leden ondanks het hevige Jren van landelijke Parade door de luchtmacht Rijksmaarschalk Göring, die in het kader van zijn bezoek aan Italië, zooals reeds gemeld, op het oogenblik te Rome vertoeft voor het voeren van besprekin gen, heeft Woensdagochtend den staats secretaris van de koninklijke Italiaansche luchtmacht, Fougier, ontvangen en met hem een onderhoud gehad over kwesties met betrekking tot de luchtmachten van beide landen. Hierna inspecteerde de Rijksmaarschalk op uitnoodiging van Fou gier inrichtingen van de Italiaansche lucht macht. Bij zijn aankomst werd hij ver welkomd door den Duce, die per vliegtuig op de plaats van inspectie was aange komen. Hierna werd een parade gehouden door de Italiaansche luchtmacht, ’s Avonds bezocht de Rijksmaarschalk een receptie, welke werd gehouden door generaal-veld- maarschalk Kesselring, waar hij zich op kameraadschappelijke wijze onderhield met officieren van de Duitsche en Italiaansche Weermacht, alsmede met vooraanstaande persoonlijkheden van den staat en de partij. Op deze receptie waren eveneens aanwezig de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Ciano, Cavallero, Fougier. Riccardi en de Duitsche ambas sadeur te Rome, von Mackensen. Om 23.30 verliet de Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche Rijk met zijn specia- len trein Rome om naar Duitschland terug te keeren. Bij zijn vertrek werd hij uitge leide gedaan door den Duce. van wien hij op kameraadschappelijke wijze afscheid nam, waarbij op hartelijke wijze de op rechte verbondenheid tusschen beide landen tot uiting kwam. 4 Sovjet-vliegtuigen neer. In de nabijheid van het plaatsje Je- zewo, in de omgeving van Schachows, hebben Duitsche soldaten een dezer da gen. naar van betrouwbare zijde door het D.N.B. wordt gemeld, bij het doorzoeken van een bosch, 5 Duitsche soldaten ge vonden, die aan handen en voeten ge bonden en aan boomen vastgebonden wa ren, Bij de heerschende koude van 35 gra den waren zij volkomen bevroren. Uit een verder onderzoek van de verstijfde lijken bleek, dat den soldaten, voordat zij geboeid waren, alle warme kleding stukken, als jassen, wollen vesten, sjaals en sokken, waren uitgetrokken. Een be woner van het plaatsje zeide te hebben gezien, dat bolsjewistische soldaten de Duitsche gevangenen met kolfslagen naar deze plek hadden gedreven. Nadat de winterkleeding was uitgetrokken, hadden de bolsjewisten den geboeiden soldaten verscheidene emmers water over het iijf gegoten, zoodat zij binnen korten tijd tot De „Messaggero” bericht op grond van een mededeeling uit Macao, dat het Brit sche opperbevel in Oost-Azië besloten heeft, Australië aan zijn lot over te la ten. In een der laatste bijeenkomsten van den generalen staf zou generaal Wavell, als opperbevelhebber van de Engelsche strijdkrachten in Oost-Azië, daartoe be sloten hebben. Tijdens deze bijeenkomst moet hij verklaard hebben, dat geen man en geen vliegtuig uit Britsch-Indië, Bir ma of Singapore zouden worden wegge haald om de Australische kusten te ver dedigen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering het verzoek van Australië, in het oorlogskabinet ver tegenwoordigd te zijn en bij de leiding der politiek gehoord te worden, heeft in gewilligd. Churchill verklaarde voorts.dat er geen mutaties zullen plaats hebben onder de vertegenwoordigers van het Brit sche Rijk in het oorlógskabinet. De conservatieve afgevaardigde Moore, stelde de vraag„Kan de minister-presi dent verklaren, of de vertegenwoordigers, die de beraadslagingen van het oorlogs kabinet wenschen bij te wonen, invloed op de besluiten kunnen uitoefenen, of heb ben zij slechts een adviseerende functie?’