MODESNUFJES 1942 het groote avontuur V\ De distributiebonnen De Avondschool BINNENLAND STADSNIEUWS TTAAGPCHE COUP A N’T Zaterdag 7 Februari 1942 TWEEDE BLAD HOU OP MÉT DAT GIPRAAT TOON UW LIEFDE IN EEN DAAD De luchtaar./al op Rotterdam VERKAPTE PRIJSVERHOOGING FEUILLETON 07A en 07B Aardappelen tot 14 Februari. 198 Alg. 199 t.m. 202 Algem. 06 D—07 D Reserve Alg. Alg. Alg. Een goede gedachte 200 vedlV°«elijk af fè van doctor Plaizer GELDLEENINGEN VOOR HET GRONDBEDRIJF PRIJZEN VOOR OPSTELLEN OVER HEEMKUNDE Vroege verkoop van brood Begrafenis der slachtoffers Broek in Winterland x Mortieren in vuurstelling. De granaat wordt in de Br. of Geb. VI of VLw. Suiker BI., Br.,Geh. 1 rants. Rijst 250 gram Kaas 100 gram 3 Vfe liter Melk 1% liter een ei 125 gram 07 Vet 125 gram dat en 06A en 06B Aardappelen tot met en 7 Februari met en met en (Nadruk verboden) kunnen blijven met de GIRONUMMER WINTERHULP 5553 gram gram loop geschoven, de kardoes volgt. (Orbis-Holland-P.K. Ebert) Cacao Jam 50 500 en flank gram gram gram Boter inleve- Boter Boter z. red. gram of margar. Aardapp. Aardapp. gram Peulvr. Hav. of peul Gort Verm., Maiz. de waren _1 op over een 06 van Boter en Vetkaart tot 7 Februari. 09 Bon ren vóór 6 Februari. 08A 08B 212 250 250 100 Het schap den burg Tot zover het verhaal. Heb je de fout al ontdekt Dr. PLUIZER. Na den sneeuwstorm. Nu zullen wel gauw de kameraden komen om de ingesneeuwde auto’s uit te graven en weer in bedrijf te stellen. (Weltbild-Pol.-P.K. Hermann) Ook daar weten de Duitsche soldaten wel iets van af. De vreugde over deze afwisseling in de dage- lijksche kost straalt van hun gezicht. (Orbis-Holland-P.K. Funck) i. 21 Februari. 1 k.g. 28 December t.m. 21 Februari. 193 Alg. 250 gram Koffiesurr. Bonnen, die geldig blijven: 195 Algemeen (Peulvruchten) tot met 21 Februari. 08A 08B 08A Vleesch 08B Vleesch 1% k.g. k.g. 250 25 Januari t.m. 197 Alg. 05 C of 05 D Reserve INRICHTING DOORGANGSHUIS VOOR KINDEREN De burgemeester heeft, overwegende dat het perceel Billitonstraat 18 moet worden ingericht voor het vanwege Maat schappelijk Hulpbetoon daarin te vestigen doorgangshuis voor kinderen, beslo ten de daartoe noodige voorzieningen te doen treffen en daarvoor 3630 beschik baar te stellen. van mr. stroomaf- de vuur- GIFTEN VOOR DE WINTERHULP In de week van 26 tot en met 31 Ja nuari 1942 is aan giften op hoofd- en provinciale kantoren voor de Winterhulp Nederland in totaal ontvangen een bedrag van 106.952.10. Wie ziet de fout Hier volgt weer eens een verhaaltje, waaruit jullie een fout mogen zoeken. Want een fout zit er in. Een ernstige fout! Iets onmogelijks. Geen taalfout of iets van dien aard, maar iets, dat nu eenmaal niet waar en juist kan zijn. Zoek dus ijverig en je zult vinden, wat ik bedoel. Hier komt het verhaaltje De verborgen schat Woedend was Janus die nacht, nu een week geleden, thuis gekomen van een tocht naar het bos. Woedend. Hij smeet met de deurerr smeet met zijn schoenen, smeet met zijn kleren en smeet tenslotte zich zelf in bed. met zo'n smak, dat z’n brave oude moeder haar handen vouw, de en de klok van schrik zeventien sloeg. Janus was de schrik van het dorp. Of schoon zijn vader en moeder eerlijke lie den waren, had reeds de schoolmeester voorspeld, dat Janus zou opgroeien voor galg en rad en inderdaad, toen Janus op groeide van jongen tot jongeling, hoorde men niet anders dan kwaad van den borst. Werken deed hij nooit. Hoe hij dan wel aan de kost kwam? Daarvan wisten de burgemeester en de veldwach ter het noodige, of liever, ze wilden dat ze het wisten, want Janus was een gladde jongen, die niet voor één gat was te