De gevechten in Singapore De begrafenis Dr. Todt van No. 18106. 1942. van Generaal-Majoor Schumann den Japansche troepen zijn de stad alle kanten binnengedrongen Vrijdag 13 Februari VERGEEFSCHE AAN- VALLEN OP DUITSCHE over SLAGSCHEPEN Britten de haven afgesneden van succes pe nieuwe economie VERDUISTEREN Straatgevechten „DAG DER POLITIE” Het snelle Japansche Herdenkingsrede van den Führer van De nieuwe bonnen 43 Britsche en 7 Dnitsche vliegtuigen verloren GROOTE BELANGSTELLING TE BERLIJN Op zijn gebied was Dr. Todt „onge twijfeld de grootste organisator, dien bet Dnitsche volk heeft bezeten” De aanvallen op de vliegvelden Batavia Rapport van de bolsjewistische vakbondleiders Britsche torpedojager gezonken Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Gelukwensch van den Führer Amerikaansche troepen op Curasao en Aruba Engeland en de Sovjet-Unie De bezetting van Bandjermasin 09 voor brood, vleesch en aardappelen HAAGSCHE COURANT de van Hitler van het 4 f Volgens de jongste berichten van het front, bevinden zich in de stad Singa pore en vooral in de Oostelijke deelen der voorsteden ongeveer 20.000 man Brit sche troepen, die in straten en huizen zeer hevig verzet bieden, meldt het D.N.B. uit Tokio. Japansche troepen hebben en kele stadsdeelen afgesloten, waardoor tal rijke nesten van verzet tot overgave ge dwongen werden. Herhaalde malen werd waargenomen, dat enkele schepen uit de haven probeerden te ontkomen, hetgeen echter door Japansche vliegers werd ver hinderd. Onder groote belangstelling van de Berlijnsche bevolking is gistermiddag Dr. Todt, ten grave gedragen. De Führer zelf gaf tijdens de plechtig heid in de nieuwe Rijkskanselarlj, welke de hoogste autoriteiten bijwoor den, in warme bewoordingen uiting aan den diepen rouw, van het ge heel* Duitsche volk. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, voeren gisteren Duitsche slagschepen overdag door het Kanaal. Sterke Britsche luchtstrijdkrachten probeerden de Duitsche eenheden, die door groote formaties van de Duitsche luchtmacht werden vergezeld, aan te vallen. Er ontstonden daarbij hevige luchtgevechten, waarbij 43 Britsche machines werden neergeschoten, ter wijl aan Duitsche zijde slechts 7 vlieg tuigen verloren gingen. Voorts werd een Britsche torpedoja ger tot zinken gebracht en een andere Britsche torpedojager in brand ge schoten. De vertegenwoordigers van de bolsje wistische vakvereenigingen hebben, naar men te Ankara verneemt, hun eerste rap port omtrent de inspectiereis door Enge land naar huis gezonden. Het is niet zeer optimistisch. De kapi talistische cliques tejamen met de ortho, doxe vakvereenigingsleiders in Engeland hebben nog steeds niet begrepen, waarom het gaat. Zij zijn nog niet in staat de En- gelsche arbeidersmassa’s te brengen tot de noodzakelijke revolutionnaire inspan, ning van alle krachten. Vaak stuit men op wantrouwen, in vele kringen zelfs op de meening, dat men een voldoende ver zwakking van de macht der Sovjets niet ongaarne zou zien, al juicht men hen ook in het openbaar toe. De vakvereenigings leiders zijn kleinburgerlijke bonzen, die pogen zooveel mogelijk voordeelen op bin. nenlandsch politiek gebied te halen uit den toestand van het land. Wil men zich op Engeland kunnen verlaten, dan moet men met alle middelen trachten invloed op de massa te verkrijgen. Daartoe kunnen in de eerste plaats de oorlogsclubs die nen, die gebleken zijn geschikte cellen te vormen voor het doordrenken van vak vereenigingen en gezinnen met radicale opvattingen. Men moet dezen groepen den noodigen steun verleenen en haar in aan raking brengen met de moeilijk toeganke lijke kringen der intelligente en universi- teitsjeugd, die aangetrokken worden door de ideeën van de Sovjets. Veel kan men ook van Cripps in dit opzicht verwachten. Het doel moet zijn een actieve, machtige groep te vormen, waarop men zich kan verlaten, ook indien moeilijke tijden voor de Sovjet-Unie en Engeland aanbreken. De invloed van den oorlog op de ontbin ding van de Britsche democratie heeft het terrein voor een radicalen koers reeds voorbereid. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scneveningen, Keizerstr 318, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 Naar aanleiding van de bezetting van Bandjermasin op Ned.-Borneo wordt te Tokio nog medegedeeld, dat de Japansche strijdkrachten van Tanangrogot, aan de Oostelijke kust van Borneo en ten Zui den van Balik Papan, over land in Zuid westelijke richting over een gebied van 400 k.m. tot aan Bandjermasin zijn op gerukt, waarna zij de stad op 10 Februari des middags geheel hebben bezet Dit geheele werk met inbegrip van de taak, die hij als minister van Wapening en Munitie had te volbrengen, verrichtte deze man met een minimale hulp. Op dit gebied was hij ongetwijfeld de grootste organisator, dien het Duitsche volk heeft bezeten. Veel van wat hij tot stand heeft gebracht, zal eerst na den oorlog ter ken nis van het Duitsche volk komen en dat zal zich daarover verbazen. Volgens een officieele mededeeling van het Amerikaansche ministerie van oorlog, zijn Amerikaansche troepen op Curacao en Aruba geland, ter verdediging van het Nederlandsche grondgebied, meldt S.P.T. uit Washington. Het ministerie van buitenlandsche za ken te Washington heeft meegedeeld, dat de Ver. Staten een contingent troepen naar Curacao en Aruba, gelegen in de nabijheid vÈn Nederlandsch Guyana, heb ben gestuurd om de Nederlandsche strijd krachten te steunen bij de verdediging van deze eilanden. Voorts wordt uit Buenos Aires ge meld, dat nu ook Venezuela zal mede werken aan de zoogenaamde bescher mingsmaatregelen. Dienovereenkomstig heeft Venezuela met de Nederlandsche emigrantenregeering een overeenkomst gesloten, die ongeveer gelijk is aan de overeenkomst, welke Brazilië kort ge leden met Washington heeft aangegaan. In welken vorm Venezuela aan de be zetting van Curacao en Aruba zal deel nemen, is uit de Amerikaansche verkla ring niet op te maken. Ook uit Caracas is hieromtrent tot dusver nog niets ver nomen. Met de verovering van Singapore, zoo wordt in een commentaar van Domei op de jongste Japansche successen ver klaard, heeft Japan in verbazend korten tijd n.l. in minder dan 2 maanden, het veel geroemde zoogenaamde ABCD-front totaal uiteengeslagen, welk front een ring rondom Japan vormde. Hierdoor is Japan totaal heer en meester van den toestand in het Zuidwestelijke deel van den Stil len Oceaan en is het absoluut zeker van de overwinning, onverschillig hoe lang de oorlog zal duren. De bezetting van Singapore beteekent een totale verijde ling van de pogingen van Amerika om in het Westelijke deel van den Stillen Oceaan door een samenwerking met het Britsche Oost-Azië-eskader vlootacties te gen Japan te beginnen. streefd naar verbetering der levensvoor, waarden van zijn arbeiders. Hitler zeide, reeds eerder het plan gehad te hebben, een Duitsche orde te stichten ter erken ning van de hoogste verdiensten, welke een Duitscher jegens zijn volk kan heb ben. Ik verleen, aldus de Führer, de nieuwe orde aan Dr. Todt als eerste, den mspecteur-generaal onzer wegen, den bouwer van onzen Westwall den organi sator van wapening en munitie in den grootsten oorlog, dien het Duitsche volk ooit voor zijn vrijheid en zijn toekomst heeft gevoerd. Ikzelf heb in dezen man een mijner trouwste medewerkers en vrienden verloren. Ik beschouw zijn dood ook als een bijdrage der nationaal-so- ciahstische beweging aan den vrijheids, strijd van ons volk. v. 6.48 aar nam. tot 9.00 aar v.m. Maan: 13 Febr. op 7.30 v.m., onder 4.47 nam.; 14 Febr. op 8.12 v.m., onder 5.59 nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspatiënten no. 49 en instanties in het Rijk, die elk op huil dag een inzameling organiseeren, de po litie aan de spits gaat. Zij heeft van den aanvang af steeds het hoogste bedrag we ten te bereiken en, hoezeer inmiddels de „concurrentie" steeg en de bedragen toe namen, de politie wist haar eerste plaats te behouden. Natuurlijk stellen wij er de hoogste eer in, die positie te behouden. Dat wij onzen „dag" ook nu voor de tweede maal in Nederland houden, geschiedt eenerzijds om den band met onze Duitsche landgenooten te versterken, anderzijds om de politie-traditie te besten digen. Het voornaamste doel van deze „combi natie” is onze steun aan het Winter- hulpwerk, want mede met ónze bijdrage wordt het trotsche totaalbedrag gehaald. Wellicht heeft ons werk op dezen dag, waarvoor wij allen maandenlang in vrijen tijd de voorbereidingen in allerlei vorm treffen, een goede reactie op het stre ven, dat zich nu ook in Nederlandsche po litiekringen toont. Ik zal de aandacht van de betrokken Nederlandsche politie-autoriteiten op de beteekenis van een „Dag der politie” ves tigen, in het belang van de saamhoorigheid tusschen het Nederlandsche volk en zijn politie. Deze gedachte, die in het Rijk een zoo uitmuntende uitwerking had, kan hier evenzeer verwezenlijkt worden. Doch, zij moet groeien. Zij kan niet zoo maar wor den ingevoerd in de verwachting van een onmiddellijk succes. Tenslotte wees generaal Schumann er nog op, dat alles wat de politie op dezen dag doet en biedt, uit haarzelf voortkomt. Wij geven deze uitspraak hier weer, omdat zij een blijkbaar nog altijd heer- schend misverstand wegnemen kan. En daaraan voegen we dan onmiddellijk als voorbeeld toe, dat de ingrediënten voor de maaltijden, welke voor de behoeftigen worden aangericht, niet verkregen wor den uit extra rantsoenen, welke aan de gemeenschap zijn onttrokken, maar bij een gebracht konden worden doordat de Duitsche politiemannen tevoren afstand deden van een deel hunner rantsoenen. Generaal Schumann besloot het pret tige gesprek met de stellige verwachting uit te spreken, dat de „Dag der politie 1942”, welke in het geheele .Rijk en waar overigens de Duitsche politie haar taak en haar personeel heeft, thans gehouden wordt, weer de hoogste opbrengst in meer dan één zin zal opleveren. Parade Na de officieele plechtigheid vond een parade plaats. Behalve door de weduwe, den zoon en 3 dochters van Dr. Todt, werd deze bijgewoond door de generaals veldmaarschalken Milch en Keitel. Groot- Admiraal Rader, Reichsleiter StabcheB Lutze; Dr. Ley, Reichsarbeitsführer HierL de Rijksministers Rust, Schwerin nv<* Krosigk en Ohnesorge en den opvolgend van den overledene, Rijksminister Spe -rJ De Führer heeft den keizer van Japan telegrafisch een hartelijken gelukwensch doen toekomen bij de inneming van Sin gapore. Miinister van Ribbentrop heeft den Japanschen premier en den minister van buitenlandsche zaken namens dc Duitsche regeering gelukgewenscht. belang bij den opbouw van de nieuwe staatsorde. Wie dezen min of meer aan geboren afkeer overwint, zal niet alleen zien, dat zij minder ingewikkeld zijn dan gedacht, maar ook, dat zij hem brengen op een terrein van studie en onderzoek, dat zeker zoo belangwek kend is als dat der natuurwetenschap pelijke problemen. Prof. Wagemann ver gelijkt de moderne methode der geld- creatie met het vliegwapen; men ziet immers hoe de nieuwe financierings- kunst, met gebruikmaking van het bank biljet en vooral van het giraalgeld als instrumenten, zich geheel bevrijdt van den materieelen grondslag van het me talen geld en hoe zij, ook los van alle dekking door goud of deviezen, door middel van een goed doordacht en ge leid spel van krachten, reusachtige fi- nancieele problemen tot een gunstige oplossing weet te brengen. Er doen zich steeds