‘ Churchill antwoordde „Een adviseerende stem hebben beteekent ook invloed uit oefenen Dit antwoord lokte gelach uit. hurchill vervolgde, dat het in dergelijke ■evallen niet gebruikelijk is de neuzen te 'ellen Hij aee'of voorts mede, dat de toestand ter set aart op den tweeden dag der vergadering in geheime bijeenkomst door het Lagerhuis zal worden besproken. Reuter meldt uit Londen, dat de op marsch van Rommel in Libye wordt voort gezet, dat Derna ontruimd is en dat toon aangevende persoonlijkheden van meening zijn, dat de Duitschers aanzienlijke hoe veelheden Britsch oorlogsmateriaal dat voor de voortzetting van den Engelschen aanval was opgestapeld, hebben buitge maakt De correspondent van Stefani in Noord- Afrika meldt, dat gemechaniseerde colon nes der Asmogendheden, na Derna en Tmini bereikt te hebben en gepasseerd te zijn, den opmarsch voortzetten in de rich ting van Ain-el-Gazala. De Engelschen blijven in wanorde terugtrekken en laten talrijke gevangenen en een enorme hoe veelheid materiaal in Italiaansch-Duitsche handen achter. De Berlijnsche pers houdt zich bezig met de mededeeling van het opperbevel van gisteren, dat de troepen der Asmo gendheden in Noord-Afrika tot voorbij Derna zijn opgeruk^ De „Berl. Lokalanz.” citeert de „Daily Mail”, die de vraag stel de „Hoe is het mogelijk, dat Rommel, die nooit een woestijn gezien had, de mees ter van den woestijnoorlog is geworden?”. De „Lokalanz merkt op „Met het oog op deze bekentenis moet het. den Engel schen dwaas in de ooren klinken, wanneer andere bladen de Noord-Afrikaansche campagne der Engelschen voorstellen als een poging de Duitsche strijdkrachten te binden of te verzwakken Alsof niet het offensief van Auchinleck een onderneming van het geheele Britsche Rijk was die tot de eindoverwinning moest bijdragen, en alsof niet Rommel met de .overblijf selen” die de Britten hem genadiglijk lie ten. de geweldige inspanningen van het Britsche Rijk in enkele dagen teniet deed”. van Arabische stammen duurt voort De vroegere minister.president van Irak, Rasjid Ali el Kailani, heeft aan een correspondent van de „Deutsche Allg. Ztg.’’ een onderhoud verleend, waarin hij de voorgeschiedenis uiteenzette van den oorlog tusschen Engeland en Irak, en zeide, dat aan de wereld moet worden getoond, hoe de Engelschen de schrifte lijk gewaarborgde onafhankelijkheid van Irak met voeten hebben getreden. In dit verband wees Kailani er op, dat Irak de eerste en eenige Arabische staat was, waaraan na afloop van het mandaat de „onafhankelijkheid” was verleend. Hoe het met die „onafhankelijkheid” gesteld was, blijkt daaruit, dat Engeland het land economisch onderdrukte, door de techni sche ontwikkeling te remmen. De oprich ting van olieraffinaderijen verminderde om Irak van Engeland afhankelijk te la ten. Voorts heeft de Britsche diplomatie zich onverholen in de binnenlandsche toe standen des lands gemengd. Daarom moest het uur komen, waarop Irak voor de be slissing zou gesteld worden. Dat uur was gekomen, toen de Engelschen van Irak den doorvoer van troepen eischten, welke in dien omvang een breuk beteekende van het Britsch-Iraksche verdrag. De oorlog tegen Engeland, zoo besloot Kailani, is nog niet afgeloopen. De stam men blijven tegen Engeland in opstand. Aan de onlusten en incidenten komt geen, einde. Het volk wil Engeland niet. Het vecht tegen zijn vijand met de middelen, die ter beschikking staan en wacht op het oogenblik om zijn groote kans te grijpen. Het Japansche hoofdkwartier maakt bekend Vliegtuigen van de Japansche marine ontdekten 4 Februari op 30 mijl ten Zuiden van het eiland Kangean in de Javazee een vijandelijke vlootformatie. De vliegtuigen brachten een Nederlandschen kruiser van het type-Java tot zinken, beschadigden ernstig een anderen Nederlandschen kruiser van 6450 ton, vernie tigden een Nederlandschen kruiser van het