PLANETARIUM het groote avontuur M BINNENLAND STADSNIEUWS De distributiebonnen Machteloos w HAAGSCHE COURANT Maandag 9 Februari 1942 TWEEDE BLAD De Landstand EEULLLElüN Eeuwfeest Ned. Onderwijzers Genootschap ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP OP STATION Wie slordig op zijn bonnen is, Staat met één been in de gevangenis Vleeschgerechten in restaurants SCHOLIEREN MAAKTEN WINKELS ONVEILIG UITREIKING INLEGVELLEN VOOR STAMKAARTEN Gevolgen van den aanval op Rotterdam 197 Alg. 05 C of 05 D Reserve 198 Alg. 199 tm. 202 Vele gezinnen van gas verstoken Politiek weekpraatje door Max Blokzijl Dr. R. A. Kollewijn overleden I ggj (Polj/gooTuSeym) Br. of Goh. VI. of Vl.w» 1 k.g. Bl„ Br.,Geb, 1 rants. Rijst 250 gram 100 gram als 3% liter Melk 08 Boter 08 Vet 125 gram Nederlandschen bij gram 195 en en 07A en met stichtingen. dit besliste wcerschoten werden zy Een Duitsche colonne. (Welt&ild-Pofygoon-P.K. Hansel gram gram 50 500 Cacao Jam v/lLLR_'JDERS>' GEEF den X/OETGANGECJ GELEGENHEID) Q/A OVEQ TE STEKEN ALS GE EEN HQEK v/ilT ozasuaan. 125 gram Boter Boter z. red. 125 gram of margar. gram gram gram Aardapp. Aardapp. gram Peulvr. Hav. of peul Gort Verm., Maiz, Kaas via den zender Hilversum II over het onderwerp ,Onze geachte strategen”. maar van „Kaartsysteem voor baby's”. In de groote ziekenhuizen krijgen de baby’s allen een naamkaartje op de borst gespeld. Polygoon-N oske) 08A 08B 212 250 250 100 1% k.g. k.g. 250 van t.m. (Nadruk verboden) dr. G. Knuttel B. C. Paul uit boekwerk aan. Zooals in Duitschland staan aan de kruisingen van de groote opmarschwegen - in het Oosten verkeersregelaars, die van den vroegen morgen tot den laten avond voor een goede afwikkeling van het drukke verkeer moeten zorgen. (Weltbüd-Polygoon-P.K. Gebauer) 203 209 210 204 t.m. 208 Algem. 06A tm. 09A Melk I 06B tm. 09B Melk I Bij de uitreiking van inlegvellen voor stamkaarten, welke plaats vindt in den Dierentuin zijn morgen aan de beurt: Het benutten van de zonne-energie Morgenmiddag om 15.45 hoopt de heer ten Houte de Lange in het Planetarium te spreken over het benutten van de energie, die de zon ons elke secunde gratis ter beschikking stelt. Aan de mo gelijkheid grooe gebouwen te verlichten, gelijkheid groote gebouwen te verlichten, gewijd zijn. De voordracht wordt Woensdagavond te 19.30 herhaald. R. Burger, gehuldigd 1 1 2 22.. verjaardag. Van links naar rechtsonze sport pionier Pirn Mulier G. A. Burger en G E. v. d. Werff jr.. voorzitter van de Nederlandsche Athletick Unie. (Polygoon-v. Bilsen) Conducteur tusschen perron en trein bekneld geraakt Gistermiddag is op het Hollandsche Spoor-station de 45-jarige conducteur P. J. A. uit Amsterdam, toen hij op den reeds in beweging zijnden trein wilde stappen, vermoedelijk door de glibberig heid van de treeplank uitgegleden en tus schen het perron en den wagen bekneld geraakt. Onmiddellijk werd de trein tot stilstand gebracht, waarna het slachtoffer bevrijd kon worden. De man bleek een hoofdwonde en een hersenschudding be komen te hebben. Door den geneeskundigen dienst werd hij in ernstigen toestand naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde gebracht, waar hij in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. heden, 16 F e- Zaterdag werd in Krasnapolsky te Amsterdam de voorzitter van de Technische Commissie van de Nederlandsche Athletiek Unie, de heer G. A. „J ter gelegenheid van zijn 60n Algem. 