HET GROOTE AVONTUUR 9 ill Distributieproblemen iiïliillf I F BINNENLAND naar Boerenjeugd Duitschland O De distributiebonnen j I STTAAGFTCtFTE COURANT Woensdac 11 FeHrnan 1942 TWEEDE BLAD Leden Een trotsche vader Betaling Kinderbijslag De kinderpostzegels OUlJLLEWh w.< .1 197 Alg. 05 C of 05 D Reserve 198 Alg. 199 t.m. 202 Algem. 06 D—07 D Reserve Alg. Alg. Alg. jg ▼an den Kultuurraad benoemd o 4 - IF Br. of GeK, VL of VLw, De voorwaarden 1 k.g. Visscher, prof. dr. J. de Vries. Bl„ Br..Gebi, 1 rants. Rijst 250 gram Koninginne- 100 gram Melk 314 liter 07 125 gram 125 08 Boter 08 Vet 125 gram Officieeie stukken gram 193 (WortÜ vervolgd) gram gram Cacao Jam 50 500 Op een besneeuwd vliegveld. Na sterken sneeuwval worden straatwalsen te hulp geroepen om de startbanen vast te walsen en de toegangswegen vrij te maken. (Hoffmann-P.K. Schalber) gram gram gram Aardapp. Aardapp. gram Peulvr. Boter Boter z. red. gram of margar. Hav. of peul Gort Venn., Maiz, Kaas aan- afd. 08A 08B 212 250 250 100 hier ter stede en Rijksbemiddelaars, bezette ontslag (Nadruk verboden) Op de wegen van en naar het front heerscht. ondanks sneeuw en koude, een druk verkeer. De munitie en de levensmiddelen voor troepen en paarden moeten naar het front gebracht worden. (Hoffmann-P.K. Schürer) Trotsch en blij passen de Duitsche soldaten de hoofddeksels en jassen, welke uit het Vaderland gestuurd werden. (Orbis-Holland-P.K. Wiesebach) Hoe kom ik aan een rijwielband? Vraag: Ik heb' een bon voor een rijwielband, maar ik slaag er niet in. er .ergens een te bekomen. Kunt u mij helpen? Antw: Neen. Dit is een probleem, dat u zelf moet oplossen. □agmar Freiwald, die heden in Diligentia te Den Haag en morgen in Pays Bas te Utrecht een liede renavond geeft, waar zij o.a. lie deren zingt van Handl en Schubert. (Stapf). 1% k.g. Mi k.g. 250 Itoeri steeds breedsten arm nemen stop Bevinden ons bij vuurspuwen- den berg stop Wachten nog gedu rende... Dr. Keijer, de leider van het Me disch Front, die eenige dagen geleden door den Rijkscommissaris benoemd is tot geneesheer-directeur van het stads, en academisch ziekenhuis te Utrecht, hield gistermiddag in de collegezaal van ge noemd ziekenhuis ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding een toespraak tot het personeel. De Duitsche Weer macht heeft de slede in dienst ge nomen en er groote hoeveelheden van door de bevolking laten maken. (W eltbild-Polygoon P.K. Kroll) MUTATIES BIJ DEPARTEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING Het hoofd van de afd. actieve propa ganda van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, de heer N. Oos- terbaan, is met ingang van 1 Febr. 1942 benoemd tot hoofd der afd. informatie en documentatie van hetzelfde departement De heer Ernst Voorhoeve, propaganda leider der N.S.B., is met ingang van den- zelfden datum benoemd tot hoofd van de afd. actieve propaganda en raadsadviseur van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten. BESCHERMING VAN ROOFDIEREN Met ingang van 16 Januari j.l. is er een wijziging aangebracht in de Jachtwet 1923, inhoudende, dat verschillende dier soorten, vroeger behoorende tot het scha delijk gedierte, thans als „pelswild” wor den beschouwd. Tot deze dieren behooren o.m. de vischotter, de das, de boommarter en steenmarter. De jacht op al deze die ren werd niet geopend en