van gen. En nu was dat met die schat ge komen. Janus was er hoe is een raad sel! achter gekomen, dat in het bos on der de Wodanseik een schat begraven lag en was er op uit getrokken om die op te graven, ’s Nachts natuurlijk. Maar alles was hem tegengelopen. Het was nieuwe maan geweest en bovendien zo mistig, dat je geen hand voor ogen zag. Hij, die anders zo goed thuis was in het bos, had lopen dwalen als een klein kind, uren lang. Zijn enkel had hij verstukit en ein delijk was hij hinkend, maar zonder schat teruggekeerd naar de ouderlijke woning. Bovendien had hij kou gevat, hetgeen pas de volgende ochtend bleek, toen hij als maar niesde inplaats van op te staan. Zijn oude moeder verdroot dat ziek zijn zeer, maar de veldwachter had er een kalme week door, want zolang lag Janus gekluisterd aan zijn sponde Toen besloot hij een tweede poging te wagen. Zijn enkel was weer genezen en zijn verkoudheid eveneens. Tegen het mid. dernachtelijk uur stapte hij naar buiten en keek eens in de lucht. HaVanavond zou het lukken, dat voelde hij. Regen vlagen suisden naar beneden en het was donker, maar zo nu en dan schoof de volle maan achter de wolken vandaan en werd alles even licht. Vol moed sloop hij de weg over en verdween in het kreupel hout Zij hebben zich in holen ingegraven beschermen op deze wijze de tegen vijandelijke aanvallen aan het Afrikafront. (Atlantic-Holland-P.K. Zwilling) Twee-deelig namiddagcomplet met blauw gedrapeerd overkleed. De japon is van kleurige gedrukte crêpe de clfine. (Weltbild-Polygoon) De Luthersche Zending De bijeenkomst welke morgen plaats zou hebben te 3.30 uur in gebouw Maar ten Luther, wordt nu in een der zalen van de Luthersche kerk aan. den Luther- schen Burgwal gehouden. Een goede gedachte was het van de firma K. te U., toen zij besloot, maande lijks een vast bedrag te storten op de giro van de Nederlandsche Ambulance. „Wij zijn”, zoo schreef zij, „er van overtuigd, dat een ieder moet medewer ken aan het tot stand komen en het blijven steunen van deze hulpexpeditie. Irnmers ook ohs belang is het, dat Ne derland van het bolsjewisme verschoond blijft. Daarom willen wij de mannen, die zich ingezet hebben om dit gevaar te bestrijden, niet in den steek laten Een inderdaad goede gedachte. Want heeft men er wel eens over nagedacht, wat het worden zou. als het bolsjewisme hier zich zou vestigen Honderden Nederlanders hebben zich vrijwillig ingezet om dit gevaar te kee- ren. Zorgt u er voor, dat 4161 hun aan Diets ontbreekt, als zij in den strijd ge wond raken. Stort uw bijdrage voor de Ambulance gironummer 87600 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22. ’s-Gra- venhage. Alg. N.B. Zeep op bon 211 Alg. van 1 Febr. t.m. 28 Febr. Gedurende de laatste gevechten in Oost-Kareli8 viel o.a. deze ge heel onbeschadigde l>olsjewistische tank in Finsche handen. (Suomen-Holland) 06 en 0? van boter- en vetkaart tot en met 18 Februari. naald sprong op driehonderd kilometer en enkele minuten later was de meta len vogel neergestreken op het kleine vliegveld van de geheime nederzetting. Daar stond Lebon ongerust te wachten. Gij hebt benzine om vijf uur te vlie gen, riep hij tot Reading, terwijl deze het toestel borg, en ge zijt vier-en- een-half uur onderweg gebleven. Dat vind ik roekeloosheid. Lebon was een meester in het zetten van rare géwichten, maar overtrof zich zelf, toen de meester hem vertelde, wat er gebeurd was. Het zweet kwam hem in parels op het voorhoofd staan en het was, alsof zijn oogen dansten in hun kassen. Hij stotterde van verbouwe reerdheid en hij kwam eerst weer op dreef, na vier whisky’s te hebben ge