06 D—07 D Reserve Alg. Alg. Alg. CREMATIE E. M. SCHROEVERS In allen eenvoud heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffe lijke overschot van den heer E. M Schroevers, oud-administrateur van Indi sche Cultuurmaatschappijen, alhier over leden. Er werd niet gesproken. De organist speelde bij het dalen van de kist „Lied in den volkstoon”, van Rob. Stoltz. De schoonzoon, de heer J. J. van Ilelsdinigen, dankte voor de belangstelling. Jubileum J. Chr. Driessen Morgen hoopt de heer J. Chr. Driessen den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. De Kof- fiebaal v.h. G. Hendriks aan de Korte Poten 30. □e receptie Zaterdagmiddag was een groot aantal personen uit onderwijskringen naar Kras napolsky gekomen om het N O G geluk te wenschen. Vele sprekers hebben op deze receptie het woord gevoerd. De heer P. van der Werff complimenteerde namens den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Cul tuurbescherming het bestuur en wees daarbij op de groote activiteit en de zorg voor het onderwijs aan het volkskind, waarvoor het N.O.G. steeds o-p de bres heeft gestaan. De hoofdinspecteur, de heer P. van Nes, bood namens het Rijksschooltoezicht zijn gelukwenschen aan Voor het huldigingscomité sprak de heer H. van ’t Lam namens de honderd- tachtig afdeelingen. Hij bood namens de afdeelingen een gedenkraam aan, dat symboliseert de trouw aan het beginsel, het vertrouwen in de leiding en de hoop op een schitterende toekomst van het N.O.G. Dit gedenkraam zal in het ver- bondsgebouw in de Vondelstraat te Am sterdam worden geplaatst. De algemeen voorzitter, de heer L. F Kleitwp. dankte alle sprekers in een ge- voelvolle rede. Tengevolge van het roekelooze Engel- sche bombardement zijn in de omgeving van de Spanjaardstraat te Rotterdam vele honderden gezinnen verstoken van gas. Water is in de breuken van de gasleidin gen gedrongen en heeft den gastoevoer geheel afgesneden. Ondanks het onver moeide werk van het gemeente-gasbedrijf heeft men het euvel niet kunnen herstel len, zoodat thans van gemeentewege op drie plaatsen openbare kookgelegenheden zijn ingericht, waar gedupeerde gezinnen gratis hun warme maaltijden kunnen be reiden. In deze drie gelegenheden zijn 200 gascomforen geplaatst en men kan met den toezichthoudenden ambtenaar een kooktoestel bespreken. Hiermede komt de gemeente aan tallooze gedupeer de gezinnen, die geen kans meer zagen hun maaltijden te bereiden, tegemoet. weest, volgde in 1892 zijn benoeming tot directeur van de vierde H.B.S. met drie jarigen cursus aan de Mauritskade te Amsterdam, welke functie hij tot 1916 vervulde, toen ziekte hem noopte ontslag te nemen. Van de hand van dr. Kollewijn zijn tal van werken en eenige tooneelstukken en letterkundige studies verschenen, gedeel telijk gepubliceerd onder het pseudoniem van „C. P. Brandt van Doorne”, terwijl hij onder het pseudoniem ,.K. Holtvast” een schoolgrammatica het licht deed zien. In 1891 begon hij zijn bekende actie voor de hervorming van de schrijfwijze van de taal, waarbij hij pleitte voor de grootst mogelijke gelijkvormigheid tus schen het gesproken en geschreven woord. Hij sloot zich hierbij aan bij Bui tenrust Hettema en van den Bosch, die dit nastreefden in de redactie van „Taal en Letteren”, welk tijdschrift in 1891 op gericht werd. In een geruchtmakend artikel „Onze lastige spelling” deed hij een op roep om medewerking, die gehoor vond. In 1892 werd een commissie benoemd om voorstellen te formuleeren. welke aanlei ding gaven tot de stichting van een „Ver- eeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal” Sedert 1921 woonde dr. Kol lewijn te Helmond. Flinke buit kon in beslag worden genomen Door den justitieelen dienst B zijn twee 14-jarige scholieren aangehouden, die in een winkel aan de Bscamplaan betrapt werden bij het stelen van 2 potjes jam uit de étalage. De knapen hadden een tasch bij zich, waarin o.a. nog een open gebroken collectebus, inhoudende een kwartje, zat. De jongens werden eens goed aan den tand gevoeld en zoo bleek het, dat het tweetal in de afgeloopen zes weken diverse winkeldiefstallen had ge pleegd Ten huize van de jongens werd een onderzoek ingesteld en bij één van hen vond de politie in een afgesloten kast een flinke