momenteel zijn zij derhalve volledig beschermd. NEDERLANDSCHE VOLKSOIENST ZENDT KINDEREN UIT Door bemiddeling van den Neder la nd- schen Volksdienst zal op 14 Febr. a.s. een 30-tal meisjes worden uitgezonden naar Heim Bonnschlössel. Dit tehuis ligt vlak bij Traunstein op de lijn MünchenSalz burg en behoort tot het rayon hoogge bergte. Eveneens zal op 18 Febr. een 25- tal jongens worden uitgezonden naar Heim Hasenwinekel. Dit tehuis ligt in Westfalen bij Arnsberg en behoort tot het rayon middelgebergte De kinderen, die door de afd. Jeugduitzendingen van den Nederlandschen Volksdienst worden uit gezonden, zullen daar 6 weken verblijven. A p pelen Vraag: Een vriend van mij, geen handelaar, heeft een boomgaard, en wil mij nu een partijtje appelen sturen Mag dat, zonder dat ik van hamsteren beschuldigd kan worden? Antw.: Ja, dat mag. EEN GEHEIMZINNIG RADIOBERICHT De marconist van het radiostation te Wahenia, stond, op administratief ge bied, onder den chef der posterijen, te lefonie en telegrafie. Toen hij dien be- wusten morgen het S.O.S.-bericht van Riefenberg had opgevangen en in ver staanbare taal overgezet, vond hij de zaak zoo vreemd, dat hij, al was het nog geen zes uur 's morgens, zijn’ chef ging wakker maken. Riefenberg’s tekst, netjes overgezet met de schrijfmachine, luidde: '4 *04 JHR. MR. M. DE JONGE OVERLEDEN Te Zeist is, 82 jaar oud, overleden jhr. mr. M. de Jonge, oud-secretaris-generaal van Financiën. De nu overledene werd in 1879 benoemd tot surnumerair bij de Di recte Belastingen, Invoerrechten en Ac cijnzen en werd, na de verschillende ran gen doorloopen te hebben, in 1911 be noemd tot secretaris-generaal van Finan ciën, welke hooge functie hij vervulde tot hij in 1924 werd gepensionneerd. Jhr. de Jonge is voorzitter geweest van de sala- riscommissie voor Rijksambtenaren. Hij was groot-officier in de Orde van Oranje- Nassau en ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis zal plaats hebben mor- genmiddag om half één op de nieuwe alg. begraafplaats te Zeist Voor den bouw van de Duische stellingen moeten steeds weer in de buurt staande boomen ge veld worden. On danks groote koude moet de bouw van de stellingen doorgaan. Hoffmann-P.K. Hentzschel) wekken, nam de ambtenaar beleefd af scheid. We zullen dan maar een paar da gen geduld hebben, zei hij. Den volgenden dag om negen uur. was het zeer druk in het kabinet van den gouverneur. De poiitie-ambtenaar had verslag uitgebracht over zijn on derzoek. Zonder aarzelen zou men nu ingrijpen. De majoor, bevelhebber van het regiment der provincie, had deelge nomen aan de besprekingen. Soldaten zouden de uitgangen van Reading’s villa bezetten. Reading’s secretaris was aan een he vige ontroering ten prooi, toen de hee- ren van het parket hem hun opwach ting kwamen maken en hem het docu ment voorlegden, waaruit bleek, dat zij belast waren met een huiszoeking. Hij teekende protest aan tegen een derge lijke vernedering, welke men mr. Rea ding, den weldoener van de provincie, wilde aandoen en maakte aanstalten om de ontvangkamer te verlaten, ten einde zijn verontwaardiging telefonisch mee te deelen aan den gouverneur. Dit werd hem evenwel beleefd maar beslist verboden. Hem werd verzocht, de hee- ren op hun wandeling door de villa te volgen. Het prachtige gebouw was zaft groot en omvatte ontelbare kam*r‘ Gisteren