dronken. Mr. Reading lag ondertus- schen, rustend op de ellebogen, over een kaart van de Oostelijke provincie gebo gen. Eindelijk sprong hij overeind, liep heen en weer door de kamer en bleef dan voor Lebon staan. Lebon, sprak hij, laat het vlieg tuig dadelijk opnieuw voor het vertrek gereed maken. Het bolronde plantertje verschoot. Wa... wablieft, stotterde hij. Laat even den motor onderzoeken en laat benzine bijvullen. Ge gaat toch niet teruc naar Welnee, gek. onderbrak de Ameri kaan hem. kom hier en luister. Ik vertrek onmiddellijk naar Wahenia en Weigeren van abonnementen in rijwiel stallingen wordt beschouwd als een verkapte prijsverhooging Reeds meermalen heeft den Gemachtig de voor de Prijzen de klacht bereikt, dat in rijwielstallingen en in andere bedrij ven, waar vroeger tegen abonnementsta rief diensten werden verricht, de abonne menten thans „uitverkocht” heeten en dat alleen nog maar losse kaarten ver krijgbaar zijn of «tegen gewoon tarief wordt gewerkt Het spreekt vanzelf, dat ondernemingen, die vroeger gewoon wa ren hun vaste klanten tegen het geredu ceerde tarief van een abonnement of een knipkaart te bedienen en dezen dienst thans slechts tegen gewoon tarief of dag- tarief willen verleenen, zich schuldig ma ken aan een verkapte prijsverhooging en dus aan een overtreding van de Prijzen- beschikking 1940 no I. Een waarschuwing «tegen deze practij- ken moge er toe bijdragen, dat voor het verleenen van diensten de tot op heden gebruikelijke voorwaarden worden ge handhaafd. Wanneer desondanks mocht blijken, dat abonnementen in bepaalde inrichtingen, waar zij gebruikelijk zijn, worden geweigerd, dan kan bestraffing nieit uitblijven. 8 Februari t.m. 14 Februari. Brood Brood 8 Februari t.m. 21 Februari. Aard. Aard. Alg. 19 Januari t.m. 7 FebruarL 04D, of 04C of 04B Reserve kom morgen of ten laatste overmorgen terug. Ondertusschen zult gij tien lichte prauwen in gereedheid brengen en een groepje betrouwbare inlanders uitzoe ken. Zorg ervoor, dat het kerels zijn, die weten wat een geweer is. Er moe ten natuurlijk levensmiddelen zijn, koor den en al wat wij op een dergelijken tocht kunnen gebruiken. En dan? vroeg Lebon aarzelend. Dan zal ik mijn vrouw en Riefen- berg terughalen. Had ik het niet gedacht, jammer de het plantertje, o, die vrouw toch. De meester werd nu onhandelbaar. Klets niet, idioot, besef je dan niet, welk gevaar ons bedreigt! Bekijk deze kaart. Ik ben overtuigd, dat Riefenberg zich op geen 200 k.m. van de door blan ken bewoonde gebieden bevindt. En verder, Reading wachtte even en adem de diep, ja... ik wil mijn vrouw te rughebben en ik wil haar persoonlijk gaan halen, dan weet ik tenminste, dat ze me niet zal ontsnappen. Bij die laatste woorden zag Reading zijn toehoorder doordringend aan en Le bon vond het raadzamer, niet verder aan te dringen. Een uur later snorde Reading’s auto van het vliegveld van Wahenia naar zijn villa. In den namiddag bracht de Amerikaan een gelegenheidsbeznek aan gouverneur de Bafort. Hij vertelde den hooggeplaatsten ambtenaar, dat zijn ge zondheidstoestand te wenschen liet en 19 Februari t.m. 27 Februari. 100 gram Gesmolten rundvet 203 209 210 204 t.m. 208 Algem. 