“Tappers’ 1 SANATOG; Laatste Telegrammen snel en zeker! STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN LUCHTVAART DE NIEUWSTE MODE, Verpa9 nterk Sanatoi?en die onrust- mei 6 Februari 1942 2e bl. o pag. 1 senuwen Ai HET WEERMACHTBERICHT Sanatog geen DIE UNGAR1SCHE HOCHZEIT te ONDERWIJS VERKEERSBORDEN Lyceurt HET AANSTAAND VERTREK VAN HOOFDINSPECTEUR RIEMVIS VERPLICHTE MAATREGELEN BIJ SNEEUWVAL UITREIKING INLEGVELLEN VOOR STAMKAARTEN ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Gratis bijvoegsel van de „Haagsche Courant” r r r I 1 1< Uw evenmensch ook wat gegund. Steunt Winterhulp, waar ge kunt- Giro Winterhulp Nederland 5553 Aan het Oostelijke front leed de vijand opnieuw zware verliezen Sanatogen is g—u kalmeere.nd middel Onderhoud met knap politieman Hoofdinspectcur M. F. L. Riemvis gaat, zooals dezer dagen reeds werd gemeld, 1 April a.s. met pensioen. Dit feit was voor ons aanleiding, met dezen politiefunctionnaris, die zich vooral onder de Loosduinsche bevolking in een groote populariteit mag verheugen, eens een praatje te gaan maken. Politie zal op naleving streng toezien Duitschland strijdt voor Europa OVERTREDINGEN DISTRIBUTIE BEPALINGEN Bij dit nummer ontvangen de ge- abonneerden No. 1 van het Tijd schrift „DE NIEUWSTE MODE”. maar een voedsel voor de zenuwen - het maakt Uw zenuwen j L gezond en sterk J WONDERLIJKE PALINGVANGST IN DEN HOFVIJVER TTAAGSCHE COURANT Vrijdag corsets Even goed als altijd! COLLECTE WINTERHULP UITGESTELD corsets D C a Per flacon f. 1.15. Bij apoth. en drog. Koopt nog heden ‘p but bojhmei neersuizende van van een van BELEVENISSEN IN DE STRATOSFEER ik 65 een de heeren M. J OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN voor de Provincie Zuid-Holland ik daarna branden ver ant is vrij SLUITING ALGEMEEN RIJKSARCHIEF Het Algemeen Rijksarchief alhier zal in verband met bezuiniging van brand stoffen, voorloopig voor het publiek ge sloten zijn op Vrijdag, Zaterdag en Maan dag. deel Formaties 1 1 i i i i i i i i i z f t 1 1 1 I 1 t J 1 V' c D. LAVERMAN OVERLEDEN Hier ter stede is in den ouder dom van 64 jaar overleden de heer D. La- verman. oud-Indisch hoofdambtenaar, of ficier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal morgen plaats vin den op Oud Eik en Duinen te 2.45 uur. Muffig# ^1 BEGRAFENIS T. O. GAASTRA gistermiddag iki - schaoen Vee en De burgerij wordt attent gemaakt op de in de algemeene politieverordening van ’s-Gravenhage voorkomende bepalingen en die op sneeuwval betrekking hebben. Zoo is het verboden om sneeuw, afkom stig van gebouwen of andere verheven heden of terreinen, naar den openbaren weg over te brengen. Voorts rust op lede ren hoofdbewoner, of hoofdgebruiker van een binnen de bebouwde kom der ge meente gelegen gebouw de verplichting om bij sneeuwval de sneeuw vóór het door hem bewoonde of in gebruik zijnde per ceel te verwijderen en wel zoodanig, dat voor het voetgangersverkeer een pad van een meter overblijft. Bovendien is men verplicht om bij glad heid zoo noodig na het nemen van bo vengenoemden maatregel het trottoir te bestrooien met zand, asch, turfmolm, zaagsel of andere bruikbare stoffen. Men dient te bedenken, dat steeds moet worden gezorgd dat voor het afvloeien van dooiwater openingen aanwezig zijn en dat tramrails-wissels, tram- en auto bushalten, alsmede brandkranen, brand en waterputten, vrij blijven. Voor de .naleving van een en ander is aansprakelijk de hoofdbewoner of hoofd gebruiker van het laagstgelegen deel van een woning, (sousterrain, beganen grond, eerste étage,enz.), dat bewoond of in ge bruik is. Het is aan particulieren verboden voor het van den openbaren weg verwijderen van sneeuw of ijs gebruik te maken van zout of andere bijtende stoffen. De politie ziet streng op de naleving van deze bepalingen toe. In voorkomende gevallen zal proces-verbaal worden opge maakt. In een kamer in een perceel in de Edisonstraat trof de recherche 117 k.g. ongestempeld, van frauduleuze slachtin gen afkomstig, varkensvleesch aan. Tegen den bewoner van de kamer, een 43-jarigen meubelmaker en den 35-jarigen J. W. is proces-verbaal opgemaakt Het vleesch is naar het Slachthuis vervoerd Ten huize van den 35-jarigen J. van L. te dezer stede werden 184 paar schoenen, welke buiten de distributie om gekocht werden voor /20 5 f25 per paar en ver kocht met een winst van 4 J 5, in beslag