EXAMENOPLEIDING NEDERL. HANDELSC. FRANSCHE DUITSCHE ENGELSCHE HUGAS, ELGERSMA, POTGIESER BOEKHOUDEN RADIONIEUWS AGENDA UIT DE OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN VICKS HOESTBONBONS Praktijkdiploma I OOERWIJS KERKNIEUWS Technische Hoogeschool tijdelijk gesloten te VEREENIGINGEN HAAGSCHE HEIRS VISSCHERIJBERIfHTEN u. TOEGEZONDEN BOEKEN Arrondissements-rechtbank TIJDSCHRIFTEN NIEUWE UITGAVEN POLIT1E-INSPECTEUR ALS VERDACHTE HET GETUIGENIS VAN DE VRIJZ. PROT. JEUGD DIEFSTALLEN TE DELFT OPGEHELDERD MARKTBERICHTEN Officieel v. 13-1 RADIO-PROGRAMMA Techniker van de Hoogeschool gearresteerd BURGERLIJKE STAND HEDENAVOND df” Ned. Herv. predikant te Terheyde HAAGSCHE COURANT Maandag 9 Februari 1942 2e bl. pag. 3 ss— Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van I I Y> van ge- De Technische Hoogeschool Delft Ds. H. IJSEBRANDS OVERLEDEN blijven door. Voor tentamens examens gaan Claims Breda Bevorderd Diverse examens in weinig 1 Loosduinsche l I I i 1 S I Een meisje doen beiden ROTTERDAM, 9 Februari. Aardappelen. Zandaardappelen ƒ5.62, klei-aardappe- len le srt 6j voer, doch nog voldoende voorraad. 9 Februari 135— voor zoover mogelijk. ?pe 62, 2e srt 6.12. Geen aan een medewerking piano, Ans Truus van Ned. Economische Hoogeschool Wegens bezuiniging van brandstof zul- Dinsdag 10 Februari. Hilv. I 415.5 m. 7.45 Gymn. 8.— Poli tiek weekpraatje (opn.) 8.15 Gr.muz. 8.20 Gymn. 8.30 BNO, 8.45 Gr.muz. (9.15— 9.20 Voor de huisvrouw.) 10.Pianovoor- dracht. 10.40 Gr.muz. 11.Voor de vrouw 11.20 Ensemble „De Kwintslag". 12.— En semble Joan Lancé, 12.40 Almanak. 12.45 BNO. 13.Boerenland in boek en krant. 13.15 Gr.muz 13.45 Amabile-sextet. 14.30 De lichte toets. 15.30 Zang. 16.Zieken troost 16.20 Gr.muz. 16.45 Voor de jeugd. 17.— Gr.muz. 17.15 BNO. 17.30 Musette- orkest. 18.„Vreugde en Arbeid”, gevar. progr. (Van 20.15 alleen voor de radiocen- tralen met lijnverbinding.) 20.15 Gr.muz. 20.45 Zang. 21.30 Gr.muz. 21.45 BNO. 22.. Gr.muz. 23.-24.Dansmuziek en zang (gr.pl.). Hilv. II 301.5 m 7.15—8.— Zie Hilv. I. 8.Gr.muz. 8.158.45 Zie Hilv. I. 8.45 Gr.muz. 10.Wijding. 10.15 Gr,muziek. 10.40 Vroeger en nu. 11.Zang en gr. muz. 11.45 Gr.muz. 12.Otto Hendrik’s orkest. 12.45 BNO. 13.05 Melodisten. 14 Arnhemsche Orkestver. 15.30 Voor zieken. 16.„Muziek in den Atlantischen Oceaan" causerie (met gr.muz.) 16.30 Cello en piano. 17.15 BNO. 17.30 Salonorkest. 18.15 Den laatsten tijd werd herhaalde ma len aangifte gedaan, van diefstal van geld uit jassen in een der gebouwen van de Technische Hoogeschool te Delft. In ver band hiermede werden door rechercheurs maatregelen getroffen. Vrijdag is aange houden de 43-jarige teehniker tweede kl. H. van der M, uit Delft, op wien een gemerkt bankbiljet van tien gulden werd gevonden. De man, die is ingesloten, heeft reeds bekend, zich aan een aantal dief stallen te hebben schuldig gemaakt. Enkele leden van de N.S.B., die zich op den 2en Pinksterdag 1940 tusschen 50 25-Jarig bestaan van „*t Nut" Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het Departement Rijswijk van de Mij. tot Nut van het Algemeen wordt Donderdag 12 Febr. a.s. in de bovenzaal van hotel „Leeuwendsal” een muziek avond gegeven, waaraan verleenen Frida van Straaten, Gerdes-van Vuurt. zang en Dijk-de Ridder, zang. DELFT In den ouderdom van 67 jaar is te Delft plotseling overleden de heer W. Baldé, sedert 1913 directeur van de KV. Alg. Verzekeringsmij. „Hollandia” aldaar en voorzitter van het Onderling Middenstandsziekenfonds. De begrafenis zal Woensdagmiddag a.s. plaats hebben. De R. K. Sociëteit „Kunst en Vriendschap” heeft gisteravond in Stads Doelen een zeer geslaagde opvoering ge geven van het tooneelspel „De onbe kende vrouw”. Zaterdagavond zal de op voering worden herhaald. RIJSWIJK Ten nadeele van mej. J. v. d. K. te Rijswijk is uit een garage, door verbreking, een rijwiel ontvreemd. Ten nadeele van den land bouwer C. v. C. te Rijswijk is uit een schuur aan den van Vredenburchweg een schaap ontvreemd. Op «enigen afstand van de schuur werd het dier geslacht. wordt in verband met de brandstoffen- schaarschte, met ingang van heden tot nader order doch ten minste gedurende twee weken, gesloten. De bibliotheek blijft echter geopend, de afdeelingsbibliotheken blijven geopend voor zoover mopeliik (Afdeeling Instituut Praehep) cur- 988 In de Vrijz. Herv. Kerk In de Vrijz. Herv. kerk aan de Hout- rustweg was ds. A Trouw, voorganger, De voorganger bepaalde