meer verschijn selen voor, die wijzen op het loslaten van het goud als basis der valuta. Zij passen in het beeld van de geweldige omwenteling van alle economische vor men, te midden waarvan wij thans leven. Men heeft hier te doen met een diepgaande wijziging van de economi sche opvattingen. Het ligt in ’t wezen van een volksstaat, dat zijn regeering, die geen ander doel kent dan de natie te dienen, weigert de geldschepping en de financieele politiek, die naar haar aard als functies van de nationale economie dienen beschouwd te worden, over te leveren aan particuliere belangen, waar bij het eigen voordeel op den voorgrond staat. Wanneer dit reeds het geval is in vredestijd, dan is \het nog minder in overeenstemming met de nieuwe econo mische moraal, wanneer er geld wordt verdiend aan de oorlogsfinanciering. Dit beteekent toch wel een groote vooruit gang tegenover de liberalistische opvat tingen, welke het hebben geduld, dat een kleine volksgroep zich zelfs kon verrijken door de na den vorigen oor log opgetreden inflatie. De verantwoor delijkheid van den staatsman is in de plaats gekomen van den naar winst ge- oriënteerden koopmansgeest. Dit zijn dingen, waarvan men zich ook hier te lande degelijk rekenschap moet geven. Onze economische en financieele betrekkingen met het Duitsche Rijk zijn te nauw, dan dat men dit zou kunnen verwaarloozen zonder zichzelf schade te berokkenen. De financiering der volks huishouding is in nieuwe banen geleid en veel van het oude zal nog moeten worden losgelaten en over boord gewor pen, wil men zonder ongelukken en stagnatie het groote doel bereiken, dat is gelegen in de nieuwe welvaart van een zwaar bezocht, - aar vernieuwd Europa. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. yo,Bens de frontbetichten van Singapore van 12 dezer spelen zich in de eiland- vesting twee hoofdoperaties af. In de eerste plaats zijn de Japansche strijdkrachten van alle kanten de stad Singapore binnengedrongen, om daar den laatsten tegenstand van den vijand te breken. Japansche eenheden, die van het Zuiden de stad zijn binnengedrongen, hebben daarmede den vijand de mogelijkheid ontnomen, zich naar de haven terug te trekken en zoo te ontkomen. Den vijandelijken strijdkrach ten zal slechts overblijven, te capituleeren, als zij zich niet aan algeheele vernieti ging willen blootstellen. De tweede hoofdoperatie speelt zich af ten Noorden der stad Singapore in het gebied van de daar gelegen waterreservoirs, waar ongeveer 40.000 man, de hoofdmacht van den vijand, practisch ingesloten zijn. In dit gebied is een hevige vernietigingsslag aan den gang. Tusschen het gebied van Johore aan den eenen kant en het vestinggebied van Tsjangi in de Noordoostelijke punt van het eiland Singapore aan den anderen kant worden, volgens berichten van het front, hevige artillerieduellen geleverd. Del En- gelschen probeeren met marinegeschut van Tsjangi de Japansche troepenconcen traties op het vasteland en vooral de ravitailleering te belemmeren, terwijl de Japan ners van de kust van Johore alsmede van het eiland Poelau Oebin tegenover Tsjangi het vuur hevig beantwoorden. Bovendien is het vestinggebied van Tsjangi nog steeds het doel van Japansche bomaanvallen. In het gebied van de haven, resp. het vlieg veld Seletar woeden sinds Woensdagavond zeer zware branden. De Britsche berichtendienst meldde gisterenDe slag om Singapore heeft zijn hoogtepunt bereikt. De Japanners brengen vele pantserwagens van zwaar en middel zwaar kaliber en groote aantallen jagers en duikbommenwerpers in den strijd. De berichtendienst meldt verder, dat in de haven van Singapore Engelsche burgers zich te midden van het vuur van Japansche luchtmaoht en artillerie aan boord van schepen begeven om zich in veiligheid te stellen in Ned.