genomen. Tegen den bewoner is proces-verbaal opgemaakt ter zake van prijsopdrijving. Een 27.jarige melkbezorger J C. heeft boter zonder bon verkocht a f 5.50 per k.g Tegen den man en de koopster is proces-verbaal opgemaakt De 33-jarige melkbezorger L. v. d. L. had 50 melkbon- nen gekocht voor f 0.57J per stuk en ver kocht met een zoet winstje. Ook tegen hem is proces-verbaal opgemaakt, evenals tegen den 67.jarigen koopman A. S-, die luxe.doozen bonbons had gekocht voor ƒ4 en verkocht voor 6.50. Drie doozen zijn in beslag genomen. Luchtalarm voltreffers Steunt de Nederlandsche Ambulance t>/h. Oostfront, Koninginnegracht 22, giro; 87600, 's-Gravenhage, BENOEMINGEN EN OVER PLAATSINGEN De burgemeester heeft voor den duif van het schooljaar 1941-1942 of zooveel korter als noodig mocht blijken, aan bet gymnasium Laan van Meerdervoort W1 tijdelijk leeraar(ares) benoemd: in de klassieke talen: de heeren E. Boswinkel en W. J. Verdeniu»; in de Fransche tad en letterkunde mej J. F Klink; in de aardrijkskunde en de geschiedenis: de» heer F. L. J. Baars; in de wiskunde: de heer H. J. Groenewold; aan de Zeevaart- school te Scheveningen tot tijdelijk lee- raar in de natuurkunde: den heer E J- Wasscher, in de Ned. taal: dr F L. Do- minicus; tot leeraar in de oude talen en de oude geschiedenis aan het Bildersstraat: dr E van Veen De burgemeester heeft mevr C. J Haringbuizen, onderwijzeres aan de open bare school voor ulo B. Vermeerstraat 5f overgeplaatst naar de openbare scho®1 voor ulo A. Neptunusstraat 92. ter voor ziening in een vacature. Fig. 1 in dit nummer is een vest, waar weinig stof voor noodig is en van ver schillende materialen gemaakt kan wor den. In den rug is een ceintuurtje aange bracht. Alleen maat 42 en 46. Het PATROON a 10 CENT is aan het Centraal Aanneembureau, Wagenstraat 3537, verkrijgbaar. Op Oud Eik en Duinen is ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer T. D Gaastra, directeur van het Haagsch Tehuis voor Ongehuw- den Met de familie kwamen in den stoet mede de heeren ir. P. Bakker Schut, mr- B. Grooteboer en H. W. Bos, resp. vice- voorzitter, secretaris en penningmeester van het bestuur van het H.T.O. Op de begraafplaats waren, behalve vele inwonenden van het H.T.O.aanwe zig de heeren J. K. Tromp, bestuurslid H.T.O. T. H. M Gundlach en C Guyt, resp. administrateur en accountant van S. en V. In de aula hebben ir. P. Bakker Schut en M J. de Bruin, onderdirecteur, getui genis afgelegd van de groote tevreden heid en eerbied, welke de overledene heeft opgewekt bij het bestuur, personeel en inwonenden. Causerie van ir. Max Cozijns Ir. Max Cozijns van de universiteit in Brussel behoort tot de weinige stervelin gen, die zich met behulp van een spe ciaal daarvoor vervaardigde ballon meer dan 17 k m. boven het aardsche gewoel heeft verheven, o.a. voor het verrichten van wetenschappelijke waarnemingen in hoogere luchtlagen Bekend werd zijn naam, toen hij in 1931 met prof Picard een ballontocht naar groote hoogten ondernam. Daarna was hij zelf leider van enkele stratosfeer tochten terwijl ir. Cozijns ook als sport- vaarder zijn sporen verdiend heeft. Dat voor het welslagen van dergelijke top prestaties als een opstijging tot de stra tosfeer, minutieuze voorbereidingen ge troffen dienen te worden, heeft ir. Max Cozijns Woensdagavond in ’n interessante voordracht, welke hij in de Fransche taal hield voor de Haagsche Ballonclub in „Pulchri Studio", met veel typische bij zonderheden verteld. Een van de vele moeilijkheden, welke moesten worden opgelost, was het ver- warmingsprobleem van het kogelvormige schuitje’’, als men weet, dat de heer- schende temperatuur in de stratosfeer meer dan winterssch Is en ligt op onge veer 60 graden onder nul Door de huid een warmte absorbeerende kleur te ge ven, kon men de zon als kachel gebrui ken, een luxe, die men zich in de stra tosfeer kan veroorloven. Ook van zijn vaak spannende beleve nissen vertelde ir. Cozijns onderhoudend en niet zonder humor, o.a. over de taal- strubbelingendie men na een 1100 k.m. lange reis langer dan men berekend had bij de landing met Zuidslavische boeren had moeten overwinnen. Op een geprojecteerde foto, opgenomen uit de aluminiumkogel. toen deze zich op groo te hoogte boven München bevond, over zag men de enorme uitgestrektheid van Zuid-Duitschland, heel Tirol en een stuk van Italië, tot zelfs