06A tm. 09A Melk I 06B tm. 09B Melk I prauwenvloot, onder leiding Reading, van wal en voer waarts, naar het land van bergen. EEN ONVERWACHTE WENDING Ada Iljen en Riefenberg stonden aan den rand van den afgrond en volgden met de blikken het geheimzinnige vlieg tuig, tot het een zwart stipje was ge worden aan den horizon. Het was hun duidelijk gebleken, dat het toestel nauwgezet de richting van den stroom volgde. Zij verdiepten zich in gissingen omtrent de zending van den vlieger en het kwam geen oogenblik bij hen op te veronderstellen, dat Reading in hoogst eigen persoon hen had toegewuifd. In tegendeel, zij meenden tenslotte allebei, dat het hier een officieele zending eold boven de Itoeri, misschien wel met het speciaie doel hun spoor te zoeken, want als vliegtuigen boven het waternet kwa men kruisen, kon het niet anders, of \an ^?bon moest ontdekt zijn. ,R.eading en zÜn trawan- vast dACh^nr S?Ot en grendel- Dit stond Ya?F de piloot van het vliegtuig liet hadde^A7nbMken’ naar menschen had gezocht e# uit de besliste wijze waarop hij, na hen gegroet te hebben’ weer de richting koos, waaruit hij was rerid^3n' ‘eidd5n Zij af’ dat nu goedig edding zou opdagen. Het was nu zaak IWordt vervolgd) op jacht ben, ergens in het binnenland. Geen tien minuten later stormde de ,,De Havilland” over het vliegveld van Avakoebi en verdween in de richting van de watervallen. Reading was ver gezeld door een van zijn handlangers, dien hij Hans noemde. Nauwelijks in de geheime nederzetting gekomen, ging Hans aan den arbeid. Hij gaf orders om palen op te stellen, liet metalen draden spannen en begon in de werk plaats de radio-onderdeelen, welke te Wahenia waren gekocht, in elkaar te zetten. Hij werkte dag en nacht. Onder tusschen waren Reading en Lebon druk aan den arbeid. Zij inspecteerden de kleine vloot. Er was een groote prauw waarin Reading zou plaats nemen. Bij den terugkeer, zei de Ameri kaan. schieten wij vooruit. Ik zal la ten roeien door tien kerels. In deze „admiraalsboot” werd even eens het radiotoestel van het vliegtuig geplaatst. Reading had met Hans een geheime code opgesteld, zoodat hij in verbinding zou 1”-L’--- nederzetting. Tegen zonsondergang inspecteerde Amerikaan zijn manschappen Er wa er twintig. Ze stonden als militairen één rij. Ieder hunner beschikte Peweer met honderd kogels en over een deken. In iedere prauw lag een voor- raab lev®nsmiddelen, koorden en messen. Toen de nieuwe dag aanbrak, stak de 65) .Hij vergat er zijn stuur bij, zoodat hij °ijna te pletter vloog tegen den lava- r.and. Een tweeden keer vloog hij voor- "U dezelfde plaats. Het was hem dui- 2,eiljk, dat de blanken hulp vroegen. ~'Ven flitste het door zijn brein, dat hij 7UU kunnen trachten te landen, maar verwoog, dat zooiets verscheidene na- eelen kon hebben. Hij beduidde met c hand, dat hij den toestand van den Uivenden Riefenberg had begrepen en verwijderde zich. °P zijn terugtocht vloog Reading laag er den stroom en behield een snelheid ha" ^eehonderd k.m. Met zijn vrije laJLi rna£>kte hij aanteekeningen op een Wat aart' Hij zette kruisjes bij iederen r,v,al en streepjes bij iedere stroom- w nakking. Hij kwam op het punt. n1Par de Itoeri zich in drie groote ar- friirid v.erdeelde en onthield goed, dat de de "felste arm leidde naar het land van boveJ.lu£spuwende bergen. Nu was hij etl bekende gebieden; de snelheids- De burgemeester, overwegende, dat het wenschelijk is geldleeningen aan te gaan ter financiering van voor het Grondbedrijf uitgegeven bedragen, heeft besloten ten laste van de gemeente ’s-Gravenhage met de Spaarbank te ’s-Gravenhage. ge sticht door het departement ’s-Gravenhage der Maatschappij ..Tot Nut van ’t Alge meen” een tweetal geldleeningen aan te gaan, groot achtereenvolgens f 200 000 en f 300.000 tegen den parikosrs en een rente van 3J pCt. per jaar. De burgemeester heeft overwogen, het gewenscht is eenige prijzen beschik baar te stellen voor de beste opstellen, welke door leerlingen van openbare en bijzondere scholen voor gewoon lager en voortgezet onderwijs zijn gemaakt als deelnemers