wandelde door den Haag een trotsche vader met twee boomen van zoons, die beiden de uniform van de Waf- fen-SS droegen. Stram strapten de knapen naast hun vader voort en hun zware laarzen stampten op den vaderlandschen bodem, dien zij na langen tijd van afwe zigheid eindelijk weer betraden. Want de beide knapen hadden den veldtocht in Griekenland en in de Sovjet meegemaakt. Tijdens den laatsten werden ze gewond, de een zwaar, de ander wat minder zwaar. Doch dank zij de voortreffelijke medische hulp, welke hun geboden werd, waren ze spoedig weer op de been. Een gelukkige vader. Hij zou u kunnen vertellen hoe de snel le hulpverleening het leven van zijn beide zoons gered heeft, toen zij in den strijd gewond werden. Vergeet u daarom de Nederlandsche Ambulance niet? Steunt deze hulpexpeditie en stort uw bijdrage op girorekening 8—7—-6—0—0 Nederlandsche Ambulance, gracht 22, ’s-Gravenhage. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstjubileum bij de Nederlandsche Spoorwegen werd de heer J. S. Admi raal. hoofdstationschef van Utrecht, gehuldigd. Van hoog tot laag kwam men den jubilaris gelukwenschen Een der treinconducteurs feliciteert den heer Admiraal. Polygoon-Zeylemaker) Brandstoffen en karnemelk Vraag: Kan ik. nu mijn kolenvoor- raad uitgeput is en geen bonnen meer beschikbaar zijn, extra-kolen verkrijgen voor mijn zeer bejaarde ouders, die bij mij inwonen en van wie de vader bovendien ziekelijk is? Ik moet voor mijzelf om gezond heidsredenen karnemelk gebruiken, waarvan ik tot voor eenigen tijd steeds dagelijks een liter kreeg. Nu heeft de melkboer geen karnemelk meer. Wat moet ik doen? Antw.; Slechts op doktersadvies kunnen in een geval als het uwe eventueel extra-kolen beschikbaar worden gesteld. Wendt u dus tot uw huisdokter. Karnemelk is vrij. Deze vraag behoort hier dus niet thuis. De Alg. Vereeniging voor Melkvoorziening, Schuytstraat 332, Den Haag, kan u misschien verder helpen. Twee belangrijke beslissingen Tot nu toe bestond er twijfel, of wacht gelders, die reeds op 1 Januari 1941 den datum waarop de Kinderbijslagwet in werking is getreden in het genot van wachtgeld waren, recht op kinderbijslag hadden. Blijkens een mededeeling van het Vereveningsfonds aan de Raden van Arbeid en de erkende bedrijfsvereenigin- gen, aldus de N.V.V.-persdienst, kan thans ook aan deze wachtgelders bijslag wor den betaald. Zij kunnen zich om inlich tingen wenden tot de bedrijfsvereenigin- gen of Raad van Arbeid, waarbij de werkgever, van wien zij het wachtgeld ontvangen, op 1 Januari 1941 was aange- sloten. Ook is een gunstige beslissing genomen voor die arbeiders, die wel het totaal nor maal aantal uren per week werken, doch niet over zes dagen, maar verdeeld over eer. minder aantal dagen per week De in die ondernemingen werkzame arbeiders voor zoover zij recht op kinderbijslag hebben konden daardoor op hun kin- derbij slaglij sten niet vermelden, dat zij ze? dagen gewerkt hadden Het gevolg hiervan was, dat zij ook over een gerin ger aantal dagen bijslag zouden ontvan gen. Thans kan in dergelijke gevallen ook over zes dagen per week bijslag worden betaald. De betrokken arbeiders moeten n.1. op hun kinderbijslaglijsten vermelden, dat zij op alle zes de dagen gewerkt heb ben. Nieuwe mantel voor twee oude Vraag: Wie een ouden winterman tel en een aantal punten inlevert, kan een