zijn gehoor bij Ps, 95 vers 7 „Heden, wanneer gij Mijn stem hoort, verhardt u niet” In zijn pre dicate deed ds. Trouw de ouderen en de jongeren in tegenstelling van elkander zien. De ouderen richten zich naar het verleden, en de jongeren naar de toe komst. Maar het heden is 't gemeenschap pelijke aanrakingspunt. In het heden spreekt God tot ouderen en jongeren bei den, in het heden kunnen ouderen en jongeren beiden Gods kracht ervaren, maar ook in het heden, ligt het gevaar, zich daartegen te verharden. Spr. bond de ouderen op het hart, als zij met jon geren samen zijn, dat zij iets aan inner lijke waarden moeten hebben, om de jon geren mee te kunnen geven, terwijl de jongeren ontvankelijk moeten zijn om van de ouderen iets te willen ontvangen. Met het gemeenschappelijk zingen van een lied van Gezelle werd de dienst be sloten. „P e e r k e" is een verhaal uit het Bra- bantsche volksleven door Niek van den Brink, uitgegeven door Scheltens en Gil- tay te Amsterdam. Peerke is een echte Brabantsche knaap, die opgroeit daar aan de grens, waar iedereen wordt geacht te zijn een strooper en een smokkelaar, maar waar toch werkelijk ook nog an deren leven. Een roman, rijk aan humor, boeiend en interessant. Het letterkundig tijdschrift ,,Crit«- r i u m” heeft met een dubbel nummer van JanuariFebruari het nieuwe jaar irs- gezet. De inhoud bevat veel gedichten, o.a. van Clara Eggink, Gerard den Bra bander, H. Hoekstra, Engelman, Hendrik de Vries en M. Nijhoff. In dit nummer begint een vertaling van Euripides* ,AL cestis” van Eric van der Steen, die ver volgd wordt. Het proza is vertegenwoor digd door Vestdijk, Hoornik en Cola De. brot. De kronieken van proza en poëzie worden verzorgd door Pierre H. Dubois en Bertus Aafjes, terwijl de eerste zich nog met enkele bezwaren tot A. Marja richt. Vrijgesproken Enkele leden van de N.8.B., die Mo anderen al» arrestanten in het poli tiebureau te Leiden bevonden, hadden zich bij het O M. beklaagd over het ge drag van den politie-inspecteur B Chr. B., die, volgens hun zeggen, zonder eenige noodzaak een pistool op hen gericht had, waardoor zij zich ernstig bedreigd hadden gevoeld. Na disciplinair onderzoek werd B. Chr, B. van alle schuld ten deze ontheven. Thans heeft ook de rechtbank uitgemaakt, dat hem geen blaam treft en den Leid- schen inspecteur van politie van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Mocht Terschelling reeds geruimen tijd de belangstelling van onze schrijvers ge nieten, een Amelandsche roman verscheen naar ik meen te weten, nog niet <n onze letterkunde. Age Scheffer neemt de lezers in „Kruistocht om het eiland”, uitgave N.V. De Arbeiderspers te Amster dam, mee naar dit eiland. Het is geen „Sil de Strandjutter”, noch „Een eiland in de branding" geworden, daarvoor mist Schet ter schrijversroutine, hetgeen duidelijk uit de compositie van den roman blijkt. Bo vendien kan men niet aan den indruk ont komen, dat de schrijver alle moeite doet, ofschoon het hem niet steeds gelukt, om boven het peil van een jongensboek uit te komen, waartoe het onderwerp dan ook alleszins aanleiding geeft. Twee broers groeien naast elkaar op, de eene heeft de zee gekozen, doch moet stu- deeren, den ander zou liever aan den wal zijn, doch moet als oudste er op uit, om mee te helpen verdienen. Beiden brengen 't offer, in ‘t belang van de ouders en het gezin. Een eerlijk boek, aantrekkelijk door zijn sobere beschrijvingen van de zee om en het leven op het eiland. „Een schip vergaat” van Walter Breedveld, uitgave van Urbi et Orbi te Amsterdam is niet zoozeer de roman van een schipper als het levensconflict van een Roomsch-Katholiek jongmensch, dat een huwelijk forceert met een predikantsdoch ter Neen, van varen weet Breedveld niet veel af dat kan men na het lezen van een tweetal bladzijden reeds constateeren, wel van de moeilijkheden, die het huwelijks- scheepje ondervindt, als het onder zulke ongunstige omstandigheden, als in dezen roman te water wordt gelaten en evenals de „Lore” onherroepelijk voor een schip breuk ia opgeschreven. Echter, de schrij ver moge het mij ten goede houden, dan is het noodzakelijk, dat hij andere taal dan boekentaal schrijft, minder gezwollen en met meer werkelijk gevoel, want het Klinkt werkelijk lachwekkend om een vrouw tegen haar man te hooren zeggen: „Laat af" als zij „Houd op” of zooiets be- bedoelt. Het verhaal is overigens vol af wisseling en rijk genoeg aan gebeurtenis sen om