HET GROOTE AVONTUUR ii j O «Ui GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN I -I BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HEER LANDS JEUGD AAN HEIWERK r Jjw i; De luchtaanval op Rotterdam TTAAGSCHE COURANT Vrijdag 6 Februari 1942 TWEEDE BLAD Ll' EGEJJNG n Wie slordig op zijn bonnen is, staat met één been in de gevangenis 9 18 rants. of U 21 21 21 rants. Neerlands jeugd aan het werk geldige bonnen voor diverse artikelen. ZWARTE HANDEL IN ALCOHOLISCHE DRANKEN FEUILLETON OPENT UW BEUPIS TEN BEHOEVE-VAN UW NOODLIJDENDE LANDG-EN00TEN 4 rants rants 1 rants 1 rants 1 4 100 ?- fe De Duitsche reis van Woudenberg Kindlr^öpelen zjjn op DE PJBAAN VEDBODEN'. WEGENN/E§?ÈE Het Legioen marcheert De laatste klap Laat nem gerust praten, zei ze. Slachtoffers begraven 1 HUISVLIJT- F TENTOON STELLING 1942 1 Iflll i Een brocaat-blouse met WiP) GIRO 5533 (Hoffmann-P.K. Speek) Polygoon^Seym) UITKNIPPEN EN BEWAREN! Eenh. offi- 8 Februari t.m. 14 Februari 1942. In tijdvak van één week 22 18 gebak 21 Februari 1942. U januari t.m. in tijdvak van vier weken En de ouderen behoeven niet stil te zitten I97 1 I Woudenberg het ar- ot mail 100 gram Kaas 500 500 300 500 gram Melk 31 titer 28 liter 14 Melk 7 liter 1 1 1 rants. 1 of red 250 250 250 250 gram |1 stuks 1 l 1 stuks Eieren tot en met an 2 liter Petroleum 38 Brandstoffen l eenh Diverse data 30 gram Scheerzeep 1942 Jan 30 April 1942 (Nadruk verboden.) het kraterland was gekomen. 500 4 500 4 Opmarsch ,n het sneeuw- en ijsgebied aan het Finsche front. groote zakken. (Weltbild-Polygoon) De watervoorziening gaat ’s winters in de Sovjet unie met groote moeilijkheden gepaard, aangezien alle bronnen bevroren zijn. (Weltbild-Polygoon-P.K. Gebauer) Febr Febr Febr Elk rende In tegenwoordigheid van den Spaanschen staats- chef, Generaal Franco. vond ter gelegenheid van den 3den verjaardag van de bevrijding van Barcelona uit de roode overheersching een parade plaats voor den Caudillo. Atlantic-Holland) 1 1 1 1942 1942 1942 37 07 08A 08B 08A 08B 203 209 210 Brood Brood Vleesch Vleesch MR. READING WORDT ADMIRAAL Brandst Brandst Brandst 50 300 <50 250 100 250 250 100 1941 194? 250 250 It 8 gram gram rants, gram gram gram gram 08 211 G G L 1 50 gram >00 gram 1 rants <50 gram <50 grum 150 gram 100 gram I 50 500 4 300 250 250 100 31 Maart 1942 31 Maart 1942 30 April 1942 3b April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 30 April 1942 28 Febr 1942 28 Febr 1942 s-1 P s it 9 II 1 Beschikbaar per persoon Vol- was- senen 2 eenh Brandstoffen 1 Rantsoen Zeep 75 gram Toiletzeep 80 De ring om Sebastopol wordt nauwer en nauwer. In de uitloopers van het Jaila-gebergte zijn zware mortieren in stelling gebrachtzij be schieten dag en nacht de vesting in de Krim, (Atlantic-Holland-P.K. Horter) Suiker Cacao Jam Bloem br of gebak Rijst Haverm of Feulvr Gort Vermic Boter t»F VIlK.KMit BONNEN ZIJN B1NNENKOR1 NIET MEER GELDIG Na Zaterdag februari: 07 Brood Vlee-ch; 04B-C-D Reserve Bon 19o Algemeen (Peulvruchten) blijft geldig t m. 21 Feoruari 1942 De nonnen ter verkrijging van levensmiddelen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op de daaraan vooratgaande Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleeschwaren. NIET BESCHERMDE VOGELS Bij beschikking van den secretaris-ge- neraal va.n Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbescherming is bepaald, dat ge durende het tijdvak van 1 Januari 1942 tot en met 31 Maart 1942 niet zullen be- hooren tot de beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936: a in het geheele rijk: de schollevaar, de blauwe reiger, de mantelmeeuw. de zilvermeeuw, de ekster, de Vlaamcche gaai, de houtduif, de sperwer, en de bon te kraai; b in de provinciën Groningen, Friesland, Noord-Holland. Zuid-Holland en Zeeland: de kokmeeuw man. Pikamalinga Iedereen was Het Vrijwilligerslegioen Nederland mar. cheert. Na een oefening van eenige maan, den zijn de mannen thans opgeleid en klaar voor hun taak, mede te helpen aan de vernietiging van het bolsjewisme. Ook uw huis en haard beschermen deze vrij willigers. Zorgt u er daarom voor dat, zoo een hunner mocht komen te vallen, er onmiddellijk hulp geboden kan wor den. Dat is toch wel het minste, dat u kunt doen. Zorgt, dat het de Nederland- sche Ambulance aan niets ontbreekt, het beste is nog maar net goed genoeg. Stort daarom maandelijks uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra. venhage. Van het Oostfront. Om een paar overschoenen van stroo te vervaardigen is een zekere mate van handigheid noodig, maar de een leert het van den ander. Orbis-Holland- P.K. Liithge) taten van al het werk blijven niet in de huiskamer verborgen, maar zij worden aan het publiek vertoond. En de beste werkers zullen een fraaie belooning voor hun inspanning krijgen. Neerlands jeugd gaat aan het werk. Maar de ouderen behoeven niet stil te zitten. De hartstoch telijke knutselaars krijgen ook de kans om te laten zien wat zij kunnen. Ook zij kunnen voor de tentoonstellingen inzen den. Met nadrük willen wij er nog op wijzen, dat het meedoen aan deze actie niets koet. Men kan het aanmeldings formulier voor de actie halen bij den N.V. Districtsdienst ter plaatse. Doe dit vooral zoo spoedig mogelijk! Aan dat zelfde adres kan men ook alle gewensch- te inlichtingen verkrijgen. Ook zal op verschillende scholen nog uitvoerig over deze huisvlijtactie gesproken worden Het departement van Opvoeding, We tenschap en Kultuurbescherming en het me it van Volksvoorlichting, en Kunsten werken nauw samen met het N.V.V. om deze huisvlijtactie te doen sla gen. De jeugd zal deze kans aangrijpen om te toonen wat zij kan! Wacht niet langer, meld je nu aan! De actie wordt gevoerd en de tentoonstellingen worden gehouden in de navolgende plaatsen: Am sterdam, Den Haag, Utrecht. Leeuwar den, Assen, Arnhem, Eindhoven. Hilver sum en Haarlem. 64) De andere priesters waren overeind gesprongen en ook een paar hoofden. Zij teekenden luid protest aan. Pika malinga wilde spreken en dat mocht hem niet belet worden. Met verwonde ring bemerkte Riefenberg, hoe de groep kerels, waartusschen de toovenaar zich verborgen hield, overeind was gerezen als één man. Hieruit leidde hij af, dat de kerel met een gedrild gevolg naar Jawel, die is voor Engeland Maar niet zooals velen meenen. Deze laatste klap zal namelijk niet door Engeland worden nitgedeeld. maar <ie schamel* resten van wat eens het machtige Engelsche impe rium was, zullen dezen klap in ontvangst moeten nemen van de Duitsche legers en hun bondgenooten. Deze laatste klap zal ook in ons land de dwaze verwachting den bodem inslaan, dat de Londensche emi- grantenkliek hier ooit nog eens voet aan wal zal zetten. Dan zullen meteen het bols jewisme het kapitalisme en de plutocra tie vernietigd zijn en ook in ons land de nationaal-socialistische opbouw beginnen Landgenoot zorg er voor, dat gij er bij rijt als die laatste klap gegeven wordt, meld u aan bij het Vrijwilligerslegioen -Nederland”, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. maar voordat de arm haar kon weg slingeren, weerklonk een tweede schot en rolde een aanhanger van Pikama linga op den grond. Op dit oogenblik sprongen Fweloe en zijn mannen in het strijdperk. Temidden van een geweldige verwarring ontstond een kort gevecht, maar revolver- en geweerschoten deden iedereen op de vlucht slaan en Riefen berg bleef meester van het slagveld. Het was natuurlijk nutteloos en roe keloos, in dit spookachtig nachtland- schap op zoek te gaan naar vrienden en vijanden. Dus besloten de twee blan ken, het verder verloop van den nacht op de vergaderplaats af te wachten. Den volgenden morgen bleek, dat al de inlanders den bergtop tijdens den nacht hadden verlaten. Riefenberg’s slaven zochten vruchteloos alle rotsen en spelonken af. De eenzame overwin naars van den nachtelijken veldslag klauterden op den hoogsten top van den vuurberg en zagen in de diepte kleine stippeltjes bewegen; het waren vermoe delijk de laatste vluchtelingen op terug tocht naar de vlakte. Wat nu gedaan, zuchtte Ada Iljen. Riefenberg liep even heen en weer en blee' staan aan den rand van den peil- loozen afgrond. Er zijn maar twee mogelijkheden. Ada. zei hij eindelijk. óf we springen beiden hier in dezen afgrond, óf i der vol- i nonnen Algem 05 D Re» 198 Algem 199 tm 202 Alg I6D--07D Res Algem Algem Alg»m 204 l m 208 Algemeen 16 A t m 09 A Melk I B t m ‘19 B Melk I bij het minste teeken van den blanken mocht dus spreken, opnieuw gaan zitten. Ada Iljen greep Riefenberg bij den arm. Achter haar zaten Fweloe en zestig, met lansen gewapende slaven. Van de heerschende verwarring maakte zij ge bruik, om Fweloe order te geven de slaven voor te bereiden in te grijpen t/m 4 t/m 14 t/m 3 laar 13 laai 20 iaar IJ liter i Febr, i.m. 9 Febr 1942 de Itoeri zou worden overvlogen en dat kon immers gevaarlijk worden voor het geheime kamp. Zijn onderzoekings- vluchten gingen steeds boven de ver takkingen van den stroom. Op het oogenblik, dat hij dien keer zijn toestel wilde keeren, werd zijn aan dacht getrokken door een reusachtige rookpluim boven een bergtop. Toen hij nog even verder vloog, bemerkte hij in de vlakte hutten, welke schenen te wij zen op de aanwezigheid van menschen. Eindelijk dus ontdekte hij in dit verla ten gebied sporen van levende wezens. Even later scheerde hij boven den vuur berg. Geboeid als hij was door de vuur monden van de kraters, bemerkte hij aanvankelijk niet, dat menschelijke ge daanten bewogen op de kleine vlakte bij den top. Eerst op het oogenblik, dat hij een tweede maal zwenkte, ontdekte hij plotseling het groepje. Hij bevond zich slechts op een honderdtal meters boven den berg en zag onmiddellijk, dat een blanke man en een blanke vrouw zich bij het gezelschap bevonden. Hij verkende het terrein en scheerde langs den afgrond. Hij was daarvan slechts een paar meters verwijderd en herkende Ada Iljen en Riefenberg. Het was hem op dit oogenblik vreemd te moede. Het schemerde hem voor de oogen en zijn handen beefden. (Wordt vervolgd) Geeft recht op het koopen van moeten dadelijk onze ontvluchtingskans wagen. Die heeren zullen vermoedelijk in de vlakte een nieuwe vergadering beleggen en als we hier lang blijven treuzelen, zouden ze ons wel den weg durven afsnijden. Als we dus iets willen bereiken, moeten we beneden zijn, voor zij een besluit hebben genomen. Natuurlijk zullen ze trachten te ont snappen. Zij roepen hun mannen bij elkaar, maar plotseling kijken ze elkaar