de Adriatische Zee toe. Aan het slot van den avond heeft de voorzitter van de Haagsche Ballonclub, de heer Boesman, den spreker bedankt voor zijn buitengewoon belangwekkende causerie. CREMATIE O. A. KETS In allen eenvoud heeft gistermiddag In het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffe lijk overschot van den heer D A. Kets, tandarts alhier maar die vroeger ook in Ned -Indië en de Ver Staten de praktijk heeft uitgeoefend. Met de familieleden waren eenige vrienden meegekomen. Gesproken heeft de heer van den Broe- ke als vriend van den overledene, terwijl de heer van Deinse te Rotterdam namens de familie het woord voerde. Een schoonzoon dankte namens de fa milie. hel zenuwsterkende voeds» 1 BELANGRIJKE DATA. Van 121 Februari 1942 moeten de volks- tuiuders, die bij een plaatselijke vereeniging van volkstuinders zijn aangesloten, en andere min of meer tot een groep aaneengesloten volkstuinders, zooals personeel van eenzelfde fabriek of houders van een complex tuinen, zich door middel van het vereenigingsbestuur of bij ontstentenis hiervan door middel van een algemeen gemachtigde, tot den Plaatse lijke Bureauhouder wenden ter verkrijging van pootaardappelen Aangeraden wordt zich zooveel mogelijk aaneen te sluiten. Dit be vordert de vlotte voorziening van pootgoed en is dus in het belang der volkstuinders. Volkstuinders, die niet tot bovenvermelde groep behooren en andere kleine telers, geen lid van de L.C.O. zijnde, dienen zich teneinde in het bezit gesteld te worden van poters, te wenden tot den Plaatselijken Bureauhouder van 23 Februari tot 7 Maart 1942. Uiterlijk 14 Februari 1942 kunnen ossen en stieren, niet voorzien van een identiteits bewijs geleverd worden in mindering van den aanslag Worden deze dieren na 14 Februari gele verd, volgen strafmaatregelen en heeft geen afschrijving van den leveringsplicht plaats Men heeft nu nog 1 week tijd bedoelde ossen en stieren te leveren Tot 15 Februari 1942 kunnen de varkens in huisslachting worden geslacht. (Deze datum is als gevolg van de slechte weersgesteldheid vastgesteld, in plaats van den len Februari, welke eerst als uiterste datum voor huis slachting gold). Op 15 Februari 1942 vervallen de stikstof- bonnen, voorzien van opdruk No. 4. Prent vermelde data in het geheugen, zorgt er voor op tijd te zijn DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZUID-HOLLAND Academische examens Universiteit te Groningen. -Eerste deel arts-ex., de heer J J. Jager: bevor- derd tot arts de heer P Kaspers, en mej M. C. Visser cand.-ex rechtswèten' schap de heer H. G. Ubbink. Ned Economische Hoogeschool. - Cand ex. economie de heeren M. J Ouburg en P. Vriens. KUNSTMEST. Kunstmestverbruikers en kunstmesthande- laren, het is absoluut noodzakelijk, dat U het onderstaande leest en het artikel uit knipt ter nadere raadpleging. In de eerste plaats laten wij hieronder korte uiteenzetting volgen inzake de Regeling betreffende de kunstmestver- strekking voor den detailhandel ten behoeve van kleine tuinen. Nu de volkstuinders, aangesloten Dij een volkstuinvereeniging, in het bezit zijn gesteld van kunstmestbonnen, blijft er nog een groote categorie van tulnbezitters over, die tot op heden nog geen kunstmest verkregen. Thans is hiervoor de navolgende regeling getroffen Iedere bezitter van een tuin van ten noogste 1000 M.ï, waarop gedurende het jaar 1942 groenten en/of aardappelen geteeld zullen worden en die niet aangesloten is bij een erkende volkstuinvereeniging, kan binnen- GLAOA 38 Bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Aan het Oostelijke front brachten troe pen van het Duitsche leger, ondersteund door sterke formaties van de luchtmacht, bij het afweren van vijandelijke aanval len en in succesvolle tegenaanvallen den vijand weer zware verliezen aan men- schen en materiaal toe. Bij een ondanks ijzigen sneeuwstorm ondernomen plaatse lijken tegenaanval in het gebied ten Noordoosten van Koersk verloor de vijand in een strijd, die verscheidene dagen duurde, 294 gevangenen, waaronder eendivisiecommandarit, 1450 gesneuvel den, 6 pantserwagens, 25 stukken geschut, talrijke zware en lichte infanteriewapens. alsmede ander oorlogstuig. In den strijd tegen de bolsjewistische luchtstrijdkrachten, waaraan formaties van de Italiaansche luchtmacht deelna men, werden gisteren 38 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield. Gevechtsvliegituigen