onderhoudend te kunnen zijn. De dochter van de schrijfster Anna van Gogh-Kaulbach, Maria van Gogh, heeft het schrijfsterstalent van haar moeder mee gekregen en met „M elodie in de sche me r i n g", uitgegeven bij Em. Querido’s Uitgeversmaatschappij, een eenvoudigen, doch ontroerenden roman geschreven over de opbloeiende liefde van een jong kunst- unnig meisje voor een getrouwden man, „Burcht in de branding” ven Mab Duke, uitgegeven door Kemink en Zoon te Utrecht houdt het midden tus schen gewone amusementslectuur en een detectiveverhaal. De geschiedenis speelt zich af op een oud kasteel in den Achter, hoek, waar vele geheimzinnige dingen ge. beuren en onderaardsche gangen smokke. laars gelegenheid geven hun beroep uit te oefenen en de bewoners te chanteeren. Een genoegelijk boek, waar men een gan- schen avond geboeid in leest. Vrouwen en liefde! Dit thema wordt op zeer uiteenloopende wijze door Geertje Maerssende Meent behandeld in een novellenbundel „De schilder en zijn vrouw" verschenen in de Salamander reeks van Em. Querido. Het eerste verhaal schetst een vrouw, die zich zelf offert aan het genie van haar man; het tweede in een zwak profiteeren van drie vrouwen op de liefde van anderen, het derde een verdord vrouwenhart, dat een late schijnbloei kent, het vierde een zucht naar warmte en vooral romantiek, die geen bevrediging kon vinden. De schrijf ster, die onlangs debuteerde met „Vera Fontaine" heeft haar onderwerpen met beheerachmg beschreven. 9 Februari. BEVALLENC. Flierman geb. Ebbers, z. - S. J. M. van der Greft geb. van der Steen, d. - E. A. N. Coenen geb. Gribnou, d. - J. Schaap geb. van den Berg, d. - W. J. Schultz geb. van der Heijden, X. - R. Stil geb. Keulen, z. - M. E. S. Swuste geb. Driessen, z. - H. J. Jungschlager geb. de Bruijn, z. - J. J. C. Onbehauen geb. van der Kleij, d. - W. P. Dillewaard geb. van der Henst, d. - J. A. Kiers geb. de Koning, d. - G. Mengelberg geb. van der Gaag, z. - J. Steinz geb. Schadenberg, z. - P. Stoof geb. Vroegop, d. - C, de Mos geb. de Bruin, z. J. C. Pronk geb. Bal, z. - D. C. Pronk geb. Pronk, d. - M. B. Groosjohan geb. van Rossum, d. - M. J. Wittert van Hoog land geb gravin Ledóchowska, z. - L. B. Th. M Foppe geb. van Rijn, z. - W. Roe land geb. de Boer, d. - M. M. van Rijn geb. Oosenbrug. z. - M. Hazebroek geb. Lobel, d - M Middelkoop geb. Hoonhoud, z. - D. van der Kooy geb. Buying, d. - J. H. Gijsbertsen geb. Kocks, d. - H. L. M. Heskes geb. Vogel, z. - K. Bal geb. van Duijne, d. - H. C. E. van der Pol geb. Langeveld, z. OVERLEDENA. Gastelaars, man van L. Qualm, 73 j. - M. Bakker, weduwe van C. Elffers, 77 j. - W. Hus, vrouw van J Roos, 75 j. - A. van der Veer, man van J. C. Koster, 55 j. - J. C. van Tetterode, man van I. H. M. J. van Os, 56 j. - H. Heuning, zoon, 5 maanden. - C. M. Nielsen, weduwe van C. J. M. J. Oppenhagen, 73 j. - A. C. Kleijn, weduwnaar van Th. Boere- boom, 86 j. - J. H. Wessels, weduwe van H. F. Meurs, 88 j. - N. W. C. Seyffer, echt genoot van M. L. Niemansverdriet, 82 j. - A. Knol, zoon, 14 dagen. - A. van den Berg, weduwe van J. van der Kooij, 87 j. - M. J. Douwes, man van J. M. de Vrueh 58 j. - C. J. Hoogheid, weduwe van C. J. W. van der Hoeven, 78 j. - A. K. Tuinenburg, ongehuwde man, 56 j. HON8ELER8DIJK In een te Honseler sdij k houden vergadering is besloten tot op richting van een vereeniging van geiten fokkers. Hiervoor trad als spreker op de heer E. J. Bats, Rijksveeteeltcon-alent te 's Gravenhage, die een uiteenzetting gaf van he nut van de geitenfokkerij en hierover nadere inlichtingen verstrekte. Na deze uiteenzetting werd besloten een vereeniging op te richten. Hierna had den bestuursverkiezingen plaats en wer den benoemd de heeren C. Penning, voor zitter, C. J, v. d. Klink, secretaris, A. Toussaint, penningm., G. Schut, 2e voor zitter, J. Klapwijk, controleur. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren ge regeld, werd besloten nader te vergaderen over reglement, enz. WESTLAND OVERZICHT WESTLANDSCHE BLOEMENVEILINGEN De bloemenhandel is de laatste dagen in het nauw gekomen, in het bijzonder de straathandel en daarom valt het te verwonderen, dat er nog zulk een vlot ten afzet is aan de Westlandsche vei lingen als de afgeloopen week nog ge constateerd kon worden. De aanvoeren van tulpen zijn zooveel als voor de kwee kers mogelijk was, afgeremd, niet alleen omdat de handel toch altijd nog beper kingen heeft, doch ook omdat de bloemen bij het vervoer dadelijk „aanslaan". Toch is er goede vraag voor tulpen en de William Pitt noteerde de afge loopen dagen tot 50 cent per bosMo ther Day liep tot ongeveer 70 cent, ter wijl voor Copland tot 30 cent werd be steed. De vroege tulpen, als Mr. v d. Hoeff, Gen. de Wet beginnen meer te komen. De aanvoer van freesia is niet zoo ruim geweest, er werd van 3040 cent betaald voor de goede kwaliteit. De anjers worden goed voor export gekocht. In de potplanten kwamen nog enkele primula, cyclamen en kalancheë, welke een behoorlijken prijs opbrachten. bericht den aanvang van nieuwe sussen Donderdag 12 Februari as., 's avonds kwart vóór 7, zal de Rede rijkerskamer der Haagsche Gezellen on der regie van den heer Joh. Keehnen in 't Gebouw voor K. en W. een opvoering geven van het bekende tooneelspel „Amor in de pastorie”. Neerstraat 141; nikkelen vulpen, Ferdi nand Bolstraat 2; i'i el van een melk bus, Voorthuijzenstraat 118; blauw wol len kindermuts 2e Pieterburgstraat 2; grijs wollen paardedeken, Vaillantlaan 340; i liter-maat, Ferd Bolstraat 119; ring met 3 sleutels, Kcckstraat 51; bruin zeildoeken courantentasch v. d. Telegr., H. Verriest- straat 35; melkbus. Parallelweg 62; gele vosbont, Douv Oekkerstraat 25; ring met 10 sleutels, P. u istraat 163; 3 zilverbons, van Linschotei otraat 2; roodlederen por- temonnaie met inhoud, Pahudstraat 146; verm. doublé armband, horloge met zwar te polsriem en huissleutel, Schenkkade 292; witte zak. inh. vuil waschgoed, Mij- tensstraa» 43; kleine portefeuille inh.' brie ven en papieren, Moerbeiplein 9; porte- monnaie met inhoud. Lunterenstraat 66; portemonnaie met inhoud, Lubeckstraat 41; R.K. kerkboekje, .Obrechtstraat 220; zwart lederen kinderpantoffel, Bezuiden- houtscheweg 68; bos sleutels, Bonistraat 8; vulpenhouder, van Neckstraat 98; porte monnaie met inhoud, Bachmanstraat 25; zwarte damesknipbeurs met inhoud, Ma- lakkastraat 80; doublé vierkleuren-pot- lood met init. S.T., Borneostraat 3; Akker man-vulpenhouder Dr. Lelykade 294; schroevendraaier, Pluvierstraat 59; huis sleutel B.K.S, 20503, Koppelstokstraat 185; gouden damesarmbandhorloge, van Beu- ningenstraat 86; wit wollen kinderwantje, Wantstraat 17; 4 katten en 9 honden, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen hondenVoor inlichtingen, Asyl. Nieuwe Haven 73. Economische rechter. VONNISSEN De economische rechter te 's-Gr«ven tage heeft de volgende vonnissen gewe zen: E. D. J. van der Beek, te Leidschen- fem, wegens clandestienon slachting van eenige schapen en een rund, tot 14 maan den gevangenisstraf, met anmiddellijke gevangenneming en verbeurdverklaring der geslachte koe. C. A. Haspels, te Rijswijk, wegens clan destiene slachting van een rund, tot een jaar gevangenisstraf, met onmiddellijke gevangenneming en 500 boete of 5 maanden vervangende hechtenis, plus verbeurdverklaring van vleesch en ge reedschap. D. J. Baarda, te Rijswijk, tot 9 maan den gevangenisstraf, met onmiddellijke gevangenneming, benevens verbeurdver klaring van vleesch en gereedschap. Ph. B. Kooperberg, te ’«-Gravenhage, Wegens verkoop van rundvleesch, afkom stig van clandestiene slachting, tot 6 maanden gevangenisstraf, met onmiddel- lijke gevangenneming en verbeurdverkla ring van het vleesch. N. van der Bunt, te 'e-Gravenhege, Wegens het onbevoegd voorhanden heb ben van een meel toewijding, tot 9 maan den, met onmiddellijke gevangenneming venueugmg togwww*. cel J A. Artz met illustraties van P. Stempels; „Van 6 uur 's avonds tot twee uur 's nachts", met illustraties van M. Thomassen. Bij Nenasu te Rotterdam verscheen „Natonaal-Sociallstische Mijn, bouw” door ir. W. J. Twiss. Dit werkje is 't eerste van een reeks van geschriften, waarin zal getracht worden, de nationaal, socialistische beginselen ten aanzien van den mijnbouw in Nederland en zijn Over- zeesche Gewesten te ontwikkelen. De derde bundel „Bijdragen”, een om vangrijke en interessante verzameling stu dies over de stad Gouda, bijeengebracht door den oudheidkundigen kring „Die Goude”, is pas verschenen. Het 171 pagi na’s omvattende boek is rijk geïllustreerd, terwijl er eveneens verscheidene oude brieven en kaarten in zijn afgedrukt. De drukkerij Koch en Knuttel te Gouda ver zorgde het typografische deel. Voor het examen „statistiek" van de Ned. Stichting voor Statistiek slaagden Uit 's GravenhageL. H. Balk, W. H. Blikkendaal, mr. L. de Block, G. K. Boen der, K J. Bordewijk, G. A. Brakel, ir. J L. Cusell, J. Damen, ir. W. van