nieuwen mantel koopen. Is het mogelijk, dat iemand, die geen punten meer heeft, vergunning krijgt om, zonder punten, maar tegen inlevering van twéé oude mantels, een nieuwen mantel te koopen? Hoe moet iemand aan. die geen punten meer heeft en even min in staat is een oud, goed uit ziend kleedingstuk in te leveren? Antw.; In ons blad van 21 Januari werd een officieel bericht over de mogelijkheid tot aanschaffing van bovenkleeding verstrekt. Uw geval valt daarbuiten. Uw weg is. een speciale vergunning aan te vragen bij den Crisis- en Distributiedienst, Goudenregenstraat (afd. Textiel) onder vermelding van de bijzonder heden, welke u ons meedeelde. Bij het College van Rijksbemidde laars is ingediend een verzoek tot alge meen verbindendverklaring van bepalin gen der C.A.O. voor het Kleinbedrijf- Metaalindustrie. Het verzoek ligt tot 28 dezer ter visie bij de districtshoofden der Arbeidsinspectie, o.a bij het College van Bezuidenhout 87, alhier, aan welk adres tevens bezwaarschriften tegen bedoeld verzoek kunnen worden ingediend. een maand. Wanneer hij werd terug verwacht, wist men niet. Dank u, besloot de heer de Bafort en haakte af. Dat is een reden te meer, om het onderzoek door te zetten, meende de poiitie-ambtenaar. Even later had de procureur-generaal zich bij het gezelschap gevoegd. Het besluit was, dat de politie-officier dade lijk naar de Avakoebi-hoeve zou ver trekken, om Reading te spreken. Was de Amerikaan onvindbaar, dan zou men dadelijk overgaan tot een huiszoeking in de villa van Reading. Nog denzelfden dag bereikte een auto met den poiitie-ambtenaar de Avakoebi- hoeve. Dit beZbek scheen eenig opzien te verwekken. Of het mogelijk was, den heer Reading te spreken? Ónmogelijk luidde het antwoord. Mr. Reading bevindt zich in het binnenland. De politie-officier drong aan. Het is voor een zeer belangrijke en dringende zaak. Men stelde hem voor, een inlandsch boodschapper te sturen. Toen hij ver klaarde, persoonlijk den Amerikaan te willen opzoeken, werd hem dat beslist afgeraden. Reading was een zwerver. Niemand wist precies, waar hij zich op dit oogenblik bevond. Om verder geen achterdocht te ver- -- - j Hij heeft een hangmat buitgemaakt en slaapt nu zacht bij de Oekrainsche kachel. (Orbis-Holland-P.K. Schmidt) 1% liter 1 Februari t.m. 9 Februari. Boter 08A 08B 08A Vleesch 08B Vleesch 8 Februari t.m. 21 Februari. Aard. Aard. Alg. 25 Januari t.m. 21 Februari. Suiker 7) De deelnemers moeten over de na volgende officieeie bescheiden beschik ken a. bewijs van goed gedrag, af te geven door het hoofd der plaatselijke politieb. geldig paspoort, bewijs van Nederlanderschap of persoonsbewijsc. bij de aanvrage moeten drie goed ge lijkende foto’s worden ingeleverd. 8) Aan de gezamenlijke bijeenkomst in Nederland zijn voor de deelnemers geen kosten verbonden. 9) Er bestaat ruil- mogelijkheid met boerendochters uit Ol denburg, Weser-Emsgebied, Hannover, Westfalen en Rijnland. 10) De deelnemers worden in het gezin van hun gastheer van weerskanten opgenomen en ontvan gen maandelijks een zakgeld van 15 a 20 R.M. of 10 a ƒ15. 11) Een eenvoudige kleeding, zooals thuis gebruikelijk, ook werkkleeding, is passend. Men rekene met de behoefte aan ondergoed enz. voor den tijd van het verblijf. Ook poets- en naai gerei neme men mee. 12) De deelnemers doen actief mede aan het leven en wer ken der Duitsche landjeugd. Ze verplich ten zich aan afd. l.D. van den Landstand mededeeling te doen over hun verblijf in het Duitsche Rijk. 13) Aanmelding ge schiedt op de daarvoor bestemde vraagformulieren, verkrijgbaar bij LD. van den Ned. Landstand. 