aan den. ter versterking van de heemkunde-gedachte. door het Heem- kunde-onderwijscomité uitgeschreven op stelwedstrijd. Verder is overgegaan tot het uitreiken van een eenvoudige hand leiding voor het maken van schoolwande- lingen, eveneens ter versterking van de heemkunde-gedachte. Hieraan is voor de Gemeente een uitgaaf verbonden van naar raming ƒ300. Stedelijke Tooneelgezel- van Dusseldorf gaf in Haagschen Stadsschouw- een opvoering van „Die Ungarische Hochzeit” van Her mann Hermecke met muziek van Nico Dostal. Een scène uit deze operette. Polygoon-Meyer) 4 rants. fa rants. 1 rants. Yt rants. De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken heeft de door hem toegestane afwijking van de Arbeids wet, voor wat betreft het vervoer en den verkoop van brood, die aanvankelijk voor het tijdvak van 26 Januari tot en met 7 Februari gold, met twee weken verlengd. Het zal derhalve tot en met 21 Februari geoorloofd zijn, brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebak ken of opgewarmd is, van 7 uur ’s mor gens af uit het gebouw met aanhoorig- heden, waarin zich de broodbakkerij be vindt. te vervoeren. Dit brood mag van half acht af worden verkocht of afge leverd. dat hij enkele weken ging uitrusten op de hoeve van Avakoebi. ’s Avonds kwam kapitein Ringels bij hem dinee- ren en toen zij in den gezelligen rook- salon zaten, bracht Reading het ge sprek op de draadlooze installatie, welke hij tezelfder tijd als het De Ha- villandvliegtuig had besteld, maar welke nog nooit werd gebruikt. Het toe stel stond in de garage en samen gin gen de twee mannen het onderzoeken. Den volgenden morgen begaf een van Reading’s blanke bedienden zich naar het eenige magazijn te Wahenia, waar onderdeden van radiotoestellen werden verkocht en schafte zich allerlei benoo- digdheden aan. Dat alles werd in een auto gestopt, welke dadelijk vertrok in de richting van Avakoebi-hoeve. Rea ding kwam daar bijna gelijktijdig als de wagen, met zijn vliegtuig aan. Terwijl de vracht en het toestel werden overge laden, had hij een onderhoud met het blanke personeel van de hoeve. Ik vertrek onmiddellijk naar Le bon, zei hij, en het kan best, dat ik langer dan een maand afwezig zal blijven. Te Wahenia denkt men. dat ik op Avakoebi-hoeve ben met verlof. De vliegmachine bevindt zich dus in de loods. Zorg ervoor, dat deze potdicht seerendeld blijft en niemand er binnen kan. Ik alleen bezit de sleutels. Het zou kunnen gebeuren, dat iemand naar mij komt vragen. In dat geval moet ge maar antwoorden, dat ik met de tent Wederom zijn gisteren velen naar de Algemeene Begraafplaats Crooswijk te Rotterdam gegaan, om. hetzij als naaste familie, hetzij als vriend en belangstel lende. op den doodenakker aanwezig te I zijn bij de plechtige uitvaart van drie slachtoffers van den jongsten Britschen vliegeraanval op Rottetrdam. Gisteren zijn drie familieleden ter aarde besteld, waaronder man en vrouw, die gezamen lijk door het bruut geweld, dat ons van overzee aangedaan wordt, den dood heb ben gevonden. Weer hadden de stedelijke en landelijke autoriteiten zich doen ver tegenwoordigen. Dit zijn, voorloopig. de laatste slachtoffers, die naar hun laatste rustplaats zijn gebracht Voorloopig, want in de ziekenhuizen liggen nog tal van ernstig gekwetsten, aan wier leven wordt gewanhoopt Warme kleeren, hoofdbescher mers, met bont gevoerde laar zen. aan alles is gedacht en wa gen na wagen wordt gevuld met winteruit- rusting voor de strijdende troepen. (Weltbild- Polygoon-P.K. Schambortzky) 1 Februari t.m. 9 Februari. 07 Boter o! O 4 Z 4

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5