Deven ter, J. Doornbos, J. van Dijk, S. Fer- werda. J. A. Klüek, G. G. Klijnstra, J. F P. de Korte, B Kortekaas, A. van der Laan, D C. Ladesteijn, F. J. v. d. Linden, H. Lijk. H. Madlener, A. J V. Iluiizzo, R H. Mulder, M. W. van Mun- »en, J. C. Muyen, C. A. Oomens, A. Ren tier. A F. Stuip, W. A v. d. Veer. A. Vellekoop. M de Willigen. R. R. Wiltson, H. van Wijk, S. B. ZondervanJ. J. Rolofs, te VoorburgJ. Kluit en J B. Schluter te RijswijkA. C. P. van Osse- len en R. van Rij, te Delft. Gaag 10; B. ViséT. Weysenfeld il; A. v. d. Gaag Mzn.A. Pieterse 10. Afdeeling II: J. Kruydenberg—P. Taze- laar jr. 1—0. P. van Vliet—C. de Jong ii, J. SmithA. Bolluyt afgebr.. W. J. Smith—G. Reyndorp afgebr. Er zijn in de laatste weken zeer weinig tuinbouwproducten op de beide Loosduinsche groentenveilingen aangevoerd. Slechts een weinig knol selderij, witlof, boerenkool en spruitkool wordt naar de veilingen getransporteerd om verhandeld te worden. HOEK VAN HOLLAND MEDEDEELING De Ortskommandant van Hoek van Holland deelt mede „Alle Nederlanders, die in het bezit zijn van een door de Ortskommandantur te Hoek van Holland uitgegeven „Sonderausweis" en niet in den „Ouden Hoek" wonen, mogen de af gezette militaire zóne (Sicherungsbereich) slechts betreden om zich vandaar naar hun werk te begeven. Ieder onbevoegd oponthoud in de afgezette militaire zóne wordt gestraft en heeft intrekking den „Sonderausweis” tengevolge. De traditie getrouw, hebben de organi saties die de Vrijz. Prot. Jeugd omvatten gisteren allerwege in den lande hun jeugddag gehouden, hun dag van verbon denheid en trouw, die dit jaar als motief had „Levende steenen in een geestelijk huis”. De verschillende godsdienstoefe ningen van de Vrijz. Prot Kerkformatie, in onze stad, die gistermorgen gehouden werden, stonden allen in het teeken van dezen jeugddag. Wij maken van enkele diensten melding, In de Remonstrantsche kerk In de Rem. Geref. kerk was gistermor gen voorganger ds. H. J. de Kievid, Rem. predikant hier ter stede. Aangezien de kerk niet verwarmd kon worden, vond de dienst plaats in de bijgebouwen, die ge heel gevuld waren. Ds. de Kievid had als tekst gekozen 1 Corinthe 3 vers 9: „Gods medearbeiders zijn wij, Gods akker. Gods bouwwerk zijt gij". Spr. wilde op dezen jeugddag spreken over verbondenheid van ouderen en jongeren, om samen trouw te zijn aan het Evangelie. Mede-arbeiders zijn wil zeggen samen in Gods dienst staan. De dienst die een liturgisch karak ter droeg, en waarin een stem van een oudere en van een jongere sprak, werd besloten, met hét gemeenschappelijk zin gen van „Och blijf met uw genade. Al machtige ons nabij" anz. In de Doopsgezinde kerk In de Doopsgezinde kerk was ds. A. Keuter, een der pastores-loci, voorganger. Hij sprak over Matth. 7 vers 25, en be paalde de gedachten der gemeente bij het nuis op een rotsgrond gebouwd. De korte dienst werd door vele jonge menschen bijgewoond en opgeluisterd door het zin gen van twee liederen uit Valerius’ Ge- denckklank. Na'afloop vereenigden de jongeren zich in het Wuitehuis, waar een programma met eigen krachten werd gegeven, In de middaguren hield de heer Th. Ligthart een lezing over: „Indië". Een gemeen schappelijke maaltijd besloot deze ge meenschappelijke, viering van den jeugd dag. Volledige opleiding in 10 maanden; dus voor de examens December 1942 (Ned. Ass. v. Prakt. Ex.) Lestijd 2 en 3 u. per week. Tarief talen /6.15 per maand; Boekhouden f 7.60 per maand. Inl. en inschr. aan het lesgebouw: Swee- linckplein 46, tel. 395176 en 336785. KALENDERS Wij ontvingen van Boucher’s uitgeverij, alhier, een kunstzinnlgen en smaakvollen kalender „Middeleeuwen spreken tot u!” en een, die verlucht is met vele kinder foto’s van daar Pronk. Deze kalender draagt dan ook den naam van „Hollands Welvaren”, De ALgemeene Friesche Le- yensverzekerinig-Mijen de Groot-Noord- hollandsche van 1845 leven een kalender uit, die Loopt van 2 November 1941 tot 1 Januari 1943. Van Gorcus en Comp N V heeft er naar gestreefd de «tam van het Platteland te doen hooren in den Korenaar- kalender. De Oude Haagache van 1936 heeft een kalender uitgegeven met een aantal door Wubbo de Jonge op zeer ver dienstelijke wijze geteekende stadsgezich- 1845 derlan<1 D* Ned*rl«nd«n ven 1645 geeft een memorandumkaLender uit. een liefde, die rijpt tot de berusting, dat het geluk alleen dan bevredigen kan, als het geschraagd wordt door de zuiverheid van beider gevoelens en niet gebouwd is op los zand, dat bij kenterend getij kan wegspoelen. Burgerlijke stand Naaldwijk. Ondertrouwd: C. H. J. v Paassen en H. M. Vijverberg. Getrouwd: J. A. v. d. Giessen en P. Koers. Bevallen: C. v. d. Zwaan geb. Labrie, d. L. F. Noordam geb, v. d. Ende, z. - F. Smits geb. v. d. Bos, z. A. Strijbos geb. Mareleveld, x, A. v. Dijk, geb. Bui telaar, x. Overleden: J. Baremans, 82 j. - H, P. Pieterse, 3 d. - A. W K. v. d. Ende, 78 j. - H. Verhey, 19 mnd. S. de Munnik. 