verwonderd aan. Hooren ze daar geen geronk boven het geluid van de kraters uit? Zij kijken om zich heen, denken zich te vergissen en daar opeens ont dekken zij in den hemel een vliegtuig. Een onzinnige vreugde doortintelt Riefenberg. Gered, jubelt hij, wij zjjn gered. Hij staat te dansen en met zijn armen te zwaaien, om de aandacht op zich te vestigen. Het vliegtuig scheert op slechts een honderdtal meters boven hun hoofd over de kraters; het kan niet anders, of de piloot moet hen ge zien hebben. Het toestel cirkelt enkele keeren boven den bergtop, daalt plotse ling, en stormt schier langs den rand van den afgrond, waar Ada Iljen en Riefenberg zich bevinden. De piloot heeft een teeken gegeven. Enkele oogen- blikl-en later komt hij nogmaals terug. Ada Iljen en Riefenberg staan aan den werand van den afgrond en wuiven harts- vroeg of laat het onbekende gebied van Alleen het geluid van de kraters ver brak nog de stilte. Wat Pikamalinga te vertellen had? Hij gelooft niet in de macht van den maandooder met het bleeke gezicht. De maan uit den hemel jagen is iets, dat ook in de macht ligt van de geesten en negers. Om dat te bewijzen is hij, Pikamalinga, uit de omheining van den blanke gevlucht. Hij deed een teeken en daar kwam een oude inlander met spierwit krul haar te voorschijn uit den kring. Hij steunde op een stok, keerde zich tot de neergehurkte stamhoofden en vertelde hortend en stootend, hoe hij vele jaren geleden gezien had, dat de maan op een nacht schier heelemaal werd over- schaduwd, om daarna opnieuw helder te glanzen. Als de blanke man dan toch zoo machtig is, riep nu Pikamalinga, dat hij de maan nu weer eens doet ver dwijnen. Overmoedig trad hij vooruit in het midden van den kring, keerde zich tot het volk en stapte dan met groote ge baren in de richting van Riefenberg Op drie meter afstand bleef hij staan, opende den mond om te spreken maar kreeg een kogel uit Riefenberg’s revolver in het hoofd en sloeg voorover. Tien, twintig mannen waren overeind gesprongen. Een speer ging de lucht in, 15 26 07 35 t/m 07 H K 13 en 17 H K H K Brana.-t 12 t/m 20 C V 23 t m 28 C V le t/m 8e per K F Brandst 1) Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen In het vliegtuig, dat boven het krater land was komen zweven, zat mr. Rea ding. Ada Iljen en Riefenberg hadden hem niet herkend en dat was te begrij pen: hij was gekleed in een leeren jas, droeg een helm en het bovenste gedeel te van zijn gelaat was verborgen ach ter een grooten, hoornen bril. Maar Rea ding had onmiddelljjk de twee blanken herkend. Hij was dien morgen nog voor zeven uur opgestegen in het kamp van Lebon, om een tochtje boven de Itoeri te on dernemen. Het weer was zacht en de hemel helder. Daardoor kwam het, dat hij niet had geaarzeld een flinken tocht te doen. Hij had trouwens de kwestie van het onbetreden binnenland al vaak besproken met Lebon. Met de uitbrei ding van het luchtnet vreesde hij, dat Brood Vleesch of vl.waren Goede vangst der politie Door zelf als kooper op te treden zon der uit te lokken is de politie te Rot terdam er in geslaagd een uitgebreiden zwarten handel in whisky, advocaat en sherry-brandy op het spoor te komen en op te helderen. Het slot van de geschiede, nis was, dat met dezelfde vrachtauto, waarmede de honderden flesschen drank vervoerd zouden worden, drank, sluikhan. delaren en politie naar het hoofdbureau reden, waar proces-verbaal werd opge maakt. 