wierpen in den nacht van 4 op 5 Februari de gebouwen van de vliegtuigfabriek in Worones in brand en plaatsten bomvoltreffers op de automobielfabrieken te Gorki. In het zeegebied rondom Engeland be schadigde de luchtmacht door bommen 3 tamelijk groote koopvaardijschepen, waarvan er een in brand geraakte en slagzij vertoonde. Nachtelijke aanvallen met vernietigen de uitwerking waren voorts gericht op spoorwegdoelen op de lijn Newcastle Edinburgh. In Noord-Afrika werd de achtervolging van den vijand in het Oostelijke de Cyrenaica voortgezet. van de Duitsche luchtmacht bombardeer den Britsche tentenkampen, concentraties van auto’s en vliegvelden rondom To- broek. Bij doeltreffende aanvallen over dag van Duitsche gevechtsvliegers op vijandelijke schepen en militaire instal laties in de haven La Valetta op het eiland Malta werden 2 Britsche duik- booten beschadigd. De jagers, welke de gevechtsvliegtuigen ter bescherming ver gezelden, schoten zonder zelf verliezen te lijden, 3 Britsche vliegtuigen neer. Kunstmest voor ^eeeheurd grasland. Ook over dit gedeelte der extra toewijzin gen behoeft niemand zich bezorgd te maken. De afdeeling Kunstmest ontvangt nauwkeu rige opgaven van een ieder, die grasland gescheurd heeft of nog moet scheuren. Deze krijgen een circulaire toegezonden met het verzoek, inlichtingen te verstrekken over het bouwplan voor 1942 op het gescheurde gras land Zoodra deze bouwplannen ontvangen zijn, volgende toewijzingen automatisch. Korte wenken, welke U niet moet vergeten. Uw stikstofbon no. 4 vervalt op 15 Februari a.s. U kunt deze zegels dus niet later dan o uiterlijk 8 Februari a.s. bij Uw handelaar of den” veehouder duidelijk zijn,"'dat' het vanLcoöperatie inleveren. Bonnen, welke U laat -x-x- -x,-x i-verloopen, worden niet vervangen eii ook niet meer geldig verklaard. U dient er rekening mede te houden, dat Uw kalibon no. 5 on geldig verklaard kan worden. Er is weinig Patentkali bschikbaar. Wacht daar dus niet op met het koopen van Uw kali, maar koop de wèl beschikbare ruwe kalizouten, anders zoudt U wel eens achter het net kunnen visschen Het wachten met den aankoop van kali zouten, in de hoop later in het seizoen toch nog wel Patentkali te kunnen koopen, zal tot teleurstelling leiden. Kalkstikstof is een prachtige kunstmest op Uw gescheurde weiland. Het doodt onge dierte. Voorzichtigheid bij het uitstrooien is echter geboden. Probeer voor de weinige fosforzuurbonnen, die U ontvangen hebt bij Uw handelaar of coöperatie wat samengestelde of gemengde meststoffen te koopen, want enkelvoudige fosfaatmeststoffen, zooals Thomasslakkenmeel of Superfosfaat zijn er bijna niet meer. Wabht daar dus niet mee. doch neem wat ge krij gen kunt. Een extra stikstof toe wij zing voor Uw kool zaad kunt U pas dan verwachten, wanneer het gewas volgens het oordeel van den pro- ductiecommissaris veilig den winter door gekomen is en niet eerder. Onge- van voor voor „den kort bij zijn handelaar ot coöperatieve aan- koopvereeniging een beprekte hoeveelheid- kunstmest aanschaifen Teneinde deze kunstmest te kunnen be trekken. dient betrokkene bti zijn leverancier een formulier te onderteekenen. waarbij hij verklaart: een tufti te bezitten van hoogstens 1000 M.e grootte: op dezen tuin gedurende 1942 groenten en/of aardappelen te zullen telen; niet aangesloten te zijn bij een erkende volkstuinvereeniging; nog niet in het bezit te zijn van kunst meststoffen voor het oogstjaar 1942 Na onderteekenmg van deze verklaring zal de betreffende leverancier dan hoogstens éénmaal 20 kg stikstofhoudende, 5 kg fosfor- zuurhoudende en 20 kg. kalihoudende kunst meststoffen kunnen verkoopen In verband met deze bepaling zal het dui delijk zijn, dat genoemde hoeveelheden niet geheel aangeschaft kunnen worden in den vorm van de een of andere nog voorradige samengestelde of gemengde meststof. Van deze laatste kan ten hoogste 5 kg ge kocht worden, terwijl men buitendien dan nog ten hoogste 15 kg enkelvoudige stikstof- meststof b.v. kalkammonsalpeter of zwa velzure ammoniak en ten hoogste 15 kg. enkelvoudige kalimeststof, b.v Patent- of zwavelzure kali kan aanschaffen Tènslotte merken wij op, dat de genoemde hoeveelheid kunstmest zonder bon door den tuinbezitter van den leverancier kan worden betrokken. Men gelieve eóhter bij het onder teekenen der verklaring