DE LANDINGSOPERATIES Japansche opmarsch op Singapore begonnen 1942. Dinsdag 10 Februari. No. 18103. Brand op de „Lafayette Olietanks in brand Batavia gebombardeerd geschoten VERDUISTEREN Eerste tegenstand bij Mandai gebroken DE MILITAIRE TOESTAND AAN HET OOSTELIJKE FRONT u.., Britten trekken zich terug W J Niet te wijten KORVET VERNIETIGD den Batavia Bekendmaking Nederlandsche Arbeidsdienst Inspectie der volksgezondheid l Reorganisatie persafdeeling Rijkscommissariaat Op den Atlantischen Oceaan Europa op alle fronten ACHT VUANDEL1JKE SCHEPEN EN EEN HET INDISCHE OORLOGS- TOONEEL v. 6.42 uur nam. tot 9.05 uur v.m. Roosevelt vraagt militaire credieten De rijstbon voor kinderen Toba-meer vliegtuigbasis aan sabotage Het Britsche communiqué De ontploffing te Tanger De strijd in China Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Naar van het front wordt gemeld, zijn keurafdeelingen van de Japansche strijdkrachten, die op het eiland Singapore aan land zijn gegaan, snel opgerukt tot aan de Britsche stellingen aan de rivier de Kranji. De troepen, die bij Kranji aan land zijn gebracht, zijn, gesteund door kleine tanks, den opmarsch begonnen langs den weg, die naar Singapore leidt. De eerste tegenstand, bij Mandai, 2 k.m. ten Zuiden van Kranji, werd gebroken. De Japanners verwachten nieuwen, hevigen tegenstand bij Boekit Panjang, 5 k.m. verder naar het Zuiden. Andere afdeelingen hebben het vliegveld Tengah bezet en de rivier de Tengaih, 15 k.m. ten Westen van de stad Singapore, bereikt. De Britsche strijdkrachten hebben zich terug getrokken uit den buitenring van verdedigingswerken, die de Straat van Johore beheerscht en vluchten langs de hoofdwegen naar Singapore op het Zuidelijke deel van het eiland. Op Borneo rukken de Japanners naar het Zuiden op GEKAPSEISD De Rijkscommissaris dankt den heer Janke voor zijn werk in het belang van de Duitsch-Nederlandsche samenwerking Van het Birmaansche front V Victorie Duitschland wint voor tevdii •Pieshdi 'undburq .Minsk Brjdnsk QmesrOp^Owsl w UNÜAftN Cherson hlowtFOSsij^ ChjrRów* ■rest LilowslJF ’ipus-See ftUMANIEN Moskau M COURANT HAAGSCHE I PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: i IN DE HAVEN VAN NEW YORK „uiterst pijnlijke LEAHY BIJ PÉTAIN (Hoffmann) van Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 10 Februari. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben in den Atlantischen Oceaan 8 vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 50.500 brt., alsmede een korvet, tot zinken gebracht. Een ander groot schip werd door torpedo- treffers zwaar beschadigd. Van deze schepen werden er 6 met een totalen inhoud van 34.500 brt. voor de Noord-Amerikaansche kust vernietigd. naar onder- lucht- van aldus Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de „Lafayette" hedenmorgen gekapseisd. Toen de wand van het groote schip tegen het ijsdek van de haven sloeg, vernam men een hevig gekraak. Maan: 11 Febr. op 5.39 v.m., onder 2.38 nam.; 12 Febr. op 6-38 v.m., onder 3.39 nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m, en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspatiënten no. 49 Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. - Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. - TSJANG KAI SJEK IN BRITSCH-INDIË De Britsche nieuwsdienst verspreidt het volgende bericht uit New DelhiTsjang kai sjek bevindt zich op het oogenblik in Britsch-Indië, waar1 hij met den Britschen opperbevelhebber aangelegenheden gemeenschappelijk belang bespreekt. tegen haar wettige regeering moet wor den opgehitst. behooren blijkbaar tot het noodzakelijk aereedschap van Engelsche diplomaten. De gebeurtenis in Tanger is slechts een voortzetting van de Britsche politiek tegenover Spanje, die geen scru pules kent. De hooge commissaris van Spaansch- Marokko heeft 100.000 franc en de Ita- liaansche consul 10.000 franc geschonken voor de nagelaten betrekkingen van de 14 slachtoffers der ontploffing. „Luchtaanval