92 J. - P. Quak 73 j. LOOSDUINEN De J, V. „P h i 1 a t h e i a" k o tn t hedenavond in ringvergadering bijeen. De J.V. „Idenburg” leidt in „Arbeids recht en arbeidszaken”. De Loosduisehe Schaakclub heeft de onderlinge wedstrijden als volgt voortgezetJ. SoetemanA. van der Zei ss. Planetarium „Haagsche Courant". Demonstratie met voordracht over „Maans- verduistering”. 7.308.30 u. Stads, schouwburg. „De gele nachtegaal’’. 7.30 u. Scala. Variété. 7.30 u. Cabaret Piccadilly. Variété. 7.30 u. Het Zuid. Cabaret. 8—11 u. Cabaret Lybelle. (Schev.) 7 u. Princesse.Paftllon, (Schev.) 8 u. zijn, een prettige leestof zullen vinden welke gebaseerd is op kleine gebeurte nissen met dieren in het dagelijksch leven. W. L. en J. Brusse te Rotterdam heeft „De liederen uit Valerius’ Ne der 1 a nd sche Geden c-C 1 a n c k", verzorgd door Dr. K. Ph Bernet Kempers met aanteekeningen van Dr. C. M. Lelij laten verschijnen. SCHEVENINGEN, 9 Februari. Heden morgen was er aan den afslag te Sche- veningen geen aanvoer van versche viseto uit zee. Van IJmuiden waren enkele par tijtjes visch naar hier ten verkoop ge zonden. o.m. schol, wijting en bot. De prijzen waren: schol 16.5019 50, wijting 34—35 en bot 32—33 per kist van 15 kg. IJMUIDEN, 9 Februari. Kabeljauw 40ƒ22, koolvisch 13 per stuk; kleine schol 2e srt 120106, pufschol le srt 9466, 2e srt f 5947, groote bot 152—138. kleine bot ƒ98—ƒ90. groote schar ƒ102—ƒ100, kleine schar ƒ68—ƒ65, pufschar 46—ƒ38, wijting 148—134 per 50 kg. Besommingen: Trawlers: KW 1 Zes Ge zusters 25 mnd 1292. VL 103 Voorbode 5 mnd. ƒ242, IJM 189 Mary 40 mnd. 3401, IJM 129 Shamrock 25 mnd. 11732, IJM 70 Zeehond 15 mnd. ƒ902. IJM 107 Johanna 40 mnd. ƒ3079, IJM ill Olym pia 20 mnd. 1867, IJM 86 Rijnstroom 10 mnd. ƒ521. Kotter: IJM 222 ƒ244. Log gers: Sch 196 ƒ2757, KW 108 f 1124, IJMUIDEN, 9 Februari. Nagekomen besommingen vischbericht IJmuiden 7 Fe bruari. TrawlersKW. 158 Cornelis Ijs brand Willem 15 manden ƒ667, Um. 18 Jan Mayenland 40 manden ƒ2238, IJm 22 Ita 40 manden ƒ2351, Um. 21 Corrie 80 manden 6960, Um. 29 Zeeleeuw 25 man den 1106, IJm. 50 Gezina Catharina 40 manden 1772, Um. 102 Vlos 5 55 man den 3335; logger KW. 82 476; kotter» Um. 224 ƒ430, HD 108 ƒ1135. DINSDAG 10 FEBRUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant", Demonstratie met voordracht over „Maans verduistering". 7.30—8,30 u. Stads schouwburg. „Soubrette”. 2.15 en 7,15 u. Oiligentia. Jan de Hartog over „Hol lands glorie”. Ned. poëzie door Claudine Witsen Elias, 7.15 u. Scala. Variété. 7.30 u. Het Zuid. Cabaret. 4 en 811 u Cabaret Lybelle. (Schev.) 7 u. Princesse Pavilion. (Schev.) 8 u. Bioscopen Van 6 Febr. t/m 12 Febr. Amlcltla. „Verbannen”. 2.30 en 7.45 (B. 18 j.) Apollo. „Pantserkruiser Se. bastopol". 12.30, 3, 5, 7 en 9 u. (B. 18 j.) Asta. „Heimkehr”. 2.30 en 7.30 u. (Elk leeft.) Capitol. „Groote dwaasheden". 2.15 en 7.30 u. (B. 18 j.) Centrum. „Haremgeheimen”. 2.15 en 7.30 u. (Elk. leeft.) Cineac. „Actualiteiten". Doorl. voorst, van 9.30 v.m.11 u. nam. (Elk. leeft.) City. „Pepijn de Korte”. 2.15 en 7.30 u. (Elk. leeft Corso. „D III 88 2 en 7.30 u. (B 14 J.) Flora. „Lauter Lügen”. 2.30 en 7.30 u. (B. 18 j.) Metropole. „Arme rijken”. 2 en 7.30 u. (Elk. leeft.) Odeon. Alcazar”. 2.15 7.30 u. (Elk. leeft.) Olympia. „De Gas. man”. 2.15 en 7.30 u. (B. 18 j.) Pas. sage. „Onder valsche verdenking”. 2.15 en 7.30 u. (B. 14 j.) Rembrandt. „Moord, zaak Franchetti”. 2 en 7.45 u. (B. 18 j.) Rex. „Lichte cavalerie”. Doorl. voorst, van 10 u. v.m.11 u. nam. (B. 14 j.) Roxy, ,,De trouwelooze"2.15 en 7.45 u. (Elk. leeft.) Seinpost. „De Gasman". 2.15 en 7.30 u. (B. 18 j.) Studio. „Ma. nège”. 2.30, 4.30, 7 en 9 u. (B. 18 j.) Thalia. „Boefje”. Doorl. voorst, van 1.30 u. af. (B, 14 j.) West-End. „Duikbooten, koers West”. 2.15 en 7.45 u. (Elk. leeft.) BIJEENKOMSTEN, LEZINGEN, ENZ. Baptiste gem. Zuid-Binnensingel 10, 10 Februari. 7.30 u. Bijbellezing en bidstond ds. J de Jong. Vrije Geref. gem. Men. ninekstraaf 7 (Schev.) 