partij gestolen waar. Hieruit kwamen o.a. te voorschijn potten jam, stroop, suiker, kaas, puddingpoeder, thee- surrogaat, kunsthoning, doosjes met hoestpastilles, mosselen, benevens par fum, portemonnaies. een siervaasje, enkele portefeuilles, een verbanddoos, platte gronden, kleurpotlooden en schoensmeer. De ouders wisten van dit alles niets af. In drukke winkels vooral sloegen de kna pen hun slag. 08A 08B 08A Vleesch 08B Vleesch 8 Februari tm. 21 Februari. Aard. Aard. Alg. 25 Januari t.m. 21 Februari. Suiker Hedenavond van 19.4520 uur spreekt Max Blokzijl in zijn politiek weekpraatje 8 Februari tm. 14 Februari. Brood Brood bij de omheining. Riefenberg zelf zou zich van het geweer bedienen en Ada van den revolver, ’s Avonds werden tal rijke wachten uitgezet Een overval in den nacht zou buitengewoon gevaarlijk kunnen zijn. Gelukkig was er mane schijn, zoodat het toch mogelijk was de gedaanten te bemerken, die zich zouden wagen op het kaalgemaakte terrein. Den volgenden dag tegen den middag kwamen de twee wachten, die bij het woud hadden postgevat, naar Riefen berg gestormd met het nieuws, dat een bende krijgers op komst was. Onmiddel lijk werd de omheining afgesloten en ging elkeen op zijn post staan. Eindelijk kwamen de opstandelingen opdagen. Het was een dichte groep, die joelend en springend naderde. Een heel eind van de omheining bleef de bende aar zelend staan. De kaalgemaakte vlakte scheen haar te verontrusten. Van dit oogenblik maakte Riefenberg gebruik, om naar buiten te springen. Hij vroeg, wat de bedoeling was van de dorpelingen. Het antwoord was een pijl welke rakelings langs hem afvloog’ Riefenberg liep naar binnen, sloot de deur achter zich en trok zijn mannen samen aan de zijde, waar de opstan- lingen nu luid stonden te schreeuwen. Aangemoedigd door de vlucht van den blanke, naderde de bende de omheining Zy schoven dicht tegen elkaar aange- - op van deze deze i en stichtingen verplicht, zich onverwijld uiterlijk 25 Februari 1942 schriftelijk te richten a) tot den Nederlandschen Landstand, Zeestraat 69. den Haag, indien de ver- eenigingen enz. reeds ingeschreven wa ren bij het commissariaat voor de niet- commercieele vereenigingen en stichtin gen. onder opgave van het betreffende registratienummer b) tot den commissaris voor de niet- commercieele vereenigingen en stichtin gen, Waalsdorperweg 72, den Haag, in dien de vereenigingen enz. nog niet zijn ingeschreven bij het commissariaat voor De „Jan Sluyters-tentoonstelling" in Den Haag trekt groote belangstelling. Zaterdag werd de tienduizendste bezoeker(riter) genoteerd. De directeur van het Haagsche Gemeentemuseum, dr. G. Knuttel Wzn,. biedt de „10.000ste”, mej. B. C. Paul uit Apeldoorn, een Polygoon-Meyer) In den ouderdom van bijna 85 jaar is gisteren te Helmond, na een langdurige ziekte, overleden de bekende spelling hervormer, schrijver en onderwijsman dr. R. A. Kollewijn. Hij werd 30 Maart 1857 te Amersfoort geboren en promoveerde in 1880 te Leip zig, in de philosophic, op proefschrift ge titeld „Uber den Einfluss des hollandi- schen Dramas auf Andreas Gryphius”. Na eenige jaren als leeraar te Deven ter en Amsterdam werkzaam te zijn ge- Machteloos. Wij ons Indië door een onverantwoordelijke elementen den 2 „J en voor ons voor loed verloren dreigt te gaan. Machteloos geacht worden van 1 Januari 1942 te zijn aangesloten bij den Landstand. Teneinde de tenuitvoerlegging aansluiting te bewerkstelligen zijn i vereenigingen. lichamen, instellingen stichtingen verplicht. 09 Boter Bon inleve ren vóór 6 Februari. 28 December Lm. 21 Februari. 193 Alg. 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 211 Alg. van 1 Febr. tm. 28 Febr. Bonnen, die geldig blijven: Algemeen (Peulvruchten) tot met 21 Februari. en 07B Aardappelen tot 14 Februari. 