-lndië. De Führer noemde den overledene een scheppende persoonlijkheid, in wien Duitschland tegelijkertijd een trouw man en een onvergetelijken kameraad heeft verloren. In korte trekken schetste de Führer vervolgens het optreden van dr. Todt voor het nationaal-socialisme reeds in den eersten tijd van den strijd. In het vervolg van zijn toespraak beschreef de Führer Dr. Todt, als den eenigen man. die in staat was tegenover de Maginot-linie een vesting te bouwen, die onder alle om standigheden het vitale Westen van het Rijk tegen iederen aanval kon bescher men, zelfs in geval groote Duitsche strijd krachten in het Oosten zouden zijn ge bonden. Het uitbreken van den oorlog gaf dr. Todt een nieuwe taak. In zeer korten tijd moest een systeem van groote opmarsch-wegen gereed komen. Ook de overwinning in Noorwegen en het Wes ten bracht nieuwen arbeid. Todt was in- tusschen tot minister van Wapening en Munitie benoemd en kreeg bovendien tot taak, de veroverde kusten tegen vijande lijke aanvallen te beschermen door den aanleg, van geweldige versterkingen. /^^M te begrijpen, wat de „Dag der I I Duitsche politie” werkelijk zeggen wil, wat het begrip in het Groot Duitsche Rijk en onder het Duitsche volk beteekent, dient men vóór alle l dingen de verhouding te kennen tusschen den Duitschen burger individueel en zijn politie. Aldus ongeveer leidde de Generaal-Ma joor der Politie Schumann, een gesprek in, dat hij zoo welwillend was ons toe te staan in verband met den „Dag der Duitsche politie”, waarmee men hier en in vele andere plaatsen des lands op Zaterdag en Zondag a.s. voor de tweede maal kennismaakt. De generaal die, dat zij hier nadruk kelijk opgemerkt, er een genoegen in schepte, ons de gelegenheid te geven, uit zijn mond enkele opmerkingen over dit onderwerp te doen vernemen voegde er onmiddellijk aan toe, dat het op bui tenlanders, als hoedanig hij de Nederlan ders thans nog ziet, een merkwaardigen indruk moet maken, dat de Duitsche po litie, ondanks haar straffe optreden toch zulk een bijzondere populariteit geniet. De politieman op straat is de vriend van de bevolking Dit is geen phrase, maar werkelijkheid. De politieman voelt dat zoo en de burger ondervindt het. Deze verhouding heeft, nadat zij sinds vele jaren groeide en zich ontwikkelde, tot een wisselwerking geleid, waarvan beide „partijen” genoegen ondervinden. Dit verklaart het verschijnsel, dat de „Dag der politie” in alle Duitsche steden en dorpen populair is. Dan treedt de gestrenge., maar steeds tot helnen bereide politieman, als het ware uit zijn uniform en allen in de rijen der politie, van hoog tot laag, brengen dan hun offer aan de ge meenschap, een offer echter, dat geenszins als zoodanig wordt gevoeld, integendeel Men moet het meegemaakt hebben om te beseffen, dat de bevolking in dit ge baar van haar politie, éénmaal per jaar gedaan, allerminst een pose, een gelegen- heidsgestalte ziet. Dit verklaart ook, aldus generaal Schumann, dat het gezag en de waardig heid der politie in deze geste allerminst geschaad worden. Eerder is het tegendeel het geval. Het feit, dat deze gebeurtenis zich slechts éénmaal per jaar voordoet, verhindert, dat de politie er in eenigerlei vorm moreel nadeel van zou kunnen ondervinden. Op dezen dag ervaart de politie, hoe goed zij bij het publiek staat aangeschre ven en indien men het in haar gelederen nog niet zou weten, is de „Dag der politie” de meest geschikte gelegenheid om de mate van populariteit te peilen. Het was in het verleden geen onge woon verschijnsel, dat men op dagen van collecten, voor welk doel ook, zich ietwat minder talrijk op straat vertoonde dan normaal. In Duitschland is dit sinds jaren niet meer het geval en de generaal laat het er glimlachend op volgen ik geef u de verzekering, op den „Dag der politie” zijn er veel, veel meer menschen op straat dan gewoonlijk. Maar