10 Februari 6.30 u. ds. A. W. de Rover van Vlaardingen. Examendag in een academiestad, student met zijn examen. Zijn moeder ligt op sterven. De professoren en de candidaten weten en be seffen, dat de dood hun langs het gezicht ademt. Ieder, zoo geconfronteerd met het levenseinde, met den herfst in deze Juni maand maakt zijn levensbalans op. In „Herfst in Juni”, uitgave A W. Süt- hoff’s Uitg. Mij., Leiden, schildert Nel Houwink, al deze hooggeleerde heeren. Wat denken zij op dezen dag? Hoe hebben zij hun leven besteed, hoe vatten zij hun taak op? Een knap doordringend werk, dynamisch en boven alles suggestief en vol sfeer. Boekbespreking. 18.30 Gr muz. 18.45 „In een nieuw licht bezien” (voorbereid door de N.S.B.) 19.BNO: Twentsch praatte. 19.10 Nieuwsber. 19.20 Gr.muz. 19.45 Re portage. 20.Gr.muz. (Van 20.15 alleen voor radio-centralen met lijnverbinding 20.15 Gemengd Omroepkoor, Omroepor kest en solisten (opn.) 21.„Vreugde en Arbeid”, gevar. progr. 21.45 BNO. 22.— Toelichting op het Weermachtbericht. 22.16—22.15 Wijding. Hoofdred.: J C A Coucke. den Haag plaatsv P H de Wit, Voorburg. Red Buitenland: B C Spoel, den Haag. Bin nenland: G de Bruyn, den Haag, Stadsn.: A G H Hol«lag den Haag; Kunst en Letteren: Joh Koning, Voorburg; Sport en Luchtvaart; M Koot, Rijswijk; Foto- red.: mr J L A van Oudheusden den Haag Gedrukt bij A Sijthoff Het Februari-nummer van De Gids opent met gedichten van Jan Engelman en H. W. J, M. Keuls. In deze aflevering publiceert A. H. Nijhoff het eerste deel van een novelle, „Het veilige Hotel” ge titeld. Jacob R. Evenhuis eindigt zijn artikel „Rol en lot der Katharen” en dr. Chr. Kroes-Ligtenberg opent een studie over Jacobus de la Lande, een vriend van Aagje Deken. Een bespiege ling over het woord „Volksch" is van de hand van dr. H. Burger. Tal van boek besprekingen vullen het tijdschrift aan. Onder den titel „Zal ik vertellen" verscheen een boek voor jonge menschen bij A. J. G. Strengholt’s Uitg. Mij. te Amsterdam. De schrijvers zijn: Ed Hoor nik en Willy Hora Adema, de illustrator is R. Snapper. Bij A. W. Segboer’s Uitgeversmij. N.V. alhier, is verschenen de Haagsche Stratengids 1942. Bij G. B. van Goor Zonen's Uitg. Mij. verschenen de volgende kinderuitgaven: Serie „Versjes uit de oude doos”, met tee- keningen van Phiny Dick. Touwtje sprin gen, Allerlei van vragen, Rijmpjes voor allen, Aftel en balspelletjes. Sinterklaas, Kerstmis en Nieuwjaar, Leonard Rogge veen schreef eenige nieuwe Okkie boeken, n.l. „Okkie’s verrassing" en „Okkie en Klaasje”. Met illustraties van Elly Haga verschenen „De ondeugende eekhoorntjes” „Pups en Meneer Wipstaart", „Josientjes Verjaardag", „De gefopte konijntjes”. Ver der „De zwerftocht van Pels Pluis en Pier Pegel” door Zerna van Ark met teekenin- gen van M. Toonder en „Pinkje gaat op avontuur" door Lieske Havelaar, met tee- kenmgen van Phiny Dick; „Van Pom, Verk en Fop door Phiny Dick met tee- keningen van M. Toonder, „Fabelen van de la Fontaine naverteld en geteekend door Jan Wiegman; „Wortefmannetje geeft een feest en „Wortelmannetje gaat °P. ls verteM en geteekend door B Middengh-Bokhorst; „Op de Boerdlrii” „Op het vliegveld" en On hpt Bij de N.V. Drukkerij P. den Boer, Utrecht, verscheen een „Handleiding" voor de invulling van de aangiftebiljetten der Inkomsten- en Vermogensbelasting voor het jaar 1941 met tarieftabellen, be werkt door P. Nanette. L. J. Veen te Amsterdam deed verschij nen „Hoe moet het Aangifte biljet A voor de Inkomstenbe lasting 1941 worden ingevuld” door A. L. F. Leverington. Als uitgave van de Nederlandsche Ver. tot Bescherming van Dieren is versche nen een voor school en huis bestemd boekje „Vriendschap met Die- r e nn door George Nieuwenhuysen. Het is een aardig boekje met levendige ver haaltje», geïllustreerd, waarin de kinde ren, die vrijwel allemaal dierenvrienden Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van Po litie Alexanderplgin 15b en aldaar te be- trigen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10,30 en 12 uur en monde- Mg tusschen 12.30 en 2.30 uur pakje servetten e.d., papieren klok, blocnote, roode capuchon, stalcuboek, rol jwart papier, wandelstok, nikkelen dames- polshorloge met zwart bandje, zilverbon, ptemonnaie met ritssluiting inh. 0,45, bruine portemonnaie inh. zilverbon en eenig klein geld, ziekenfondspremie, lin- jjer overschoen, duimstok, defecte bril pet hoornen montuur, alg. distributie kaart, transportrijwiel