06 en 07 van boter- en vetkaart tot en met 18 Februari. Dierentuin zijn morgen aan de beurt: van 912 uur van Dam, E. tm. van der Dool, van 1214 uur Doolaart t.m. Driest, van 1417 uur Driesten einde D en Ea tm. van Egmond J. Men dient zich stipt aan deze letter- indeeling te houden. Afwijkingen kun nen onder geen beding worden toege staan De aandacht wordt in 't bijzonder erop gevestigd, dat men, om voor een inlegvel in aanmerking te komen, bon 13 van het blad „Reserve" van het thans in gebruik zijnde bonboekje moet inleveren. De uitreiking in Loosduinen De uitreiking van inlegvellen in de voormalige gemeente Loosduinen begon niet, zooals Zaterdag gemeld, doch zal eerst Maandag b r u a r i aanvangen. Finsche Lotta’s die werkzaam zijn aan het Oost- Karelische front bij het ski-loopen in het Oost-Karelische landschap. (Suomcn-Holland) o te vestigen. Uitrekenen, wanneer 2eh,D*Y.riJders zouden aankomen, was, lenbo?1J “«nadering, met mogelyk. Rie- öajj. was evenwel de meening toege- *en»« j er °og wei een veertien da- «on uden verloopen, alvorens redding *°*-den verwacht. vui2?81.oten ze in afwachting naar ’tand trekken, om daar den toe- in le onderzoeken en levensmiddelen in om rich desnoods voorgoed Daden,. ho°ge kraterland te vestigen. ?°nnê„ ’oerden zij dit plan uit en be- ««Mg de daling. Toen de avond na- Miok *?s het dorp nog niet bereikt en ^hridshalve besdoten zij, den nacht Voortaan ook verkrijgbaar tegen afgifte van een half rantsoen vleeschbonnen Sinds begin van dit jaar geldt naast de toen reedk bestaande bepaling, dat in restaurants tenminste één schotel of menu verkrijgbaar moet zijn, waarvoor de gast geen bonnen behoeft af te geven, het voorschrift, dat op de verplichte spijs- lijst tenminste evenveel gerechten moe ten voorkomen met 10 gram als met 20 gram boter, vet of margarine. In het be- ang van de velen, die hun maaltijden in Restaurants gebruiken, en daarmede te- tens tegemoet komend aan de bezwaren I welke hem ter oore gekomen zijn, heeft I directeur van het Rijksbureau voor het I Biel-, café-, restaurant- en pensionbe- dn;f thans bepaald, dat met ingang van februari 1942 in de restaurants en in richtingen. welke daarmede gelijkgesteld worden, naast gerechten, waarvoor door het publiek één rantsoenbon vleesch dient te worden gegeven, evenveel gerechten met vleesch moeten worden aangeboden, welke verkrijgbaar zijn tegen afgifte van één half rantsoen vleeschbonnen, zooals stamppotten, e.d. Dit komt derhal ve hierop neer, dat de stamppotten wor den aangeboden, hetzij zonder hetzij met 50 gram vleesch. Men zal dus in den vervolge in restau rants met een half rantsoen vleeschbon nen even goed terecht moeten kunnen met één rantsoen vleeschbonnen. OMVAT ALLE INSTELLINGEN, WERK ZAAM TER BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER LANDELIJKE BEVOLKING De commissaris voor de niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen maakt bekend, dat. krachtens een door hem op grond van de verordening no. 41/1941 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied tot herorde ning op het gebied van de niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen van 28 Februari 1941 genomen besluit en ge let op de artikelen 2 en 3 van de ver ordening no. 196/1941 van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de oprichting van den Nederlandschen Landstand van 22 Octo ber 1941 alle vereenigingen, lichamen, instellingen en stichtingen in Nederland, onafhankelijk van hun rechtsvorm en rechtspersoonlijkheid, voorzoover zij werkzaam zijn ter behartiging van de belangen van de landelijke bevolking (met inbegrip van de binnen- en kust- visscherijbevolking) en ter bewaking van de eer van de standgenooten. en voor zoover zij geen openbaar lichaam zijn, terug in Europa zijn. Die roes gaat zoo vlug voorbij en ik ben zoo bang voor een nieuwe ontgoocheling. Zij wilde