Samarinda Borneo bezet op G„ ’Is De Arbeidsgemeenschap als kern der samenleving Krachtige Japansche luchtactie No. 18101. 1942. aardappel- Qas]ooze uren met ingang van morgenavond MUNTOK EN PALEMBANG GEBOMBARDEERD VERDUISTEREN Zaterdag 7 Februari. O 6 ACHTER DE FRONTLIJN avonds 9 tot Langdurige aanval op vliegveld bij Rangoon uur van Het werk het Duitsche Arbeidsfront van aan -handelaren DE AANVAL OP DE INDISCHE VLOOT Distributie boter, margarine en vet HET INDISCHE OORLOGS- TOONEEL uur en van ’s in* In het nieuwe Europa is de werker de eerste burger van den Staat Des middags van 3 tot 5 ’s morgens DE „SUMATRA” NIET GEZONKEN Oproep telers en Eüi en Arbeid op a.s. Zondag Luisterende landgenooten -hi De transportmoeilijkheden, welke er thans zijn, maken het noodzake lijk, bij het electriciteits- en g as gebruik de grootst mogelijke zuinigheid in acht te nemen. Ten einde de gasvoorziening zooveel mogelijk voortgang te doen vinden, is de invoering van zoogenaamde gaslooze uren noodzake lijk gebleken. Derhalve is bepaald, dat van 15 tot 17 uur en van 21 tot 6 uur geen gas verstrekt zal worden. Deze maatregel gaat in Zondagavond 8 Februari 1942 en geldt voor het geheele land. 9.09 u. v.m. De Anglo-Amerikaansche samenwerking Verlenging bonnen 06 en 07 Bijeenkomst van ondernemers bedrijfsleiders Muntok Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 OOK DE „TROMP” ERNSTIG BESCHADIGD WW HAAGSCHE COlKAM PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENT1ÊN: rinebasis Soerabaia lied van den maar ernstig beschadigd is. meldt VI ft uit mi- op- ban. Pet. Het communiqué van het Nederlandsch-lndische hoofdkwartier te Batavia meldt, dat Samarinda op Borneo door de Japanners is bezet. Samarinda is een belangrijke havenplaats en tevens de zetel van den resident in het sultanaat Koetei. Sterke formaties Japansche zware bommenwerpers hebben gisteren bij het krieken van den dag een aanval gedaan op het vliegveld ten Zuiden van Rangoon, welke werd ondernomen met zware bommen en 3 uur duurde. werd beëindigd met i den heer v. d. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode" .Koloniaal Bijblad’’ en „Letterkundig Bijblad" f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p kw. Bij postkantoren teren de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Terwijl het Nederlandsche volk met bang-kloppend hart op nadere bijzon derheden wacht betreffende het ont stellende bericht van gisteren, waarin het Japansche hoofdkwartier mededee- ling doet van het tot zinken brengen twee Nederlandsche kruisers en van een In het Odéon-theater is vanmorgen de eerste van een reeks van vier vergade- Nederlandsch voor den het A De rantsoenen margarine of vet Voorts wordt bekend gemaakt, dat de met „één rantsoen margarine of vet" ge merkte bon, welke, zooals bekend, thans recht geeft op het koopen van boter met reductie, van Maandag a.s. af naar keuze recht zal geven op het koopen van boter zonder reductie of margarine. land- naar. Ruk op. laat hooren uw pas. Meld u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Neder- De bedrijven en het N.V.V. De heer van Kampen sprak over de bedrijven en het N.V.V. Het zou, aldus spr., onjuist zijn te be weren, dat het N.V.V voor 1940 niets voor de arbeiders zou hebben bereikt. Vast staat echter, dat de Nederlandsche arbeiders niet meer wisten, waar zij aan toe waren Toen de heer Woudenberg tot commis saris van het N.V.V. werd benoemd, koes terden velen de vrees, dat alles verloren zou gaan; een vrees, die geheel onge grond is gebleken! Spr memoreerde in het kort het werk i De moeilijkheden, die zich meer meer in het