op Batavia”, het is het voornaamste bericht van heden betreffende den strijd in onzen Archi pel. Bommen op de stad, die zoo vaak is geprezen en geroemd als „De Ko ningin van het Oosten” onder de Aziatische steden. De aanvallen zullen uiteraard gericht zijn geweest op de beide groote vliegvelden van de hoofd stad: Tjililitan en Kemajoran; in de laatste weken is voldoende gebleken, dat het Japansche luchtwapen syste matisch die vliegvelden in ons eilan denrijk bombardeert, welke van strate gisch belang zijn voor zijn aanvallen zoowel op Singapore als voor die, welke zijn gericht tegen het Australi sche vasteland. Een ander bericht be treft het uit een oogpunt van natuur schoon onvergelijkelijk mooie Toba- meer in Noord-Sumatra, dat als basis zou worden ingericht voor marine- vliegtuigen, met de bedoeling van hier uit de Straat van Malakka te kunnen beheerschen en zeker niet deze Straat alleen, maar ook het hoogst belang rijke nabijgelegen Sabang, dat reeds herhaaldelijk van de lucht uit door de Japanners werd aangevallen. Verschei dene vliegvelden op Sumatra werden, volgens de Japansche berichten, reeds onklaar gemaakt; wanneer het bericht betreffende het Toba-meer inderdaad juist is, dan moet gevreesd worden, dat het Toba-meer met zijn omgeving het land der Batakkers binnen kort aan geconcentreerde aanvallen van het Japansche luchtwapen zal komen bloot te staan. Het Fransche staatshoofd, Pétain, heeft gisteravond den ambassadeur der Ver een igde Staten in Vichy, admiraal Leahy, ontvangen. De audiëntie had plaats op verzoek van den Amerikaanschen ambas sadeur. De plaatsvervangende minister president, admiraal Darlan, was eveneens tegenwoordig. Welingelichte kringen Verklaren niets te kunnen mededeelen aangaande het doel van het bezoek. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft hedenmiddag den vroegeren leider der Presse-Abteilung van het Rijkscommissariaat, Pressedezer- nent W. Janke, ontvangen, die aan het begin van de maand in verband met een reorganisatie der werkzaamheden van de perspolitiek zijn vroegere functie heeft neergelegd, om terug te keeren naar zijn ouden werkkring bij het Auswartige Amt. De Rijkscommissaris heeft jegens zijn vroegeren Pressedezernent zijn dank en erkentelijkheid uitgesproken voor het feit, dat hij zich aan hem eind Mei 1940 bij de vestiging van het Rijkscommissa riaat met toestemming zijner superieuren ter beschikking stelde, om de persafdee ling van het Rijkscommissariaat te orga- niseeren en daarmede de grondslagen te leggen voor een systematische Duftsch- Noderlandsche samenwerking in de pers politiek. Bouwende op de rijke ervarin gen. die de heer Janke tijdens zijn lang durige journalistieke praktijk en als Pressereferent van het vroegere Duit sche gezantschap in Nederland heeft ver kregen, heeft hij in de hem opgedragen functie ruim anderhalf jaar lang belang rijk en succesvol werk kunnen verrich ten, waarbij vooral gewezen moet worden op de door hem gestichte en geleide da- gelijksche persconferentie, welke tot een doeltreffend orgaan der vorming van de openbare meening is uitgegroeid. De Rijkscommissaris wenschte tenslotte den heer Janke in zijn verdere werkzaamhe den goed succes en sprak tevens den wensch uit, dat hij hem ook voortaan voor bijzondere opdrachten ter beschik king zou willen staan. king verhindert, is door Japansche ver kenningsvliegtuigen geconstateerd. T_. Uit Washington meldt de Britsche be richtendienst, dat Roosevelt van het Con gres dringend bijzondere goedkeuringen heeft geëischt voor een bedrag van in totaal 22.889 millioen dollar voor ver schillende afdeelingen van de weermacht. Bovendien heeft de president een crediet gevraagd van 1.502 millioen dollar voor den bouw van schepen door de marine- commissie. Vergoeding voor op zichzelf staande vrijwilligere Den op zichzelf staanden vrijwilligers bfl den Nederlandschen Arbeidsdienst, die ten gevolge van de buitengewone weers omstandigheden tijdelijk in het genot van verlof zijn gesteld, kan ter tegemoet koming in de kosten, welke zij voor huis vesting en voeding hebben moeten ma ken, een vergoeding uit ’s Rijks kas worden toegekend. Het verzoek daartoe behoort zoo spoe dig mogelijk, onder omschrijving der gemaakte kosten, gedaan te worden aan den secr.