terdege rekening te houden met het feit, dat contröle op de na leving der gestelde voorwaarden zal plaats vinden. Plaatsing, verplaatsing en wijziging De burgemeester heeft, overwegende, dat tengevolge van het in werking treden van de nieuwe wegenverkeersregeling een groot aantal verkeersborden moet worden geplaatst, verplaatst en gewijzigd, beslo ten deze werkzaamheden te doen uitvoe ren De kosten daarvan worden voorloo pig op 10.000 geraamd. Er draaft een man op mij toe in een soort van overall gekleed. Hij blijkt klets nat te zijn, het water druipt hem uit de broekspijpen en ik veronderstel, dat hij op weg is naar een dokter of tenminste naar huis, waar hij overigens den medi. cus zéker mag verwachten na zulk een spel met zijn gezondheid. Als de man mij voorbij probeert te ren nen, komt hij ten val op een der vele bruine bergen die ons omringen en met een omkronkelt hem een reuzenslang, die zich onmiddellijk tracht te verstoppen in de gelijkkleurige brei aan onze voeten. Ik maak, voorzoover de begaanbare ruimte toelaat, ijlings plaats voor het grauwe monster en bezie op iets veiliger afstand den natten kerel, die, naar het schijnt, een fakir is, die een midwinter- badstunt heeft verricht om in training te blijven. Mijn slangenbezweerder blijkt zijn val niet erg te vinden, noch zijn natte broek, maar wel het dreigend verlies van zijn uiterst levendig dier, dat hij, nu languit liggend, tracht te grijpen. Het geval wordt nóg wondelijker, want de eene slang heeft plotseling gezelschap gekregen van drie of vier andere, éen nóg grooter exemplaar dan de eerste, de andere kleingoed, dat mij niettemin even gevaar lijk lijkt. De man is inmiddels overeind gekrab beld en heeft ondertusschen ook nog kans gezien zijn gladde levende have Weer in zijn overall te persen, die nu wonderlijke bulten toont, die steeds in golvende be weging blijven. Hoeveel, meneer? wendt hij zich plot seling tot mij. ’n Stuk of zes, zou ’k zeggen. Nee, dat bedoel ik niet, hoeveel geeft u! Zeker acht pond, de twee groote Men weegt cobra’s of wat voor ander gebroed het mag zijn, nu eenmaal niet, noch verkoopt men ze per pond. Men houdt er zich verre van en even ver van een blijkbaar door de koude bevangen fakir, die nóg gevaarlijker kan zijn. Versch benne ze, meneer Zoo uit de Hofvijver gepikt Neem u ze of neem u ze niet? Ik heb d’r geen griep voor over om hier langer te staan, besluit de man plotseling gedecideerd Nu pas bekijk ik een van de koppen, die onderwijl al weer door een gat in de overall naar buiten is gedrongen, wat beter. Man. dat is een knaap van een paling! Ziet u dat nou pas? Ja, dat’s paling, én goed èn vet én goedkoop. Wat moet ik. middenop den Vijverberg, zoomaar met m'n bloote handen, met een achtpondspaling beginnen, levendig en wel, één en al gladheid en met nog meer gladheid onder mijn schoenen? Terwijl ik nadenk, hoe het beest te stouwen zonder er last mee te krijgen, is mijn man al verder gerend en als ik het middel van veilig transport gevonden heb. zie ik hem verdwijnen in een ver maard vischrestaurant, waar de palingen nu zonder twijfel al in een kuip liggen te „ontgronden” Dit historisch gebeuren op den Vijver berg zou hiermee voltooid zijn geweest, ware het niet, dat vele anderen deden, wat mijn palingvanger gedaan had te weten, neerknielen aan den rand van een bijt in den Hofvijver, daar waar de brandweerpont ligt, en lustig graaien in het ijselijke water om. tien tegen één. na korten tijd een kronkelende paling boven te halen. Tien, twintig paar handen roeiden er tusschen de kleine schotsen en steeds meer palingen ploeterden in de sneeuw Heusch. dat is geen visscherslatijn maar nuchtere werkelijkheid: het lééfde van de paling en het was de wonderlijkste visch- vangst. die den Haag ooit zag. Palingen persten zich uit zakken, en pullovers. Mannen trokken hun jassen uit. om er de twee-, drie, vier- en meer ponders in op te bergen. Een dame stroop te haar bontmouwen op en dook méé in het water. Haar loon was een knaap van een paling, die zich prompt over haar schouder slingerde en haar bijna even snel weer dreigde te ontsnappen, als zij hem gevangen had. De bontmuts bracht redding! Het palingfeest, door een enthousiast juichende schare langs het hek meege maakt, moest helaas ontijdig worden be ëindigd. door het teveel aan liefhebbers, waartegen de randen van de bijt niet