vervoersapparaat doen voelen, zijn van grooten invloed op levensmiddelenvervoer, in het In het Duitsche Arbeidsfront heerscht geen inwendige strijd, omdat een ieder zich voelt als een dienaar van zijn volk De bedrijfsleiders of ondernemers zijn de officieren, aldus Robert Ley, de leider van het Duitsche Arbeidsfront, en de arbeiders zijn de soldaten. Daarom moe ten de ondernemers zich voor het per soonlijk belang van hun arbeiders tot in détails interesseeren. Zooals het is met de ondernemers, zoo is het ook met den geheelen handel en industrie, waarvoor het geheele volk zich zoo noodig moet in zetten. Nieuwe gedachten ontstaan op de eer ste plaats bij die volken, die een lijdens weg hebben af gelegd, zooals het Duit sche Wat in Duitschland is geboren, is voortgekomen uit de smeltkroes der ge schiedenis, waardoor dit land is uitver koren, de gemeenschapsgedachte uit te dragen in geheel Europa. Spr. eindigde het het uitspreken van de hoop, dat het voorbeeld van het Duitsche Arbeidsfront stimuleerend moge werken op het Nederlandsche volk. (Applaus). nen voorts nog tot en met 18 Februari op bon ,,06” 125 gram boter met reductie en op bon „07” naar keuze 125 gram marga rine of 125 gram boter zonder reductie betrekken. Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer Oorlogsverslaggevers aan den arbeid. De oorlogsverslaggever heeft zijn zwaarste „geschut”, de telecamera. in stelling gebracht. Zorgvuldig neemt hij zijn doel in het vizier. Weltbüd-PolppooruP.K, Kanwn| Een menschwaardig bestaan zullen de arbeiders zich slechts in de nieuwe maat schappelijke verhoudingen kunnen ver overen. Spr. kwam in zijn betoog op den wereldoorlog van 1914’18, dien hij zelf als soldaat heeft medegemaakt. In dien tijd waren wij allen, aldus spr., door het door God gestelde lot, gemeenschappelijk bij elkaar om gezamenlijk alle krachten in te zetten voor een zelfde doel. Daaruit groeide de mentaliteit, die het belang van allen stelde boven het eigen belang. De officieren uit dien tijd gaven daarvan een schitterend voorbeeld Zij stelden zich, met volle overgave, in dienst van de opgedragen taak. Die oorlogser varingen zijn de grondslagen geworden van het latere nationaal-socialisme De geest van kameraadschap, in het leger geboren, trad, na den oorlog, ook in Duitschland eenigen tijd op den achter grond, evenals in andere landen, als Ame rika, Frankrijk en Engeland, waar die geest nooit meer is teruggekeerd. De li berale levensopvatting kreeg weer den boventoon In Duitschland is dit gelukkig anders geworden door de komst van het nationaal-socialisme, die de massa van de arbeiders en kleine burgers, de econo misch onvrijen, vereenigde tot een bech- den vorm zich gesteld tegenover de im, ‘‘noopen te ontkomen. Zü kon haar lot Perialistische coalitie van Londen en Washington. Zes weken geleden werd dit militaire bondgenootschap in Ber lijn gesloten: de gebeurtenissen op alle fronten wijzen uit. van hoe buitenge woon belang deze samenwerking reeds gedurende dezen tijd is geweest Alle oorlogsplannen van Berlijn. Rome en Tokio zijn thans op elkaar afgestemd; door deze nauwe militaire en economi se samenwerking kent men nauw keurig de middelen, welke noodig zijn om den vijand op alle fronten op de toeest doeltreffende wijze aan te pak ken Het effect van deze samenwer king demonstreert zich iederen dag De toilitaire kracht, welke Japan heeft in- tezet is geweldig: ti«»T land van de Rij tende Zon heeft het vertrouwen, dat *ijn beide bondgenooten koesterden, niet teleurgesteld Tegenover een fa- en ge- het bijzonder onder de huidige omstandigheden. Vooral ter. aanzien van het