-gen. van Algemeene Zaken. Het krachtige Japansche offensief op de machtige basis van Groot-Brittannië in Oost-Azië begon Zondagavond met donderend geweld, toen de Japansche batterijen op de Noordelijke kust plotse ling het dekkingsvuur openden, waar mede zij den weg vrij maakten voor de landingsoperaties. De eerste aanduiding, dat de Japansche troepen contact hadden gekregen met den bodem van het eiland kwam, toen een groene flits omhoog spiraalde als teeken, dat zij het eiland hadden bereikt. Vier minuten later kwam een roode flits als teeken van voltooiing der landingsoperaties. Omstreeks half één in den vorigen nacht kwam het be richt, dat een tweede Japansche landings- eenheid elders op het eiland was geland. Een door Reuter gepubliceerd officieel bericht meldt, dat de landing van de Japanners aan de Noord-Westkust van het eiland in den vorigen nacht tusschen 11 en 12 uur geschiedde. Uit Johore Baroe wordt gemeld, dat het kanongebulder Zondagochtend zijn hoogtepunt bereikte. Tegelijkertijd vlogen golven legervliegtuigen over Singapore en wierpen er springstoffen neer, ondanks het intensieve vijandelijke afweervuur. De zware kanonnen van het fort Tsjangi begonnen te dreunen Van de 38 olietanks van Selectar staan er 26 in brand. Hooge zuilen zwarte rook kronkelen naar den hemel, terwijl de vlammen overslaan naar de overige tanks. De sterkte der vijandelijke strijdkrach ten, die zijn opgesloten in Singapore, wordt geraamd op 28.000. Zij bestaan uit de 18e divisie Britsche troepen, de Australische 9e divisie en ongeveer 23 bataillons gemengde troepen vrijwilligers. De „Nitsji-Nitsji” meldt, dat de Japan sche artillerie een Britsche kanonneer boot in de oorlogshaven van Seletar tot zinken heeft gebracht. I OORLOGSRAAD TE LONDEN Naai de Britsche berichtendienst meldt is te Londen een oorlogsraad voor de Stille Zuidzee gevormd. Deze raad zal J vandaag bijeenkomen. Australië, Groot- Brittannië, Ned.-Indië en Nieuw-Zeeland zulleh hierin vertegenwoordigd zijn. Het vuur ontstond op het promenade dek en sloeg binnen een half uur op het geheele hoofddek over. Spoedig daar op stond ook het bovenste dek in lichter laaie. Boven de havenwijk van New York hingen dichte rookwolken. Drijvende brandspuiten, politiemotorbooten. afdee lingen van den hulpdienst en ambulances waren onmiddellijk ter plaatse. Naar de commissaris van politie, Lewis Valentine, heeft medegedeeld, werden 72 personen, die aan boord verwondingen hadden opgeloopen, naar het ziekenhuis overgebracht93 personen werden we gens geringe kwetsuren ter plaatse be handeld. Als gevolg van den brand geraakte de electrische verlichting defect, waardoor het voor de mannen, die beneden aan het werk waren, moeilijk was den juisten weg te vinden om te ontsnappen. Schout-bij-nacht Andrews van het der de marinedistrict gaf, na een inspectie, als zijn meening te kennen, dat de brand niet te wijten was aan sabotage. Hij ver klaarde voorts, dat hij niet geloofde, dat er personen benedendeks ingesloten wa ren. zooals men aanvankelijk vreesde Volgens latere mededeelingen van den Britschen nieuwsdienst, zou een marine officier als zijn meening te kennen heb ben gegeven, dat het schip als gevolg van de geweldige hoeveelheden water, die ter bestrijding van den brand naar binnen zijn gespoten, wel eens zou kun nen omslaan. Deze officier heeft daarom den brandweerlieden bevel gegeven, ope- ningen te snijden in den scheepswand bo ven de waterlinie, opdat het water kon wegstroomen. Pater Macdonald van de Dr, K. Reit&ma gaat heen Bij gemeenschappelijk besluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken en van