bestand bleken te zijn Er kwamen breuken en plotselinge ga ten en daarmede verscheidene gekoelde visschers. Het werd plonsen met griep-in- het-vooruitzicht. Zoo bleven er tenminste nog een paar palingen gered voor den volgenden keer. MOTORBRANDSTOF: GENERATOREN. Nog steeds bereiken ons formulieren, waar op voor verschillende doeleinden motor brandstof wordt aangevraagd. Wij wijzen er hier nog eens nadrukkelijk op, dat alleen voor bemaling nog motorbrandstof beschik baar kan worden gesteld Loondorschers, die beschikken over voor ombouw geschikte tractoren, doen verstandig zich zoo spoedig mogeljjk met ons Bureau. Afdeeling Motorbrandstof in verbinding te stellen, teneinde een regeling te treffen, waarbij zij hun tractoren in eigen bedrijf kunnen houden. Vindt dit niet plaats, dan zal tot vorderen der tractoren overgegaan kunnen worden. Verder verdient het aanbeveling, dat elke bezitter van een dorschmachine. die niet door een generator of electromotor aange dreven wordt, reeds thans eens bekijkt of aandrijving op één van de hier vermelde wijzen bij zijn machine niet mogelijk is, daar zeer waarschijnlijk ook in de toekomst voor het dorschen geen vloeibare motorbrandstof meer zal worden verstrekt. Degenen, die in kwesties als de boven staande zelf medewerken, kunnen steeds op onze hulp rekenen KORTE KUNSTBERICHTEN Vanaf morgen wordt in de kunst- zaal Joh. D. Scherft een tentoonstel gehouden van werken van A B Neu- jean, benevens van eenig beeldhouw werk van Joh. van Zweden. Dr. G. Knuttel Wzn. houdt Dinsdag 10 Februari in de aula van het Ge meentemuseum een lezing over Jan Sluyters. Het kamerorkest ..Lyra Antique voert morgenmiddag in Diligentia wer ken van Jozef Haydn uit. Morgen Blok tot en met Broekhuis Bij de uitreiking van inlegvellen voor stamkaarten, welke plaats vindt in den Dierentuin, zijn morgen aan de beurt van 912 uur Blok, I. t.m. Booleman, van 1214 uur Boom t.m. Bos. G., 1417 uur Bos. H. t.m. Broekhuis. Men dient zich stipt aan deze letter- indeeling te houden. Afwijkingen kunnen onder geen beding worden toegestaan De aandacht wordt in 't bijzonder erop gevestigd, dat men, om voor een inlegvel in aanmerking te komen, bon 13 van het blad „Reserve” van het thans in gebruik zijnde bonboekje moet inleveren. Voor bewoners van Loosduinen In de voormalige gemeente Loosduinen zal men op Maandag 16 Februari a.s. met de uitreiking der inlegvellen be ginnen. „Alles is vrij normaal geweest” Alhoewel de heer Riemvis een prettig en vlot cau seur is, valt het niet ge makkelijk om hem over zijn diensttijd aan het praten krijgen. „Het alles normaal geweest en ik heb din gen beleefd (Foto-archief die voor el- Haagsche Courant) ken politie man vrij normaal zijn, aldus zijn voor ons weinig bemoedigende opvatting. Feitelijk was ik voor den militairen dienst bestemd geweest. Ik stam dan ook uit een militair milieu Op 13-jarigen leeftijd werd ik reeds naar de pupillen school gedirigeerd in Kampen. Het resul taat van al die voorbereidende soldaten studie is geweest, dat ik in 1894 bij het regiment Grenadiers kwam en daarbij gebleven ben tot 1910. toen ik den rang van sergeant-majoor had bereikt Op 1 Januari 1910 deed ik mijn intrede bij de Haagsche politie als 2e klerk Mijn hart hing toch bovenal aan het militaire en vandaar, dat ik mij aanmeldde bij de Landweer en een jaar later reeds officier werd In 1911 werd ik bij de politie be vorderd tot le klerk In hoofdzaak was ik belast met de lichamelijke opleiding van het personeel Zoo. was mijn taak vrijwel analoog aan die van den tegenwoordisen instructeur van het politiecorps, inspec teur de Willigen Bij de Grenadiers was ik eveneens instructeur geweest en aldus leerde ik den asenten schieten, boksen, worstelen, athlrtteik enz Vergeet niel. dat ik in mijn jeugd een heele kei op sportgebied was. En al word ik nu 65 jaar. nog maak ik een salto, achterover op de springplank in het zwembad De acrobatiek b.v. „lag” mij ook bui tengewoon En de allerminst in zijn dianst vergrijsde hoofdinspecteur lacht, als hij terugdenkt tot welke staaltjes, op het terrein der spierkracht liggende, hij in staat is geweest. „In Augustus 1914 werd ik gemobili seerd en wist het tijdens dezen tijd tot len luitenant te brengen Na in 1917 weer bij de politie te zijn teruggekomen. werd ik een jaar later als inspecteur 3e klas aan het bureau Nieuwe Haven