203 209 210 204 t.m 208 Algem. 06A tm Ü9A Melk 1 06B tm 09B Melk I 8 Februari t.m. 14 Februari. Brood Brood St. Pancras. In de warenhuizen heerscht een groote drukte met het trekken van tomatenplantjes. Deze worden thans, nu ze „potrijp” zijn geworden, in kleine potjes ge plant. In speciaal hiervoor verwarmde trekkassen staan de duizenden plantjes te trekken. (Polygoon-Kuiper) DOELMATIGE VOEDING VAN ONZE KONIJNEN In dezen tijd is het aantal konijnenhou- ders belangrijk toegenomen. Het fokken en mesten levert echter voor de nieuwe houders moeilijkheden op. De afdeeling konijnen van den Rijksvoorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt te Beekbergen deelt in dit verband mede, dat men in de win terperiode de rantsoenen het best als volgt kan samenstellen: ’s Morgens: gekookte aardappelschillen of krielaardappelen met iets zout of door: ’s-middags: groenvoer (boeren- of groene kool) en ’s-avonds: wortelen of knolraap en een flinke handvol goed hooi Eenzijdige voeding moet gemeden wor den. Bij een plotse Lingen overgang van droogvoer op groenvoer raakt dikwijls de spijsvertering in de war. Het is daarom gewenscht, dat in het voorjaar wanneer het gras komt, men de dieren langzaam aan het nieuwe voer gaat wennen. Naast goed hooi in flinke hoeveelheden, geve men dan kleine porties gras. In de over gangsperiode kan men houtskoolpoeder, (carbo adsorbens) door de gekookte aard appelschillen mengen, ter voorkoming van door bacteriën veroorzaakte spijsverte- lingsstoomissen. ONTSLAGEN BURGEMEESTERS De Staatscourant bevat besluiten van den Rijkscommissaris voor het Nederlandsche gebied, waarbij wordt verleend aan H. A. van Voorst van Beest als burgemeester van Oostvoorne en aan A. Wamaar als burgemeester van Hazerswoude. 09 Boter Bon inleve ren vóór 6 Februari. 28 December t.m. 21 Februari. Alg. 250 gram Koffiesurr. N.B. Zeep op bon 211 Alg. van 1 Febe. t.m. 28 Febr. Bonnen, die geldig blijven: 195 Algemeen (Peulvruchten) tot en met 21 Februari. 07A en 07B Aardappelen tot en meÉ 14 Februari. 06 en 07 van boter- en vetkaart tot en met 18 Februari. 68) Koortsachtig ging hij te werk... tot plot seling een gil weerklonk in de tent en Reading naar buiten kwam gestormd. De Amerikaan liep in de richting van zijn boot, op den voet gevolgd door Fweloe en een paar andere negers, maar voor zij hem konden bereiken, was hy in de prauw gesprongen en had het zendtoestel overboord geschopt. Hij was Riefenberg naar de keel gespron gen en de twee mannen rolden op den bodem van de boot. Verrast als hij was, zou het met Riefenberg slecht verloopen zijn, ware het niet, dat dadelijk sterke negerhanden tusschenbeide kwamen. Ik kan me indenken, dat gü u on gerust voelde in de tent, zei Riefenberg een oogenblik later spottend tot den Amerikaan. Jammer voor u, dat gij een paar minuten te laat zijt gekomen. Hij gaf aan enkele roeiers bevel, de prauwen naar de geul bij den waterval te voeren. Met de handen op den rug gebonden, volgde Reading daarna de karavaan in de richting van het dorp. Hulde aan een besteller der P.T.T. Hoe er door velen, ook