aardappelvervoer zijn thans bijzondere maatregelen geboden. Het spreekt vanzelf, dat van de zijde van de overheid alles wordt gedaan, om dit vervoer zoo vlot mogelijk te doen verloopen, doch zonder medewerking van allen, die eenig aandeel hebben in de voedselvoorziening, zal dit niet wel mo gelijk zijn van van de zware beschadiging derden kruiser, komt heden het bericht van de bezetting van Samarinda tege lijk met nadere mededeelingen over toenemende activiteit van het Japan sche luchtwapen boven plaatsen in Midden-Java, Rembang, Magelang en andere. Japan slaat hard toe en Indié wacht nog steeds op versterkingen aan troepen en materiaal, door zijn bondge nooten toegezegd Wij vreezen, dat In- dië de buitengewesten stuk na stuk zal moeten prijsgeven, om zich tenslot te te bepalen tot de verdediging van Java en in het bijzonder van de stel ling Bandoeng, welker inrichting en ver sterking reeds een lange reeks van ja- ren de bijzondere aandacht heeft ge had. O ja, wij begrijpen elkaar. In gedach ten zie ik reeds uw glimlach en hoor ik u al mompelen over .bekende stemmen” enz Want u luistert immers zoo ijverig, tenminstewanneer u iets te hooren krijgt dat u Joost mag weten waarom zoo gaarne hoort. Maar hoort u ook dat nieuwe geluid, dien dreunenden stap van de legioenen, die oprukken om ook ons land en volk te bevrijden van de gevaren, waarvan wij bijna het slacht offer eerden Luister daarnaar genoot. Luister goed. Handel er En gij jongeman, doe uw plicht, mede op laat hooren uw pas. land”. Koninginnegracht 22 te 's-Graven- en Engeland heeft zich in de Duitsche volkskracht vergist, omdat het slechts afging op den schijn en de werkelijke krachten niet wist te onderscheiden, die maakten dat thans iedere Duit- scher bereid is zijn volk te dienen en één groote gemeenschap is gevormd. Een vooraanstaand Nederlander heeft dit erkend en verklaard, dat juist daarom Duitschland in den oorlog zal overwinnen. (Applaus) te gemeenschap. De vrijheid in Duitsch land bestaat in de binding van het ge heele volk aan een leider, die een bui tengewone opdracht heeft te vervullen. Door het herstel van de arbeidseer, zal iedereen in Duitschland gaarne vrijwillig datgene doen, wat van hem wordt ver langd. Terwijl de strijd met de wapens met kiverminderde kracht en hardnekkig heid wordt voortgezet, bij temperatu ren, die liggen tusschen 20 en 30 graden onder nul en meer dan 100 daarboven, [n streken onder sneeuw en ijs en in ’.on; gebieden, gloeiend onder de tropenzon, gordt met evenveel voortvarendheid jen diplomatieke activiteit ontwikkeld jer achter de frontlijnen in Oost en Pest, een activiteit, die voor het einde ran den strijd van zeker even vèr- frekkende beteekenis is. In de groote rede van den Führer, op 30 Januari j.l. uitgesproken, heeft deze feu verscheidene phasen van deze acti viteit stilgestaan. Zij draagt niet altijd een diplomatiek karakter; ook op het- feen op het thuisfront door het Duit- 'he volk wordt gepresteerd heeft Adolf Hitler gewezen. In direct ver- >and met wat zich een zestal weken ge- i eden in de diplomatieke wereld heeft ifgespeeld. stonden de verklaringen II 'an den Führer ten aanzien van Ja- ran’s deelnemen aan den strijd tegen iet anglo-Amerikaansche imperialisme [Met Japan heeft Duitschland altijd ■goede betrekkingen willen onderhou wen. zoo verklaarde de Führer; onze nieuwe bondgenoot in Azië heeft ons mn een groote zorg bevrijd in onzen Wrijd tegen Roosevelt en zijn kliek. De lührer zinspeelde op den zwaren slag, lien Japan Amerika in Pearl Harbour leeft toegebracht en hij herinnerde aan iet militaire bondgenootschap, dat me- iio December