De Stad Singapore veroverd Na 52 het Britsche van uur was een strijd bolwerk de bezetting feit Nederlandsche Kultuurraad geïnstalleerd I No. 18105. 1942. Laatste tegenstand gebroken Stelling stelling werd bezet na VERDUISTEREN vC Danderdag 12 Februari. N 1 I De oorlog in den Pacific Groote rede den Rijkscommissaris van Salazar van en Ned.-Indië voor ish Ontmoeting Franco De beteekenis der Kuituur Toch voldoende aardappelen J)E KUITUUR VINDT HAAR OORSPRONG, EVENALS HAAR TAAK, ALTIJD IN DEN DIENST AAN HET LEVEN VAN HET VOLK” - I - f Gevaar neemt toe öf als verloren Japansch ultimatum groote i Beiden vergezeld van militaire autoriteiten Het normale rantsoen zal worden verstrekt Vice-admiraal Helfrich tot commandant der gecombi neerde vloten benoemd Helfrich der Ontploffingen en branden Bandjennasin bezet Nieuwe Japansche landingen op Celebes De „Lafayette” beschouwd I De ontwikkeling der laatste 10 jaar Soort Groote geestdrift in Japan Drie arbeidsgebieden en ras Aanval in het centrale deel van het eiland HAAGS! HE COURANT ÜR PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: 'is 3. een 1 I 1 ons AIIHlIlBMMIlUiamUBUIItaiUIH N 4 Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode'' „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad’ f 3.15 Franco per post met Mode blad f 4.20. tonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het mlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct i i onderbroken gisteren hebben anders van om le n 8 n Neder- E. L. jan -o. in O. v. 6.46 uur nam. tot 9.02 aar v.m. Maan: 12 Febr. op 6.3S v.m., onder 3.39 nam.; 13 Febr. op 7.30 v.m., onder *.47 nam. Nachtdienst OOKTER8: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspat.énten no. 49 Gistermiddag had de plechtige installatie plaats van den Nederlandschen Kultuurraad. Een uitgelezen gezelschap was in Pulchri Studio vereenigd. Een poot aantal Duitsche en Nederlandsche autoriteiten was bij de plechtigheid aan wezig, van Duitsche zijde onder anderen de Commissaris-Generaal voor Bij landere Aangelegenheden Oberdienstleiter F. Schmidt, de Commissaris-Generaal roor Bestuur en Justitie, Staatssecretaris dr. dr. F. Wimmer, gezant Otto Bene, de Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Zuid-Holland Rittmeister Jr. Schwebel, en de Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Utrecht, Sommer, van Nederlandsche zijde onder anderen prof. dr. T. Goedewaagen, 'jecretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. J. van Dam, secre- 1 tzris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuur- bescherming, en luitenant-generaal H. A. Seyffardt. De bijeenkomst werd op- jeluisterd door muziek van het Zepparoni-kwartet, dat werken van Schafer en Schubert ten gehoore bracht. De redevoeringen van den Rijkscommissaris en van prof. Snijder werden met grooten bijval ontvangen. Na afloop was er een ontvangst in de zalen van Pulchri Studio. in devijandelijke posities uit de richting vol de van □e Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss-lnquart, tijdens zijn rede. (Polygooü-Zeylemaker) 1 Dank zij deze goede zorgen, is het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd thans in staat de verheugende mededeeling te doen, dat de aanvoeren weer zoodanig zijn, dat het normale rantsoen aardappelen kan worden verstrekt. Er zal Vrijdag- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Bijkantoor: Scneveningen Keizerstr 319, Tel. »MM1O; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys Heerwiste. 124. Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Beters jr.. There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 de zeemacht vice-admiraal De Spaansche minister van Buitenland- sche Zaken, Serrano Suner. heeft gister middag den Portugeeschen minister-presi dent Salazar aan de Spaansche grens bij Badajoz ontvangen en is vervolgens met hem naar Sevilla gereisd. In hun gezel schap bevonden zich de chef van het pro tocol van de Portugeesche regeering, de particuliere secretaris van den minister president en twee kolonels van het Portu geesche leger, alsmede de chef van het diplomatieke kabinet van den Spaanscben minister van Buitenlandsche Zaken en twee secretarissen. Ook de Portugeesche ambassadeur te Madrid, Fereira, is te Sevilla aangekomen Kort na de aankomst van de beide ministers kwam ook net hoofd van den Spaanschen staat, generaal Franco, per auto te Sevilla aan Franco werd vergezeld van zijn echtgenoote en dochter, alsmede door de chefs van het militaire en civiele kabinet, generaal Mu noz Aguilar en generaal Moscardo. ternauwernood Nadat het keizerlijk hoofdkwartier gistermiddag de verovering van sterke vijandelyke stellingen en den directen opmarsch van Japansche strijdkrachten naar Singapore had medegedeeld, bestond er in Tokio geen twijfel meer over, of de stad zou Woensdag vallen. Hoewel wegens den feestdag (ter herdenking van de stich ting van het rjjk) geen avondbladen zoaden verschijnen, gaf de geheele Japansche pers voortdurend in extra edities nieawe berichten van het front, die een schildering gaven van den sensationeelen eindstrijd om de stad Singapore. Het hoogtepunt van de spanning werd bereikt, toen de radio haar uitzending onderbrak en de omroeper met bewogen stem mededeelde, dat de stad Singapore door de Japansche troepen was bezet. Over den val van Singapore meldde het Japansche hoofdkwartier gisteren: „De Japansche troepen, die sedert vanochtend vroeg in weerwil van het vijandelijke verzet voortdurend vorderingen maakten, hebben vanochtend te 8 uur de stad Singapore bestormd, waarbij zij op verschillende punten de overwonnen Engelsche troepen gevangen namen.” Hevige gevechten Naar de Londensche zender hedenoch tend meldde, aldus het D.N.B., worden op Celebes waar de Japanners nieuwe landingen hebben uitgevoerd, op het oogenblik felle gevechten geleverd. Van 15 regels 11.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct - Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummer» 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. avond op de gebruikelijke wijze een bon van de aardappelkaart worden aangewezen, waarop het normale weekrantsoen verkrijgbaar zal zijn. Daar men op den thans geldigen bon dus het normale rantsoen van 3| k.g. per week kan verkrijgen en derhalve de tijdelijke halveering van he* aard appelenrantsoen geen doorgang zal vinden, zal de aangekondigde extra bon voor 750 gram peulvruchten deze week nog niet worden aangewezen. vaar vermijden, door een jj t.—* kunst te dooden. Wanneer ik hierbij praktische voorbeelden uit uw omgeving moet nemen, dan verwijs ik naar de maatregelen tot uitschakeling van het jo dendom uit het Nederlandsche kultureele leven, welke op wettige wijze en met de oprichting der Nederlandsche Kultuurka mer zijn genomen. Kuituurpolitiek van Staatswege Van ons uit zijn deze maatregelen wel in de eerste plaats als de uitschakeling van onze geboren vijanden uit het gebied der kuituur gedacht, welke uitschakeling in dezen totalen, alle levensgebieden om- vattenden oorlog noodzakelijk Is. Voor ons is zij derhalve een politieke maat regel, aan u geeft zij evenwel door haar indirecte uitwerking de mogelijkheid tot een kuituurpolitiek van staatswege. 'Z’p verder 2e olad pap. 2.) In een Reutercommentaar wordt o.a gezegd: Het verlies van Singapore zal in de naaste toekomst blijken practisch on vervangbaar te zijn. Het gevaar voor Ned Indië wordt nog directer en tastbaar- Het keizerlijk hoofdkwartier heeft heden medegedeeld, dat Japansche troepen op 10 Februari de bezetting van Bandjermasin aan de Zuidkust van Ned.