Landbouw en Visscherij is aan dr. K. Reitsma op zijn verzoek eervol ontslag verleend als inspecteur van de Volksge zondheid bij den dienst, welke in het bij zonder is belast met het toezicht op de naleving van de Vleeschkeuringswet, tevens inspecteur van den VeearU®»*- kundigen Dienst. Van bevoegde zijde wordt de aandacht er op gevestigd, dat op den rijstbon voor kinderen beneden vier jaar behalve 250 gram rijst, ook verkrijgbaar is 250 gram rijstgries, rijstemeel, rijstebloem en kin dermeel. Daar de voorraden zoowel van rijst als van bovengenoemde artikelen be perkt zijn, zal het publiek in vele geval len geen vrije keuze tusschen de op den rijstbon verkrijgbare distributiegoederen kunnen maken. Men zal dus als regel ge noegen dienen te nemen met het artikel, dat de winkelier in voorraad heeft. Zoo als bekend, zijn rijst, rijstgries, rijste meel, rijstebloem en kindermeel gedu rende het tijdvak van 25 Januari j.l. tot en met 21 Februari a.s. verkrijgbaar ge steld op de bonnen 06d en 07d van de bonkaart reserve. De Indische pers bericht, dat het Toba- meer op Sumatra een basis voor militaire watervliegtuigen zal worden en ten dien ste zal komen te staan van de Neder- landsch-Indische- en de Britsche macht, om van hieruit de Straat Malakka te kunnen controleeren, S.P.T. Bovenstaande kaart geeft een beeld van het bezette gebied in de Sovjet-Unie. Het is 2 maanden geleden, dai een officieel bericht van het Opperbevel van de Weer macht uit het Fübrer-hoofdikwartier meldde, dat de oorlog in het gebied tus schen Ijszee en de Krim in de volgende maanden door het intreden van den Rus- sischen winter bepaald zou worden. Een week later volgde de mededeeling, dat frontveranderingen werden aangebracht in verband met den overgang van offen sief tot defensief. In een overzicht van den militairen toestand in het Oosten wijst een mili taire medewerker van de „Volkischer Beobachter” er o.a. op, dat van een be- slissende operatie der bolsjewieken bij hun tegenaanvallen geen sprake is. n vier maanden tijd hebben zij onder zwa verliezen aan menschen en materiaal op sommige plekken e-enig terrein gr o nen en eenige pla^ies veroverd die slechts als puinaoopen in hun handen vielen. Het Nederlandsch-lndische wéer- machtbericht deelt mede dat Japan sche vliegtuigen gisteren voor het eerst Batavia hebben aangevallen. Ook Palembang werd gebombardeerd. De Japansche troepen, die de bezet ting van Balik-Papan op Borneo heb ben voltooid, rukken naar het Zuiden op. Op den grooten Oceaanstoomer „Lafayette” (eertijds geheeten „Nor mandie”), die in de haven van New-York ligt, is, volgens den Britschen berichten dienst, brand uitgebroken, meldt het A. N. P. uit Stockholm. Toen de brand ontstond, zouden zich 2500 arbeiders aan boord hebben bevonden. De meesten hunner hebben zich kunnen redden. Op grond van een officieel commu niqué uit Singapore meldt de Londensche nieuwsdienst het volgendeDe hevige Japansche aanval, die in aansluiting op de landing op het eiland geschiedde, werd door duikbommenwerpers, machine- geweervuur en artillerie ondersteund. Dientengevolge, alsmede als gevolg van de vijandelijke infiltratie, werd na hard nekkige gevechten overgegaan tot een verderen aftocht van de Britsche troepen. Tjililitan en Kemajoran, twee namen, I bekend bij iederen Nederlander; zij zijn I op ieders lippen geweest in den glorietijd I van onze nationale en Indische lucht- vaartmaatschappijen. Driemaal in de *.eek kwamen op Tjililitan de toestellen »t het moederland aan, driemaal in de wek vertrokken zij vandaar voor de reis naar Schiphol. Kemajoran. De ma chines kwamen aan uit en vertrokken naar alle richtingen; naar Australië en Singapore, naar Medan en Balik Papan, naar Makassar, Bandjarmassin, Bandoeng en Soerabaja. Tjililitan is op vrij grooten afstand van de stad gelegen; het grootsch- aangelegde nieuwe vliegveld Kemajoran, dat in 1938 gereed kwam, ligt veel dich ter bij het centrum der stad. In