nog van alles zeggen, maar kreeg daarvoor geen gelegenheid. Rie fenberg had haar tegen zich aangetrok ken en hartstochtelyk gekust. Ditmaal had zij den moed niet meer, om weer stand te bieden. Het was nog volop nacht, toen zij met hun bende volgelingen verder naar de vlakte trokken. De eerste morgen schemering kwam opdagen, toen zij het dorp naderden. Daar scheen, tegen hun verwachtingen in, alles zeer rustig te zijn. Zonder de minste moeite bereikten zij dan ook hun woning. Riefenberg stuurde dadelijk een paar mannen op onderzoek uit. Deze kwamen terug met het nieuws, dat alle bewo ners afwezig waren. Ditmaal achtten de blanken het voorzichtiger, geen uitval te doen. Enkele krijgers werden bij den weg naar het woud gezonden, om de wacht te houden. Ondertusschen gingen de overige negers druk aan den arbeid. Alle struiken werden uitgehakt en ver wijderd, zoodat het omliggende terrein geen schuilplaatsen meer bieden kon aan vijanden. Vervolgens werden ope- ningen gemaakt in de omheining. Tegen den avond was het werk voltooid en riep Riefenberg zijn mannen bij elkaar. Zy kregen opdracht zich in geval van a nood, met boog en pijlen op te stellen drongen vooruit en kwamen terecht 66) - be?een Plaats scheen hun daarvoor aanmerking te komen, dan de dit *t06>« waarop zij zich bevonden. Van j Punt hadden zij een ver uitzicht op Pun> oom- 2y lag op verscneideuv bos<leJ? Wel verborgen door heuvels en en- maar verderop was zij steeds ty.'F richtbaar. Overdag zouden zij de ®en h kunne’n houden en iederen nacht op doutvuur aanleggen jm de aandacht ri* Kh te vestiopn nitrpicpnen. wanneer 4 rants. rants. 1 rants. *4 rants. 07 Vet 10 Februari t.m. 18 Februari. 125 gram Boter Boter z. red. of 125 gram margarine. 19 Februari Lm. 27 Februari. 100 gram Gesmolten rundvet het kale terrein. Een gemaskerd pries ter scheen de aanvoerder te zijn. Hij danste in een razend tempo en met on rust zag Riefenberg, hoe het aantal van zijn vijanden aangroeide. Hy had alle moeite, om zijn mannen te bedwingen. Maar pas, toen de opstandelingen nog op een dertigtal meters afstand waren, haalde hy den haan van zijn geweer over. De toovenaar stortte voorover, met uitgespreide armen. Op hetzelfde oogenblik vuurde Ada U- jen haar revolver af en regende ’t ver giftigde pijlen op de aanvallers. Een oogenblik waren deze als door een pa niek bevangen en wisten met, wat te doen. Een jonge kerel, met hooge, witte pluimen in het haar, stormde huilend naar de omheining. Hy viel, getroffen door Riefenberg’s geweer, maar gansch de bende was hem gevolgd. Het werd een vreeselijke slachting, temidden van een groote verwarring. Fweloe zat tus schen Ada en Riefenberg, en laadde voortdurend de revolver en het geweer. De blanken hadden geen tijd meer, om zich bezig te houden, met wat buiten gebeurde. Voortdurend verschenen koo- pen van krijgers boven den rand van de omheining en met revolver- en ge- J eraf gejaagd. (Nadruk verbodenj in de bergen door te brengen. Tydens den tocht hadden zy geen levende ziel ontmoet en zij wenschten met in een hinderlaag te vallen. In een lavaspelonk werd een klem houtvuur aangelegd en na een karig avondmaal, dat bestond uit gerookte visch en enkele vruchten, bleven Ada en Riefenberg tot laat in den nacht babbelen, terwyl hun slaven buiten sliepen, op enkele wachters na. We kunnen ons niet vergist hebben, meende Riefenberg. We zullen des noods een maand geduld hebben en daagt dan geen redding op, dan zullen we trachten onszelf te redden. - Ik ben tot alles bereid, antwoordde Ada. l’oen, na een korte poos, vroeg Rie fenberg, welke haar toekomstplannen waren, als zij opnieuw in de beschaafde wereld zouden zijn. Och, daaraan had Ada Iljen nog met gedacht. Ze zei dat op een ontwijkenden toon, welke Riefenberg kwetste. Hij greep haar hand en keek haar m de oogen. Zij wendde