-Borneo hebben voltooid. Bandjermasin een versterkte haven stad aan de samenvloeiing van de rivieren de Martapoera en Barito. op 20 k.m. van de zee, is de hoofdstad van Ned.-Borneo. De stad, welke zetel is van den resident van Zuid en Oost-Borneo, heeft ongeveer 65.000 inwoners. De voornaamste uitvoer- producten van de residentie Bandjer masin zijn petroleum, steenkool en rubber. Het legerbericht van Batavia maakt melding van nieuwe landingen van Ja pansche troepen in het Zuidwesten van Celebes nabij Balangnipa. Djeneponto en Barambong in de nabijheid van Makassar iMijnheer de President. Dames en Heeren, I Wij zijn hier bijeengekomen, om op Iplechtige wijze den Nederlandschen Kul- Ituurraad in te wijden. Onder de over stelpende. de geheele wereld beroerende ||ebeurtenissen, is de instelling van den Nederlandschen Kultuurraad toch geen onbeteekenende toevalligheid of een be stuursmaatregel zonder meer als zoovele andere. Ik geloof veeleer door dezen maatregel aan een noodzaak tegemoet te komen, welke evenzeer voortvloeit uit den tegenwoordigen toestand van het Nederlandsche volk, als uit mijn taak als vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk In dit land. Deze geeft mij aanleiding tot principieele uiteenzettingen, want de noodzakelijkheid van dezen maatregel tan uitsluitend begrepen worden, wan neer de functie van de kuituur niet dechts in het openbare leven, maar in tet leven in het algemeen, in het wor ker en werken eener gemeenschap, ons tódelijk is geworden Ik wil hier geen verhandeling houden over al die theoretische vragen en opvat tingen. welke voor de nieuwe werkelijk heid. waarin wij ons bevinden, haar be teekenis verloren hebben. Niet slechts de resultaten van de we tenschap en het onderzoek, maar in de eerste plaats onze eigen persoonlijke be levenissen. voornamelijk in den oorlog, waar men zijn bestaan onmiddellijk tot op den diepsten en elementairsten oor sprong moet terugbrengen, om „über haupt” te kunnen bestaan tjek doorleven van dezen tijd, waarin wij handelen, werkend leidend stonden en staan, geleerd wereld en leven STOCKHOLM, 12 Februari. (A.NP.) Reuter meldt, dat in Londen officieel be kend is gemaakt, dat de commandant der gecombineerde A.B.C.D.-marinestrijd- krachten (d.w.z. de vlootstrijdkrachten van Engeland, Amerika, Nederlandsch- Indië, Australië en Nieuw-Zeeland), de Amerikaansche admiraal Hart, om ge zondheidsredenen van zijn commando is ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd de com mandant van landcch-lndië, Helfrich. NALATIGHEID VEROORZAAKTE DEN BRAND Volgens een bericht van United Press heeft de c ff icier van justitie. Frank Ho gan, na een verhoor van 70 arbeiders, die op de „Lafayette” werkzaam waren, verklaard, dat het schip is ten offer ge vallen aan een nalatigheid, welke de zelfde gevolgen heeft gehad als sabotage. Het is gebleken, dat in de nabijheid van een plaats, waar men met laschapparaten bezig was. balen kapok lagen. De arbei ders kregen weliswaar opdracht de balen te verwijderen doch deze werden maar paar meter verplaatst, zoodat naar de meening van Hogan de ramp moet worden geweten aan nalatigheid van de arbeiders. Volgens nadere berichten uit New York moet het schip geheel verloren geacht worden Luitenant-generaal Yamasjita heeft tot de Britsche strijdkrachten, die in de ves tingwerken in het Noorden der stad Sin gapore ingesloten zijn, een om 10 uur vandaag afloopend ultimatum gericht zich over te geven. De Britten hebben aan dezen eisch geen gevolg gegeven en bieden nog verzet. Daarom zijn de Japan sche strijdkrachten tegen de door de Britten nog bezette weerstandsnesten een hevig offensief begonnen. De Japanners hebben voor het begin van deze gevech ten de