tusschen Berlijn. Rome en Tokio tot stand is gekomen. Wanneer wij van evenementen willen e; breken, „achter de frontlijn”, dan is iet sluiten van deze militaire conven- ji ie wel een der meest belangrijke ge- ’■beurtenissen van den laatsten tijd. j begrip ge- litaire bondgenootschap, de conferentie I *an Rio de Janeiro, de andere groote diplomatieke gebeurtenis, welke zich in de afgeloopen weken achter de front lijn heeft afgespeeld Men kent het i Verloop van deze conferentie der Zuid- Amerikaansche regeeringen onder den druk van Washington Voor de As is het afbreken der diplomatieke betrekkingen als gevolg van de dwangmethode van Roosevelt van vrijwel geen beteekenis. Oe uitvoering van loopende handels- °vereenkomsten met de zes Zuid-Ame- Jjkaansche staten, die de betrekkingen hebben afgebroken, stond practisch toch teeds lang stil. Van eenig economisch affect van de conferentie van Rio is dus geen sprake. De bevoegde Duitsche kringen hebben dan ook van een leeg tebaar gesproken, dat de As zich te fijner tijd echter zal herinneren. Op de oorlogvoering kan de confe ctie van Rio nauwelijks eenigen in goed hebben De invloed daarentegen van de militaire conventie van Berlijn Ckent zich van dag tot dag schemer op alle fronten, waarop de wereld- °*>rlog thans zijn beslissing met rassche tehreden tegemoetgaat Rede van dr. Schwebel Dr. Schwebel sprak over algemeene sociale aangelegenheden in de bedrijven, speciaal over het werk van het Duitsche Arbeidsfront Op een tentoonstelling van de ontwikkeling van den Haag had hem de bevolkingsaanwas het meest getroffen De laatste anderhalve eeuw is de Haag- sche bevolking vertwintigvoudigd. Dat ge schiedde in het tijdperk na de Fransche revolutie, toen de vierde stand van kleine burgers en kleine beambten, nog niet ge ordend was. De gedachte van het vrije ondernemersdom ontwikkelde vele krach ten, waardoor de vertegenwoordigers van de vroegere burgerij alleen kwamen te staan. De geheele maatschappelijke orde ning berustte op de bevordering van het belang van den enkeling. Deze ongebonden vrijheid leidde tot een strijd van allen tegen allen. De ondernemersorganisaties ontstonden als strijdmiddel tegen de arbeiders, in een tijd, waarin de klassestrijd onder de ar beiders ijverig werd gepredikt. Die periode van klassestrijd is nog niet geheel voorbij. Zij heeft er toe geleid, dat de arbeider, die niet in een gemeenschap was opgenomen, onvrijer is geworden, dan hij vroeger was en in vele landen duizenden, ja, millioenen werkeloos werden en een menschonwaardig bestaan moesten leiden. Bommenwerpers van het Japansche leger hebben gisteren een aanval onder nomen op het vliegveld van Muntok, gelegen op de Westelijke punt van het eiland Banka. De hangars, startbanen en gebouwen van het vliegveld werden zwaar ge troffen. Alle Japansche vliegtuigen keerden behouden op hun basis terug. Voorts hebben bommenwerpers van het Japansche leger gisteren een aanval gedaan op het vliegveld van Palembang op Sumatra. Hierbij werden 28 vijandelijke machines ofwel neergeschoten ofwel op den beganen grond vernield. Het verlies van 4 dezer toestellen is nog onbevestigd. De in luchtgevechten neergeschoten vijandelijke machines omvatten 8 Hurricanes, 4 Blenheims en een van een ander type, terwijl de 15 andere toestellen op den grond werden vernield door de uitwerking van bommen en machinegeweervuur. Voor een waarachtige Nederlandsche volksgemeenschap is de arbeid noodig van den mensch zelf. Het N.V.V. begint voor dit doel bij het bedrijf, dat een eenheid moet zijn, geen klasseverschil of standendunk. De komende tijd zal Nederland voor