merk „Pon”, transportrijwiel „Gazelle", bruine dames- portemonnaie inh. 0.44J en gaspenning, gakmes, heerenrijwiel merk „Humber”, pwart gelakt heerenrijwiel, bruine porte monnaie inh. eenige textielpunten en geltj, bruinlederen portefeuille inh bonboekje, brood-vleesch, 3 broodbonnen en geld, grijze heerenhoed, stempel t.n.v. vanHeL Jan, diverse handschoenen sleutels en ceintuurs. Voor inlichtingen omtrent vermiste rij wielen uitsluitend op Dinsdagen en Zater dagen van 10 tot 3 uur: Casuariestraat 11. Bij de navolgende adressen 1 persoons slee. Varkenmarkt 25; cou vert met inh. t.n.v. J. H. Nelik, Tomaten straat 144; rood-zwart-grijg geblokte shawl, Willem Frederiklaan 2; zilverbon, Jan Hendrikstraat 60; bruinlederen hee- jenportemonnafe met inhoud, van der Op 68-jarigen leeftijd is overleden ds. H. Usebrands, predikant van de Neder landsche Hervormde kerk te Ter heyde (gemeente Monster). Ongeveer 16 jaar heeft ds. IJsebrands deze gemeente gediend en zich in dien tijd bijzonder in gespannen voor behoud en restauratie van het bekende oude kerkgebouw, dat van historische waarde wordt geacht. Ds. IJsebrands, die in 1899 candidaat werd, deed in October van dat iaar zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente van Garijp, In 1908 volgde Eexta, waar hij in 1917 emeritus-predikant werd. In 1922 werd ds, IJsebrands hulpprediker van Heekendorp, welke plaats hij in 1925 wis selde voor Terheyde. Ds. IJsebrands was het vorige jaar voor, zitter van het classicaal bestuur in Zuid- Holland. wegens Bezuiniging van brandstof zui- l«i van heden tot 2 Maart a.s. geen col lege» aan de Ned. Economische Hooge school te Rotterdam worden gegeven. De examens gaan door. Voor tentamens wende men zich zooals gewoonlijk tot het bureau of den hoogleeraar De bibliotheek is voor uitleenen open gesteld op Dinsdag en Donderdag van 9.M tot 16.30 uur. De leeszalen echter rijn gesloten Met Ingang van Maandag 2 Maart zullen de colleges op de gewone uren Cs morgens 9.30, ’s middags 1.30 uur )yaan vangen Academische examens Universiteit te Groningen. Op een proefschrift, getiteld ,.Paul-Louis de Mondran 17341795. un chanoine homme dtaprit du dix - huitième siècle d’après des documents inédits” is ,,met lof” be vorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte de heer A. H. van der Weel, geb. te Middelburg. Universiteit van Amsterdam. Doct.- R. Engelsche taal en letterkunde: mej. A. Huysinga. Technische Hoogeschool. Prop.-ex. werktuigkundig ingenieur; jhr. E. C. Goldman; id. scheepsbouwk. ingenieur: J. B. Ebling en id. electro-technisch ingenieur: A. Prins. Landbouwhoogeschool. Bevorderd W doctor in de landbouwkunde: ir. D. 1. Mansholt, geb. té 's-Gravenhage, op preefschrift, getiteld: „Beschouwingen «e een onderzoek naar de waterschaps- listaï in Nederland". - i.K Universiteit, Cand ex. rechts wetenschap de heeren H M. Smit en J. H L. Bot, P. J. Wintels en W, F. H. Bar- Ills. De schrijver van het succesvolle en veelgelezen „266”. Henri van Hoof, heeft in „De vreemde storm” den uit tocht van hen beschreven, die in de eer ste oorlogsdagen naar IJmuiden waren gevlucht, om een goed heenkomen naar elders te vinden. Tusschen de verschei denheid van menschen en karakters, ver heffen zich de stoere figuren van de veerlieden en den kastelein, toonbeelden van kalmte en rust, weerstand biedend aan verlokkingen, trouw aan idealen, vervuld van plichtsbetrachting. Een document uit bewogen dagen. Het boek wordt uitgegeven door Nenasu te R’dam. „Moor d" van A. Defresne, verschenen in de Salamanderreeks van Querido te Amsterdam kan gelezen worden als detectiveroman, doch bedoelt meer te zijn. Het is met raffinement geschreven psychologie, welke den lezer voor pro blemen stelt, boeiend en interessant ook door milieuschildering en sfeer. A. M. de Jong schreef in „D e w on der 1 ij k e waard van Hotel Carle cas”, uitgave A. J. G. Streng- holt te Amsterdam, episodes uit het le ven van den nietsnut Pieter van Asselt, wiens geheele bestaan wordt beheeirscht door het verlangen zijn klein burgerlijke familie dwars te zitten en hierdoor ver valt in p-ove baldadigheden, die met hu mor niets meer te maken hebben. De schrijver voelt dit ook zeer goed aan en excuseert zich reeds bij voorbaat door mede te deelen, dat hij het niet eens is met Pieter van Asselt, doch niet nalaten kan, toch een en ander van hem te ver tellen. P. H. de Wit

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 7