burgerbevolking der gevaar loo- pende Noordelijke stadswijken den raad gegeven, deze gebieden te verlaten en in veiliger oorden een toevlucht te zoeken. I! :<L kon komen. Met deze kenschetsing wordt de heden voor ons allen zichtbare kultu reele taak van den Staat aangegeven. De absolutistische, zuivere politie- en ambte narenstaat gaf in kultureele aangelegen heden slechts in zooverre van negatief interesse blijk, dat deze geen verstoring van de rust en de orde mochten teweeg brengen. De bemoeiingen van den huma- nistischen welvaartsstaat, om den staats burger zooveel kultuurgoederen toe te kennen en toe te meten als noodig is voor de instandhouding van zijn tevredenheid van zijn levensstandaard, kan nog niet als kultureele taak van dezen Staat beschouwd worden. Een veel verder gaande verplich ting jegens de kuituur als de scheppende levensuitingen van het volk heeft echter de Staat die als inhoud en doel de orga nische vorming der volksgemeenschap na- streeft, slechts vanuit het wezen van dezen Staat kunnen wij ook zijn kultureele taak begrijpen De staat is de vorm, die de natie zich geeft, om zichzelf tot de hoogste macht en de in haar sluimerende krachten tot de grootste vruchtbaarheid en tot een welgeordende inzet voor het gemeen schappelijk welzijn te brengen. Ter voorkoming van misverstand’ wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat ik hier het begrip „Staat” niet in de beteekenis van het- bestuursapparaat ge bruik, dat voor het goed functionnèeren van het openbare leven en voor het be waren van het evenwicht tusschen dt hierin werkzame onderling verscheidene krachten en spanningen noodzakelijk is. Staat beteekent veelmeer de eenheid tus schen de beweging als draagster van den politieken wil in het volk en het bestuurs apparaat als het instrument, dat dezen wil uitvoert, om de volKsgemeenschap tot werkelijkheid te doen worden om en ons poli- historischen en ons en nieuw te zien. Het was als een wonder en inderdaad, het was een openbaring de openbaring der gemeenschap als het oorspronkelijk element van ons leven. Wij hadden in den nood de kameraad schap beleefd en vonden daarin de ge meenschap. totdat wij uit de idee en uit de werkelijkheid van de volksgemeen schap eindelijk de kracht putten, waar door wij weer gezond en machtig werden en dat niet slechts in politieken zin. In het bijzonder werden wl) weer Machtig in onze kuituur. Hier niet m'.n- der als op politiek gebied kunnen wij de Wandering, welke zich in tien Jaar vol trokken heeft en zich verder voltrek1, nauwelijks begrijpen. De oorzaak hiervan ligt uitsluitend hierin, dat de kuituur in il hare uitingen en vormen, In plaats van tich los te maken uit het gemeenschap pelijk lot, weer daarin betrokken werd on dat de kultuurscheppende en kultuur- dragende mensch van zijn eenzaamheid Werd bevrijd, weer aan de gemeenschap van zijn volk werd gebonden. Het belangrijkste principe van onze Cultuuropvatting is, dat elke echte kul- tuurprestatie slechts uit den grond en uit het leven van het volk kan voortkomen en dat zij daarom ook aan dit volk weer verplichingen heelt, dat dus de kuituur haar oorsprong evenals haar taak altijd vindt in den dienst aan het leven van het volk. Evenmin als de kuituur als ge heel uit dezen samenhang kan worden iosgemaakt zonder ziek te worden, even min kan zich de scheppende enkeling, die kultureele prestaties volbrengt, aan de handen van zijn gemeenschap onttrekken. Kuituur is niets anders jan de gezamen- iijke uitdrukking der scheppende krach ten, die in een volk leven en door den icheppenden enkeling naar voren worden gebracht en gebruikt om het bestaan zijn *®rm te geven. omschrijving soort en het ras, en van den bodem, derhalve van de ruimte en het landschap, waarin een bepaald ras bepaalde