groote opgaven stellen. Wij kunnen pas sief blijven of deelnemen aan de geboor te van een nieuw Europa, dat georiën teerd zal zijn naar Duitschland, het groote Germaansche land, waar arbeids vreugde en scheppingsdrang bestaan, zooals dat in vroeger eeuwen ook bij ons was. Daarvoor moet de arbeider bewust worden gemaakt als scheppend mensch, als eerste burger van den staat. Dan zal de volkseenheid er komen, zal een ieder de volksgemeenschap willen dienen. Willen wij deze plaats in het nieuwe Europa innemen, dan moeten de presta ties van ons volk tot het hoogst mogelijke worden opgevoerd. Dan moet de arbeider in zijn werkplaats kunnen zien zijn tweede tehuis zooals dit in Duitschland reeds het geval is en dat, zooals de on dernemers daar zelf erkennen, den arbeid ten goede komt. De bedoeling van „Vreugde en Arbeid” is het ontsluiten van de terreinen, welke den arbeider zijn eigen waarde geven en hem de gelegenheid bieden, zijn cul tureel peil te ontwikkelen. In het nieuwe Europa zal het machtige arbeid klinken, waaraan ook Nederland deel zal hebben, als parel in de kroon der Germaansche volken (applaus). De bijeenkomst 1 een slotwoord van Hoeven. Maan: 8 Febr. op 2.06 v.m., onder 12.25 nam.; 9 Febr. op 3.20 v.m., onder 1.01 nam.; 10 Febr. op 4.32 v.m., onder 1.45 nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspatiënten no. 49 Het is een gebiedende eisch, dat ook morgen aardappelen afgeleverd, geladen, gelost en afgenomen kunnen worden. De directeur-generaal van de Voedsel voorziening heeft daarom de Vebena, de in de voedselvoorziening ingeschakelde organisatie van den aardappelgroothan- del, opgedragen, morgen met de werk zaamheden voort te gaan. Het is echter niet voldoende, wanneer slechts één schakel in de keten zijn medewerking verleent. Daarom doet de directeur-generaal een dringend beroep op de aardappeltelers, om ook morgen af te leveren, en op de kleinhandelaren om denzelfden dag aard appelen af te nemen bij de plaatselijke verkoopkantoren der Vebena. ■■Duitschland heeft steeds Itoond voor de zaak van Japan: ook in vroegere redevoeringen van den Führer heelt deze meermalen blijk gegeven van de hartelijke gevoelens van vriendschap voor het Japansche volk. Idle ook door Japan ten volle worden beantwoord. Japan heeft duidelijk uit eengezet, waarvoor het den oorlog is ingegaan; het wenscht den opbouw van een ware gemeenschap, waarin voor spoed en welvaart van alle Oost-Azia- frsche volken eens en voor al verzekerd zullen zijn Duitschland en Italië hebben in Ja pan steeds vertrouwen gesteld en het tot stand gekomen militaire bond genootschap is hiervan de indrukwek kende bevestiging Met deze conventie [hebben Duitschland- Italië en Japan fc den scherpsten en meest doeltrgffen- Heden: v. 6.37 u. nam. tot 9.11 u. v.m. Morgen: o. 6.39 u. nam. tot De Britsche nieuwsdienst Washington, dat het Amerikaansche nisterie van oorlog gisteravond de richting van een „gemeenschappelijke groep van chefs der generale staven” van De geldigheidsduur van de bonnen „06” en „07” van de Boterkaart en de Vetkaart wordt verlengd tot en met 18 Februari a.s. Tot en met genoemden datum kun nen houders van Boterkaarten derhalve met genoemden bon nog 125 gram boter koopen. De houders van Vetkaarten kun- van het N.V.V., dat zeer veel heeft be reikt op het gebied der loonen, verbete ring van de positie van den landarbeider, de werkloosheidsverzekering, ziekte-ver- zekering en een overeenkomst heeft ge sloten met het Duitsche Arbeidsfront. Dit is de uiterlijke kant van het werk. Daarnaast heeft het N.V.V. een geheel andere doelstelling gekregen. De arbeid is het eenige