in de kringen van het postpersoneel gewerkt is, om het succes van de kinderpostzegels zoo groot mogelijk te doen zijn, moge blijken uit een brief, welken de Centrale Propaganda- commissie een dezer dagen ontving van een besteller der PTT, die in een plaats in het Westen des lands gearbeid heeft. Deze besteller schreef: „Genoemd bedrag is heden door mij op uw postrekening overgeschreven. De kosten voor terug zending van het restant zal ik voor mijn rekening nemen. Die voor het toezenden aan mijn adres echter kunnen beter voor rekening van de Centr Prop.-commissie komen, aangezien mijn positie (als be steller P.T.T.) van dien aard is, dat ik zeer zuinig met m’n weekloon moet om gaan om rond te komen en ieder dubbel tje wel 2 maal mag omdraaien. Voor ’t goede doel heb ik heel wat vrije uren opgeofferd Dit heb ik echter met liefde gedaan De opbrengst van de door mij verkochte kinderzegels bedraagt ruim 300. Gezien het feit, dat er bij een groot gedeelte van het publiek een zekere onwil aan wezig was, toch nog een behoorlijke prestatie Misschien mogen we een vol gende maal op een grootere opbrengst rekenen!” De Centr. Prop.-commissie teekent hierbij aan, dat ook de kosten van terugzending voor haar rekening zullen komen. We zien hier het prachtige voor beeld van een man, die hulde verdient, omdat hij de zaak, waarom het gaat, boven alles weet te stellen. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris no. 210 art. 4 heeft de president van den Nederlandschen Kul tuurraad tot leden van den Nederland schen Kultuurraad benoemd de heeren ir. H. Bading's, H. F. Boot, dr. T. de Bruin, Jaap Gidding, ir. J. C. Gratama, Nico de Haas, dr. D. Hannema, ir. W. F. van Heemskerck Dueker, R. van Houten, prof, dr. J. Jeswiet, prof. dr. J. M. N. Kapteijn, prof. dr. H. Krekel, mr. A. Meerkamp van Embden, prof. dr. J. W. Mengelberg, S. J. van der Molen, prof. dr. F. Mul ler Jzn., J. C. Na chemos. Johan .Polet, jhr. mr. D. G. Rengers Hora Siccama, prof. dr. F. J. M. A. Roels, prof. dr. H. Tot daar liep het bericht, want bij het doorzenden van het woordje „gedu rende” liet zich een vreeselijk gekraak hooren en hoe de telegrafist ook zocht en de aethergolven peilde, het gelukte hem met, nog in verbinding te komen met het geheimzinnige station. Wat is dat voor een gekke geschie denis? mopperde de chef, toen hij van het radiogram had kennis genomen. En wat doet de naam van den heer Reading daarbij? De chef was nog een beetje slaperig en kon onmogelijk met een helder hoofd over het geval nadenken. Wacht, zei hij, ik kom dadelijk naar het kantoor. Hy scheerde en kleedde zich. Toen hij op het bureau kwam, zat de bedien de opnieuw met de koptelefoon op. Hij sprak met den post van het goudland van Nizi, waar men dezelfde zonder linge boodschap had ontvangen. Om negen uur bevonden de twee ambtenaren zich tegenover gouverneur de Bafort en brachten verslag uit over het gebeurde. De gouverneur herlas drie, viermaal het radiogram en begon dan te lachen. Nee, dat moet het werk van een grappenmaker zijn. Als zijn excellentie mij toelaat een opmerking te maken? vroeg de radio- telegrafist. Op een bevestigend knikje van den heer de Bafort, merkte de bediende op, dat het plotselinge onderbreken van de uitzending een ernstige beteekenis had. Een grappenmaker drijft gewoonlijk zijn grap tot het einde