vormen van de in haar levende werkelijkheid uitgedrukt heeft, welke in al haar veel vuldigheid en verscheidenheid voor altijd en onverbrekelijk uit den eersten oor sprong van het ras zijn gesproten en slechts daardoor in leven blijven. Waar deze samenhang verloren gaat of over- heerscht wordt door invloeden van vreemdsoortige, derhalve rassisch vreem de levenswetten, daar wordt de echte, n.l. nog met haar oorsprong verbonden kuituur ziek en het geheele volksche leven wordt aangetast. Aan dit gevaar is het Griekendom be zweken, kort nadat het zijn hoogste kul tureele prestaties verricht had. en de zelfde wortel heeft de ziekte, waaraan Europa bijkans sedert eeuwen lijdt en welke het Avondland tot ontbinding dreigde te brengen, totdat men ze door het leeren kennen van haar oorsprong, heeft kunnen overwinnen. Naar mate wij de gemeenschap als den oorsprong van ons leven hebben teruggevonden, ontvan gen wij ook haar kracht en sterkte. Dëze ontwikkelingsgang moet en zal zich krachtens een reeds heden duidelijk zichtbare levende en historische wetma tigheid in het geheele gebied van ons door het Noordsch-Germaansche element bepaalde ras voltrekken, overal waar de wil tot gezondworden en tot het nieuwe leven nog werkzaam is. Deze terugkeer tot onzen oorsprong beteekent in verhou ding tot ons recent verleden der laatste eeuwen een ommekeer van ontzaggelij ken omvang, een werkelijk totale revolu tie, daar voor haar geen gebied afge sloten kan blijven. Het is een kenmerk van deze revolutie, dat zij alles moet vernietigen en afbreken, wat als het ware als een verstarde korst de bronnen van ons gezonde leven afsloot en bijna deed uitdrogen, om juist daardoor deze bronnen weer te doen vloeien In dezen zin heeft deze revolutie in haar diepsten kern een behoudend, conservatief ka rakter. thans ten van De vorige week is medegedeeld, dat het tengevolge van de heerschende zeer moeilijke omstandigheden noodzakelijk was. met de bij de groote bevolkings centra opgeslagen reservevoorraden aard appelen zuinig om te gaan, daar hieruit reeds vier tot vijf weken was geput. Daarom werd bepaald, dat de thans gel dige bon van de aardappelkaart niet één, doch twee weken geldig zou zijn. Het door de tijdelijke halveering van het rantsoen veroorzaakte tekort zou worden gecompenseerd door het beschikbaar stellen van 750 gram peulvruchten op een bon van de aardappelkaart. Dit beteekende echter niet, dat overheidswege niets werd gedaan voor voldoende aardappelen in de steden te zorgen. Met man en macht is gewerkt om het aardappelenvervoer, ondanks de vrijwel ongewijzigde omstandigheden, voortgang te doen vinden. Met een serie zware ontploffingen zijn de versterkingswerken, de petroleumtanks en de andere voor den oorlog belang rijke installaties van Singapore in de lucht gevlogen. De stad trilde van de ontploffingen, waarvan moeilijk kon wor den vastgesteld of zij veroorzaakt waren door de Britsche troepen of door ont ploffende granaten van de Japansche ar tillerie en bommen van de Japansche vliegtuigen. „Terwijl ik mijn laatste bericht schrijf in deze eens zoo mooie, vreedzame en welvarende stad, is de lucht boven Sin gapore zwart van den rook van een dozijn branden”, zoo schreef de corres pondent van Associated Press uit Singa pore, kort voordat de stad door de Ja panners werd bestormd. „In 52 uur hebben onze troepen Singa pore veroverd,” aldus meldde de verte genwoordiger van Domei gisteravond uit die stad. Toen wij Dinsdag van Tagah uit in Oostelijke richting op Boekit Timah aanrukten, riepen onze soldaten elkander toe: „Morgen moeten wij in Singapore zijn.” Met groote geestdrift, aldus de ver tegenwoordiger van Domei, doorbraken de Japansche soldaten stelling na stelling en dreven de vluchtende Engelschen voor