type-Java, alsmede een Amerikaanschen kruiser van het type-Marblehead van 7050 ton, en brachten voorts een schip van 5000 ton tot zinken. In dezen zeeslag werd de Nederlandsche oorlogsvloot bijna in haar geheel vernietigd. Een Japansch vliegtuig ging verloren. Met het in het Weermachtbericht van gisteren genoemde vierde succes van de Duitsche onderzeebooten, die voor de Ame rikaansche kust opereeren is het aantal tot zinken gebrachte vijandelijke schepen tot 49. met een tonnage van 349.000 brt gestegen. Het Amerikaansche ministerie van marine maakt bijna dagelijks namen van tot zinken gebrachte schepen bekend. Gisteren werden de volgende 6 schepen genoemd, die tot zinken zijn gebrachtde ..Americaland” (15.355 brt). „Empire Wil debeest” (5.631 brt.), „Rochester” (6.836 „Traveller”, „Tacomastar” en het tankschip naar Johore, is de zeer hevige uit werking van het vuur waar te ne men. Olietanks en rubberplantages staan in vlammen. De Britsche batterij stellingen van Kranji, ten Zuidwesten van den verbin- ëingsdam, werden nog voordat de Brit ten het vuur konden openen, vernield, “ij helder maanlicht duurde de beschie- “ng, gesteund door de actie van bom menwerpers. den geheelen vorigen nacht door. In de oorlogshaven Seletax zijn groote wanden uitgebroken. De Engelsche artillerie beschiet sedert Ibstermorgen de stad Johore-Baroe en “a«r naaste omgeving. Klaarblijkelijk be schouwen de Engelschen het zware Ja- Pansche artillerievuur als een voorberei- “*ng tot een landingspoging op het smal- ste punt van de Straat van Johore. Artillerie van het Duitsche leger heeft de beschieting van voor den oorlog be langrijke doelen in het gebied van de in gesloten stad Leningrad hervat. Op in- I dustrieele en militaire installaties werden door welgerichte treffers zware vernie- i lingen aangericht. De Duitsche luchtmacht bombardeerde in den vorigen nacht een vliegtuigfabriek te Woronesj, waar 2 groote branden ont stonden, die zich uitbreidden tot een groot deel van het bedrijf. Te Gorki werd j de montagehal van een autofabriek ge troffen en voor een groot deel vernield. I Andere aanvallen aan het Oostelijke front waren gericht op verscheidene vliegvel den. waarbij met zekerheid 10 toestellen op den grond werden vernield. I - Ryti melding van de hulpvaardigheid, op eco nomisch gebied betoond, vooral door Duitschland en ook door Zweden, Dene marken, Italië. Zwitserland en Hongarije. Het grootste gevaar „In den loop van onze historie is er, zei hij verder, van Rusland afgezien, geen vijand geweest, die getracht heeft ons land door oorlog te veroveren. Maar Rusland heeft daarvoor ongeveer 25 oor logen tegen ons gevoerd. Ook in de toe komst behoeven wij van andere zijde geen veroveringspogingen te vreezen Het Finsche volk moet de geestelijke nalatenschap van de ..meest kritieke pe riode in de verdediging van het land”, den oorlog in den winter van 1939/40, onaangetast bewaren in den verdedigings strijd van thans, dien het aan de zijde van Duitschland en zijn bondgenooten. vol vertrouwen voert tegen het agres sieve bolsjewisme. De strijd, welks doel voor ons bestaat in de bevestiging van onze eigen veiligheid, moet thans tot een zegevierend einde gebracht worden, want het bolsjewisme is voor ons en geheel Europa nog steeds het grootste gevaar. De Britsche minister van buitenland- sche zaken, aldus vervolgde de president, heeft blijkbaar geen enkel bezwaar tegen het programma van Stalin, zooals ook blijkt uit de laatste besprekingen tusschen Stalin en Eden. Uit de Sovjet-Britsche formuleering van de regeling der Euro- peesche aangelegenheden is gebleken, waarnaar de bolsjewisten streven en waartoe Engeland bereid is zijn toestem ming te geven ten koste van anderen.” Ryti sprak vervolgens over de betrek kingen met