wij doèn er ook wat voor. Wij geven die duizenden wat te kijken en te hooren; wij maken pleizier en geven pleizier. Wij zorgen voor ontspanning in allerlei vorm en daarbij worden de armen in de eerste plaats bedacht, o.a. in den vorm van warme maaltijden. De wisselwerking tusschen publiek en politie impliceert vanzelfsprekend, den ge meenschapszin, waarvan deze verhouding een natuurlijk uitvloeisel is. Die gemeen schapszin nu leeft zeer krachtig in alle lagen der Duitsche politie. En dat zij op ,Jiaar dag" de collectebus hanteert en op andere wijze geld inzamelt voor hetWin- terhulpwerk, is volmaakt begrijpelijk. Aan den inhoud van onze bussen mogen wij óók de gevoelens afmeten, welke het volk zijn politie toedraagt en ik mag u de verzekering geven, dat onder alle lichamen PRIJS DEZER COURANT: Voor 'a-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode” koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad fMO- «nder Modeblad ƒ3.95. - Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren legen de geldende goedgek. abonn.prijzen. - Afz. nummers 5 ct, fr. p, post 10 ct overgebrachte foto van de overbrenging naar Berliin stoüeljjkö overschot van Rjjksminister Todt J Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier heeft gisteren medegedeeld, dat Ja pansche marinevliegtuigen bij den groo- ten aanval op de vliegvelden van Batavia op 9 Februari 20 vijandelijke vliegtuigen hebben vernietigd en militaire installaties hebben vernield. Toen het vliegveld bij Batavia gebom bardeerd werd, viel er geen Nederlandsch vliegtuig te bekennen. Bij den aanval op een ander vliegveld verscheen er plotse ling een eskader Buffalo, en Blenheim-ma. chines en jagers, die probeerden de Ja panners tegen te houden. In een hevig luchtgevecht schoten de Japanners in 10 minuten tijds 7 Buffalo’s, 1 jager en 3 Blenheim bommenwerpers neer. Een an. der Japansch luchteskader viel de haven van Batavia aan en bombardeerde een kruiser en een koopvaarder. In den grooten wereldoorlog, die tus schen de jaren ’14 en ’18 ons wereld deel teisterde, kon men, ook in de dag bladen, bij herhaling uitvoerige be schouwingen aantreffen betreffende de oorlogsfinanciering der verschillende janden, in dezen krijg betrokken. Op het oogenblik vindt men dit onderwerp met alles wat er aan vastzit, slechts spora disch behandeld. Niet omdat het min der belangrijk is, maar de oorlogvoe ring van thans, intensief en dynamisch als zij is op vrijwel alle fronten, eischt zoozeer van dag tot dag de publieke be langstelling op, dat er nauwelijks in de dagbladen ruimte is voor beschouwin gen op economisch en financieel ter pin, welke, in dezen oorlog, dan ook vrijwel beperkt blijven tot de bestaande vakbladen, zooals „Economisch Statis tische Berichten” en andere, die aan de betreffende vraagstukken geregeld aan dacht wijden. Het zijn geweldige problemen, die op flnancieel-economisch gebied momen teel moeten worden opgelost. Bij de op lossing hiervan heeft men methoden te volgen, welke geheel afwijken van die, welke in den vorigen wereldoorlog konden worden toegepast. Voorzoover zij continentaal Europa betreffen, wor den zij geheel beheerscht door het nationaal-socialistische standpunt ten aanzien van de huishouding in de ■nieuwe staatsorde. Wij meenen, dat men zich in Nederland op dit speciale ter rein nog onvoldoende heeft georiën teerd en dat men zich hier nog niet in voldoende mate rekenschap geeft van bet feit, dat het nationaal-socialisme heeft afgerekend met alle financieele rechten en privilegiën, welke onder de liberalistische opvattingen opgeld heb ben gedaan. Het is goed en nuttig zich in te spannen ten einde ook ten aanzien van deze materie tot een gefundeerd en helder inzicht te komen. Er is dezer dagen een werk verschenen van den Duitschen econoom met Europeesche