zich uit. Wij marcheerden in twee afzon derlijke colonnes, bijzondere stoottroepen met lichte aanvalswapens aan het hoofd, die elkander in snelheid trachtten te over treffen. Toen wij gisterochtend om 7 uur de eerste huizen van Singapore aan den Westkant naderden, laaide de vijandelijke tegenstand nog eens op, doch werd direct gebroken Kort na 8 uur werd een korte rust gehouden, daar wij buitengewoon uitgeput waren. Doch reeds na enkele minuten waren de troepen niet meer te houden. Onder geestdriftig geroep dron gen zij groepsgewijs de straten van Sin gapore binnen en begonnen onmiddellijk met de opruimingswerkzaamheden, gehol pen door de bewoners der stad. De En gelsche, Indische en Australische troepen werden ontwapend en in groote groepen weggevoerd. Overal weerklonk „Banzai”- geroep voor keizer en volk. Intusschen stroomen steeds nieuwe troepen Singapore binnen, die door de Maleiers en Indiërs met kleine Japansche vlaggen worden begroet. Boven ons onze vliegers, waarmede wij geestdriftige groe ten wisselen. Ons werk Is geëindigd, zoo besluit de Domei-correspondent, en wij denken met trots aan ons Volk, aan ons tehuis, aan Japan. Als wij het resultaat van alle hier voor gedragen gedachten op dit gebied samen vatten, nemen wij kennis van in feite drie arbeidsgebieden voor de kuituurpolitiek van den Staat: In de eerste plaats heeft hij het kultu reele leven van alles te reinigen, wat ken nelijk ziekte of ziektekiem of reeds uit was als gevolg der ontbinding en vernie tiging van de nationale kuituur is Dit is overal het geval, waar zich parasieten van een vreemd ras binnen het lichaam der nationale kuituur hebben vastgezet B.v is in het bijzonder de uitschakeling der Joden en der typisch Joodsche kultuur- producten de eerste maatregel, welke den weg voor een positieve kuituurpolitiek vrijmaakt Veel moeilijker is de vraag daar, waar het gaat om de uitschakeling van zoodanige evenzeer ontbindende zie kelijke en vreemdsoortige kultuurproduc- ten, welke evenwel door hen worden voortgebracht, die tot het eigen volk be- hooren. maar die op een of andere wijze of te eeniger tijd door het vreemde ver gif geïnfecteerd zijn, zonder dat men dit nu nog afzonderlijk kan vaststellen en be wijzen Daar echte kuituur slechts uit den voedingsbodem van het uit het bloed ge groeide volk kan ontstaan en elke ver menging. die in strijd met het ras is. ont aarding beteekent. kan ook hier geen sprake zijn van echte kultuurgoederen. 'Evenmin als een jood, al doet hij nog zoo Duitsch of Nederlandsch. ooit Duitsche of Nederlandsche kuituur kan voortbrengen, evenmin kan een Duitscher of Nederlan der onder den invloed van een geest en levenshouding, die in strijd is met het ras, werkelijk Duitsche of Nederlandsche kuituur scheppen. Wel echter zal ook hij den weg tot de bronnen der nationale kui tuur kunnen terugvinden, wanneer elke vreemde invloed is uitgeschakeld Op langen termijn beschouwd bestaan deze moeilijkheden slechts voor een over gangstijd, zpolang n.l., totdat de scheiding en de waardeering daardoor onproblema tisch zijn geworden, doordat het eigene den boventoon heeft gekregen Aangezien wij echter zeker zijn van de waarde van bloed, vertrouwen wij ook op dit bloed Dit vertrouwen doet ons het ge- „Beckmesser- houding” het initiatief op het gebied der De Wet der Gemeenschap Deze ontwikkelingsgang voltrekt zich volgens de wet der gemeenschap, want deze alleen sluit de grootste mogelijk heden in, maar brengt ook de hoogste verplichting met zich mede. n.l.. dat er geen handelen en werkzaamheid bestaan kunnen buiten de gemeenschap en op andere wijze dan voor deze. Het doorbre ken van deze wet kan niet van heden op morgen plaats vinden. Groote dingen moeten groeien en rijpen en hoe vaster wij van dit groeien