door. Goed, zei de gouverneur, na een paar oogenblikken te hebben nagedacht, ik dank u, mijne heeren. Ik zal de zaak onderzoeken. Even liep nij heen en weer en liet tenslotte het hoofd van den politiedienst ontbieden. De beide heeren waren het erover eens, dat het onzinnig was, Rea ding van oneerlijkheid te verdenken, maar de poiitie-ambtenaar wees erop, dat de verdwijning én van Ada Iljen én van Riefenberg was omgeven door on verklaarbare omstandigheden en dat het zeker hun plicht was, een onderzoek in te stellen. De gouverneur vroeg telefonische aansluiting met de villa van den Ame rikaan. De secretaris antwoordde, dat mr. Reading nog steeds op de Ava koebi-hoeve verbleef. Hoelang die goede vriend nu al af wezig was uit Wahenia? Al langer dan 4 rants. rants. 1 rants. J/4 rants. Eerste dunsel in het Westland Maandag werd aan de veilingvereeni- ging „Westerlee” te de Lier de eerste dunsel, die geteeld werd in de ver warmde kassen, ter veiling aangevoerd. De opbrengst bedroeg 2.80 per k.g. Kweeker van dit vroege product was de firma M. P. Vellekoop en D. Middel burg jr. Hier journalist Riefenberg stop Be vond mij in macht bende gouddie- ven onder leiding Amerikaan Rea ding Wahenia stop Kon ontsnappen en verdwaalde in wildernis waar Ada Iljen teruggevonden stop Be vinden ons temidden vijandelijke negerstammen stop Hebben Rea ding die ons achtervolgde gevangen genomen stop Vragen dringend hulp stop Te volgen weg Avakoebi-hoeve watervallen stroomafwaarts op tweehonderd km rechteroever ge heime nederzetting Reading waar gestolen goud in ebbenhouten olifan ten wordt geborgen stop Van daar uit stroomafwaarts ongeveer vier honderd km stop Verscheidene wa tervallen stop Bij vertakkingen Reeds eerder berichtte de Landstand- persdienst over de uitwisseling van Ne derlandsche met Duitsche boerenjeugd, waarvoor een groote belangstelling blijkt te bestaan. Hieronder volgen de volledige voor waarden 1) De deelnemers moeten, wat hun karakter, voorkomen en vakbe kwaamheid betreft, geschikt zijn om den Nederlandschen boerenstand in het Duit sche Rijk op waardige wijze te kunnen vertegenwoordigen. 2) Het meisje moet 17 en de jongen 19 jaar oud zijn en goed gezond 3) De naar het Duitsche Rijk gaande Nederlandsche jongeren moe ten bedenken, dat zij uitgezonden wor den om te leeren en niet om hun gastheeren een meening op te dringen. 4) De uitwisseling gebeurt gedurende een jaar. Aanvang dadelijk na Paschen, dus midden April. Verzoeken voor ruiling moeten ingediend zijn voor 10 Februari a.s. bij J. G. Kamphuis, afd. l.D. van den Ned Landstand, Zeestraat 71b. den Haag, waarna toezending van een aan meldingsformulier volgt. 5) De Neder landsche en Duitsche deelnemers komen allen gezamenlijk voor de uitwisseling een week bij elkaar in Nederland. Hier kunnen ze elkaar leeren kennen en iets over hun bedrijf en (of) huishouding vertellen. 6) Deze bijeenkomst dient om de deelnemers bekend te maken met de politieke, economische en cultureele ver houdingen in het land van herkomst. Hier wordt hun ook medegedeeld, hoe zij zich bij hun verblijf in het land van hun gastheeren moeten gedragen. 07 Vet 10 Februari t.m. 18 Februari. 125 gram Boter Boter z. red. of 125 gram margarine. 19 Februari t.m. 27 Februari. 100 gram Gesmolten rundvet 4 2" i - RSIbb

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5