300 Flesschen whisky a J 15.25 per flesch werden te koop aangeboden aan een koo per. die een politieman was Ook 50 fles schen advocaat en een hoeveelheid sherry brandy behoorden tot de aangeboden par tij. Er werd een tijdlang onderhandeld, totdat de ..kooper’’ zich eindelijk bekend maakte en het spelletje uit was. De dran ken zijn in beslag genomen. tochtelijk naar den vlieger, wiens ge laat verborgen is achter een breeden bril. Dan verdwijnt het toestel in de rich ting van den stroom. Het kan niet anders, of onze red ding is nu een kwestie van dagen, zegt Riefenberg. Ada zou wel kunnen huilen van geluk. Onder groote belangstelling van cieele en niet-officieele zijde worden in deze dagen na den Britschen vlieger aanval op het vredige Rotterdam weder om de tientallen slachtoffers onder de burgerbevolking op de onderscheidene begraafplaatsen aldaar ter ruste gelegd. Op de begraafplaats Oud-Charlois zijn Maandag twee en Dinsdag -én slacht offer ter aarde besteld. Er bestond aan den Linker Maasoever voor deze droeve gebeurtenis zeer veel belangstelling van stadgenooten. De chef van het politie bureau te Charlois was als vertegenwoor diger van de stedelijke overheid aan wezig. Op de R. K. begraafplaats en op de Algemeene Begraafplaats Crooswijk wor den sedert Maandag telkens weer rouw stoeten ontvangen, welke hun droeven last naar de laatste rustplaats brengen. Ook hier is de belangstelling overweldi gend. Om de geopende groeven scharen zich familieleden en bekenden en ook hier is de overheid telkens vertegen woordigd, om van haar deelneming in de tragische gebeurtenis, welke zoovele Rot terdammers smartelijk heeft getroffen, te getuigen. Namens het college van secre- tarissen-generaal van de departementen was de heer H. Ceelen aanwezig en de heeren mr. H. M. v. d. Zanden en H. M. Tempelaars vertegenwoordigden den bur gemeester van Rotterdam. Inspecteurs van het Rotterdamsche politiecorps kwa men van de deelneming van den gevol machtigde voor de stad Rotterdam dr. Völckers, getuigen. Tal van bloemstuk ken, dikwijls gezonden door de autori teiten, dekten de graven en er hebben zich op de doodenakkers ontroerende tooneelen afgespeeld. En nog komt aan de lange, droevige rij geen einde. Ook heden en morgen worden weer slacht offers ter aarde besteld. x >x f w fté, v <6- (Foto: N.V.V.) j'.: In tijdvak van 9 dagen Een mooie plaat komt ons vertellen, dat Neerlands jeugd aan het werk gaat. Waarom? Omdat de Nederlandsche jon gens en meisjes willen laten zien, dat zij de handen uit de mouwen kunnen steken en dat zij in hun vrijen tijd iets tot stand kunnen brengen. Zij zullen van alles kunne” gaan maken Vee) komt daar voor in aanmerking, zooals: houtsnijwerk, timmerwerk, leerbewerking, metaaibewer king, boetseerwerk van klei en gips, modellen van schepen en vliegtuigen, naaiwerk breiwerk, haakwerk papierbe- weiking. teekenen. schilderen vlechtweiK weven enz. enz Er is dus keus genoeg Niemand be hoeft te zeggen: dat kan ik niet'. Er is voor iedereen iets bij Ieder heeft dus de Kans urn net iets moois voor den dag te komen En het beste werk zal tentoongesteld worden En op die tentoonstellingen worden prachtige prijzen uitgereikt. Dit laatste zal zeker de belangstelling voor deze huisvlijtactie sterk vergrooten. De resul- Elk der volgende bonnen Petroleum Petroleum KF Brandst l> Brandst Brandst Boter Boter z Margarine Bijzondere rantsoenen 28 Dec. t.m. 21 Febr. 1942 193 Algemeen |2cu gram Knffiesurrogaat 19 Januari t.m, 14 Februari 1942, 4B. 94 L. 34 D Reserve 1) Op bon 07 er. 08 KF Brandstof is geen anthr. verkrijgb. 