fundament, waarop een volk zijn welvaart kan opbouwen. Afgesloten is het tijdperk van den egocentrischen mensch, het tijdperk van den gemeen- schapsmensch is ingeluid. Socialisme en geen materialisme meer! De arbeider is geen verlengstuk van de machine, doch, als elke andere werker, de eerste burger van den staat. De Nederlandsche arbeid zal daarom één machtig front moeten op bouwen. de Ver. Staten en Groot-Brittannië heeft bekend gemaakt, „om de volledige coördi natie der oorlogsinspanning van beide landen te waarborgen” Deze groep zal haar hoofdkwartier opslaan te Washing ton Vertegenwoordigers van de andere verbonden landen, als b.v Australië en Nieuw-Zeeland zullen aan het werk van de groep bij alle aangelegenheden deel hebben. welke hun eigen nationaal belang aangaan. De gemeenschappelijke groep der chefs van de generale staven is als volgt samengesteld: Eenerzijds admiraal Stark. generaal Marshall admiraal King, luitenant-gene- raal Arnold en anderzijds veldmaarschalk sir John Dill, admiraal sir Charles Lettle. luitenant-generaal sir Colville Wemyss en luchtmaarschalk Harris Naar de Britsche nieuwsdienst verder uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche ministe rie van oorlog ook de oprichting bekend gemaakt van een nieuw bureau voor toe wijzing van munitie onder leiding van Harry Hopkins. Dit bureau heeft tot taak om te beschikken over de verdeeling van de munitie Het noodlottige treffen met eenheden van de Indische vloot heeft plaats ge had volgens het Japansche bericht ten Zuiden van het eiland Kangean. het vruchtbare en heuvelachtige hoofdeiland van den ongeveer dertig eilandjes tellen den Kangean-archipel ten Oosten van Madoera. in de Javazee gelegen Het ver moeden lijkt gerechtvaardigd, dat hier een deel der Indische vloot ligplaats had gekozen na de bombardementen op de ma rinebasis Soerabaia Samarinda Uit Batavia wordt gemeld, dat Sama rinda in Oost-Borneo, bezet is Uit het bericht blijkt niet of deze bezetting werd uitgevoerd door het Japansche luchtwa pen dan wel of men hier te maken heeft met een succes van Japansche troepen, die uit Balik-Papan oprukken Samarinda is de voornaamste handelsplaats van de 2-1.1„ hakam. even boven haar delta De onge veer 700 meter breede rivier, scheidt de nederzetting van Boegineezen, die onder den Sultan van Koetei staan, die eenige jaren geleden ons land bezocht op den rechteroever, van die op den linkeroever waar enkele Europeesche en een groot aantal Chineesche en Bandjareesche han delaren wonen, die den uitvoerhandel met Singapore Celebes en Java vrijwel geheel in handen hadden De plaats heeft ongeveer 15.000 inwoners, van wie een 300-tal Europeanen Samarinda heeft een snelle ontwikkeling doorgemaakt, niet het minst vanwege de omstandigheid, dat in de nabijheid zeer belangrijke petroleum- terreinen liggen, terwijl, op veel kleinere schaal, ook steenkool wordt geëxploiteera. Muntok. op het tin-eiland Banka, werd door het Japansche luchtwapen gebom bardeerd, waarschijnlijk in verband met zijn strategische ligging ten aanzien van Singapore Muntok heeft veel van zijn glans verloren, sedert het als hoofdplaats van Banka en Onderhoorigheden vervan gen werd door Pangkalpinang Muntok telt ongeveer 5000 zielen, waarvan rond 300 Europeanen De handel heeft zich ge heel verlegd; als havenplaats verloor het veel van zijn beteekenis Palembang Palembang, in Zuid-Oost-Sumatra, ligt op de beide oevers van de Moesi, die daar 300 meter breed en 18 tot 20 meter diep is. De bevolking telt 120.000 zielen, waarvan een kleine .3000 Europeanen. De stad beslaat een oppervlakte van 137 vierk k.m., zij