geplaatst Dat gold toen als het drukste politiebureau. Aan diverse bureaux heb i dienst gedaan Tal van groote heb ik meegemaakt, waarbij ik woordelijk was voor de handhaving van de orde Hoeveel optochten ik begeleid heb. weet ik niet meer. Zoo werd ik ach tereenvolgens inspecteur 2e en le klasse Bij de aanhechting van Loosduinen aan den Haag werd ik naar eerstgenoemde gemeente overgeplaatst. Dat was in 1923 doch 2 jaar later kwam ik weer naar den Haag terug en wel aan het bureau Archi- medesstraat en vervolgens aan'de gene rale controle. In 1934 zag Loosduinen mij weer in haar midden. Dat moet ik zeggen, daar ligt wel het mooiste deel van mijn ar beidsveld. Of ik blij ben, dat ik gepensionneerd word Neen, ik voel me nog veer krachtig genoeg .maar desondanks is het goed dat er voor jongeren plaats wordt gemaakt. Twee jaar geleden werd ik tot hoofdinspecteur bevorderdzoo sluit dus mijn politioneele loopbaan af. Ons onderhoud was ten einde. Op 20 Februari a.s wordt de heer Riemvis jaardes middags wordt hij in zaal „Varia” in Loosduinen gehuldigd twijfeld zal men hier doen blijken de groote sympathie, welke men den hoofdinspecteur koestert. Niet niets noemt men hem wel eens burgemeester van Loosduinen”. Oen Heef Sehevenlnfen PoHerdem Arnhem leiden Groningen Delft DordrocM BEGRAFENIS Dr. W. KOUWENHOVEN In allen eenvoud heeft gistermiddag op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. W. Kou- wenhoven, die op 73-jarigen leeftijd hier ter stede overleden is. Enkele vrienden en bekenden, alsmede collega’s en oud.patiënten gaven op het kerkhof blijk van hun belangstelling. Na orgelspel voerde in de aula allereerst een vriend van den ontslapene het woord. Hij schetste dr. Kouwenhoven als een vriend en raadgever der menschheid, bij wien men nooit tevergeefs om hulp aanklopte. Een collega sprak tot slot eenige waar- deerende woorden. Steeds vond men ge hoor bij dr. Kouwenhoven, terwijl de jon gere collega’s in hem een begrijpend vriend hadden. Aan de geopende groeve dankte familielid voor de belangstelling Voor het departement 's-G r a- venhage van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, zal Woensdag a.s., des middags om 12 uur, in de Indische zaal van „Central”, mr. P. A. Blaisse, secretaris van de Hoofd groep Industrie, spreken over „De werk zaamheden van de organisatiecommissie Woltersom”. DE VEEHOUDER EN DE VEELEVERING. Het blijkt zeer gewenscht te ztjn de vee nouders een nadere uiteenzetting te geven betreffende de nieuwe soort bonnen, welke sinds 5 Januari 1942 worden uitgescnreven voor de levering van rundvee en aan de Bedrijfsorganisatie voor Vleesch de vroegere Veehouderijcentrale Vanaf genoemden datum worden n i geen levenngsbewijzen meer uitgeschreven, doch wei zoogenaamde „Afrekeningen voor den leverancier” Deze afrekening heeft in het geheel geen waarde wat betreft de afschrij ving van den leveringsplicht en behoeft dan ook niet bij den PlaatsaMJken Bureauhouder ingeleverd te worden. Het afrekeningsbewijs kan beschouwd wor den als een verantwoording van den veehan delaar aan den veehouder inzake opbrengst van de koe en de onkosten, gemaakt voor de levering De handelaar is verplicht op de hiervoor bestemde ruimte de door hem in rekening te brengen onkosten te vermelden Hierbij wordt opgemerkt da' op het afre keningsbewijs de post „mar teld'' niet rs aangegeven Ter voorkoming van misverstand wijzen wij erop, dat de handelaar deze kos ten, naast de kosten, welke op het bewijs zijn aangegeven, in rekening mag brengen. Hoewel het afrekeningsbewijs dus niet meer bij den Plaatselijken Bureauhouder in geleverd wordt, dient de veehouder het toch zorgvuldig te bewaren, opdat hij te allen tijde kan nagaan in hoeverre hij op een be paald tijdstip aan zijn leveringsplicht heeft voldaan Daar de afschrijving van den leverings plicht in het vervolg zuiver administratief geschiedt, ontstaan er groote moeilijkheden, wanneer door een foutieve opgave van een handelaar, door de marktadministratie b.v. een verkeerd Organisatienummer op het afre keningsbewijs wordt geplaatst. Het is dus van belang, dat de veehouder direct na ontvangst van het afrekeningsbewijs zorg vuldig controleert of de hierop vermelde gegevens juist zijn en geen aanleiding tot verkeerde afschrijving kunnen geven. Het ligt in de bedoeling de nieuwe aanslagformu- lieren, wat betreft de