2) Op bon 08 HK Brandstof is uitsluitend turf verkrijgb Het socialisme van de daad Commissaris Woudenberg’s Duitsche reis in het belang van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland heeft aan het slot enkele wijzigingen ondergaan en zoo vertoefde het gezelschap de laatste dagen in Maagdenburg. Evenals overal elders, waarheen de reis voerde, werden ook hier de inrichtingen van het Duitsche Arbeids front, de Nat.-Soc. Bedrijfsorganisaties, den woningbouw en de kampen der Ne derlandsche arbeiders bezocht, eenige ma len afgewisseld door een ontvangst van diverse instanties. Het indrukwekkendste programpunt vormde een groote bijeen komst in het Huis van den Duitschen Arbeid, waar de heer Woudenberg den Nederlandschen vrouwelijken en manne- lijken arbeiders toesprak. De zaal die o.a. met de Nederlandsche kleuren yroolijk was versierd, was tot den nok gevuld, toen de waarnemende Gauobmann Bed- narzik de gasten begroette en aan com missaris Woudenberg het woord ver leende. Het is al een oud verschijnsel, aldus de heer Woudenberg, dat uit het volk, met recht een volk zonder ruimte, beidskrachten naar Duitschland trekken. Spr. gaf verschillende wenken, om het elkaar wederzijds aangenaam te maken Spr. verheelde niet, dat men ook van Duitsche zijde wel eens misgetast had, b.v. door een verkeerde voorlichting om trent de arbeidsvoorwaarden alhier. Nu hebben wij evenwel een arbeidscontract, waarvan wij eischen, dat het ook wordt nageleefd. Het N.V.V. en het D.A.F. zit ten daar achterheen. Natuurlijk zijn er wel eens gevallen van force majeure, bij vervoer en masse b.v., doch aan het con tract zal altijd voldaan moeten worden. Wie werkt en zijn plicht doet, kan ook eischen stellen, zoo heeft dr. Ley gezegd, en dat geldt ook voor de Nederlandsche arbeiders. Spr. deed vervolgens mededeeling van de bekende overeenkomsten tusschen N.V.V. en D.A.F. en verklaarde nog maals wij willen niet, dat de Nederlan ders als Germaansche menschen in een mindere positie komen, zij zijn geen slaven of gedeporteerden. Thans beleven wij het waarachtige socialisme van de daad. Dit socialisme beteekent echter niet alleen eischen, doch ook geven ge ven aan de gemeenschap en meer dan men ontvangt. Hierbij dacht spr. aan de genen, die momenteel aan het Oostelijk front het hoogste geven, wat een mensch geven kan zijn leven. Dat zijn de beste socialisten, die wij kennen Spr, wekte zijn hoorders op tot werkelijkheidszin. Wij moeten nu hard werken en produ- ceeren, om den oorlog te winnen. De Nederlandsche mensch, die nu nog mocht hopen of verlangen, dat Duitschland den oorlog verliest pleegt zelfmoord. Wij moeten meebouwen aan een nieuw, so cialistisch Europa, waarin de Nederlan ders als Germanen een gelijkgerechtigde plaats zullen innemen En ik ga verder, aldus spr een plaats waarin Nederland als een parel zal schitteren onder de volkeren van Europa De rede werd herhaaldelijk door krachtig applaus onderbroken, Gouw- verbindingsman Schiks dankte spr., waar na het Wilhelmus m het Horst-Wessel- lied werden gezongen De strijd om Singapore is ontbrand. Sinds 31 Jan. j.l. bevindt het Maleische schiereiland zich volledig in Japansche handen. nadat Japansche strijdkrachten het laatste Britsche steunpunt. Johore Baroe. bereikt had den. De wijk met de gou vernementsgebouwen te Singapore. (Atlantic-Holland) I 4 rants i rants i rants Geeft recht op ‘t koopen van 28 Dec 4 Jan

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5