Zweden en Duitschland Ge durende 650 jaar heeft Finland de lotge vallen van Zweden gedeeld en door tal- looze banden is het met dat land verbon den. Duitschland is de eenige groote mo gendheid. die in Oostelijke richting de zelfde belangen als Finland heeft. Tevens kan het in het Oosten op doelmatige wijze voor Finland optreden. Daarbij komt, dat Finland sedert eeuwen nauwe Ryti’s rede in den Finschen Rijksdag wordt door de „.Deutsche Diplomatisch- Politische Korrespondenz’gekenmerkt als een rede van Europeesche beteekenis Zijn opvatting, dat Finland het vanzelf sprekend acht zijn binnenlandsche ont wikkeling verder zelf te bepalen en de eerbiediging van de door andere naties aangenomen staatsvormen als iets van zelfsprekend beschouwt, noemt de Diplo identiek aan de Duitsche opvattingen over dit complex van vraagstukken. Het blad wijst voorts op de herhaalde verkla ringen van den Führer, volgens welke het nationaal-socialisme geen export-ar- tikel is. en ziet in het feit van de groote verscheidenheid van staatsvormen, welke juist bestaat in de met Duitschland ver bonden of met Duitschland bevriende landen, het doorslaggevende bewijs er voor, dat deze opvatting ook in de prac- tijk geldt. Nooit, zoo verklaart de Diplo, was een verscheidenheid van staatsvormen voor Duitschland een belemmering om harte lijke betrekkingen met andere volken te onderhouden. Het is Duitschland er al leen om te doen, met betrouwbare part ners in hetzelfde levensgebied te doen te hebben. Deze Duitsche opvatting stelt de Diplo tegenover de opvatting van diege nen. die. om de overige wereld te mis leiden, spreken van .vrijheid en men- schenrecht” en zich gelijktijdig met den despotische» drager van de bloedige we reldrevolutie vereeni.gd hebben. Na er op gewezen te hebben, dat als resul taat van de door Eden te Moskou gevoer de besprekingen de vernietiging van de souvereiniteit van de kleine Europeesche landen is toegegeven, schrijft de Diplo Met het Britsch-bolsjewistische bondge nootschap is de erkenning van zelfbe schikkingsrecht en zelfstandigheid der volken nooit in overeenstemming te bren gen. Tegenover een dergelijke dictatuur staat in Europa het afweerfront van de in de meest verschillende levensvormen sa men gebundelde volken, die desondanks gemeenschappelijk voor het voortbestaan van hun eigen nationale bestaan strijden. Bonnen 07a en 07b van aardappelkaart een week verlengd Bij de stopzetting van de particuliere winterbevoorrading met aardappelen is medegedeeld, dat bij de bevolkingscentra voldoende reserve-voorraden aardappelen lagen opgeslagen, om daarmede den win ter in te gaan. Thans is reeds gedurende vier of vijf weken uit dien voorraad ge put. En nog zal met de aardappelenvoor ziening onder de heerschende zeer moei lijke omstandigheden op deze wijze nog eenigen tijd kunnen worden doorgegaan. Het is echter onzeker, hoe lang nog uit de voorraden geput zal moeten worden, zoodat de overheid gedwongen is tot een voorzichtige verbruikspolitiek. Van 8 Februari tot en met 21 Fe bruari a.s. zal elk der met 08a genum merde bonnen van de aardappelkaart recht geven op IJ k.g. aardappelen. Voorts geeft gedurende genoemd tijdvak bon 08b van de aardappelkaart recht op k.g. aardappelen. Teneinde de gevolgen van deze tij delijke halveering van het rantsoen op te vangen, is bepaald dat van 15 tot en met 28 Februari a.s. een nader aan te wijzen bon van de aardappel kaart recht zal geven op bet koopen van 750 gram peulvruchten. Daarnaast zal van 8 tot en met 21 Februari bon 212 van de bonkaart Algemeen recht geven tot aankoop van 250 gram peulvruchten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men genoegen zal dienen te nemen met de soort peulvruchten, welke de winkelier voorradig heeft. Voorts