het hoofd af, maar trok haar hand niet terug. Ada, vervolgde hij, ik verdien die terughoudendheid niet langer. Ik meen toen bewezen te hebben, dat je je hebt vergist, met mij te veroordeelen. on grond van een enkel onstuimig ge baar, dat ik mij zoo lang geleden heb veroorloofd. Och. fluisterde ztf, daaraan denk uk niet meer. Waaraan denk je dan wel, om zoo met mij te handelen? Er kwam geen antwoord. Hij drong aan, wilde haar dwingen hem aan te kyken. Zij stribbelde eerst tegen, haal de de schouders op, keerde zich dan met een ruk naar hem toe. Zij bleek opgewonden. De toon van baar stem klonk schel en uitdagend. Maar wat wil je van me? Stel geen gekke vragen. Eindelijk hebben we het vooruitzicht gered te worden. Ik denk aan de toekomsL nu ons beider leven zoozeer zal verande ren. Ik houd van je. Onzin, klonk het korte, antwoord. Geen onzin. Ik ben gehuwd. O, als je nog aan Reading denkt. Ik zal me laten scheiden, blijf dan toch de ex-echtgenoote een misdadiger. Wat heeft dat met mijn liefde tu maken? Ada aarzelde te antwoorden. Toen hij aandrong en zyn gelaat naar het hare boog, was het schier fluisterend, dat zij sprak: Wat moeten wij samen beginnen. Ik ben ouder dan jij. Ik heb verkeerd geleefd. Het toeval heeft jou bij mij ge bracht. De eenzaamheid en de verveling hebben je verliefd gemaakt. Wat zal er van de liefde over blijven, als wy ooit Herdenking te Amsterdam In de openbare algemeene vergadering, die het Ned. Onderwijzersgenootschap in Bellevue te Amsterdam heeft gehouden ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van deze belangrijke onderwijsor ganisatie, heeft de voorzitter, de heer L. F. Kleiterp uit Amsterdam, een herden kingsrede uitgesproken, waarin hij in breede trekken de geschiedenis van het genootschap, van de oprichting op 6 Februari 1842 tot heden, schetste. Met na druk wees de heer Kleiterp op het grond beginsel van het N.O.G., dat van de alge meenheid. In de vergadering werden tot lid van verdienste van het N.O.G. benoemd de secretaris, de heer A. C. Zevenbergen uit Amstelveen, het oudste lid van het hoofd bestuur, de heer A. Westerhof uit Meppel, de heer S. A. de Kievit uit den Haag, de heer P. A. Tamsma uit Groningen, de heer H. Veldman uit Rotterdam en de heer R. Wielinga uit Leeuwarden. De heer P. van der Werff, chef der af- deeling B.A. van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming, woonde de vergadering bij als vertegenwoordiger van den secretaris-ge neraal van dit departement prof, dr J. van Dam. Commissaris Woudenberg van het N.V.V. met zijn me dewerkers in Duitsche be drijven. De leertijd begint met het practische en theoretische onderricht in alle voor het be roep noodige vakken en gaat hand in hand met een persoonlijke opvoeding. Volwaardige vak arbeiders worden zoo voor de fabriek opgeleid. HechtsIn de kinderbewaarplaats van één der grootste bewapeningsbedrijven. (D.A.F.-Polygoon) 1% liter 1 Februari Lm. 9 Februari. 07 Boter Daar staan wij nu. "loeten aanzien hoe *tel ^rlog is ingejaagd en verbeten staan wij bij de resultaten het wanbeleid, dat daar gevoerd *erd Langzaam gaan ons de oogen "Pen en begrijpen wij eindelijk, dat "“een inspanning van alle krachten kan '°orkomen, dat nog meer rampspoed ons zal zijn. Onze Nederlandsche nationaal-socia- 'sten zagen en begrepen dit alles reeds "rder. Daarom grepen zij naar de za- Penen en rukten zij op tegen den vijand I? net Oosten Want ten opzichte van “*‘geen daar gebeurt, staat gij niet ^’chteloos. landgenoot. Dat bolsjewisme ,^nt gij. neen, moet gij helpen vernie- 6en. Het is uw Nederlandsche, maar l.* uw Europecschc plicht u te melden mgeeviucvc» -- - het Vrijwilligerslegioen „Nederland”, de niet-commercieele vereenigingen ^nuiginnegracht 22 te ’s-Gravenhagc. stichtingen. 5 „...4

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5