is ruim 2J uur lang, doch landwaarts in geen kwartier breed; zij is aangelegd op een groep van eilandjes, ge vormd door een menigte kreekjes, voor al op den linker Moesi-oever Ofschoon op 83 k.m van zee gelegen. is haar hoogte boven den zeespiegel niet meer dan 2 meter. Het voornaamste gedeelte der stad is de Tanah Kraton op den lin keroever der Moesi. De Europeesche wij ken zijn gebouwd op de zoogenaamde Ta- lang, aan den weg naar Talang Betoetoe Op den linker Moesi-oever bevindt zich ook de nieuwe haven met de douane- etablissementen. Handel en nijverheid hebben zich snel ontwikkeld: de Europee sche nijverheid, o.a. machinefabrieken en scheepshellingen heeft zelfs een vrij aanzienlijke hoogte bereikt. ringen gehouden van het Verbond van Vakvereenigingen. ondernemers en bedrijfsleiders uit Haag, Delft en omgeving en waar woord werd gevoerd door dr. E. Schwebel, gevolmachtigde van den Rijks- commissaris in Z.-Holland, en P. H. van Kampen, organisatie-leider van het NVV. in de plaats van den commissaris van het NVV. den heer H. J. Woudenberg, die door familieomstandigheden verhin derd was. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door den wnd.-burgemeester van den Haag. prof, ir C. L. van der Bilt, den heer Steinmetz. Social-Referent van den Gevolmachtigde van den Rijks-commissa- ris, burfTmeesters uit omliggende ge meenten den voorzitter van de K van K te dezer stede, de heer A G Verbeek. Het podium was versierd met het en- bleem van het N.V V, geflankeerd door het Oranje-blanje-bleu en groen en bloe men De provinciaal vertegenwoordiger van het NV.V., de heer M. H. van der Hoeven, sprak een kort welkomst^ woord. Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scneveningen Keizerstr 319, Fel a5U3iO; Filialen; Rijswijk Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys. Heerenstr. 124. Tel. 778038; N.V Kantoorboekh Th. .t de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekh. J. B v. Seters jr., There- siastr. 108a Tel 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr 66. Tel. 721187 Omtrent den zwaren aanval op de Nederlandsch-lndische vloot in de Javazee ten Zuiden van het eiland Kangean maakt het Japansche hoofd kwartier nog bekend, dat volgens in Tokia ontvangen inlichtingen tijdens denzelfden zeeslag ook de Neder- landsch-lnd. flottielJeleider „Tromp” zware senade heeft gekregen. De „Tromp”, een flottielje-leider van 3350 ton, is in 1936 te Amsterdam op sta pel gezet. Het schip, dat 32j mijl loopt, is bewapend met 6 kanonnen van 15 c.m en een aantal mitrailleurs, benevens 6 tor- pedo-kanonnen. De bemanning bestaat uit 295 koppen Het Japansche blad „Tokio Nitsji- Nitsji” bevat nog eenige bijzonderheden omtrent den zwaren aanval van Japan sche vliegtuigen op de Nederlandsch- lndische vloot in de Javazee. Het blad meldt hierover nog het vol gende: Bij het naderen van de Japan sche luchtmacht probeerde de vijande lijke vloot met'een snelheid van dertig tale versnippering van krachten bij de democratieën heeft de militaire conven tie van Berlijn een concentratie van krachten gebracht, welke reeds tot nieuwe belangrijke initiatieven heeft Seleid Hoe schamel staat tegenover dit mi- echter niet meer ontgaan. Een der beide tot zinken gebrachte kruisers werd in nog geen minuut tijds naar den bodem van de zee gejaagd. De beschadigde kruisers „Sumatra” en „Marblehead” zullen geruimen tijd noodig hebben om gerepareerd te wor den. Uit bovenstaand bericht zou .men kunnen opmaken, dat de kruiser „Su matra” dus niet tot zinken gebracht, Oostkust van Borneo gelegen aan de Ma-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1