hoeverre, behalve de beide vlieg- v~eJ’> °ok Bataviasche woonwijken zijn getroffen, blijkt uit het korte bericht van beden niet. Batavia telt thans meer dan m'Hioen inwoners, waarvan ruim J* Europeanen. Ongeveer 77 pCt. der bevolking bestaat uit Inlanders, terwijl bijna 15 pet. door Chineezen en andere vreemde Oosterlingen wordt gevormd a ij uitbreIten van den oorlog in ’39 Batavia o.m. ook bewoond door rond Duitschers, 500 Engelschen en bijna 600 Japanners. Naar uit Tanger wordt gemeld, be schouwt men in de vrij talrijke Britsche kolonie aldaar de ontploffing van de Britsche koeriersbagage, die met spring stof was gevuld, als „uiterst pijnlijke pech”. De Engelsche consul-generaal te Tan ger heeft verklaard, dat volgens door hem van den gouverneur van Gibraltar, lord Gort, ontvangen berichten de sleep boot „Rescue” voor haar vertrek Tanger aan een onderzoek was worpen en men aan boord in het geheel geen ontplofbare stoffen had gevonden. In Spaansche kringen wordt hierom trent opgemerkt, dat het een feit is, dat de Britsche koerierszendingen van Gi braltar naar Tanger reeds verdacht van omvang zijn sinds den tijd, dat de Spaan sche autoriteiten het pakket- en goederen verkeer tusschen Gibraltar en Spanje om bepaalde redenen verboden. Sedertdien is Tanger, altoos al een centrale van den Britschen geheimen dienst, gewoon een distributiekantoor van diplomatieke ba gage geworden met het opschrift „breek baar, niet kantelen”. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijftHet is niet de eerste keer, dat in Engelsche koeriersbagage een ontploffing ontstaat. Het blad herinnert aan een soortgelijk voorval in een hotel te Istanboel, waar een koffer van den uit Sofia vertrokken Britschen gezant in de lucht vloog. De dynamiet en het agitatiemateriaal, waar- Van een Japansche basis in Noord- China wordt gemeld, dat Japansche strijd krachten in Zuid-Sjantoeng Yuanli op 40 k.m. ten Noordoosten van Isjoei volledig hebben bezet. Yuanli is het hoofdkwartier geweest van de 113e Chineesche divisie onder bevel van generaal Yoesoetsoeng. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scneveningen. Keizerstr 319, rel. 350310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V Kantoorboekh Th. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Het Toba-meer Hrt Toba-meer is het grootste meer van Sumatra, gelegen in het Noorden van Tapanoeli, op ongeveer 6 uur rijden met de auto van Medan. Verscheidene Me- u xkCrs en an<fere Oostkust-bewoners hebben aan de oevers van het meer, in i Ji?1’ Bolige en andere plaatsen, hun landhuisjes, waar zij hun vacanties en weekeinden doorbrengen. Het meer ligt ruim 900 meter boven zee Het strekt zich uit in de lengte-as van Sumatra en heeft een oppervlakte van 1265 k.m.2; ter vergelijking moge dienen, dat het meer van Genève 583 en het Lago Maggiore 212 k.m.2 is. Het meer wordt in twee ongelijke deelen ver deeld door het schiereiland Samosir. Na genoeg overal is het meer door steile wanden ingesloten, die veelal een hoogte van ongeveer 500 meter bereiken. De diepte van het meer bedraagt 450 meter, op sommige plaatsen zelfs 900 meter In de laatste maanden van het jaar, vooral in October, kan de wateroppervlakte als gevolg van dan heerschende valwinden zeer woelig zijn, maar over het algemeen vormt het meer met zijn vele bochten en kleine baaien tusschen hooge oevers een ideale ligplaats voor watervliegtuigen, een omstandigheid, welke er uiteraard toe zal hebben bijgedragen om van het Toba- meer, zooals thans wordt gemeld, een marinebasis voor watervliegtuigen te inaken. Dat de bolsjewieken in het eh e^gee^ successen behaald hebbe, dj der Duit- steld kunnen worden met dm ]941> heid, dat de bolsjewiek^1 tijd,ens hu aanvallen geen enkele nwal instaat ge weest zijn ook maar eén veldslag ie voeren in den zin der tienhfr°nuitsChe njetigende veldslagen van het Duitsche offensief, laat staan te winnen. Het is den bolsjewieken nooit. Duitsche formatie van beteekenis af te snijden, te omsingelen of te vernietigen. De Duitsche leiding heeft het initiatief van den afweer steeds in handen gehou den. Niet alleen, dat zij de bolsjewistische troepen op het Duitsche afweervuur laten inloopen en verbloeden, doch zij maakt thans ook van de gelegenheid gebruik om door eigen aanvallen den vijand te verzwakken. 