is, teneinde te waarborgen dat een ieder op de thans geldige bonnen van de aardappelkaart ten volle zijn rantsoen zal kunnen betrek ken, bepaald, dat de geldigheidsduur van bon 07a en 07b van de aardappel kaart, welke zou eindigen op Zater dag 7 Februari, wordt verlengd tot en met Zaterdag 14 Februari a.s. strie op groote schaal ónmogelijk ver klaard. In het binnenland zullen echter nieuwe fabrieken gebouwd worden. De Nieuw-Zeelandsche minister van defensie heeft bekend gemaakt, dat alle reserves, die grootendeels bestaan uit veteranen van den vorigen wereldoorlog, worden gemobiliseerd. ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN De Engelsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de duikboot ..Triumph” over tijd is en verloren geacht moet worden. De ..Triumph” heeft een waterverplaat- sing van 1090 ton boven water en werd in 1937 gebouwd. jlP** Canberra wordt gemeld, dat alralische regeering de mobilisatie van hepf»rTlannen tusschen de 18 en 45 jaar dist 4e'a*t <n het achtste defensie het voormalige Duitsch-Nieuw otldJea Uit de omstandigheid dat hier- on.. r voornamelijk Papoea's vallen olijkt Australië’s tekort <an menschen heeft 5al De Australische ministerraad u de evacuatie van de oorlogsindu- Nachtelijke luchtaanvallen Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ook in den nacht van 4 op 5 Februari hun aanvallen op de in Noord-Afrika naar het Oosten terugtrekkende Britsche troepen voortgezet. Het zwaartepunt van de nachtelijke aanvallen lag in de be strijding van vijandelijke vliegvelden. Hierbij plaatsten onze bemanningen tal rijke, doeltreffende bommen tusschen op den grond staande vliegtuigen. Hoewel de duisternis een nauwkeurige waarne ming van het resultaat bemoeilijkte, werd op een startbaan met stelligheid waargenomen, dat 2 vliegtuigen waren vernield en dat verscheidene andere wa ren beschadigd. Een ander vliegveld werd in scheervlucht aangevallen. Hierbij wenden 3 vliegtuigen door de boordwa- pens in brand geschoten. De Duitsche versterkingen De Engelsche openbare meening wordt in een officieuze mededeeling voorbereid op nieuwe zware tonnageverliezen, meldt A.N.P. uit Stockholm. Daarin wordt ver klaard, dat de Duitschers den laatsten tijd hun beste duikbootbemanningen naar de Middellandsche Zee hebben gezonden, waaruit zich ook laat verklaren, dat gene raal Rommel zoo belangrijke versterkin gen heeft ontvangen Men moet verder niet vergeten, dat de Duitschers den laat sten tijd veelvuldig torpedojagers en krui sers als transportschepen hebben gebruikt. Deze kunnen moeilijk worden opgevangen, daar zij het traject tusschen Sicilië en Tripoli bijna in een nacht afleggen. Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12501) Bijkantoor: Sc»eveningen Keizerstr 319, lei jsujiu; Filialen: Rijswijk Kantoorboek» Leeuwendaal, Oranjelaan 3. lei 119461. Voorburg Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124. Tel. 778038; N V Kantoorboek» Th. .1 de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There, siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr 66. Tel. 721187 De Finsche president Ryti heeft de par- lementszitting geopend met een rede, waarin hij zich uitvoerig bezig hield met de buitenlandsche politiek. Speciaal be sprak hij den „overval der Sovjet-Unie” op Finland, dat ook na den gedicteerden vrede van Moskou als vazalstaat werd behandeld. Het optreden van de Sovjet- Unie tegenover Finland, de randstaten en Roemenië toont aan, dat onder zulke om standigheden het volkenrecht vaak niets anders dan een vuistrecht is. Met groote voldoening maakte uit dit convooi 1 schip van 10.000 tot zinken in brand e, schepen van de luchtdoelartillerie van schepen geen verliezen H Mm

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1