en rijpen overtuigd zijn des te geduldiger mogen wij de vruchten afwachten Weliswaar ontheft ons dit niet van de verantwoording en de verplichting, zelf dit groeiproces mee te maken, het te bevorderen en te hoeden. Het was absoluut niet altijd zoo van zelfsprekend, als het ons heden misschien toeschijnt, dat de Staat zich zelf een kul tureele taak oplegt, en dat hij zich, onaf hankelijk daarvan, de bevordering en de verzorging van het kultureele leven tot taak stelt. Dragers van het kultuurleven waren langen tijd bijna uitsluitend de kloosters alsmede de adel en later de burgerij. Het Rijk had in het geheel geen directen in vloed op de ontwikkeling en indirect slechts in zooverre, als kerk en standen leden van het Rijk waren. Daarmede hangt het samen, dat wij in den over vloed en in den onmetelijken rijkdom der kultuurgoederen en gedenkteekenen der vroegere eeuwen nauwelijks getuigenis sen eener echte Rijkskultuur bezitten Deze omstandigheid is van groote betee- Kenis. want zij kenmerkt in het algemeen den vorm van dat Rijk, dat weliswaar als de idee van een ordening van het Avondland groote bindende kracht bezat, maar niet tot de gestalte van een ver plichtende en beslissende werkelijkheid der, zoodra de Japanners van dit steun punt kunnen gaan opereeren. In Ned.-Indië beseft men volle, dat een verder doordringen den tegenstander, ook tot het eiland Java, voor de deur staat Het is reeds bekend geworden, aldus A.N.P. dat het verlies aan vliegtuigen aanmerkelijk hooger is dan de officieele communiqué’s vermelden. Hierin worden slechts aangegeven de vliegtuigen, welke in de lucht verloren zijn gegaan, doch niet die, welke op den grond vernield zijn Dit aantal is, zooals nu algemeen bekend is. zeer groot. Vooral de aanval op Palembang heeft veel vliegtuigen op den grond onbruikbaar gemaakt Verder is de hoop, dat de vele vliegvel den in de rimboe aangelegd voor- loopig voor den tegenstander onbekend zouden blijven, ijdel gebleken. Met groote nauwkeurigheid is de ligging van die jun- gle-vliegvelden door de Japansche lucht macht vastgesteld, waarna het onbruik baar maken volgde. Deze omschrijving is eensdeels zeer hiim, aangezien zij ook alles omvat, wat *ij heden in het algemeen niet meer “^middellijk tot het gebied der kuituur Henen, zooals de krijgskunde, de staat kunde en de landbouwkundige of zuiver Hhnische prestaties, daar elke bewuste forming van het zijn door den mensch Cultuur in den ruimsten zin van het "'«ord is. Anderzijds gaat deze omschrij- 'Uig ook niet diep genoeg, want het y°Hcseigene zelf als de voedingsbodem \an elke kuituur, is reeds een bijzon- uitdrukking van het samenwerken machten van het bloed, dus van de Een nadere toelichting STOCKHOLM, 12 Februari. (ANP.) Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft de woordvoerder der Amerikaansche marine verklaard, dat vice-admiraal Helfrich op grond van de overeenkomsten, die geleid hebben tot zijn benoeming, waarschijnlijk de operaties van een plaats te land zal leiden, terwijl schout-bij-nacht Glassford, de commandant der Amerikaansche vlootstrijdkrachten in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan de operaties ter zee zal leiden. Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat sterke Japansche legereen heden, bijgestaan door het luchtwapen, een krachtig zuiveringsoffensief hebben ondernomen ter verplettering van den Britschen weerstand, die zijn centrum heeft rondom het waterreservoir in het centrale deel van het eiland. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Japansche troepen gisteren diep zijn doorgedrongen van Boekit Timah, waarbij zij de komen heerschappij veroverden over voornaamste defensieve forticaties het eiland. c

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1