vermaardheid prof. dr. Ernst Wage mann: „Wo kommt das viele Geld her?”, dat bjj de verwerving van dit in zicht goede diensten kan bewijzen. Het boek zag in Nederlandsche vertaling het licht bij de uitgeverij Westland in Am sterdam onder den titel: „Komt er in flatie?”, geldschepping en financieele politiek in oorlogstijd en vredestijd, met een voorwoord van prof. mr. H. W. Methorst. Wie zich op de hoogte wil stellen van de nieuwe economische politiek, kan dit boek van prof. Wageman niet on gelezen laten. De deskundige schrijver, hoogleeraar aan de Berlijnsche Univer- siteit, president van het Duitsche In stituut voor Conjunctuuronderzoek en bestuurslid van het Institut Interna tional de Statistique, bezit als weinige economen de gave, zijn betoog in een voudige woorden op te zetten, zoodat het ook voor den leek gemakkelijk is te volgen. Hoe kan inflatie worden voorkomen in een tijd, dat zeer zware eischen aan de schatkist worden gesteld? Dat is de vraag, waarop prof. Wagemann ant woord wil geven. Al is het boek ge schreven voor een Duitschen lezers kring, er is, zooals prof. Methorst te recht opmerkt, veel in, dat ook den Nederlandschen lezer belangstelling kan inboezemen. Wagemann beschrijft, hoe het in Duitschland met de finan ciering van den oorlog 19141918 is gegaan en brengt de groote inflatie van 1920—1923 in herinnering. Daarna Wordt uiteengezet, op welke wijze sinds 1933 in Duitschland de enorme staats opdrachten zijn gefinancierd en op welke wijze men ervoor tracht te zor gen, dat geldzijde en goederenzijde van de volkshuishouding met elkaar in evenwicht blijven. Na deze min of meer historische uiteenzetting volgt een systematische schildering van de ejschen der financieele politiek, zooals Wagemann die ziet en die ook voor het Nederlandsche publiek van het groot ste belang is, gezien de nauwe econo mische betrekkingen, die er op het oogenblik tusschen ons land en Duitsch- mnd bestaan. Wanneer prof. Wagemann de vraag ftelt, waar het „vele geld” vandaan k°mt, dan wil dit geenszins zeggen, dat ®r tè veel geld zou zijn bij de particu- “eren, zoomin als in het bedrijfsleven of bij den Staat. Dr. Funk, de Rijks minister van Economische Zaken en President van de Deutsche Reichsbank, e®ft op de vraag van prof. Wagemann ®!n kort en bondig antwoord gegeven; a t vele geld komt van °et vele werk!” D>t antwoord moet wel tot nadenken mmen in een land als het onze, dat l°°r den oorlog het getal zijner werk- °°Zen tot een schrikbarende hoogte zag ^gen. Men is langzamerhand wel tot anainzicht gekomen, dat men de dingen *rers moet gaan leeren zien, en wel speciaal op het terrein der finan- Ijfte en sociale economie. Voor velen ben de vraagstukken van het geld- ^en en van de financieele politiek tet hen er van afhoudt zich er I?" te bemoeien. In dezen tijd is dit “groote dwaling; zij zijn van primair Bijzondere onderscheiding sprak tenslotte over Dr. Todt als mensch en zeide dien mensch niet beter te kunnen typeeren dan met de verklaring, dat Dr. Todt in de beweging, noch onder zijn medewerkers, ooit een vijand heeft gehad. Hij heeft steeds ge- Voor de volgende week zijn ter verkrij ging van de gebruikelijke rantsoenen brood en vleesch aangewezen de bonnen 09 van de daartoe bestemde kaarten. Ook voor aardappelen is bon 09 aangewezen, doch deze bon zal geldig zijn tot 28 Februari. Zooals hieruit blijkt, is reeds heden de gisteren in uitzicht gestelde nieuwe bon van de aardappelkaart, n.l. bon 09, welke recht geeft op het normale rantsoen van k.g. per week, op de gebruikelijke wijze aangewezen. De geldigheidsduur van de zen bon is echter, evenals die van bon 08, op veertien dagen gesteld, teneinde te waarborgen, dat een ieder op dezen bon ten volle zijn rantsoen zal kunnen be trekken.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1