25 Graden slagzij. Nadere berichten uit New York mel den, dat het schip gisteravond ongeveer 25 graden slagzij maakte. Het blus- schingswerk werd door de groote hoogte van het schip en door de zware rook ontwikkeling zwaar belemmerd. St Paulus-kerk verklaarde, dat hij reeds aan minstens veertig slachtoffers van den brand de laatste H.H. Sacramenten had toegediend. De inrichtingen voor eerste hulp bij ongelukken in de naaste om geving van de haven behandelen talrijke politiebeambten, arbeiders en brandweer lieden, die door den rook bedwelmd zijn of brandwonden hebben opgeloopen. Het schip is volkomen in rook gehuld, waar door het werk van de brandweerlieden, zoowel van de landzijde als van de drij vende brandspuiten af sterk belemmerd wordt. Van tientallen drijvende brandr spuiten en sleepbooten werden zonder ophouden stroomen water over het bran dende schip uitgestort. (De ..Normandie” was eigendom van de Compagnie Générale Transatlantique te Le Havre. Zij was in 1934 van stapel geloopen. Met 83.423 b.r.t. was zij het op een na grootste schip ter wereld. Zij kon 1975 passagiers meevoeren. Haar maximum snelheid bedroeg 28.5 knoopen). Het Japansche luchtwapen aan het Birmaansche front heeft gisterochtend, naar verluidt, vrij groote strijdkrachten van den tegenstander, die zich terug trokken op den Westelijken oever van de Sjilwin, gebombardeerd en vernietigd. Uit Rangoon wordt gemeld, dat Japan sche militaire vliegtuigen in den nacht op 9 Februari den 5en nachtelijken aan val op het vliegveld ten Noorden van Rangoon hebben ondernomen. De omroepte Rangoon geeft toe, dat ernstige schade is aangericht. Hoe zeer de Japansche opmarsch in Birma de levering van Engelsch en Ame- rikaansch oorlogsmateriaal aan Tsjoeng- kenningsvHegtuigen ^const^teeM16 T«- ^ede bevolking vanj^ wijl vroeger langs den Birmaweg einde- looze rijen vrachtauto’s in de richting Tsjoengking reden, ziet men er thans slechts enkele, die de stad Lasjio in de richting van de Chineesche grens verla ten. Het spoorwegverkeer tusschen Ran goon en Lasjio is vrijwel geheel gestaakt. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Commissaris-Generaal voor be stuurszaken en justitie benoemde op grond van par. 3 der verordening no. 108/1940 (4e verordening over bijzonde re bestuursrechtelijke maatregelen) met inachtneming van par. 4 alinea 1 der verordening nr. 3/1940 over de uitoefe ning der regeeringsbevoegdheden in Nederland, tot burgemeesters Den heer K. M. Brouwers, commies te Vught tot burgemeester van Schaesberg den heer W. H. M. E. Simons, belasting ambtenaar te Heerlen, tot burgemeester van Ubach-over-Worms den heer W. J. Beckers, gemeente-ambtenaar te Eijgels- hoven, tot burgemeester van Nieuwen- hagen den heer J. N. Klein, beambte der marechaussee te Cadier-en-Keer. tot burgemeester van Grubbenvorstden heer A. C. de Leis, staatsmijnambtenaar te Heerlen, tot burgemeester van Poster holt den heer J, Schreurs. oud-onder- wijzer te Heel en Panheel, tot burgemees ter van Heel en Panheel den heer H. J. van de Berg. Staatsmijnambtenaar te Heerlen, tot burgemeester van Ebelfeld, en den heer H. M. Gossens, gemeente ambtenaar te Vierlingsbeek, tot burge meester van Kessel. Tegelijkertijd heeft de Commissaris- Generaal voor bestuurszaken en justitie de aan den burgemeester van Kerkrade, mr. A. M. P. Thomassen verstrekte op dracht tot tijdelijke waarneming van het burgemeesterschap van Schaesberg en Ubach-over-Worms met dank voor de bewezen diensten, ingetrokken k/n 100 IfW riind Ootttf Kigw Urnen 5fp ^NikOldjfW!

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1