achterzijde, ongeveer gelijk te maken aan die van den aanslag 1940/1941, zoodat de veehouder hierop alle leveringen kan noteeren. Wanneer hij dan eens af en toe de moeite neemt het dictrictskantoor te bezoeken, kan hij zijn eigen administratie even vergelijken met die van den bureauhouder. Na lezing van het bovenstaande zal het het allergrootste belang is. dat de erkende marktveehandelaar, door wiens tusschen- komst hij levert, volledig op de hoogte is van de noodzakelijke gegevens, zooals naam, voorletters en organisatienummer van zijn klant. Dit geldt wel in het bijzonder bij de leve ring van nuchtere kalveren, omdat deze zonder speciale aanschrijving van den Plaat selijken Bureauhouder geleverd kunnen worden. Ook de erkende marktveehandelaar wordt in verband hiermede in overweging gegeven, de noodige gegevens van hun klanten, op overzichtelijke wijze in hun zakboekje te no teeren. Hij dient daarmede de belangen van de veehouders, terwijl het voor hem zelf zeer gemakkelijk is. LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND De lijstencollecte van Winterhulp, die vandaag, morgen Maandag en Dinsdag a.s. zou worden gehouden, is voor onze stad uitgesteld en zal thans worden ge houden op Donderdag 12. Vrijdag 13, Zaterdag 14 en Maandag 16 Februari. De huis- en straatcollecte is bepaald op resp. 27 en 28 dezer. N.v. A. WULFIMO A CO'ICHtM FNOO O«av|i»maQ( Achtervolging van den vijand in Oost-Cyrenaica ROME, 6 Februari (Stefani). Het Italiaansche Weermachtbericht van heden luidt als volgt: In Oost-Cyrenaica trekken de detache menten, die den vijand achtervolgen, na Tmimi bezet te hebben, op naar de streek van El Gazala. Het aantal Brit sche vrachtwagens, buitgemaakt of ver nield tot 31 Januari, bedraagt 1220. Tijdens een aanval op een vijandelijk vliegveld hebben formaties van de as op den grond eenige Britsche toestellen vernield en verscheidene andere ernstig beschadigd. Ook werden ravitailleerings- inrichtingen verscheidene malen ge troffen Italiaansche en Duitsche bommenwer pers hebben hun doeltreffende acties op doelen op Malta hervat en zichtbare re sultaten behaald. Boven het eiland hebben Duitsche jachttoestellen tijdens gevechten 3 Hurricanes neergeschoten. Een van onze patrouilles torpedovliegtuigen, die een convooi had aangevallen, dat zwaar ge ëscorteerd werd, buiten Tobroek, slaagde er ondanks den hevigen luchtafweer in een vrachtschip te treffen, dat stil bleef lig gen met duidelijke brandverschijnselen. De toestellen keerden naar hun basis te rug met één doode en eenige gewonden aan boord. Het is niet wel bestek van dit v werkenden op het der te herdenken, naar den voorgrond slechts Kathe Muhlen richter von Poplaka en altp" Selma Wuttke. die de note gaie m2 X derf K=ndk d«eh >«d. - goeden smaak lanceerden statiei zondering eersterangs ?P"ett^stal,'e Er was veel belangstelling voorstelling, welke zich m luidkltnkende. büval van de talrijke aanwezigen mort verheugen Aan het slot werd een scW van bloemen J^Juns vertolkers. - Mr. A. J F. J. Jung. Stedelijk Theater Düsseldoif in den Stadsschouwburg. Het operette-ensemble der „Stadtische Bühnen Dusseldorf”, dat ons in Novem. ber j.l. deed kennismaken met Kia- neckes „Glückliche Reise”, bracht ons thans een voortreffelijk geslaagde op. voering van _,Die ungarische Hochzeit operette in drie bedrijven met een pro loog, tekst van Hermann Hermecke, m. ziek van Nico Dostal. een aantrekkeuji gemakkelijk aansprekend werkje in den modernen operettestijl, gebouwd op eet zeer onderhoudend libretto, waarin aar dige amoureuse verwikkelingen, wei» zich beurtelings in het paleismilieu keizerin Maria Theresia en in het non- gaarsche dorpje Poplaka af spelen, te- slotte door de vorstin in hoogst eiget persoon tot een aan a!ie J»00^P*rs^ verheugenis brengende ontknoopi g den geleid. De componist heeft bet 1» neelgebeuren gevat in het kader bevattelijke, vlotte, goed «cinst^ teerde nergens banale muziek, waart het melodische element de leiding hes en aan het dansrhytme meczarda een belangrijke bewegingsfunctie is toe- ict.e en zang van hoofd figuren en toen XftenS. bewondering afdwingend geheel. - wel mogelijk in het kort verslag de talrijke mede- tooneel in het bijzon- Noemen wij als meer tredende «1»® a die de spreekrol waardig uitbeeldde 1 Loreni regisseur) als vier

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6